Leidsch Dagblad 'Meer geld nodig voor monumenten' A.S.C.-NED. ELFTAL Nederlander wil eerder met pensioen SPEKTACULAIR J.5.8E N8JUI fél De Motorhuis Groep Leidse verplegers in verzet TE WARM? Rusland en Oekraïne delen Zwarte Zeevloot Rode Khmer zit VN- vredesmacht dwars KORTINGEN TOT SO% dHulshoff MEMSBi BEL: OPVALLEND 0PRUIMING WOENSDAG 27 ME11992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR 39863 LOSSE NUMMERS ƒ1.50 Groen Links 2 Deze week kwam Groen Links met haar visie op de sociale zeker heid. Het plan rammelt aan alle kanten. Waddenzee ontzien 3 De Waddenzee moet meer bescherming krij gen. Er moet o.a. een be perkt aantal pleziervaartui gen worden toegelaten. Eco-tax 7 De EG gaat naar de milieuconferentie in Rio zonder eco-tax. Minis ter Alders wil nu in Rio met eigen plannen komen. El Greco /t O De Spaanse schilder I J El Greco was voor Irene Prinsen de inspiratie bron bij het vervaardigen van een enorm kunstwerk. Koeman moet kiezen C M'chels heeft Ro- Z J nald Koeman voor het blok gezet. De libero moet kiezen tussen Bar celona of Ora. ije. Goekoop noemt bezuinigingen onzalig leiden janet van duk De 'extreme' bezuinigingen op de monumentenzorg zijn dramatisch. Om te voorkomen dat historische gebouwen verpauperen, moet het budget worden verdubbeld. Dan is er weer evenveel geld beschikbaar als in 1980. Dat zei de Leidse burgemeester C. Goekoop vanmiddag in Den Haag tijdens een symposium van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten over monumentenzorg. gaat het te ver." Om aan te tonen hoe ernstig de problemen zijn, schetste Goekoop de situatie in Leiden. Op dit moment moet de eige naar van een rijksmonument vijf jaar wachten op subsidie. De wachtlijst zal zo sterk groei en, dat de wachttijd 15 jaar wordt. De oorzaak daarvan is niet alleen de forse bezuiniging op de stadsvernieuwing. Ge meenten zelf hebben ook min der geld en worden bovendien geconfronteerd met een steeds langere lijst van beschermde panden. Volgens Goekoop hebben overheid en politiek te weinig aandacht voor het cultuurbe houd. Dat komt onder meer doordat steeds minder ambte naren zich bezighouden met de monumentenzorg. „Mensen blijven mensen. Als er meer opera-liefhebbers bij het rijk zit ten, bestaat de neiging meer Goekoop haalde in zijn functie van voorzitter van de Raad voor het Cultuurbeheer fel uit naar het kabinet. Het plan van staatssecretaris Heerma om het stadsvernieuwingsfonds op te heffen noemde hij 'onzalig'. En minister d' Ancona van cultuur heeft volgens hem het 'slechte voorbeeld' gegeven door de bij drage van haar departement aan het opknappen van monu menten in te trekken. Het verschijnsel dat het rijk minder geld over heeft voor de instandhouding van historische en beeldbepalende panden speelt al langer, maar de laatste jaren wordt het budget 'in een versneld tempo afgekalfd', aldus Goekoop. „Meer dan de helft van het restauratie-budget is via de ene of andere weg verdwe nen. Het gaat niet meer om een evenwichtige bezuiniging. Nu Zon en maan in duister utrecht» In juni worden zowel de zon als de maan een keer ver duisterd. Maar wie een van beide verschijnselen wil zien, zal daarvoor ver weg met vakantie moeten. Bestemmingen als zuid west-Frankrijk, Spanje of Portugal zijn goed om de verduistering van de maan gedeeltelijk waar te nemen. Voor de zonsverduiste ring moet men zich op een cruiseschip richting Zuid-Amerika bevinden of een bezoek brengen aan Uruguay. Op 15 juni om 5.27 uur in de ochtend (Nederlandse tijd) is te zien hoe de volle maanschijf langzamerhand wordt „afgeknabbeld". Om 06.57 uur wordt het hoogtepunt bereikt. Dan is tweederde verduisterd. De zonsverduistering is op 30 juni te zien in een smalle strook aan de Atlantische kust bij Montevideo. Zelfdoding in psychiatrie neemt toe utrecht Het aantal zelfdodingen in psychiatrische ziekenhui zen is tussen 1970 en 1989 gestegen van 66 tot 225. In 1989 maakten op psychiatrische afdelingen van