Senaat stemt in met basisvorming WAAR KAN IEDEREEN ZICH GROTER VOORDOEN DAN TE IS? M Stop uitbreiding recreatie Waddenzee Bonden teleurgesteld in Simons Binnenland Asielzoekers korter in transitruimte Schiphol D66: Koopkrachtbehoud minima is wèl mogelijk Opvallende daling van groei aantal wao'ers Kabinet komt belofte lastendruk weer niet na ><P* WOENSDAG 27 MEI 1992 3 'Afvalbakken zeker nu elke week legen' Na verdere concessies van Wallage De Eerste Kamer heeft gisteren toch ingestemd met het wetsvoorstel basisvorming van staatssecretaris Wallage (onderwijs). Dat betekent dat alle lbo-, mavo-, havo-, vwo- en gymnasiumleerlingen die volgend jaar met hun opleiding beginnen, een gemeenschappelijk lespakket van 15 vakken krijgen. Daar mogen ze twee tot drie jaar over doen. In totaal stemden 41 senatoren vóór de basis vorming en 26 tegen. emmen Het baby-olifantje Mingalar-Oo in het Noorder Dieren park in Emmen ging gisteravond voor het eerst in bad. begeleid door zij moeder en drie tantes. fOTO anp >ian anninga DEN HAAG GPD Minimumloners en uitke ringstrekkers hoeven er het ko mende jaar niet in koopkracht op achteruit te gaan. Voor hen kan koopkrachtbehoud of zelfs een lichte koopkrachttoename worden bereikt, als de huidige belastingvrije sommen worden omgezet in een voor iedereen gelijke belastingkorting (tax- credit). Daarvan profiteren de laagste inkomensgroepen. Dit blijkt uit berekeningen die het Centraal Planbureau (CPB) op verzoek van de D66-fractie in de Tweede Kamer heeft ge maakt. Volgens berekeningen van het kabinet zouden de mi nima er het komende jaar 1 procent op achteruit gaan, te genover een koopkrachtverbe tering van 1,5 procent voor de I hogere inkomensgroepen. Nadat premier Lubbers dit plaatje had onthuld, ontstond binnen het kabinet forse on enigheid tussen CDA en PvdA. Voor het CDA zou het door Lubbers geschetste inkomens beeld aanvaardbaar zijn, voor de PvdA niet. Het kabinet zoekt DEN HAAG GPD Het kabinet slaagt er niet in de belofte uit het regeerakkoord waar te maken dat de lasten druk (het beslag van belastin gen en premies op elke verdien de gulden) onder de 53,6 pro cent zal blijven. Dit jaar wordt dat 54 procent, ondanks een btw-verlaging met 1 procent (op 1 oktober) en een verlaging van de wao-premie met 1 procent (op 1 juli). nu naar mogelijkheden het beeld bij te stellen. Afschaffing van de belasting vrije sommen (die in het voor deel werken van de hogere in komens) en invoering van een tax-credit bieden mogelijkhe den, aldus D66. Hierdoor gaan minimumloners en uitke ringstrekkers er volgend jaar 0,1 tot 0,25 procent op vooruit. Ook voor alle andere groepen is het inkomensbeeld gunstiger, be halve voor mensen met inko mens van meer dan 90.000 gul den per jaar. Die gaan er in de D66-óptie nog wel op vooruit (0,2 procent)! maar dat is veel minder dan de koopkrachtstij ging van 1^5 procent die het ka binet voorzag. In D66-kring worden de idee- en nu verder uitgewerkt. De De mocraten ontkennen dat zij nu met de plannen zijn gekomen naar aanleiding van kritiek van CDA-fractieleider Brinkman. Deze verweet D66-voorman Van Mierlo recent wel kabinets plannen over de inkomens af te wijzen, maar zelf geen idee te hebben hoe het dan wel zou moeten. Dit blijkt uit de Voorjaarsno ta, een stuk van minister Kok van financiën over de gang van zaken van de huidige begroting. Uit de nota blijkt dat ook vorig jaar de lastendruk 54 procent bedroeg. Noch vorig noch dit jaar heeft het kabinet maatrege len genomen om de lastendruk tot onder het beloofde maxi mum terug te brengen. Daar mee zou, omgerekend, 1,8 mil jard gulden per jaar gemoeid zijn. Afvalbakken voor groenteresten, fruitschillen en rommel uit de tuin, de zogenoemde gft-bak- ken, moeten elke week worden geleegd. Volgens de stichting Natuur en Milieu wordt zo voorkomen dat zich met dit