11 Op zoek naar de vele gezichten van Amerika 'Ik ga van duel naar duet' Rtv show G'oud en Nieuw met Rode Kruis in Angola Lokale omroepen 1 J j - schieten als paddestoelen uit de grond al MAANDAG 1 JUN11992 10 Veronica trekt vier maanden met een camper door VS SUSANNEVAN VEIZEN Van New York via on der meer Miami, Nashville, Salt Lake City, Las Vegas en Los Angeles naar San Fransico. Ruim 16.000 kilometer met een camper van coast to coast, in krap vier maanden tijd. En onderweg ook nog tijd vinden om twee keer per week een televisieprogram ma van 25 minuten te maken. Het lijkt onmogelijk, maar Vero nica durft het aan. Het resultaat is vanaf vandaag de komende vier maanden op televisie te zien. 'Veronica goes America' heet het project, waarvan vanavond om 21.35 uur op Nederland 2 de eerste aflevering wordt uitge zonden. Een spraakmakende programmaserie waarin alles draait om het Amerika van de Amerikanen. Productiemaat schappij Pinball BV uit Bussum heeft de zware klus op zich ge nomen om elke week ruim een uur televisie vanuit de States te leveren. „Met Veronica goes America gaat Veronica back to her roots", legt producent Willem Hersel- inan uit. „Rob Out had al langer het idee om de hele zomerpro grammering van Veronica in het teken van Amerika te zetten. Hij vond het tijd worden om eens terug te gaan naar de oor sprong van zijn omroep: de Ver enigde Staten." Uiteindelijk heeft Veronica voor de zomer van 1992 geko zen omdat de omroep juist dan een eigen gezicht moet hebben. „De concurrentie op televisie is heel groot de komenende maanden. De Europese Kam pioenschappen voetbal in Zwe den, de Olympische Spelen in Barcelona. Ons programma is een leuke 'tegenhanger voor alle sportbeelden." jan Pieter Stafleu is één van de drie regisseurs van Veronica goes America. „We maken met dit programma een beetje de droom waar van Jan met de Pet, die al jaren roept dat hij met een camper van coast to coast in de Verenigde Staten wil rij den. Overigens is het een groot misverstand om te denken dat het voor ons één grote vakantie van maar liefst vier maanden is. Onzin. We hebben gemiddeld drie dagen de tijd om een uit zending van 25 minuten te ma ken. Dat is niet veel. Dat bete kent keihard werken, want er moeten wél dertig afleveringen worden gemaakt." Goede praters Het lijkt bijna onvoorstelbaar als Herselman vertelt dat er pas sinds februari dit jaar een re search team van zes mensen aan de slag is gegaan. „Ik heb zelf in Amerika gewoond en heb daar een hoop vrienden en ken nissen. Die heb ik ook ingescha keld. Als je vier maanden weg gaat, moet je natuurlijk wel wat voorbereiden. Dat wil niet zeg gen dat we nu al precies weten welke items we waar maken. We laten ook een deel aan het toeval over. We zien wel wie we tegenkomen. Amerikanen zijn goede praters. Die hoef je maar voor een camera te zetten en ze beginnen te vertellen. Een Hol lander zou in zo'n geval ver schrikt achteruit deinzen." „We hebben nog even het plan gehad om door alle staten te gaan in plaats van coast to coast, maar dat was niet haal baar. Het zou te lang duren en we zouden door hele grote ge bieden moeten waar geen inte ressante dingen te filmen zijn. Als je in een week niemand te genkomt, heb je ook geen pro gramma. We hebben nu een heel boekwerk gemaakt van de route van New York tot San Fransisco en weten precies wat er honderd mijl links en rechts van die route aan interessante onderwerpen te vinden is. Al leen is daarvan misschien maar zo'n twintig procent te gebrui ken. Wat onderwerpen betreft zitten we met een luxe-pro bleem: het zijn er veel te veel." Stafleu verheugt zich nu al op het moment dat de Veronica- karavaan Texas aan zal doen. Het presentatieteam van 'Veronica goes America'. „Daar moet een heel klein stad je zijn, met een weg er om heen. Iedere zaterdagavond gaan de jongeren uit dat stadje rondjes rijden over die weg. Het is toch fantastisch om met je camera