Scalfaro nieuwe president Italië Minister: Syrië bereid tot oorlog Bosnische milities omsingelen kazernes: 1000 soldaten vast Buitenland Massud en Hekmatyar sluiten vredesakkoord Thaise parlement achter grondwetwijzigingen Belgische douane gaat over op prikacties DINSDAG 26 ME11992 6 De Partij in beklaagdenbankje moskou Het Constitutionele Hof in Moskou heeft besloten de Communistische Partij van de Sovjetunie (CPSU) in staat van beschuldiging te stellen en te bekijken of de partij „grondwettig" is. Dat maakte de voorzitter van het Hof, Valeri Zorkin, vanmor gen bekend bij de opening van een zitting waarin het Hof de de creten van president Jeltsin van 23 en 25 augustus en 6 novem ber vorig jaar worden bestudeerd. Toen verbood Jeltsin alle acti viteiten van de CPSU en de Russische CP. Naar verwachting zul len de rechters tot een compromis-uitspraak komen, waarbij leltsins decreten als onwettig worden veroordeeld, maar de par tij desondanks illegaal wordt verklaard. Vlucht afgebroken na klachten colombo Een gecharterd vliegtuig dat onderweg was van de Sri Lankaanse hoofdstad Colombo naar Japan is gisteren een uur na het opstijgen teruggekeerd, omdat enkele van de 247 Ja panse passagiers hadden geklaagd over de service aan boord. Omdat het geschil aan boord niet kon worden opgelost, keerde het toestel om. Imelda eist schoenen, panties en bh terug Manila Imelda Marcos heeft vandaag de Filipijnse regering of ficieel verzocht al haar familiebezittingen terug te geven, waar onder haar 1.200 paar schoenen, panties en een kogelvrije bh. Marcos dreigt de regering zelfs voor het gerecht te slepen als ze niet binnen 10 dagen een volledige inventarislijst van haar in be slaggenomen eigendommen krijgt. Rugova president Kosovo pristina Ibrahim Rugova is tot president van de Servische pro vincie Kosovo gekozen. Dat blijkt uit de voorlopige uitslagen, die gisteren bekend werden. Rugova, de leider van de etnische Alba nezen in Kosovo en enige kandidaat, kreeg meer dan 90 procent van de stemmen. 'Anne hertrouwt in Schots kerkje' londen Pinses Anne, dochter van de Britse vorstin, zal over en kele maanden in een klein Schots kerkje hertrouwen. Dat meld de het Britse boulevardblad de Sun gisteren. De gelukkige zou Tim Laurence zijn, een commandant van de Britse marine. Zelf vond Laurence de geruchten nogal voorbarig. 'Vrouwelijke priesters struikelblok' Vaticaanstad» Priesterwijding van vrouwen vormt een groot struikelblok in het proces van verzoening tussen de katholieke en de Anglicaanse kerk. Dat zei paus Johannes Paulus II gisteren bij zijn eerste ontmoeting met de nieuwe leider van de Angli caanse kerk, aartsbisschop Carey van Canterbury. Volgens de paus moet de Anglicaanse kerk kiezen: óf vrouwelijke priesters öf goede banden met het Vaticaan. foto epa Israël zet aanvallen op Zuid-Libanon voort Imam Ahmad Taleb, een leider van de Hezbollah-beweging, bekijkt in het dorpje Jibsheet de ravage na de Israëlische luchtaanvallen. foto»epa damascus/den haag ap/Rtr/afp/dpa Syrië is bereid oorlog te voeren als Israël besluit het land te be trekken bij de confrontaties met Hezbollah-strijders in Zuid-Li- banon. Dat heeft de Syrische minister van buitenlandse za ken Farouk al-Sharaa gisteren gezegd. Tegelijkertijd liet Israël weten de. aanvallen op Hezbol- lah-bases in het zuiden van Li banon voort te zetten. „Als Israël oorlog oplegt, dan heeft Syrië geen andere moge lijkheid dan te vechten", zei al- Sharaa in een verklaring. Hij re ageerde hiermee op recente verklaringen van Israëlische functionarisen die hadden ge zegd dat Syrië de Hezbollah- strijders steunde en zinspeelden op een mogelijke beperkte mili taire actie tegen Syrische troe pen. Syrië heeft een vredes macht van 40.000 man in Liba non, als uitvoeisel van een mandaat van de Arabische Liga. In Israël werd koel gereageerd op de uitspraken van al-Sharaa. Al-Sharaa zei dat Syrië zich gebonden achtte aan het vre desproces in het Midden-Oos ten en serieus probeert een al lesomvattende