(m Jan Siemerink bijt W meteen in het zand O c Sport Geblesseerde Richard Witschge maakt plaats voor broer 'Dit is nu al de tweede domper binnen een week' WIE GAAT NAAR HUIS MET DE MULTILEASE-WISSELBEKER? DINSDAG 26 ME11992 Jan Siemerink is dolende. Hij zoekt naar zijn vorm, zijn zelfvertrouwen en naar zichzelf. Daarbij is hij ook nog eens aan het speuren naar een goede coach. Al met al geen ideale situatie om topsport te bedrijven en de resul taten van de tennisser zijn er dan ook naar. onnodig en ongelukkig had in geleverd (in plaats van een comfortabele 3-0 stond hij met 1 -2 achter) verlpor hij even zijn zelfbeheersing. Hij wilde zijn racket keihard in het net smij ten, maar het speeltuig beland de in vliegende vaart in het pu bliek. Een toeschouwer kreeg het projectiel tegen het hoofd, De partij tegen de Zweed Niclas Kroon koste Jim Courier kennelijk de nodige zweetdruppels. In een vers shirt plaatste hij zich desondanks simpel voor de tweede ronde. foto epa Wie zet deze gevoelstennisser met de bij vlagen fluwelen lin kerarm weer op het juiste spoor? Zijn laatste zege dateert van maanden geleden. En voor een zege op gravel moet hij nog veel verder terug in de tijd. Ja ren zelfs. Tegen de Israëliër Gilad Bloom moest Siemerink giste ren op de eerste dag van de Open Franse in de vijfde set buigen (7-5, 4-6, 4-6, 6-4, 2-6). Wat als een gelukkige loting werd ontvangen Bloom is 136ste op de wereldranglijst, Siemerink 52ste liep"uit op een kater. Na een zenuwslopen de partij van bijna vijf uur (ook nog eens drie kwartier onder broken vanwege een de regen) beet de Rijnsburger voor de zo veelste keer in het stof. Bloom haalde daarmee zijn revanche. In Singapore verloor hij vorig jaar in de finale van Siemerink, die daardoor zijn eerste en voorlopig enige Grand Prix- beker pakte. Aan veel dingen is te merken dat Siemerink zich de laatste tijd niet op zijn gemak voelt op de baan. De normaal zo rustige speler was gisteren minuten lang in de weer met de umpire. Ging na een game die hij meen de te hebben gewonnen de monstratief op de stoel zitten en gebruikte andere protestac ties gedurende de wedstrijd. Volgens Siemerink, na afloop, omdat er dubieuze beslissingen werden genomen door een lijn rechter, maar hij hééft nooit zo veel stennis gemaakt om dit soort zaken. In de slotfase van de vijfsetter ging hij opnieuw over de schreef. Toen hij twee games Brenda Schultz draait alweer wat jaartjes mee in het ten- niswereldje, maar ze was gis teren doodnerveus op de openingsdag van Roland Garros. Van de zenuwen kwam ze moeilijk in haar spel en moest tegen ver wachting een set afstaan aan Chanda Rubin. Pas in de der de kon ze opgelucht adem halen (6-2,5-7,6-4). „Hopelijk heb ik de span ning eruit geslagen", aldus de 21-jarige blondine uit Heemstede. Schultz bezet op de wereldranglijst al enige tijd een stevige plaats in de subtop (momenteel 29), maar ze liet zich het hoofd op hol brengen door een 16- jarige Amerikaanse die net komt kijken. „Een tiener, maar ik heb van dat kind al drie keer ver loren. Dat speelde mee in mijn hoofd." maar mankeerde gelukkig niets. Met een geldboete voor Sieme rink (voor misbruik van het racket) liep het incident met Zijn ouders sloegen het tafe reel geschrokken gade. Hoewel sprake was van een ongelukje had de speler iemand kunnen verwonden en dat zou zijn imago geen goed hebben ge daan. Op de achterafbaan (court 7) stonden echter geen camera's, zodat de tv-kijkers onwetend bleven. „Maar ik had natuurlijk iemand kunnen ver blinden", aldus Siemerink. „Ik schrok me rot. Het was niet mijn bedoeling, maar het ding vloog uit mijn handen." Vorig jaar was de Italiaan Pes- cosolido in een dergelijk inci dent verwikkeld. Met dit ver schil: hier vloog het racket met voorbedachte rade door de lucht en ontnam een toeschou wer van enkele tanden. Er werd door het slachtoffer een rechts zaak van gemaakt. Dat het incident een breek punt was in de wedstrijd wilde Siemerink niet geloven. Feit was dat hij geschrokken en als ver steend op zijn stoel plaatsnam na zijn actie en nog maar een game scoorde in de beslissende