Naar Dollen—^ of iets verder weg: Kauri mijdt toeristische plekken SLEUTELS Toerisme Weg naar Noordkaap eindelijk opgelapt ANWB Barcelona bij vliegveld ZATERDAG 9 MEI 1992 25 KiiMC 'f *ROVV. REISBERICHTEN Nieuw pontjes En zo beleven we in de jaren negentig dan ook nog eens de revi val van het simpele pontje. Ze worden ten behoeve van wande: laars en fietsers steeds meer ingezet op plekken die toeristisch niet van belang zijn ontbloot. In september gaat er bij Horst een veer varen dat de vijf kilometer water tussen het oude land van Gelderland en het nieuwe van Flevoland overbrugt. Waarmee dan meteen een van de laatste hinderpalen in de doorgaande fietsroute Veluwe-Flevoland is opgeruimd. De veerboot zal in een 'haal' vijfenzeventig fietsers en honderd voetgangers kun nen vervoeren. Verwachte klandizie: honderdduizend passagiers per jaar. Euregio fietstocht Belangstellenden voor de in Maastricht beginnende en eindi gende F.uregio fietstocht (zie de pagina toerisme van vorige week) kunnen informatie inwinnen en/of boeken bij de WV Limburg, Postbus 811,6300 AV Valkenburg, telefoon 0 44 06 - 1 39 93. Treintjes ruilen Morgen.,zondag 31 mei in 'De Moriaan'in Wijk aan Zee: ruil beurs voor modelspoorliefhebbers. Het evenement duurt van 11.00 tot 16.00 uur en uiteraard komen er niet alleen rails, loco motieven en wagons ter tafel, maar ook 'scenery', zoals straat verlichting. wisselwachterhuisjes, groenvoorzieningen en wat dies meer zij. Info: Klaas Huis, telefoon 0 29 90 - 3 31 12. Historische vaartocht De Waterland waarmee de tocht Amsterdam - Marken - Volendam - Zaanse Schans - Amsterdam wordt gemaakt werd begin deze maand in gebruik genomen. foto pr Sinds enige tijd weer mogelijk: Varen van Amsterdam via Broek in Waterland, Monnickendam en Marken naar Volendam. Van daar wordt dan koers gezet naar Zaandam (Zaanse Schans),' waarna de terugtocht naar Amsterdam wordt aanvaard. De trip duurt van 10.00 tot 17.00 uür, begint en eindigt aan steiger 7 achter het Centraal Station en wordt op zaterdag, zondag, dins dag en donderdag uitgevoerd met het zojuist in gebruik genmo- men schip Waterland van rederij Naco. Reserveren wordt aange raden: 0 20 - 626 24 66. Reizen naar Scandinavië r reizen naar en door Scandinavië stijgt gestaag. Maar een bestemming la Spanje. Griekenland of Turkije zullen Noorwegen, Zweden. Finland en Denemarken nooit worden. Het is er niet alleen kouder dan aan de costa's, maar het is er ook duurder. Hoewel... Sinds enige tijd biedt Aurinko Reizen speciaal voor jongeren tochten naar het hoge noorden aan waarbij de portemonnee niet tot op de bodem geleegd hoeft te worden. De trips duren een maand, er wordt gereisd in een luxueuze touringcar en slapen doen de deelnemers en deel neemsters (hoogstens 8 per tocht) in tenten of trekkershutten. Info: Aurinko, telefoon 0 59 41 - 14 45. Spaanse Pyreneeën De 'verkeerde kant' van de Pyreneeën wordt de Spaanse zijde van het Iberische gebergte wel eens genoemd. Waarschijnlijk omdat het er veel rustiger en veel minder toeristisch is dan aan de Franse kant. De Spaanse overheid heeft zich nimmer inge spannen meer reizigersnaar het soms zeer desolate gebied van Los Pirineos te lokken, maar daar is nu verandering in gekomen. Er verscheen kort geleden zelfs een folder in de Nederlandse taal met beschrijvingen van onder meer de winter- en bergsportmo gelijkheden en dé Nationale Parken. Ook komen de provincies Navarra, Huesca, Lleida, Girona en Zaragozza uitgebreid aan de orde. De