Bram Marbus wijst Noordwijk de weg |jg Oranje speelt met bezieling Sport Rinus Michels eist Ronald Koeman op wi Promotiewedstrijd UVS-Blauw Wit uitgesteld tot 8 juni Eagles dicht bij eredivisie VRIJDAG 29 ME11992 27 •v joustra adv Feyenoord roert zich op transfermarkt Rotterdam Feyenoord heeft zich met behulp van John van Dijk hevig kunnen roeren op de transfermarkt. De Rotterdamse auto dealer heeft vijf spelers \,m SV I )i >rci recht '90 in De kuip afgele verd.-De ex-Olympiërs Dean Gorré en Errol Refos. Orlando Trustfull. Lloyd Kammeron en het jonge talent René van der Vegt maken volgend seizoen deel uit van de selectie van Feye noord. Met de onverwachte transactie maakte Van Dijk zich fi nancieel los van SW/Dordrecht'90. Verwacht wordt dat Van Dijk binnenkort helemaal een punt achter zijn activiteiten aan de Krommedijk zet. Arnold Scholten zette gisteren zijn handtekening onder een nieuw twee-jarig contract. Het wachten blijft op John Metgod, die nog altijd verontwaardigd is over het feit dat Feyenoord hem slechts een aanbieding voor één seizoen heeft gedaan. Samaranch w il Krabbe op Spelen neuss Juan Antonio Samaranch is Katrin Krabbe te hulp ge schoten. De hoogste baas in de Olympische beweging wil dat de sprintster in Barcelona aan de start verschijnt..Krabbe is vrijge sproken door het hoogste rechtsorgaan in de Duitse atletiek", zegt de IOC-voorzitter in een interview met Sport-Bild. „Ik ver trouw er op dat de IAAF (wereldfederatie) die uitspraak respec teert." De Spanjaard stelt zich achter Krabbe op omdat hij op zijn sportfeestje in Barcelona de beste atleten van de wereld wil zien verschijnen. NeVoBo handhaaft topsportmodcl den haag Het bestuur van de Nederlandse Volleybal Bond (Ne VoBo) heeft besloten het topsportmodel van de afgelopen zes jaar in de toekomst te handhaven. Ook na de Olympische Spelen in Barcelona zal een full-time trainingsprogramma voor de in ternationals worden samen gesteld. De leden van de nationale selectie behouden of krijgen wel de mogelijkheid bij buiten- of binnenlandse clubs in competitieverband uit te komen. De invulling van programma, selectie, begeleidingen werkwijze zal in de komende maanden zijn beslag krijgen. Ook de financi en zijn nog niet rond. Het contract met hoofdsponsor Nationale Nederlanden loopt tot en met Barcelona. Na de Olympische Spelen moet de bond ook op zoek naar een nieuwe bondscoach. Stichting FC Wageningen failliet wagenincenDe Stichting FC Wageningen is niet meer. De eer- ste-divisieclub werd woensdag failliet verklaard. De spelers, die het seizoen afsloten met de zevende plaats, zijn transfervrij. Een belastingschuld van 950.000 gulden maakte een einde aan het voortbestaan van de Gelderse voetbalclub. Begin deze maand vroeg het bestuur surseance van betaling aan. De rechter in Am- hem gaf Wageningen tot 27 mei de tijd een regeling met de schuldeisers te treffen. Wageningen had de begroting voor vol gend seizoen al rond. Robertson haakt-af Glasgow» De Schotse aanvaller John Robertson heeft zich afge meld voor de eindronde van het Europees kampioen in Zweden. De spits van Hearts wordt gekweld door een ernstige liesblessu- Acht doelpunten in finale van Leidsch Dagblad-Cup De finale van het toernooi om de Leidsch Dagblad Cup leek een loom potje zomeravondvoetbal te worden. Daartoe waren alle ingrediënten aanwezig: warm weer en door blessures geteisterde selecties aan het eind van een vermoeiend seizoen. Katwijk en Noordwijk, de fina listen, maakten er echter een alleraardigste pot van. Noordwijk veroverde door een 5-3 overwinning gisteren op het ARC-terrein voor de eerste maal in zijn bestaan de LD-Cup. alphen