warme weer kwalijke stoffen en stank ontwikkelen in de afgeslo ten bakken. In veel gemeenten worden de bakken slechts twee keer in de maand geleegd. Natuur en Milieu reageert op uitlatingen van J. Lagendijk, ge meenteraadslid in Oud-Beijer- land en medewerker van Unile ver, die zich zorgen maakte over de zogenoemde anaerobe bac teriën die zich ontwikkelen in een zuurstofarme omgeving. Zij kunnen onder meer het ge vreesde botulisme veroorzaken. Maar daar is ook volgens het ministerie van milieu weinig kans op in een gft-afvalbak. Het ministerie wijst erop dat botulismekiemen altijd en overal voorkomen. In een gft- bak kunnen ze zich in theorie ontwikkelen, maar ze gedijen niet erg op plantaardig afval. Bovendien wordt hun ontwik keling geremd door de melkzu ren die andere bacteriën er pro duceren. ,Als het deksel steeds open en dicht gaat, krijg je nooit het ideale klimaat voor gevaar lijkebacteriën." den haag gpd Om de Senaat, en vooral de CDA-fractie, over de streep te trekken, moest Wallage gisteren opnieuw een serie toezeggingen doen over een soepele toepas sing van de nieuwe opheffings norm voor kleine scholen. De CDA-fractie op haar beurt slikte de eis in dat Wallage de tekst van de wet op dat punt moet wijzigen. Dat gebeurde nadat het debat werd geschorst voor politiek overleg met onder an deren premier Lubbers en vice- premier Kok. Na afloop van het debat in de Senaat, dat twee dagen duurde, zei Wallage: ,,Het is van het grootste belang dat deze Kamer het voortgezet onderwijs duide lijkheid heeft verschaft. Ik ben u daarvoor buitengewoon erken telijk." De discussie over de mo dernisering van het onderwijs aan 12- tot 15-jarigen in ons land verkeert al 25 jaar in een impasse. Met de basisvorming is die patstelling eindelijk door broken. Een meerderheid in de Senaat dreigde eerder het wetsvoorstel te torpederen, omdat met de basisvorming de opheffings norm wordt verhoogd naar 240 leerlingen. Volgens CDA-Sena- tor Grol-Overling verdwijnen daardoor 600 scholen, veelal kleine mavo- en lbo-scholen op het platteland. Volgens Wallage zijn dat er hooguit 180. „Elke school is er één, maar ik verzet me tegen het beeld dat sprake is van massieve kaalslag", aldus Wallage. Toch beloofde Wallage vorige week dinsdag een uitzondering te maken voor kleine lbo- en mavo-scholen op het platte land, waarvan opheffing een 'gat' zou veroorzaken in het voorzieningennivo. Deze scho len kunnen tot twee keer toe vijf jaar uitstel van executie krijgen. Het CDA nam met deze 'sterf huisconstructie' geen genoegen. Daarom beloofde Wallage giste ren wetgeving te zullen bevor deren op grond waarvan deze scholen na die tien jaar nog kunnen blijven bestaan, maar dab als dépendance van een grote school. Ook zegde Wallage wetgeving toe waardoor (te) kleine mavo- en lbo-scholen gemakkelijker dépendance kunnen worden van een grote scholengemeen schap. De eis dat zo n scholen gemeenschap zowel een lbo-, mavo-, als havo- en vwo-afde- ling moet hebben om een noodlijdend schooltje onder de vleugels te mogen nemen, ver valt dan. den haag» jan kuys Asielzoekers, die op Schiphol aankomen, zullen als het maar enigszins kan nog dezelfde dag worden overgebracht naar de nieuw gebouwde grensgevange nis in Amsterdam Zuid-Oost. Staatssecretaris Kosto van justi tie beloofde gisteren maatrege len te nemen om het verblijf van asielzoekers in de transit ruimte op Schiphol tot een mi nimum beperken. Alleen bij aankomst van grote groepen asielzoekers tegelijk, zal dit vol gens hem niet altijd lukken. Kosto deed zijn toezegging tijdens een debat in de Tweede Kamer over het overlijden van een vrouw uit Zaïre, die met haar gezin met jonge kinderen asiel zocht in Nederland. Tij dens het doorlopen van de pro cedures is. zo bleek later, van al les misgegaan Dat was voor Léonie Sipkes van Groen Links aanleiding