Boeren verminderen produktie mest Brinkman: Wao-besluit zo laten of mini-stelsel Ombudsman ergert zich aan bv ov-studentenkaart Binnenland Biodiesel alleen zonder accijns haalbaar Artsen te snel met kalmeringsmiddelen Hirsch Ballin: Mogelijk twee mensen in één cel 'Kamer moet opsluiten kinderen verbieden' XpL' ge. Bezwaar tegen code bij aidstest verzekering - blNSDAG 26 MEI 1992 Politie voert actie tegen jetski's enkhuizen» De rijkspolitie te water gaat „harde maatregelen" nemen tegen de bestuurders van jetski's. De politie heeft hiertoe besloten na een serie ernstige ongevallen. Zondag werd een 11- jarig meisje in het IJsselmeer bij Schardam door een jetski over varen en ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een politiewoordvoerder was zij het derde zwaargewonde slachtoffer van een jetski op het IJsselmeer binnen twee weken. Volgens de woordvoerder storen tal van bestuurders van de ge motoriseerde „waterbrommers" zich „totaal niet" aan de veilig heidsregels. Terwijl zij minimaal 250 meter uit de kustlijn moe ten blijven, zouden bestuurders van jetski's op het IJsselmeer bij voorkeur met hoge snelheden tussen zwemmende recreanten vlak onder de kust slalommen. Bij ernstige of herhaalde overtre dingen zal de politie de vaartuigen in het vervolg in beslag ne- Twee jaar cel voor uitlokken roof Amsterdam Het gerechtshof in Amsterdam heeft gisteren een 48-jarige Amsterdammer veroordeeld tot twee jaar gevangenis strafwegens uitlokking van de roof van drie schilderijen. Het gaat om diefstal van doeken van Van Gogh, Cezanne en Jong kind uit het Amsterdamse Stedelijk Museum op 20 mei 1988. De rechtbank legde de man eerder tweeëneenhalf jaar op. Dat was tevens de eis van de procureur-generaal bij het gerechtshof. Het hoger beroep draaide om de vraag of de Amsterdammer er al dan niet is „ingeluisd". Twee mannen die al voor hun aandeel in de roof zijn veroordeeld, zeiden dat hij de diefstal voorstelde en de drie schilderijen aanwees. Ook zou hij kopers hebben gewe ten. De Amsterdammer zelf stelde daarop dat hij het slachtoffer van wraak was. De twee veroordeelden zouden zijn naam heb ben genoemd nadat was gebleken dat hij de politie op de hoogte had gesteld van de roof. Actie voor Afrika begint 14 juni den haag Zondag 14 juni begint de nationale noodhulpactie voor Afrika. De actieweek onder het motto 'Actie voor Afrika' loopt tot en met 21 juni. Het gironummer 555 wordt vanaf 14 ju ni opengesteld ten bate van de 40 miljoen mensen in de Hoorn en het zuiden van Afrika die door de hongersnood worden be dreigd. Dit maakte de Novib gisteren bekend, mede namens on der meer Memisa, Artsen Zonder Grenzen en het Nederlandse Rode Kruis. Bij de hulporganisaties komt een stroom van hulp- aanvragen binnen. De aanvragen komen dit keer niet alleen uit de traditionele droogtegebieden in de Hoorn van Afrika, maar ook uit landen als Mozambique, Zambia en Namibia. Door het uitblijven van regen is de helft van de oogst verloren gegaan. Zelfs graanexporteurs als Zimbabwe en Zuid-Afrika zijn dit jaar afhankelijk van voedselhulp uit het buitenland. Aan de wao-besluiten van het kabinet, genomen vorig jaar au- jgustus, mag niet worden ge tornd. Als de PvdA dat doet, imoet niet worden uitgesloten dat het CDA met de WD besluit ,tot invoering van een mini-stel- sel in de sociale zekerheid. Dit schrijft CDA-fractieleider Brinkman in het partij-orgaan CDAktueel. De CDA'er meent dat zijn opstelling niet als drei gement moet worden opgevat. Hij zegt slechts te willen aange- ven dat het bij de wao om een „voor de coalitie heel wezenlijk besluit gaat". Brinkman zegt met verbazing kennis te hebben genomen van j het streven van de PvdA-fractie om alle wao'ers jonger dan 50 jaar te ontzien bij ingrepen in hun uitkering. „Dit zou beteke nen dat we ruim 40 jaar twee I systemen naast elkaar zouden hebben. Wat