Leiden Regio Meesterconcerten K&O in gevaar Rumoerig zangfestijn verdient beter Klachten over racisme en discriminatie verdubbeld Conducteur mishandeld Kikkerbeurs in Hortus Wind blaast steiger om v ZATERDAG 30 MEI 1992 13 Professorenwijk A C Vee' winkels in de I D Professorenwijk zijn in de loop der jaren ver dwenen, maar de achter blijvers gaan de toekomst optimistisch tegemoet EMIEL fangmann ROY KLOPPER WiM KOEVOET LOMAN LEEFMANS GERT VISSER (ch£f) Volksuniversiteit moet bezuinigen K&O overweegt de vermaarde serie meesterconcerten voor het seizoen '93/'94 te schrappen. De volksuniversi teit heeft geen geld om de serie concerten, vaak uitge voerd door het Residentie-Orkest, te organiseren. Een concert in deze serie trekt gewoonlijk een volle Stadsge hoorzaal. leiden» Een conducteur van de NS heeft gisteravond rond negen uur en kele klappen gekregen van een zwartrijder in de trein. De man vroeg de passagier om zijn kaartje en wilde, toen hij dat niet kon laten zien, een bon uit schrijven. Daarop ging de pas sagier de conducteur te lijf. De man is op het station in Leiden de trein uitgehaald en overge bracht naar het politiebureau. Daar heeft hij de nacht moeten doorbrengen. leiden De Leidse Hortus is zondag 31 mei weer het mekka voor de kikkerverzamelaar. In de Oran jerie wordt de negende Kikker- kijk-koop- en ruilbeurs gehou den. Het gaat hierbij niet om echte kikkers, maar om ge bruiksvoorwerpen in de vorm van de diersoort. Er zijn edel smeden, grafici, kunstschilders en beeldhouwers uitgenodigd om de beurs een extra artistiek tintje te geven. De Oranjerie van de Hortus aan het Rapenburg 73 is zondag geopend van 10 tot 17 uur. leiden roy klopper De finale van het Leids zangfes tival verdient meer en beter pu bliek. Uitgezonderd enkele schoonheidsfouten was het gis teravond in de Stadsgehoorzaal een vermakelijk, origineel en verzorgd avondje. -Jammer dat het zeer rumoerige publiek dit niet altijd oppikte. Misschien had de organisatie dat deels aan zichzelf te wijten. De show be gon een half uur te laat omdat men wilde wachten op de verla te eerste artiest. Sinds ene Henny Huisman zijn hoofd op de buis vertoont, gaat er geen week voorbij of er gens in het land is wel een of ander zangfestival. Blèrende moeders, gedrilde kinderen en verklede vaders doen op rokeri ge podia een gooi naar de roem. De lol is er wel van af, eenheids worst en vaak ondermaats ni- In de Stadsgehoorzaal ging het gisteren allemaal wat anders toe. Het Leidse zangfestival is volwassen aan het worden. De organisatie durft een experi mentje aan. Een voorbeeld hier- Polo k Ralph Lauren Shirts Casuals. TARTAN SHOP Breestraat ISO, Leiden van is de wijze waarop de tien sponsors werden gepresen teerd. Geen geschreeuw van 'Koopt bij Pietje', maar een pro fessioneel opgezette video-pe- resentatie van het bedrijf, ge volgd door een ballet dat al dansend de activiteiten van de firma uitbeeldde. Ook de kwaliteit van de deel nemers viel niet tegen. Al had de eerste kandidaat F.rwin Nij- hof, degene die een half uur op zich liet wachten, beter thuis in Dalfsen kunnen blijven. Voor de rest stond er heel wat op het po dium dat het aanhoren meer dan waard was. Minpuntje was dat twee kandidates hetzelfde nummer van Whitney Houston ten gehore brachten. Belangrijkste De Haarlemse organisator Hen ny Leeflang is zeer enthousiast over het Leidse festival. Volgens hem ontwikkelt het zich in ras tempo tot het belangrijkste zangfeest van Nederland. Hij is zelfs bezig om televisiestations er warm voor te maken. Ook de artiesten zijn er inmiddels ach ter dat Leiden het nodige te bie den heeft. „Er zijn mensen bij die in de finale staan van het Haarlemse festival. Zij bellen dat af om aan een voorronde in Leiden te kunnen deelnemen. Dat zegt toch wel wat." De finale van gisteren was al weer de vijfde aflevering sinds het festijn in 1988 van start ging. Twee jaar na de start sprong Leeflang er in. De for mule bleef gehandhaafd. Voor rondes in zwembad De Zijl, ge volgd door een groot opgezette finale. Om deelname aantrekke-, lijk te maken ging Leeflang bij sponsors leuren om meer geld. Dat lukte, zodat de winnaars sinds vorig jaar met een fonkel nieuwe auto naar huis kunnen. Gisteren was het allemaal nog wat grootser aangepakt. Voor het eerst geen