Kenya overspoeld door vluchtelingen De waarheid bestaat niet in Nachitsjevan Buitenland Zakenman Alan Bond zit achter de tralies Romanov begraven in St. Petersburg Leger Israël verwoest huizen zuid-Libanon bi ■r^i Agenten Luik na weken staken weer aan de slag ZATERDAG 30 MEI 1992 Getuigenis over moord op JFK new york Tien dagen nadat forensische onderzoekers hadden verklaard dat uit het bewijsmateriaal wel degelijk blijkt dat de voormalige Amerikaanse president Kennedy door twee schoten in het achterhoofd is gedood en niet van voren werd beschoten, zoals in de film JFK wordt beweerd, zeggen technici van de Amerikaanse marine dat de röntgenfoto's van Kennedy's hoofd vervalst zijn. Gisteren zeiden drie marinetechnici op een pers conferentie dat een kogelgat aan de voorkant van Kennedy's schedel is weggeretoucheerd. Een van hen heeft destijds het stoffelijk overschot gezien. Belangstelling voor Canary Wharf londen Canary Wharf, het prestigieuze kantorencomplex van de in doodsnood verkerende Canadese projectontwikkaar Olym- pia York in Londen, krijgt mogelijk een nieuwe eigenaar. De Hongkongse miljardair Li Ka-Shing en de staatsinvesterings- maatschappij van Singapore zouden interesse hebben. Dat meldden gisteren Singaporese kranten en het Britse persbureau Press Association. Presidentieel toestel beschoten kabul» In Afghanistan is het vliegtuig van interim-president Mo- jaddedi gisteren door een raket geraakt toen het landde in de hoofdstad Kabul. De piloot raakte aan zijn hand gewond, aldus vliegveldfunctionarissen. De president bleef ongedeerd. Diens zoon zei dat er ,,90 procent kans was dat de aanslag het werk is van Hekmatyar", de leider van de fundamentalistische verzets beweging H ezb - i -1 slami. Werk Kanaaltunnel kan doorgaan londen De werkzaamheden aan de Kanaaltunnel tussen Enge land en Frankrijk kunnen in elk geval tot september doorgaan. De Brits-Franse onderneming Eurotunnel, die de tunnel gaat ex ploiteren, verklaarde gisteren dat met de banken een akkoord is bereikt dat voortgang van het werk voorlopig garandeert. Het dreigde te worden stopgezet omdat Eurotunnel zich niet had ge houden aan enkele voorwaarden in de kredietovereenkomst met de banken. Winst Nissan gekelderd Tokyo» Het resultaat van de Japanse automobielfabrikant Nis san is het afgelopen boekjaar met 30,7 procent verminderd. De winst kwam uit op 407,5 miljoen dollar tegen 586,7 miljoen een boekjaar eerder. Dat heeft het bedrijf gisteren bekendgemaakt. Een woordvoerder van de op een na grootste autoproducent van Japan schreef de slechte resultaten toe aan de zwakke vraag op de binnenlandse markt als gevolg van de achteruitgang van de Japansee 'Honecker moet in juli opkrassen' hamburg Voormalig DDR-leider Erich Honecker zal half juli de Chileense ambassade in Moskou moeten verlaten. Dat heeft het Duitse boulevardblad Bild gisteren bericht. De 79-jarige Honec ker zocht op 11 december 1991 zijn toevlucht in de ambassade om uitlevering aan Duitsland te ontlopen. In Duitsland is tegen Honecker een aanklacht ingediend wegens het uitvaardigen van bevelen om vluchtende DDR-burgers aan de Muur neer te schieten. De Australische zakenman Alan Bond is gisteren begonnen aan twee jaar en zes maanden ge vangenisstraf wegens oneerlijk- se zakenpartijken. De omstre den Bond was gedurende de ja ren tachtig de belichaming van het succesvolle Australische ka pitalisme, iTiaar nu ligt zijn mil jardenimperium aan scherven. Bond vertrok gisteren geen spier toen hij in de rechtbank van Perth hoorde welke straf de rechter voor hem in gedachten had. Zijn gewezen echtgenote Eileen, van wie Bond onlangs is gescheiden, barstte