Scholenfusie op stapel Gehandicapten zijn ibsoluut niet zielig' Leiden Leiden steunt acties verpleging RIJDAG 29 ME11992 ouise, Nieuwe Vaart en Holtlant samen e Leidse scholengemeenschappen Louise de Coligny en ieuwe Vaart en de LMO-afdeling van het Holtlant Col- willen per 1 augustus 1993 fuseren. Hiertoe is een uurgroep samengesteld met vertegenwoordigers van :meentebestuur, schoolbesturen, ondernemingsraden alle rectoren. PEN ROY KLOPPER samenwerking heeft te ma- met de wet op de basisvor- ing die deze week werd goed- jkeurd door het parlement. /oorziet in een groten- iels gelijke opleiding voor alle erlingen tijdens de eerste ja- i hun middelbare school- d. Zo hebben ze even de tijd i opleidingsniveau te kie- jn dat het best bij hun capaci- ?n past. Nu moeten jonge- op hun twaalfde meteen be- issen of ze bijvoorbeeld lager jroepsonderwijs of een mid- ;lbare school gaan volgen. Om goed in te spelen op de ït, willen de drie Leid se scholen samengaan. Louise de Coligny biedt vwo-, havo- en mavo-onderwijs, de LMO-afde- ling van het Holtlant is de vroe gere lagere detailhandelschool en de Nieuwe Vaart voorberei dend en individueel beroepson derwijs. Een fusie leidt tot een school met 2200 leerlingen. De leiding komt naar ver wachting in handen van een raad van drie directeuren. De hoofdvestigingen van de huidi ge scholen blijven waarschijn lijk gewoon bestaan. „Zo'n groot aantal leerlingen zet je na tuurlijk niet zo gemakkelijk in één gebouwtje", aldus directeur W. Bleijie van Holtlant. Mis schien dat wel een aantal de pendances verdwijnt, maar daarover is nog niet gepraat. Di recteur J. Snik van de Nieuwe Vaart verwacht niet dat het zo ver komt. Hij benadrukt dat alle afdelingen hun eigen identiteit zullen behouden. „Ouders moeten ook niet denken dat alle leerlingen op een hoop worden gegooid. We houden wel dege lijk rekening met lagere school adviezen. Er worden geen lbo- leerlingen en gymnasiasten bij elkaar gezet." De fusie heeft vol gens Snik en Bleijie geen conse quenties voor het aantal ar beidsplaatsen. „De docenten blijven gewoon aan het werk, hun aantal wordt berekend aan de hand van het leerlingental. Daarin verandert niets." De directeuren zien grote voordelen in zo'n mammoet-in stituut. Vooral het gegeven dat leerlingen wat gemakkelijker kunnen switchen van de ene naar de andere school lijkt hen een positief gegeven. „Binnen één instelling gaat dat geruislo zer dan wanneer een leerling meteen naar een hele nieuwe school moet. Dat brengt vaak een gevoel van mislukking met zich mee. Je ziet ze hier vaak met gebogen kopjes binnenko men. Overal mislukt en dan maar naar het lager beroepson derwijs. Bij een samenwerking is die overgang wat natuurlijker, is het geen blamage meer", al dus Bleijie. De scholen hopen door hun vroege samenwerking een voor deeltje hebben. „Leerlingen van wie onduidelijk is wat ze kun nen, zijn hier prima op hun plek. Ze hebben een aantal ja ren om- een goed keuze te ma ken." Op termijn is het mogelijk om een gecombineerd diploma te halen. Daarbij kan een leer ling bijvoorbeeld een mavo-pa piertje halen, aangevuld met een paar technische vakken. In twee uur zesduizend handtekeningen Leiden steunt de verpleging in de strijd om meer salaris. In een bliksemactie van twee uur zamelden verpleegsters in de binnenstad bijna 6000 handte keningen in. Wethouder De Vreeze (welzijn), die ze woens dag in ontvangst nam, zegde toe alles met een begeleidende brief van de gemeente naar Den Haag te sturen. Enige