Klachten burgers zijn vaak terecht 'Een dier in nood bloedt, krabt en bijt' Jfew' Noodlokalen Amerikaanse school Regio Leiden Asielzoekers krijgen woning in Oegstgeest Oegstgeest wijzigt regels woonruimteverdeling Belasting toeristen 55 cent per nacht nEmm'tta ZATERDAG 30 ME11992 - a - r. Aantal bezwaren wellicht topje van ijsberg De klachten die Leiderdorpers indienen bij de commissie beroep- en bezwaarschriften zijn in ongeveer 33 procent van de gevallen terecht. Uit het jaarverslag van de com missie beroep- en bezwaarschriften over 1990 en 1991 blijkt dat twaalf van de 72 bezwaarmakers in de twee ver slagjaren in het gelijk werden gesteld. Nog eens twaalf mensen kregen gedeeltelijk gelijk. Vijftien bezwaarschrif ten werden niet behandeld. daarmee naar de klachten over geluidsoverlast van de kermis.' Omwonenden kregen pas drie dagen van tevoren te horen dat de kermis op de Laan van Ou derzorg zou worden gehouden. Daardoor kregen zij niet meer de kans in beroep te gaan bij de Raad van State. De groep 'gelijkkrijgers' is ver moedelijk maar een klein aantal van de Leiderdorpers die het oneens zijn met beslissingen van het gemeentebestuur, aldus het commissie- en raadslid M. Holierhoek (PvdA). „Ik vraag me oprecht af of de bezwaar makers niet het topje van de ijs berg vormen. De inschatting kan immers worden gemaakt dat maar een klein deel van de burgers, die zich onrechtvaardig voelen behandeld, ook echt een procedure start", zo schrijft zij in het jaarverslag. Protest De gemeente moet Leiderdor pers alle kans geven om te pro testeren. „De gemeente moet in haar besluitvorming ervoor zor gen dat de burger voldoende tijd en gelegenheid heeft om een bezwaar te maken. Het is niet netjes het besluit zo laat te nemen dat klachten bij een ge sloten deur arriveren, en de Lei derdorper uit arren moede het besluit maar te slikken heeft", aldus Holierhoek. Zij verwijst Wanneer een Leiderdorper het oneens is met een beslissing van het gemeentebestuur, kan hij een bezwaar indienen bij de comYnissie. Die bestaat uit een aantal onafhankelijke leden en één persoon uit een oppositie partij van de gemeenteraad. De commissie hoort het bezwaar aan en brengt advies uit aan burgemeester en wethouders. In 1990 en 1991 volgde het col lege dat advies in alle gevallen op. De mèeste klachten van bur gers gaan over ruimtelijke orde ning. Een uitbouw bij de buren waardoor de zon niet meer in de woonkamer schijnt of een verkeersdrempel precies voor de eigen oprit, zijn vaak de aan leiding voor een bezwaar. „De raad kan door goede voorberei ding en vollediger invulling van Weekmarkt Oegstgeest begint eerder oegstgeest» De weekmarkt in Oegstgeest begint binnenkort om 10.00 uur, een uur eerder dan nu. Dit heeft het college voorge steld na een enquête onder de standplaatshouders. De week markt wordt officieel gehouden van 11.00 tot 17.00 uur. In de praktijk wordt echter vaak al vóór de openingstijd met de ver koop begonnen, omdat er dan al veel klanten op de markt zijn. Bovendien beginnen de marktkooplieden vaak al ruim voor vij ven met inpakken vanwege het gebrek aan klandizie. De ge meenteraad neemt op 4 juni een besluit over de wijziging. Omgaan met kinderen volgens Gordon leiderdorp Het Spel- en Opvoedingshuis De Kringlêop houdt op donderdag 4 juni in Leiderdorp een thema-avond over 'om gaan met kinderen volgens Gordon'. Door deze methode zou den kinderen goed moeten leren luisteren. De avond