'Leven en werk is één geheel' Sober raadhuis mist uitstraling Dire Straits: prima geluid Cultuur Kunst i' 8! t 'Een archipel van glas' in Sassenheim Leidse scholen spelen in Schouwburg Concert Universiteitskoor Maastricht leiden Het Universiteitskoor Maastricht geeft vanavond een concert in het Leidse Volkshuis. Het koor zingt liederen van Brahms, Bartok, Hindemith, Uoyd Webber en Rachmaninov. Het concert begint om 20.15 uur. Verbaal Signaal besluit seizoen leiden Verbaal Signaal besluit het 'poëtisch seizoen' morgen middag met Drs. P, Adriaan Bontebal en het Leidse koor Het Zingend Hart. Het optreden begint om 14.30 uur en heeft plaats in Sociëteit De Burcht, Burgsteeg 14. Prijs voor Audi en Porcelijn Amsterdam Pierre Audi en David Porcelijn van de Nederlandse Opera hebben tijdens de 3de Münchener Biennale voor hun produktie 'Snatched by the Gods/Broken Strings' de 'BMW Mu- siktheaterpreise' toegekend gekregen. Regisseur Audi ontving de prijs voor de beste enscenering en dirigent Porcelijn voor de beste muzikale interpretatie. De twee uitgevoerde werken zijn van de hand van de Indiase componist Param Vir en werden ge schreven in opdracht van de Münchener Biennale. Eerder deze maand beleefden zij in Amsterdam hun wereldpremière. In to taal werden zes prijzen toegekend, waarmee in totaal 100.000 Duiste Marken aan prijzengeld te verdelen viel. Kees Buurman opent 'winkelin eigen huis •N ,Y W Kees Buurman: 'Er is voor mij geen aparte wereld van de kunst'. FOTO JAN HOLVAST y- ZATERDAG 30 ME11992 muziek recensie louis du moulin Concert Dire Straits, gehoord 29 mei De Kuip, Rotterdam Nog driemaal te beluisteren De hamvraag was natuurlijk of de overwegend lome leefkuil- muziek van Dire Straits wel zo geschikt was voor de Kuip. Nou en of, weet de eerste lichting Nederlandse fans die gister avond de vuurdoop van de Brit se rockgroep in het Feyenoord- stadion bijwoonde. Zonder ex tra franje en overdreven kracht patserij slaagden zanger-gitarist Mark Knopfler en de zijnen er moeiteloos in de volle voetbal tempel om te toveren in een perfect bedevaartsoord voor liefhebbers van subtiele melodi euze gitaarrock. Overeenkomstig de hoge ei sen die de virtuoze aanvoerder van 's werelds meest succesvol le 'luisterband' had gesteld, werden de bijna 50.000 fans vergast op een uitstekende ge luidskwaliteit. Zodoende werd de nevenfunctie van Dire Straits als paradepaardje van Philips andermaal bevestigd, een pres tatie die keurig aansloot bij de nieuwe reclamecampagne rond de groep en de te lanceren digi tale compact-cassette (DCC). Dire Straits bewees op de eer ste avond van zijn Rotterdamse vierdaagse (een record voor de Kuip!) in feite dat voor stadion concerten muzikale precisie en spanning belangrijker kunnen zijn dan volume en tempo. Zelfs langzame songs als 'Romeo and Juliette' en 'Private Investiga tions' bleven boeiend dank zij de voorbeeldige uitvoering van de negenmans-formatie. En voor zover er tijdens het ruim twee uur durende optreden do de punten dreigden, werden die meteen tot ver buiten de Maas stad verjaagd door het al bij voorbaat in opperbeste stem ming verkerende publiek dat zich niet door enkele lichte re genbuitjes liet intimideren en na de geheide voltreffer 'Sultans of Swing' zelfs even 'ster tegen wil en dank' Knopfler kon ver leiden tot het mee-improvise- ren van het 'Olé-lied'. De Leidse kunstenaar Kees Buurman heeft in zijn woonhuis aan de Nieuwe Rijn een expositieruimte geopend. Hij noemt het een winkel. „Ik hou niet zo van dat ijdele gedoe met galerieën en zo, dus werd het: winkel. Dat is tenmin ste gewoon Nederlands en bovendien geeft het duide lijk aan dat het om een plek gaat, waar iets van ei genaar verandert. leiden marjolein van rotterdam De ruimte is wit, en