honderden verpleeg kundigen dromden rond het middaguur samen op het Vrouwenkerkhof. De vakbon den en ziekenhuizen uit Lei den en omgeving hadden kraampjes ingericht waarin ze duidelijk maakten waar het hen om te doen was: 4,J> pro cent loonsverhoging. En dat geld mag niet komen uit de pot van de pensioenfondsen. Van de inkomsten voor de ou de dag afblijven, was de waar schuwing die doorklonk. Woordvoerders van de vak bonden zeiden dat premier Lubbers zijn pensioen ook vei lig had gesteld. Dus moet hij dat ook voor het verplegend personeel doen, aldus de bon den. Jan Bensch, vice-voorzit- ter van de AbvaKabo, beschul digde het kabinet ervan dat het zijn afspraken niet nakomt. Twee jaar geleden, zei hij, zijn er afspraken gemaakt over een betere cao, minder werkdruk en een redelijke loonsverho ging. „Nog geen jaar later krijg je te horen dat het allemaal niet doorgaat. Dat is wrang. Als het loon omhoog moet, moet dat geld maar van de rijke pen sioenfondsen komen. Te gek om over te praten." Bensch toonde zich ingeno men met de uitkomst van een enquête waaruit bleek dat meer dan de helft van de Ne derlandse bevolking er geen bezwaar tegen heeft om vijf gulden per maand te betalen de loonsverhoging voor het verplegend personeel kan worden bekostigd. „We blijven het parlement beïn vloeden. De bereidheid om ac tie te voeren neemt gigantisch toe. Voor ons een reden door te gaan tot er eindelijk een goede cao is." Namens het actiecomité van de gezondheidsinstellingen in Leiden en omgeving zei een woordvoerster dat de regering lekker onderuit gezakt zit en niks doet in de hoop dat alles zich'vanzelf oplost. „Dat zal niet gebeuren", voegde ze er venijnig aan toe. „En als er niet gauw wat ge beurt, dan hebben we straks in Nederland net zulke toestan den als in Italië: de zieke wordt alleen geholpen als de familie dat doet. Die 20.000 verpleeg huisbedden die het kabinet er bij wil kan het ook wel verge ten. Wie moet die patiënten verzorgen?" VRUETIJD Hengelsport De visvereniging Hengelsport viste in het Amstel-Drechtka- naal. De uitslag is als volgt: 1 E. van Houten. 17 st.. 5800 gr.; 2 R. Pool. 20 st. 5500 gr.; Brandt. 17 st. 4750 gr; 4 A. Beij, 21 st. 4100 gr.; 5 N. Verhoef!. 11 st. 3150 gr. Bloemschikken De Leidse Bond voor Amateur tuinders houdt vanavond het jaarlijkse kampioenschap bloemschikken voor amateurs Op zaterdag 30 mei zijn deze bloemstukken te zien in de bur gerzaal van het stadhuis (10.00 tot 16.00 uur). Spreekuur PvdA De PvdA houdt zaterdag 30 mei een inloopspreekuur voor alle inwoners van Leiden in buurt huis Dijk 33 (Apothekersdijk I i,i Mol vraaen n opmaridn gen kunnen bezoekers terecht tinten 11 (Kien 13.00 uur. Fietstocht Werkgemeenschap De Ratel houdt zondag 31 mei haar jaar iijkse fielspuzzeltocht I r zijn twee afstanden, 16 en 32 kilo meter. De start is tussen 9.15 en 10.00 uur bij het Leidse Volks huis (Apothekersdijk 34). Tienerkamp Tieners kunnen zich bij buurt huis Mirt-Honken opgeven voor een tienerkamp in Rijen (Bra bant) dat wordt gehouden van 8 tot en met 15 augustus. Belang stellenden tussen 12 en 16 jaar kunnen zich inschrijven. Het thema van de week is 'film'. In formatie: 071 -221197 Water Brood Het Knooppunt voor jongeren houdt maandag 1 juni een 'maaltijd op water en brood' voor iedereen die belangstelling heeft voor het goed omgaan met de natuur. Ook mensen die als vrijwilliger of als leerkracht kinderen meer willen leren over de natuur zijn van harte wel kom. De bioloog Gerrit-Jan de Bruijn geeft informatie over een Creatief natuurbelevingspro gramma voor kinderen van acht tot twaalf jaar. Knooppunt voor jongeren. Oude Rijn 44b, Lei den. Tijd: 18.00 tot 19.30 uur. Avondvierdaagse De Leidse avondvierdaagse, ge organiseerd door wandelvercni ging Zuid-West, wordt dit jaar gehouden van 1 tot en met 4 ju ni, Vanaf de kantine van de VCL aan de Voorschoterweg kan tus sen 18.00 en 19 00 uur gestart worden. De afstanden zijn 5. 