Daf keert na zeven jaar terug in Zuid-Afrika Betaalde seks op vertoon van Ongehoord Binnenland Onderzoek illegale opslag chemische vaten Kwallen leggen centrale Borssele lam TT-baan dicht na dodelijk ongeval van motorrijder Financiële tegenvallers voor De Vries en Simons Laatste seinen ZATERDAG 30 ME11992 3 Kalk verkleint kans op darmkanker wapeningen. Het eten van extra calcium (kalk) verkleint waar schijnlijk de kans op darmkanker. Tot die conclusie komt ir. J. Lapré. die dinsdag op een onderzoek naar de relatie tussen een kalkrijk dieet en darmkanker aan de Landbouwuniversiteit in Wageningen promoveert. Darmkanker is een van de meest voor komende kankersoorten bij zowel mannen als vrouwen, l.apré heeft ontdekt dat kalk in de darmen een fosfaat vormt, dat gal- zouten en vetzuren bindt. Galzouten en vetzuren hebben in de darm een toxische werking en beschadigen de darmwandcellen. Bij de aanmaak van nieuwe cellen gaat soms iets mis. waardoor tumoren ontstaan. Calciumfosfaat in de darmen zorgt ervoor dat de concentraties celbeschadigende stoffen aanzienlijk afne men. Het is nog niet duidelijk in welke hoeveelheden eventueel extra kalk moet worden gegeten. Peper vreest gevolgen cellentekort Rotterdam. Burgemeester Peper van Rotterdam heeft in een brief aan de ministers van justitie en binnenlandse zaken zijn grote bezorgdheid geuit over het cellentekort in zijn stad. Peper stelt dat alle lopende projecten voor een leefbare en dus veilige Maasstad weinig effect zullen hebben als justitie de middelen mist om daarop te reageren met een adequaat vervolgingsbe leid. In het eerste kwartaal van dit jaar zijn al 160 personen door gebrek aan celruimte vrijgelaten. Zij zaten in voorlopige hechte nis in afwachting van hun rechtszaak. Onder hen bevonden zich verdachten van ernstige feiten zoals geweldpleging, roofoverval len en drugshandel. In 1991 werden in totaal 210 mensen nood gedwongen op vrije voeten gesteld. 'Zuivere koffie' meer in trek utrecht De belangstelling voor Max Havelaarkoffie wordt steeds groter. De omzet van 'zuivere' koffie is in Nederland in 1991 met 10 procent toegenomen tot 2.650.000 kilo. Het aantal branders dat koffie onder het keurmerk Max Havelaar op de markt mag brengen, is gegroeid tot 17. Sinds de introductie in november 1988 heeft Max Havelaarkoffie een marktaandeel van bijna drie procent in Nederland in handen. Dit staat te lezen in het maandag te verschijnen jaarverslag van de Stichting Max Havelaar. Russische minister naar Nederland den haag De Russische minister van buitenlandse zaken An- drej V„Kozyrev brengt op 3 en 4 juni een bezoek aan Nederland. Het bezoek vindt plaats op uitnodiging van de Nederlandse re gering. Op woensdagmiddag 3 juni zal Kozyrev besprekingen voeren met minister Van den Broek van buitenlandse zaken. Op de agenda van beide bewindslieden staat onder meer de CVSE, de Conferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa. Verder spreken de ministers over de ontwapeningsverdragen en de verdragen over chemische en nucleaire wapens. Bovendien komt de bilaterale relatie Nederland-Rusland aan de orde. Deze maand 1 miljoen gulden netto als extra prijs in de Staatsloterij. MEER KANS, MEER GELD, IN DE STAATSLOTERIJ. den haag Het zou een radicale manier van fietsenstallen zijn om diefstal te voorkomen. Jn werkelijkheid hingen gisteren fietsen bij wijze van kunstuiting in een kraan op het Haagse Spui ter gelegen heid van de milieumanifestatie 'Ongehoord', foto anp herman pie terse GTO C/CWWcHlppf^Vr I De Eindhovense vrachtwagenfabrikant Daf keert na een gedwongen afwezigheid van zeven jaar terug in Zuid- Afrika. Daf zal vanaf midden volgend jaar