Sport De Generaal is dik tevreden Verstand zegeviert in Leidse marathon Joegoslavië blaast de aftocht 14, mÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊ MAANDAG 1 JUN11992 13 i/i brouwer de koning rob onderwater Promotie Den Bosch j Quick Boys wint BW Den Bosch 1 keert weer terug in de eredivisie. De Bossche naren versloegen Go Ahaed Eagles met 3-0. at c Quick Boys heeft I J na de 2-0 winst op ACV uitstekende vooruit zichten op prolongatie van de zaterdagtitel. Blessure Krajicek at "7 Richard Krajicek I heeft opnieuw last van zijn schouder. De Ha genaar verioor daardoor in Parijs. Nog kaarten voor Oranje-Noord wijk noordwijk« In de voorverkoop voor de wedstrijd van het Neder lands Elftal tegen Noordwijk, morgenavond om 19.00 uur op de Duinwetering, zijn tot nu toe 1500 kaarten aan de man gebracht. Noordwijk kan 6000 toeschouwers ontvangen op het complex. PR-functionaris Bosma heeft geen vrees dat er te weinig mensen op de wedstrijd afkomen. „Noordwijkers", zegt Bosma, „komen altijd op het allerlaatste moment." Bondscoach Michels heeft bij de technische staf van Noordwijk nog geen verzoek ingediend over een te volgen speelwijze. „Maar dat kan nog gebeuren. En als Michels dat vraagt, dan doen we dat gewoon", zegt Bosma. Noordwijk verschijnt in elk geval volledig aan de start verschij nen. De wedstrijd tegen het Nederlands elftal is het afscheidsdu- el van aanvoerder Leonard van Utrecht en Bram Marbus. Beiden vertrekken naar Excelsior. Terugspeelbal aan banden Newport Terugspelen op de doelverdediger zal met ingang van het nieuwe seizoen drastisch verminderen. De International Board, de instantie van de FIFA, die zich bezig houdt met de spelregels, heeft zaterdag tijdens zijn vergadering in Newport (Wales) bepaald dat de doelman de bal niet in zijn handen mag nemen, indien die door een ploeggenoot met de voet en bewust in zijn richting wordt gespeeld. De wijziging van de spelregels, die ingaat op 25 juli, is ingevoerd omdat herhaaldelijk terugspe len op de doelman vertragend werkt en als onsportief moet wor den beschouwd. De straf op de overtreding is een indirecte vrije trap op de plaats waar de doelman de bal in zijn handen heeft genomen. Indien geen sprake is van opzettelijk terugspelen en ook wanneer de bal door een veldspeler met het hoofd, de borst of met de handen (uit een ingooi) naar de doelman wordt ge speeld, kan de doelverdediger ook na 25 juli de bal in zijn han den nemen. Magere vertoning Duitsland gelsenkirchen Wereldkampioen Duitsland heeft zeer matig ge speeld in zijn voorlaatste oefenwedstrijd voor de eindronde van het Europees kampioenschap. In Gelsenkirchen werd met 1-0 gewonnen van Turkije, één van de Europese kleintjes en in de kwalificatieronde voor het wereldkampioenschap 1994 in dezelf de groep als Nederland ingedeeld. Rudi Voller maakte in de 64e minuut van zijn 82e landenwedstrijd het doelpunt. Het was de 43e treffer van de bij Roma spelende spits. Yorath afwezig vanwege dood zoon utrecht Bondscoach Terry Yorath van Wales ontbrak zaterdag op de bank bij de interland tegen Nederland in Utrecht Afgelo pen maandag kreeg zijn zoon van vijftien jaar tijdens een partij tje voetbal een hartaanval. De jongen, die net een jeugdcontract had getekend bij de Engelse kampioen Leeds United, stierfin het ziekenhuis. Vanwege het familiedrama droegen de spelers van beide ploegen zaterdag een rouwband om de arm. Yorath werd vervangen door Peter Shreeves, die afgelopen seizoen trai ner was van Tottenham Hotspur. Velen kiezen in