folder is gratis aan te vragen dan wel af te halen bij het Spaans Nationaal Verkeersbureau, Laan van Meerdervoort 8a, 2517 AJ Den Haag, telefoon 0 70 - 346 59 00. Westfriese stoomtram Ook deze zomer (tot en met 26 september) weer mogelijk: met de stoomtrein van Hoorn via kostelijke plaatsjes als Twisk en Opperdoes naar Medemblik en vandaar met de boot over het IJsselmeer naar Enkhuizen waar eventueel het Zuiderzeemuse um kan worden bezocht. Oftewel nostalgisch reizen door de his torische driehoek, zoals dat deel van Westfriesland ook wel wordt genoemd. De treintocht duurt een uur; met de boot zijn de passagiers vijf kwartier onderweg. Dienstregeling en prijzen zijn aan te vragen op telefoonnummer 0 22 9^ - 1 48 62. uw adverten- vrijetijds- een goed idee. Bel onze advertentie- aideling. Zendelingenzoon en antropologe in Nieuw-Guinea-reizen Koos Knol wil het vooral niet interessanter maken dan het is. ,,lk bedoel: reizen door Nieuw-Guinea is natuurlijk wel een heel aparte belevenis, maar het is nonsens te ver onderstellen dat je teruggaat naar het stenen tijdperk. Dat denken mensen wel eens hoor, Jungle Pimpernel en zo. Maar het is zo arrogant te geloven dat de tijd 'r heeft stilgestaan." cie... Knol: „Willen we de prij zen nog een beetje in de hand houden dan dienen de groepen toch op z'n minst uit zes tot tien e bestaan." ROB VAN DEN DOBBELSTEEN Hij is zoon van een zendeling en verzot op Nieuw-Guinea. Wie weet misschien wel de eni ge juiste basis lacht hij om reizen naar het reusachtige ei land te kunnen organiseren. Hij begon er in 1989 mee, samen met de antropologe Paula van den Berg. Ook al iemand die woorden te kort komt om de fascinerende schoonheid van Irian Jaya (het voormalige Ne derlandse gedeelte) en Papoea Nieuw Guinea (ooit Australisch) te beschrijven. Zij:' ,,'t is zo ongerept nog, je kunt er nog zo ver doordringen in zowel de cultuur als de na tuur zonder dat je je gaat gene ren. Je bent er geen toerist, maar een bezoeker. Dat is een heel verschil. Ik wil daar niet mee zeggen dat ze op Nieuw- Guinea niet van prijzen weten hoor, was dat maar waar. Maar je bent er in de gedeelten waar wij naar toe gaan wel een indi vidu. Niet iemand die kopje on der gaat in het massatoerisme. Het is bij ons niet haastje repje, vlug-vlug-vlug volgende klant." Dat kan trouwens ook moei lijk omdat er niet zo veel vol gende klanten zijn. Knol en Van den Berg gaan op stap met pe lotonnetjes die ten hoogste uit tien personen bestaan. „En dat is eigenlijk al iets te veel van het goede", sipt Knol. Maar omdat soms het ideaal moet wijken voor de terreur van de commer- Prijzen Niettemin: de prijzen mogen er zijn. Vier weken Nieuw-Guinea kost bij Kauri, zoals Knol en Van den Berg hun bureautje hebben gedoopt, al snel achtduizend gulden. Reden waarschijnlijk, waarom zich voor het kan toortje aan de Bestevaerstraat 57 in Koog aan de Zaan nog nooit een rij heeft gevormd. Maar dat heeft het tweetal nim mer een probleem gevonden. Zes reizen per jaar organiseren ze tot nu toe „en dan zitten we echt bijna aan ons plafond." Want de tijd mag er dan niet hebben stilgestaan daar op dat grote, ietwat mysterieuze eiland in de Stille Oceaan: een onder neming is een trip dwars door het onherbergzame, schaars be woonde Nieuw-Guinea nog al tijd. Zeker als je te voet. per prauw en heel soms per vlieg tuigje van dorpje naar dorpje door de bush-bush zigzagt. Kauri mijdt de plekken waar dansende Papoea's in blader rokjes Australische toeristen ge rieven; Kauri