Leidsch Dagblad A Bestraffing Servië vrijwel beklonken HEES&HES ENDEGEEST T-S*gÜFSH°BTS Meevaller wir-uitgaven bedraagt 610 miljoen Krant op Zondag wil op 7 juni weer verschijnen Dodelijke fouten arrestatieteams Israël 'Marathon' vraagt om water ZATERDAG 30 ME11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39865 LOSSE NUMMERS 1.50 HET WOORD IS AAN Coventry Patmore Het grensgebied tussen verstand en gevoel is het jachtterrein van VANDAAG VANDAAG PAGINA'S - Binnenland Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Financiën Info TV-program ma's- Regio Religie Sport VANDAAG OOK TOERISME PAGINA 25 HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Meer bewolking Af en toe zon, ook wolkenvelden en vooral in het zuiden een enkele regen-of onweersbui Middag- temperatuur omstreeks 22 graden Matige, oostelijke wind kracht 3 tot 4. in het noordelijk kustgebied eerst af en toe krachtig. 6 071140745» RIJSBERGEN LEIOEN ALPHEN a.d RUM Cibnrl Wetiirttf 11 Hoon 79c TH 071» 2122 M TH 01720-11504 PW (f 27 80) yio outomo titer* b#t*i">g Por kwart ooi <180.10) v>a occop* - Noam on voorfottor* To«ofooniirrn control*bororgvg) Nummo* benk gworokeomg 1 VI2 1A 1^00053 Over het strand per moun tainbike van Ilmuiden naar Katwijk. Afzien langs de vloedlijn. De Marine Luchtvaart Dienst jubileert: al 75 jaar het spiedend oog van de natie. Teamgeest is van al le tijden'. De firma Joh. Enschede staat weer op de rails. En nu maar zien dat de vaart er tijdig inkomt. Chauffeurs van een Rolls- Royce op cursus. 'Zoudt u wellicht uw neus willen poederen, mevrouw?' Denkwijzen Het recht om zwak te zijn. ADVOCATEN i O cd lu Een opleiding in de psychiatrie w is zo gek nog niet! c/) Bezoek de Open Dagen op O dinsdag 2 juni of donderdag 4 juni LU tussen 14.00 uur en 17.00 uur. Endegeesterstraatweg 5, Oegstgeest Voor informatie bel 071 -17 92 56 E GROOTSTE KEUZE VOOR ZONNIGE PRIJZEN! leiden Haarlemmerweg 41 (bi) croenoordhaiien) Tel: 071-213222 Voor het eerst Manon Bollegraf Z I bereikte gisteren voor het eerst in haar loopbaan de laatste 16 van een Grand Slam-toemooi. IMr. Export Als iemand de titel Z Mr. Export verdient, is het Lambert Fokkema. Maandag neemt hij van zijn geliefde NEC afscheid. Gasbaten miljoenen meer dan was voorzien Indien de wir-meevaller zich doorzet, kan het kabinet afzien van een eerder besluit om gas baten te bestemmen voor het dekken van de wir-uiigeven. Daarvoor is 700 miljoen gulden gereserveerd. Overigens heeft het kabinet de raming voor de gasbaten voor dit jaar met 800 miljoen gulden verhoogd. Dat is 300 miljoen gulden meer dan waar minister Kok tot nu toe vanuit ging. Ook voor 1994 en latere ja ren worden meevallers voorzien bij de gasbaten: 200 miljoen gulden per jaar. Het kabinet is dit jaar 610 mil joen gulden minder kwijt aan investeringspremies voor het bedrijfsleven (wir) dan ver wacht. Ook de komende jaren vallen de geraamde uitgaven veel lager uit. Minister Kok (fi nanciën) heeft dit de Kamer be richt. Hoewel de wir formeel in 1988 werd afgeschaft, verwacht het kabinet nog zeker tot het jaar 2000 aan deze premie te moeten betalen. De meevaller is onder meer ontstaan doordat de belasting dienst wir-claims uit 1988 heeft nagelopen op onregelmatighe den. die zijn ontstaan rond het besluit de investeringspremie af te schaffen. Daardoor zijn cor recties tot een bedrag van 262 miljoen gulden ontstaan. Bo vendien blijkt het besluit om wir van meer dan 150.000 gul den in fasen uit te betalen, tra ger door te werken in de boeken dan voorzien. Ook hierdoor treedt een meevaller op bij de uitgaven. Daf terug 3 Na een afwezigheid van zeven jaar is de Eindhovense vrachtwa genfabrikant Daf terug in Zuid-Afrika. Homo's niet welkom 7 Als het aan Ross Perot ligt, komen homo seksuelen het Witte Huis niet in. En wie overspelig is, kan het ook vergeten. Gemeentehuis 9 Architect Van Hille ontwierp een raadhuis voorSassenheim. Een ge bouw dat voldoet maar zonder uitstraling. Plantsoen 41. Leiden Tel 071-122541 Alles blj-de-hand fax tot viltstift. Demmenie's Nederlandse journalist vrij na