is vanaf 20.15 uur in Sjelter aan de Heemraadlaan 67. De toegang is gra- Pleintjesbasketbal bij 'Op Dreef leiderdorp» Het pleintje bij de Leiderdorpse sporthal 'Op Dreef aan het Van Alphenplein staat op 6 juni in het teken van 'plein- tjesbasketball'. Daar worden dan tussen 10.00 en 16.00 uur de 'Black Top Series 1992' gehouden, een campagne om het spel in de openlucht te bevorderen. Naast basketbal is er ook entertain ment en een informatiemarkt. De teams kunnen zich tot 5 juni inschrijven aan de bar in de sportzaal. Inschrijving kost 10 gul den per team, waarvan de helft naar het Wereld Natuurfonds Jeu de Boules-kampioenschappen voorschoten De Voorschotense Jeu de Boules kampioen - schappen zijn op zondag 7 juni. Jeu de Boules-vereniging 'Six Prêt' organiseert de wedstrijd in de Voorstraat. Vanaf 10.00 uur strijden liefhebbers van het Franse spel om de titel: kampioen van Voorschoten. Jubileum Vrienden van Wassenaar wassenaar De Vereniging van Vrienden van Wassenaar viert haar 25-jarig bestaan'met activiteiten op donderdag 11 juni. Om 17.00 uur verzamelen de oldtimers op het marktterrein aan de Berkheistraat, waarna ze in een stoet door Wassenaar rijden. Om 19.50 uur is er een show van parachutisten voor Raadhuis De Paauw. Circa 11.000 exemplaren van het boek 'Natuurlijk Was senaar', voor iedere inwoner van het villadorp, worden aan de burgemeester overhandigd. Boerderijkamp voor kinderen oegstgeest De SJJO in Oegstgeest organiseert van 11 tot en met 17 juli een boerderijkamp. Kinderen van 6 tot 9 jaar kunnen op de boerderij kennis maken met kippen, koeien, varkens en ko nijnen. Informatie bij SJJO. tel. 154773. nieuwe bestemmingsplan! dergelijke situaties proberen te voorkomen", vindt Holierhoek. Ook de hoogte van d rend-goedbelasting of flict met de Algemene Woning bouwvereniging Leiderdorp werd via de commissie uitge vochten. Vreemdsoortig Twaalf klachten werden in de twee verslagjaren 'gegrond' ver klaard en nog eens twaalf zijn volgens de commissie gedeelte lijk terecht. 'Niet-ontvankelijk' waren vijftien bezwaren. Die waren bijvoorbeeld binnen twee maanden na de gewraakte beslissing ingediend of gingen alleen over een be leidsvoornemen van het ge meentebestuur, waartegen niet kan worden geprotesteerd. De commissie deed dan ook niet uitspraak of die klachten wel of niet terecht waren. Daarnaast werden 49 bezwaren 'onge grond' verklaard: het gemeente bestuur kreeg gelijk. Vreemdsoortige problemen komen in de commissie aan de orde. „Het verschil tussen een bijgebouw, aan aangebouwd bijgebouw, een aanbouw of een uitbouw, is leuk materiaal voor woordenlijst van bestemmings termen", tekent Holierhoek de verwarring die soms ontstaat. „En waarom is de achtertuin geen voortuin als zich daar de voordeur bevindt? Of is het an dersom?" Om goed voorbereid te zijn op een verdere groei lokalen bij. het aantal leerlingen bouwt 'The American School of The Hague' i Aantal leerlingen in klassen is te groot nanja ruiter Het leerlingenaantal van de Amerikaanse School in Wasse naar zit aan het plafond. Omdat de school de laatste jaren sterk is gegroeid, zijn de klassen naar de mening van de schoolleiding te groot. Terwijl het streefgetal 18 kinderen per klas is, zitten de lokalen momenteel vol met rond de 25 jongeren. Volgens woordvoerster Jessie Rodell was de totale lesruimte van de Amerikaanse School oorspronkelijk bedoeld voor achthonderd leerlingen. Nu telt de school al 