verband met wannte op laatste moment voor kortere afstand Duizenden hardlopers zwermden gisteren uit over Leiden. Ondanks de verzengende hitte hielden opvallend veel deelnemers aan de Leidse mara thon het hoofd koel. foto loek zuydihduin LEIDEN TIM BROUWER DE KONING Leiden heeft de marathon mas saal omarmd. De tweede jaar gang van het hardloopfestijn verliep gisteren ondanks de on gunstige weersomstandigheden vrijwel vlekkeloos. Zelfs de hardlopers die als gevolg van hun inspanningen in de hitte naar het ziekenhuis werden ver voerd, keerden ongedeerd naar huis terug. En daar ging het tenslotte al lemaal om op die zonovergoten laatste zondag van mei. Deelne mers, organisatoren en niet te vergeten het publiek waren doordrongen van de gevaren die de feestdag in zich herberg de. Zelfs het afleggen van de kortste afstand, de tien kilome ter, kon namelijk al aanleiding geven tot uitdrogingsverschijn selen. In de bezembus van de NZH (buiten dienst) stapten al voor het vijf-kilometerpunt eni ge uitstappers in. lammer voor de betrokkenen, maar wel heel verstandig. Het verstand leek massaal te zege vieren. Dat bleek al bij de na-in schrijving, die veel rustiger was dan verwacht. In totaal vertrok ken 3273 lopers vanaf de Groenoordhallen. Waarschijn lijk lieten minder goed getrain de hardlopers het op het laatste ogenblik afweten. Want de hoge temperatuur vergde een perfec te conditie en een koel hoofd van de deelnemers, van wie 2804 de Finish op de Schiphol- weg bereikten. Deelnemers met voldoende zelfkennis kozen de afstand die bij hen paste. Vandaar het grote aantal dat de halve marathon liep. Ook de tien kilometer vond gretig aftrek, maar dat had vooral te maken met het feit dat zo'n beetje de complete Leidse atletiektop daaraan meedeed. Aan de marathon namen onge veer 700 enthousiastelingen deel. Wat op die relatief korte af standen gold, gold des te meer voor de 42,195 kilometer. Dui zenden Leidenaars voorzagen de zomerse zwoegers van de broodnodige bakken water. Dat was bepaald geen overbodige luxe, want sommige lopers kwa men desondanks kurkdroog aan de Finish. De met veel bombarie aangekondigde Poolse toppers moesten daardoor na de finish met uitdrogingsverschijnslen naar de tent van het Rode Kruis. Voor de buitenlanders liep het gelukkig met een sisser af. Veel beter had Jeanne Jansen, de snelste vrouw op de mara thon, het bekeken. Tegen haar gewoonte in nam zij vrijwel doorlopend vocht tot zich. De 31-jarige atlete van AV DES uit het Brabantse Eersel verbeterde als één van de weinigen zelfs haar persoonlijk record, dat op 2.49.49 stond. ,,Op deze manier ben ik wel bestand tegen de warmte", aldus de aangenaam verraste voedingassistente, die voor het eerst van haar leven een marathon won. Bovendien scherpte zij in Leiden het par- coursrecord aan tot 2.47. „Het parcours was minder vlak dan ik gewend ben. Maar de entou rage was leuk. De trotse winnares moest overigens toegeven, dat zij on derweg veel steun had gekre gen. Niet alleen van de l.eidse bevolking, die de 'slaven van de weg' op diverse plaatsen een muzikaal onthaal gaven, maar ook van haar begeleider Peter Vliegen. Vorig jaar finishte hij als derde op de Leidse mara thon, nu was hij al dik tevreden met zijn zestiende plaats in de zelfde tijd als Jeanne Jansen. Vliegen: „Ik heb een verschrik kelijke winter achter de rug. Door een virus op mijn hart spier kwam ik in het ziekenhuis terecht. Gelukkig heeft dat geen blijvende gevolgen gehad." Ook voor de rest van het lopersveld was heelblijven giste