Minder uitkering na dood partner Textiel bang voor milieuregels 'We zijn nu een beetje als de joden' Kaland risico voor CDA en Senaat Binnenland Laatste 'broodjes' turf ZATERDAG 30 ME11992 cpd gemeenjchappdiilie1 Tienstrippenkaart verdwijnt pen haag De tienstrippenkaart (tevens dagkaart voor het open baar vervoer) die in bus en tram kan worden gekocht, zal per 1 september verdwijnen. In plaats daarvan komt er een achtstrip- penkaart, die ook als dagkaart kan worden gebruikt. Minister Maij (verkeer) heeft hiertoe besloten om de prijs van een dag kaart niet onaanvaardbaar te laten stijgen. De strippenkaart, in bus of tram gekocht, wordt daarmee twee keer zo duur als in de voorverkoop. Tot september is dat nog anderhalf maal zo duur. Allochtonen 'rolstoelen' minder vaak utrecht Gehandicapten die niet in Nederland zijn geboren ma ken minder vaak gebruik van voorzieningen als de rolstoeltaxi, een rolstoel of een aangepaste auto dan invaliden die hier wél zijn geboren. Dat blijkt uit onderzoek van de Gemeenschappelij ke Medische Dienst in Rotterdam. Het verschil komt waarschijn lijk omdat Turken en Marokkanen bij lichtere handicaps eerder terugvallen op hulp van hun familie. Maar ook een gebrek aan informatie speelt mee, aldus de Rotterdamse dienst. Daarom moet er meer voorlichting komen. Politiek op bres vpor Rutgers Stichting pen haag Kamerleden van D66, PvdA en Groen Links zijn in de bres gesprongen voor de Rutgers Stichting. Zij vinden dat de preventie van ongewenste zwangerschappen gevaar loopt als het kabinet druk op de stichting blijft uitoefenen om het mes te zetten in haar activiteiten. De organisatie zou binnen een jaar het aantal vestigingen terug moeten brengen van 26 naar zeven. Verder zou de Rutgers Stichting in opdracht van WVC de seksue le hulpverlening moeten overdragen aan de Riagg's en aan huis- Geen bewijs voor effect fysiotherapie utrecht Voor nog maar weinig vormen van fysiotherapie is overtuigend bewezen dat het ook helpt. Dat stelt een aantal on derzoekers, artsen en gezondheidswetenschappers van onder meer de Amsterdamse Vrije Universiteit en de Rijksuniversiteit Limburg in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. De onderzoekers bekeken maar liefst 1.800 publikaties over het ef fect van fysiotherapie. Jaarlijks komt 13 procent van de Neder landse bevolking in contact met een fysiotherapeut. Hiermee is een miljard gulden per jaar gemoeid. klazienaveen In Klazienaveen liggen de laatste 'broodjes' turf in de zon te drogen. Op 1 juli komt er een einde aan de turfwinning in Zuidoost-Drenthe. De turfwin ning heeft een stempel van ar- moede en drankmisbruik op het gebied gedrukt maar zij heeft ook voorspoed gebracht. Zo voe- n Amsterdamse kooplieden er in de zeventiende eeuw al wel bij door grote percelen veen op te kopen en de turf als brandstof te verkopen, foto anp karel zwa- neveld veenendaal gpd In de textiel, met name de ververijen, ko men enkele duizenden arbeidsplaatsen op de tocht te staan als volgend jaar milieu-ei sen van kracht worden die veel strenger zijn dan die in het buitenland. Dat stelt het be stuur van de Textielvereniging KRL in een toelichting op het jaarverslag. KRL-secretaris Lodiers hekelt de 'extre me' eis dat negentig procent van de kleur stoffen uit het afvalwater moet worden ver wijderd alvorens het wordt geloosd op het riool. Technisch is dit wel mogelijk, maar wel tegen enorme kosten. De fabrikanten moeten rekening houden met kostprijsver hogingen die variëren van tien tot zestig procent „en twintig procent is voor meer dere bedrijven al dodelijk". Het steekt de ondernemers ook dat in Nederland veel strengere milieu-eisen aan de textielindustrie worden gesteld dan el ders in Europa. Volgens KRL-voorzitter Hesselink laat Nijverdal-Ten Cate nu al vrachtwagens met halffabrikaat naar Duits land rijden om het daar bewerkingen te la ten ondergaan die in ons land niet langer zijn