Cannes Hollands Op zoek naar het ideale ritme Rtv show Afscheid zonder pijn op z n VRIJDAG 29 MEI 1992 CLOSE UP Het avondje AVRO is defini tief ter ziele, nu AVRO's Sportpanorama een kleine week geleden kalm uit z'n lijden is ver lost. De plechtigheid droeg een onge meen sober karakter, "t Is dat die knul van Vermeulen er speciaal een stem mig kostuum voor had aangetrokken, anders zou afgelopen zaterdag 33 jaar omroephistorie in stilte zijn bijgezet in het Omroepmuseum. Een paar frag mentjes uit het verleden, dat was het dan. Alsof de heren programmamakers zich er zelf voor schaamden. De kip of het ei-vraag wat er eerder was, de AVRO of AVRO's Sportpanora ma, hoeft derhalve niet meer te wor den gesteld. AVRO's Sportpanorama exit. En dat is goed. Zelfs een medicijn kast vol anabolen had dit beeldbuis anachronisme niet meer op de been kunnen helpen. Sportpanorama leefde al jaren in blessuretijd. Een enkele AVRO-medewerker en een enkel kri tisch AVRO-lid daargelaten, wist vrijwel niemand nog van het bestaan van het sportprogramma af. Het tragische van Sportpanorama was dat er zeker de laatste jaren abso luut geen visie op sport in te ontdek ken viel. Een vraaggesprekje met een wildwaterkanovaarder hier, een por tretje van een triatleet daar, een ach tergrondreportage over een skeelerrace in Jutklutterterp en wat grapjes van een oubolligheid waarvan AVRO-lepel- tjes spontaan krom trokken, dat was het dan. AVRO's Sportpanorama straalde al jaaaren dezelfde dynamiek uit als Koninklijke HFC tegen de Oud Internationals. Maar toch getuigt het van weinig eer bied voor het op een na oudste tv-pro- gramma alleen het Journaal bestaat langer om een zo anoniem einde te breien aan 33 jaar televisie. Wen er maar aan dat op de buis nooit meer van die spier- en vleesmastodonten te zien zullen zijn, die de een nog luid ruchtiger dan de ander zich uitga ven voorde sterkste man ter wereld. Nooit meer Dries van Wijhe ook, leer er maar alvast mee te leven. Èn vooral: nooit meer die tune, nooit meer pdd- apdappddapdap pddapdappadapdap etc. etc. Het erfgoed van Siebe van der Zee, Aad van Leeuwen, Jean Smits, Dick van Rijn en Koen Verhoeff is een nalaten schap die zich vandaag de dag niet eens meer beneficiair laat aanvaarden. De AVRO gaat nu echt sluiten, als het gaat om Sportpanorama. Het schijnt dat de AVRO in de geza menlijkheid met NCRV en KRO iets sportiefs wil bekokstoven. De drie om roepen hebben al een gezamenlijke leaderdat scheelt natuurlijk. Opge schoten knapen als Pach, Kamphuis en Vermeulen zullen ook op de tonen van een modern gestyleerde herken- ningspingel hun weg langs de lijn wel weer weten te vinden. Alleen benieuwd of die vlaag van nieuwlichterij het ook 33 jaar zal uithouden. Lijkt onwaar schijnlijk, al weet geen mens natuurlijk wat de toekomst brengt. Jack van der Voorn in een bepaald opzicht wel. Koos was wellicht een tikje te volks voor de deftige AVRO, maar straks mag Jack weer gewoon Koos heten. Zoals in Noordwijk, waar ze hem niet anders kennen. Denken aan 33 jaar AVRO's Sportpa norama is in gedachten Joan Haanap pel terugzien. Eerst vallend en op staand na een mislukte dubbele Ritt- berger met commentaar van S(iebe) K. van der Zee, daarna gaf zij zelf haar oordeel overvallende en opstaande kunstrijdsters ten beste. Denken aan 33 jaar AVRO's Sportpa norama is in gedachten Willem van Hanegem en Ernst Happel terugzien. De legendarische nummer 10 van Feyenoord had tevoren een wedden schap afgesloten met