EG zonder eco-tax naar milieutop Rio EG eens over handels- en olie-embargo tegen Servië Voedselcrisis in Afrika van kwaad tot erger Buitenland Gorbatsjov namens partij voor rechter Duitse minister Waigel: Euromunt 'frank' noemen Tokyo en Osaka duurste steden van de wereld 6 WOENSDAG 27 ME11992 TV ïndcpf - PS Amerikaanse diplomaat Habib overleden parijs» Philip Habib. de vroegere Amerikaanse afgezant voor het Midden- Oosten, is maandag aan een hartaanval overleden tij dens een privé-bezoek aan Frankrijk. Als beroepsdiplomaat hielp Habib (72) de ontmoetingen te regelen tussen de Egypti sche president Sadat en Israels premier Begin in 1977. Reuzenpaling aan de haak geslagen Plymouth Sport- visser Trevor Ker- rison heeft wel een heel bijzon der exemplaar aan de haak ge slagen. De flink uit de kluiten ge wassen paling is 2.41 meterlang en weegt ruim 50 kilo. foto ap Nederlandse F-16 neergestort goose bay Een Nederlands F-16 gevechtsvliegtuig is gisteren in de Canadese provincie Newfoundland neergestort. De piloot kon zich met zijn schietstoel in veiligheid brengen en liep slechts lichte verwondingen op. Het toestel stortte neer op 200 kilometer ten zuiden van de Canadese luchtmachtbasis Goose Bay. Deel losgeld De Clerck terug brussel In Diegem onder de rook van Brussel is een deel van het losgeld teruggevonden dat is betaald voor de vrijlating van de Belgische miljonairszoon Anthony De Clerck. Er zijn vijf mensen aangehouden. De 11-jarige jongen, kleinzoon van een schatrijke textielbaron, werd begin maart na 32 dagen vrijgela ten in ruil voor naar verluidt ruim 14 miljoen gulden losgeld. Ex-partijchef Moskou Grisjin overleden moskou De voormalige partijchef van Moskou, Viktor Grisjin, is gisteren op 77-jarige leeftijd in Moskou overleden. Grisjin kreeg een hartaanval terwijl hij bij de gemeentelijke sociale dienst ver geefs aanklopte voor een verdubbeling van zijn pensioen. Grisjin was in 1985 een van de kandidaten voor de opvolging van Tsjer- nenko als secretaris-generaal van de communistische partij. Na dat hij het tegen Gorbatsjov had moeten afleggen, moest Grisjin als partijleider van Moskou plaats maken voor de huidige Russi sche president Jeltsin. Ieren: Priesters mogen trouwen Belfast Bijna 70 procent van de Ierse katholieken vindt dat priesters zich niet langer aan het celibaat hoeven te houden en mogen trouwen. Dat blijkt uit een enquête die is gehouden naar aanleiding van de zaak-Casey, bisschop van Galway. Casey kwam drie weken geleden in het nieuws toen bekend werd dat hij een zoon in de VS heeft. Europa ziet af van bemande ruimtevaart parus Europa zal niet voor het jaar 2005 een bemande ruimte- vlucht lanceren. Mogelijk zal de Europese Ruimte Agentschap ESA zelfs helemaal afzien van het bemande ruimte-project Her mes. ESA maakte gisteren in Parijs bekend dat er voorlopig voor Hermes geen geld is. Een financiële injectie uit Duitsland zit er niet in, als gevolg van de hoge kosten van de Duitse eenwording. moskou AFP/DPA/Rtr Ex-president Michail Gor batsjov moet voor het Russische Constitutionele Hof verschijnen als vertegenwoordiger van de Communistische Partij van de Sovjetunie (CPSU). De rechters zullen de grondwettigheid toet sen van de partij die meer dan zeventig jaar de dienst uitmaak te in de Sovjetunie, zo besloot het Hof gisteren. Het Hof schorste de zitting tot 7 juli, zodat de partijen hun dossier kunnen samenstellen en de rechters kennis kunnen ne men van de aanklachten. Gor batsjov heeft ermee ingestemd voor het Hof te verschijnen, al liet hij weten dat hij eigenlijk „alles al heeft gezegd" toen hij eind augustus na een mislukte staatsgreep van conservatieve communisten aftrad als secreta ris-generaal van de CPSU. Het Hof was gisteren bijeen gekomen om te bekijken of de decreten, waarmee de Russi sche president Jeltsin na de mislukte coup in augustus de activiteiten van de communisti sche partij verbood, wel