ren veel belangrijker dan win nen. „Iedereen die finisht is een winnaar", riep sneaker Teun de Reede naar wie net maar wilde horen. Organisator Tjeerd SchefFer deed er nog een schep bovenop. „Op het laatste mo ment heb ik opdracht gegeven de tijdslimiet met een half uur uit te breiden tot vijfeneenhalf uur", aldus Si heller ..luist die laatste lopers hebben het toch al zo moeilijk. Die wilde ik niet met de druk van een scherpe tijdslimiet opzadelen." De opzet slaagde. Hoe veel problemen de bloedhete mara thon van Leiden ook gaf. nie mand kwam buiten de tijd bin nen. Toen Scheffei had vemo men dal de vijf of zes 'slachtof fers' inmiddels aan de beteren de hand waren, durfde de ge vierde Jeidenaar alweer verder te kijken. „Dit moeten we uitbouwen. Aan de datum (volgend jaar op 6 juni, red.) gaan we niet morre len. Deze marathon heeft bewe zen dat we op alles waren voor bereid. In laatste instantie heb ben we nog extra water en extra infusen gezorgd. De medewer king van het publiek was gran dioos. Heel Leiden was aan het spuiten. Ongetwijfeld krijgen we nog wel eens een warme mara thon in Leiden. Ik vind het best, als het maar niet nog heter wordt." Blauw Wit moet duel tegen AFC overspelen UVS weet waar het aan toe is. Aanstaande donderdag is de voltallige selectie van de Leidse zondageersteklasser aanwezig bij de wedstrijd AFC '34 - Blauw Wit. Dat du el uit de nacompetitie van de eerste klasse A (West 1) moet worden overgespeeld, omdat Blauw Wit de Nigeriaan As- mand Ogokali in een eerdere ontmoeting ten onrechte heeft laten meespelen. Dat oordeelde de KNVB naar aanleiding van een klacht van de tegenstander uit Alkmaar. Daardoor vond het reeds geplande beslis singsduel UVS - Blauw Wit afgelopen donderdag geen doorgang. Als nieuwe datum werd maandag 8 juni vastge steld. De plaats van hande ling is dan het EDO-terrein in Haarlem. Alleen de tegen stander van UVS moet zich nog melden. AFC '34 moet van Blauw Wit winnen om zich te plaat sen voor dö wedstrijd tegen UVS. Het gewraakte duel, waarin Ogokali één helft ac teerde, eindigde onbeslist (1- 1). UVS blijft ondertussen niet stilzitten. Als voorbereiding op de wedstrijd van aan staande maandag, waarvan promotie naar de hoofdklas se afhangt, oefenen de Leide naars morgenavond op eigen terrein tegen hoofdklasser Alphense Boys. Elf buitenlanders in GOS-selectie De selectie van het GOS voor het EK voetbal telt elf buitenlan ders. Seiectie doei S|ann (CSKA Moskou), Tsierts- Concurrentie houdt Oranje wakker ■him Wim Kieft heeft met een listig hakballetje Wim Jonk in stelling gebraqcht, waarna de Ajacied Oranje's vierde treffer voor zijn rekening neemt. foto»t Denemarken vervangt gedesillusioneerde voetballers a). Joeran (Benfica). Kir), l joeti (MSV Duisburg) Resolutie 757 van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft zaterdag een on middellijk einde gemaakt aan de droom van de Joegoslavische voetballers. Vermoe delijk ook aan die van Joegoslavische olym piërs. Het Joegoslavisch elftal werd door de UE FA op grond van de VN-sancties uitgesloten voor deelneming aan het EK in Zweden. De selectie van Joegoslavië, donderdag als eer ste van de acht landen in Zweden aangeko men, heeft vandaag gedesillusioneerd het trainingskamp in Leksand verlaten. Dene marken is vervanger. Een aantal internationale sportorganisa ties volgde gisteren het besluit van de Vere nigde Naties. Het Internationaal Olympisch Comité (IOC) wil eerst de exacte inhoud van de resolutie bestuderen alvorens voor zitter Samaranch in de