in samenwer king met AAD, een Zuidafrikaan se assemblage- en ver kooporganisatie, vrachtwagens en personenbussen op de markt brengen. johannesburg p.van nuusenburg correspondent Daf-verkoopdirecteur Afrika, Rens van Herpt, ziet mogelijk heden om tien procent van de markt te veroveren. Het bedrijf trok zich in 1985 onder politieke druk terug uit Zuid Afrika en vestigde zich in Harare, de hoofdstad van Zimbabwe. Van Herpt maakt deel uit van het gezelschap v Maij-Weggen (verkeer), die een achtdaags bezoek aan Zuid- Afrika brengt. Zij tekende dins dag in Kaapstad een luchtvaart verdrag dat de KLM een extra vlucht op Johannesburg heeft opgeleverd. Ook heeft de minister aange drongen op meer vluchten voor de chartermaatschappijen Mar tinair en Transavia. Deze mo gen alleen in december en janu ari op Zuidafrikaanse bestem mingen vliegen. Transavia wil voortaan elke week naar Dur ban, de belangrijkste badplaats van het land. Martinair heeft zijn zinnen gezet op twee reizen per week, een passagiers- en een vrachtvlucht, naar Johan nesburg. Het Zuidafrikaanse parlement neemt volgende week een beslissing over deze verzoeken. Gisteren bracht de minister een bezoek aan het kleine, door Zuid-Afrika omringde konink rijk Swaziland. Zij hoopte daar een of twee Fokkers aan de man te brengen. Maij sprak ook met vertegen- Medewerkers v Spijkenisse. i het opslagbedrijf Gantelhaven zetten een gifvat overeind. Gisteren zijn 177 vaten afgevoerd n Het Openbaar Ministerie heeft een strafrechterlijk onderzoek ingesteld naar het Rotterdamse opslagbedrijf Gantelhaven. Af gelopen dinsdag ontdekten twee surveillerende politie agenten bij het bedrijf aan de Waalhaven twee vaten met chi- noline. Bij nader onderzoek bleek dat op het terrein 237 va ten met gevaarlijke chemische inhoud waren opgeslagen. Daarvan zijn er gisteren 177 af gevoerd naar een veiliger opslag in Spijkenisse. Zestig vaten met ethylbenzylchloride blijven nog tot na het weekeinde geïsoleerd opgeslagen en worden maan dag overgepakt en vervolgens afgevoerd. Volgens een woordvoerder van de Milieudienst Rijnmond DCMR bevatten de 177 vaten het licht ontvlambare allylalco- hol en het uiterst giftige bestrij dingsmiddel malation. Allylal- cohol kan ontvlammen bij 21 graden celsius. Chemische adviseurs van de DCMR hebben in april nog een controle uitgevoerd op het ter rein van Gantelhaven. Toen hebben zij geen onoirbare prak tijken geconstateerd. Als brand Een grote hoeveelheid kwallen heeft donderdag de kernener giecentrale in Borssele buiten werking gesteld. De aanhou dende oostenwind in combina tie met een lage waterstand zorgde er voor dat de massaal aanwezige zeedieren de inlaat van het koelwatersysteem gro tendeels blokkeerden. De Elek- triciteits-Produktiemaatschap- pij Zuid-Nederland EPZ besloot daarop zowel de kolengestookte centrale als de kernenergie-een heid buiten bedrijf te stellen. De koeling van de kernreactor is volgens de EPZ op de norma le wijze door het koelwatersys teem gehandhaafd. De nucleai re veiligheidssystemen behoef den niet in bedrijf te komen. Het uitschakelen van de ener giecentrale zal als bedrijfssto ring worden gemeld aan de toe zichthoudende Kernfysische Dienst KID). Op de nucleaire schaal van storingen, de zoge heten INES-schaal, wordt het voorval door EPZ ingedeeld in de categorie 0: niet van belang voor de nucleaire veiligheid. De elektriciteitsproduktie in de kernenergie-centrale van Borssele is inmiddels hervat. Naar verwachting zal de kolen- gestookte eenheid maandag weer aan het net worden ge schakeld. De elektriciteitsvoor ziening is tussentijds zoals ge bruikelijk overgenomen door de overige Nederlandse elektrici