Zevenjarige Batoul was geen terrorist Groen Links loopt met hoofd in de wolken Senaat doet geen recht aan zijn opdracht Feiten Meningen Israël: Geen oorlog met Syrië WOENSDAG 27 ME11992 2 Waarom hetft Israël de familie Nassour vermoord? De Israëlische luchtmacht heeft maandag de 7-jarige Ba toul Nassour, haar 2-jarige zusje en haar vader en moe der gedood. De Israëliërs zeggen dat ze 'terroristische doelen' in Zuid-Libanon hebben gebombardeerd, maar Batoul zag er niet uit als een terrorist zoals ze daar lag in het mortuarium van het Hamoud Hospitaal in Sidon. Ze had haar schooluniform nog aan haar schooltas was naast haar lichaam gevonden nadat de vliegtuigen hun werk hadden gedaan en haar kleine, ronde gezicht en verwarde bruine haar waren bedekt met het grijze stof van de raket-explosie waardoor ze werd gedood. THE INDEPENDENT Batouls kleine zusje Dina lag in bed toen de piloten haar huis op de heuveltop boven Jibsheet met raketten bestookten. Het kleine meisje werd door de kracht van de explosies 45 me ter de tuin in geslingerd. Haar 27-jarige moeder, Huda, werd gevonden tussen het puin op de plaats waar eens de keuken was. Bezig met het ontbijt. Haar va der, de 36-jarige Yasser, werd in stukken gereten. Delen van zijn lichaam werden in het zwem bad van de familie gevonden. Waarom hebben de Israëliërs hen vermoord? Bronnen in de Libanese veiligheidsdienst be weren dat Yasser Nassour een vooraanstaande Hezbollah- functionaris was. Zelfs als dit waar is, rechtvaardigt dit niet de executie van zijn vrouw en dochtertjes. Maar ze zijn niet de eersten die moeten betalen voor hetgeen hun vader aanhangt. Eerder moest de 5-jarige zoon van sjeik Abbas Moussawi beta len voor zijn vaders leiderschap van de Hezbollah-beweging. Ook de leden van Hezbollah, die ik eergisteren de puinhopen van Nassours huis zag doorzoe ken, leken niet te begrijpen waarom de Israëliërs de familie hebben afgeslacht. Als Yasser Nassour tot Hezbollah had be hoord, zouden de gewapehdè militie-leden hem luidkeels hebben uitgeroepen tot Islami tische 'martelaar'. Dat deden ze niei. libsheet ligt in een gebied dat wordt gecontroleerd door Hez bollah. Tijdens de Israëlische bezetting in 1984 werd hier He zbollah-sjeik Ragheb Harb ver moord. Zijn opvolger, sjeik Ab- dul-Karim Obcid, werd hierin 1989 door de Israëliërs ont voerd. Maar sjeik Hassan Taleb, een neef van Obeids opvolger, die eergisteren gekleed in een tulband en een zwart gewaad bij de ruïnes van Nassours huis zat, verklaarde: „De Israëliërs hebben een burgerdoel geraakt en ik houd vol dat Yasser Nas sour geen lid was van Hezbol lah. Half Jibsheet behoort wel tot Hezbollah de Israëliërs hadden een Hezbollah-basis kunnen aanvallen als ze dat hadden gewild." Ooggetuigen vertelden me hoe vier Israëlische straaljagers en vier bewapende helikopters om 6.30 uur 's morgens op Nas sours huis waren afgevlogen en zes raketten op de gezinswo ning hadden afgevuurd. Ten minste één raket kwam tot ont ploffing bij een lager op de heu vel gelegen gebouw waar het plaatselijke tv-station van Hez bollah is gevestigd. Was dit mis schien het door de Israëliërs be oogde doel? Als ze het tv-station hadden aangevallen, was er ma teriële schade aangericht, maar waren er geen gewonden geval len. Maar het was echter Nassours woning die tot puin werd ge schoten. Het enige dat ik nog tussen de puinhopen kon ont dekken. waren een paar aan flarden geschoten schoolboe ken, gebroken serviesgoed en de huiskat. Zijn witte vacht was met stofbedekt en het beest zat angstig te miauwen temidden van de brokken beton. Voordat ik de puinhopen verliet, ver schenen boven mij Israëlische F-16 straaljagers. Artilleriegeschut