finale in zwem bad de Zijl, maar in de Stadsge hoorzaal. De ruimte in het zwembad aan de Paramaribos- traat was vorig jaar te klein voor het afsluitende festijn. Dit jaar viel de publieke belangstelling evenwel zwaar tegen. Waar Leeflang vooraf hoopte op zeker 800 man, bevolkten niet meer dan 250 mensen de akelig lege Stadsgehoorzaal. Een deel van de aanwezigen weigerde bovendien ondanks herhaald aandringen de kaken op eikaar te houden tijdens een aantal nummers. Dat leidde tot hinderlijk geroezemoes, waar van de artiesten last hadden en waaraan Leeflang zich zichtbaar ergerde. Groot enthousiasme was er bij het optreden van de enige Leidse deelnemer. Arthur van Steyn. Volgens Leeflang kwa men een stuk of tien andere Leidse artiesten de voorrondes LEIDEN JANET VAN PUK In een brandbrief aan cultuur wethouder H. Koek vraagt de instelling om een extra financië le bijdrage van 90.000 gulden zodat de meesterserie kan door gaan. De gemeentelijke raads commissie heeft inmiddels in het geheim vergaderd over het verzoek. De meeste raadsleden vinden dat K&O geen extra sub sidie hoeft te krijgen maar dat de meesterserie moet blijven bestaan. Zij hebben liever dat K &0 gaat bezuinigen op het cur susaanbod. Er zal zo spoedig mogelijk met de volksuniversi teit een afspraak worden ge maakt voor een gesprek. Het water is K&O tot aan de lippen gestegen, zo blijkt uit de brief. De financiële nood is zo hoog dat het grootste deel van niet door. „Maar door de Leidse entourage en de sponsoring is de naam Leids Zangfestival wel op z'n plaats." De organisator was teleurgesteld over de gerin ge opkomst, maar niet uit het veld geslagen ..We gaan op de zelfde weg door. Dit festival krijgt heel grote betekenis." de docenten geen vast dienst verband meer heeft. Deze me dewerkers werken nu op basis van een tijdelijk contract. Door de bezuinigingen van de gemeente gaat K&O alle muzi kale evenementen in de eigen Kapelzaal aan de Oude Vest te houden. Deze zaal is goedkoper dan de Stadsgehoorzaal. Van de wens ook van de gemeente LEIDEN» De Leidse Politie Sportvereni ging bestaat op 1 juni zestig jaar. Ter ere van dit jubileum wordt een receptie (van 16-18 uur) gehouden op het bureau aan de Langegracht. Bezoekers kunnen zich daar meteen opge ven voor de zesde kwart LEIDEN. De polderwerkgroep van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) organi seert een korte cursus in de StetTewacht in leiden over het hal—IIMB vaststellen van Bezwaren -j De klachten die Lei- I derdorpers indienen bij de commissie beroep en bezwaarschriften zijn in ongeveer 33 procent van de gevallen terecht om dc muzikale evenemen ten vooral in de veel grotere Stadigehooraaal te houdn komt op deze manier weinig te- redM De gemeentelijke subsidie voor de instelling aan de Oude Vest is de afgelopen tien jaar te ruggegaan van 6 naar 4 ton. Door interne bezuinigingen en dank zii een toenemende be langstelling voor de uiteenlo pende activiteiten van K&O, kon deze koning reddijk WOf den opgevangen. ..Nu echter is dc rek er volkomen uit", schrijft K&O aan de gemeente. Wethouder Koek was niet be reikbaar voor commentaar. triathlon die de vereniging houdt op zaterdag 27 juni. Deelnemers moeten een kilo meter zwemmen in het KoftB Vlietkanaal, 45 kilometer fietsen door de Vlietlanden en 10,5 ki lometer hardlopen rond het Kone Vlietkanaal. De start is hij scholengemeenschap Mondri aan aan de Vijf Meilaan. planten en bloemen De cursus bestaat uit twee donderdag avonden. een excursie op zater dagochtend en een excursie avonds op 11,13 en 18 juni. Opgave en inlichtingen: Ton Gordijn, tel 071 -143726. leiden» erna straatsma Het aantal klachten over discriminatie in Leiden neemt toe. Vol gens het Meldpunt Discriminatie is dat aantal in het eerste kwartaal van 1992 verdubbeld. „De klachten zijn ook har der van toon", zegt een woordvoerder. De Turkse Arbeidersvereniging, een or ganisatie van buitenlanders, meent dat er sprake is van een toenemend, open lijk racisme. Y. Karakut van de vereniging wijst op een incident dat afgelopen zondag plaats had op de Rijnsburgersingel. Daar kreeg een 30-jarige Koerdische op een fiets enkele klappen. Zij verklaarde tegenover de politie te zijn klem gere den door een brommer waarna ze werd belaagd door een hele familie: va