Milieutop tussen hoop en vrees RIO MÏMÜ Ripa verknoeide zelf energieheffing 4 Feiten &Meningen CONFERENTIE ZATERDAG 30 ME11992 Milieugoeroe en ere voorzitter Alexander King van de respec tabele Club van Ro me vertolkte het ge voel van velen toen hem onlangs werd Bevraagd naar zijn inschatting van de kansen op succes voor de werelconfe- rentie over milieu en ontwikkeling (UN- CED) van 3 tot 14 ju ni in Rio de Janeiro: hij trok een beden kelijk gezicht en zei dat zijn verwachtin gen zich heen en weer bewogen tussen hoop en Hoop, omdat het hier gaat om de grootste conferentie van de Verenigde Naties die ooit is gehouden, met zo'n 30.000 con- lerentiegangers uit zo'n 170 lan den onder wie de Nederlandse Pronk, Alders en Lub- In het Braziliaanse Rio de Janeiro begint vol gende week woensdag een wereldwijde con ferentie over het milieu onder auspiciën van de Verenigde Naties. Toen een paar jaar ge leden de voorbereidingen begonnen, hoop ten de optimisten dat daar via dwingende wereldwijde verdragen een begin zou wor den gemaakt met het herstel van het aange taste milieu. Die hoop heeft langzaam plaats gemaakt voor scepsis en de vrees dat het in 'Rio' voor al bij mooie woorden zal blijven. Vandaag een voorbeschouwing op de conferentie, vanaf maandag elke dag nieuws en achter gronden over de milieucrisis, de conferentie en de politieke schermutselingen. ber Vrees, omdat de totnutoe ge voerde vooronderhandelingen vooralsnog zijn vastgelopen op een te vrijblijvende houding van het rijke Noorden en een verre gaand wantrouwen van de ont wikkelingslanden in het Zuiden jegens hun voormalige koloni- Een concept-'Handvest voor de Aarde', waarover in New York uitgebreid is onderhandeld als voorbereiding op de UN- CED, is een rijkelijk vage tekst geworden waarin weliswaar het milieu veelvuldig wordt ge noemd, maar waarin ook het recht van de arme landen om zich economisch te ontwikkelen bvMgriagd. Waar het rijke noorden het milieu centraal wil stellen, zon der daar overigens zelf welvaart voor op te willen geven, vindt het arme zuiden dat het recht heeft zich te ontwikkelen en de welvaart te vergroten. De India se milieuminister Maneka Gan dhi zegt het aldus: „Hoe komt het rijke Noorden er eigenlijk bij om van ons te verwachten dat we onze toekomst zouden ver kopen ten bate van hün con- sumptiewensen?". Eeuwenlang immers, tot op goed voor maar liefst 29,7 procent van het totale energieverbruik op aarde. Dus is het niet zo gek dat de Derde Wereld tegen het noorden roept: Kijk eerst naar jezelf voordat je ons, in on ze dagelijkse strijd op leven en dood, het gebruik wilt verbie den van onze grond stoffen, zoals de tro pische bossen. Voor veel ontwikkelings landen is milieube scherming een luxe, die zij zich niet kun nen veroorloven. Lede ogen Met lede ogen ziet het Noorden ondertussen toe hoe de wereld bevolking, met name in de ont wikkelingslanden, sterK toe neemt. Er wonen op aarde in middels zo'n zes miljard men sen, van wie vier op de vijf in een ontwikkelingsland woont. Het einde van die groei is nog lang niet in zicht, stijgt zelfs ex plosief. Wat staat de wereld te wach ten als zij hun zuurstofproduce- rende bossen blijven kappen, vragen de rijke landen zich af. En hoe snel raken de aardse energiebronnen uitgeput als - om maar iets te noemen- de ongeveer twee miljard Indiërs en Chinezen in het bezit komen van een koelkast, een televisie, een wasmachine en een auto? Het belangrijkste waar het tij dens de conferentie in Rio