850 studenten. Om goed voorbereid te zijn op een verdere groei van het aantal leerlingen bouwt 'The American School of The Hague', zoals de school officieel heet, er acht noodlokalen bij. Het gemeente bestuur heeft de school aan de Deijlerweg en de Rijksstraatweg toestemming gegeven de loka len maximaal vijfjaar te gebrui ken. De behoefte aan noodloka len lijkt op zich opmerkelijk omdat de school nog geen twee jaar geleden een 25 miljoen gul den kostend complex opende. De scholieren die in leeftijd variëren van 4 tot 18 jaar zijn van ongeveer vijftig verschillen de nationaliteiten. Het gaat vooral om kinderen van diplo maten en internationale zaken lieden. De voertaal is Engels, maar er wordt eveneens les ge geven in het Frans, Duits. Spaans en Latijn. Rodell: „Het is bekend hoeveel kinderen er ie der jaar komen en vertrekken. Maar toch is het een beetje een gok. Er kunnen plotseling veel komen of veel weg gaan. Het is onzeker wat er bij voorbeeld gebeurt met de Eu ropese Gemeenschap en met Oost Europa." Volgens haar is het afwachten of bedrijven nieuwe projecten beginnen in Nederland. Komen er bijvoor beeld meer projecten, dan stijgt het aantal buitenlandse gezin nen en zo ook het aantal kinde ren. „Dan moeten we klaar zijn voor meer leerlingen." Wanneer inderdaad blijkt dat de school de noodruimte veel gebruikt, wordt gedacht aan een permanente uitbreiding. oegstgeest liesbeth buitink Maatschappelijke of sociale binding met de gemeente Oegstgeest geeft niet langer voorrang bij de verdeling van huurhui zen. „Wanneer iemand in Oegstgeest is opgegroeid, in Groningen is gaan stude ren en dan weer hier wil wonen, geeft dat verleden geen voorrang", aldus wet houder H. Rijks in een toelichting op de nieuwe woonruimteverordening. Econo-> mische binding blijft wel extra punten opleveren. Mensen die op latere leeftijd in de buurt van kinderen en klein kinderen willen gaan wonen, kunnen wèl in Oegstgeest terecht. „Wanneer iemand ouder dan 65 jaar is, heeft de gemeente niets meer over de woonplaats te zeg gen. En bij echt schrijnende gevallen hebben burgemeester en wethouders al tijd de mogelijkheid een uitzondering te maken." De gemeente wil de éxtra punten voor sociale binding schrappen, omdat het 'strijdig is met de schaarste aan woon ruimte'. „Bovendien is het strijdig met de doelstelling om de automobiliteit te rug te brengen. Wanneer iemand in Am sterdam werkt, hoeft hij niet hier te wo nen. Amstelveen is dan veel logischer", vindt de wethouder. De gemeente wil zelf de woningen blij ven verdelen onder de woningzoeken den. Rijks: „In deze regio is het een zo danig schaars artikel dat we dat zelf moeten doen. Maar binnenkort hopen we dit soort regelingen met de hele regio te kunnen doen." Rijks doelt daarbij op Leiden, Leiderdorp, Zoeterwoude. AJke- made, Voorschoten en Oegstgeest. Deze gemeenten willen binnen enkele jaren dezelfde regels voor de woonruimtever deling hanteren en ook onderling huizen aanbieden. Zogenaamde starters, mensen die voor het eerst een woning betrekken, knjgen in Oegstgeest geen extra punten. Uit een onderzoek is gebleken dat zij net zo ge makkelijk een woning vinden als andere woningzoekenden. De punten van verschillende urgentie verklaringen mogen niet meer bij elkaar worden opgeteld. „Een woningzoekende kan geen extra urgentiepunten verwer ven voor èn een medische èn een sociale indicatie, zoals bijvoorbeeld bij een ge dwongen verhuizing als gevolg van de beëindiging van een relatie" staat in het collegevoorstel voor de nieuwe verorde ning De grens voor vrije-sectorwoningen gaat in Oegstgeest omhoog. I^g die grens eerst nog op 190 000 gulden, nu valt een woning pas boven de 225 000 gulden in de vrije sector. Nieuwbouwwo ningen onder die grens mogen alleen worden verkocht aan mensen die een huur- of koophuis achterlaten. 