nu misschien prachtig lijkt, maar over tien jaar niet meer is uit te leggen", aldus Brinkman. Volgens de CDA-voorman be tekent het PvdA-plan boven dien dat alle prikkels voor wao'ers die wellicht nog wel op enigerlei wijze aan de slag zou den kunnen, worden weggeno- Het feit dat de WD het PvdA streven steunt, doet Brinkm&n af met de stelling dat de libera len daarbij tegelijk een mini stelsel in de sociale zekerheid willen. „Ik denk dat de PvdA het niet op prijs zou stellen als de CDA-fractie op dit punt een ge legenheidscoalitie met een deel van de oppositie zou vormen", schrijft de CDA-fractieleider vervolgens. Brinkman wijst erop dat zo- wel CDA- als PvdA-politici vorig jaar stad en land zijn afgereisd om de kabinetsbesluiten uit te leggen. „Het land is erop voor bereid en lijkt klaar voor be sluitvorming. Nu terugdeinzen, zou onnodige onzekerheid ver oorzaken". Dat de groei van het aantal wao'ers geringer is dan voor zien, is voor Brinkman geen ar gument om de wao-besluiten bij te stellen. De groep groeit immers nog steeds. Bovendien zou het positieve effect van de aankondiging dat bij de wao wordt ingegrepen snel verdwij nen, als iedereen doorkrijgt dat de maatregelen in de praktijk toch niet genomen worden, meent de CDA'er. Aantal klachten over onderwijs stijgt De nationale ombudsman mr. Oosting ergert zich bijzonder aan het weinig klantvriendelijke beleid van de bv ov-studenten kaart. Het aantal klachten dat 1 de ombudsman over onderwijs ontvangt, is vorig jaar aanzien- j lijk toegenomen. Dat komt vooral voor rekening van de bv, die soms pertinent weigert aan- I bevelingen van de ombudsman uit te voeren. Dat zegt Oosting Meer aandacht voor daklozen Staatssecretaris Simons (volks gezondheid) zal met d'Ancona (wvc) taris Heerma (volkshuisvesting) nagaan of meer kan worden ge daan aan de opvang van dak en thuislozen. Hij heeft dit be loofd tijdens een commissiever gadering over zijn Nota Ge zondheidsbeleid. Het gaat om een probleem waarbij diverse departementen zijn betrokken (welzijn, wonen, gezondheidszorg). Het aantal dak- en thuislozen is afgeste gen tot ongeveer 30.000 en een steeds groter deel van deze groep bestaat uit (ex-)psychia- triscne patiënten. VB. De bv ov-studentenkaart, die de produktie en uitgifte van de ov-kaart aan studenten beheert, is volgens Oosting erg rigide in haar beleid, Als voorbeeld noemt Oosting de zaak van een studente van wie de ov-kaart in het plastificeerapparaat kapot was gegaan. Buiten haar schuld kon zij de kaart daardoor drie weken niet gebruiken, maar de bv wilde van een vergoeding voor de door haar gemaakte reiskosten niets weten, ook niet na ingrijpen van de ombuds man. „Zo'n ongemotiveerde re- atie van een instantie heb ik in mijn functie nog nooit meege maakt", zegt Oosting hierover. Het aantal verzoekschriften aan de ombudsman over het ministerie van Onderwijs be droeg in 1991 310 tegenover 240 in 1990. Daarmee staat dit mi nisterie op de derde plaats. De meeste klachten gaan over stu diefinanciering. De ombuds man heeft in 1991 101 rappor ten uitgebracht over problemen bij Onderwijs, waarvan 67 over de Informatiseringsbank en 19 over de bv ov-studentenkaart. De Informatiseringsbank, die de studiefinanciering beheert, rea geert volgens Oosting wel heel goed op zijn rapporten. Elke aanbeveling van de ombuds man wordt daar zeer serieus ge- algemeen nedeturxfc pm&utju gpo gemeemckappe^ke pervfefnt Plan landbouworganisaties moet ingreep overheid voorkomen De Nederlandse varkens- en kippenhouders zijn bereid hun mestproduktie met een kwart te verminderen. Dat is het resultaat van breed overleg tussen de diverse regio nale boerenbonden. De veehouders denken de reductie te kunnen realiseren zonder hun veestapel te verkleinen. Technische maatregelen op het bedrijf en aanpassing van het veevoer zijn afdoende, zo verwachten