echter in tranen uit. Later op de dag liet Bonds familie weten geschokt te zijn door de straf en met geen MINISTERIE VAN DEFENSIE VETERANENDAGEN OP 2 EN 17 JULI VOOR OUD-MILITAIREN INDIËGANGERS Bij de Koninklijke marine en de Koninklijke landmacht worden binnenkort vete- ranendagen gehouden voor OUd-militairen Indiëgangers. Het programma staat in het teken van de band tussen krijgsmacht en de Indiëveteranen. De dag van de Koninklijke marine wordt op donderdag 2 juli gehouden op het Nieuwe Haventerrein in Den Helder. De Koninklijke landmacht opent op vrijdag 17 juli de poorten van de Johannes-Postkazerne in Havelte. De toegang is gratis en de Veteranen en hun partner kunnen op aanvraag gratis per NS reizen. Er rijden voor gedeelten van de reis specialeveteranentreinen" op de trajecten Amster dam-Den Helder of Amsterdam-Meppel. Op 2 juli vertrekt deze rond 08.30 uur van Amsterdam CS naar Den Helder. Op 17 juli vertrekken twee treinen; rond 08.30 en 09.00 uur van Amsterdam CS via Amersfoort en Zwolle naar Meppel. Vanaf de stations Den Helder en Meppel rijden bussen. Indien u één van de dagen wilt bezoeken, wordt u verzocht VOOR 15 JUNI de antwoordcoupon in te vullen en op te sturen. Dit geldt OOK als U geen gebruik maakt van het gratis NS-vervoer. Een postzegel is niet nodig. Uiterlijk één week voor de veteranendag ontvangt u het vervoersbewijs en een programma. AANMELDINGSFORMULIER kom naar de veteranendag marine 2 juli veteranendag landmacht 17 juli .k daarbij gebruik van het gratis treinvervoer; •ek dan bij mijn woonplaats van NS-station: (één aankruisen) ja Onee Ik maak voor het traject Amsterdam-Den H« of het traject Amsterdam-Meppel gebruik van de speciale "veteranentrein" Mijn partner komt mee: Postcode/Woonplaats ia ia Marine-ZRegistratienummer MINISTERIE VAN DEFENSIE DV/VETERANENDAG "92 ANTWOORDNUMMER 35 2501 XA 's-GRAVENHAGE (telefoon: 070-3188802. ti|dens kantooruren) Leger Sudan veroven stad in het zuiden op guerrilla De verovering van de zuidelijke Sudanese stad Kapueta door het Sudanese leger heeft opnieuw een grote stroom vluchtelingen op gang gebracht. In het noorden van Ke nya arriveerden gisteren 12.000 Sudanezen en de ver wachting is dat de komende dagen nog zeker 30.000 an deren zullen volgen. nairobi frans v correspondent De vluchtelingen die gisteren in de loop van de dag in de Keny- aanse plaats Lokichokio aan kwamen, droegen zware bun dels met bezittingen op hun hoofd en waren in veel gevallen totaal uitgeput door gebrek aan water en voedsel. Onder hen bevonden zich enkele duizen den Sudanese wezen die tijdens de burgeroorlog in zuid-Sudan hun ouders zijn kwijtgeraakt. De afgelopen maanden hebben ze ruim duizend kilometer gelo pen op zoek naar een veilig oord. Ook rebellen van het Sudane se Volksbevrijdingsleger (SPLA), dat Kapueta tot donderdag in handen had, zijn het strijdto neel in hun land ontvlucht en naar Kenya getrokken. Bij aan komst in Lokichokio werden hun AK47-geweren in beslag ge nomen. Daarna zijn ze naar een speciaal kamp gebracht. Hulpverleners in Kenya heb ben hun bezorgdheid uitge sproken over de nieuwe stroom vluchtelingen naar noord-Ke- nya. Dat gebied heeft met ern stige droogte te kampen en her bergt al 250.000 vluchtelingen uit Somalia en Etiopië. De plaatselijke autoriteiten in Loki chokio lieten gisteren weten dat zo goed mogelijk voor de nieu we vluchtelingen uit Sudan zal worden gezorgd. Kapueta, 75 kilometer ten noorden van de Kenyaanse grens, viel afgelopen donderdag en was de elfde stad die tijdens het grote regeringsoffensief van de laatste maanden werd ver overd op het SPLA. De strijd om de stad vond plaats