Nassours broer Abbas wilde op de bewuste maandag zijn fami lie bezoeken, juist toen hij in zijn auto bij de villa arriveerde, vielen de vliegtuigen aan. „We hebben geen banden met enige politieke partij en ik kan geen enkele rechtvaardiging beden ken voor deze aanval op het huis van mijn broer", aldus Ab bas, die gewond in het Naba- tieh-ziekenhuisligt. In heel Zuid-Libanon was maandagochtend het gerommel van artilleriegeschut te horen terwijl de Israëliërs en hun mili tie-bondgenoten van het Zuid- libanese Leger (SLA) hun offen sief tegen Hezbollah voortzetten Israels 'staatsvijand nummer één'volgens de Israëlische de fensieminister Arens. De Liba- nezen verkeerden altijd in de veronderstelling dat de PLO de ze twijfelachtige positie innam. Maandag werden ook weer luchtaanvallen uitgevoerd op de dorpen Majdel Silm en Derdg- haiya, waar Israëlische vliegtui gen ook vorige week donderdag al bombardementen uitvoer den. Daarbij kwamen een vrouw en haar drie kinderen om het leven. Israël heeft zich niet verontschuldigd voor deze schandelijke incidenten zoals ook Hezbollah geen veront schuldigingen heeft aangebo den voor de even gruwelijke moord op een onschuldige jon ge christelijke Libanees in de door Israël gecontroleerde stad Jezzine. Sjeik Mohamed Hus- n veilig heenkomen in de omgeving v AD BLOEMENDAAL CORRESPONDENT Israëlischegevechtsvliegtuigen voerden gisteren tot drie keer toe aanvallen uit op Hezbol- lah-doelen ten noorden van de zogenoemde veiligheidszone in Libanon. Door de aanvallen van de afgelopen dagen is de spanning met Syrië snel opge lopen. Toch gaat Israël ervan uit dat het niet op een nieuwe oorlog zal uitdraaien. Israëls minister van defensie, Moshe Arens, zei gisteren in Tel Aviv dat er geen risico be staat omdat de Syriêra hebben gezegd dat ze niet van plan zijn een oorlog te beginnen, „en ik geloof hen". Wel ver langt Israël dat Syrië de pro- Iraanse Hezbollah in toom houdt. Syrië heeft een grote troepenmacht in Libanon. De opmerkingen van Arens lij ken vooral bedoeld als gerust stelling aan het adres van Washington. De Amerikaanse regering wordt met de dag nerveuzer door de vijandelijk heden in Libanon. Gister avond deed de woordvoerder van het Witte Huis opnieuw een beroep op alle betrokken partijen de grootst mogelijke terughoudendheid te betrach ten. Hij zei te hopen dat de strijd geen negatieve gevolgen zal hebben voor het vredes proces. De situatie in Libanon vormt geen twistpunt in de zojuist begonnen verkiezingscampag ne in Israël. De leider van Ar beid, Yizhak Rabin, verklaarde ii.it h11 ai inn deties van de Israëlische luchtmacht staat. Israël moest reageren, zei hij. „omdat de veiligheidssituatie in Libanon verslechterde en Hezbollah er voor het eerst sinds vele jaren in is geslaagd een positie van het Zuidliba- nese leger (de pro-Israëlische militie) onder de voet te lopen. Toch lopen ook binnen Israël en de bezette gebieden de ge moederen hoog op. In de ne derzetting Kfar Darotn in de Gazastrook stak een Palestijn .vanmorgen een joodse kolo nist dood. Het was de tweede Palestijns-Israëlische moord in vier dagen tijd. De Israëlische politie verricht te gisteravond 70 arrestaties na ernstige anti-Arabische rel len in Bat Yam, een zuidelijke voorstad van Tel Aviv. Elf mensen, onder wie twee agen ten, raakten gewond. Een me nigte van naar schatting drie duizend mensen, die leuzen scandeerde als 'Dood aan de Arabieren' en 'Politiestaat', be kogelde de politie met stenen en flessen. Het is onrustig in Bat Yam sinds zondag, toen een 15-jarig meisje werd doodgestoken dooreen Pales tijn uit de Gazastrook. Inwoners van de Gazastrook mogen tot en met vandaag niet in Israël werken, zodat de menigte gisteravond geen Ara bieren vond om zijn woede op te koelen. Zondag raakten twee Arabische arbeiders ern stig gewond toen ze werden afgetuigd door Israëlische rel schoppers. De harde kern bij de demonstraties wordt ge vormd door aanhangers van twee racistische partijen. 