prachtig licht. Zowel in het dak als in de gevel zitten ramen. En het is et; stil. „Hier zou menig museum jaloers op zijn", zegt Buurman dan ook. „Er is eigenlijk maar een nadeel aan deze ruimte: voor de tekeningen die er han gen, is het eigenlijk té licht." De 'winkel' heeft iets Japans. ^En dat geldt ook voor het mees- të werk dat er hangt. Kees Buur man beaamt dat: „Ik ben een paar keer in Japan geweest en ik ben al heel lang geïnteresseerd in de oosterse filosofie. Ik her ken mezelf er in. Dat zie je in mijn werk terug. Mediteren, ei genlijk gewoon alleen maar zit ten dus, is voor mij eerf bron van inspiratie." Maar meditatie is niet het enige Japanse dat van invloed is op het werk van Buurman. Hij doet ook aan kyudo, Japans handboogschieten, en maakt haiku, hele korte gedichten. Van invlReden mag je van hem ook niet spreken: het is voor hem al lemaal één. „Ik vind dat je dat allemaal niet los van elkaar kunt zien. Er is voor mij niet zoiets als een aparte wereld van de kunst. Leven en werk horen een geheel te zijn. Er is voor mij geen verschil tussen kunst ma ken, boogschieten of lekker ko ken, bijvoorbeeld. Wat je hier ziet hangen, is ook niet mijn werk. Dat ben ik." De gedachte dat alles één hoort te zijn, speelde een belan- rijke rol bij de beslissing om in eigen huis een expositieruimte te beginnen. „Kunst hoort niet geïsoleerd in galerieën. Ik wil de kunst in het dagelijks leven be trekken. Dus ligt het voor de hand om je werk in je eigen huis ten toon te stellen." Het werk dat Kees Buurman in zijn winkel heeft hangen is, ter ere van de opening, een overzicht van bijna 35 jaar den ken en doen. Er hangen teke ningen uit de jaren zestig, gra- fiettekeningen waar duidelijke invloeden van de Japanse caili- grafie in terug te vinden zijn, en een paar olieverfschilderijen. Bovendien staan er enkele plas tieken en liggen er een paar dichtbundels van zijn hand. Over het resultaat is Buurman heel tevreden. Als het aan hem had gelegen, had hij zich dan ook veel eerder losgemaakt van het officiële circuit van galerie- en. „Het is veel leuker om alles in eigen hand te hebben. Nu kan ik hier een a twee keer per jaar een expositie houden en wanneer het uitkomt op af spraak werken. Dat is veel beter dan afhankelijk te moeten zijn van galerieën. Hoewel je, als je jong bent, daar natuurlijk bijna niet onderuit kunt. Bovendien heb je dan niet een. twee, drie zo n ruimte als ik hier. Het is bij mij trouwens ook maar net dat alle kinderen zo'n beetje het huis uit zijn, anders ging het hier ook niet." Kees Buurman houdt in zi|n winkel (Nieuwe Rijn 89) drie open avonden. Op 31 mei, 1 en 3 juni zijn winkel en expositie van 20.00 tot 22.00 uur te be zoeken. Veel cabaret en muziek in Muzenhof LEIDERDORP JAN R1JSDAM Muzenhof in Leiderdorp be gint op 26 september met het vijfde seizoen van haar theaterprogrammering Veel cabaret, muziektheater en kindervoorstellingen staan er op het programma. Nieuw, in dit jubileumjaar, is dat er ook een reeks familieconcer ten wordt gegeven in het cul tureel centrum aan de Cor Gordijnsingel. Het programmaboekje voor het nieuwe seizoen laat zien dat de Werkgroep Acti viteiten Muzenhof er in is ge slaagd weer een gevarieerd theateraanbod samen te stel len. Veel bekende namen zullen komend seizoen de Muzenhof aandoen, maar er bestaat ook de gelegenheid om kennis te maken met aankomend 'jong' talent Hester Macrander bijt dit jaar de spits af met haar pro gramma Divastoer 2. waarin ze speelt en zingt. Net als vo rige jaren zullen weer veel cabaretiers Muzenhof aan doen: i >rs r. reeuwen en Smeenk (de winnaars van unuettén 91), I Int ent Bijlo, Mark van Veerfenk t n de Berini's zullen onder meer op de planken staan. Op het programma staat ook een reeks