aan den run»werd twee maal met 4-1 verlo- gus van oosten ren van de oranje-hemden ver loren. „Het is niet zo dat we daar een complex aan hebben overgehouden", zei John Eel- man. „Maar in de bespreking heb ik het uiteraard wel meege nomen." De revanchegevoelens waren volgens Eelman niet de belangrijkste drijfveer om een goede prestatie neer te zetten. Eelman: „Zo'n wedstrijd wil je gewoon winnen. In feite is het gewoon een verkapte derby. En dat het leeft was vooraf wel dui delijk. De kleedkamer van Kat wijk was niet helemaal in orde, en daar waren die jongens be hoorlijk boos over." Beide elftallen gingen met aan vallende pretenties het veld in, verwaarloosden bij tijd en wijle hun verdedigende taken en schotelden het publiek een ui terst vermakelijke wedstrijd Door de offensieve strijdwijze bloeiden de talentrijke aanval lers van Katwijk en Noordwijk helemaal op. Bij Katwijk waren dat vooral Pim Langeveld, Kees Krayenoord en Marco de Rid der. Patrick Scheurwater, en la ter zijn vervanger Rocky Pitti, Joop Tegelaar en Albert Bosma waren de smaakmakers aan Noordwijkse zijde. De absolute uitblinker was echter Bram Marbus. De jonge spits van Noordwijk speelde een vrijwel foutloze wedstrijd, be diende zijn medespelers op maat en bezorgde zijn directe tegenstander Henk Langemaat handenvol werk. Het is niet ver wonderlijk dat Marbüs, samen met zijn maatje Leonard van Utrecht, het volgend seizoen hogerop zoekt bij eerste divisio nist Excelsior. Met zijn sterke optreden in de LD-Cup-finale bevestigde Marbus andermaal zijn kwaliteiten. Genoegdoening De overwinning van Noordwijk op Katwijk gaf de ploeg van John Eelman een beetje ge- Dat Noordwijk won was uit eindelijk verdiend. De ploeg ging voortvarend van start en leidde na een half uur met 2-0 dank zij doelpunten van Bosma en Scheurwater. Bij het tweede doelpunt ging overigens Kat wijk-doelman Teun van Duy- venbode niet vrijuit. Via de strafschopstip kwam Katwijk op 2-1. René van Staveren verslikte zich in Kees.Kraayenoord. en hield vervolgens de Katwijkse aanvaller in het strafschopge bied vast. Edwin Verhoogt be nutte de elfmetertrap. Stel In de eerste t rust deed vooral Katwijk van zich spreken. De Ridder was tot twee keer toe dichtbij een doel punt, maar het was Leo Guyt Uitblinker Bram Marbus kopt de vierde treffer v wijk-spits zijn neus. Noordwijk achter Katwijk-doelman Teun v noegdoening. In de competitie die ongehinderd op aangeve van Jan Stel kon inkoppen (2-2). Enkele minuten later ging Stel in de fout. Nadat hij het in een duel tegen Scheurwater zijn overgang naar Haarlem is onze ker moest afleggen besloot hij binnen de beruchte lijnen zijn tegenstander onderuit te glijden. De toegekende straf schop werd door Kees Zethof met een hard schot verzilverd (2-3). Jan Stel, hij stopt na dit sei zoen. vestigde nog eenmaal met een fraaie lob van afstand de aandacht op zich. Hij leek met deze treffer de gelijkmaker (3-3) te hebben gescoord. Maar na protesten wegens buitenspel, wat ook het geval was, van Noordwijk-zijde besloot scheidsrechter Troost na over leg met zijn grensrechter hel doelpunt te annuleren. Jammer voor Stel. want hij was niet de gene die in buitenspelpositie stond. Het bleek achteraf het breek punt van de wedstrijd te zijn. Katwijk proefde onrecht, raakte even van slag en koelde pas af toen Marbus (met zijn neus) na een voorzet van loop Tegelaar 2-4 had gescoord. Via Albert de Haas kwam Katwijk even terug tot 3-4, maar had Bosma de marge weer op twee (3-5) gebracht. Kjfwi|k Noo»Ö»i|k 3-5 (1-2) 70 ftT' -iO-l 2 54 g vt; 57 ze 65 M*t>ui2-4 68 De Hm 3 6^ &:*.