teitscentrales. woordigers van de grootste zwarte oppositiebeweging ANC. Tijdens dat onderhoud kwam het voorgenomen bezoek van premier Lubbers, vice-premier Kok en minister V.m den Bruek (buitenlandse zaken) in augus tus overigens niet ter sprake. De bewindsvrouwe keert dinsdag naar Nederland terug. Eerst zal zij nog een bezoek brengen aan het beroemde Krugerpark. Morgen zal zij een reünie bijwonen met familiele den in Senekal, een dorp drie honderd kilometer ten zuiden van Johannesburg. simpelveld Gisteravond heeft Leo Dadziak voor de laatste keer de len bediend. Toen de laatste trein vanuit Maastricht naar Aken de blokpost in Simpelveld voorbij was. ging Dadziak in de vut. De Ne derlandse Spoorwegen heffen dit 'mlljoenenlijntje' op. De Poolse Limburger, die een van de laatste blokwachters is, heeft 21 jaar de len. de wissels en de overwegbomen met de hand bediend, foto anp frjts w1dofrshovtn In overleg tussen de burge meester van Assen en de korpschef is de TT-baan, die tot nu toe behoorde tot het open bare wegennet, onmiddellijk voor alle verkeer gesloten Juist deze week hadden B en W van Assen besloten op termijn het TT-circuit te zullen sluiten, naar aanleiding van de vele ongeval len die daar met regelmaat ge beuren. Een 24-jarige motorrijder uit Hooghalen (gemeente Beilen) is gisteravond verongelukt toen hij met een snelheid van ten minste 160 kilometer inreed op een personenauto die op de weg aan het keren was. Het is het tweede ongeval in enkele weken tijd waarbij een motomj- der op de TI baan de dood vindt. ren de gevol gen van de chemische reactie van deze gifcocktail niet te over zien geweest, aldus de DCMR. Volgens een woordvoerder van Gantelhaven ging het om tijde lijke opslag van vaten die waren bestemd voor verscheping naar het buitenland. DEN HAAG GPD Minister De Vries (sociale za ken) en staatssecretaris Simons (volksgezondheid) kampen met forse financiële tegenvallers. Op Sociale Zaken gaat het om bijna 1,6 miljard gulden. Simons is goed voor circa 500 miljoen gul den. De problemen bij Sociale Za ken zijn vooral ontstaan door forse vertraging in de uitvoering van een groot aantal wetten in de sociale zekerheid, die alle geld moesten opleveren. Hier door zijn zogenoemde 'bespa ringsverliezen' opgetreden, waarvan 164 miljoen gulden moet worden opgevangen bin nen de rijksbegroting en 801 miljoen gulden in de sociale fondsen. Ook Simons kampt met 'be sparingsverliezen' nu bezuini gingen niet op tijd zijn inge gaan. Die verliezen zijn dit jaar 126 miljoen gulden, in 1993 nog eens 70 miljoen gulden. Aanlei ding voor de verliezen is het niet-i genstoets bij pleeghuizen, hogere uitgaven voor specialisten en nog niet doorgevoerde bezuinigingen in de sfeer van de hulpmiddelen Simons heeft het kabinet be loofd maatregelen te zullen ne men om komend jaar 85 mil joen gulden extra te bezuinigen en in de jaren daarna 110 mil joen gulden per jaar. Welke maatregelen worden genomen, is nog niet bekend. OPSLAG/MILIEU CONTAINERS VERKOOP/VERHUUR leeuwarden «jan duksma Sommige studenten steken zich in overall om met zware baantjes hun ka rige studiebeurs wat aan te vullen. Esther niet. Haar werkkleding bestaat meestal uit een miniem rokje en jarre tels, die in de loop van de avond ook vaak uitgaan. De studente werkt sinds kort als escortmèisje in i eeuwarden Alleen door studenten laat ze zich in huren. Betaalde seks op vertoon van de OV-jaarkaart, want op die manier hoeft ze nooit met ,,oude kereltjes de koffer Esther wacht aan een tafel in de sta tionsrestauratie, een ideale plek voor een anoniem afspraakje. Ze beant woordt mijn zoekende blik met een lichte wenk. Escortdames zijn zuinig