'Kach' en 'Kahane Leeft', en andere rechtsextremisten. De commandant van de poli tie in Tel Aviv heeft gewaar schuwd dat hij zijn mannen harder zal laten optreden als de ordeverstoringen doorgaan. Libanezen zoeken in de puinhopen van hun gebombardeerde huizen in het dorpje Derdghaia naar onge schonden bezittingen. foto afp sein Fadlallah, de meest in vloedrijke geestelijke van Hez bollah, heeft verklaard dat de diplomatieke pogingen om de Israëliërs uit Zuid-Libanon te krijgen, zijn mislukt en dat het nu tijd is om „de geweren te la ten spreken". Bezettingsmacht De afschuwelijke gebeurtenis sen van de afgelopen dagen zijn het gevolg van Israëls bewering dat Syrië de organisator is van de onophoudelijke aanvallen door Hezbollah op de Israëli sche bezettingsmacht. „We rea geren op een bijzonder afgeme ten manier", verklaarde Uri Lubrani, de officiële coördinator van de Israëlische activiteiten in Libanon, afgelopen zondag. „Maar degenen die bij de tegen partij de beslissingen nemen, dienen te beseffen dat we, wan neer de situatie verder escaleert, de middelen zullen vinden om daarop te reageren." Enkele uren later ontdekte Batoul Nas sour wat die middelen zijn. VERTALING MARGREET HESLINGA HAARLEM SJAAK SMAKMAN Weer haalt Groen Links een on voldoende. Vorig jaar blameer de de partij zichzelf met een van warrige compromissen aan elkaar hangend stuk over de grondslagen van de partij. Deze week demonstreerde Groen Links dat het evenmin in staat is realistischebeleidsalternatieven op tafel te leggen. Na CDA en PvdA presenteerde Groen Links met 'Tijd voor zelf standigheid' een visie op de so ciale zekerheid. Terwijl de hui dige regeringspartijen zich vooral beperkten tot bijstellin gen van het huidige stelsel om de kosten weer in de hand te krijgen, kiest Groen Links voor radicale vernieuwing die best een flink geld mag kosten. Centraal staat de invoering van een basisinkomen, al heet het beestje wegens de interne ver deeldheid (voor de oude PPR het heilig, de voormalige CPN was er mordicus tegen) nu basisuitkering. Iedere Nederlan der zonder (voldoende) inko men krijgt, ongeacht met wie hij of zij „eet, vrijt of samen woont", maandelijks 925 gul den op de giro. Groepen als al- leenwonenden, 50-plussers en langdurig werklozen krijgen nog een toeslag. Oók de thuiszitten de vrouw van de directeur krijgt die 925 gulden, bevestigde ka merlid Rosenmöller. Groen Links kiest daarmee voor individualisering: iedereen moet onafhankelijk van een an der kunnen voorzien in het ei gen levensonderhoud. Dat kost echter geld, en niet zo'n beetje ook. Tenzij bijna iedereen die kan werken ook gaat werken, kost de beoogde nieuwe Wet Al gemene Inkomensvoorziening al gauw 20 miljard gulden meer dan de huidige sociale wetge ving. Daar zit de achilleshiel: het stel sel wordt onbetaalbaar als veel mensen er een beroep op doen. En daarmee lijdt het plan aan hetzelfde euvel als het huidige stelsel. Ook dat werkt prima, tenzij je bijvoorbeeld de wao gaat gebruiken als afvloei ingsregeling. Om misbruik te voorkomen, denkt Groen Links voorzichtig aan een 'beperkte arbeids plicht'. Heel voorzichtig, want kon het er intern ns worden, en niet zonder reden. De basisuit kering levert namelijk meer economische zelfstandigheid op en daarmee grotere indivi duele vrijheid. Maar dat laatste wordt weer beknot door een ar beidsplicht. Het middel (de