'Stariers' die meteen willen kopen, moeten dat dus in de vrije sector doen. De gemeenteraad behandelt de woon ruimteverordening in de vergadering van donderdag 4 juni. Toeristen die in Wassenaar in hotel of op een camping overnachten, moeten vanaf vol gend jaar 0.55 cent toeristenbe lasting per overnachting beta len. De gemeente besloot eerder een gulden per nacht te heffen. r heeft dat bedrag nu bijge- steld. In plaats van de door het Centraal Bureau voor de statit- stu-k bmhndi MXMM ten per jaar, blijken elk jaar bij na 605 000 nfandep de gemeente te verblijven Om 330.000 gulden met de toeris tenbelasting te kunnen verdic- is het bedrag nu op 0.55 cent per nacht vastgesteld. Mensen die een vaste stand plaats voor een stacaravan heb ben. betalen hun toeristenbe lasting in één keer. Per jaar be draagt dat 90,75 gulden. Als maar zes maanden per jaar van de stacaravan gebruik wordt ge maakt. moet voor de stand plaats 72,60 gulden belasting worden betaald. De gemeente berekende het aantal toeristen opnieuw na kri tiek van Duinrell eigenaar, graaf H van Zuyfan .in Nijmk HU dacht dat een toeristenbelasting van twee kwartjes per nacht ge noeg zou zijn, omdat volgens hem jaarlijks 750.000 mensen in het villadorp vakantie zouden houden Het gros daarvan, ruim een half miljoen mensen, kam peert op zijn eigen terrein. De ondernemers in de toeris tische sector waren bang dat het oorspronkelijke plan voor een belasting van een gulden per nacht de toeristen uit Was senaar zou weghouden Boven dien vinden de ondernemers het niet juist dat de opbrengst van de belasting direct in de ge meentekas verdwijnt en het geld niet wordt gebruikt voor net verbeteren van toeristische voorzieningen. Popavond in Leiderdorp Het loiderdorpse sociaal-cultu reel centrum Sjelter staat op vrijdag 5 juni in het teken van popmuziek De strvekmuziek- school Rijnakkoord en de streekmuziekschool leiden werken mee aan de avond Toe gang kost 2 gulden. Meer infor matie: tel. 893135. Open dag dierenambulance in Oegstgeest oegstgeest Een eengezinswoning aan de Oegstgeester Javastraat wordt het on derkomen van vier asielzoekers. De gemeente wil het huis beschik baar stellen voor de asielzoekers in de hoop daarmee het goede voorbeeld te geven aan de woningbouwvereniging en het Alge meen Burgerlijk Pensioenfonds (ABP). Het ABP moest in 1990 wor den gedwongen om woningen voor vluchtelingen beschikbaar te stellen. In totaal wonen in Oegstgeest nu circa twintig asielzoekers. Waarschijnlijk wordt in het pand een gezin ondergebracht. Het huis moet wel eerst worden opgeknapt. De gemeente denkt daar voor 24.000 gulden nodig te hebben. Het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (WVC) geeft daarnaast nog eens 2000 gulden per asielzoeker. Dat bedrag wordt gebruikt voor net binnen- schilderwerk, vloerbedekkingen meubilair. Twee piepkleine koolmeesjes nauwelijks zo groot als een duim zijn in een warme doek gewikkeld en wachten hongerig op de volgende made. Hans Raymaekers die ai twintig jaar samen met zijn vrouw Car la de