-* 3-5 sc*x)vecmr Troika van Milaan onmisbaar stttard» albert geesing GPD-VERSLAGGEVER Bij het WK van twee jaar gele den in Italië klungelde Ruud Gullit met z'n gezondheid, was Marco van Basten een karika tuur van zichzelf en lag Frank Rijkaard vooral in de clinch met zichzelf. De afloop is bekend, de Oranje-droom spatte als een zeepbel uit elkaar. Woensdag avond in Sittard, waar het Oos tenrijkse elftal van Ernst Happel er met een 3-2 nederlaag wel heel erg genadig afkwam, on derstreepte het drietal nog eens wie de sleutel voor het Oranje succes in Zweden in handen heeft. De troika uit Milaan, met Van Basten voorop, is onmisbaar voor het Nederlands elftal. Het drietal is gewend onder druk te spelen, hanteert daardoor auto matisch een hoog-handelings- tempo en is scherp in de duels. Daar kunnen de Ajacieden en PSV'ers, die in de vaderlandse competitie veel minder weer stand ontmoeten, nog wel iets van leren. Het meest opmerkelijk in de Baandert was echter de ijver en de bezieling, die de internatio nals in de eerste van drie oefen interlands aan de dag legden. Ook Marco van Basten en dat is wel eens anders geweest. Oe fenwedstrijden zijn doorgaans niet besteed aan de absolute ve dette van het Nederlandse voet bal. Hij doet meestal wat-ie doen moet, niet meer en niet minder. Daar was in Sittard echter geen sprake van. Van Basten werkte voor twee, week regelmatig uit naar links en maakte op die manier de weg vrij voor Bergkamp, Wouters of Rijkaard. Terecht sprak Rinus Michels naderhand van een bevredigen de interland, waarin de bonds coach een gretig Oranje had ge zien en waarin niemand hem teleur had gesteld. Dat laatste was een tikkeltje overdreven. Het zal ook Michels immers niet zijn ontgaan dat de linker kant (Witschge, Roy) het zor genkind blijft van Oranje. Rob Witschge, die met Van Breuke- len, Van Aerle en Van Tiggélen de volle 90 minuten speelde, had een sterk begin, maar was al snel onzichtbaar. Het mcfet de liefhebbers van aanvallend voetbal vooral deugd hebben gedaan dat de bondscoach het kwalificatie systeem (4-4-2) overboord heeft gegooid en weer heeft gekozen voor een speelstijl met vier aan vallers en slechts drie verdedi gers. Michels noemt het een be wuste keuze, die hij in navol ging van Ajax en Barcelona ook in Zweden wil hanteren. De opstelling waarmee Mi chels aan de ontmoeting tegen het zwakke Oostenrijk begon, Ruud Gullit maakt een praatj zal in grote lijnen niet afwijken van de ploeg, die het karwei in Zweden moet klaren. Het bete kent vrijwel zeker dat Blind bui ten de boot valt ten faveure van Van Aerle, die een betere man dekker is dan de Ajacied. Dat is een hard gelag voor Blind, die als enige international alle kwa lificatieduels van de eerste tot de laatste minuut meemaakte. Minder verrassend was de niet-verkiezing van Winter en Van 't Schip, waardoor Europa Cup-winnaar Ajax slechts twee spelers (Bergkamp, Roy) in de basis had staan. Daarin zou best nog wel eens verandering kun nen komen. En dat geldt dan vooral de bezetting van het middenveld, waar de balans niet optimaal is en te veel spe Iers hengelen naar een hoofdrol. Op de flanken wordt van Wit schge en op rechts afwisselend van Wouters en Rijkaard ver wacht dat zij net zo goed kun nen aanvallen als verdedigen. Aan de perfectie in de organisa tie haperde in Sittard nog wel het een en ander. Michels was minder te spre ken over de 'twee kinderdoel- punten' die het blunderende Oranje moest incasseren. De eerste (kopbal Polster) viel twaalf minuten voor de rust en kwam als antwoord op de tref fers van Rijkaard en Bergkamp, beide keren na voorbereidend werk van Van Basten. In Sittard werden Van Basten en Bergkamp halverwege