1 'Oud-bewoners komen - terug voor boodschap P De Stemming Meer verpleegkundigen op ambulances in regio 'Susploeg' ziet toe op stappers Leiden ZATERDAG 30 ME11992 15 zijn, kunnen ze beter voor een verhuizing gebruiken. En dan is het nog maar te hopen dat Van Rij en de zijnen geen 'oriënterend wijkbezoek' op het nieuwe adres komen afleggen. ultuurwethouder m Hennie Koek. eveneens PvdA. verstaat het kunstje met de 'storm in het glas water' ook uitstekend. Zij liet enkele weken geleden de bedenkers van het Sleutelhof-plan het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) uitgummen. De tekening waarop de winkelgalerie voor luxe artikelen staat afgebeeld, was vanaf dat moment 'een schets' waarover in haar optiek toch niemand zich druk hoeft te maken. Toen het I.VC lucht kreeg van de schets, begonnen stafkrachten, vrijwilligers, bezoekers en bestuur een campagne ('Geen gesleute! aan het LVC') waarbij de verkiezingscampagne van Koeks eigen partij verbleekt. Pas nadat het Leidse poppaleis was uitgeraasd, kwam Koek met haar geniststellingen: het werk van het LVC wordt niet versnipperd over een aantal gebouwen in de stad. Daarmee is de onderhandelingspositie van het cultuurcentrum plots ijzersterk geworden: het heeft de zalen maar voor het uitkiezen. Feitelijk is door de inbreng van Koek nu plotsklaps de Sleutelhof op de tocht komen te staan. De Sleutelhof is het zorgenkindje van CDA-wethouder Joop Walenkamp van economische zaken. Die laat zich echter niet uitspelen tegen zijn collega van cultuur. Volgens Walenkamp is Koek niet doorgeslagen in haar toezeggingen. Hij is dan ook niet boos op haar. Zegt hij. Walenkamp (die van dat ideetje over de autovrije binnenstad) legt geduldig uit dat de toornige massa's die zich tegen de gemeente keren, min of meer zijn ingecalculeerd. Jarenlang, betoogt hij. heeft de bevolking lauw gereageerd op de meest ingrijpende plannen. De veronderstelling was dat tegen al die bedenksels toch niets kon worden uitgericht omdat 'het toch al was geregeld op het stadhuis'. ..Nu brengen we meer dan ooit ideeën naar buiten waarover nog volop kan worden gepraat. Het is begrijpelijk dat leidenaars daar nog aan moeten wennen." De tijd zal leren of deze bestuurlijke vernieuwing aanslaat, (ievreesd moet worden dat de bevolking al snel is gewend aan de nieuwe aanpak. De discussiezaaltjes raken dan weer leeg en de prullemand barstensvol met concepten, voorstudies, verkenningen. ..Papa. we moeten evacueren! ..Welnee zoon. de burgemeester komt zich alleen maar oriënteren in de wijk." NOORDWUK PAUL Pt VUECER Ze zijn door hun t-shirt en bodywarmer duidelijk herken baar. En stappers die op straat schreeuwen, ruzie maken, uri neren. het verkeer belemmeren, kortom: overlast veroorzaken, krijgen met ze te maken. De 'susploeg'. een initiatief van de Noord wijkse horeca-onderne mers. 'surveilleert' vanaf van daag in het Noordwijkse uit gaansgebied. In elk geval tot het einde van het seizoen ieder za terdagavond van tien uur tot na sluitingstijd. De susploeg zal steeds uit twee mensen bestaan, gerecruteerd uit de sportschool van Peter Ne- derstigt. portier van 't Deurtje. De gezamenlijke bar-dancing- eigenaars legden er drie- vier duizend gulden elk voor op ta fel. ..Een heel bedrag", vindt Marjolijn van der lagt die als woordvoerder namens de on dernemers optreedt ..Maar het is de horecabazen dan ook me nens wat de het voorkomen en bestrijden van overlast betreft." De susploegleden zijn op kos ten van de gemeente op hun taak in het Noordwijkse uit gaanscentrum voorbereid De training die de mannen hebben gehad, is in overleg met de Am hemse criminoloog Beke. die al eerder zijn licht over het Noord wijkse overlastprohleem deed schijnen, voorbereid. Adjudant J. Braaksma van de Noordwijkse politie woonde de training bij. „Onder andere door middel van een rollenspel hebben we de ploegen kennis laten maken met wat ze tijdens hun werk kunnen verwachten. En we hebben ze duidelijk gemaakt wat ze wel en niet moeten doen in het geval ze onregelmatighe den constateren." Lichamelijk geweld tegen discogangers die zich aan wan gedrag te buiten gaan. is vol gens Braaksma uit den boze. Signaleren en