algemene ziekenhui zen 56 patiënten een eind aan hun leven. Het Nederlands Cen trum Geestelijke Volksgezondheid en de Geneeskundige Hoofd inspectie voor de Geestelijke Volksgezondheid signaleren dit in een gezamenlijk rapport. Het risico voor psychiatrische patiën ten om door zelfdoding te overlijden is 30 tot 40 keer groter dan voor de rest van de bevolking. Hoewel vrouwen vaker een po ging doen is het aantal geslaagde zelfdodingen bij mannen ab soluut en relatief groter. Eis vijf jaar voor wurgen vriend zwolle De rechtbank in Zwolle heeft gisteren tegen een 21-ja rige Ermeloër een gevangenisstraf van vijf jaar geëist. De man zou op 7 februari zijn vriend hebben gewurgd. Volgens de ver- dachte heeft hij op verzoek van het slachtoffer een knoop in diens sjaal gelegd. Die deed de sjaal zelf om zijn nek en trok hem aan, waarna verdachte het uiteinde vasthield. De overledene was een oude vriend van de verdachte. De vriend zou te kennen hebben gegeven dat hij dood wilde. Maandag 1 juni -19.00 uur Een unieke voetbalwedstrijd. Terrein Duivenvoordestraat. Oegstgeest. Kaarten a 12,50 bij voorverkoop adressen: Leiden Wout Bergers Spon. Haarlemmerstraat 40 Wout Berger? Spon Haarlemmerstraat 232 Wout Bergers Spon Ri|nsburgerweg 12V Drogisterij Boertiaave Haarlemmerstraat 68. Gé en Gé. Nieuwe Rijn 30. h Meyer (praktijk). Stokroos i Leiderdorp: Gé en Gé. Wmkelhot 22 Oegstgeest Het Wapen van Oegstgeest de Kempenaerstraat 97 Fa de Tombe de Kempenaerstraat 77. Snack AJ de Kempenaerstraat 117, Foto Dickhotf inslaan 63 vd Meer Rijwielen. Lange Voon 19: Hankan. Lange Voo't 33 Klerks. Lange Voonplein 12 Snackbar t Haasje. Boertiaaveplein 11 geld naar de opera te doen vloeien", aldus de burgemees ter. Hij stak echter ook de hand in eigen boezem. De organisa ties die zich bezighouden met monumentenzorg zijn 'te be scheiden geweest' en hebben te laks gereageerd op de verande ringen. „Te vanzelfsprekend heeft men aangenomen dat het allemaal wel los zou lopen. Wel licht is de hele monumenten wereld veel te gouvermenteel." apeldoorn gpd De Nederlander wil rond zijn 60ste met pensioen. Daar is extra premie voor nodig, maar hij is bereid die te betalen. Hij voelt veel minder voor een eerder tijdstip van pensionering als dat gepaard gaat met een lager pensioen. Dat blijkt uit een onderzoek dat bureau Inter/View heeft verricht in opdracht van het gisteren 75 jaar bestaande Avero Pen sioen, onderdeel van het verzekeringscon cern Avero Verzekeringen dat op zijn beurt een van de poten is van de Avero Centraal Beheer Groep. De uitkomsten van de enquête maken duidelijk dat pensioenfondsen en levens verzekeringsmaatschappijen veel werk zullen moeten maken van nieuwe, flexibe le pensioenvormen die mensen meer vrij heid laten om zelf de datum te bepalen waarop ze met pensioen gaan. „Bijna ne gen op de tien Nederlanders vinden trou wens dat het mogelijk moet zijn langer of korter dan tot je 65ste te werken", aldus Avero-directeur Cees Kielstra. „Slechts 11 procent van de ondervraagden overi gens allemaal mensen met een betaalde baan vindt het terecht dat in Nederland de pensioenleeftijd op 65 jaar ligt." De grootste voorkeur in de enquête kreeg de 59ste verjaardag als beginpunt van het pensioen. „Daar treedt een heel aardig verschil bij op. Jongeren, zo tot 25 jaar, zeggen het liefst tot hun 62ste te wil len blijven doorwerken; zij hebben er nog zin in. En ook de 50-plussers blijken de smaak nog te pakken te hebben; zij zou den (gemiddeld) tot hun 61ste willen blij ven werken." „Het zijn de middengroepen, de men sen zo tussen de 25 en de 50 die nu volop in het arbeidsproces zitten die aangeven dat zij vóór hun 60ste. zo met 58 jaar, zouden willen stoppen. Wel is men algemeen de mening toegedaan dat 68 jaar de maximumleeftijd zou moeten zijn om met pensioen te gaan. Wie langer wil blijven werken dan tot zijn 65ste. zal op zijn 68ste toch echt aan terugtreden moe ten denken." Staatssecretaris van sociale zaken