toegestaan. „Dan gebeurt dus drie kilo meter over de grens wat hier niet meer mag". Van de omringende landen is de Bonds republiek de enige die serieus aanstalten maakt met milieuregels voor de textiel. „Wij willen in de pas lopen met zoniet de hele EG dan toch in elk geval Duitsland, Enge land, Frankrijk en België", aldus Lodiers. Afgezien van de angst voor komende milieuregels is de Nederlandse textiel over het algemeen goed te spreken over de gang van zaken. Hesselink verklaart dat onder meer uit de harde opstelling van de Neder landse overheid tien jaar geleden. De Nede- landse textiel moest daardoor ingrijpender saneren dan in andere landen. „Maar het effect zien we nu: andere landen worden opnieuw geconfronteerd met eqi textielre- cessie, terwijl Nederland zich daaraan weet te onttrekken". Qua omzet maakt de Nederlandse textiel momenteel pas op de plaats. De omzet nam in de eerste vier maanden van het jaar met gemiddeld 0,1 procent toe. Voor het hele jaar rekent de branche op een groei van 1 procent. Het rendement werd deze maand door 5 procent van de bedrijven als slecht beoordeeld, door 35,6 procent als stagnerend, door 39 procent als redelijk en door 10,4 procent als goed. Ter Veld: 'Men moet zich verzekeren tegen inkomensverlies' Mensen moeten zich maar particulier verzekeren om het inkomensverlies bij het overlijden van hun partner op te vangen. Daar is de overheid niet voor. Op basis van dat uitgangspunt heeft staatssecretaris Ter Veld van sociale zaken besloten niet in te gaan op de wens van de Sociaal - Economische Raad (SER) om van de nieuwe Algemene Nabestaandenwet (ABW) een verzekering tegen inko mensverlies na het overlijden van de partner te maken. Mi zo Mir vangt Ser\'en, Kroaten en Bosniërs op en adviseert hen den haag anp amsterdam fred van essen Een eenvoudige driekamerwo ning in de Amsterdamse Grote Wittenburgerstraat is het afge lopen half jaar uitgegroeid tot informeel opvanghuis voor vluchtelingen uit het voormali ge Joegoslavië: Servcn, Kroaten en Bosniërs door elkaar heen. De woning van Nives Rebernak fungeert ook als provisorisch hoofdkwartier van de 'vredesbe weging' Mi za mir (Wij voor vre de). In de woonkamer liggen twee Servcn op matrassen te slapen. Aan de andere kant rusten twee Kroaten. Naast Nives Rebemak staat een rolstoel. Ze kan moei lijk lopen vanwege een gecom pliceerde heupoperatie en dus dirigeert ze de activiteiten van Mi za mir via telefoon en te lefax. „We hebben hier met zijn vijftienen tegelijk gewoond. Ach, ik heb veel energie en wij voormalig Joegoslavcn zijn nu een beetje als de joden: We houden elkaar op de been met grapjes over de oorlog. De sfeer is goed. al hebben we soms niet eens geld om te eten. Iedereen heeft de groep en dat is tot nog toe een goede bescherming om niet af te zakken in de uitzichts- loze circuits van illegalen in Amsterdam." Rebernak, afkomstig uit Za greb in Kroatië, woont vanaf 1983 in Nederland. Ze heeft er onder meer een post-academi sche studie Vrouwen en eman cipatie gevolgd. Via haar familie kwam ze rechtsreeks in contact met de oorlog, trok als vertaal ster voor journalisten door de oorlogszone en nam haar oud ste broer mee naar Amsterdam toen die voor dienst werd opge roepen. „Hij was mijn eerste vluchteling." Via via raakte haar telefoon nummer en adres bekend en sinds oktober vorig jaar hebben zich ongeveer honderd voorma lige landgenoten bij haar ge meld. Allemaal vrienden en vrienden van vrienden en daar om merendeels academici of kunststudent. De ABW komt in de plaats van de Algemene Weduwen- en We zenwet (AWW). Daarin werd aan weduwnaars geen woord vuil gemaakt. Na jarenlang poli tiek touwtrekken krijgen in de nieuwe ABW weduwnaars de zelfde rechten als weduwen. Het belangrijkste probleem was dat daardoor de uitgaven sterk dreigden te stijgen. Mede om de kosten in de hand te houden krijgt de ABW daarom het ka rakter van een gewenningsuit- kering. Volgende