dierenambulance en het vogelasiel in Oegstgeest beheert steekt enkele maden in de opengesperde bekjes. „Dat is gek eigenlijk, wanneer ik daarover nadenk. Ik houd die vogeltjes in leven met andere dieren, met maden. We kunnen ook zeggen: dat diertje heeft het niet gehaald, dus laat die maar sterven. Maar dat doen we toch niet." De instelling, die 24 uur per dag bereikbaar is, houdt vandaag 'open dag'. De ambulance komt voor on geveer tweeduizend ongelukken per jaar in actie in veertien ge meenten van Leiden tot Kat wijk. Deze ongelukken variëren van een aangereden kat tot vijf tig ratten in een auto en een - indertijd in Katwijk opgedoken - bever. Deze laatste twee inci denten haalden uitgebreid pers. Maar ook voor een aangereden hond rijdt de ambulance de weg op. Alleen voor doodgere den dieren rukt de ambulance niet uit. Twee keer per jaar gooien Carla en Hans aan de Haarlem merstraatweg de deuren open. „De beesten zouden er gestoord van worden als mensen elke dag zouden komen kijken. Dat zou een gekkenhuis zijn." Het echtpaar zet daarom vandaag kwetsbare vogels voor een dagje op een veilig en rustig plekje in huis. Om geld bijeen te krijgen Carla Raymaekers (links) In het Oegstgeester vogelasiel: „De dieren zouden gestoord worden als mensen hier elke dag zouden komen kijken." heeft de dierenambulance drie- spaargeld." Raymaekers be- bellen, wanneer ze een aangere want reclame adviesbureau Vos duizend donateurs, die twintig grijpt niet waarom er niet méér den dier vinden Joch geven de Partners begint dan een cam gulden per jaar betalen. „Het mensen donateur worden, meesten geen geld", peinst Ray- pagne met als doel minstens draait wel. maar om nou te zeg- „Waar zit dat in? Ruim hon- maekers. duizend donateur* te wrrvrn. gen lekker dat niet. Het kan net derdduizend gezinnen wonen In het najaar worden ze waar Jer gelegenheid van het eerste even beter, want er is niet veel in het gebied. De helft zou wel schijnlijk uit de brand geholpen, lustrum van het reclame-ad viesbureau hangt Vos gratis affi ches op en wil hij folders huis aan-huis bezorgen „Dat zijn de ontbrekende duizend al Maar als er 1500 bij komen, zijn we helemaal blij Dan kunnen we sparen reageert Raymaekers. Buiten het echtpaar, zijn er Zo n vijftien vrijwilligers die te lefoon- of autodiensten draaien. Volgens de Oegstgeestenaar is de animo om vrijwillig den niet zo groot The is matig. I |H JN pi N tt I in het asiel. Ze gaan naar een beest in nood, dat kan bijten, bloeden of krabben." Nieuwe, zakelijk denkende vrijwilligers zijn dan ook welkom. „Dan kunnen wij ook een* een avondje uit Want het is soms wel vogelen met de tijd." In het vogelasiel zitten dieren, die gebracht zijn door mensen of door de ambulance. „Die ver zorgen wij tot ze weer terug naar de natuur kunnenaldus Hans Raymaekrr* Momenteel bivakkeren er veel eenden in het vogelasiel, dat gevestigd is aan de achterkant van het woonhuis. undies In een kooi zit een trio uilen Een daarvan woont er al een jaar of v ijf lm van zijn vleugels is scheef gr zet. waardoor hij moeilijk vliegt Hij zit er nu ter lering en verinaak voor de anderen. Nadat een jong uiltje is binnengekomen, zie je dat elke dag een stukje opschuiven naar die oude uil. je ziet hem denken van: 'hé, vol gens mij zie ik er hetzelfde uit: ik denk dat ik er ook ro een hen'. Dal la zo leuk om te zien )a. werken met beesten blijft leuk."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17