zijn befaamde coach, in Wenen en omgeving ver maard als der Weltmeister. De Kromme zou wel even een stfik of vijf, zes ballen door die gaten schieten. Maar wie het spel gejat van ZDF's Aktuelle Sport studio won, in elk geval niet Van Hanegem. Hoeveel effect hij zijn scho ten ook meegaf. Happel liet zien wat ze in Wenen en in Den Haag, bij Rapid Wien en bij ADO, al lang wisten: de man had een trap- techniek die hem bij wijze van spreken in staat stelde om van 40 meter afstand een manke mus van de doellat te schieten. Der Ernst legde in de AVRO- studio zes keer aan, zonder zijn han den ook maar een seconde van z'n rug te halen: vijf ballen gingen door de ga ten, een bal kwam van de rand terug. „Ja kaaik es. Nicht loeien, schiessen musstdu", sprak Happel nadat hij. ras gokker, zijn zoveelste weddenschap in z'n voordeel had beslist. AVRO's Sport panorama had intussen een primeur: Van Hanegem was sprakeloos. Denken aan 33 jaar AVRO's Sportpa norama is in gedachten Frank Kramer terugzien als de presentator die zijn congé had gekregen en die in reactie daarop Avroër dan Auroost zijn tekst voorlas. De laatste woorden die hij in AVRO-dienst sprak ten overstaan van het kijkerspubliek waren gedenkwaar dig: „Zou ik het altijd zo hebben ge daan, dan had ik mijn pensioen bij de ze omroep moeiteloos kunnen halen." Denken aan 33 jaar AVRO's Sportpa- is in gedachten weer de sa- menspraakjes horen tussen Koen Ver hoeff en bokspromotor Theo Huize- „Wat voor een stoot was dat, heer Hui zenaar?" „Dat was een uppercut, heer Ver hoeff." „Heeft hij nu pijn, heer Huizenaar?" „Nee hoor, de man voelt niks, hij ziet alleen veel sterren, heer Verhoeff. In Nederland heeft niemand een traan gelaten om het afscheid van AVRO's Sportpanorama, wellicht dat in Buda pest wel stiekem een traan door ie mand is weggepinkt. AVRO's Sportpa norama is mannetjesmakerij nooit uit de weg gegaan. Vraag maar aan Balasz Taroczy. De zevenenzestigvoudige winnaar van het Melkhuisje is door de omroep uit gevonden als Hilversums eigen wereld topper. Toch een uitkomst voor ie mand die buiten het Gooi in de regel alle hoeken van tennisbanen kreeg te zien. Balasz Taroczy. Oftewel: hoe ver tekend kon het beeld zijn dat Sportpa norama soms gaf van de sport. De eindtune van AVRO's Sportpanorama klonk afgelopen zaterdag voor het laatst. Nu bestaat er pas écht zekerheid dat Balasz Taroczy nooit meer aan de open Nederlandse tenniskampioen schappen op het Melkhuisje zal deel- Nog 121 nachtjes slapen. Dan wordt op 26 september een van Neerlands zovele trofeeën op kijkbuisgebied uitgereikt: de Gouden Tele- Vizier-Ring 1992. En omroepland zou om roepland niet zijn als niet al ruim van te vo ren de spanning lekker wordt opgepookt. Dus werden deze week alvast de nomina ties bekend gemaakt. De Sterren hebben zodoende nog fijn vier maanden de tijd om elkaar in de haren te vliegen. En de kijker houdt er een leuk pro gramma aan over, morgenavond op Neder land 1. Een 'Glamourland-special', want so ciety expert Gert-Jan Dröge - die in septem ber het grootse spektakel rondom De Ring gaat presenteren - werd door producent Joop van den Ende gevraagd om ook de no minatie-uitreiking met zijn aanwezigheid op te luisteren. Ook zuster Panda, alias ondergetekende, kreeg een telefoontje uit Aalsmeer: wilde ze G.J. nog een keertje op Glamourlandse wij ze verzorgend terzijde staan? Ik hees ik me andermaal in mijn verpleegsters-outfit en toog naar het strijdtoneel: de Ixtrense Au- berge