kindervoorstellingen van onder anderen Aad Wie- man, Theater Platform en van Marijke Boon en Sief van der Linden. Margriet Eshuijs. Trio de laneiro en Theatre du Bilboquet brengen een mu ziekprogramma in Muzen hof. Daarnaast is. voor het eerst, een concertreeks ge pland op de zondagmiddag. De slagwerkgroep Pcrcossa laat op zondag 1 november van zich horen. Voor later staan onder meer Nico de Raad (orgel), Stichting Wind roos, Muziektheater Baboing en het Blazersensemble Ok topus en Martin Mens op het programma. BOUWKUNST Het gemeentebestuur van Sassenheim heeft een nieuw on derkomen. Een sober gebouw dat niet al te zeer opvalt en ei genlijk niets heeft van een 'ou derwets' raadhuis. Aan de bui tenkant onderscheidt het nieu we gemeentehuis zich nauwe lijks van het gemiddelde school- of kantoorgebouw in de wijde omgeving. Het manifesteert zich niet als een bolwerk van macht, maar evenmin als een grootse, meeslepende creatie. Eigenlijk is alleen aan de situe ring van het complex, aan de rand van het Koningspark, af te leiden dat het om een bijzonder gebouw gaat. Het enige opvallende aan de buitenkant van het gebouw is de royale luifel boven de entree, bedoeld als verzamelplaats voor bezoekers (bij voorbeeld bij een trouwpartij) en als zonwering voor de hal. Aan die functie valt weinig af te doen, maar de uit voering is grof en fantasieloos. Sassenheim mag dan van ouds her een boUengemeente zijn, daarom hoeft de luifel boven de entree van het gemeentehuis er nog niet uit te zien als het dak van een bollenschuur. De uit Hardinxveld-Giessendam afkomstige kunstenaar Henk van Bennekom heeft een kunst werk gemaakt dat prominent aanwezig is bij de ingang van het nieuwe gemeentehuis. Het water in en rond het gebouw heeft de kunstenaar geïnspi reerd tot een object dat als het einde of de bron van het water kan worden beschouwd: een overhellende driehoek met een omlaag kletterend watergordijn. Het pand heeft een heldere boofdopzet, bestaande uit twee vleugels die haaks op elkaar staan. Daartussen bevindt zich dé entreehal die de twee delen met elkaar verbindt en waarvan de glazen wanden tegelijkertijd een welkome onderbreking zijn van de sobere, uit baksteen op getrokken buitengevels van het complex. De entreehal is eigenlijk het enige imponerende aan het ge bouw. Het water dat in het park aanwezig en door de haJ stroomt, een glazen plaat over het stroompje dat dienst doet als loopbrug, het groen, de trap met onverhulde constructies, een vide met open kantine op de verdieping, exposities op de begane grond en het uitzicht naar buiten maken van de hal een zeer attractieve ruimte. Van drempelvrees hoeft hier geen sprake te zijn. Jammer is wel dat de luifel boven de entree niet al leen functioneert als zonwering maar ook de lichttoetreding be lemmerd. Het interieur van de kantoor- vertrekken is verder net zo inge togen als het exterieur: schoon metselwerk, eenvoudige af- werkmaterialen en mooi maar simpel meubilair. De lichtinval, door koepels en nisjes met gla zen bouwstenen, is soms ver rassend. De kleurschakering vrolijk maar evenwichtig. Ge bouw en inrichting zijn zorgvul dig op elkaar afgestemd. Ook de representatieve (trouwzaal) en bestuurlijke (kamers van B en W) ruimtes zijn eenvoudig inge richt, al onderscheiden ze zich wel door de keuze voor iets duurder meubilair. De architect van het gebouw, Bas van Hille van het bureau B &D Architecten bv, kwam met zijn ontwerp het meest tege moet aan de wensen en eisen van het Sassenheims gemeente bestuur. Van binnen is het ge- .bouw dan ook een overtuigend geheel dat ambtenaren en ge meentebestuurders ongetwij feld een prettige werkomgeving biedt. De buitenkant van het bakstenen gebouw mist echter de uitstraling die anno 1992 van een overheidsgebouw