grond wettig waren. Russische com munisten hebben deze kwestie aanhangig gemaakt bij het Hof in de hoop hun partij weer tot leven te wekken. Maar op de eerste zitting besloten de rech ters ook de grondwettigheid van de communistische partij te on derzoeken. Een van Jeltsins naaste mede werkers. de jurist Sergej Sjachraj, opende voor de zitting de aanval op de partij. Hij toon de documenten aan de pers om te bewijzen dat de CP nauwe banden onderhield met het in ternationaal terrorisme, met na me het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina (FPLP) van George Habash. Ook wees hij erop dat de partij geld uit de staatskas haalde én dat het Po litburo alle staatsfuncties vergaf. 680 FRANKFURT Rtr De Duitse minister van financi en, Theo Waigel, heeft gisteren voorgesteld de na 1999 te cre- eren Europese munteenheid 'franken' te noemen. Zowel Duitsland als Frankrijk zou goed met die naam kunnen le ven, aldus de bewindsman. Waigel hield gisteren een toe spraak voor een gehoor van po litici en ondernemers op de jaarlijke bijeenkomst van de vereniging voor de Europese monetaire eenheid. Hij had eer der voorgesteld de toekomstige gemeenschappelijke munteen heid van de EG-Ianden Euro- mark te noemen. Er is in Duits land weinig bereidheid om de ropese i de bestaande Eu- netaire eenheid ecu •men omdat die te sterk wordt geassocieerd met de historische Franse munteen heid Ecu. E)e president van de Duitse Bundesbank. Schlesinger, wil dat de Europese Bank in Frank furt wordt gevestigd. Behalve de hoofdstad van Hessen gelden ook Amsterdam, Londen en Luxemburg als serieuze kandi daten. Sinds kort is Bonn daar bijgekomen. Kanselier Kohl zou daar voorstander van zijn om dat hij de Rijnlanders op die manier een compensatie kan bieden voor het toekomstige verlies van Bonns status als hoofdstad. Alders komt op top met eigen initiatieven brussel peter de vries De Europese Gemeenschap zal volgende week op de we reldtopconferentie over het milieu in Rio de Janeiro (Un- ced) niet met voorstellen kunnen komen voor een ener gie-belasting (eco-tax). De milieuministers van de EG zijn er gisteren in Brussel niet in geslaagd overeenstem ming te bereiken over zo'n energieheffing. Belangrijkste reden voor de vertraging was het ontbreken van uitge werkte voorstellen van de zijde van de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG. collega Moller verweet EG-com- missaris Ripa Di Meana, één van de grote voorvechters van een energieheffing, maanden lang „grote verhalen" te hebben gehouden over de noodzaak van een C02-tax, maar nu pal voor de milieutop van Rio ver stek te laten gaan. Ripa presenteerde onlangs na een hard politiek gevecht bin nen de Commissie een voorstel voor een heffing op energie, op de uitdrukkelijke voorwaarde dat ook belangrijke handels partners als de VS en Japan zou- CORRESPONDENT EG Minister Alders toonde zich in Brussel „niet blij" met de gang van zaken, en liet merken het als een verzwakking te zien van de onderhandelingspositie van de EG in Rio. Hij kondigde aan op de milieutop zelf met nieu we initiatieven te komen om meer landen te binden aan de doelstelling de uitstoot van C02 tegen de eeuwwisseling te heb ben gestabiliseerd op het ni veau van 1990. Alders Deense Vliegveld Sarajevo heropend; Leger trekt zich terug uit Dubrovnik BRUSSEL/BELGRADO GPD/Rtr/AP De EG-landen willen een volle dig handels- en olie-embargo afkondigen tegen Servië en Montenegro, om die landen te dwingen mee te werken aan een vreedzame oplossing van de Joegoslavische crisis. Britse en Portugese woordvoerders heb ben dat gisteravond bekend ge maakt na afloop van overleg in Brussel tussen ambtenaren uit de twaalf EG-landen. De uit komsten van het ambtelijk overleg moeten nog worden be krachtigd door de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf. De ambtenaren zijn het ook eens geworden over een bevrie zing van (je buitenlandse