negen dagen gijzeling De Krant op Zondag wil op zon dag 7 juni weer verschijnen. De Amsterdamse advocaat mr. A- Voute, bewindvoerder in de surseance van de Krant op Zon dag, heeft samen met de direc tie een reddingsplan opgesteld. Dit plan voorziet in een ingrij pende kostenbesparing, het ver garen van hogere advertentie inkomsten en tijdelijke steun van het Bedrijfsfonds voor de Pers. Voute denkt dat de Krant op Zondag als een phoenix uit de as zal herrijzen. Het personeel ondersteunt de plannen. Als on derdeel van de plannen neemt de bedrijfsvereniging de salaris sen voor een periode van zes weken over terwijl alle werkne mers gewoon doorwerken. Daarna neemt de Krant op Zon dag de salarissen weer voor ei gen rekening. De krant is al twee zondagen niet verschenen, wegens geld gebrek, dat werd veroorzaakt doordat geldschieters zich te rugtrokken. In overleg met Voute heeft Pieter Storms, uitgever van de krant, zijn functie neergelegd. Over de redenen van zijn ver trek zijn geen mededelingen ge daan. CJP nieuwe stijl breder toepasbaar Amsterdam Het Cultureel Jongerenpaspoort wordt breder toe pasbaar. De kaart geeft straks ook recht op korting op de prijs van cd's, boeken, bioscoopbezoeken zelfs reizen. Het CJP nieu we stijl is gisteren ingegaan met een sponsorovereenkomst met 5-bank. Arens, heeft deze week de commandanten van een aantal speciale arrestatieteams ont vangen en hun uitbundig lof toegezwaaid. De teams zijn belast met de aanhouding van als gevaarlijk beschouwde Palestijnse verdachten. ..In de afgelopen maanden zijn er belangrijke successen geboekt in de oor log tegen terreur als gevolg van de operaties die uw eenheden hebben uitgevoerd", zei Arens bij de ontvangst. „U verdient daar voor hulde, zegeningen en diepgemeende waardering." Het gebruik door Israël van militaire een heden in burger gaat terug tot het begin van de jaren zeventig, toen de toenmalige mi nister van defensie, Ariel Sharon, er groot succes mee had bij het bestrijden van Pa lestijns geweld in de Gazastrook. Op de Westelijke lordaanoever zijn soldaten in burger actief sinds het begin van de Pales tijnse opstand (intifada), in december 1987. Maar pas in juni 1991 gaf de militaire cen sor de pers toestemming erover te publice ren. Een van de Palestijnse mensenrechten organisaties, het in Jeruzalem gevestigde Palestijnse Mensenrechten Informatie Cen trum. heeft gisteren in Washington een rap port gepubliceerd over het optreden van Is raëlische militaire eenheden in burger. Vol gens die bron zijn er sinds het begin van de intifada 90 Palestijnen doodgeschoten door dergelijke teams. 15 van hen in dc eerste drie maanden van 1992. Een vertegenwoordiger van de groep ver telde bij de presentatie dat Israël er een po litiek van standrechtelijke executies op na houdt, maar dat handig weet te camoufle ren. De 'vaagheid van de regéls voor het openen van het vuur" zou dc camouflage vergemakkelijken, evenals 'het verduisteren van lijkschouwingsrapporten, het gebrek aan onderzoek naar en verantwoording door de speciale eenheden en de anonimi teit van de soldaten die er deel van uitma ken'. De Israëlische mensenrechten-organisa tie 'B'tselem' gelooft niet in een 'executie- politiek', maar meent wel dat leger en vei ligheidsdienst er te weinig aan doen om verdachten levend in handen te krij^n. De Israëlische legerwoordvoerders wijzen er echter op dat sinds het begin van dit jaar in de bezette gebieden ongeveer 1500 arresta ties zijn verricht. Dat slechts een relatief klein aantal verdachten bij hun aanhouding is doodgeschoten, zou laten zien dat er geen sprake is van een 'executie-politiek'. Pagina 7: Eeger Israël verwoest huizen zuid Libanon De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties zal vandaag gaan stemmen over sancties tegen het door Servië gelei de nieuwe Joegoslavië. De Verenigde Staten en hun Eu ropese bondgenoten zochten gisteren binnen de raad naarstig steun voor een snelle goedkeuring van een boy cot. Maar diverse leden van de Veiligheidsraad vroegen om uitstel. Er worden echter geen