Leidsch Dagblad Rust in zorg voor 6 gulden per maand BEL: Maij sponsort alcoholvrij bier in sportkantines CDA scherpt conflict aan over basisvorming Niets is een aap vreemd ft Meizon breekt tropisch record uit 1947 Amsterdamse politie wordt steeds gelukkiger DINSDAG 26 MEI 1992 OPGERICHT 1 MAART 1860 NR. 39862 LOSSE NUMMERS 11 50 Uitgever Johan Polak overleden arnhem anp-gpd De uitgever, columnist en tekstschrijver Johan Polak is afgelopen nacht op 63-jarige leeftijd in Arnhem na een hart aanval overleden. Johan Polak is vooral bekend geworden door zijn samenwerking met 'volksschrijver' Gerard Reve. In de jaren zestig fungeerde Po lak als zijn privé-secretaris en impresario. Kort geleden kwam Polak in het nieuws door zijn felle ver zet tegen een veiling (en dus openbaarmaldng) van de brie ven die hij en Reve elkaar heb ben geschreven. Deze brieven werden een week geleden door het veilinghuis Burgers- dijk en Niermans in loeiden verkocht. Bij die gelegenheid meldde Johan Polak. foto anp Polak dat hij ervoor zou zor gen dat andere op Reve be trekking hebbende documen ten die hij bezat niet beschik baar zullen komen voor huidi ge en toekomstige Reve-on- derzoekers. De brieven en do cumenten blijven 150 jaar ver boden voor de onderzoekers. Zie ook pagina 11 Scalfaro 2 De nieuwe Italiaanse president Oscar Luigi Scalfaro moet politiek weer fatsoen bijbrengen. Syrië dreigt Prince 6 Syrië is bereid oorlog te Q 'His Royal Badness1 voeren als Israël Da- Cs Prince pakt uit met mascus betrekt bij de con frontaties tegen Hezbollah inZuid-Libanon. wellicht de meest opzien barende rockshow uit zijn indrukwekkende loopbaan Ambulances a q Vanaf 1 juli komen I Zs er meer verpleeg kundigen en beter opge leide chauffeurs op ambu lances in Zuid-Holland Rob Witschge a Feyenoorder Rob zL I Witschge vervangt zijn geblesseerde broer Ri chard in de selectie van het Nederlands Elftal. Geen krant ontvangen? Contract met tien clubs in Zuid-Holland over minder drankgebruik den haag monica wesseling Het ministerie van verkeer en waterstaat gaat haar tv-spot over het (niet-)drinken in sportkantines kracht bijzetten. Minis ter Maij heeft de provincie Zuid-Holland 25.000 gulden gegeven om met tien clubs een proef te nemen met een con tract over beperking van het alcoholge bruik. In Den Haag wordt al met één club proefgedraaid. Het project wordt uitgevoerd door het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid, een samenwerkingsverband van onder andere de provincie, gemeenten, rijks waterstaat en politie. Welke sportvereni gingen gaan meedoen, is nog niet be kend. Volgens verkeersveiligheidsconsu- lent Van den Burg van Rijkswaterstaat is de tijd rijp voor alcoholvrije sportkanti nes. „Het idee dat je een doetje moet zijn om alcoholvrij te drinken is achter haald. Ook de angst dat het invoeren van alocholvrij ten koste zou gaan van de omzet is ongegrond. Van alcoholvrij bier mag je bijvoorbeeld meer drinken dan van bier met alcohol". De kantine is voor veel sportclubs in de loop der jaren uit- Alcoholvrij bier is momenteel in veel sportkantines duurder dan het 'gewone' pilsje. De subsidie kan worden gebruikt om deze prijzen gelijk te trekken, maar dat hoeft niet. Als clubs kans zien om het alcoholgebruik terug te dringen door ex tra reclame te maken voor alcoholvrije dranken of door bijvoorbeeld alcohol vrije cocktails aan te bieden, kan de club het geld ook gebruiken voor nieuwe voetballen of een andere wens op het verlanglijstje. Het is overigens niet dui delijk hoe het POV denkt te controleren of de club zijn verplichtingen nakomt. Het overlegorgaan wil straks ook ge meenten meer ruimte geven voor het voeren van een alcoholmatigingsbeleid in de sport. Ze krijgen de mogelijkheid om hun plaatselijke subsidieverordenin gen op te nemen dat sportclubs aan spraak kunnen maken op extra geld als ze hun leden van de drank af houden. Van den Burg houdt vooralsnog een slag AJBOMNEËL StRVKÉ-ge— HET WOORD IS AAN De mooiste van alle jeugden: de Jeugd van de geest wanneer Je niet jong meer bent VANDAAG Buitenland Cultuur 7 i de a „We zien of het allemaal lukt". Familieberichten AbvaKabo lanceert compromis voor tweejarige cao Voor zes gulden