week debat teert de Tweede Kamer over de nieuwe wet. Het wetsvoorstel gaat uit van een half jaar durende uitkering van zeventig procent van het minimumloon voor mensen zonder kinderen en van negen tig procent voor mensen met nog niet volwassen kinderen. Alleen weduwen en weduw naars boven de 40 (met kinde ren) of 45 (zonder kinderen) houden recht op een langere uitkering van dertig procent van het minimumloon. Die kan worden opgetrokken tot achter eenvolgens zeventig of negentig procent als de nabestaande kostwinner geen eigen inkomen heeft. Die leeftijdsgrenzen wor den in vijf jaar opgetrokken tot 45 en 50 jaar. Een ruime kamermeerder heid van CDA en PvdA stemt grotendeels met het wetsvoor stel in. De WD heeft er geen moeite mee dat Ter Veld niet op de wens van de SER in gaat, maar heeft daarvoor hele ande re redenen dan de PvdA. De li beralen vinden dat er over twin tig jaar helemaal geen aparte uitkering voor weduwen en we duwnaars meer hoeft te zijn omdat men zich (geleidelijk) particulier kan verzekeren. De PvdA vindt het SER-plan voor een verzekering tegen het wegvallen van het inkomen van de overleden partner uit sociaal oogpunt onrechtvaardig. Een weduwnaar met een niet-wer- kende vrouw (die bijvoorbeeld de kinderen verzorgde) zou na haar overlijden niets krijgen. Zij verdiende immers niets. In een overeenkomstig geval zou er bij tweeverdieners een fikse uitke ring komen. De WD komt volgende week met een voorstel om na een uit kering van een jaar alleen nabe staanden boven de 45 jaar recht te geven op een verlenging. Die leeftijd schuift elke jaarwisseling een jaar op totdat over twintig jaar niemand meer een nabe- staandenuitkering kan krijgen (wie 65 jaar wordt verruild de nabestaandenuitkering voor de AOW). D66 zal volgende week tijdens het debat over de nieuwe Alge mene Nabestaandenwet alles proberen om van die wet toch een verzekering tegen inko mensderving te maken. Het ziet er echter niet naar uit dat de rest van de kamer met de wijzi gingsvoorstellen van de Demo craten zal instemmen. 'Dove kinderen Ieren geen goed Nederlands' Dove kinderen met ouders die wel over een goed gehoor be schikken. worden als het ware tweetalig. Zij leren zich Neder lands met ondersteunende ge baren aan én de Nederlandse gebarentaal. Maar deze kinde ren leren beide 'talen' echter niet goed, zo stelt leraar-taal kundige Knoors in een proef schrift waarop hij 10 juni pro moveert. De officiële Nederlandse Ge baren Taal kent een eigen grammatica die sterk afwijkt van het gesproken Nederlands. Alleen dove kinderen met dove ouders 5 procent van het aantal dove kinderen ver werft deze gebarentaal als moe dertaal. De grote groep dove kinderen met horende ouders groeit op in een omgeving met gesproken Nederlands als moe dertaal. Deze laatste groep leert ele menten aan van een gebaren taal op de manier van het 'han- den-en-voetenwerk' van Neder landers in het buitenland en door vaak incidentele contacten met dove volwassenen. Vanwe ge het grote verschil bepleit Knoors daarom systematische aandacht voor de Nederlandse Gebaren Taal in het dovenon- derwijs. Floppy's zijn bijna niet meer te verkrijgen amsterdam anp Rode, gele en oranje floppy's zijn nauwelijks meer te krijgen. Maar ook de witte, zwarte of blauwe zijn schaars. De markt kan amper aan de vraag vol doen. „Er is een ontzettend tekort aan floppy's en dat wordt met de dag erger," stelt algemeen directeur H. Droogsma van het diskettedupliceerbedrijf Copy- master International in Almere. Het Duitse concern BASF kan de vraag in Nederland niet aan, zo bevestigt ook woordvoerder W. van het Hof. De schaarste komt onder meer voort uit het succes van het softwareprogramma Win dows van Microsoft. „Boven dien heeft de aanpassing van andere programma's aan Win dows ook weer de nodige schijf jes gekost", aldus Van 't Hof. Ook de omschakeling van de 5,25 inch-schijfjes naar de 3,5 inch-floppy's