een paar rondjes mee te rijden? Over de onderwerpen die de komende maanden over het scherm zullen rollen wil de pro ducent nog niet te veel vertel len. „Eén tipje van de sluier wil ik wel oplichten. We gaan naar een van de grootste sm-huizen in New York. Daar is nqg nooit een televisiecamera binnen ge weest. Ons is het wel gelukt." Gilbert Bécaud, vanavond te zien in G'oud en Nieuw. HILVERSUM GPD Het moet geen zielig programma worden, maar een po lonaise Is nou ook weer teveel van het goede. Presenta tor Frank Masmeijer van G'oud en Nieuw vindt het compromis in 'lekker amusement' en 'de realiteit'. Van avond brengt de NCRV een speciale aflevering van het programma G'oud en Nieuw, waarin het 125-jarig jubi leum van het Rode Kruis centraal staat: vrolijke liedjes afgewisseld met een stukje leed. Masmeijer is voor het programma naar Angola ge weest om de kijker te laten zien dat het Rode Kruis haar geld goed besteedt. In een kort filmpje laat hij zien hoe Tito Marcos een nieuw onderbeen krijgt aangemeten en uiteindelijk de eerste stappen doet met ondersteu- Frank Masmeijer bezoekt in het kader van de Rode Kruis-aflevering van G'oud en Nieuw de orthopedische foto anp werkplaats van het Nederlandse Rode Kruis in Angola. foto ncrv ning van de presentator. Ook producer Theo Smit, een van de makers van het liedjesprogramma, is in Angola geweest. Hij kijkt ernstig als hij zegt dat zijn bezoek aan het land een diepe indruk heeft gemaakt. „Ik werd zó met mijn neus op de feiten gedrukt. Tachtigduizend mensen lopen daar gehandicapt rond, met een wegge schoten arm of been. Nee, we hebben de aflevering van vanavond met liefde opgeofferd aan het Rode Kruis. Sterker: ik wou dat ik mijn hele leven dit soort uitzen dingen kon maken." Hij zegt bij terugkomst te hebben gemerkt dat wij in Nederland ons druk maken om de verkeerde dingen. „Je ziet opeens van allerlei dingen de betrekkelijkheid in. Wij zijn te veel op het materiële gericht. Al die luxe, s het goed voor... Maar ik ga natuurlijk niet in een 'Waarom krijgen wij geen deel van de omroepbijdrage?' hard bed slapen of droog brood eten. Dat heeft geen Voor mensen die niet in staat zijn naar de studio te komen, is een speciaal onderdeel in de show waarin Frank Masmeijer met een artiest naar hèn toegaat. De Thuisvisite van deze week speelt zich heel toepasselijk af op de Henri Dunant, het vakantieschip van het Rode Kruis. Gastartiest op de boot is Conny Vandenbos. Haar optreden is vanavond te zien in G'oud en Nieuw. Ver der is Gilbert Bécaud in het programma gemonteerd. Monsieur 10.000 Volt draafde voor tv-opnamen on langs op in het 'thuishonk' van G oud en Nieuw, Claus Partyhouse in Hoofddorp. (G'oud en Nieuw, vanavond, Nederland 1, 20.25 uur) NUMEGEN MONIQUE BRANDT Van Goirle tot Tietjerksteradeel en van Amsterdam tot Breezand: overal zijn fa natieke 'radiogekken' te vinden die met hulp van vrijwilligers een eigen omroep op poten henben gezet. Binnen tien jaar tijd is het aantal lokale omroepjes uitge groeid van 7 naar zo'n 320 omroepjes, waarvan er 270 regelmatig uitzendingen verzorgen via radio (of televisie), sinds kort mét reclame. De lokale omroepen in Nederland floreren als nooit tevoren. Voor directeur Pieter de Wit van de overkoepelende organisatie van lokale omroepen (OLON) zijn deze cijfers ech ter geen reden om ontspannen achter over te leunen. Integendeel, want de groeiende populariteit van de 'lokalen' wordt binnenkort afgestraft, zo vreest hij. De dreiging komt uit Den Haag. WVC wil in de toekomst iedere ge meente een radiofrequentie voor lokale omroep toewijzen. Als de plannen door gaan, krijgt elk gemeentebestuur daarbij de bevoegdheid om te beslissen of die frequentie commercieel - dus volledig opgebracht uit reclamegelden - of pu bliek moet worden gebruikt. Tijdens een congres over kabeltelevisie vorige weck liet minister d'Ancona via een van haar ambtenaren haar ideeën nog eens