mag uit gaan. In een tijd van bezuini gingen is het zeker verstarfdig dat een gemeentebestuur kiest voor een bescheiden onderko men. De vraag is evenwel ge rechtvaardigd of een te grote soberheid wel valt te rijmen met de status van een gemeente huis. Zelfs in soberheid mag soms enige matigheid worden betracht. beeldende kunst recensie nancy stoop Expositie 'Edition 1992' Kosta Boda 250 |aar Ob|ecten van acht Zweedse glaskun stenaars Te zien t/m 6 juni. Van Nieuw koop, ma 13.30-1800 uur, di t/m za 9 00-12 30 uur en 13 30-18 00 uur, do. koopavond, Hoofdstraat 263, Sassenheim Van de rijkbewerkte drinkboka len en met slangen versierde schalen in de etalage van Van Nieuwkoop kijkt men, gelouterd door het post-moderne tijdperk, eigenlijk niet zo op. De glasser viezen en gebruiksvoorwerpen van Kosta Boda behoren meer tot het domein van de verzame laar dan de drinker/gebruiker. Daarom kan men zich zo goed voorstellen dat deze Zweedse glasfabriek ook naam heeft ge maakt op het gebied van artis tiek glaswerk. Voor een bijzon dere jubileum-collectie kan men tot 6 juni terecht aan de Sassenheimse Hoofdstraat. In 1742, nu 250 jaar gelden, werd in Zweden door Anders Koskull en George Staël de Kos ta glasfabriek opgericht. Sinds 1940 werkt de fabriek onder de naam Kosta Boda nadat Kosta met een andere Zweedse glasfa briek, Boda, was samengegaan. Tot het begin van deze eeuw ontstonden nieuwe ontwerpen naar ideeën van de glasblazers zelf, maar na 1900 groeide de samenwerking met ontwerpers. Momenteel werken acht desig ners voor Kosta Boda. Voor het jubileumjaar kregen deze acht kunstenaars de op dracht ieder drie objecten te ontwerpen die in een beperkte oplage gefabriceerd zou wor den. Rond deze opmerkelijke glasserie is een reizende exposi tie samengesteld om het 250-ja- rig bestaan van Kosta Boda luis ter bij te zetten en het Zweedse glas in het buitenland meer be kendheid te geven. Temidden van een zee van serviezen, tafelzilver en kristal vormen de 24 objecten een ar chipel van kleurrijk, stralend glas. De ruimte is vrij beperkt, maar de presentatie per kunste naar op drie consoles van ver schillende hoogte versterkt de indruk van een eilandenrijk waarvan iedere groep zijn eigen karakter onthult, zonder het ge heel te verstoren. Groot zijn de onderlinge ver schillen in de behandeling van vorm, materiaal en decoratie. De meest sculpturale benade ring vertegenwoordigt Goran WarfT met zijn langgerekte en gewelfde objecten, die door transparantie en kleur het spel der beweging tot in het oneindi ge voortzetten. Vaasvormcn do mineren deze jubileumscric, maar de uitwerking varieert van de robuuste, van menselijke vormen afgeleide ontwerpen van Kjell F.ngman tot de uiterst verfijnde kristallen bokalen van Monica Backstrom. Backstrom behoort tot een van mijn favo rieten op de expositie. Door schijnend en breekbaar, voor zien van elegante decoraties verwijzen haar vazen naar een klassieke inspiratie die harmo nieert met eigentijdse vormgc ving F n wfe 'Ir dtdi i km I M vanni' en Lc Nozze di Figaro' leest, begrijpt dat niet alleen de muziek, maai "Ilk lie h|il VU1 Mozart hierop een stempel gedrukt hebben Het spel van licht en kleur, de transparantie of juist het ont breken daarvan, de schier ein deloze variaties in techniek die de samenwerking met de glas blazers van Kosta Boda oplever de. het laat zich moeili|k of in woorden of in gereproduceerde beelden vangen. In Anna Ehr- ners serie "Northern Lights moet het licht echt door de slui ers van kleur gefilterd worden, om de schoonheid van het kris tal te ontvouwen. De kwaliteit van het gebodene maakt dat je het enigszins commerciële tintje aan deze presentatie op de koop toe neemt Toneelwerk van Bonaventura, Stedelijk en De Burggraaf Opvallend aan