Kosto en minister d'Ancona van wvc opheldering te vragen over de gang van za ken bij de opvang van asielzoe kers. Beide bewindslieden spra ken hun treurnis en afschuw uit over het voorval. Bovendien erkende met na me Kosto, die door iemand uit de publieke tribune voor 'moor denaar' werd uitgemaakt, dat op Schiphol ernstige fouten zijn amsterdam gpd Het aantal mensen met een wao-uitkering is in het eerste kwartaal zo weinig gestegen dat een daling in het verschiet lijkt te liggen. Steeds meer mensen krijgen ook nog slechts een ge deeltelijke uitkering waar in het verleden veel meer volledige uitkeringen werden verstrekt. Bovendien verdwijnen meer mensen dan voorheen uit de re geling doordat zij weer volledig aan het werk kunnen of doordat ze met pensioen gaan. Een en ander blijkt uit voorlopige cij fers van de Gemeenschappelij ke Medische Dienst (GMD). In het eerste kwartaal steeg het aantal mensen met een (volledige dan wel gedeeltelijke) wao-uitkering met 2700 tot 853.000. In het eerste kwartaal van vorig jaar was de stijging nog 11 000. Omgerekend in hele uitkeringsjaren (waarbij twee mensen met een halve uitkering als één worden beschouwd) was de stijging in het eerste kwartaal nog maar 200 Daarmee kwam dit aantal eind maart op 747.847 te liggen. Vorig jaar was de stijging in deze berekening nog B 000 In zijn kwartaalverslag meldt de GMD dat in de eerste drie maanden van 1992 veel minder nieuwe uitkeringen ztjn toege- gemaakt. De vreemdelingenpo litie in Hoofddorp is bijvoor beeld te laat ingelicht, waardoor het gezin met de zieke, zwange re vtouw vier dagen in de tran sitruimte moest doorbrengen. Ook in het opvangcentrum in Amsterdam is niet onderkend dat de vrouw ernstig ziek was. Pas tien dagen later heeft een huisarts, die is verbonden aan het asielzoekerscentrum in Nij eveen. de vrouw in een zieken huis laten opnemen. Daar is zij de volgende dag overleden. Kritische opmerkingen over medische voorzieningen op Schiphol legde Kosto naast zien neer. Ook buiten kantooruren, zo meldde de staatssecretaris, is op de luchthaven altijd een arts inzetbaar- Zwangere vrouwen en jonge kinderen zullen overi gens helemaal niet meer in de transitruimte worden onderge bracht. Het verzoek van Sipkes en Van Traa (PvdA) om ook in het grenshospitium geen gezin nen met jonge kinderen op te nemen, wees de staatssecretaris van de hand. Het risico dat van zo'n maatregel misbruik wordt gemaakt is volgens hem veel te groot Kosto meldde hel be staan van een werkgroep, die binnenkort rapporteert over het bieden van hulp aan asielzoe kers. die op Schiphol aanko- kend dan voorheen. Het waren er ruim 19.000. Werd vorig jaar nog 44 procent volledig afge keurd. dit jaar werd 38 procent volledig arbeidsongeschikt ver klaard rol 1907 loan M nieuw regime werd ingevoerd, lagen de percentages veel ho- 0 Ondertussen groeit het aantal mensen dat bij herkeuring na een begcleidmgsporiode weer (geheel of gedeeltelijk) geschikt wordt gear ht om. al dan niet in een andere functie, weer aan de slag te gaan. Mede op grond van cijfers over de Ziektewet het ziekte verzuim is her en der duidelijk aan het afnemen wordt voor zichtig gedacht aan een trend breuk Vorig jaar zomer, kort voordat het kabinet met zijn plannen kwam om de wao-uit- Leringen in hoogte en duur te beperken, ging het ministerie van sociale zaken er nog van uit dat het aantal wao'ers in 1992 met zo'n 26.000 zou stijgen, la ter werd dat aantal verlaagd tot 15.000 Het is zo goed als zeker dat ook dat ci|fer bij lange na niet wordt gehaald, dat er mis schien zelfs al een lichte daling in zou kunnen zitten inzeker is of het gevolgen zal hebben voor de plannen tot wijziging van de wao 40i°or ADUR0DAM MADURODAM HÉÉÉL NEDERLAND AAN IE VOETEN Haringkade 175. Den Haag. Telefoon: 070 - 355 3900 Organisaties voor toeristen, waterspor