met een taalfout: La Provence. Heet Op het terras van de au berge is het vijfen veertig graden in de schaduw. Ik vervloek mijn werkkleding. Het mag dan een aange past modelletje zijn - beduidend luchtiger clan het tenue van de gemiddelde zieken verzorgende - maar de stof is dik en ver schrikkelijk heet. Beangstigender is nog dat een aantal aanwezigen van mening is dat ik een échte verpleegster ben, dus ik doe een schietgebedje dat er niemand flauwvalt of anderszins bezwijkt en ik in het wilde weg Ik krijg een draaiboek uitgereikt en we fil men de zogeheten 'tussenshots'. Gert-Jan vertelt Het Wereldje PANDA DE L'ISLE dat hij eindelijk de definitieve beslis sing heeft genomen over het al dan niet doorgaan van zijn 'Glamourland': hij doet nog een half seizoen, te beginnen in januari 1993, en dan valt definitief het doek over socie ty minnend Neder land. Wat G.J. daar na gaat doen weet hij nog niet, mis schien wel weer tv, want dat bevalt hem uitstekend. We puffen even uit bij een drankje. Bas Westerweel. die vanmiddag de no minatie-uitreiking presenteert, komt aan ons tafeltje zit ten en vraagt aan G.J. waarom hij niet iets voor de radio gaat doen. „Fantas tisch toch, een door jou gepresenteerd so ciety- programma, ergens vanuit een sjieke tuin in Wassenaar of zo?" Dröge begint peinzend te kijken, dus wie weet is hier een flitsend nieuw idee geboren. We drinken wat en kijken toe hoe de crè me de la crème wan de kleurenbuis in impo sante bolides komt binnenstromen. Als eer ste arriveert 'Van Houten', de slechterik uit 'Goede Tijden, Slechte Tijden', gevolgd door Bruni Heinke. Bruni is als Helen Hel- mink II inmiddels helemaal ingeburgerd bij GTST. Wat denkt ze van GTST's kansen op De Ring? „Het zou leuk ziin natuurlijk, al is genomineerd zijn op zienzelf al een hele eer. Ik vind in idder geval dat er hard ge noeg voor gewerkt wordt, met een inzet die ik nog nooit ergens heb meegemaakt, dus wat dat betreft mogen we van mij best win- Ik zit voor gek in mijn verpleegstersjurk tussen al die mooi aangeklede mensen. Reinout - Arnie - Oerlemans wil weten of ik nu zuster Panda ben, of 'Het Wereldje'. Ik leg uit dat ik vandaag de dubbelfunctie ver vul van Gert-lans trouwe privé-verpleegster èn tevens mijn kladblok vul met nieuwtjes ten behoeve van de lezer. „Spannend wel, zo'n verpleegstersjurkje," vindt hij. Dronken lan Vayne (spreek uit "Veen'), die de feeste- Gert-Jan Dröge van Glamourland en onze Panda. De Televizier-Ring: FOTO FRANK FAHRNER lijkheden muzikaal zal opluisteren, oefent binnen wat op de piano, lan, de Nederland se Richard Clayderman, is onlangs bij Sonja uitgeroepen tot de 'spetter van het jaar', en daar is hij het zelf zo te zien van harte mee eens. Viola Holt rent rond, Catherine Kcyl laat iedereen haar lelijke jurk bewonderen, Babette van Veen is op gymschoenen, Ursul de Geer geeft haar een vaderlijke kneep, Ralph Inbar trekt verwoed aan zijn pijp, RTL smoest - afgeluisterd door Privé's Peter Horvers - met de TROS en vader en zoon Lutz zitten gezellig samen aan een tafeltje. Werkelijk iedereen is er, en er wordt volop gefotografeerd, gefilmd, geïnterviewd en in meegebrachte autotelefoons geblaat. Zelden heeft een terras zo volgezeten met coryfeeën, de complete vaderlandse tv-we- reld zit hier en masse te verbranden. „Het lijkt net Cannes," zegt iemand verrukt, als John de Mol zijn entree maakt en alle ca mera's tegelijk beginnen te zoemen. Zusje Linda instrueert collega's vooral hard te