vrede te berei ken. Volgens de minister wil Is- raël met zijn aanvallen op Liba non het vredesproces „onder mijnen en voor altijd begra- Palestijnse vertegenwoordi gers hebben gisteren bij hun bezoek aan Den Haag laten we- ten dat de Europese Gemeen-1 schap mede-organisator wordt van het vredesoverleg overhet Midden-Oosten. Woordvoerster I Hanan Ashrawi zei na een on derhoud met de Nederlandse minister Van den Broek dat de EG meer belang heeft in het vredesoverleg dan de huidige organisatoren, de VS en Rus land. Israël is tegen een leidende rol van de EG bij het vredes overleg, wegens pro-Arabische standpunten van sommige le den. De EG heeft nu een waar nemersstatus. Bom Barcelona waarschijnlijk werk van Grapo barcelona ap De bomaanslag waarbij gister morgen in Barcelona vijftien mensen gewond raakten, is waarschijnlijk het werk van de linkse stadsguerrilla-organisatie Grapo. De bom ontplofte rond 9 uur bij het kantoor van het Spaanse Nationale Werkgele- genheidsinstituut INEM. Geen van de gewonden liep ernstig letsel op. Later op de ochtend maakte de politie van de Catalaanse hoofdstad een bompakket on schadelijk dat bij een ander ar- beidbureau was aangetroffen. De verantwpordelijkheid voor de aanslag is niet opgeëist. De actie vertoont echter overeen komsten met twee Grapo-aan- slagen op kantoren van het Mi nisterie van Arbeid op 30 april in Madrid. De Spaanse vakbonden ma ken zich op voor een algemene staking van een halve dag, waarmee ze donderdag willen protesteren tegen het werkgele genheidsbeleid van de socialis tische regering van premier Fe lipe Gonzalez. In Spanje is He melvaart geen vrije dag. Moord op rechter Falcone geeft doorslag De klokken van het parlementsgebouw Montecitorio luidden gisteravond om aan te geven dat Italië een nieuw staatshoofd heeft. De christen-democraat Oscar Luigi Scalfaro, sinds enkele weken voorzitter van de Italiaanse Tweede Kamer, was gekozen tot opvolger van de afgetre den Francesco Cossiga. Scalfaro's kansen stegen het afgelopen weekeinde aanmer kelijk nadat alle kandidaten die door de regeringscoalitie en de oppositie waren voorgesteld, veertien in totaal, waren ge sneuveld. De roep nam toe om een zogenaamde institutionele oplossing - een persoon die niet de kandidaat was van een van de partijen en door zijn functie wordt geacht boven die partijen te staan. Scalfaro en de voorzit ter van de Senaat, de Republi kein Giovanni Spadolini, kwa men als enigen in aanmerking. Maar het was de moord, afgelo- rome eelco van der linden correspondent De 73-jarige Scalfaro werd in de zestiende stemronde gekozen met 672 van de 1.014 stemmen. Zijn kandidatuur werd gesteund door de christen-democraten, socialisten, liberalen, sociaal democraten, de vroegere com munisten van de PDS en enkele kleine linkse partijen. Alleen Le- ga Nord, de fascistische MSI, de Republikeinse Partij en de Partij voor Communistische Herop richting stemden op andere kandidaten. pen zaterdag, op rechter Gio vanni Falcone die een versnel lend effect had. Alle 1.014 parle mentariërs realiseerden zich dat een nog langer voortdurende patstelling de ongeloofwaardig heid van de al zwaar in diskre diet verkerende politieke klasse totaal zou maken. De verkiezing van Scalfaro moet worden gezien als een op lossing bij gebrek aan politieke overeenstemming tussen de verschillende partijen en tussen de verschillende stromingen binnen de in crisis verkerende christendemocratische partij DC. Dit voorspelt niet veel goeds voor de kabinetsformatie die nu op het programma staat. Scalfaro, die als president de premier moet aanwijzen, zal di rect al zijn diplomatieke kwali teiten moeten aanwenden. Binnen zes maanden verkiezingen Afghanistan ligheid in Kabul zal worden ver zekerd door kleine groepen mu- jaheddin, die onder bevel staan van het ministerie van binnen landse zaken. De Afghaanse mujaheddin te kenden donderdag ook een ver drag waarin ze afspraken hun geschillen in de toekomst niet meer met wapengeweld op te lossen. Maar