set: 2-6. „Ik ben de wedstrijd nog steeds aan het spelen", ver klaarde de verliezer twee uur na de nederlaag. „Ik heb mijn kan sen gehad, maar alles zit me nu tegen. Ik ben ook met te veel dingen bezig. Binnenkort ver ander ik van coach. Daar kan ik nog weinig over zeggen. Voorlo pig begeleidt Frits Don me, maar ik weet nog niet of dat in de toekomst ook zo is." Enkele weken geleden keerde Siemerink terug bij zijn oude trainer, na vorig jaar gebroken te hebben. De tennisser voelde zich niet langer gelukkig in het driemanschap met coach Ro han Goetzke en Richard Kraji- cek. „Er ging te veel aandacht naar Richard. Dat is ook best lo gisch, hij gaat hard vooruit. Maar ik dreigde onder te sneeu wen en trainde te weinig. Bij Frits heb ik de draad weer goed opgepakt. Dat is hier in Parijs nog niet gebleken. Maar bin nenkort komen de grastoer- nooien van Rosmalen en Wim bledon weer. Gaan we weer lek ker tennissen." NOORDWUK ALBERT GEESING GPD-VERSLAGGEVER De voorbereiding van het Ne derlands elftal op het EK in Zweden komt met horten en stoten op gang. Nadat Rinus Michels zondagrtiiddag al een streep had moeten halen door de naam van Peter van Vossen, voor wie hij Eric Viscaal van de wachtlijst haalde, schrapte de bondscoach gisteravond zonder pardon de naam van Richard Witschge, wiens broer Rob de opengevallen plaats inneemt. Michels houdt vast aan zijn uitgangspunt 'dat alle spelers die zich vandaag melden, fysiek fit moeten zijn'. Hij noemde het 'hard en vervelend voor Witsch ge', maar hij weigerde te sjoe melen met het stahdpunt dat hij al maanden geleden heeft ingenomen. Al meteen op de eerste dag in de oefenstage van tien dagen, die in Noordwijk vooraf gaat aan het vertrek op pinkster maandag naar Zweden, schonk de bondscoach in elk geval klare wijn. Twee jaar geleden selec teerde Beenhakker wel enige spelers, die niet fit aan de voor bereiding konden beginnen. Niet alleen de blessures van Van Vossen en Witschge spelen Mi chels parten, ook de clubver plichtingen van Eric Viscaal (AA Gent) en Ronald Koeman, die met Barcelona nog in de race is om het kampioenschap. Viscaal speelt morgen en zaterdag in de halve finales van de Belgische beker tegen Antwerp, voor Koeman staat zondagavond het competitieduel tegen Espariol op de rol. Uiterlijk drie uur na afloop van die ontmoeting moet bij de Europese voetbalunie echter de fax binnen zijn met daarop de namen van de twin tig Oranje-spelers. „Als ik met Barcelona kam pioen kan worden", maakte Ro nald Koeman maar meteen aan alle speculaties een einde, „speel ik voor Barcelona". Dat kan zondag nog niet, maar wel de week daarop als de winnaar van de Europa Cup 1 in Nou Camp de competitie afsluit te gen Atletic de Bilbao. Koploper Real Madrid heeft nog een voor sprong van een punt en speelt achtereenvolgens tegen Valen cia en Tenerife. Een dag later stapt Oranje op het vliegtuig, inclusief Koeman. „Ik ga er ten minste vanuit dat mijn naam gewoon op die lijst van twintig staat." Michels noemde het 'een vervelende zaak voor Oran je', maar voegde er meteen aan toe dat 'je van de club niet mag verwachten dat zij Ronald Koeman vrijgeeft'. Hij voelt er niets voor Koeman 'onnodig onder druk te zetten. Zeker niet als het om een speler gaat met zijn verdiensten. „Samen met Cruijff zullen we daar in alle re delijkheid uit moeten zien te komen." Dat houdt voorlopig in dat KoemEm morgenavond een halve wedstrijd speelt tegen Oostenrijk en daarna onmiddel lijk terugvliegt naar Barcelona. Maandag meldt hij zich dan weer in het trainingskamp van Oranje. Eenzelfde afspraak heeft Michels met Viscaal die in de twee bekerduels van AA Gent present moet zijn en op de an- Vrouwen, tennis en nog wat tanley Franker is de zeer succesvolle bonds coach van het Nederlandse mannentennis. De opgang daarvan danken we natuurlijk niet al leen aan hem (die zucht altijd om succes aan één man. een soort wonderdoener, toe te schrijven, is onzin, maar in de sport hardnekkig), het lijdt echter geen twij fel dat hij er in sterke mate aan heeft bijgedragen Eer- al had hij er de hand in dat Oostenrijk als )ven het maaiveld