de buitenkant van het n met omlaag kletterend water. FOTO'S Hiaco KUIPERS/WIM DUKMAN Zomertijd, komkommertijd. Dat geldt ook voor de cultuur: in de zomermaanden is er in de Leid se Schouwburg weinig te bele ven. Drie leidse scholen heb ben daar handig gebruik van gemaakt. Het Bonaventuracol- lege en De Burggraaf voeren een musical op, het Stedelijk Gymnasium staat met 'totaal theater' op de planken van de Schouwburg. Directeur De Zwart van de openbare basisschool De Burg graaf is trots. Volgens hem is zijn school de eerste basis school in de geschiedenis van leiden, die een voorstelling in de Schouwburg geeft. Het kost te De Zwart dan ook wel de no dige moeite. Het op tafel krijgen van de benodigde 5000 gulden voor huur, kostuums e.d. ging niet echt van een leien dakje. De gemeente had geen geld voor het project en uit de kaart verkoop kon het geld ook al niet bij elkaar worden geschraapt. Tenminste, niet als de prijzen van de kaarten onder een tien tje werden gehouden. Dus orga niseerde de school een sponsor loop, waar ze 2500 gulden mee verdiende. Op een paar hon derd gulden na, is het geld nu binnen. De musical van De Burggraaf, 'Prinsheerlijk' geheten, gaat over een jongetje dat droomt dat hij een tovenaar tegenkomt. „Deze tovemaar kan de harte- wens van het jongetje, met een prinsesje trouwen, in vervulling laten gaan. Hij geeft het ventje een toversteen. Maar de jongen raakt die steen meteen weer kwijt aan piratenzegt Tom de Beer, leraar van de 24 kinderen van groep 8 die de musical uit voeren. „Dat lijkt allemaal heel erg. maar dat is het niet: het jongetje ontdekt dat hij alle pro blcmen op eigen kracht ook heel goed te lijf kan en wordt dus eigenlijk alleen maar beter van de tegenslag." Het verhaal bevat een duide lijke boodschap. „De kinderen van groep 8 gaan straks alle maal naar het voortgezet onder wijs. Dat is een hele stap. Met deze musical willen we ze een steuntje in de mg geven. We la ten ze zien dat je altijd op jezelf moet blijven vertrouwenlegt De Beer uit. Uit de twee voorstellingen van de middelbare scholen valt ook iets te leren. 'Min in het La zarushuis', zoals de voorstelling van het Bonaventura heet. laat zien dat 'normale mensen' gek ker zijn dan de 'zotten en me laatsen' waar het in het stuk om draait en 'Lente Ontwaken' van het Stedelijk Gymnasium toont aan dat volwassenen zich altijd weet betochetyk «dragen ten opzichte van jeugdigen 'Min in het Lazarushuis' is ge baseerd op een blijspel van de zeventiende -eeuwse dichter Willem Godschalck van Foe- qenboroch. Het gaat over Ferdi nand die een gekkenhuis in vlucht en daar nood gedwongen een 'zottin' bemint, die natuur- >t verliefd on hem buitenwercla schiet dan onmiddellijk 'te hulp'. Want verliefdheid werd in de Gouden Feuw gezien als een gekte, die zo gauw mogelijk be streden moest worden i n liefst met een huwelijk als een ver liefde maar trouwde, ging de dwaasheid wel over. dacht men 'Lente Ontwaken' is ook al ge baseerd op een toneelstuk uit het verleden, zij het dat het hier om een recenter verleden gaat het stuk. Frilhlingserwarhen' van Frank Wedekind. stamt uil 1B91. Het was een voor die tijd gewaagd stuk. Thema s als sexualiteit. zelfmoord en abor tus worden er in aangesneden De voorstellingen op een rijtje: ni 10 juni, 20.(Ml uur BOM venturacollege met 'Min In het lazarushuis'. Dit ks een beslo ten voorstelling. 11 en 12 juni. 20.00 uur Stede lijk Gymnasium met 'lente Ontwaken'. Kaarten voor de voorstelling kosten 7,50 gulden en zijn te krijgen bij Nanneke Nlx, tel. 890410. 23 juni. 20.15 uur f>e Burg graaf met 'Prinsheerlijk'. Kaar ten zijn verkrijgbaar bij de school, Oppenneimstraat 4. Volwasacnen betalen 7, 50. kinderen 5 gulden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9