op het mo ment dat in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja vredesbespre kingen begonnen tussen rebel len en regering. De stemming tijdens het vredesoverleg was gisteren aanmerkelijk optimisti scher dan voorgaande dagen vanwege een aantal concessies van de Sudanese regeringsdele gatie. st. petersburg De op 21 april in de VS op 74-jarige leeftijd overleden Russische troonpretendent Vladi mir Kirillovitsi Romanov is gisteren begraven in de Petrns en Paulusvesting in St. Petersburg. Behalve de echtgenote, dochter en kleinzoon van de in ballingschap geboren groothertog, die Rusland in november vorig jaar voor de eerste en laatste keer bezocht woonden nog zo n 150 mensen de plechtigheid bij. De Russische president Jeltsin had toestemming gegeven om de groothertog begraven in de Petrus en Paulusvesting, waar op de In 1917 vermoorde Nicolaas II na elke Russische monarch sinds Peter de Grote begraven ligt. foto •af mogelijkheid te kunnen inzien waarom die zo zwaar is uitge vallen. Bonds advocaten lieten on middellijk na het vonnis weten dat ze daartegen in hoger be roep zullen gaan. Als jongen van 13 verhuisde Bond van Groot-Brittannië naar Australië, waar hij een zeer suc cesvolle carrière opbouwde. Zijn zakenimperium ter waarde van miljarden omvatte op zijn hoogtepunt onder meer brou werijen, mijnbouwfirma's en media-ondernemingen. Daarnaast verwierf Bond on der meer faam als bezitter van het schilderij Irissen van Vin cent van Gogh en als succelvol deelnemer aan de prestigieuze zeilwedstrijd America's Cup. brussel peter de vries correspondent gisch gerstaking voor meer loon op gegeven. Dat gebeurde nadat onderhandelingen met burge meester Henri Schlitz en de Waalse deelregering tot een sa laris-akkoord hadden geleid. Het ruim 700 agenten tellende korps van de armlastige Waalse stad krijgt een loonsverhoging van 4,36 procent, uitbetaling van overuren en een extra jaar lijkse kledingvergoeding van 12.000 frank (circa 660 gulden). De politie agenten hadden een loonsverhoging van twintig procent geëist. Maar volgens de bonden komt het totale pakket neer op een verbetering mei 10 12 procent. Ze hebben harde re acties in het vooruitzicht ge steld als het akkoord niet wordt nageleefd. De actie van de agenten be gon precies een maand geleden, naar aanleiding van de klacht van de agenten dat ze zo'n 600 gulden minder verdienen dan hun collega's in andere steden. Het grootste deel van het korps meldde z.ich ziek en Ie\ er- de de dienstwapens in. Een twintigtal agenten begon aan epn estafette-hongeractie: tel kens wanneer een hongerstaker aan de grenzen van zijn krach ten was gekomen nam een an der diens plaats in. De openba re orde in Luik werd de afgelo pen maand bewaakt door de Rijkswacht. Japanse militairen mogen ook buiten landsgrenzen opereren Jeruzalem in de gaten houden, passeert een Palestijn op een traditio- AD BLOEMENDAAL correspondent Israëlische militairen hebben gisteren huizen verwoest in het Zuidlibanese dorp Arnoun. Dat gebeurde bij de plaats waar een Israëlische sergeant omkwam toen een konvooi in een hinder laag reed. De drie aanvallers zijn gedood. Van de verwoeste huizen waren de Yneeste onbe woond. Palestijnen in de Gazastrook mogen tot nader order niet meer in Israël werken. Als het verbod wordt opgeheven, zullen de voorwaarden voor een werk vergunning waarschijnlijk wor den verscherpt. Als het aan Is raël ligt, mogen ongehuwde Pa lestijnen van onder de dertig jaar niet langer naar Israël rei- Jeruzalem wordt morgen 24 uur afgesloten voor alle Arabie ren in de bezette gebieden in verband met de viering van 'Je- ruzalem-dag'. Het is dan vol gens