per Nederlander per maand is het loon- conflict in de zorg voor minstens twee jaar verleden tijd. De FNV-bond AbvaKabo heeft gisteren een plan op tafel gelegd voor een tweejarige cao voor de 600.000 werkne mers in de zorgsector. Via onder meer een premieverho ging van 0,15 procent (de zes gulden per Nederlander per maand) krijgen de werknemers er dit jaar 4,5 procent bij en volgend jaar 4 procent. WVC moet het plan nog bestu deren, maar volgens een woordvoerster van staatssecre taris Simons 'ziet het er goed uit'. Vandaag praat het ka binet over de problemen in de zorgsector. bo-onderhandelaarWirtz. Het plan bevat overigens be langrijke randvoorwaarden. Zo moet de overheid het knelpunt van de functiewaardering in de gezondheidszorg, bejaarden oorden en thuiszorg zien op te lossen: de laaggewaardeerde den haag gpd In het voorstel blijft de door het kabinet tot nu toe afgewezen verhoging van de ziektepremies overeind, maar doet de AbvaKa bo ook een belangrijke conces sie: de pensioenpremie in de zorgsector kan met één procent omlaag. Tot nu toe weigerden bonden en werkgevers dat, om dat ze dan hun eigen loonsver hoging zouden betalen. De rest van het benodigde geld komt uit bestrijdjng van het ziekte verzuim en uit de 0,56 procent loonruimte die het kabinet uit de staatskas wil betalen. „We hebben op onderdelen onze nek uitgestoken. Onze looneis is beheerst. Met 4,5 pro cent nu en 4 procent volgend jaar z^t de grootste vakbond van Nederland een trend van loonmatiging", aldus AbvaKa- NA DEEL 1+2 NU: COMPACT DISC CENTRUM 71-14200(4 Vol den haag gpd De CDA-fractie in de Eerste Ka mer verwerpt het compromis voorstel van staatssecretaris Wallage van onderwijs om klei ne mavo- en lbo-scholen op het platteland te behouden. Daar mee is het conflict tussen de be windsman en de senaat over de invoering van de basisvorming in het voortgezet onderwijs ver der verscherpt. Ook D66 en WD vinden de toezeggingen van Wallage niet voldoende. Wallage heeft eerder deze week gedreigd met aftreden als zijn wetsontwerp, dat één type on derwijs voor alle 12- tot 15-jari- gen regelt, niet wordt aangeno men. Vorige week dinsdag kwam Wallage de senaat tege moet door plattelandsscholen die onder de opheffingsnorm van 240 leerlingen zakken, uit stel van executie aan te bieden met maximaal tweemaal vijf jaar. Voorwaarde is wel dat de provincie en het schoolbestuur kunnen aantonen dat met het verdwijnen van de school een gat in het voorzieningenniveau in het betreffende gebied valt. Volgens CDA-senator Gro-Over- lingrfiaakt dit voorstel van Wal lage de scholen afhankelijk van gunsten van de provincie en het ministerie van onderwijs. „Wij eisen in de wet verankerde rechten op het voortbestaan." De WD verwerpt het wetsvoor stel basisvorming sowieso. Al leen Groen Links, het GPV en PvdA (zij het met weinig en thousiasme) zeiden vanmorgen vóór het wetsvoorstel te zullen stemmen. Pagina 2: Wallage wil roer blijven. i het Blokkade 06-nummers een farce den haag De blokkade van 06-nummers die voor 35 gulden bij PTr Telecom kan worden verkregen, is lang niet waterdicht. De nieuwe serie 06-nümmers die per 1 maart in exploitatie zijn ge nomen (06-300 nummers, maximaal 1 gulden per minuut) en de nummers die goedkoper zijn dan 50 cent per minuut vallen na melijk niet onder de blokkade. De 06-koopnummers en de bab belboxen worden wel geblokkeerd, zo blijkt uit onderzoek van de Consumentenbond. Tanden van 2,5 miljoen jaar oud Johannesburg» In grotten bij het Zuidafrikaanse Johannesburg zijn fossielen gevonden van mensachtigen. De overblijfselen, twee tanden, zijn meer dan 2,5 miljoen jaar oud. Ze behoorden aan een jonge aapmens, aldus de Amerikaanse onderzoeker Lee Berger functies (verplegers en verzor gers) moeten beter worden be taald. Verder moeten er projec ten worden gestart op het ge bied van werkgelegenheid en vermindering van werkdruk. De FNV-bond zal als be stuurslid van het pensioenfonds PGGM proberen daar meer geld los te krijgen voor investeringen in 'nuttige projecten', zoals de bouw van ziekenhuizen en de infrastructuur. De werkgevers zijn blij met het plan. Woordvoerder Krol van de Nederlandse Zorgfedera- tie verwacht „dat de overheid