7. D Al 75 jaar het spiedend oog van de natie ZATERDAGS ZATERDAG 30 ME11992 3 BIJVOEGSEL e 23-jarige F. van der Ven staat aan het begin van zijn carrière bij de Marine Luchtvaart Dienst (MLD). De matroos eerste klas werkt sinds twee jaar in de motorèn- l werkplaats van het Valkenburgse marine- I vliegkamp.Al heel jong was ik een militaire j freak. Mijn vader en broer zaten bij de rnari- ^M ne en waren mijn voorbeelden. Zelf werd ik voor de marine afgekeurd, maar ik werd wel 1 toegelaten tot de MLD. Tot nu toe bevalt het 1 me hier prima", aldus Van der Ven. Hij is met "nT een aantal collega's verantwoordelijk voor re- parades aan de motoren van de 13 Lockheed P-3C Orion's die de dienst ter beschikking heeft. Deze Orion's worden gebruikt voor het op sporen van onderzeeboten, het volgen van vlootbewegingen en reddingswerk. In vredes tijd worden elk jaar veel verkenningsvluchten gemaakt waarbij met behulp van 'geavan- I ceerde apparatuur drugsboten, illegaal ge loosde olie of overboord geslagen gevaarlijke j stoffen worden opgespoord. Verkenningstaken zijn vanaf het begin be- langrijk geweest voor de MLD. De marinestaf bepaalde al in 1919 dat een goed werkend verkenningssyteem van levensbelang was voor de verdediging van het uitgestrekte Ne derlands-Indië. Daar zou dan ook de voor naamste taak van de MLD komen te liggen. In Nederland kreeg de dienst een ondersteu nende taak voor de kustverdediging en de opleidingen. Hoewel de dienst officieel pas 75 jaar bestaat begon de marine al in-1914 met vliegen met een van de Fransen gekochte Nieuwe Far- man HF-22 tweedekker. Bij dat ene toestel j moest het voorlopig blijven. Tijdens de Eerste Wereldoorlog was het praktisch onmogelijk om nieuwe toestellen te kopen in het buiten land. Daarom begonnen technici van de ma- rine toestellen na te bouwen. Ook vliegtuigen die uitweken naar het neutrale Nederland werden voor een zacht prijsje gekocht, j In 1915 werd begonnen met de aanleg van het eerste echte vliegkamp voor de marine, in de buurt van de marinebasis Den Helder. Het oog was gevallen op een beschutte baai op Texel, De Mok genaamd. De inham was een perfecte ligplaats voor watervliegtuigen, die konden opstijgen vanaf het Marsdiep. Het strand bood gewone vliegtuigen de gelegen heid de lucht in te gaan. De aanleg van het kamp luidde de oprichting in van de zelfstan dige MLD op 18 augustus 1917. Omdat de dienst al snel wilde uitbreiden, werd in 1918 het vliegkamp De Kooy in Den Helder in gebruik genomen. Met de aanleg van het Valkenburgse vliegkamp werd pas ja ren later, in 1938. begonnen. Als werkver schaffingsproject voor werklozen. Toen de I Duitsers Nederland bezetten namen ze dit I vliegkamp in gebruik. Het verhaal gaat dat de Duitsers niet wisten dat de landingsbaan nog niet te gebruiken was. In hun vliegtuigen gin gen ze op het moerassige terrein kopje on der. De Duitsers bouwden het vliegkamp snel I af en nu, bijna 75 jaar later, opereert de MLD nog steeds vanuit Valkenburg en Den Helder. De Kooy is de hoofdbasis van de 22 Westland Lynx-helicopters en Valkenburg is de hoofd basis van de 13 Orion's. Van der Ven kent beide kampen, want hij vervulde zijn dienstplicht in Den Helder en werkt nu in Valkenburg. Doordeweeks woont hij in een van de barakken bij het kamp, in de weekeinden vertoeft hij bij zijn ouders in Groningen. Binnenkort begint hij met een korporaalsopleiding, die hij probeert te vol gen op De Kooy. De' kleinere, wendbare Westland Lynx-helikopters van de MLD die daar zijn gestationeerd, fascineren hem meer dan de enorme Orions. „Die verplichte ver huizing naar Valkenburg, dat zie ik als een Deze Orion krijgt een opknapbeurt MLD-er*s aan het werk in de hangar van het marinevliegkamp Valkenburg. De ogen mn de vloot. Die Jubilerende Marine Luchtvaart Dienst: Teamgeest is van alle tijden' eervolle typering van de 75 jaar oude Marine Luchtvaart Dienst (MLD) spreekt voor zich. De diëtist is onlosmakelijk met de marine verbonden. Het volgen van vlootbewegingen, het opsporen en uitschakelen van vijandelijke eenheden in oorlogstijd en het redden van drenkelingen zijn enkele belangrijke taken van de opsporings- en reddingsdienst. Ondanks alle aanslagen op het defensiebudget gaat de MLD gewoon door. In