werd getild. Frankers positie in het toptennis is des te opmerkelij ker, omdat hij als Surinamer uitblinkt in een tak van sport die vrijwel geheel door blanken wordt beheerd en beheerst. Hij is er gekomen door kwaliteit te leveren. Niet dat dat altijd een doorslaggevende factor is, zo eenvoudig zit de wereld niet in elkaar, maar hem is het in elk geval gelukt. Sinds eind vorig jaar is Franker zich stevig gaan be moeien met het vrouwentennis in Neder land, omdat de ontwikkeling daarvan in t zijn ogen stokte. Hij is er sindsdien niet vrolijker op geworden. In de NRC van vo rige week doet hij een aantal uitspraken die er niet om liegen. De nieuwe generatie speelsters noemt hij „lui en weinig strijd baar. Het kan zijn dat het Nederlandse meisje door haar opvoeding nog niet rijp is voor het werk. Ze begrijpen niet dat je echt moet willen als je de baan op gaat Vrouwen zijn moeilijke mensen onder elkaar Ze accepteren niet dat er tegen ze gevochten wordt. Als een vrouw gaat vechten is het een rotwijf. Dan hoor je ze allemaal negatief over d'r pralen. Dat naast zich neerleggen." hebben hun mond vol van vrouwenbewe ging en dergelijke, maar ze zijn daar opportunistisch mee bezig. Als het ze goed uitkomt, willen ze wel, maar echt pal staan voor dat ideaal is er niet bij. Ik heb ze nog niet zien betogen voor militaire dienstplicht voor vrouwen." Hun conditie lijkt nergens naar ..Misschien dat ze daarom niet knokken, omdat ze niet fit genoeg zijn. Vrouwen, ze hebben altijd wel een excuus om niet te winnen." Omdat ik een tamelijk beroerd karakter heb, moest ik om al die onversneden oordelen nogal lachen Oog voor nuances blijkt Franker niet al te veel te hebben Maar is Nederland ontploft na dit weinig vrouw vrien delijke betoog? Nee. Vreemd. jaren geleden spuiden rode i Leiden nogal t kritiek op het feit dat bij het schoolsportprogram geen ruimte was getroffen voor het boksen van meisjes. Ik schreef daarop iets in de trant van „Wij vrouwen moeten geen dommigheden eisen. Als die ke rels nou zo stom zijn om, als sport, elkaar het bewust zijn te willen ontnemen dan hoeven vrouwen dat uit vals gevoel voor gelijke rechten toch piet na te apen?" Een dag later viel heel feministisch Leiden over me heen. Oh, het was zalig. hoor. Maar ik wil maar zeggen Nu Franker van alles en nog wat generaliseert, blijft het ijzig stil. Nou ja, misschien kómt het nog. Of durft men niet openlijk tegen een man van Surinaamse afkomst in te gaan? Is dat not done? Nu we toch op dat punt ziin aanbeland: van een al lochtonen-beleid in tennis wil Franker niets weten. Hij laat zelfs het woord 'flauwekul' vallen. Hij wil geen mensen voor wie je speciale dingen moet gaan doen. Hij is er zelf ook op eigen kracht gelto men. „Ie bent allocntoon en je moet je aanpassen aan de Nederlandse maatschappij." Zozo. De heer Bolkestein van de WD roept al enkele maan den in diverse varianten hetzelfde en wordt er om met de vinger nagewezen. „Hij mag dat zo niet zeggen", wordt er dan hees en met trillende handen geroepen „Dat hoor je niet te doen." En het woord 'hetze' valt al meteen. Inhoudelijk wordt er niet op zijn stellingen in gegaan. Dat schijnt nog altijd een soort taboe te zijn Het gaat mij boven mijn petje. Waarom mag Franker wel gewoon zijn oordeel geven (het doet er even niet toe of hij wel of niet gelijk heeft) en waarom worden anderen er misprijzend op aangekeken? Wat Is dat toch voor iets raars in dit land? Dit was de laatste rubriek van dit seizoen De zomer en de vakanties breken weldra aan. In september wordt de draad weer opgenomen. Tot betere tijden 'Geheime' revalidatie Rik Smits GRONINGEN GfO Nog geen uur heeft Richard Witschge (midden) in Noordwijk tussen zijn maatjes Frank Rijkaard en Marco van Basten vertoefd of hij mag alweer afscheid nemen. dere dagen meetraint met Oranje. Tamelijk gepikeerd is de bondscoach daarentegen over de haperende informatie vanuit Barcelona over de blessure van Witschge. „Ik had eerder geïn- Rik Smits, de 2 meter 24 lange basketballer die op het hoogste profniveau in Amerika furore maakt bij de Indiana Pao r- wordt momenteel