de drie Centrale Landbouworganisaties (CLO's). utrecht anpLukt dat niet dan krijgt de be treffende boer een heffing opge- Het is de bedoeling dat iedere legd, die zo hoog is dat het niet varkens- of pluimveehouder rendabel is te veel vee te hou- zijn mestproduktie in 1995 met den. een kwart heeft teruggebracht. Verder moeten alle veehou ders in 1995 een mineralen- boekhouding bijhouden zodat duidelijk wordt in hoeverre ze het milieu belasten. Houders van rundvee gaan bovendien op vrijwillige basis minder kunst mest strooien, zodat 20 tot 30 procent stikstof per hectare minder wordt uitgereden. De plannen van de centrale landbouworganisaties zijn be doeld om dreigende overheids maatregelen van tafel te krijgen. De ministers Bukman (land bouw) en Alders (milieubeheer) presenteerden in september vo rig jaar een aantal beleidsvoor nemens die moesten voorko men dat nog meer mest zou worden geproduceerd. Het landbouwbedrijfsleven heeft zich vanaf het begin fel verzet tegen deze maatregelen en een eigen plan aangekondigd. Dat plan, Mineraal Centraal gehe ten, ligt nu in de definitieve ver sie op tafel en zal begin juni worden aangeboden aan het kabinet. Volgens voorzitter M. Va rekamp van de CLO's vergt het De Groningse gedeputeerde Van Dijk gooit zijn tank vol met biodiesel KAREL ZWANEVELD groningen» cpd Alleen als er geen accijns op wordt geheven, is produktie van biodiesel, diesel gewonnen uit koolzaad, mogelijk. Zonder ontheffing gaat deze minerale brandstof aan de pomp enkele dubbeltjes per liter meer kosten dan de huidige diesel. In de proeffase, die ver moedelijk vier jaar gaat duren, zal per liter ongeveer een kwartje extra voor deze vorm van energie moeten worden betaald. Vertegenwoordigers van de werkgroep oliehoudende zaden, waarin onder meer de CebecoHandelsraad, de coöperatie ACM Meppel en Lelyland en brandstofmaat schappij OK zitting hebben, beklemtoon den gisteren in het provinciehuis in Gronin gen het belang van zo'n accijnsontheffing. Die vrijstelling vormt een belangrijke indi recte subsidie om in Dronten een proeffa briek te kunnen beginnen. In Groningen startten gedeputeerde J. van Dijk van landbouw en enkele land- bouwvoormannen gisteren een praktijkex periment. Van Dijk, voorzitter M. Calon van de Groninger Maatschappij van Landbouw, voorzitter J. Koning van de Christelijke Boe ren en Tuindersbond en voorzitter G. Doornbos van de werkgroep agrificatie van het Landbouwschap gaan de komende maanden op biodiesel rijden. Hun auto's werden gisteren voor het provinciehuis voor het eerst volgetankt met uit Duitsland geïmporteerde koolzaadbrandstof. De he ren krijgen gezamenlijk vijfduizend liter tot hun beschikking. In tegenstelling tot de ge wone, sterk vervuilende diesel wordt het milieu door biodiesel minder zwaar belast. De koolzaadbrandstof is in eerste instantie bedoeld voor de agrarische sector. De initi atiefnemers zien ook het streekvervoer en de taxibranche als potentiële klant. Als het tot volwaardige produktie "Tcoml, kan bio diesel ongeveer vijf procent van het huidige dieselverbruik vervangen. SPAAR DE HEINEKEN STERDOPPEN EN WIN 1 VAN DE 5QO POCKET-TV'S. Van 25 mei tot 25 juli 1992 zijn alle flesjes Heineken Bier voorzien van gekleurde sterren onder de dop. Eerst komen de rode, dan de blauwe en tenslotte de groene. U kunt al meedoen met 12 rode doppen. Als u wilt. staatje hierboven ziet u precies doppencombinatie te winnen u zo vaak meedoen als u wilt. Ga kijk in het krat Heineken Bier. zenden (vóór 12 juni) om mee te doen aan de Rode-dop- pen-ronde voor snelle spaarders. Maar u maakt veel meer kans als u 3 kleuren bij elkaar spaart. U heeft dan de tijd tot 15 au gustus 1992. In het wat er bij een bepaalde valt. Overigens mag de winkel en »lijke HEINEKEN. BIER ZOALS BIER BEDOELD IS. Winkelwaarde 11295, Ruim 300.000 Nederlanders zijn verslaafd aan