der, moeder en twee zoons. Daarbij zou een van hen hebben geroepen: 'Ik haat buitenlanders, jullie moeten hier weg.' „Het waren geen bekenden van mij. Ik had ze nog nooit gezien", zegt het slachtoffer dat anoniem wil blijven. „Toen ik een van hen een hap aarde in zijn gezicht gooide nadat ik op de grond was geduwd, vroeg de moeder waarom ik haar jongens dat aandeed. Het is dus een hele racistische familie. Die kinderen worden met een haat te gen buitenlanders opgevoed." Het on derzoek van de politie naar het inci dent is tot nu toe zonder resultaat ge bleven. M. Güner van de Turkse arbeiders vereniging Leiden noemt een ander voorbeeld. „Neem Heineken. Daar zijn een paar maanden geleden formulie ren onder werknemers verspreid waar op een aantal moppen over buitenlan ders stond. Bijvoorbeeld: wat is het verschil tussen varkens en Turkse vrouwen? het antwoord luidt dan: Turkse vrouwen dragen een sjaal. Je kunt zeggen dat het grapje is, maar dat zijn puur moppen om mensen te ver nederen." Karakut is verbaasd dat politie en ge meente geen actie ondernemen tegen kroegbazen die er openlijk voor uitko men dat ze geen onbekende Turken en Marokkanen meer binnenlaten. „Ik heb zo'n uitspraak in een krantje gele zen, maar daar gebeurt helemaal niets mee." In veel gevallen is racisme of vreem delingenhaat echter moeilijk te bewij zen. Karakut: „Zo zijn de autobanden van een Turkse familie in Zuid-west onlangs lek gestoken. Zelf beweren ze dat een Nederlandse buurman dat heeft gedaan, maar je kunt het niet aantonen." T. Ong, coördinator van het meldpunt Discriminatie noemt een vergelijkbaar voorval. „Een buitenlan der die een huis had gekocht, waarop daags erna een hakenkruis was ge verfd." Vergeten Ong gaat er van uit dat de bij het Meld punt ingediende klachten slechts het topje van de ijsberg vormen. Hij regis- teerde er dit jaar tot en met april 40. „Het zou me niet verbazen als de meeste mensen zich niet bij ons mei Jrjl_JC~J«OUW- EN ^^^^^^RANNEMERSBCDRIJf S V 'perfekte balans lussen flexibiliteit en zakelijkheid' Mmraiwg I2315 SC leden (nl De Wad) lel 071 - 227225 ta 011 - 219621 den. Als je wordt gediscrimineerd wil je dat liever zo snel mogelijk vergeten. De Turkse gemeenschap in Leiden begint zich onzeker te voelen, zegt Ka rakut. „Je vraagt je af: moet ik terugke ren naar Turkije of moet ik me verde digen? Als ik een Nederlander tegen kom denk ik nu: is het een vriend of een vijand?" Het slachtoffer „Tot op heden merkte ik niet dat discriminatie en racisme toenemen. Door wat er zondag is gebeurd denk ik er nu anders over." Om erger te voorkomen moet de ge meente er alles aan doen om allochto nen te verspreiden over de verschillen de Leidse wijken, zegt Güner. Dan zul len de irritaties tussen beide groepen wellicht kleiner worden." All-round specialist m nieuwbouw .verbouw, renovatie, restauratie en (groot-) onderhoud van grote en kleine bouwproiekien Tevens bungalow- en villabouw en interieuraanpassingen Sportvereniging politie jubileert r ionge hondjes zijn gisteren te vondeling gelegd voor de deur i het dierenasiel aan de Besiestaan. Dc puppy's werden om- •eks kwart over zeven 's ochtends onderkoeld aangetroffen Vier van streeks kwart over zeven 's ochtends onderkrvcld aangetroffen door een medewerker van het asiel. Na behandeling door een dierenarts waren ze buiten levensgevaar. Het gaat om vier zogr naamde Mechelaartjes die in een open kartonnen doos voor de deur zijn gezet. Vermoedelijk is dat s nachts gebeurd. De dieren zijn ongeveer zes weken oud. Drie van de kortharige hondje, zijn bruin met een zwart kopie, eentje is helemaal zwart (twee reuen, twee teven). Iedereen die meer kan vertellen over de her komst van de puppy's wordt verzocht contact op te nemen met het dierenasiel (maandag gesloten) dhr iottSChal, td 111670 Cursus herkennen van planten leiden Een windvlaag wierp gistermiddag op de Hogewoerd een steiger tegen de grond. Twee auto's raakten ernstig beschadigd, er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. In zijn val nam de steiger een uithangbord mee. Volgens de politie was de steiger niet aan de gevel veran kerd. De wind kreeg gemakkellijk vat op de steiger omdat deze was bespannen met zeilen. foto hielco kuipers

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13