de mensen op hun gedrag aanspreken, is de voornaamste taak En net als Ie dere burger kunnen ze iemand die op heterdaad wordt betrapt, aanhouden om hem of haar zo snel mogelijk aan de politie over te dragen Maar speciale be voegdheden hebben ik dus nietaldus de politieman die de susploegen een 'bijzonder aardig initiatief noemt „In an dere plaatsen, ondere andere op Texel, blijkt het te werken Dus waarom zouden we er in Noordwijk geen goede resulta ten van kunnen verwachten?" De susploeg is een van de maatregelen die in de strijd te gen de overlast in Noordwijk wordt gegooid Verder zijn er onder meer het "afhelpkwartier' en het instellen van een 'zwarte lijst'. Het afhelpkwartier zorgt er voor dat de discogangers lang zaam kunnen wennen aan het feit dat hun avondje stappen er op zit. De muziek gaat op een lager pitje, de tap gaat dicht en de licnten gaan langzaam aan. Het beoogde effn t is dat de jongeren ook op staat rustiger zijn. De zwarte lijst is al sinds 1 ja nuari van dit jaar geëffectueerd, maar namen staan er volgens burgemeester I van dcT Sluijs nog niet op „Wordt nuj echter door de politie iemand die zich herhaaldelijk misdraagt voor de lijst voorgedragen, dan zal ik niet schromen hem of haar er op te zetten. Met enig genoegen zelfs", aldus de burgemeester Wie eenmaal op de zwarte lijst staat, wordt voor een bepaalde periode de toegang tot alle ho recagelegenheden in de bad plaats ontzegd. Kuspendel van cn naar camping LflOfW Fen regelmatige buspendel tussen het Noordwijkse uit gaanscentrum De Grent en camping Dijk en Burg moet in hei Pinksterweekeinde en de zomervakantie voorko men dat op de camping ver blijvende feestvierders een spoor van vernielingen aan richten op hun weg naar huis. De gezamenlijkr hore ca ondernemers organiseren de pendel Het is een maat regel in het kader van de po gingen van de gemeente Noordwijk de overlast voor burgers in de zomermaan den tot een minimum te be perken. r'je 75- Winkeliers Professorenwijk hebben een lange adem POLITIEKE RUBRIEK Sinds enige tijd werkt het Leidse gemeentebestuur I niet meer met plannen en nota's maar met 'verkenningen', 'brainstorms' en 'schetsen'. De bevolking is die nieuwe aanpak iets te snel gegaan. Het ene volksopstandje na het andere breekt uit. Op de kaft van de bewonerevan6 Groenoord over de mogelijke J sloop van hun wijk kunnen lezen, staat duidelijk dat de plannenmakerij het stadium van 'concept-verkenning' nog niet is ontgroeid. En de ambtenaar die het bestuur van het Leids Vrijetijdscentrum bericht dat de popconcertzaal winkelruimte wordt, voegt daar geruststellend aan toe dat hij zojuist is teruggekeerd van een 'orieriterende brainstorm Leidenaars schrikken zich evengoed te pletter. En beleggen een publiek debat in een afgeladen zaal met twee veelkoppige forums. Of laten het fax-apparaat van de wethouder volkshuisvesting rood aanlopen. Zijn Leidenaars nu zo n heetgebakerd volkje of is het Leidse stadsbestuur er als eerste van heel Nederland in geslaagd om de interesse in gemeentepolitiek zo n beetje te verhonderdduizendvoudigen? De trend is gezet door PvdA- wethouder Tj. van Rij (volkshuisvesting/ ruimtelijke ordening). „Laten we loskomen van de grond en afstand nemen van bestaande opvattingen over onze stad". Met die woorden leidde hij de inmiddels berucht geworden gemeenteraadsvergadering in over de nota 'Op zoek naar speelruimte'. Berucht omdat tijdens die sessie duidelijk werd dat Groenoord en de Maredijkbuurt op wat langere itermijn wel eens aan de slopersbal ten prooi zouden kunnen vallen. Van Rij steeg na zijn inleiding niet op en bleef gewoon op zijn wethoudersstoel zitten. En de toon waarop hij de woorden uitsprak, maakte compleet duidelijk dat hij ze allesbehalve vrijblijvend had bedoeld. Wat er daarna allemaal gebeurde is bekend. In elk geval is er op dit moment in Groenoord geen zinnig mens meer dat nog mee wil doen aan het casco-herstel van de particuliere woningen in deze wijk. Het geld dat de huiseigenaren daaraan kwijt 'Comestibles' staat er nog in half vergane letters te lezen op de etalage van een winkel in de Professorenwijk. In de jaren vijftig, toen het Franse woord voor 'fijne eetwaren' uiterst