het voorstel serieus zal nemen". Ook de Federatie van Werkge versverenigingen in de Wel zijnssector (FWW) en de Vereni ging van Nederlandse Bejaar denoorden (VNB) zijn 'ver heugd'. Ze zijn vooral blij dat de cao voor twee jaar zou gelden. „Dat brengt de broodnodige rust in de sector". Ook de CFO, de CNV-bond in de gezond heidszorg, reageert instem mend op het plan. Het plan van de AbvaKabo behelst alle werknemers in de bejaardenhuizen (70.000), de gezins- en thuiszorg (100.000), de RIAGG's (7000), het zieken huiswezen (400.000) en het kruiswerk (20.000). De werkne mers in deze sectoren voeren al weken actie voor een goede cao. Flora: Kweker verliest terrein aan buitenland runsburg annet van aarsen De Nederlandse bloemenkwe- kers en -handelaren onder scheiden zich te weinig van hun buitenlandse collega's. Ze zul len terrein verliezen aan de bui tenlandse kwekers als ze niet beter inspelen op de wensen van de consument, zo heeft di recteur Carlier van Flora giste ren gewaarschuwd tijdens de presentatie van het jaarverslag van de Rijnsburgse bloemenvei- ling. „Het buitenlands aanbod is weliswaar minder breed dan het Nederlandse, maar het wordt wel steeds groter, is gedurende steeds langere periodes be schikbaar en wordt kwalitatief beter", aldus Carlier. „Daarmee wil ik niet zeggen dat ons de wapens om te concurreren uit handen zijn geslagen, maar het is wel zinvol na te denken over nieuwe wapens." De directeur vindt dat er in de bloemensector een groter ge voel van verantwoordelijkheid nodig is. „De kweker is zich nauwelijks bewust voor welke markt hij produceert. Hij brengt zijn bloemen naar de veiling en daarmee is voor hem de kous af. Bij de handel gebeurt precies hetzelfde". Carlier deed zijn uitspraken op het moment dat de Rijns burgse veiling Flora te maken heeft met een kJokomzet, die twee procent lager ligt dan de omzet in de eerste maanden van 1991. Dat heeft inmiddels geleid tot het uitstellen van een aantal investeringen bij Flora. V\ t V. Amsterdam Niets menselijks is een aap vreemd. Toen het 8-jarige zoontje van een oppasser in de Amsterdamse dierentuin Artis besloot zijn lievelingsapen een ijsje aan te bieden, reageerden zij daar als mens op. Lekker likken... foto anp TV-programma's 11 Regio13.15,17,19 RTV Show - Sport HET WEER Verwachting van het KNMI tot morgenavond Oostenwind HekJere nacht met een minimum temperatuur van ongeveer 10 gra den Overdag zonnig, tegen de i avond in het zuiden van het land mogelijk een onweersbui Middag- temperatuur rond 24 graden Oos tenwind. in het bmnenland matig of vrij krachtig, kracht 4 5, aan j de kust en op het IJsseimeer krach- Bommelding bij Zilveren Kruis NOORD WUK ROZA V Bijna 500 werknemers van Zil veren Kruis in Noordwijk heb ben gistermiddag enige tijd hun werk moeten onderbreken na een achteraf loze bommelding. De melding kwam 's middags om half twee binnen bij het hoofdgebouw aan de Van de Mortelstraat. Duidelijk werd ge maakt dat de bom om drie uur in het hoofdgebouw zou afgaan. Politie en bedrijfsleiding beslo ten het pand te ontruimen en de weg tussen de Gooweg en de St. Jeroensweg af te sluiten Het pand werd vervolgens door zocht. Toen om kwart over drie nog niets was gebeurd, konden de werknemers van het Zilveren Kruis weer aan het werk. den haag «gpd Het weer in de meimaand is nog nooit zo mooi geweest. Gis teren is met acht zomerse da gen het record uit 1947 van ze ven dagen met 25 graden of ho ger, gebroken. De temperatuur is zo'n tien graden hoger dan normaal voor deze tijd van het jaar. Een nadeel van het langduri ge mooie weer is de smogvor- ming, met name boven indus triegebieden als de Rijnmond en de IJmond. Het Rijksinstituut voor Milieuhygiëne (RIVM) waarschuwde afgelopen vrijdag voor ernstige smogvorming. Voor vandaag wordt matige smog verwacht. Peter Rombout van het RIVM: „Voor veel men sen heeft smogvorming irritatie van de ogen of neus- en keel- klachten tot gevolg. Diep adem halen wordt pijnlijk, men krijgt hoofdpijn en een loom gevoel". Alleen een flinke bries uit het westen kan de vervuilde lucht afvoeren. Veel mensen die vakantie hebben of het binnenkort krij gen, besluiten in eigen land van het mooie weer te genieten. „We