tegoe den van Servië en Montenegro. Daarnaast streeft de EG naar een boycot op cultureel, sportief en wetenschappelijk terrein. De Servische minister van buitenlandse zaken Jovanovic haalde fel uit naar het westen. „Servië is geen agressor. Derge lijke beschuldigingen wijzen wij af. Door Servië te isoleren, iso leert het westen ook de moge lijkheid van vrede en stabiliteit in het gebied", aldus Jovanovic. De Bosnische president Izet- begovic heeft gisteren bevestigd dat er een akkoord is over her opening van het vliegveld van Sarajevo voor de aanvoer van voedsel, medicijnen en andere hulpgoederen. Het akkoord tus sen etnische moslims, Serviërs en Kroaten kwam tot stand na bemiddeling van de Russische minister van buitenlandse za ken Kozyrev. Het vliegveld was in handen van het door Serviërs gedomineerde Joegoslavische leger (JNA). Het leger is ook be gonnen met de ontruiming van Uitgeput na een tocht van 24 uur kwam dit moslim-gezin gisteren vanuit Sarajevo aan in Split. Zo'n 1.3 miljoen mensen zijn op de vlucht voor het geweld in Bosnië-Hercegovina. stellingen rond de Kroatische gerd en kreeg i havenstad Dubrovnik De stad december zwar wordt al zeven maanden bele- te verduren. t - Ifcjk, den meedoen. Die voorwaarde was in het plan opgenomen on der druk van het bedrijfsleven. Nederland, Duitsland en Dene marken - die verder hadden wil len gaan - reageerden teleurge steld, maar Groot-Brittannië was er juist blij mee. Spanje liet weten eigenlijk helemaal niets te voelen voor een belasting op energie. De heffing is nodig om het energiegebruik, en daarmee de uitstoot van C02, te stabilise ren I )e I landen hebben zich gebonden aan de doelstelling dat de uitstoot in 2000 op het niveau van 1990 moet liggen. In Rio zal een minder vergaand verdrag worden ondertekend, waarin alleen sprake is van sta bilisatie van de C02-uitstoot, zonder datum. Alders wil met een aparte radicalere verklaring duidelijk maken dat een flink aantal landen verder wil gaan dan dat verdrag. Vladimir Sanghi, delegatielid van een inheems volk uit Siberië, maakte gisteren in Rio de Janeiro kennis met twee afgevaardigden van de Braziliaanse Kayapo-indianen. fotoar» aitaavro nl/nes i november en beschietingen Walesa zegt vertrouwen in regering op BUDAPEST RUNA HELUNGA CORRESPONDENT OOST-EUROPA De Poolse president Lech Wale sa heeft gisteren zijn vertrou wen in de regering-Olszewski opgezegd. In een brief aan par lementsvoorzitter Sanovski pleitte de president voor de vor ming van een nieuwe regering met een stevige parlementaire basis. Dat zal moeilijk zijn, want het parlement is sterk versnip perd. Eigenlijk botert het al vanaf de regeringsvorming niet tussen Walesa en Olszewski. De directe aanleiding tot Walesa's brief is een conflict over het bezoek van de president aan Moskou. De rechtse, nationalistische partij en in het kabinet hebben zich achteraf zeer kritisch uitgelaten over dat bezoek en vooral over de ondertekening door Walesa van het Pools-Russische vriend schapsverdrag. Celstraf voor Duitse skinheads wegens aanslag BERLIJN HANS HOOGENPUK CORRESPONDENT De drie jonge Duitse skinheads die op 3 oktober vorig jaar in Hünxe in de deelstaat Noor drijn -Westfalen een aanslag pleegden op een tehuis voor asielzoekers, zijn tot celstraffen van 3,5 en 5 jaar veroordeeld. De kinderrechter achtte bewe zen dat de drie uit politieke mo tieven molotovcocktails hadden gegooid, waardoor twee Libane se kinderen ernstige brandwon den opliepen. Terwijl in de rechtszaal zowel de daders als de betrokken Li banese familie rustig reageer den op het vonnis, raakten bui ten enkele skinheads slaags met links-radicale,.autonomen". Amsterdam eindigt in middenmoot De Japanse steden Tokyo en Osaka zijn voor buitenlandse bezoekers veruit de duurste steden ter wereld. Dat heeft een onderzoek, waarvan de resultaten gisteren werden gepubliceerd, uitgewezen. Bij het onderzoek, dat twee