Ter Veld greep de cijfers van Avero gisteren aan om er bij pensioenfondsen en levens verzekeraars op aan te dringen meer mo gelijkheden te scheppen voor flexibeler vormen van pensionering. NOG 8 DAGEN EN DAN EEK...I iïl GR0EN00RDHALLEN ill IN LEIDEN MEER DAN 240 GEBRUIKTE AUTO'S (alle merken) De gezondheidszorg in Leiden demonstreer de vandaag op het Leidse Vrouwenkerkhof. Zo maakte het personeel zijn ontevredenheid kenbaar over de matige lonen. In het centrum instellingen werd vandaag zondagdienst ge- actie, die de naam 'Lijdens verzet' kreeg. Am- thenrode gaven veel familieleden van patiën- bulancepersoneel steunde de verplegers door ten gehoor aan de oproep om hand- en span- aanwezig te zijn met ziekenwagens. In veel diensten te verlenen. Pagina 22:Verplegers foro HINK BOUWMAN i Leiden was een informatiemarkt over de draaid. In het Leiderdorpse verpleeghuis Ley- KLM-piloot van fraude vrijgesproken amsterdam» De Amsterdamse rechtbank heeft gisteren een van belas tingontduiking verdachte KLM- piloot vrijgesproken. De Haar lemse rechtbank veroordeelde eerder een andere vlieger voor een soortgelijke aanklacht tot een twee jaar celstraf. De nu gepensioneerde piloot die in Amsterdam terecht stond, zou de*Nederlandse fiscus voor 1,3 miljoen hebben opgelicht. Hij had de fiscus in 1983 laten weten naar Ierland te zijn geë migreerd, maar bleef volgens Justitie gewoon in Nederland wonen. Volgens de rechtbank is het bewijs daarvoor niet gele verd. De officier van justitie eis te twee jaar celstraf en een boe te van 500.000 gulden. De advo caat van de verdachte mr. J. Verhoef liet getuigen aan het woord, die konden bevestigen dat de piloot wel in het buiten land heeft gewoond. Rusland en Oekraïne gaan de Zwarte Zeevloot verdelen. De twee belangrijkste staten uit de voormalige Sovjetunie gaan on derhandelen over de verdeling van de meer dan 300 schepen. De vloot zal niet langer vallen onder de gezamelijke strijd krachten van het Gemenebest van Onafhankelijke Staten (GOS). - Maarschalk Jevgeni Sjaposj- nikov, opperbevelhebber van de GOS-strijd krach ten, maakte dat gisteren bekend op een pers conferentie in Moskou, na een bijeenkomst van de ministers van defensie van de GOS-sta ten. Sjaposjnikov zei ook dat de laatste kernwapens van de schepen zijn gehaald, waarmee de vloot niet meer wordt gere kend tot de strategische strijd krachten die onder zijn bevel vallen. Met de aanstaande verdeling van de Zwarte Zeevloot lijkt een einde in zicht VOOT een 81 bnp conflict tussen Rusland en Oek raïne. De twee lagen sinds de oprichting van het GOS. in de cember vorig jaar. met elkaar in de clinch over de gezamelijke defensie. Terwijl Rusland pleitte voor de instandhouding van de Sovjet-strijdkrachten, hield Oekraïne vast aan de oprichting van eigen leger. Oekraïne trok uiteindelijk aan het langste eind toen Rusland vorige maand be sloot ook een eigen leger op te bouwen. Volgens Sjaposjnikov hebben de ministers van defensie van de GOS-landen gisteren ook be sloten alleen de kernwapens van de voormalige Sovjetunie onder centraal gezag te plaat sen. Behalve de Zwarte Zeevloot zullen ook paratroepen en het grootste deel van de luchtmacht niet langer onder de strategi sche strijdkrachten vallen. Eer der was afgesproken dat con ventionele wapens eveneens onder het bevel van Sjaposjnik ov zouden vallen. Het lijkt nu steeds waar schijnlijker dat Sjaposjnikov als minister van defensie tot het Russische kabinet van Boris Jeltsin zal toetreden. Overigens liet de Russische president gis teren weten dat hij geen tweede ambtstermijn ambieert. Wel zei Jeltsin dat hij zijn huidige ter mijn, tot 1996, zal uitzitten. Jelt sin wordt in dat jaar 65. Nederlanders krijgen geen medewerking Leren zitmeubelen LEOLUX - LAAUSER - YOUNG INTERNATIONAL - GELDERLAND. MONTIS eva ZITBANKEN en FAUTEUILS met 3-DAAGSE MAGAZIJNVERKOOP - donderdag 28 mei, (Hemelvaartsdag), 11.00-17.00 uur) - vrijdag 29 mei. 11.00-21 00 