hebben nu in vergelijking met vorig jaar zo'n vijf procent minder boekingen naar warme landenzegt een woordvoerder van Holland International. Het gaat vooral om reisjes naar lan den rond de Middellandse Zee. Ook de frisdrankenindustrie beleeft prima dagen. „We ver kopen anderhalf keer meer dan normaal", laat Karen Hoekstra van Coca Cola Beverages Ne derland weten, dat onder ande re Coca Cola, Fanta en Sprite verkoopt. Het bedrijf kan de vraae overigens goed aan aan. „In de stille maanden januari en februari produceren we extra om ervoor te zorgen dat we vol doende voorraad hebben tij dens een hittegolf'. Ook Heine- ken werkt op die manier Het Haarlemse bedrijf Hol- landia Sunroofs verkoopt mo menteel veel open daken. Er is al een wachtlijst van drie weken 120 ops Ge middeld worden er per dag acht open daken in auto's gezet. Ex tra personeel wordt er in de piekperiode niet ingezet. „Het werk is erg specialistisch. Ie kunt niet via een uitzendbureau extra mensen aantrekken", al dus woordvoerster Ella Wessels. Zonnebrillen, badpakken, zwembroeken, zonnehoedjes, korte broeken, topjes en venti latoren zijn met dit weer nau welijks aan te slepen. „Een groot aantal modellen is al uit verkocht. Bij de eerste zonne straal vlogen de bestellingen omhoog", laat Polaroid weten. HOELANG KUNTU NOG ZONDER? Ja. ik aan •bonaafBMt »n ORTVMf ét kraai (Jt Mijn abonnamant betaal ik daarna I Pat maand I» 27 0O| via automa btcha batalmg* Pat kwartaal |f 80.10) via accept theavan beek De Amsterdamse politie is gelukkiger dan ooit. Al doet dat vreemd aan na de sombe re geluiden van hoofdcommissaris Nord- holt over het gebrek aan celruimte in en om de hoofdstad. Diezelfde politiechef kreeg gisteren het boekje 'Geluk? Daar kom ik m'n bed niet voor uit' uitgereikt, de neerslag van een cursus in positief denken die ongeveer 300 Amsterdamse agenten de afgelopen drie jaar volgden. En als het goed is, zijn die nu allemaal gelukkiger. Want volgens de cursusleiders en samenstellers van het boekje. Jacque line Berg en Tijn Touber, is geluk niets meer of minder dan 'positief over jezelf denken'. Berg: „Het is een geestelijke hou ding. die negativiteit en argwaan moet voorkomen. Als^e leert hoe gedachtenpa- tronen in elkaar zitten, kun je daar grip op krijgen. Want vaak is zo'n gedachtenpa- troon een ingebakken aangelegenheid Het duo is lid van de hoofdstedelijke Spirituele Academie. Als vrijwilliger geven ze nu al zo'n jaar of vijf deze lessen in ge luk aan bijvoorbeeld ziekenhuispersoneel, maar ook aan gedetineerden in de Bijlmer bajes die daar van hun verslaving willen af kicken. Brigadier Walter Teekamp nam drie jaar geleden het initiatief voor zo'n cursus bij het hoofdstedelijke korps. Inmiddels heb ben alle rangen en standen meegedaan, van de wegsleepdienst tot en met de com missarissen. „Ikzelf ben er evenwichtiger door geworden", constateert Teekamp. „Ik houd van mensen en van de samenleving Dat is een van de redenen waarom ik bij de politie ben komen werken. Maar ik kon me over bepaalde dingen zo opwinden, dat ik daarbij iedereen omver liep Nu kan ik meer relativeren en word ik ook serieu zer genomen." Teekamp is zo enthousiast dat hij de cursus al een keer of zeven ge volgd heeft „en elke keer ontdek je over je- II Mféei Iets Nordholt: „In deze stad krijgen die jon gens ongelooflijk veel voor hun kiezen De repressieve kant krijgt publicitair altijd de meeste aandacht. Maar de meerderheid worden ze vaak met heel trieste zaken ge confronteerd. Dingen die vaak moeilijk zijn te verwerken." „Cursussen voor politiemensen zijn vooral gericht op professionaliteit en min der op emoties Aanvankelijk bestond er in het korps de nodige schroom om hieraan deel te nemen. Maar na enige tijd werd het enthousiasme toch steeds groter Het effect van de cursus valt volgens hem moeilijk te meten „Ik geloof ook niet in een standaardoplossing voor 3000 poli tiemensen Maar de aandacht is nu wel meer gericht op het ombuigen van nega tieve patronen tot een positieve ervaring i control* b«*org>ng) I Numm». bank girorekening H*n0t*fc*nmg I l«Hd*ch Dagbtad anlfroctlrtummm ÏOOSO 2300 VB LMkn I 8 "7121 41"Z

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 1