ver vangen en greep Michels de ge legenheid aan om alle veldspe- lers een kans te geven zich te la ten zien. Aanvallend kwam het meeste gevaar na rust van Ruud Gullit, die vijf minuten voor af loop profiteerde van een blun der van invaller-doelman Knal ler. Pal daarvoor had Ogris een kans voor open doel gemist. De Oostenrijkse Nederlander Frank Schinkels, amper in het veld, liet zien hoe het wel moet en kopte na een voorzet van Her zog ongehinderd en fraai langs de verbouwereerde Van Brcuke- len (3-2). „We zijn hier in elk geval niet gedeklasseerd", ver zuchtte Ernst Happel. Dat mocht Oranje zich aantrekken. Onderzoek naar ongerechtigde speler bij Amsterdammers LEIDEN ROB De beslissingswedstrijd UVS-Blauw Wit voor promotie naar de hoofdklasse wordt op pas maandag 8 juni afge werkt. Het duel had gisteren op het terrein van EDO in Haarlem gespeeld moeten worden, maar woensdagmid dag werd de confrontatie op last van de KNVB uitgesteld. Oorzaak is een klacht van AFC'34 over het meespelen van een ongerech tigde voetballer bij Blauw Wit in de wedstrijd van vorige week tegen die zelfde Alkmaarse club. Dat duel ein digde in 1-1 en leverde de Amster dammers het klasseperiodekampioen- schap op. In de eerste helft speelde bij Blauw Wit de Nigeriaan Asmand Ogo- kali mee. Die voetballer was volgens afc '34 niet speelgerechtigd. Hij zeu Nigeriaans international zijn, en in dat geval zou de overschrijving door de fi fa moeten zijn goedgekeurd. Het is niet duidelijk of Ogokali daadwerkelijk international is. De communicatie met de Nigeriaanse voetbalbond verloopt nogal stroef. Deze week maakte de Alkmaarse club, geruggesteund door advocaat Keje Molenaar, de zaak aanhangig bij de tuchtcommissie van de KNVB. Die voelde er aanvankelijk weinig voor om de kwestie serieus te nemen, maar toen AFC dreigde met een kort geding, ging de bond overstag. Om een tijd- vergend onderzoek mogelijk te maken, moest de KNV B UVS Blauw Wit ver zetten naar 8 juni. Mocht AFC in het gelijk worden ge steld, dan zal de wedstrijd AFC-Blauw Wit overgespeeld mpeten worden. Vol gens Blauw Wit-voorzitter Willing is dat evenwel uitgesloten. „Wij hebben absoluut alle regels gevolgd. Die Ogo kali is al een paar maanden lid van on ze club. we hebben voor hem de nor male procedure gevolg, hij is dus in het bezit van een normale spelers- kaart. Wat hadden we dan nog meer moeten doen? Ik begrijp die c dan ook niet zo erg.' Willing is woedend op AFC '34. „Wij zijn in onze eer en goede naam aange tast. Persoonlijk vind ik dat dit niet te accepteren is. Deze zaak heeft name lijk nogal wat gevolgen. Er zouden spelers op vakantie gaan, het contract van onze trainer loopt tot en met 31 mei. Die problemen moeten allemaal opgelost worden. AFC zal daar alle maal voor op moeten draaien. Voor UVS is dit trouwens net zo erg als voor Blauw Wit." In leiden werd het uitstellen van de wedstrijd niet met gejuich ontvangen. Erger, de clubleiding was verbijsterd. Secretaris Fred Beerenfengen „We hebben van alles geprobeerd om de wedstrijd te laten doorgaan. Of eerder dan 8 juni te spelen. Maar de goeden moeten in dit geval weer onder de kwaden lijden. Wat wint IJVS met deze zaak? Helemaal niets. Erger, we wor den er alleen maar slechter van, want volgende week is Paul Osenga op va kantie." Een speler van grote waarde in de UN'S-defensie. De Icidsc club stelt dan ook verwoede pogingen in het werk om Osenga in het ruciale duel mee te laten doen. Of Blauw Wit op tweede pinksterdag de tegenstander is, is na tuurlijk de grote vraag. SITTARD/NOORDWIJK GPD een topsporter is er niets mooiers dan kampioen worden met de club waarvoor je een heel