gangbaar was, kende de wijk een bloeiende mid denstand met tientallen zaken. Nu resten er slechts enke le van toen. Maar hun positie is sterk, denken de winke- liers. Drogist Wim van Harteveld (62) weet het zeker. De winkels in de Professorenwijk kunnen een goede toekomst tegemoet gaan. Ondanks de tegenwerking van de gemeente bij het opzetten van een braderie. Ondanks de plannen voor de Sleutelhof in het centrum, dat 'Leiden niet zal helpen, als je ziet hoe het met de Breestraat is gegaan'. En ook de grote winkelcentra die al tientallen jaren buurtwinkels bedreigen ten spijt. „Mensen die hier jaren gewoond hebben en naar de Stevenshof of de Me- renwijk verhuizen, verlangen te rug en blijven hier nog bood schappen doen." En dus vindt zoon Stephan van Harteveld het tijd worden voor een kadowinkel in de Van 't Hoffstraat. De zaak ligt op een steenworp afstand van vaders drogisterij, die straks door hem wordt overgenomen. Lange adem Bijna zonder uitzondering kan gezegd worden dat de lange adem het in de Professorenwijk heeft gewonnen. Drogisterij Van Harteveld voorzitter van de vereniging van de de acht win keliers op de Zeemanlaan en de Van 't Hoffstraat zit er vanaf 1936. „Mijn vader kwam uit Amsterdam, heeft het in het be gin hier heel moeilijk gehad met een omzet van twee kwartjes per dag. De wijk was nog klein, daar lag het weiland", zegt hij naar de overkant wijzend. Nu verzekert de derde generatie het voorbestaan, net als bij Noze- man even verderop, die als eni ge slager nog over is. „Maar je moet niet vragen hoe hard er hier voor gewerkt moet worden", reageert de 78- jarige Jaap van Schie aan De Sitterlaan, waar hij in 1938 een kruidenierszaak comestibles begon. „Je moet i service verlenen en opvolgers hebben. Ik had dertien kinde- reh, een schoonzoon heeft het overgenomen." Met kratten sjouwend roept die dan ook: „Meneer, ik heb vandaag echt geen tijd." Hij bezorgt op be stelling ook aan huis. Zo ook Dick Juffermans, die in de wijk een kleine super markt 'de nadruk ligt op vers' heeft. Begonnen door zijn vader in 1935 op.de hoek van de Van der Waalsstraat en De Vriesstraat. Juffermans laat zien aan de hand van een balk in het plafond hoe klein de zaak bij de oprichting was. „Hier liep de grens, maar in die tijd waren de melkwijken die je liep belangrij ker dan de winkel. Maar toen kwamen de tweeverdieners en waren er vaak overdag geen mensen meer thuis." Twee verbouwingen brachten uitbreiding en zelf woont hij in het huis ernaast. Hij bezorgt ook net als Van Schie op bestelling nog thuis. Aan de overkant staat al een jaar het pand te koop van een slager die het niet redde. „Vrije vestiging, dus er mag ook een woonhuis van gemaakt worden," zegt Juf- fermans. Zoals dat in de loop der jaren met veel winkelruim ten gebeurde. Pasfotootjes Van Harteveld heeft nog een krantje uit 1953. Met de pas- footjes van de middenstanders uit de buurt. Kent u deze zaken mensen uit de Professorenwijk? Waar zijn ze gebleven: kapster Wisse, slager Kikkert, groente man Flandrijn, slager Labordus? AGENDA Bridgeclub Horeca Noordwijk gaat gezamenlijk overlast te lijf De bewoners van Groenoord waren nog niet zo lang geleden veel optimistischer over hun wijk. Samen met de gemeente zouden zij de huizen opknappen en verloedering tegengaan. Voor menig raam hing dan ook een als aanmoediging bedoelde kreet. Sinds het stadsbestuur is gaan brainstormen over het noordelijk deel van Leiden en er verkennende nota's aan heeft gewijd, is de sfeer er om te snijden. foto loek zuyderduin De middenstand lijkt in de wijk de laatst overgebleven binden de kracht. Een bridgeclub be staat nog wel, maar belegt in Oegstgeest haar kaartavonden. De buurt- en speeltuinvereni ging 'Professorenwijk' die ooit bloeiend was, werd in 1970 op geheven. „We zagen het aanko men, kinderen groeiden op, er kwamen geen nieuwe aanmel dingen. In plaats van de speel tuin werd het buitenland het nieuwe doel in de vakantie", zegt de 78-jarige oud-ambte naar J. de Vrind, die tussen 1953 en 1970 de (laatste) voorzitter van de vereniging was. „Drogis terij Van Harteveld was zori beetje het verzamelpunt van al lerlei activiteiten, je kon je daar