keer per jaar wordt gedaan door een particulier in Zwitserland gevestigd adviesbureau, wa ren 98 steden betrokken. Amsterdam eindigde op een gedeelde 48e plaats. De goedkoopste stad is de Zim babwaanse hoofdstad Harare. Voor het onderzoek is geke ken naar de prijzen in dollars van een aantal artikelen, waaronder voedsel en kleding en het openbaar vervoer. De prijzen van hotels werden buiten beschouwing gelaten. In de meeste Westeuropese landen zijn de kosten van le vensonderhoud hoger dan in de Verenigde Staten. De Zweedse hoofdstad Stock holm is de op drie na duurste stad en de Noorse hoofdstad Oslo de op vier na duurste stad. De duurste Amerikaanse stad is Chicago, die net zo duur is als Amsterdam De Russische hoofdstad Moskou neemt op de ttjM de I Ie plaats in. Sommige Afrikaanse ste den, zoals de übischc hoofd stad Tripoli (nummer 3), de Gabonese hoofdstad übrevil- le (nummer 4, gelijk met Stockholm) en de Congolese hoofdstad Brazzaville (num mer 6. gelijk met Oslo), cin- Landsbergis dreigt met vertrek De Litouwse president Lands bergis heeft gisteren met aftre den gedreigd nadat de kiezers zijn voorstel voor een presiden tiële republiek zaterdag in een referendum hadden afgewezen. Landsbergis. die alleen ceremo nieel president is. stapt op als zijn tegenstanders in het parle ment hun „sluipende staats greep" niet staken. De president doelde daarmee op de campag ne van de oppositie voor een „nee" tegen het referendum en daarmee voor zijn aftreden. Oud-premier Kazimira Pruns- kiene heeft zich intussen ge voegd in het koor van de groei ende oppositie tegen Landsber gis. „Zelfs een marginaal demo cratisch politicus zou zijn opge stapt na het referendum", zei Prunskiene in een vraaggesprek voor de televisie. Landsbergis had het referendum uitgeschre- JOHANNESBURG GREG MYRE AP In het door oorlog verwoeste Somalia vechten broodmagere kinderen om van een vrachtwagen gevallen rijstkorrels. In Zimbabwe graven vrouwen in de uit gedroogde grond met stokken naar mieren. Van de onvruchtbare, zonover goten plateaus van F.tiopië tot de over volle vluchtelingenkampen in Malawi en Mozambique zijn miljoenen mensen volledig afhankelijk van voedseldona- Waarom is Afrika niet in staat zichzelf te voeden? Toen het gros van de landen in de jaren zestig onafhankelijk werd, voorzag het continent in zijn eigen voedselbehoefte. Drie decennia later hebben oorlog, droogte, overbevolking, de verdwijnende natuur en rampzalig beleid een permanente crisis teweegge bracht. .Afrikaanse regeringen hebben de landbouw jarenlang verwaarloosd en het resultaat is nu zichtbaar", zegt Erich Leistner. directeur van het Afrika Insti tuut. een particuliere Zuidafrikaanse onderzoeksgroep. „Ik denk dat het zelfs nog erger zal worden." De hongersnood in Etiopie halverwe ge de jaren tachtig eiste één miljoen mensenlevens. Op het ogenblik worden naar schatting 20 miljoen mensen in F.tiopië. Somalia. Sudan en elders in de Hoorn van Afrika bedreigd met de hon gerdood. De Nederlandse kerken hopen met hun inzamelingsactie van vori ge week 5 tot 7 miljoen gulden bij een te halen. De respons op de ac tie Honger in Afrika - Kerken hel pen nü is groot, aldus de kerken. De opbrengst zal worden besteedt aan voedselhulp en projecten op het gebied van watervoorziening, land bouwverbetering en gezondheid. De Samenwerkende Hulporganisa ties zullen de kerkelijke inzameling vervolgen met een nationale actie onder het motto Aktie voor Afrika, van 14 tot 21 juni. Zelfs de meest op landbouw gerichte landen leven van oogst naar oogst. Toen de regen dit jaar uitbleef, zagen alle elf landen in zuidelijk Afrika zich genoodzaakt graan te importeren ook Zuid-Afrika en Zimbabwe, vrucht bare landen die gewoonlijk overschot ten hebben. Hoewel in zuidelijk Afrika naar schat ting van de Amerikaanse Dienst voor Internationale Ontwikkeling 30 miljoen rrfensen worden bedreigd met honger zal een