enkele uren na on dertekening van het akkoord kwam het opnieuw tot gevech ten tussen de groepen van Mas sud en Hekmatyar. In de nacht van zondag op maandag escaleerden de vijan delijkheden, waarbij ook de Oe- zbeekse militie van generaal Abdul Rashid Dostam betrok ken raakte. Een woordvoerder van Hekmatyar verklaarde dat minstens 18 soldaten van de Oezbeekse militie in het week einde om het leven zijn geko men. Bewoners van Kabul meldden dat ook burgers zou den zijn gedood. Het vertrek van de Oezbeekse militie uit Ka- bul is altijd een van de belang rijkste eisen van Hekmatyar ge weest. Leiders van twee rivaliserende strijdgroepen in Afghanistan hebben gisteren een vredesak koord getekend en overeen stemming bereikt over terug trekking van hun troepen uit de Afghaanse hoofdstad Kabul. Bo vendien is afgesproken dat bin nen zes maanden verkiezingen moeten worden gehouden. Het akkoord werd na zeven uur onderhandelen bekendge maakt door de radicaal-islami tische Hezb-i-Islami van Gul- buddin Hekmatyar en de Hezb- I-Hamiat van commandant Ah med Shah Massud, inmiddels minister van defensie. De ge sprekken tussen Hekmatyar en Massud werden bijgewoond door bemiddelaars van de rege ringen van Pakistan en Saudi- Arabië. De wijze waarop de troepen zich zullen terugtrekken en het tijdstip waarop worden door een commissie van de muja heddin (islamitische strijders) uitgewerkt, aldus een commu niqué van beide leiders. De vei- 'Alle reactoren Tsjernobyl nu gesloten' düsseldorf ap De kerncentrale in Tsjernobyl is door de Oekraïnse autoriteiten paloten. Dal heeft de Duitse minister van milieu lOaus Töp- fer gisteren gezegd. Een explosie in een reactor van de centrale zorgde in april 1986 voor de grootste (bekende) kernramp tot nu toe. Een radio actief geladen wolk bereikte grote delen van Europa. Volgens Töpfer heeft de Oek raïnse minister van milieu Sjer- bak hem gezegd dat ook de drie overgebleven reactoren van Tsjernobyl inmiddels zijn geslo ten. Duitsland heeft steeds voorop gelopen bij pogingen de veiligheid van kerncentrales in de nalige Sovjetunie en Oost-Europa verbeterd te krij- gen. Noodtoestand opgeheven bangkok rtr/afp/dpa Het Thaise parlement heeft zich giste ren uitgesproken voor een grondwets herziening die het in de toekomst on mogelijk maakt dat niet-gekozen mi litairen het schoppen tot premier. De volksvertegenwoordigers stem den in de eerste ronde met 533 tegen 0 (bij negen onthoudingen) voor de grondwetsherziening. In de tweede ronde werd volstaan met handopste king. Het parlement trok bovendien de acht dagen geleden afgekondigde noodtoestand in. De oppositie eiste de afgelopen we ken dat alleen gekozen politici tot premier kunnen worden benoemd. Deze wens leidde vorige week tot massabetogingen tegen de regering en de afkondiging van de noodtoe stand. In de daaropvolgende vier da gen werden bij ongeregeldheden naar schatting enkele honderden burgers gedood door militair geweervuur. F*remier Suchinda, die wordt gezien als de hoofdverantwoordelijke voor het ingrijpen van het leger tegen de demonstranten in Bangkok, heeft van koning Bhumibol clementie gekregen waardoor hij niet in staat van be schuldiging kan worden gesteld voor het bloedvergieten. Gisteren demonstreerden zo'n 2.000 studenten en ambtenaren voor het parlementsgebouw. Ze eisten de bestraffing van Suchinda en andere verantwoordelijke militairen. Onenigheid over overdracht wapens JNA BUDAPEST RUNA HELLINGA correspondent De ontruiming van de laatste drie kazernes van het Joegoslavische le ger (JNA) in Sarajevo is gisteren op nieuwe problemen gestuit. Bosni sche milities omsingelden de kazer nes, nadat was gebleken dat het JNA afspraken over overhandiging van wapens had geschonden. In to taal zitten er nog 1.000 militairen in Sarajevo vast. Eerder was overeen gekomen dat het leger de helft van al zijn wapen tuig aan de moslim-milities zou overdragen. Maar toen de eerste vrachtwagens met wapens gis terochtend werden overdragen, bleek een van de