perfecte harmonie op weg naar het eeuwfeest. „Iedereen weet altijd precies wat hij moet doen. We zijn prima op elkaar ingespeeld. van de nadelen van het beroepsmilitair zijn. Ik was een paar jaar geleden liever in Den Helder geplaatstvertelt hij eerlijk. Vergeleken met de oudere generatie heeft Van der Ven overigens nog geluk gehad. Mili tairen kunnen tegenwoordig solliciteren naar bepaalde functies. Zomaar aanwijzen is er vrijwel niet meer bij. Pas als er geen andere mogelijkheden zijn. wordt een MLD'er, zoals die zichzelf noemt, ergens geplaatst. Twintig jaar geleden was het nog heel normaal dat je zonder meer werd uitgezonden, ook naar het buitenland. Werkvoorbereider M. van Duyvenvoorde (12) is sinds 1972 werk/aam hij de Ml I' Ol werd in 1973 voor een periode van negen maanden naar een opleidingssquadron in Curasao gestuurd. Overleg was er niet bij. In 1987 werd hij voor een periode van drie jaar uitgeleend aan de Luchtmacht en vertrok hij naar de Antillen om daar te werken als plaat werker en carrosseriebestrijder. In de tussen liggende jaren was hij werkzaam als onder- houdstechnicus van vliegtuigen. In 1990 keerde hij terug naar Nederland. Daarna ver trok hij andermaal voor enkele maanden naar Curasao De eerste keer werd Van Duyvenvoorde zonder ruggespraak op de Antillen geplaatst, de daarop volgende kereh vroeg de marine leiding hem om terug te gaan Dat kostte 'm geen enkele moeite. ..Ik heb daar een gewel dige tijd gehad. Dank zij het mooie weer, de vrijheid en zelfstandigheid die je daar hebt. Ie opereerde in een kleine club van ongeveer veertien man en je maakte vanuit Curasao allerlei leuke oefen-trips naar eilanden in de buurt zoals naar Sint Maarten, Porto Rico, Ja- „Ik moet er wel bij zeggen dat het thuis front moet meewerken. Maar gelukkig vond mijn gezin het schitterend. Mijn vrouw en kinderen zouden liev\?r gisteren dan vandaag teruggaan Ze zijn natuurlijk ook opgegroeid met buitenlandse trips. En ik nam wel eens In de jaren '30 toen de 77-jarige J.L den Hollander in Nederlands Indië werd ge plaatst, hadden MLD'ers helem&il geen in spraak. De huidige schout bij nacht en vlie ger buiten dienst kwam na zijn opleiding in 1938 in de gordel van smaragd MM Li I U dens de bevrijding van Nederland in 1945 was hij voor het eerst in zeven jaar terug op vaderlandse bodem. In 1948 werd hij tijdens de politionele acties wederom naar de Oost gestuurd. Eerst naar Nederlands-Indië en een aantal jaren later naar Nieuw-Guinea. „Of ik zin had om terug te gaan? Daar werd niet naar gevraagd. Je was beroeps. Het was van zelfsprekend dat je weer werd uitgezonden.'' In de tijd dat Den Hollander in Neder- lands-Indië terecht kwam was de dienst er bijna twintig jaar actief. Den Hollander vloog er onder meer in een van de vermaarde 46 Dornier-Walvliegboten. Met de komst van deze toestellen werden lange afstandsver kenningsvluchten mogelijk. Hoofdbasis was het marinevliegkamp Morokrembangan bij Soerabaja, destijds een van de meest comple te en moderne vliegbases ter wereld. Verkenningen op de Zuid-Chinese Zee en lange tochten met de Dornier-Walvliegboten de herinneringen van Den Hollander aan het voororlogse Nederlands-Indië staan nog op scherp. „We opereerden meestal met drie vliegboten drie maanden lang buiten de hoofdbasis. We kwamen overal en kenden Indonesië bij wijze van spreken van Sabang tot Maroa. Niemand kënde het zoals wij het kenden. Een buitengewoon fascinerend en afwisselend land, want het telt zo'n 2000 ei landen. Ook de natuur is overweldigend, niet voor niets wordt Indonesië de gordel van smaragd genoemd. De oud-vlieger vertelt dat iedereen de drei ging van de oorlog voelde en wist dat de Ja panners zouden aanvallen. In prauwen pro beerden ze de Oost te verkennen. „Verschil lende keren is het ons gelukt om dat te ver hinderen." Toen duidelijk werd dat de oorlog in Indië een verloren zaak was. wefk Den Hollander in 1942 uit naar Australië. De jaren daarop vocht hij vanuit Europa mee aan de zijde van de geallieerden De bevrijding van Nederland herinnert hij zich als de dag van gisteren. „In formaties van B24's maakten we op 10 mei 1945 een rondvlucht boven Nederland. We hadden enorme witte linten aan de vliegtui gen gehangen met brieven van