de Janeiro om zal draaien, is geld. Want ach, de Derde Wereld wil heus wel meewerken aan een schoner milieu, maar dan moeten de rijke landen vrij wel alle kosten be talen en zelf het goede voorbeeld geven. Voor minder doen ze het niet. De ontwikkelingslan den hebben zeer goed in de gaten dat ze met het milieuprobleem een wapen in handen hebben waarmee ze de rijke landen -op termijn- onder schot kunnen houden. Behalve geld eisen de ontwik mensheid. Maar het land is wèl kelingslanden ook dat het Noor- de dag van vandaag, zijn de ontwikkelingslanden in meer of mindere mate uitgebuit door het Noorden. In ons deel van de wereld wordt per hoofd van de bevol king inmiddels een hoeveelheid afval geproduceerd die zijn weerga in de ge schiedenis niet kent. Om over het ener giegebruik nog maar te zwijgen, want aan -pakbeet- energie- vretende en vervui lende koelkasten, wasmachines en auto's is hier geen gebrek. In de Verenigde Staten van Amerika bijvoorbeeld woont nog geen vier procent Een gigantische boom in het Maleisische regenwoud delft langzaam het onderspit tegen de zaag. De vernietiging v ten op de wereldmilieuconferentie. Voor het eerst zien we de wereld als het huis van alle aardbewoners den zelf het goede voorbeeld geeft. Meesmuilend constateren ze dat daar totnutoe niet veel van terecht komt. De landen van de Europese gemeenschap hebben weliswaar afgesproken dat de uitstoot van kooldioxide (dat zorgt voor het broeikasef fect) in het jaar 2000 niet verder mag toenemen, maar een ener gieheffing om dat doel te berei ken komt er vooralsnog niet. Want, zo is een. ook in Europa nog veel voorkomende hou ding: milieu is belangrijk, maar mag niet ten koste gaan van de Blijft Europa vooralsnog ste ken in de goede bedoelingen, in de Verenigde Staten is sprake van regelrechte onwil om iets aan het kooldioxideprobleem te doen. Wetenschappelijk is nog onvoldoende bewezen dat kool dioxide een broeikaseffect tot gevolg heeft, zegt de regering- Bush. In de Verenigde Staten hoort energieverspiling bij het leven, als boter op een broodje. Benzine kost er twee kwartjes per liter, van isolatie heeft men er nauwelijks gehoord, 's Win ters loeien de verwarmingen terwijl de ruiten openstaan, en 's zomers brommen alom air conditioners en ijsmachines. Een presidentskandidaat die daar in het verkiezingjaar paal en perk aan wil stellen, kan een volgende ambtstermijn wel ver geten. 250 Miljard En het geld? Volgens de organi sator van de UNCED, de Cana dees Maurice Strong, is er jaar lijks zo'n 250 miljard gulden no dig om in het Zuiden een reeks milieu- en ontwikkelingsmaat regelen van de grond te krijgen, die broodnodig zijn. Maatregelen die inmiddels ten behoeve van de conferentie zijn vastgelegd in een UNCED- agenda van zo'n achthonderd pagina's. Het gaat om honder den maatregelen op allerlei ge bied, zoals herbebossing, het stimuleren van geboortebeper king, het stoppen van woestijn vorming, het stimuleren van een schonere landbouw, beëin digen van het gebruik van zeeën als vuilstortplaatsen, het maken van afvalverwerkingsprogram ma's, verbetering van drinkwa terkwaliteit, het gebruik van scho- ne technologieën, het maken van energieprogram ma's en het uit bannen van stof fen die de ozon laag aantasten. Maurice Strong weet zelf ook wel dat de polsstok Milieu is wel belangrijk, maar mag de economie niet schaden geven, hoewel nog altijd minder dan 1 procent van het bruto na tionaal produkt van de geïndus trialiseerde landen. Strong weet