is sneller gegaan dan de industrie had verwacht De grootste problemen liggen bij de levering van diskettes die in Zuid-Oost-Azië worden ver vaardigd. Een woordvoerder van Copymaster International voorspelt dat de vraag zeker tot het eind van dit jaar groter zal zijn dan het aanbod. „De fabri kanten kunnen hun capaciteit niet op korte termijn opvoeren. De aanschaf van nieuwe machi nes betekent al gauw een inves tering van 1,5 miljoen dollar. Bovendien hebben ze lange le vertijden." Volgens BASF is het tekort tij delijk. ,Aan het einde van het derde of aan het begin van het vierde kwartaal zal het tekort voorbij zijn," verwacht BASF. den haag henri kruithof In een woning in Amsterdam vangt de Kroaatse Nives Rebemak vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië op. Het mogen geen nationalisten zijn. foto cpd Het advii dat vluchteling in de Grote Witten burgerstraat krijgt is: geen poli tiek asiel aanvragen. Rebemak: „Dan worden ze door het hele land geplaatst en kunnen we ons niet als groep sterk maken voor elkaar, geen vredesbewe ging vormen. Bovendien krijg je dan een stempel en een gele kaart en moet je toch het land uit." Advocaat Spijkerboer regelde een groene kaart, een gedoog- bewijs, waardoor de vreemde lingenpolitie de vluchtelingen met rust laat. Maar de kaart geeft geen recht om te werken, geen recht op een woning of so ciale uitkering. „Het is behel pen", zegt Rebemak. De meeste steun kreeg Mi za mir van de kraakbeweging, die vluchtelingen aan woonruimte hielp, en inmiddels ook van een vijftal sociaal-advocaten, Vrou wen voor Vrede en het Interker kelijk Vredesberaad (IKV). „We zijn een legale vereniging met illegale leden. We doen abso luut niet aan politiek, we wer ken humanitair", zegt Rebemak beslist. „We hebben enorm aan de democratie moeten wennen. Joegoslaven kunnen geen be slissingen in overleg nemen. Onze eerste vergaderingen lie pen verschrikkelijk uit." Kort geleden heeft een soci aal-advocaat statuten voor de vereniging gemaakt. Nieuwko mers moeten die statuten belangrijkste beginselen: geen nationalisme, geen politiek onderschrijven. „Dat vragen we nu wel. Een paar weken geleden waren er twee onruststokers die de tegenstellingen tussen Kroaten en Serven aanwakker den. Die hebben we wegge stuurd." Met de politie is een afspraak gemaakt dat er wordt opgebeld zodra zich extremisten aandie nen. Tot nu toe hebben zich nog geen soldaten bij Rebemak gemeld. „Dat wordt natuurlijk moeilijk als er Serven komen die Kroaten hebben doodge schoten of andersom." Rebemak: „Europa wordt binnenkort één groot vluchte lingenkamp. In plaats van asiel zoekerscentra bouwen, zou de overheid beter een beweging als de onze kunnen steunen. Wij zoeken praktische oplossingen binnen de mogelijkheden. En we zijn erop gericht terug te ke ren zodra we zonder gevaar voor ons leven weer in ons land kunnen wonen. Mi za mir heeft zijn hoop ge vestigd op een gesprek met de PvdA-staatssecretaris voor justi tie Kosto. Wensen: een verblijfs vergunning en een werkvergun ning voor een jaar. Donderdag 18 juni houden het IKV en Mi za mir een forum over de proble matiek in het voormalige Joego slavië in de Dominicuskerk in Amsterdam. Zondag 21 juni is in de Oude Kerk aan de Oude- zijds Achterburgwal een klassiek benefiet gala-concert. Hij heeft nauwelijks het woord gevoerd de afgelopen weken. Toch stond het debat over de basisvorming volledig in het teken van de 'show van Kaland'. Ad voor zijn vrienden. Maar dat aantal neemt snel af. Als de Zeeuwse voorzitter van de Eerste-Ka- merfractie van het CDA zijn gezicht laat zien, gaat een siddering door Den Haag: wat zou hij nu weer van plan zijn? De basisvorming was dit keer het onder werp. Voor de één (links) het begin van de heilstaat, voor de ander (rechts) een gruwel. De PvdA verwacht alles van het min of meer eenvormige onderwijs voor alle 12- tot 15- jarigen. De WD ziet daarin nog steeds de