kisten leeg te zijn. Daarop weigerden de Bosnische milities nog langer aan de ontrui ming van ae kazernen mee te wer ken. Het leger houdt echter vol dat is overeengekomen dat de wapens onder beheer van de VN zouden ko men tot de Serviërs, Kroaten en moslims in Bosnië het eens zouden worden over de verdeling van het materieel. Ondanks de problemen bij de ka zerne was het in Sarajevo gisteren vrij rustig. Dat gold niet voor andere delen van Bosnië. Er waren hevige gevechten in het oosten en noord oosten van de republiek. Het Joego slavische persbureau Tanjug meld de dat Kroatische milities een brug bij de stad Mos Ar hebben opgebla zen in een poging het westen te iso leren van de rest van Bosnië. De commandant van de VN-troe- pen in Kroatië, de Indiase generaal Satish Nambiar, aangekondigd dat hij vandaag persoonlijk in het oos ten van Kroatië onderzoek wil doen naar de gedwongen verdrijving van Kroaten uit het gebied. Dit weekein de zouden onder meer 22 Kroaten uit het dorp Tovamik zijn gezet. Ze zijn uiteindelijk ongevangen door het Russische VN-natal jon en heb ben tijdelijk onderdak in een VN- basis gekregen. Politie opent vuur op burgers in Mombasa Twee Belgische actievoerders zijn bij de grenspost Hazeldonk op de weg gaan zitten c De Belgische douane heeft gisteravond besloten de lan delijke blokkade-actie aan de grenzen te beëindigen en over te gaan op prikacties. Volgens een mededeling van de bonden zal de douane hiermee vandaag beginnen. De blokkades die aan de grenzen met Nederland. Duitsland en Frankrijk voor kilometers lange files zorgde, heeft voor de actievoerders nog niet het gewenste resul taat opgeleverd. De ongeveer 4.000 medewerkers van de expeditiekantoren dreigen eind dit jaar bij het wegval len van de EG-binnengren- zen hun baan te verliezen. Zij willen van de regering concrete maatregelen voor een sociaal plan voor het overtollige personeel. De blokkade-acties van gisteren hebben geleid tot rijen wachtende Nederlandse vrachtwagens bij verschillen de Nederlands-Belgische grensovergangen. Bij de grensposten Roosendaal. Stein, Eersel, Hazeldonk en Eijsden ontstonden in de loop van de dag files. De vrachtwagens werden slechts af en toe doorgelaten. Ook bij de Belgische spoorwegen wordt actie ge voerd. Het spoorwegperso neel legt vanavond (22.00 uur) «oor 24 uur het werk neer. De staking treft het he le Belgische spoorwegnet, zo heeft NS gisteren meege deeld. Ook het treinverkeer van en naar Parijs ligt stil. Oproerpolitie in de havenstad Mombasa in Kenya heeft giste ren zeker twee burgers doodge schoten. Dat gebeurde nadat demonstrerende moslims de auto van parlementslid en dis trictshoofd van de regeringspar tij Kanu, Shariff Nassir, in brand hadden gestoken. Veiligheidstroepen versche nen gisteren in de straten van Mombasa en hielden burgers aan om hun identiteitspapieren te controleren. Volgens oogge tuigen was een van de slachtof fers een fruitverkoper die op weg naar huis door de paramili taire GSU werd aangehouden en vervolgens in de borst werd geschoten. De problemen begonnen 's morgens toen een groep aan hangers van de niet geregi streerde Islamitische Partij van Kenya (IPK) zich voor het ge rechtsgebouw in Mombasa ver zamelde om de vrijlating van een populaire moslim-straat predikant af te wachten. Nassir, een radicaal aanhan ger president Moi. had de lei ders van de IPK afgelopen weekeinde gewaarschuwd dat hard tegen hen zal worden op getreden als zij hun politieke activiteiten en demonstraties niet onmiddellijk staken. Kenya duldt sinds eind vorig jaar meerdere politieke partijen, zo lang deze niet op religie of een bepaalde etnische groepering zijn gebaseerd. Mombasa, normaal een oord van vrede en rust, werd vorige week in navolging van gebeur tenissen in andere steden plots opgeschrikt door demonstra ties. rellen en plunderingen na dat de politie om onduidelijke redenen zeven straatpredikan ten, allen IPK-leden. had gear resteerd.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 6