seizoen speelt. Dat zou Ri nus Michels moeten weten. Als speler werd hij met Ajax twee keer kampioen van Nederland. De bondscoach van nu weet dus hoe het voelt om op de schouders het veld af te gaan. Voor Michels is dat lang gele den. Te lang waarschijnlijk om te weten dat het niet gepast is om een voetballer een kam pioenschap door de neus te bo- Dat nu doet de generaal met Ronald Koeman, die hij op grond van een UEFA-regel gaat verbieden om volgende week zondag nog voor Barcelona uit te komen Michels. zo lijkt het. staat daarin volstrekt alleen en weet zich in zijn harde en extre me standpunt niet eens gc- steund door de technische lei ding en de belangrijkste inter nationals. Ronald Koeman, op wie de bondscoaches in de loop der ja ren nooit vergeefs een beroep hebben gedaan, heeft 54 inter lands achter z'n naam en is voor z'n medespelers bij Oranje een open boek. „We weten pre cies hoe hij speelt. De spelers hebben er daarom geen pro bleem mee als Ronald Koeman wat later komt", zo vertolkte Ruud Gullit woensdagavond de gevoelens onder de internatio nals. Voor Michels telt dat allemaal niet. De weerbarstige coach is onvermurwbaar en deinst er niet voor terug de zaak op de spits te drijven. Terwijl hii. de \Toegere trainer van Barcelona, toch zou moeten weten hoe ge voelig dit soort zaken in Catalo- nië ligt. De libero van het Nederlands elftal vindt dat Michels hem op een weinig elegante manier voor het blok heeft gezet. Koeman heeft daar grote moei te mee en meent 'dat niemand het kan maken deze druk op mij te leggen'. Hij weigert daar om hardnekkig uit eigener be weging te bedanken voor Bar celona en vindt dat anderen Mn lu k tup)dn maai moe ten regelen. ..Als Cruijff tegen mij zegt dat ik me maandag de finitie! hii hel Nederiendi elftal mag voegen, zal ik dat zeker doen. Dan zet hij mij uit de wind en kan niemand me later iets verwijten." Voor de trainer van Barcelona blijft er weinig anders over. Met de IJF.FA- reglementen in de hand kan de KNVB de libero opeisen en dat is Michels vast van plan. „We kunnen Koeman niet dwingen voor ons te spe len. wel kunnen we hem hem verbieden voor Barcelona uit te .Komen. Ik denk alleen niet dat het zo ver moet komen." Nu dreigt een nieuwe contro verse tussen MIc hels die toch al een uiterst broze r latle hebben. Ronald Koeman zit nu tussen twee vuren en dat is wei het laatste dat dc trouw ste Oranje klant verdient. Net als een gemist kampioenschap met Barcelona Dat lot ligt ech ter ook in handen van Real Ma drid en lx»o Beenhakker, de 'werkvriend' van Rinus Michels. lijfT. deventer ANP Een zuinige overwinning (10) in dc thuiswedstrijd tegen BW Den Bosch heeft Go Ahead Eagles dichter bij de eredivisie gebracht. De Brabanders heb ben zondag nog de mogelijk heid de zaken recht te trekken. De eredivisie kan zich ver heugen met de komst van dc winnaar van dc na competitie, het is namelijk een nagenoeg zekere puntrnpakkcr Den Haag zal niet minder gelukkig zijn met de verliezer van dc finale van de na competitie in de laatste strijd om het behoud in Deventer kon uit de 22 voetballers die het droge grns bespeelden overigens maar net een half elftal van gemiddeld eredivisieniveau worden sa mengesteld. I>oor de druk en dc winning onfbvak bM niveau Den Bosch miste iedere vorm van doelgerichtheid en Go Ahead ontwikkelde een snel heid die sterk deed denken aan 1 bcdrijfsvoetbalcompe- De Eagles gooiden er echter, na het doelpunt van Mars meer overtuiging in. Meer hardheid ook. want Boere en Maaskant maakten grzamenlijk precies evenveel overtredingen als dc complete Boaache ploeg.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 27