de beman ningsleden met de adressen van hun familie erop. We hebben twintig plaatsen bezocht en lieten boven elke woonplaats een lint vallen. Zo konden al die jongens kenbaar maken dat ze nog in leven waren. Ik zelf had zeven jaar lang geen bericht naar huis kunnen sturen. Alleen via het Rode Kruis kon ik af en toe een teken van leven geven." Motivatie Na de oorlog moest de MLD van voren af aan beginnen De marinevliegkampen in Neder land en Nederlands-Indië waren vernietigd. In 1946 werd het marinevliegkamp Valken burg overgenomen van de Luchtstrijdkrach ten. die het in de eerste dagen van de oorlog hadden gebruikt. Datzelfde jaar werd het eer ste vlicgkampschip de Karei Doorman in ge bruik genomen. De vliegers van de MLD stegen tijdens de politionele acties in Indië op van het vlieg veld Prerak, dat naast het vernielde Morokrembang lag. De instelling van de Re publiek Indonesië betekende het einde van «ie ai thlieten van de MLD In du i.md De MLD week uit naar de vliegbasis Biak in Nieuw-Guinea. maar in 1962 moest de Ne derlandse regering haar souvereiniteit over dit eiland overdragen aan de Verenigde Na ties. Het betekende het einde van de activi teiten van de dienst in de Oost Hoewel Den Hollander de Tweede Wereld Oorlog mee maakte en jarenlang van huis was. kwamen de positieve verwachtingen die hij van de MLD had volledig uit Ik kom et voor omdat het werk me fascinerend en boeiend leek en dat is uitgekomen Er is nooit een saai moment geweest Zijn twee jongere collega's hebben geen wereldoorlog meegemaakt, maar zijn dezelf de mening toegedaan. Van Duyvenvoorde „Het avontuur trok me Ie zou wat van de wereld zien en dat leek me wel wat. Die ver wachtingen zi|n uitgekomen Het is nooit een baan van ac ht tot vijf geweest Dat de MLD de mogelijkheid biedt om zo wel te varen als te vliegen noemt hij een voordeel. Nog steeds gaan op de marinefre gatten helikopters, vliegers en technisch per soneel mee Alle dne loven ze de teamgeest binnen de MLD De militairen leren onder alle omstan digheden samen te werken. Dat kwam bij voorbeeld uitstekend van pas tijdens de wa tersnoodramp. zegt Den Hollander, in 1953 hoofd van de vJiegdienst in Valkenburg N a de ramp maakte hij in een B25 een vlucht boven Zeeland, waar hij is geboren ,.Jk ben enorm geschrokken, want ik herkende het niet meer." De coördinatie van de opsporings en red dingsacties gebeurde vanuit Valkenburg. „Uit Engeland, Amerika. Italië, Denemarken van alle kanti n kwam hulp Dag en nacht werd vanuit Valkenburg gewerkt. I)e hangars ston den vol met goederen Wc hadden over de hele periode geteld 250 vliegtuigen beschik baai voor de droppings. In zestien dagen tijd hebben we honderdduizenden zandzakken, rubber laarzen, strobalen en medicijnen naar beneden geworpen. Met de Jezebel heli kop ter werden mensen van de daken gehaaid Van allf. tiiden De teamgeest onder MLD'ers is van alle ti| den „Je werkte in een kleine groep met vak bekwaam personeel in ten goede verstand houding. De onderlinge band werd nog er sterkt doordat je ver van huis gezamenlijke operaties uitvoerde". herinnen Den Hollan der zich over zijn Indische tijd. Van Duyven vTX>rde heeft soorgeli|ke herinneringen aan de Antillen ..Daar hadden wt een leuke groep We zaten niet op eikaars lip. maar de den ook buiten werktijd veel dingen samen Ook vandaag de dag zijn de onderlinge ver houdingen bij de MLD uitstekend, vindt Van der Ven „Iedereen weet altijd precies wat hij moet doen. Wc zijn prima op elkaar ingr speeld Nu de koude oorlog voorbij is. ontkomt ook de MLD niet aan bezuinigingen Zo groot als de MLD in Nederlands Indie was wordt de dienst niet meer. beseft Den Hollander Zelfs over opheffing van de dienst is in de loop der jaren al meermalen gepraat Voorllchtingsofficier H Dijkers ziet de tor komst echter niet zo somber in. omdat het takenpakket van de MIJ) de laatste jaren a! leen maar is uitgebreid Zo verleent de dienst sinds een paar jaar ook medewerking aan de kustwTvhrvfuchtcn. ..Ons takrnpakki*t wordt niet ingekrompen Aan de organisatie kun nen ze schaven, maar zolang onze werk za am heden niet worden beperkt kunnen we bij bezuinigingsrondes aardig buiten schot blijven.''

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 35