slaap- en kalmeringsmiddelen. Vijftig procent van hen slikt al langer dan tien jaar dagelijks meerdere tabletten; vijftien pro cent doet dat al langer dan twintig jaar. Dat blijkt uit een onderzoek dat de Consumen tenbond gisteravond bij de NCRV-tv be kendmaakte. Volgens de Consumenten bond schrijven huisartsen te gemakkelijk slaap- en kalmeringstabletten voor. „Huis artsen zouden terughoudend moeten zijn bij het uitschrijven van recepten voor dit soort middelen", meent woordvoerder F. van der Meijden. Bovendien moeten de huisartsen hun patiënten vaker wijzen op de verslavende werking van veel van deze middelen. Het Nederlands Huisartsen Genootschap erkent de kritiek van de Consumenten bond. Vorige week gaf dit genootschap, waarbij ruim de helft van de huisartsen is aangesloten, richtlijnen uit voor zijn leden. Daarin staan adviezen hoe om te gaan met patiënten die zijn verslaafd aan slaap- en kalmeringsmiddelen. Kern van de adviezen is dat huisartsen vaker moeten wijzen op de risico's van het gebruik ervan Uit het on derzoek van de bond blijkt verder dat de meeste verslaafden graag zouden willen stoppen, maar daar geen mogelijkheid toe zien. In totaal slikken éën miljoen Neder landers regelmatig slaap- en kalmerings middelen Daarmee is een jaarlijkse omzet van ruim 50 miljoen gulden gemoeid. plan „een grote inspanning van de individuele boer". De poli tiek moet het dan ook niet wa gon het plan af te wijzen, aldus Varekamp. „Ik zou dat zeer on verantwoord vinden. Als er ooit een draagvlak is geweest onder de boeren voor dergelijke maat regelen. dan is het nu. Dit plan is ook geen basis voor verdere onderhandelingen. Dit is het eindbod." De landbouworganisaties vin den verder dat alles in het werk moet worden gesteld om in 1995 voldoende mestfabrieken te hebben. Volgens de bonden is het aan de veehouders op de zandgronden zelf om die mest fabrieken te bouwen. Het aan vankelijke voornemen om deze boeren een collectieve heffing op te leggen om de fabrieken te financieren is door de Europese Commissie slechts voor een paar jaar toegestaan en derhal ve in de praktijk niet haalbaar. De boeren in de overschotge- bieden moeten zich dan ook zelf financieel garant stellen VOOI de mrstf.tbriekt'n, aldus de boerenbonden. Minister Hirsch Ballin van justi- sluit niet uit dat twee gevan genen in één cel moeten wor den geplaatst om het cellente kort op te lossen. Dat zei zijn woordvoerder gisteren naar aanleiding van een noodkreet politiecommissaris Nord- holt en burgemeester Van Thijn an Amsterdam. Hirsch Ballin wil de Kamer op Prinsjesdag een pakket maatre gelen aanbieden, dat een eind moet maken aan het cellente kort. Daarvoor zal hii volgens zijn woordvoerder alle moge lijkheden onderzoeken, waar onder de plaatsing van twee ge vangenen in één cel. Ook oplos singen als het opsluiten van ge detineerden in 'celcontainers' i leegstaande kazernes zullen worden onderzocht. Nordholt sloeg vorige week alarm. In de eerste vier maan den van dit jaar moesten in Am sterdam vier- vijfhonderd ver dachten worden vrijgelaten bij gebrek aan cellen. Dat is 45 pro cent van het aantal verdachten. Ook CDA-fractievoorzitter Brinkman zei afgelopen week einde naar aanleiding van de noodkreet van Nordholt twee gevangenen in één cel niet uit te sluiten. De Vereniging van Gevange nisdirecteuren is fel tegen het plan om cellen te delen. Voor zitter C. Boeij noemt het „abso luut onacceptabel en te gemak zuchtig". Volgens Boeij kan het personeel in gevangenissen niet twee keer zoveel gedetineerden verzorgen. Maar ook als extra personeel wordt aangesteld, vindt Boeij het plan „een on- menselijkaltematier'. „Een cel heeft een gemiddel de oppervlakte van tien vierkan te meter. Die ruimte is voldoen de voor één persoon, maar ab soluut te klein voor twee. Het is vrijwel zeker dat spanningen ontstaan tussen de