in het geheim intensief behandeld door de modi sche staf van de Groninger basketbalclub VGNN Donar Onder leiding van clubarts Bart Dikkeboer volgt de basketballende mil jonair een uitgebreid revalidatieprogramma voor zijn chronisch geblesseerde linkerknie Het is uitgesloten dat de uit Eindhoven afkomstige speler volgende week in de Evenementenhal met het Nederlands team in actie komt on het Foot l-ocker toernooi, maar volgens de kinesioloog Dikkeboer is er een grote kans dat zijn patiënt op tijd speelfit zal zijn voor het pre-olympisch toer nooi dat eind juni in Spanje wordt gehouden. formeerd moeten worden, dan had ik eerder wat kunnen on dernemen. Heel veel mensen schenen iets te weten, maar ik ben pas vandaag op de hoogte gesteld. Om precies te zijn een half uur geleden. Dat prikkelt een beetje." Voor de nu ontsta ne vacature viel Ajacied Kreek voor Michels al een dag eerder af ('die is uitgeblust') en koos hij Rob Witschge van Feyenoord. GPD-VERSLAGGEVER Richard Witschge wandelt rustig naar Ruud Gullit, geeft hem een hand en zegt: „Nou Ruud, succes en tot ziens." Gullit denkt in de maling te worden ge nomen. „Ja Ries, jij ook succes", grijnst de aanvoerder van Oranje. „Ik ga weg Ruud en ik kwam je even gedag zeg gen", gaat Witschge onverstoorbaar ver der. Gullit kijkt alsof hij water ziet bran den en stamelt: „Naar huis, wat bedoel je?" Witschge glimlacht flauw alvorens hij bedaard antwoordt. „Ik ga naar mijn schoonouders en morgen ga ik terug naar Barcelona." Gullit schudt zijn rasta-krullen loom heen en weer. Ineens begrijpt hij dat zijn teammaatje bloedserieus is. Hij geeft Witschge nogmaals een hand en wenst hem heel veel sterkte. „Het is toch niet te geloven", zegt Gullit als Wit schge wegloopt. „Is dat niet verschrik kelijk voor zo n jongen? Daar baal je toch vreselijk van." De aanloop van Witschge naar het EK in Zweden duurt amper een uur. In ge zelschap van Ronald Koeman arriveert de 22-jarige Amsterdammer gistermid dag om even na half zes in het Noord- wijkse Huis Ter Duin, de sjieke vaste pleisterplaats van het Nederlandse elf tal. „Ik ben niet helemaal fit, maar ik re ken er voor honderd procent op dat ik mee ga naar Zweden", zegt Witschge direct na aankomt nog. Hij blijkt zich te hebben vergist. KNVB-arts Frits Kessel, die Witschge direct na aankomst meeneemt naar zijn kamer, heeft nog geen vijf minuten no dig om te constateren dat het ten min ste een week duurt voordat de spier- scheuring in het linkerdijbeen van de vroegere Ajacied is hersteld. Kessel: „Er is een uitvoerig pakket van behandelin gen op hem losgelaten, ritaar hij zit nog in de herstelfase. En het toernooi begint nu." Witschge, laat Kessel vervolgens aan bondscoach Rinus Michels weten, is in elk geval een week niet inzetbaar op de trainingen. De Generaal beslist onmiddellijk: dan blijft hij thuis. Witschge. die de Europa Cup-finale tegen Sampdoria wegens hetzelfde on gemak ook al moest missen, accepteert de beslissing gelaten. „Dit is nu al de tweede domper binnen een week, maar wat kan ik er verder aan doen. Ik kan niet sprinten, ik kan met mijn linker been geen bal trappen, ik kan alleen een beetje lopen, maar dat is te weinig." Hij blikt mistroostig voor zich uit .Afscheid nemen is altijd rottig. Ik ga nu terug naar Barcelona, laat me daar intensief behandelen, misschien kan ik de laatste competitiewedstrijd (op 7 juni tegen Atletico Bilbao-red.) nog mee doen." Hij zegt het op een toon waaruit geen enkele overtuiging spreekt. En weg sjokt Witschge ,,De klap zal later wel komen," mompelt hij. Vanavond om 20.00 uur wordt de finale van het RijnDelfland korfbaltoernooi op het terrein van korfbalvereniging Fides Pacta gespeeld. De finalisten zijn: Fortuna uit Delft en 0D0 uit Maasland. Zij zullen strijden om de MultiLease- Wisselbeker. Mede dankzij de sponsoring van MultiLease belooft het een enerve rend sportevenement te worden. Mis het niet! Multilease tiLease- B V l .w*K 134 Postbus 474 2300 AL Inden tetefoon 071 313041 T**a» 071 31678) MULTILEASE GEEFT UW BEDRIJF MEER VERMOGEN.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21