10 en 15 kilometer Inlichtin gen/inschrijvingen: 01726- 13470. Alphen krijgt geld voor kunst DEN HAAG De gemeente Alphen aan den Hl]ll kri|gl van di piminuc Zuid-Holland voor de penode 1993-1996 ruim 60.000 gulden per jaar voor beeldende kunst Alphen komt komend jaar voor het eerst voor deze subsidie in aanmerking, omdat het inwo nertal de grens van 65.000 is ge passeerd. De gemeente Leiden kan de ko mende periode rekenen op een jaarlijks bedrag van bijna twee ton. Dat bedrag is extra hoog vanwege de 'zeer goede resulta ten in kwalitatieve zin', zo maakte de provincie bekend. hub van den Wijngaard wil tehuizen sluiten accepteer de handicap van isen, maar ik aanvaard ze niet dat dit hun ontwikke- in de weg zou staan." tofdleider Huib van den Wijn- rd van het Gezinsvervan- id Tehuis (GVT) 'Water- apsheuvel' in Oegstgeest idt gehandicapten absoluut t zielig. Maar zijn opvattin- fn wijken sterk af van de gang- ire opvattingen in de maat- appij, beseft hij. Van den Wijngaard werkt nu jaar bij de Stichting Voorzie- ngen Gehandicapten Noorde- Zuid-Holland, waarvan Wa- rschapsheuvel een onderdeel Gehandicapten moeten de krijgen zelfstandig te leven niet woor de rest van hun le- speciale huizen worden jgeborgen'. „Onze bewoners bijvoorbeeld zelf altijd lodschappen", vertelt hij. „Ze jgen eigen kasgeld en moeten armee zelf rond zien te ko- Als op vrijdag het geld op oeten ze - eventueel met hulp - alternatieven zoe- n. Als ik zelf mijn kamer moet 'hangen, dan zij ook." In de Waterschapsheuvel ldt ook sterk de eigen verant- Dordelijkheid. „Een voorbeeld. Een jongen is door zijn eigen schuld ontslagen uit een sociale werkplaats. Hij moet nu in het tehuis helpen in de huishou ding en is verplicht elke dag om 6.00 uur op te staan. Zo maken we het onaantrekkelijk geen werk buiten de deur te heb ben." Alles draait om de behoefte van de bewoners. „Er zijn bij voorbeeld eenpersoonskamers voor bewoners die alleen willen wonen en op de zolder woont een groep van vier. Het tehuis is een dynamisch geheel." Wan neer bewoners uit de ene groep om 22.00 uur gaan slapen, blijft tot dat tijdstip een groepsleider. In een andere groep is de bed tijd rond middernacht, zodat daar twee uur langer een bege leider aanwezig is, legt hij uit. Hij heeft de vreemdste arbeids contracten afgesloten voor de 25 personeelsleden om dit te kunnen waarmaken.„Er zijn contracten variërend van 3 tot de normale 38 uur per week." Als enig tehuis in Nederland geven de groepsleiders 'sociale redzaamheidstraining'. „We le ren ze bijvoorbeeld op een goe de manier 'nee' te zeggen en kritiek geven. Ook moeten ze afleren mensen in de rede te vallen." Waterschapsheuvel ori ënteert zich momenteel of een bepaalde vorm van 'denktrai- ning' kan worden toegepast. Met deze training wordt nog nauwelijks gewerkt in Neder land. „Het is weer 'wat de boer niet kent, vreet hij niet' in dit land.' Hierdoor leren ze bijvoor beeld hoe ze een goed plan kunnen maken om soep op te zetten." Naast de 38 jonge bewoners begeleidt het personeel acht ge handicapten die in twee groe