op hun privacy en aan die regel houdt Esther zich strikt. Gekleed in een rood shirt en een wijde rok verhult ze meer dan menig meisje dat in het zonnetje langs het raam loopt. „Blond, lang en volslank" omschrijft ze haar uiterlijk, als klanten er naar vragen. Haar blau we ogen schitteren, want de studente vertelt met plezier over haar bijbaantje in de seks. Wat doet haar bureau? „Nou ge woon", zegt Esther. „Meisjes uitzen den en zorgen dat een man een leuke avond heeft. Alles is mogelijk." Afhan kelijk van de wensen en de portemon nee van de klant. Bezoek aan huis kost 150 gulden voor het eerste uur en 100 gulden voor alle volgende, maar dan mag iemand al zijn lusten botvieren. Bollenspelletjes. verkleedpartijen of vastbinden; alles kan. zolang het maar niet aankomt op extremiteiten. Anaal contact en harde sm zijn taboe. „Te ge vaarlijk", verklaart Esther. En seks met dieren, daar moet ze al helemaal niets van hebben ..laatst wilde een vent dat ik het met zijn hond deed. Bel dan het asiel maar op. heb ik hem verteld. Geregeld wordt ze ingehuurd door jongens die in de kroeg met haar willen pronken. Die te verlegen zijn om een meisje te versieren, zegt ze. N1aar laatst hielp ze ook een jongen, die zijn ou ders op bezoek kreeg en zijn 'vriendin' moest voorstellen. Esther speelde haar rol keurig. „In een zedig mantelpakje", zegt ze. Meestal moet ze opdraven in kort rokje en jarretels. De 20-jarige studente 'in de sociale sector' praat over haar bijbaantje, alsof ze al jaren in het vak zit. Toch is ze sa men met een vriendin net een maand je bezig, bezweert ze: „Maar je beleeft in die korte tijd zo veel dat het veel lijkt." Per week is ze drie of vier avon den op pad „Dat komt omdat wc alle bei een beetje lui zijn Als we op alle te lefoontjes zouden ingaan, zijn we dag en nacht bezig." Nu kan ze wekelijks 750 tot 1000 gulden op haar bankreke ning bijschrijven en dat vindt ze mooi genoeg. Ze zou er zelfs wel een paar meisjes bij willen hebben. Klanten genoeg, zegt ze. Al bedient ze alleen studenten, die meestal toch niet over een al te ruime portemonnee beschikken. „Sommigen zwoegen een hele maand in een bij baantje en geven het dan aan mij in keer uit' .weet ze. Ook onder hen treft ze soms rare klanten. „Laatst had ik er een die zijn plan tevoren goed had doordacht. Hij wilde vier orgasmes in een uurtje en dat lukte precies." Met een ander, die achteraf niet kon betalen, kende ze geen pardon. Ze klonk hem aan het bed en liet hem liggen. „Daar heb ik graag een paar dure handboeien voor over geniet ze nog na. Maar over het algemeen is ze blij alleen voor studen ten te werken Esther verdient flink. En daar is het haar om te doen. zegt ze jM moet ik erkennen dat het soms ook spannend ia." Ze wil snel enkele schulden aflos sen en haar huis inrichten, daarna moet het afgelopen zijn. Want de kans op ziektes is niet genng en ze wil haar bijhaantje strikt geheim houden Haar ouders weten van niets. De meeste van haar studiegenoten evenmin, behalve twee jongens bij wie ze op bestelling aan de deur klopte Een van hen was bUj venaal twfli I Rhti Soh n I Mj Ik wist niet dat ik jou nog eens in mijn bed IN i rijgen gniffelt u htjes Allemaal leuk en aardig, maar kun nen die studenten ook niet terecht bij andere escortbureaus in de stad? „Wc zijn goedkoper en hebben heel wat meer te vertellen dan die vrouwen", prijst F.sther haar waar aan „Wij gaan niet als een plankje onder iemand lig gen. omdat wv alles al hebben meege maakt. Als iemand een pak op zijn donder wil hebben, moet ik daar nog om lachen I n een orgasme simuleren, daar begin ik ook niet aan."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3