mijdt de plekken waar in het lover zo'n alleraar digst boomhotel is gebouwd; Kauri mijdt de plekken waar toeristen (Koos Knol) „eigenlijk voor paal staan." Paula van den Berg: „En dat vergt natuurlijk enorm veel or ganisatie. Wij hebben nu onder hand de benodigde contacten, maar je komt natuurlijk altijd weer voor verrassingen te staan." Hele dorpen die zijn verhuisd, bruggen die zijn ver dwenen, vliegtuigjes die wegens het slechte weer niet komen op dagen. Koos Knol: „Maar aan de andere kant is dat ook de char me van zo'n reis. Op het mo ment zelf kan het wel eens ver velend zijn. Sta je daar midden in dat oerwoud, moet je ineens een heel andere kant op dan was voorzien... Maar later weet je: dat was pas het echte avon tuur." Avontuur waar je tegen moet Nederlandse wegenwachten in Spanje Autopech, het meest voorkomende probleem in de vakantie. In 1967 opende de ANWB in het centrum van Barcelona zijn tweede steunpunt in Europa, nadat twee jaar eerder in Zwit- seriand (Mendrisio) het eerste buitenlandse kantoor was opengegaan. De Spaanse ANWB-buiten- post bestond uit twee kamers op de bovenverdieping van een pand met als enige verbinding met Nederland een telex en een telefoon. Gisteren werd na vier verhuizingen het nieuwe Spaanse steunpunt geopend, gevestigd in een modern kan toorpand bij het vliegveld van Barcelona. Extra Het steunpunt Barcelona staat aan de vooravond van een veel drukker seizoen dan normaal en maakt zich op voor 'een hete zomer'. Niet alleen worden zo'n 600.000 Hollandse toeristen ver wacht, waaronder voornamelijk badgasten voor de costa's. maar ook nog eens 25.000 belangstel lenden voor de Olympische Spelen. Ook komen er Neder landers voor Madrid als culture le hoofdstad van Europa en de wereldtentoonstelling in Sevilla. Directeur Anneke de Huertas krijgt met het oog op deze druk te de beschikking over extra medewerkers. Onder normale omstandigheden werken er 10 mensen in het steunpunt. Het komende seizoen zullen dat er ongeveer 28 zijn. Ook worden twee ANWB-wegenwachten met hun auto ingezet. Ze zullen deel uitmaken van een interna tionale groep van zestien we genwachten uit Duitsland. Groot-Brittannië, Zwitserland, België, Portugal en zelfs het voormalige Joegoslavië om ter plekke hulp te verlenen aan ge strande landgenoten. Autopech Volgens Anneke de Huertas zijn pecngevallen met de auto de meest voorkomende problemen waarmee de vakantieganger te kampen krijgt. Van alle hulpver leningsdossiers die het Spaanse ANWB-steunpunt heeft aange legd (in 1990 waren dat er 5065 en een jaar later 5192) ging het in 80 procent van de gevallen om automobilisten die proble men kregen met de wagen, in de resterende gevallen was er sprake van persoonlijke hulp verlening. „Er zijn nog steeds mensen die vanuit Nederland in één keer doorrijden naar hun vakantiebestemming in Spanje. Het is onverantwoordelijk en we raden het ten zeerste af. Rij nooit langer dan een normale werkdag", waarschuwt De Huertas. Verder maakt de Nederlander in Spanje evenveel kans op typi sche vakantie-ellende als in an dere landen, al is de hitte nogal eens oorzaak van extra kwalen. Aan ziekte en de gevolgen daar van hebben de ANWB-mede werkers elk jaar hun handen vol. „Het zijn typische zomer- ziekten als darmstoomissen. maar op ook griep en zware verkoudheden en botbreuken door sportactiviteiten", aldus De Huertas Ziek zijn is op zich al niet leuk, maar ziek zijn in het buitenland nog minder, vooral als je dat bent in een zie kenhuis waar je