uur) - zaterdag 30 mei. 11.00-17.00 uur) 100 («ar anders denken (w wonen |(1 I rxci15ïïi «T* TUINMEUBELEN Den Haan heeft een kollektie van buitengewone klasse! tuinstoelen, tafels ligbedden, r tuinmeubelen, houten tuinbanken kussens en parasols m exclusieve kleuren en dessms accessoires en dekoraties voor tuin en terras Geopend ma t/m vn| 9-6 uur, za9-5 vrijdag koopavond den Haan Luitenant-kolonel Herman Du- kers, commandant van het Ne derlandse mariniersbataljon dat begin volgende maand in Cam bodja moet worden gestatio neerd, heeft nog geen mede werking gekregen van de Rode Khmer, de communistische ver zetsgroep die het gebied rond Pailin onder controle heeft. „Als er niet snel iets gebeurt, moet ik misschien het hoofdkwartier van de VN-macht in Phnom Penh aanraden de stationering van de Nederlandse militairen in Cambodja te vertragen", zo zei Dukers gisteren desge vraagd. De commandant heeft vorige week geprobeerd de toekomsti ge locaties van het bataljon in het gebied rond Pailin te bezoe ken De eerste keer is dit gelukt, maar daarna is hem de toegang steeds geweigerd door eenhe den van de Rode Khmer aan de grensposten met Thailand. „We hebben weinig zaken kunnen doen aldus Dukers. De hoogste diplomaat van de VN-macht m Cambodja (Un- tac). de lapanncr YmmM Mh- hi. heeft gisteren in Phnom Penh Dukers relaas bevestigd Akashi wil de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties inscha kelen. als de Rode Khmer dwars blijft liggen. De VN-trocpen moeten tot alle sectoren in Nog geen abonnee 071 - 161400 071 161353 SERVICE HET WOORD IS AAN Jiddische levenswijsheid Wie het kwade niet kan verdra gen, kan het goede niet beleven. VANDAAG Binnenland - Buitenland Cultuur Familieberichten Feiten en meningen Info VANDAAG OOK WETENSCHAP PAGINA 11 HET WEER Verwachting tot morgenavond Kans op onweer Vannacht weinig bewolking en temperatuur 13 graden Overdag overwegend zon en later in het zuiden kans op een onweersbui Middagtemper,ïtuur 25 graden Wind uit oost tot zuidoost, matig., aan de kust en op het UB nu en dan krachtig. Helft personeel KRO overtollig hilversum »cro Bij de KRO zullen zo'n 150 van de ruim 300 vaste arbeidsplaai sen vervallen Eerder de/e week werd bekend dat op korte Ier mijn 40 banen moeien verdwij nen. De vakbonden hebben nu te horen gekregen dat er in 1994 nog eens ongeveer 110 banen wegvallen. Het gaat met name om radio- en tv-programma- makers, die met woede en schrik op het nieuws hebben gereageerd. Onder hen is Willi- brord E'requin, die te horen heeft gekregen dat hij in dc toe komst slechts op free lancc ba sis voor de KRO kan werken De Dienstenhond NV is woedend over de plannen. Vol gens bondsbestuurdcr Stcffc Bak is er geen sociaal plan. In middels heeft de KRO directie a) een begin gemaakt met dc. uitvoering van de reorganisatie door hei opstellen van een 'transferlijst' Per brief hebben de Dienstenbond dl journalistenvakbond NVT dc KRO directie gesommeerd on middellijk te stoppen met de re organisatie. Als reactie op de brief is de operatie inmiddels tijdelijk bevroren Zie verder pagina 14. Cambodja vrije toegang krijgen, aldus Anahlf omdat vna 11 juni de demobilisatiefase in gaat. Zeventig procent van de legers van alle Cambodjaanse verzetsgroepen moeten gede mobiliseerd en ontwapend wor den en twee maanden lang in kampen verblijven voordal ze naar huis gaan. Rode Khmer-leider Khieu Sampan wil echter pas met de lainiiiuwiliiu -iis aBe u i namese troepen Cambodja hebben verlaten. Volgens Hanoi en dat wordt door alle VN- functionarissen bevestigd hebben alle Vietnamese troe pen echter al in 1989 Cambodja verlaten. groot aanbod in dc verbouwings- 10 - 60% KORTING op dc gehele collectie w.o. v Bommel, Birkcnstock. Mcphisto, (Marks, Grcvc en andere bekende merken Shoes Accessories M aarsman yccg 12. Leiden Tel. 071 - 120566 Nog geen abonnee? Vul de bon in elders in deze krant. 8 VI214 1 4 00053

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1