klappen en te joelen, mocht ze ge nomineerd worden. „Gaan jullie straks mee? We gaan stappen. En we hebben be sloten om ontzettend dronken te worden als we genomineerd zijn en ontzettend dronken te worden als we niet genomi neerd zijn." Dan is het grote moment daar. We verza melen ons in de sauna-achtige grote zaal, en krijgen te horen wie de gelukkigen zijn die in het najaar een kans maken op de ring der ringen. Goede Tijden Slechte Tijden (RTL4), In de Vlaamsche Pot (Veronica) en Medisch Centrum West van de TROS zijn de kanshebbers. Er zit een stukje van de rijkelijk rondge deelde loempia's tussen mijn kiezen, maar ik durf niet te peuteren met al die camera's om me heen, die me alsmaar filmen, omdat ik word aangezien voor iemand uit Medisch Centrum West. Linda de Mol kan met een gerust hart dronken worden: ze zal in september bui ten de prijzen vallen. Ze is wel genomi neerd, maar te laag. „Goed gedaan, wijffie, maar weer niet hoog genoeg. Leer je het dan nooit?" brult Tros-directeur Cees den Daas door de zaal. „Ik ben bijna genomi neerd, vermoeiend is dat," kreunt Viola Holt. Ze lijkt niet echt gelukkig, al vertelt ze even later opgewekt voor G.J.'s camera dat ze het helemaal niet erg vindt dat haar '5 Uur Show' niet in de prijzen is gevallen. Ten behoeve van het eindshot moet ik nog één keer voor onze camera opdraven, en dan mag eindelijk die verpleegstersjurk uit. Opgelucht kleed ik me om op de da mestoiletten. „Verhip," zegt Dian uit GTST, „ben jij dat?" And the winner is.... Nog 121 nachtjes geduld. Danseres als rode draad in laatste uitzending Onrust! De opnamen die Bram van Splunte- ren (40) maakte voor de Onrustl-uitzending van aanstaande zondag zijn allesbe halve een doorsnee van dit VPRO-jongerenprogramma. Van deze laatste Onrust! wilde hij iets speciaals maken: een speelfilmpje onder het motto looking for the perfect beat. Ro de draad in deze zoektocht is een danseres die het ideale rit me probeert te vinden. hilversum daniel de wit We zijn op de set scène wordt opgenomen waarin een tapdanser wordt bekeken. „Camera loopt, stilte... En actie! „Ik ben ontzettend ambi tieus", vertelt Bram van Splun- teren tussen de bedrijven door. „Ik wil heel graag laten zien dat ik iets goed kan. Onrust! krijgt veel waardering. Maar wat ik heb bereikt, is me niet in mijn schoot geworpen: ik heb ervoor moeten vechten. Ik wou per se bij de VPRO werken. Door dat te blijven proberen is het me uiteindelijk gelukt." De reden van zijn succes ziet Van Splunteren in wat de slogan voor zijn leven is geworden: uit gaan van jezelf. „Je niet aanpas sen aan de tijd of je omgeving. Dat is een belangrijke les die ik heb geleerd uit interviews met onder anderen Chris Whitley en De La Soul. 'Me, myself and 1', zeggen ze terecht. Het is steeds je omgeving die je ontmoedigt door te zeggen 'je bent al veer tig, doe nou even gewoon'. Toen ik in Amerika dit base-bal- Ijack kocht, werd er gezegd 'handel naar je leeftijd'. Onzin. Ik draai ook nog steeds The Black Crowes keihard in mijn auto. Al ben ik wel bang in de toekomst dat rock-en-roll-ge- voel kwijt te raken." Hartslag Intussen meldt danseres Tanja den Broeder, de rode draad in de laatste Onrust!, dat ze er klaar voor is. Vandaag wordt een deel van haar zoektocht ge- film waarin ze vanuit het water tapdanser Ed bespied, in de hoop het perfecte ritme te vin den. Tevergeefs. Ook de ande ren in het programma, zoals Lois Lane, Slagerij Van Kampen, Gavin Friday en The Scene, kunnen