de joodse kalender 25 jaar geleden dat het oostelijke en westelijke stadsdeel werden herenigd. tokyo» Japanse militairen mogen in de toekomst voor vredestaken naar het buitenland worden gestuurd. Daarover z.ijn de re gerende Liberaal-Democrati sche Partij en twee oppositie partijen het gisteren eens ge worden. Het wetsvoorstel heeft in Japan veel stof doen op waaien. Het compromis kon worden bereikt door er een harde voorwaarde aan te verbinden: japanse militairen kunnen pas naar het buitenland worden gestuurd aJs het parlement er z-ljn goedkeuring aan heeft ge geven. De drie partijen kwamen overeen dat japanse troepen onmiddellijk ingezet moeten kunnen worden bij vredesmis sies in een nlct-gevechtssitua- tie, dat het van troepen gewacht zal wor den als het oorlogssituaties be treft. Bestreden Armenië en Azerba- jdzjan elkaar eerst landurig in het gebied Nagorno-Karabach, nu is het slagveld verlegd naar Nachitsjevan, een Azerbajd- zjaans gebied dat van de moe derrepubliek wordt gescheiden door Armeens grondgebied. Onze correspondent in Mos kou, Hans Geleijnse, reisde er heen en ondervond in gezel schap van een waarnemer van de Verenigde Naties hoe de to tale verwarring er heeft toege slagen. SADARAK HANS GELEUNSE Francesco Vendrell veegt met een smetteloos witte zakdoek wat zweet van zijn voorhoofd. Het leven van een VN-diplo- maat gaat soms niet over rozen. De zon brandt fel en de rap pra tende woordvoerder van een groepje tanige mannen met ver weerde gezichten weet van geen ophouden. De tolk doet heel veel 'Armeense agressie' in zijn vertaling. Daar, van de heuvels, daar vandaan kwamen ze, gebaren de mannen in hun rafelige broeken en hemden. Vendrell, Spanjaard, grijs haar, verzorgd baardje, in krijtstreep-kostuum met bordeauxrode stropdas en dito pochet, kijkt naar de he mel. De mannen, die ook letterlijk tegen de lange diplomaat moe ten opkijken, wachten in span ning af. Vendrell wendt de blik naar de aan boomtakken en struiken bevestigde lappen ka toen en stukken plastic, die als tent fungeren. ,,Is dit materiaal u door de regering ter beschik king gesteld?". Een paar honderd mensen bi vakkeren op dit stuk grond in de aan Turkije grenzende Azerba- jdzjaanse exclave Nachitsjevan. Vijf kilometer verderop staan hun huizen in het dorp Sadarak. Die hebben ze moeten verlaten. Schuld van de Armeniërs, zeg gen de Azerbajdzjanen. De Ar meniërs zijn over de grens ge komen en hebben Sadarak met zwaar geschut onder vuur geno men. De Armeniërs ontkennen dat. Zij zeggen dat ze vanaf ei gen grondgebied het vuur be antwoorden waarmee Armeen se dorpen vanuit Nachitsjevan worden beschoten. Vendrell moet de verschillen de versies uit zijn hoofd ken nen. Hij was met de Zweedse Unicef-vertegenwoordiger De- mis Ture en hun Britse secreta resse al in de hoofdsteden Jere van (Armenië) en Bakoe (Azer- bajdzjan). Maar waarneming ter plekke is andere koek. Dan blijkt er het nodige te rammelen aan de door politici gepresen teerde 'feiten'. Zoals hier in Na chitsjevan. Ture probeert van de daklo zen los te krijgen wanneer pre cies zij Sadarak moesten verla ten. Het regent woorden, maar geen datum. „Laat ze me nou eens een kort antwoord geven op een simpele vraag", snauwt hij tegen de tolk van het Azer- bajdzjaanse ministerie van bui tenlandse zaken. „Sinds 1 mei", zegt dan een van de dorpelingen. Er valt een stilte. Op die datum vernam de wereld nog niet van Armeense agressie tegen de autonome Azerbajdzjaanse republiek Na chitsjevan. Daarover werd pas twee weken later bericht. En wel dat Armeense strijders erin slaagden die andere enclave, Nagorno Karabach, met Ar meens grondgebied te verbin