niet in je eigen taal terecht kunt. kunnen natuurlijk. Lopen vraagt conditie, de hitte eveneens en is er uit Nieuw-Guinea ooit een reiziger teruggekeerd die on danks alle mogelijke voorzorgs maatregelen niet een keer diarree had? Knol: „Nee, maar is dat erg dan? Het klinkt sommi ge mensen misschien wat vreemd in de oren, maar de mooiste vakanties vind ik nog altijd de vakanties waarin ik even angst heb gehad, waarin ik even een moeilijk moment ken de... Want dat geeft zo'n tocht pas echt diepgang." Marginaal Koos vertrekt op 2 juni met de Veerboten Engeland vervoerden meer dan 27 miljoen passagiers Olau line (Vlissingen-Sheer- ness) tot 3%. Beide laatste rede rijn verzorgen lange routes. De Oostende-Doverlijn van de Belgische maatschappij RMT. heeft nu ook een jumbo ferry. Het is de Prins Filip. die hall mei zijn eerste dienstreis maakte. Jaarlijks gaan ruim twee miljoen reizigers met de Belgische schepen over, onder wie enkele tienduizenden Ne derlanders. De Prins Filip is de grootste Belgische veerboot. Hij werd in eigen land gebouwd bij Boel werf in Temse. meet bijna 29.000 ton, is 163 meter lang en kan 1200 passagiers en 710 au to's vervoeren. Er zijn 121 twee persoons-hutten aan boord, en kele vergaderzalen, winkels met luxe artikelen en tax-free pro- dukten, twee bioscoopruimten, een restaurant en bars. Ruim 27 miljoen mensen waag den vorig jaar per veerboot de oversteek van het Europese vas teland en naar Groot-Brittannie. Rond 2,65 miljoen vrachtwa gens/trailers werden overgeva- In beide categorieën *is P&O European Ferries onbetwist koploper. De Britse onderne ming vervoerde 12,4 miljoen passagiers, wat neerkomt op een marktaandeel van 45%. P &0 vaart dan ook op zeven, overwegend korte (Kanaal)rou- tes. Tweede, met 23%, is Sealink Stena, die onder meer de dienst Hoek-Harwich onderhoudt maar het toch ook vooral van de korte Kanaaloversteken moet hebben. North Sea Ferries, vanuit Rot terdam en Zeebrugge varend naar Noord-Engeland, kwam tot een marktaandeel van 5%, Rhododendrons in De Wiersse De ANWB heeft in Spanje en in de meeste andere landen van de wereld een groot aantal con tactpersonen. Het zijn Neder landers die al jaren in het be treffende land wonen, taal en gewoonten kennen, die door de ANWB worden gevraagd in het ziekenhuis liggende Nederlan ders te bezoeken. Alleen maar goed De komende Olympische Zo merspelen. die 25 juli beginnen, hebben volgens Anneke de Huertas de stad Barcelona tot nu alleen maar veel goeds ge bracht. De infrastructuur is sterk verbeterd. Er zijn onder meer ringwegen aangelegd en ook de verbindingsroutes met andere Spaanse steden zijn aangepakt. „Je kunt bij voor beeld nu in ruim 8 uur van Bar celona naar Sevilla over een vierbaansweg. Vroeger haalde je dat niet eens in een dag." Wie met de auto de spelen wil bezoeken kan het best zijn wa gen aan de rand van de stad neerzetten op speciaal daarvoor aangelegde parkeerplaatsen zo'n 30 kilometer van het een trum en vervolgens het open baar vervoer nemen, adviseert De Huertas. Wie toch in de bin nenstad wil parkeren, moet een parkeerkaart aanschaffen die 100 gulden per dag kost Verder zijn de prijzen van hotelkamers flink verhoogd, maar die van de campings niet. Op deze cam pings is overigens nog plaats genoeg. l>o hotels zijn nage noeg vol. Reden ook waarom de twee Nederlandse wegenwach ten op een camping zijn gesta tioneerd. Ongetwijfeld een van de mooiste tuin van de acht kastelen van Voe den die van de Wiersse Eergisteren Hemelvaartsdag