door- krijgen wij geen deel van de omroepbijdrage?' chetr quentiebeleid werkelijk bij gemeenten komt te liggen. De Wit: „We moeten pu blieke omroep blijven. Lokale commer ciële omroep betekent het einde van de lokale omroep zoals die nu bestaat en ook succes vol is. Een omroep met veel aandacht voor de plaatselijke cultuur en informatie. In plaats daarvan krijg je groep jes lokale omroepen die veel reclame en de zelfde programma's aanbieden, met af en toe misschien een plaatselijke agenda." De OLON wil dan ook zo snel mogelijk met de minister rond de ta fel gaan zitten om de zaken eens goed door te praten. En niet al leen op het gebied van de frequentiever deling. Want er schort wel meer aan het lokale omroepbeleid, zo meent de orga nisatie. Nog sterker: écht beleid is er ei genlijk niet. Pieter de Wit: „Lokale omroep krijgt geen cent overheidssteun. We zijn volko men afhankelijk van het subsidiebeleid van de gemeenten. Voor de continuïteit van een omroep is dat slecht, want elk jaar kan het gcldstroompje worden dichtgedraaid. Landelijke en regionale omroepen krijgen geld uit de omroepbij drage. Wat is er dan logischer dan het in stellen van een omroepbijdrage voor de lokale omroep?" „Ik vind het vreemd dat de landelijke Peter de Wit: Waarom Hilversum niet wat ingeperkt? Dan kan een deel van de omroepbijdrage voor de lokale omroep worden gereser veerd." foto» gpd omroepen drie televi sie- en maar liefst vijf radionetten krijgen toegewezen. Voor het amusement en veel an der tv- of radioplezier kunnen de kijkers im mers volop terecht bij de commerciële zen ders. Waarom zou je Hilversum dan niet wat inperken? Dan kan een deel van de omroepbij drage voor de lokale omroep worden gere serveerd." De minister laat vrijwel geen gelegenheid voor bij gaan om te verkon digen dat ze drie om- roeplagen - dus lande lijke, regionale en lokale omroep - te veel van het goede vindt. De Wit begrijpt die gedachtengang, maar ziet niet in waar om de lokale omroepen als eerste het veld moeten ruimen. „Lokale omroep is nieuw, actueel, en voegt écht iets toe. Wij zenden niet tot in den treure Amerikaanse series of kwisjes uit. Er zijn zo'n 10.000 mensen in Neder land met lokale omroep oezig. Er is dus een draagvlak, dat valt niet te ontken- Reclame De ideale lokale omroep. Volgens de en toegankelijke OLON-directeur i omroep, die zich midden in dorp of stad bevindt. Mensen moeten er vrijelijk in en uit kunnen lopen om te melden wat ze te melden hebben. „Lokale omroep past op de plaats, zeg ik altijd. Het heeft een ac tieve functie binnen een gemeente. Een heel eigen karakter. De lokale omroepen hebben een brede programmamix. Pro gramma's met muziek, maar ook doel groepen- en jongerenprogramma's. De regionalen hebben gekozen voor een 'middle of the road-genre', ze lijken alle maal op elkaar. En op Hilversum." Sinds enige tijd zenden ook de meeste lokale omroepen reclame uit. In principe moeten zij die inkomsten delen met de uitgever van een lokaal of regionaal dag blad. De uitgevers derven immers adver tentie-gelden als ook de plaatselijke om roep reclame-mogelijkheden biedt. De OLON wil echter van de regeling af om dat de organisatie van mening is dat er geen echte lokale dagbladen meer be staan. Inmiddels heeft ook de Raad van State al enkele lokale omroepen toe stemming gegeven uit te zenden zonder overeenkomst met een uitgever. De Wit: „We zijn geen concurrenten voor de regionale kranten. Lokale om roep is vaak het enige plaatselijke medi um. De dagbladen werken puur regio naal en worden daarbij ook steeds groot schaliger. Ze moeten steeds grotere ge bieden bestrijken. Het is onzinnig om de reclame-inkomsten van de toch al arm lastige lokale omroepen af te staan aan regionale uitgevers." Veronica heeft speciaal voor de reis een informatieboekje laten drukken dat het team onderweg kan overhandigen aan mensen van wie medewerking gevraagd wordt. Het boekje meldt dat