linkse doctrine van de middenschool, ooit het stokpaardje van minister Van Kemena- de in het kabinet-Den Uyl. En het CDA zweeft daar ergens tussenin. De Tweede Kamer had er al menig dagje debatteren op zitten over dit omstreden on derwerp. Met veel hangen en wurgen en pas na toezeggingen van de PvdA-staatsse cretaris van onderwijs, Jacques Wallage, ging de meerderheid van de Tweede Kamer uiteindelijk akkoord. Maar daarmee was nog maar de helft van de klus geklaard. De Senaat is, dat is deze kabinetsperiode al enkele malen gebleken, een geharnaste tegenstander van deze coalitie. Van de WD is dat te verwachten, maar ook regerings partij CDA heeft in de Eerste Kamer vaak de grootste moeite met de plannen van het ka binet. Kaland is zo langzamerhand de ver persoonlijking geworden van dat verzet. Steevast beroept hij zich erop dat de Eer ste Kamer niet is gebonden aan het regeer akkoord van de fracties in de Tweede Ka mer. Hij heeft tot taak, de wetsontwerpen inhoudelijk te toetsen, zonder daarbij te worden gehinderd door afspraken die tij dens de kabinetsformatie zijn gemaakt. Te recht vroeg Wallage zich tijdens het debat af met welk CDA hij nu eigenlijk had te ma ken. Maar volstrekt ten onrechte trekken som mige PvdA'ers deze discussie in de staats rechtelijke hoek. De Senaat zou in hun ogen niet het recht hebben de politieke toetsing van een wetsvoorstel nog eens dunnetjes over te doen. Maar daar gaat het niet om. De Senaat heeft niet alleen het recht, maar zelfs de plicht wetsontwerpen op rechtma tigheid en doelmatigheid te toetsen. Als de Eerste Kamer vindt dat een wet niet het be oogde doel dient, moet ze het voorstel ver werpen. Helaas zijn Kaland en de zijnen niet con sequent geweest. In de eerste schriftelijke discussies was CDA-woordvoerder Grol- Overling buitengewoon kritisch over het wetsvoorstel. Zij betwijfelde sterk of de kwaliteit van het onderwijs zou zijn gediend bij de invoering van de basisvorming. Geleidelijk verdween die discussie op de achtergrond en ging het eigenlijk alleen nog maar over de dreigende opheffing van 180 kleinere scholen. Daarmee heeft de CDA- fractie zich niet erg geloofwaardig gemaakt. Grol heeft de afgelopen weken de indruk gewekt dat ze via die dreigende opheffing het hele wetsvoorstel onderuit wilde halen. Maar ook de PvdA was niet erg conse quent. Zij verweet om opportunistische re denen de coalitiepartner dat deze zijr boekje te buiten ging door opnieuw een po litieke toetsing van het wetsvoorstel te wil len. Maar toen een jaar of vier geleden he: CDA ernstige kritiek had op de harmonisa tiewet (ook al een onderwijswet) was het d< toenmalige oppositiepartij PvdA die he CDA slappe knieën verweet toen i') uitein delijk onder politieke druk toch akkoorc ging- Al met al heeft de discussie over de basis vorming de helderheid van de politiek wei nig goed gedaan. Weliswaar heeft het CD/ bereikt dat het kabinet binnenkort nog mö enkele wijzigingen komt in het fusiebeleit van de scholen en natuurlijk verkocht Gro dat als een overwinning, maar wezenlijki toezeggingen zijn dat niet. Want wat doet de Senaat als de Tweed» Kamer zich niet wenst te voegen in die wij zigingen? Niets natuurlijk, want de wet o| de basisvorming is nu aanvaard. En wa doet de senaatsfractie van het CDA als he kabinet voortijdig ten einde komt? Ooi niets. Er ligt dan een wet, waarmee de Se naat het in meerderheid niet eens is. Het CDA ten slotte zal zelf ook niet er) blij zijn met deze commotie. Door al dit ge doe ontstaat het beeld van een CDA da met twee monden spreekt: de mond val Brinkman en de mond van Kaland. Dez laatste wordt op die manier een echte risl cofactor voor de christen-democratetl maar ook voor de Eerste Kamer zelf. De on langs door het CDA-bestuur benoemd 'waaJchond van Kaland', oud-joumalis Evert Matthies. doet er goed aan hem w* strakker aan de lijn te houden.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6