wijdverspreide hongersnood de ze regio, die veel beter is ontwikkeld dan de Hoorn van Afrika, waarschijnlijk bespaard blijven. In Zimbabwe en Mo zambique zouden echter al mensen van de honger zijn gestorven. Burgeroorlogen zijn de oorzaak de ergste ontberingen en geen land heeft meer te lijden gehad dan Somalia, waar dagelijks naar schatting 100 men sen, voornamelijk kinderen, de honger dood sterven. Veel Afrikaanse burgeroorlogen heb ben tien jaar of langer geduurd. Boerde rijen en wegen zijn vernietigd en boe ren zijn gevlucht naar de steden, waar ze afhankelijk zijn van hulp. De bevolking van Afrika neemt jaar lijks met 3,1 procent toe, sneller dan waar ook ter wereld. De voedselproduk- tie daarentegen is volgens internationa le organisaties sinds 1960 gemiddeld slechts 2 procent per jaar gegroeid De snelle bevolkingstoename en land bouwmethoden die het land schade be rokkenen hebben geleid tot ernstige milieuproblemen. Op het eiland Madagaskar is de kleur van de rivier de Betsiboka als gevolg van bodemerosie veranderd in karmijn rood. Boeren branden regenwouden plat om bouwland te verkrijgen en kap pen bomen om aan brandhout te ko men. Sommige milieuproblemen doen zich echter voor zonder dat de mens daaraan iets lijkt te kunnen doen. zoals in Mauritanië, waar de Sahara nu al 99 procent van het land beslaat, tegen 85 procent in 1960. Het continent beschikt nog altijd over E'noeg vruchtbaar land om zijn bevol- ng te kunnen voeden, maar de pro- duktie blijft achter bij de mogelijkhe den. De meeste boeren verbouwen al leen voor eigen gebruik en putten door een te intensief gebruik de weinige grond die ze hebben uit. In veel gevallen keert het beleid van de regering zich tegen de boeren. Ken neth Kaunda, die van 1964 tot vorig jaar president was van Zambia, probeerde zijn aanhangers in de steden tevreden te houden door de voedselprijzen laag te houden door middel van subsidies Ontmoedigd door de lage prijzen hiel den veel boeren het voor gezien, met als gevolg dat nog slechts 10 procent van de bebouwbare grond wordt be werkt. oogsten vaak wegrotten omdat de wegen op het platteland zo slecht begaanbaar zijn dat vrachtwagenchauf feurs weigeren ze te gebruiken en Zam bia het grootste deel van zijn voedsel moet importeren. West-Afrika heeft de laatste jaren niet te maken gehad met grote voedselte korten. maar zelfs die regio kan niet voorzien in zijn eigen voedselbehoefte. Onder druk van de Wereldbank en andere internationale instellingen zijn Afrikaanse landen begonnen hun eco nomie te herstructureren en meer geld gaan uitgeven aan de landbouw. „Het enige sprankje hoop is dat de regenn gen zich eindelijk hebben gerealiseerd dat ze op een catastrofe afstevenen", zegt Leistner van het Afnka Instituut. De Litouwse president Landsber gis. foto if>a ven als een test voor de popula riteit van zijn regenng. Duitsland paait VN met gratis kantoor in Bonn Duitsland biedt twee instellin gen van de Verenigde Naties gratis kantoorruimte in Bonn aan en 18H mÖlOMI doOv 11 L' miljoen gulden) voor hun ver huizing. Het VN Ontwikkelings programma en Bevolking fonds, samen goed voor 1.300 personeelsleden, worden uitge nodigd zii li in 1990 m 1 Muls land te vestigen. De Duitse re gen ngswoord voerder [heter Vo gel heeft dit gisteren gezegd. De kantoren in Bonn komen vrij doordat de Duitse regering zijn belangrijkste kantoren in de jaren negentig van Bonn naar Berlijn erplaatst. Vorig jaar juni besloot het Duitse parlement dat Berlijn behalve hoofdstad ook weer regenngszrtd van het herenigde Duitsland moet wor den. De twee VN' organisaties zijn nu nog grvrstigd in New York. waar ook de Algemene Vergade- nng van de YN en de Veilig heidsraad zetelen Behalve het Ontwikkelingsprogramma en het Bevolkingsfonds zou ook Unicef. het Internationaal Noodfonds voor Kinderen van de VN. overwegen New York te verlaten.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7