veto's verwacht. NEW YORK/DEN HAAG GPD/AP/Rtr Leden van de raad zeiden dat het document, waarin onder meer sprake is van een omvat tend handelsembargo, zeker zal worden aangenomen. In de tekst wordt met niet zoveel woorden gesproken over een olieboycot, maar die maakt wel degelijk onderdeel uit van het embargo. Er is vooralsnog al leen onzekerheid over het aan tal onthoudingen. Aangenomen wordt dat China en Zimbabwe zich van stemming zullen ont houden. Een groot deel van de Bosni sche hoofdstad Sarajevo is ver anderd in een rokende puin hoop. Ondanks de dreiging van sancties hebben Servische troe pen hun aanvallen op Sarajevo en de Kroatische havenstad Du- brovnik voortgezet. Servische troepen bombar deerden Sarajevo onophoude lijk vanuit de omliggende heu vels. Zij maakten daarbij onder meer gebruik van 155 mm-gra- naten en meervoudige raket werpers. Voor het eerst sinds decem ber vorig jaar werd gisteren ook TEL AVIV AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT de Kroatische havenstad Du- brovnik gebombardeerd. Vanaf zee en vanuit stellingen in het Bosnische achterland nam het Joegoslavisch-Servische leger (JNA) alle wijken onder vuur. De Kroatische president Tudjman zei gisteravond in een tv-toe- 6praak dat, als het vredesoverleg mislukt, Kroatische troepen sterk genoeg zijn om de Serviërs te verdrijven. De EG-bemiddelaar in het Joegoslavisch conflict, de Brit lord Carrington, zei gisteren in een interview voor de BBC dat, afgezien van militair ingrijpen, internationale sancties tegen Servië de laatste kans op vrede in Joegoslavië zijn. Servië toont zich vooralsnog niet onder de indruk van de dreigende sanc ties en het daaraan gekoppelde internationale isolement. Servische milities hebben de Nederlandse freelance-journa list Robert Dulmers negen da- Een inwoner van Sarajevo houdt e gen lang in gijzeling gehouden. Dulmers, werkzaam voor het Algemeen Nederlands Persbu reau (ANP), werd gisteren vrij gelaten, nadat de Serviërs hem eerder ter dood hadden veroor deeld. Dulmers werd op verdenking van spionage gearresteerd in het stadje Doboj. Hij werd twee dagen ondervraagd, waarbij hij onder meer met een pistool op het hoofd werd geslagen. De plaatselijke commandant van de Serviërs gaf de opdracht hem te liquideren,'maar uiteindelijk werd Dulmers na bemiddeling van een Duitse tolk en het Rode Kruis vrijgelaten. leiden» Organisator Robert Laan treft de laatste voorbereidingen voor de tweede marathon van Leiden. Het enige wat de organisatie nog niet in voorraad heeft, is water. Daaraan hebben de deelnemers morgen, als het weerbericht tenminste uitkomt nog meer behoefte dan aan alle sponzen en energiedranken bij elkaar. Vandaar ook de oproep van de organisatie aan het publiek om met bakken water en regenschermen klaar te staan voor de lopers die daaraan behoefte hebben. Want niet elke hardloper is even hittebestendig. foto loikzuydirduiu Als gevolg van misverstanden bij het optre den van Israëlische soldaten in burger val len er in de bezette gebieden steeds vaker onbedoeld slachtoffers. Donderdagavond verloren twee met Israël collabarerende Pa lestijnen het leven toen zij onder vuur wer den genomen door als Palestijnen verklede Israëlische soldaten. De twee collaborateurs - door de Israë liërs voorzien van wapens en wapenvergun ningen - wekten de argwaan van een groep verklede soldaten, die een opdracht uit voerde in het dorp Sailet al-Harthiyeh in het noorden van de Westelijke lordaanoe ver. Toen de soldaten de twee Palestijnen benaderden, trokken zij hun wapens. Maar de Israëliërs vuurden sneller. In de bezette gebieden opereert langza merhand een grote variëteit aan gewapen de militairen en burgers. Daaronder zijn soldaten in uniform en in burger, kolonis ten. personeel van de binnenlandse veilig heidsdienst, Palestijnse collaborateurs, poli tie. militaire politie en leden van militante Palestijnse organisaties als de Zwarte Pan ters, de Rode Adelaars en de islamitische Harnas. Israëls minister van defensie, Moshe

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1