opgeven enzovoorts." Twee jaar terug vertrokken De Vrind en zijn vrouw uit de wijk, na er vijftig jaar gewoond te hebben. „Ons huis werd te De Van 't Hoffstraat waar zich de meeste winkels in de Professorenwijk bevinden. „Vroeger was de mdkwijk belangrijker dan de winkel FOTO HfNK BOUWMAN groot." Daarmee geeft hij al aan dat de samenstelling van de Professorenwijk verandert. „Het was toen een wijk van vooral ambtenaren en onderwijzers." Nu gaan de ouderen er weg om plaats te maken voor jonge ge- De verjonging van de wijk doet de middenstand initiatie ven nemen. Drogist Wim van Harteveld: „Daarin verschilt de Professorenwijk van de Burge- meesterswijk, waar wel veel ou deren zijn. Maar hier heb je van alles wat." Inderdaad njdl er een moeder met kinderen door de Van 't Hoffstraat. waar de da gelijkse behoeften in ieder geval onder handbereik zijn. Met een volle boodschappentas fietst ze langs de condoomautomaat, die door de drogist tegen een blin de muur is gehangen In de wei nige winkels is het druk en op straat is het rustig. Wie er tegen die muur zijn rijwiel neerzet, hoeft het niet op slot te doen. Maatregelen provincie na alarmerend rapport in staat de patiënten in een noodsituatie al tijdens de reis de benodigde hulp te bieden. Zij moeten wachten tot ze in het ziekenhuis zijn aangekomen waar ze de patiënt aan de ver pleegkundigen kunnen overdra gen Het gevaar dreigt dan ech ter dat 4e hulp te laat wordt ge boden. De provincie hoopt verder de kwaliteit op te krikken met een betere spreiding van de ambu lancediensten over de regio. Zo komen er acht ambulances in leiden en omgeving (stand plaatsen: Leiden en een post ter hoogte van Zoeterwoude/Lei derdorp), moeten er minstens vijf ziekenwagens paraat staan in de Duin- en Bollenstreek (standplaatsen: Noordwijker- hout-de Zilk en Rijnsburg) en drie ambulances voor de Rijn streek (standplaats: AJphen aan de Rijn). In het nieuwe sprcidingsplan ligt bovendien de nadruk np de zogenaamde vijftien-minuten- grens: een ambulance mag er niet langer dan een kwartier over doen om op de plek van het ongeval te komen. De tijd van de melding en het ter plaat se zijn van de ziekenwagen loopt momenteel nog te veel De Centrale Post Ambulance- imm fCPA in i riden. het oi ganisatiecentnim van alle am bulance-ritten. steunt het plan „Wij vinden het een goed stre ven". zegt F. Oosten, dirtrteur van de CPA. „De vervoersdien sten zijn al geruime tijd bezig met het orde op zaken stellen. Per 1 juli gaan wij proberen de zaken zo goed mogelijk in te vullen." Zuid-Holland kent nu nog grote verschillen in kwaliteit van de ambulancehulpverlening. Uit een vorig jaar gehouden on derzoek bleek dat de vaardig heid van het personeel in de ziekenwagens in de Duin- en Bollenstreek en de Rijnstreek achterblijft bij die van collega's elders. De omvang van de dien sten ligt hieraan ten grondslag. Omdat er te weinig ritten wor den gemaakt bestaat het gevaar dat de aanwezige kennis op den duur minder wordt. Door het tekort aan werk wordt boven dien geen deskundig personeel aangenomen dat in spoedgeval len de noodzakelijke maatrege len kan treffen Die verschillen wil de provincie nu wegwerken. Dit heeft het provinciebestuur van Zuid-Holland onlangs be sloten. De provincie wil de kwa liteit van de ambulancediensten verbeteren door bijscholing van chauffeur en begeleider. Uit een onderzoek van de Geneeskun dige Inspectie van de volksge zondheid voor Zuid-Holland bleek vorig jaar dat een groot aantal vervoersdiensten niet aan de kwaliteitseisen voldoet. Het rapport wees uit dat er een groot tekort aan verpleeg kundig personeel is. Het perso neel op ambulances is niet altijd Er komen vanaf 1 juli meer ver pleegkundigen en beter opge leide chauffeurs op de ambu lances voor sjioedgevallen in Leiden en omgeving, de Duin en Bollenstreek. Alphen aan de Rijn en de Rijnstreek. Begelei ders met alleen een EHBO-di- ploma mogen (na een over gangsperiode tot 31 augstus) niet meer tijdens het spoedver- voer achterin de ziekenwagen plaatsnemen. Voor vervoer van huis naar het hospitaal hoeft er nog geen verpleegkundig perso neel aanwezig te zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 15