pen van vier in eengezinswo ningen wonen. Van den Wijn gaard: „Ze zijn met zijn vieren een volwaardig persoon. Er wordt daar bewust met sterke en zwakke kanten van de men sen gewerkt. De een weet wel hoe je boodschappen moet doen, maar kan niet lezen en schrijven. We maken daar ge bruik van een 'ketting'. Allemaal krijgen ze een klein onderdeel van bijvoorbeeld aardappels ko ken onder de knie. De een leert de piepers schillen, de ander zet het water op." Zo zitten ze niet met hun handen in het haar, wanneer de 'kok' eens ziek is. „Normaal vragen ze namelijk aan een tehuis: wat heb je no dig? Iemand die kan koken, zeg gen ze dan bijvoorbeeldver telt de hoofdleider. 'Heb je misschien een vuurtje voor me' of 'ken ik jou niet ergens van.' Het zijn uitgemolken openingszinnen. Dat kan beter. Leidenaar R. van Klaveren heeft daarom een cursus contact leggen in elkaar gezet. Van Klaveren verbaast zich over de moeite die velen hebben om contact met anderen te leggen. Hij heeft daar zelf geen problemen mee, zo meldt hij in een brief e bij de eerste proefles zit. Tijdens mijn studie aan de jksuniversiteit Leiden werd ik iconfronteerd met mensen die ch afvroegen waarom ik toch veel mensen kende. Zij irbaasden zich erover hoe makkelijk ik mensen inspreek en contacten leg." oog tijd om eens contact te ggen met dit bijzonder ipulaire heerschap. Het blijkt jonge, net gestudeerde wiskundige. Niet :ht een vak waarbij je een otte babbelaar verwacht. En heeft wiskunde in edesnaam te maken met :skundigheid op het gebied in contacten? Niets dus. 'sychologie is een hobby van e. In de loop van de jaren heb er heel ver over gelezen. Alle )gedane kennis en ïrsoonlijke ervaringen heb ik :rwerkt in de lessen." iiurtje 'at houdt die cursus dan pre es in? Het is een reeks van vaalf lessen, waarvan deelne- r iedere week één krijgen «gestuurd. In totaal duurt-ie s ongeveer drie maanden In lessen komen onderwerpen n de orde als oogcontact, Jeningszinnen t technieken. Het is overigens geen standaard-pakket dat Van Klaveren in de aanbieding heeft. De bedoeling is dat deelnemers hun ervaringen wekelijks naar hem opsturen. Aan de hand van de gemelde bevindingen geeft de Leidenaar adviezen voor de volgende week. Een voorbeeldje. De tweede les gaat over openingszinnen. Ja inderdaad, die van d£t vuurtje en de oude klasgenoot van de kleuterschool. Van Klaveren on derscheidt drie soorten openin gen. Zo kun je inspelen op een bepaalde situatie. Stoot bij voorbeeld een biertje om op de bar en bied iemand een nieuw exemplaar aan. Dat is vele ma len gemakkelijker dan zo maar op iemand afstappen. De twee de mogelijkheid is een verzoek plaatsen in alledaagse situaties. „Weet u misschien waar de melk staat?" De derde manier is de meest brutale: de confronte rende benadering. In de super markt zit een caissière die erg vermoeid oogt. De cursist kan dan eens proberen of hij con tact krijgt met een opmerking als 'volgens mij ben jij blij als het zes uur is.' Kuurtje Ze lijken allemaal zo voor de hand liggend, dergelijke opmer kingen. Maar volgens Van Kla veren zijn er heel wat mensen die moeite hebben om gewoon op iemand af te stappen om in formatie te krijgen. Laat staan om blijk te geven van belang stelling in een ander persoon. Zijn lessen zijn hiervoor een Huib van den Wijngaard (I) met enkele van zijn medebewoners: „Als ik mijn kamer zelf moet behangen, waarom zij dan niet?" Zoals er nu wordt gewerkt in De Waterschapsheuvel, kan het tehuis volgens Van den Wijn gaard in