dat hij zijn ver wachtingen niet te hoog moet spannen en heeft inmiddels door laten schejneren dat een bijdrage van jaarlijks vijf tot tien miljard gulden van de kant van de rijke landen, een redelijk begin zou zijn. Dat relatief schamele bedrag, in combinatie met de vrijblijvende tekst van het Hand vest voor de Aarde, heeft vele milieuhoe ders al doen uitroepen dat de UNCED-Confe- rentie gedoemd is te mislukken. Zij wen- niet verder reikt dan hij lang is den zich er teleurgesteld vanaf, en heeft zelf de benodigde 250 miljard al een irreëel hoog be- Gezamenlijk huis drag genoemd. Het is zelfs 140 Anderen zijn geduldiger. Zoals miljard meer dan de rijke lan- de Nederlandse milieuhoogle den nu aan ontwikkelingshulp raar Wouter van Dieren, tevens lid van de Club van Rome. Flij benadrukt dat het Handvest voor de Aarde een begin is. Er zal flink op worden gekankerd, omdat de onoplosbaarheid van veel probelemen er zo schrij nend in duidelijk worden, maar verder zal het Handvest als een begin worden beschouwd. Een begin, aldus Van Dieren, waarin „voor het eerst in de geschiede nis alle landen ter wereld de Aarde als hun enige gezamenlij ke huis beschouwen". De Amsterdamse milieu- econoom Hans Opschoor zit op diezelfde lijn. Hij noemt het winst dat milieu en ontwikke ling voor het eerst in de ge schiedenis bovenaan de inter nationale agenda staan. De conferentie in Rio de Janeiro en het vervolg erop, noemt hij „tra ge massa, als een locomotief: moeilijk op gang te krijgen maar ook moeilijk te stuiten als hij eenmaal op gang is". EG-milieucommissaris blinkt alleen uit voor de tv-camera BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Europees Commissaris Carlo Ripa di Mcana heeft woofd ge houden. De 62-jarige Italiaan, die in Brussel verantwoordelijk is voor het milieubeleid van de Europese Gemeenschap, had bij verschillende gelegenheden gedreigd weg te zullen blijven van de wcrcldmilieutop die vol gende week begint in Rio de Ja neiro. Woensdag trok hij zijn conclusies, verbitterd over de naderende 'vage beloftes' van Rio. Het klonk als een aan klacht. maar wat Ripa er niet bij vertelde, was dat hij zelf ook wel heel onhandig had gemanoeu- IS erd. de Bescheidenheid i grootste deugd van de man die dolgraag zou willen doorstoten naar de leiding van de Italiaanse omroep RAI-uno. Groene bril op, groene bril af, ernstige blik, noemde hij onlangs de Ameri kaanse weigering om scherpere maatregelen te nenjen tegen het broeiklas-effect 'de dolkstoot' voor Rio. Terwijl de camera's snorden, mepte hij verder: „Rio wordt zo een praat club, waarvan het onnut en de leegheid niet gecompenseerd worden door de aanwezigheid van Bush zelf'. Het klonk allemaal fier: Ripa als pleitbezorger van een doortastend wereldwijd milieu beleid. Hij bracht zijn strijdlus tige verklaringen met goed ge voel voor de media. Critici, die in Bnissel volop te vinden zijn, menen zelfs dat 's mans media genieke talenten beter ontwik keld zijn dan zijn politieke. Van de Europese Gemeen schap wordt in Rio wat ver wacht. De EG-landen kunnen, ondanks hun bijna legendari sche interne verdeeldheid, een leidende rol nemen in de we reldwijde strijd tegen de milieu verontreiniging. De bereidheid se Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, donor te ma ken van het VN-milieufonds. De twaalf landen zijn daar stuk voor stuk zelf al lid van, en menen dat een aparte bijdrage van de Commissie overdreven is. Of het nu om milieu of de hulp aan het GOS gaat, Brussel