ters en natuur en milieu hebben voor het eerst de handen ineengeslagen om de Waddenzee als natuurgebied te bescher men. In het rapport Watersport op de Waddenzee pleiten de zes organisaties voor een maximum aan pleziervaartui gen en een stop op uitbreiding van re creatie voor sommige delen van de zee. Het rapport werd gisteren in Den Haag lan staatssecretaris Gabor landbouw en visserij. De bewinds- roemde de volgens hem „unieke samenwerking" tussen de organisaties en zei zich te kunnen vinden in enkele van de aanbevelingen in het rapport. Het rapport is opgesteld door de ANWB. Belangenvereniging Beroepszeil- schippers (BBZ), Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV). Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wadden zee (LOVBW), Noord Nederlands Water sport Bond (NNWB) en de stichting Na tuur en Milieu (SUM). Het is bedoeld als bijdrage aan de nieuwe versie van het zogeheten Plano logisch Kernbesluit (PKB) Waddenzee. Daarin wordt telkens voor tien jaar het beleid voor deze zee uitgestippeld. Het vorige PKB doteert van 1982 Een van de aanbevelingen, de vraag om een zogeheten verstoringsonder zoek, kon Gabor meteen honoreren. Het Instituut voor Bos- en Natuuronderzoek onderzoekt op dit moment hoe ver de recreatie kan gaan zonder de natuur te benadelen. De uitkomsten van het on derzoek worden dit jaar verwacht. Volgens het rapport van de zes organi saties kunnen de geulen die zowel bij eb als vloed bevaarbaar zijn. blijven dienen als recreatieroutes, zonder dat de natuur hier schade van ondervindt. In gebieden waar vogels fourageren en broeden en waar zeehonden ligplaatsen hebben, is uitbreiding van recreatie volgens de zes ongewenst. Bedoeld worden het Friesc- en Groninger Wad en delen van de Wad denzee bij de eilanden. In het rapport zeggen de organisaties dat het aantal recreanten dat van de zee gebruik maakt, moet worden gestuurd. Op hoogtijdagen (Hemelvaartsdag. Pink stereni wordt het maximum van 1 schip per 20 hectare water, vastgelegd in een rapport van de Waddenprovincies. bena derd Gepleit wordt dit aantal niet te ver pom CFO wil één cao ambulancesector De CW-bond CFO wil één cao voor alle medewerkers in de ambulancehulpveriening. Dat kan de onvrede over onder meer de salarissen en de werk druk oplossen De mensen in de ambulancehulpveriening vallen nu nog onder verschillende rechtsjKïsitieregelingen Kr zijn nameli|k zowel overheidsdien sten als particuliere ambulance diensten Dit voorstel kwam gis teren van I. Tamboer, voorzitter van de beroepsgroep ambulan cepersoneel van de CFO. tijdens cm symposium in Nijkrrk. Vier regenboogboa's gestolen rheden Uit het reptielenhuis van Ouwehands Dierenpark in Rhenen zijn vier van de vijf regenboogboa's ontvreemd. Dieren tuin-directeur G. Baars denkt dat er kenners achter zitten: een regenboogboa wordt aan particulieren verhandeld voor zo'n 1.500 tot 2.000 gulden. De rijkspolitie heeft een onderzoek inge steld. Het slot van het terrarium bleek geforceerd. Een vijfde boa werd elders medisch verzorgd, anders was die waarschijnlijk ook verdwenen. Ouwehands Dierenpark is nu erg onthand. De die rentuin levert de nakomelingen van de twee paartjes aan dieren tuinen elders in West-Europa. Het gaat om zeldzame en dus kostbare dieren die evenwel niet voorkomen op de lijst van be schermde uitheemse diersoorten. Kamer op de bres voor vrijwilligers den haag De Tweede Kamer vindt dat vergoedingen die vrijwil ligers ontvangen voor hun werkzaamheden minder snel door de fiscus als inkomen moeten worden belast. De fiscale vrijstel lingsgrens voor dit soort financiële tegemoetkomingen moet volgens de Kamer worden opgetrokken van 800 tot 2000 gulden per jaar. Dat blijkt uit een motie, ondersteund door een groot aantal fracties, die gisteren is ingediend. Het kabinet heeft over wogen de vrijstellingsgrens op