de danseres niet hel pen. Van Splunteren: „Aan het eind van het programma deelt ze het bed met Herman Brood. Met haar hoofd op zijn borst heeft ze dan de 'perfect beat' gevonden: zijn hartslag." „Ik hoop dat mijn hart het houdt", antwoordt de danseres snedig. De zon schijnt, maar het water is koud. Ondertussen wordt er nog proef gedraaid en proef getapt. En dan opeens, na een blik op zijn horloge, zegt Van Splunteren: „Okee Tanja, kom op." Resoluut trekt ze haar kleren uit. Minder resoluut en met een hoop gegil, gaat ze te water. Geheel esthetisch verant woord. glijdt de camera langs een zelfgefabriceerd graspolle- tje. Linksboven in de monitor ontmoeten de strakke blikken van Den Broeder en Van Splun teren elkaar. Hij springt op en roept enthousiast: „Het begin Bram van Splunteren: „Het is steeds je omgeving die je ontmoedigt door te zeggen 'je bent al veertig, doe nou even gewoon'." foto c was prachtig, alles ging eigenlijk goed, maar het geheel moet nog ietsje langzamer." In de afgelopen vier jaar heeft Van Splunteren zo'n honderd maal drie kwartier televisie af geleverd. „Ik heb enorm veel er varing opgedaan en veel meer geleerd dan op de filmacade mie. Nu word ik zelfs gevraagd om allerlei spotjes te maken. Niet dat ik het doe. maar het geeft wél de waardering aan. Volgend seizoen ga ik gewoon verder, maar dan met een soort Onrust! voor twintig- tot veer tigjarigen waarin voornamelijk maatschappelijke en sociale on derwerpen aan de orde ko men." Voor de jongere kijkers gaan de drie makers van het programma 'Jongens van de Witt' zich inzetten. Rock-en-roll Van Splunteren: „Als ik denk dat mensen wat kunnen, geeft ik ze een kans. Het item bij voorbeeld van twee weken gele- den over Japanse animatie, werd gemaakt door iemand die bij ons aanklopte met een goed idee. Het nadeel van deze ma nier van werken is, dat je al die mensen moet begeleiden. En daar gaat veel tijd in zitten. Het mooiste zou een interne oplei ding zijn. Probleem is dat ieder een bij de VPRO het hartstikke druk heeft." De danseres is inmiddels uit het water en staat te rillen op de kant. Snel slaat regie-assistente Joyce een handdoek om haar heen. „Dit houd ik niet lang vol", zegt de natte danseres be zwerend tegen van Splunteren. Deze kijkt een beetje zuur en Iaat haar warm worden in de zon; later op de ochtend zal ze nog een paar maal het water in moeten, weet hij. Dat vereist het script. Later op de dag vertrekt de hele ploeg richting Rembrant- plein, Amsterdam. In een café worden opnamen gemaakt van een dialoogje tussen de danse res en Rick de Leeuw van de Tröckener Kecks, terwijl ze dan- sen op een jazzy muziekje van de band Maximum Bob. Den Broeder tuurt met moeite door een dichtbebost woud van fles sen, terwijl ze haar haar kamt in de barspiegel. Van Splunterens stille ambitie is het maken van een speelfilm, „een soort rock-en-roll-verhaal dat zich in Nederland afspeelt. Hier schijnt dit soort films altijd heel truttig te moeten. En dan doen ze er een punker in, om het echt te doen lijken. Vrese lijk. Duidelijk gemaakt door mensen die nog nooit in een jongerencentrum zijn geweest." Jonathan' Demme - de maker van Silence of the lambs - is zijn grote voorbeeld. Die kwam zes jaar geleden met Something Wild. „een speelse spannende film met het echte rock-en-roll- gevoel. En dat gevoel, dóar gaat het om." (Onrust!, zondag 31 mei, Ne derland 2,19.27 uur) STRIPS BOLLEBOOM

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14