wil telkens de financiële inspan ningen van de nationale rege ringen zelf nog eens dunnetjes over doen. Op andermans reke ning wel te verstaan, klagen Ne derlandse ministers als Alders en Kok de laatste tijd. De irrita tie over zoveel Brusselse gel dingsdrang is groot. Eco-tax Maar de grootste politieke mis rekening maakte Ripa rond de eco-tax. Die belasting op ener gie is bedoeld om de uitstoot van kooldioxide, het broeikas gas, terug te dringen. Neder land, Denemarken en Duitsland zijn sterk voor zo'n belasting. Maar armere landen als Spanje, Italië en Ierland vrezen dat ze erdoor in hun economische ontwikkeling worden geremd. En in het internationale be drijfsleven werd de afgelopen maanden steeds nadruldcelijker gezegd dat de belasting er al leen kan komen als de andere industrielanden het ook doen. Anders verspeelt de EG haar ei gen concurrentiepositie. Ripa heeft in dat conflict het onderspit gedolven, en wel bin nen de Commissie, waar de ar gumenten van de industriële lobby indruk maakten. De Commissie kleedde Ripa's eco- tax uit, en maakte haar afhan kelijk van deelname van de VS en lapan. Ripa heeft die nederlaag nooit verwerkt. Hij probeerde het be sluit de afgelopen weken zo voor te stellen dat Europa toch een 'Alleingang' kon onderne men, maar niemand die dat ge loofde. Daarna verweet hij de twaalf EG-landen dat zij hem in de steek hadden gelaten door bij de voorbereiding van Rio in te stemmen met een slappe tekst over het broeikaseffect. De Denen, de Duitsers en de Ne derlandse minister Hans Alders, die in de Braziliaanse stad juist nog wil proberen de teksten aan te scherpen, reageerden begrij pelijkerwijs geërgerd. eiende bevolking te voeden. Afgelopen dinsdag vond Ripa zijn Waterloo in de EG-milieu- raad. Zijn plannen voor een eco-tax had hij nog steeds niet duidelijk op papier, wat hem op een flinke veeg uit de pan van zijn medestanders kwam te staan: „Grote verhalenoor deelde de Deense minister Mol- ler, „maar waar zijn de daden?" Het was een slag in het gezicht van de Commissaris die zo prat natuurrampen in werking. Extreme erosie, die ontstaat omdat landbouwgronden te FOTO UNICEF gaat op zijn daadkracht. Het klok dan ook wel heel vals toen Ripa woensdag, bij de bekend making dat hij niet naar Rio ging, de EG-lidstaten hekelde en uitgebreid het „briljante werk" van de Europese Com missie op milieugebied prees. Een van de 'exportprodukten' van de rijke landen: chemisch afval dat gewoon wordt gedumpt Zoals hier in Nigeria. FOTO AP om maatregelen te nemen die energie besparen en het broei kaseffect beteugelen lijkt in elk geval verder te gaan dan die van Japan, de VS en de landen van de Europese Vrij handels Associa- Strijd Het gaat binnen de EG niet altijd dakje. want overal in de Ge meenschap woedt de strijd tussen milieu groepen en in dustriële lobby's. De taak van Ripa di Meana was juist de landen werpen als de hoeveelheid geld voor Rio op één lijn te krijgen die de rijke landen uittrekken op zulke verschillende onder- voor ontwikkelingshulp en milieuprogramma's in de Derde Wereld, het storten van afval, of het giebelasting. Dat Ripa di Meana daarin niet slaagde, was mede zijn eigen schuld. Vanzelfsprekend valt de commissaris niets te verwijten wanneer het gaat om de ruzie over waar lui EG- milieu-agentschap ge vestigd moet worden. Dat is een typische EG- twist. Onhandig was daarentegen wel zijn verzoek aan de twaalf landen om de Europe-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2