de huidige vorm ver vangen worden. Veruit de meeste bewoners kunnen best in zelfstandige woningen leven. Dit hebben de ervaringen met 'de acht 'zelfstandigen' wel uit gewezen, vindt hij. In het kader van de integratie staat Waterschapsheuvel mid den in een woonwijk. Volgens Van Wijngaarden is het contact met de omwonenden goed en zijn er slechts af en toe inciden ten, zoals schreeuwende gehan dicapten op straat. Toch leven er nog vooroordelen. In februari overleed een licht-gehandicapte jongen in het plaatselijk jonge- FOTO JAN HOLVAST rencentrum. ledereen ging er automatisch van uit dat hij in de Waterschapsheuvel woonde en zelfs 'de politie stond meteen voor de deur'. Achteraf bleek dat de jongen gewoon bij zijn ouders woonde. Vrouw gewond door bierglas LEIDEN Een 28-jarige vrouw uit Haar lem is gisteravond mishandeld in een café aan de Nieuwsiraat. Een andere bezoeker duwde een bierglas in haar gezicht waardoor zij lichte verwondin gen opliep. De vrouw is overge bracht naar het AZL Dc man, een 40-jarige Leidenaar, vlucht te de zaak uit. maar kon later worden aangehouden op de Witte Singel. Over de aanleiding van het voorval was vanochtend bij de politie nog niets bekend. LEIDEN - Een 16-jarige Leidse fietser is woensdagmiddag op de Willem de Zwijgerlaan aan gereden door een auto die werd bestuurd door egn 22-jarige plaatsgenoot. De automobilist verleende de fietser geen voor rang toen hij rechtsaf de Mar- nixstraat wilde inrijden. De fiet ser viel en brak zijn sleutelbeen. AGENDA Contact leggen is niet voor iedereen woordelijke vuurtje vragen. aardige kuur. Hoewel ze geen handvat bieden om nu ineens alles te kunnen versieren dat los en vast zit, heeft Van Klaveren wel een aantal tips voor mensen die er op uit zijn een partner te vinden. Daarbij sluit hij overi gens zinnen als 'heb je een vuurtje' en 'ken ik jou niet er gens van' geenszins uit. „Het zijn clichés, maar als ze aan slaan weet je dat je goed zit. Want degene die ermee wordt geconfronteerd weet heel goed wat erachter zit." Toch raadt Van Klaveren de meesten van zijn cursisten af op deze manier te werk te gaan. „Ze krijgen dan te vaak de kous op de kop, hetgeen demotive rend kan werken. Ik ga er na melijk van uit dat ze geen ras versierders zijn." Overigens drukt de cursus-lef- der de deelnemers op het hart zich niet bij de eerste negatieve reactie uit het veld te laten slaan. Ie kunt natuurlijk altijd stuiten op iemand die met het verkeerde been uit bed is ge stapt. Pas als de reacties altijd afwijzend zijn, is het tijd om wat aan de presentatie te sleutelen. Buurtje In totaal heeft Van Klaveren momenteel zo'n vijftien cursis ten. De meest uiteenlopende mensen staan op zijn deelne merslijst. „Zo doet een man van 72 mee. Ik kan me niet voorstel len dat hij nog wil leren om ie mand te versieren. Nee. het gaat ook om dat praatje met de buurman, dat voor sommigen al problemen oplevert." Van Klaveren heeft een full-time baan, maar heeft daarnaast nog tijd genoeg om de cursisten persoonlijk te begeleiden. Ster ker nog, nieuwe deelnemers zijn welkom. Wie ook wel eens een praatje wil aanknopen met een willekeurige voorbijganger, en daar 50 gulden per vier les sen voor over heeft, kan een briefje schrijven naar R van Klaveren, postbus 1093,2302 BB Leiden. (RK) (toy Moppgr tr\ Loman Lxtmam even gemakkelijk. Leidenaar R^ran Klaveren biedt een cursus om eens iets anders te bedenken als het spreek- FOTO HIELCO KUIPfRS

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19