celgenoten", aldus Boeij. „Een algemeen kenmerk van gedetineerden is dat ze primair reageren. Als iets hen niet aanstaat, uiten ze zich al gauw in gewelddadig ge drag." Ook sluit Boeij niet dat een gevangene zijn kamerge noot achter een gesloten cel deur dwingt tot seKsuele hande lingen. den haag ^KUYS Groen Links tegen opvangbeleid asielzoekers is ondergebracht, zou de medi sche begeleiding te wensen hebben overgelaten. Redenen genoeg voor Sipkes om Kosto om opheldering te vragen. De staatssecretaris heeft in middels ontkend, dat de dood van de vrouw verband zou hou den met het langdurige verblijf in de transitruimte op Schiphol. De asielzoekster is volgens Kosto overleden aan een ziekte, „die zeer acuut de dood tot ge volg kan hebben". Een opvat ting, die wordt bestreden door vertrouwensarts Schuhmacher. die gebrek aan medicatie als doodsoorzaak noemt. Advocate mr. L Steendijk uit Groningen gaat een claim tot schadever goeding indienen bij het minis terie van justitie voor de we duwnaar van de Zaïrese. Het zijn niet alleen de fouten in dit bijzondere geval, die Sip kes hebben doen besluiten actie te ondernemen. „Sinds het in werkingtreden van de nieuwe, versnelde opvangprocodure voor asielzoekers op I januari van dit jaar regent het klachten. Ik heb dan ook grote twijfels over de gang van zaken. De nieuwe procedures gaan ten koste van de rechtszekerheid, de rechtsbescherming en de menselijke waardigheid. Het is allemaal ontzettend vrrambte- lijkt. Daarom zal ik Kosto vra gen snel te rapporteren oveT het nieuwe opvangbeleid en de te kortkomingen daarin." Geen opvang van asielzoekers met kinderen in de nieuwge bouwde grensgevangenis in Amsterdam Zuid-Oost. Daar over zijn-PvdA en Groen Links in de Tweede Kamer het eens. Maar waar de PvdA wil probe ren staatssecretaris Kosto via overleg in eigen kring op andere gedachten te brengen, daar kiest Léonie Sipkes van Groen Links voor een openbaar debat. Via een motie zal zij vandaag tijdens het debat de Tweede Ka mer vragen het opsluiten van kinderen in het grenshospitium te verbieden. Sipkes: „Ik wil onmiddellijk een uitspraak van de Kamer. Zeker nu Kosto op voorhand het voorstel heeft afgewezen om asielzoekers met kinderen niet langer op te sluiten. De kwestie al het weest. dus is het uitoefenen druk in eigen kring een achter haald station. Zoiets regel je niet via achterkamertjes." Sipkes toont zich ontzet over de gang van zaken rond een zwangere asielzoekster uit Zaï re. die op 23 april overleed. Vol gens Sipkes is uiterst onzorgvul dig met de procedures omge sprongen. Zo verbleef het gezin van de vrouw, inclusief Ideine kinderen, vier nachten zonder faciliteiten in de transitruimte op Schiphol In het grenshospi tium, waar het gezin vervolgens utrecht» De Nationale Commissie Aids- Bestrijding (NCAB) heeft be zwaar tegen het regeringsvoor stel om voor het testen op aids bij verzekeringsaanvragen on der 200.000 gulden een gedrags code in te voeren Minister Hirsch Ballin (justitie) en staats secretaris Simons (volksgezond heid) hebben voorgesteld in een protocol vragen vast te leggen die aanleiding kunnen zijn om een i liv iesi ie verlangen HTV is hel virus dat aids tot gevolg kan hebben. De NCAB maakt bezwaar te gen zowel de inhoud als de vorm van de regeling. De erin opgenomen vragen (zoals 'heeft u anale gonorroe', 'heeft u in het buitenland een bloedtrans fusie ondergaan' en 'gebruikt u intraveneus drugs') beschermen onvoldoende de privacy van de .ei ptrint inadoerat Boven dien hrengen deze vragen het risico van stigmatisering en cfis- criminatic met zich mee. aldus de NCAB. De commlvsie vindt wel dat het protocol „als zodanig" een \erl»etering is vergeleken met de huidige situatie, waarbij de motieven voor het testen op HÏV bij een verzekeringsaan vraag onduidelijk zijn.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3