loop van de week commentaar zal geven. Het IOC is volgens het olympisch handvest een autonoom li chaam en beslist zelf wie uitgenodigd wordt voor het vierjaarlijkse sportfestijn. Werd het embargo van de VN tegen Ser vië en Montenegro overgenomen door de FIFA (voetbalwereldfederatie) met in het spoor de UEFA (Europese Voetbal Unie), de organisatoren van de Franse tenniskam pioenschappen peinsden er niet over Moni ca Seles uit te sluiten. De Internationale Tennis Federatie volgt de resolutie waar het officiële landentoernooien betreft: Davis Cup, Federation Cup en de wereldbeker voorjunioren. Seles, geboren in Novi Sad en behorend tot een Hongaarse minderheid, werd ge handhaafd op basis van het feit dat het in Parijs gaat om een individuele strijd. Bo vendien had zij nooit haar geboorteland vertegenwoordigd in het landentoemooi om de Federatie Cup. Seles woont al jaren in Florida. Joegoslavië zal in september niet mogen meedoen aan de nieuwe cyclus voor de Davis Cup. Vorig jaar plaatste het land zich voor de halve eindstrijd. Vervolgens verlieten de twee Kroaten, Goran Ivanisevic en Goran Prpic, het team. Ivanisevic regeer de positief op het VN-besluit. De macht vah de wereldsport is door de beslissing van de VN in New York afgebrok keld. Bij de boycots van dë Olympische Spelen van 1980 in Moskou en 1984 in Los Angeles bestond er nog speelruimte. In Moskou bleef een aantal westerse landen weg, vier jaar later een aantal Oostbloklan den met satelliet-staten. Zaterdag kondigde de VN een embargo af waaronder ook de sport viel. De FIFA, de machtigste sport bond in de wereld, ging binnen een etmaal zonder tegenstribbelen akkoord. De inter nationale sportfederaties zijn hun monopo liepositie kwijt, de politiek beslist voortaan „De sancties van de VN zijn geen verras sing", zei Joseph Blatter, secretaris van de FIF A. in conclaaf met de UEFA in Newport bij Cardiff om over nieuwe spelregels te praten. Ook niet voor de Joegoslavische voetballers, die wanneer de boycot voort duurt straks ook niet kunnen deelnemen aan de kwalificatiewedstrijden voor jet WK. In Denemarken is de deelneming van het nationale elftal aan de EK-eindronde al da gen thema van gesprek. Kim Vilfort, een speler van Brftndby, wil dat de opbrengst van het EK naar de slacht offers van de burgeroorlog in Joegoslavië gaat. De Deense bond kan door de deelne ming ongeveer 4 miljoen gulden tegemoet zien. „Uit humanitair oogpunt moet de Deense bond dat geld overmaken aan de Joegoslaven", vindt Vilfort. Zijn voorstel werd in Denemarken met enthousiasme ontvangen. Van de acht Ajacieden die Rinus Michels heeft genomi neerd voor het Nederlands elftal zitten er bij het EK in Zweden waarschijnlijk zes op de bank. Alleen Dennis Bergkamp en Bryan Roy doen een serieuze gooi naar een plaats in de basis, die voor de rest - op Feyenoorder Rob Witschge na - bestaat uit de gouden formatie van '88. Zo liet de bondscoach Oranje opdraven tegen Oostenrijk (3- 2) en handhaafde hij die beginopstelling drie dagen later tegen Wales (4-0). ÉWt utrecht albert geesing gpd-verslaggever Zaterdagavond in Utrecht ont brak alleen Ronald Koeman, die gisteravond voor de laatste keer dit seizoen het glanzende shirt van Barcelona over z'n schou ders mocht trekken. De libero van het Nederlands elftal keert vandaag terug in het trainings kamp van Oranje en moet de rest van de week blijven zitten waar-ie zit. Tegen Wales fungeerde Dan ny Blind als vervanger van Koeman en kwam Frank de Boer al vroeg in het veld voor de geblesseerd