te trekken van 800 naar 1000 gul den per jaar. Staatssecretaris Van Amelsvoort moet de Tweede Kamer vóór volgende week dinsdag, als over de motie wordt ge stemd, laten weten wat hij vindt van de veel verdergaande stap die de Kamer voorstelt. Huishoudens betalen 43 gulden meer den haag Door de milieubelasting op grondwater en afvalstof fen die het kabinet per 1 januari 1993 wil invoeren, zijn huishou dens gemiddeld 43 gulden per jaar meer kwijt. Dit blijkt uit doorberekeningen van het wetsvoorstel Verbruiksbelastingen op milieugrondslag. De ministers Kok (financiën) en Alders (milieu beheer) en staatssecretaris Van Amelsvoort hebben het voorstel, het kabinet het vorige week al eens was geworden, naar de Tweede Kamer gestuurd. In het voorstel is ook de bestaande brandstofheffing opgenomen. Vaten chemisch afval gevonden Rotterdam Op een bedrijfsterrein aan.de zuidkant van de Rot terdamse Waalhaven is een groot aantal vaten met giftig en brandbaar chemisch afval aangetroffen. Het terrein is inmiddels door de politie afgesloten. De politie en de Rijnmondse milieu dienst onderzoeken de illegale opslag. Een woordvoerder van de dienst vreest een nog onbekende chemische reactie als de stof fen met elkaar in contact komen. Het bedrijfspand, waar zes werken, is inmiddels ontruimd. Cijfers doorgerekend door CPB De vakbonden in de zorgsector hebben gisteren zeer teleurgesteld op de uitlatin gen van Simons gereageerd. De bewinds man liet in de Tweede Kamer weten dat hij voorlopig geen brood ziet in herope ning van het overleg in de zorgsector. Evenmin is de staatssecretaris erg gechar meerd van het plan van de FNV-bond Ab vaKabo om uit de impasse te geraken. „Als Simons in zijn huidige standpunt vol hardt, kan het conflict nog heel lang gaan duren. Zo komen we echt geen stap ver der", aldus bestuurder A. Wirtz van de FNV-bond AbvaKabo. Wirtz vindt het kwalijk dat Simons „wil lens en wetens volstrekt ten onrechte in de publiciteit de suggestie doet dat de Abva Kabo inmiddels wel te porren zou zijn voor een greep uit de pensioenkas. Niets is min der waar. Wij zijn en blijven daar fel tegen. Wij hebben in ons voorstel er alleen op ge wezen dat extra ruimte ontstaat als de ziek tekostenpremies in de zorgsector volgend jaar met 1 procent dalen." Dat is volgens de vakbondsbestuurder echter geen greep uit de pensioenkas „maar een volstrekt autonome daling die Kwartaalverslag van GMD Overleg over nieuwe zorg-cao niet hervat verantwoord is en die al lang is Een dergelijke daling - driekwart procent - hebben we begin dit jaar ook gehad. Maar dat is wat anders dan maar lukraak in één klap de premie met vijf procent te verlagen zoals het kabinet kennelijk nog steeds wil. Simons vergelijkt appels met peren. Hij weet donders goed dat hij dat doet want zo dom is hij ook weer niet. Maar hij heeft er kennelijk belang bij in de publiciteit een scheve voorstelling van zaken te geven en te suggeren dat wij langzamerhand toch te porren zouden zijn voor een greep uit de kas", aldus Wirtz. De AbvaKabo kwam maandag ook met het plan om een deel van de benodigde gelden voor de loonsverhoging te halen uit een bescheiden verhoging van de ziekte kostenpremies van 0,11 procent. Dat komt neer op gemiddeld zes gulden per maand per Nederlander. Simons voelt daar niets voor omdat dat naar zijn smaak „forse koopkrachtconsequenties zou hebben". De acties in de zorgsector gaan net zo lang tot er een behoorlijke cao op tafel ligt, aldus Wirtz. Nu Simons niet thuis geeft, gaat de FNV-bond in de Tweede Kamer de boer op in de hoop dat de volksvertegen woordigers wel brood zien in de suggesties van de AbvaKabo. In het Zuidplein-theater in Rotterdam hielden wijkverplegers gisteren een 'dodenwake'. -verpleegsters en krulswerksters FOTO ANP •ABTHi iPt -

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3