ba sisuitkering) werkt zo dus ave rechts uit op het doel (meer in dividuele vrijheid). Er is nog een probleem: zelfs als hij er komt, lost zo'n beperkte arbeidsplicht niets op. Er is al een sollicitatieplicht voor werk lozen, maar die heeft het be roep op de sociale zekerheid niet afgestopt. Wat, triest ge noeg voor Groen Links, wél lijkt te werken is het minder aan trekkelijk maken van een uitke ring. GAK-onderzoek leverde nog onlangs de weinig verras sende uitkomst op dat minder mensen een beroep op een uit kering doen als die uitkering la ger wordt. De Sociale Verzeke ringsraad meldde dat de animo voor de wao fors is afgenomen sinds de kabinetsbesluiten van vorig jaar. Wil je, zoals Groen Links, uitkeringen aantrekkelij ker maken, dan vraag je dus om misbruik. De wereld zit niet zo mooi in elkaar als menig Groen Linkser droomt. En dan: om iedereen aan werk te helpen, moeten er genoeg banen zijn. Groen Links wil naar een 32-urige werkweek om die te scheppen. Maar de ar beidstijdverkorting is niet voor niets vastgelopen. In veel be drijven gaf het problemen om voor de hoger gekwalificeerde banen geschikte mensen aan te trekken om de gaten op te vul len. Bovendien willen veel werknemers helemaal niet kor ter werken als ze dat te veel geld kost. Tot slot het punt van de lasten druk (het beslag van belastin gen en premies op elke verdien de gulden). Die lastendruk gaat onvermijdelijk omhoog als het plan van Groen Links zou wor den ingevoerd. Want hoe aan trekkelijk is het in het door Groen Links bedachte stelsel nog om te gaan werken voor pakweg het minimumloon? Het Centraal Planbureau moet het allemaal nog doorrekenen, maar de uitkomsten laten zich raden. Rosenmöller zei het al met groot gevoel voor understa tement: „Wellicht zullen we straks toch scherpere keuzes moeten maken". DEN HAAG MARGREET VERMEULEN We moeten oppassen dat de Eerste Kamer haar traditie van bezinning niet inruilt voor die van het onderhandelen, zei staatssecretaris Wallage van on derwijs gisteren in de Senaat. „Een chambrede negotiation in plaats van een chambre de ré- flection", klonk het deftig maar uitdagend. De dames en heren senatoren zijn zulke terechtwij zingen niet gewend en ze zijn er allerminst van gediend. Een kwartier later trok Wallage zijn grapje in als „minder gesiaagd", kort nadat een bode hem een briefje van één van zijn ambte naren had bezorgd. De basisvorming leent zich niet voor grapjes. Want de basisvor ming is een 'mijnenveld', om in de terminologie van Wallage te blijven. „Ik maak me geen illu sies, want het kan vlak voor de eindstreep nog mis gaan", zei Wallage gistermiddag alsof hij zichzelf tot voorzichtigheid wil de manen. Toch lanceerde Wal lage zijn nieuwe serie toezeg gingen aan de Senaat gisteren met een wrange ondertoon. „Natuurlijk zijn partijen in de Senaat minder gebonden aan het regeerakkoord gaf hij de Senaat toe. In dat regeerak koord stelt het kabinet zich ten doel de vorming van grote scho lengemeenschappen te stimule ren, terwijl een meerderheid in de Senaat het juist voor de klei ne schooltjes opneemt. „Maar de Senaat kan het kabinet niet dwingen in strijd te handelen met het regeerakkoord. Dat lijkt me een ondergrens." Over de niet-aflatende kritiek van CDA-Senaatslid Grol-< )ver- lingzei Wallage: „Het CDA moet de wordingsgeschiedenis van dit wetsvoorstel nog eens nagaan. Het is in hoge mate ook uw basisvorming." En: „Ik mag van een partij als het CDA toch een zekere betrokkenheid vra gen bij het kabinet. Ik vind het Wallage tijdens het debat in de Senaat: „Ik maak me geen illusies, want misgaan." nogal wat als tegen mij gezegd wordt: 'pas het voorstel maar even aan. dan zijn we er