voor het eerst voor het publiek opengesteld en met Pinksteren opnieuw toe gankelijk van 10 00 tot 18 00 uur Fraai zi|n vooral de blauwe regen, de vroege klimrozen en de wil de tuin vol dalkruid Ook iris en trollius en natuurlijk de rhododen drons staan in volle bloei. De Wiersse ligt aan de rijksweg Vorden Ru urlo (6.5 kilometer van Vorden) en is per openbaar vervoer vanuit Zutphen te bereiken met buslijn 50 U KUNT NIET ZONDER I1HH.HH Koos Knol en Paula van den Berg komen woorden tekort om de schoonheid van Nieuw Guinea te beschrijven. eerste, door hem en zijn com- pane degelijk voorbereide groep; Paula volgt op 28 juni met de tweede. Voor die laatste reis is nog plaats. Voor de vier reizen aan het eind van het jaar eveneens Koos Knol: ..Het is natuurlijk allemaal erg margi naal wat we doen, maar dat kan ons niet schelen. Als het niet zo banaal klonk zou ik zelfs zeg gen: we doen het niet voor onze boterham, we doen het omdat we het leuk vinden." Info: Stichting Kauri Nieuw Gui nea Reizen, telefoon 075 - 70 45 54 of 080 - 44 57 26. Vooral fietsers die de klassieke route Amsterdam Noordkaap volgen, zullen er blij mee zijn: de nieuwe, danig opgelapte weg naar het noordelijkste puntje van Europa. Vanaf 14 juni heeft het hele traject een geplaveid wegdek, wat vooral net passe ren van de onverlichte tunnels een stuk veiliger maakt Overigens: een klus blijft het be reiken van de Noordkaap altijd, /«•lis vooi automobUiateo die ook nu nog, bij slecht weer. in konvooi moeten rijden. Velen maken dan ook van de moge lijkheid gebruik in Kafjord de boot te nemen, zeker nu er van wachttijden mieuwe pont) geen sprake meer is. De Noordkaap werd in 1991 door 184.000 mensen bezocht. Een record. Vooral sinds de rots werd voorzien van een onder- gronds bezoekerscentrum, is het aantal bezoekers sterk ge stegen. Les Arcs ook aantrekkelijk in de zomer Hier en daar begint het langza merhand te lukken. Maar een 'hot item' is het nog altijd niet. Waarschijnlijk omdat de gemid delde toerist de mening is toe gedaan dat je 's zomers niets te zoeken hebt in wintersport plaatsen. Hetgeen een misvat ting is. Overal in de hoge Alpen worden aantrekkelijke activitei ten georganiseerd legen al e\cn aantrekkelijke prijzen. In Frank- njk timmert vooral Les Arcs aan de weg. zoals blijkt mi het prb- gramma van de Amsterdamse reisorganisatie Touralp. Golfen op 1800 meter hoogte 118 holes, par 67), rafting, mountain- hiking. tennissen, zwemmen, boogschieten, vissen, klimmen, bergvvandelen. parachutezwe- ven, hydrotpead (zwemmen in wild water)... mogelijkheden te over. Wie er meer over wil we ten: Touralp. 020 - 627 90 12 Amerikaans nieuws in het Nederlands Begin deze maand heeft het Amerikaanse bedrijf AT&T een zogenaamde full service- tele foonkaart geïntroduceerd De ka.irl is bestemd \<>nr builen landse bezoekers aan de Vcre nigde Staten en biedt gebrul kers de mogrlijkheid via de tde foon te luisteren naar oi. Ier meer internationaal nieuws en het Amerikaans weerbericht die in het Nederlands worden uit gesproken IV kaart (prijzen Zandkasteel Op het strand van Schevenin- grn zi|n zr irr hOOMiPM h«N Carlton Reach Hotel bezig met het maken van een zandkasteel. IV bouwers zijn plan door te gaan tot het gr bouw' 12.5 me ter hoog is, 2.5 meter meer dan vorig jaar In totaal, zo is het plan, wordt het kasteel dertig meter lang en dertig meter breed. Als alles meezit blijft het kunstwerk staan tot 14 juni.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25