Ve ronica, de grootste omroep van Holland, very-America-minded is. De Amerikaanse televisie is Veronica's grote voorbeeld, zo luidt de tekst. Volgens Hersel man is het heel handig om zo'n boekje te hebben. „Vgin Holland hebben de meeste Amerikanen nog nooit of heel vaag wel eens gehoord. Ze denken soms zelfs dat het de hoofdstad van Dene marken is." Het team is inmiddels al eni ge tijd in Amerika. De reacties zijn volgens Herselman heel po sitief. De grote camper met de levensgrote afbeelding van het blonde Veronicameisje Corinne doet veel Amerikanen vermoe den dat het gezelschap een rondreizende popgroep is. „Ze denken dat Corinne zangeres Veronica is. Ze vinden het heel vreemd als we vertellen dat Ve ronica een omroep is", aldus Herselman. De twaalf meter lange camper is vier maanden lang het ze nuwcentrum van Veronica goes America. Het is een rijdend re dactiekantoor met aan de ach terkant twee complete mon tagesets. De computers aan boord hebben via een satelliet rechtstreeks verbinding met het Veronicagebouw in Hilversum. Het team bestaat steeds uit tien mensen inclusief een presenta tor. De ploeg heeft een vaste kern van zeven mensen en daarnaast wisselen de regis seurs en presentatoren elkaar af. Bij de presentatoren bijt Jeroen van Inkel vanavond het spits af. Hij gaat in Amerika gol fen en probeert zijn rijbewijs te halen. De presentatieploeg bestaat uit twaalf bekende gezichten van Veronica: Jeroen van Inkel, Anita Witzier, Tom Egbers, Ju dith de Klijn, Will Luikinga, Erik de Zwart, Gert Berg, Adam Cur ry, Chiel van Praag, Hans Emans, Frans van Deursen en René Mioch. Ze wisselen elkaar om de week af. Daarnaast zijn er nog drie gastpresentatoren die elk een aflevering op bezoek komen. (Veronica goes America, van avond, Nederland 2, 21.15 uur. Tweede uitzending donderdag 4 juni om 21.35 uur) Peter van Ingen over Zomergasten HILVERSUM FRED VAN GARDEREN De VPRO zendt sinds gisteren wekelijks opnieuw Zomergasten uit. Presentator Peter van Ingen ontvangt dit jaar vijf gasten. Ac trice Renée Soutendijk was de eerste die de gelegenheid kreeg haar ideale tv-avond samen te stellen. Psychiater Frank Ree (76) komt zondag aan bod, daarna volgen schrijfster Char lotte Mutsaers (146), sociaal geograaf en essayist Anil Ram das (216) en de reeks wordt 28 juni afgesloten met journalist Ischa Meijer. De vijf zijn geselecteerd uit 40 namen die de vijfkoppige re dactie van het programma in december vorig jaar op een pa piertje schreef. AJ meteen viel er een aantal af. Van Ingen: „Som migen willen niet, anderen dur ven niet, omdat ze bang voor li- ve-tv zijn en weer anderen kun nen niet. Zo had ik dit jaar graag Ruud Gullit gehad. Maar die heb ik niet eens gevraagd, omdat hij in die periode met het EK-voetbal bezig is." De mensen op het lijstje moe ten aan een paar criteria vol doen. Van Ingen: „Ze moeten kijken naar film en tv, ze moe ten verhalen hebben over hun fragmenten. Ze moeten van el kaar verschillen zodat de ene week anders is dan de andere. En ze moeten mij liggen en ik moet hen liggen. We moeten per slot van rekening een hele avond vullen. Ook moet beke ken worden of wat zij willen zien ook haalbaar is. Zomergas ten is namelijk voor een deel een rechtenkwestie. Alles wat de gasten willen zien, is te krijgen. Maar er hangt wel eens een prijskaartje aan dat wij niet wil len betalen." Van Ingen kwam tijdens het i Ingen presenteren van Zomergasten er al snel achter dat zijn rol geen gemakkelijke is. „Het is de wisselwerking tussen mij en mijn gast. Die wordt ook voor kijkers steeds interessanter, om dat het live-tv is. Ik word steeds weer geconfronteerd met een andere persoonlijkheid. Ik ga van duel naar duet. Mensen klappen wel eens dicht. En wat dan? Ik zeg niet met wie, maar ik heb het wel eens gehad dat ik dacht: 'mijn God, hoe kom ik hiermee de avond door'." STRIPS BOLLEBOOM BOES

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 10