wel voor'. Ik voel mij door CDA en PvdA een bepaald pad opge stuurd. Het is nogal wat als er opeens een CDA-woordvoerder terste, namelijk een wetswijzi ging, te eisen. En premier Lub bers droeg het cement aan door zijn geestverwante senatoren het volgende voor te houden: „De afweging is aan u. Maar het kabinet zegt dat ik weer een andere kant Wallage was vorige week dins- de dag al op zijn hurken gaan zit ten om het CDA tegemoet te komen. Er komt een uiterst soe pel ontheffingsbeleid voor mavo- en lbo-scholen op het platteland, die onder de ophef fingsnorm van 240 leerlingen zakken. Zo'n ontheffing kan tien jaar duren. Gisteren zakte Wallage nog iets verder door de knieën met de belofte dat deze (te) kleine scholen na een ontheffing van tien jaar alsnog de mogelijkheid krijgen te overleven, maar dan En dat terwijl Tweede Kamer steun hebben gekregen van <üle partijen, be halve de WD." Wallage kon zich die tegenaan val veroorloven. Want in de middagschorsing was na lang durig politiek beraad met pre mier Lubbers en vice-premier Kok een compromis gerijpt. CDA-minister Hirsch Ballin (justitie) leverde er de bouwste nen voor door de CDA-senato- ren voor te houden dat het niet nodig was van Wallage ^et ui- het kan vlak voorde eindstreep nog foto anp ed oudenaarden als dépendance van een scho lengemeenschap. Daartoe zal Wallage een „wetswijziging op termijn bevorderenOok op andere knelpunten zegde Wal lage „indien nodig en op ter mijn" wijzingen toe op de wet basisvorming. Zulke toezeggin gen hebben natuurlijk een hoog cosmetisch gehalte. Want is Wallage „op termijn" nog staatssecretaris? Bovendien kan de Tweede Kamer zo'n toezeg ging dwarsbomen door het wetsvoorstel in kwestie af te wij- Hoe dan ook. het proces van lo ven en bieden verhinderde dat de Senaat een gedegen debat voerde over de kwaliteit van het voorgezet onderwijs aan kinde ren van 12 tot 15 jaar. De dis cussie heeft zich versmald tot de vraag hoeveel kilometer je leerlingen mag laten Fietsen om aan hun leerplicht te voldoen. Daarmee heeft de Senaat de bij na zestig uur durende discussie in de Tweede Kamer voor een groot gedeelte nog eens dunne tjes over gedaan. Is dat verstan dig voor een politiek orgaan waarvan het bestaansrecht steeds vaker ter discussie staat? Het CDA heeft het debat aange grepen om zich voor de tweede keer te profileren als de kam pioen van de kleine scholen. Onder die druk heeft Wallage toegezegd de wet anders te zul len uitvoeren dan hij van plan was toen de Tweede Kamer haar fiat aan de basisvorming gaf. Dat is op zijn zachtst ge zegd een malle situatie. Zo lijkt de Senaat zich via een omweg te ontworstelen aan zijn groot ste beperking: dat ze geen wets voorstellen mag amenderen (wijzigen), maaralleen mag aannemen of verwerpen. De Senaat doet daarmee ook geen recht aan zijn oorspronke lijke opdracht. Dat is de wetge ving te beoordelen op haar zui verheid, helderheid en prakti sche uitvoerbaarheid. Door toedoen van de Senaat is het wetsvoorstel basisvorming er juist op achteruit gegaan als het om die punten gaat. Het enige positieve van het de bat in de Senaat is dat niemand in achterkamertjes met porte feuilles heeft gezwaaid. Ook Wallage niet. Geruchten als zou Wallage met aftreden hebben gedreigd, ontkende hij met ver ve. .Anders blokkeer je de zake lijke discussie. Ik praat niet graag met het mes op tafel. Dan zet je het gesprek klem Het machtswoord mag dan niet nodig geweest zijn. de Senaat is schoorvoetend, haast tegen wil en dank, met 42 tegen 26 stem men akkoord gegaan met de grootste vernieuwingsoperatie in het voortgezet onderwijs sinds de mammoetwet.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2