geraakte Van Tiggc- len. Verdedigend deed Blind het zeker niet slecht, maar opbou- wend-aanvallend moet de Aja cied het duidelijk afleggen tegen de specifieke kwaliteiten van de Barcelona-vedette. Blind weet dat en rekent nu heimelijk op een eerlijk gevecht met Van Aerle. Ook dat is vechten tegen de bierkaai, omdat Michels in de kuitenbi|ter uil I Iclnmnd MD betere mandekker ziet dan in Blind. Goede voetballers Niet eerder had een Nederland se bondscoach de keuze uit zó veel goede voetballers als Mi chels en Advocaat nu ter be schikking staan. Het samenstel len van een elftal is echter geen simpele optelsom van de beste spelers, het gaat om de balans in de ploeg. Michels heeft het gezag en de autoriten om het aanwezige talent tot een een heid te smeden, hij zal nu ech ter alle diplomatie moeten aan wenden om de moordende concurrentie in de hand te hou den. Dat is het geheim van de smid, maar dat lukt alleen als hij recht door zee blijft gaan. Zijn aanpak is tot nu toe zo helder als glas. Het Nederlands elftal speelde ook in Utrecht voluit op de aanval en deed dat andermaal met een geestdrift en bezieling, die wc sinds jaren niet meer van Oranje hebben gezien. Dat is de grootste winst van de interlands tegen Oosten rijk en Wales. Ronduit gevaarlijk is echter de plotselinge eufo- „Vrijdagavond tegen Frankrijk zal blijken hoe ver we echt zijn. Voor enthousiaste verhalen is het nu nóg te vroeg. Wc hebben geoefend tegen mindere tegen standers, die niet op het EK ver schijnen." Desondanks loopt het met Oranje gesmeerd. „Het is de kracht van deze ploeg", analv seen Van Basten, „dat vrijwel alle posities dubbel bezet zijn en iedereen wil laten zien dat hij niet de mindere is.' Dat viel zaterdagavond af te lezen aan de tweede helft. Zonder het trio van Milaan, van wie Ruud Gullit tal minstens zo soepel als de rust. Op de linkervleugel speelde het duo Roy-Witschgc met meer flair en zelfvertrou wen dan drie dagen eerder in Sittard. Vooral het optreden van Bryan Roy deed Michels deugd, 'want ik heb wel eens anders over hem gesproken'. De zielto gende reserve van twee maan den geleden bij het Olympisch elftal denkt echter dat hij nog dwingender kan spelen. „Ik ben blij dat Michels vertTouwcn in me heeft gehouden, maar ik vind het nog verrassender dat hij mij in de hasis heeft gczxrt. Ik heb mijn kans gepakt en wil pieken in Zweden. De frele Ajacied speelde in Utrecht z'n zevende interland en scoorde voor de eerste keer. Roy Mond na en lawutlei un het einde van de aanvoerlijn Wouters-Gullit en kon de bal simpel intikken. Nummer twee viel zeven minuten voor de rust en kwam op naam van an Mas ten, die na voorbereidend werk van Vn Aerle. Guttl en Rijk aard de bal met de buitenkant schoen langs doelman Southall prikte. In het slotkwartier voer den Winter en Jonk de score op tot 4-0, beide kerrn na een ge tructe hakbal van Kieft. Michels was na afloop dik te vreden. „Over het resultaat, de goals en de manier van spelen. Wales was een betere tegen stander dan Oostenrijk, stug en defensief Daar hadden wij het in het begin even moeilijk mee." De bondscoach heeft er weinig moeite mee dat Oranje in de ogen van half Nederland ineens weer favoriet is voor de titel. „Dat maakt mi) niet uit. Als Europees kampioen ligt er toch al een extra dnik op onze schouders. De verwachtingen zullen nu nog hogrr zijn, daar moeten wij maar mee leren Ie ven. Het belangrijkste voor mij is echter dat het publiek weer tevreden over ons is."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13