den. Een andere dorpeling zorgt voor nog meer verwarring. Hij zegt dat niet de Armeniërs, maar het Russische 14e I^ger' Sadarak heeft beschoten. Ver keerd uit het hoofd geleerd? Dat 14e Leger bevindt zich namelijk in de republiek Moldova. Tijd voor opheldering is er nauwelijks. De buitenlandse missie stuift binnen een kwar tier naar het volgende onder zoeksobject. In Sadarak zelf ging het al even snel. Militairen van Na- chitsjevans 'zelfverdedigings eenheden' toonden vanuit een beschadigde school de Armeen se posities. „Waar ligt de grens precies?", vragen wij, Daar waar ze zitten, in die schuur, op de top van die heuvel, luidt het antwoord. Nee. zegt een andere soldaat, dat is nog Azcrbajdzjan De grens loopt in de bergen er achter. De schade aan de school en aan de huizen in de omgeving wijst echter niet op zwaar kali bergeschut. In sommige muren zitten weliswaar gaten van een halve meter doorsnee, en alle ruiten zijn kapot Van enkele huizen is de dakbedekking weg gevaagd. Maar de houten ge raamten eronder staan nog on beschadigd overeind In een van de klaslokalen staat een rijtje beschadigde computers van Russische ma kelij. .„Armeense agressie zegt een soldaat. Dat hadden we al verwacht. Maar als er kanonnen of raketten op dit dorp waren gericht, zou er nu niets meer overeind hebben gestaan, den ken we. Hoewel er dus reden Is voor achterdocht, laat Vendrell daar niets van blijken. Ture laat zich een 'wel wat vreemd' ontvallen. We zijn dan in een ziekenhuis irt Nachitsjevan-Stad beland, waar ons gewonden worden ge toond die door chemische wa pens zouden zijn getroffen. Volgens de Azerbajdzjanen zouden de Armenen fosgeen-, cyanide- en yperit granaten ge bruiken. Een oude vrouw in een vaal kamertje toont borst en be nen, vol kleine blauwkleurige verwondingen. Een verdieping hoger krijgen we een soldaat te zien die in coma ligt In zijn keel zijn gaten gemaakt voor de ademhaling en het toedienen van voedsel. Vendrell zegt dat hij en Ture niet deskundig zijn op dit gebied. Ture vraagt de artsen om een volledig rapport plus een 'sample'. De reageer huizen en uitgetypte vellen blij ken al gereed „Wij zijn hier slechts om waar te nemen en te rapporteren. In dit soort situaties is er geen een duidigc waarheid", zegt Ven drell later in het vliegtuig terug naar Bakoe. Zijn gesprek met de president van Nachitsjevan, Aliejev, heeft de meeste tijd in beslag genomen, ruim ander half uur. ..Het was zeer verhel derend", zegt Vendrell en knijpt vervolgens de lip|H*n op elkaar „Wij blijven met de vragen zit ten. De Armeense militaire .icti viteiten tegen Nachitsjevan kwamen Bakoe wel heel goed uit. Het leverde Jerevan vrroor delingen en waarschuwingen op van het Westen. Rusland, Iran en vooral Turkije. Aliejev. een tot democraat be keerde communist, heeft uit drukkelijk Turkije om steun ge vraagd. Waarom heeft hij niet gevraagd om eenheden uit Azerba|dzjan zelf tc laten over komen? Aliejcvs weinig overtui gende antwoord „Als Bakoe ons dat zou aanbieden, zullen we niet weigeren, maar wij we ten hier niet precies wat er in Bakoe gebeurt Eén ding Is duidelijk er is met succes een twwdc front ge opend nadat Azerbajdzjan in Nagorno-Karabach dramatisch het onderspit heeft moeten del ven tegen de Armeniërs En dui delijk is ook dat een blikscmbe zoek van een VN-missie onvol doende ts om propaganda en realiteit van elkaar te scheiden Terug in ons hotel kijken wr naar het Russische tv nieuws. Gemeld wordt dat de VN-missie in Nachitsjevan werd gecon fronteerd met 'duizenden vluchtelingen'. Vendrell zei het aL ,.ln deze situatie is er geen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7