HL aW Asbest in gebouw van universiteit EUUt 'Tijd van ludieke acties is voorbij' Met alleen lts krijg je geen goede baan Klachtenlijn NS oververhit Regio Opnieuw conflict over baggerstort Braassem Meer reizigerskilometers bij Centraal Nederland DINSDAG 26 ME11992 Ziekenhuispersoneel wil harder optreden De ludieke actie r petjes, spandoeken en handte keningen is een gepasseerd sta tion. Het protest in de gezond heidszorg kan alleen succes hebben als de consequenties ook voor de regering voelbaar zijn, zo menen sommigen in de gezondheidszorg. ,,In het eerste jaar wekten de ludieke actie nog sympathie, maar daarmee word je nu uitgelachen," zegt Wilma Schlüter, medisch nucleair wer ker bij het Elisabeth Ziekenhuis, aan de vooravond van de acties in de gezondheidszorg in de Leidse regio. Het gesprek heeft veel weg van een estafette. Voortdurend piept de semafoon een van de actievoerders van het zieken huis in Leiderdorp weg. De zon dagsdienst die het personeel van het EZL morgen draait, zien Schlüter en haar twee mede standers Albert Brinksma (fi nanciële administratie) en Ina Huizinga (laboratorium) als een eerste stap op weg naar hardere actie. Afgelopen woensdag trokken Zuidhollandse werknemers in de gezondheidszorg nog in een demonstratieve optocht langs het huis van staatssecretaris Si mons, die in hun ogen de grote boosdoener is. „De regering wordt daar niet koud of warm van", aldus Brinksma. „Die denkt: dat waait wel weer over, dat loopt zó n vaart niet. Juist daarom vind ik dat we maar eens een stapje verder moeten gaan." In de gezondheidszorg is het echter niet eenvoudig om eisen kracht bij te zetten met bikkel harde acties. „We kunnen de patiënten onmogelijk aan hun lot overlaten, dat staat vast", zegt Huizinga. „Vandaar dat het draaien van zondagsdiensten wel het maximale is. Het gevolg daarvan is dat bij voorbeeld operaties van morgen zijn ver zet naar een later tijdstip. Dat geldt tevens voor de afspraken voor de polikliniek. Als je din gen daarvoor hebt geregeld is dat toch knap vervelend", zegt Huizinga. Een volgende stap is het slechts beperkt aankondi gen van zondagsdiensten en werkonderbrekingen. Mensen komen dan voor niets naar het ziekenhuis. Een andere mogelijkheid is dat de zogeheten ondersteu nende diensten zoals de admi nistratie, schoonmaakdienst, technische dienst en de keuken, plat gaan. Maar ook daar kleven beperkingen aan. Wanneer een technische dienst een noodop roep zou negeren, worden daar door zeker de belangen van pa tiënten onaanvaardbaar ge schaad en dus wordt in zo'n ge val gewoon gewerkt. Een ander probleem is de ge ringe actiebereidheid op som mige afdelingen van ondersteu nend personeel. Brinksma er kent dat het de eerste keer is dat hij in actie komt. Wel is hij van af het begin, nu zo'n achttien jaar geleden, lid van de Abva Kabo. „Dat Simons de loonsver hoging uit onze eigen pensioen gelden wil betalen, dat gaat mij DiNH •kken over de baggerstort in de Braassemermeer tus sen milieubewegingen en provincie Zuid-Holland is opnieuw begonnen. De Zuidhollandse Milieufederatie en Stichting tot Be houd van de Braassemermeer eisen van de provincie een milieu-effectrapport (MER) voor de stort van bagger in de Braas semermeer. Zuid-Holland houdt echter vol dal voor de stort geen MER nodig is. Volgens de federatie ontduikt de provincie de afvalstoffenwet door bij de vergunningaanvraag voor de stort geen MER op te stellen Wanneer het provinciebestuur niet alsnog de effecten van de baggerstort op de Braassemermeer laat meten, stappen de twee instellingen naar de Raad van State. Het conflict draait om de wettelijk vastgestelde grens van 500.000 kubieke meter. Wanneer de hoeveelheid bagger deze grens overschrijdt, is voor de afvalstoffenvergunning een MER verplicht. De provincie stelt dat de te storten bagger onder in het komend seizoen onder deze grens blijft en de MER onnodig is. De twee milieubewegingen beweren echter dat er grote hoeveel heden bagger illegaal in de Braassem worden gedumpt en dat de provincie meer dan 500.000 kubieke meter stort. UTRECHT „In het eerste jaar wekten de ludieke actie nog sympathie, i staan Albert Brinksma en Ina Huizinga. r daarmee word je toch echt te ver. Een sigaar uit eigen doos." Een beetje trots is Brinksma wel op zijn afdeling, financiële administratie, waar nu zes van de twintig perso neelsleden bereid zijn om aan de actie mee te doen. Dat was bij vorige gelegenheden veel minder. Op de afdelingen fysiothera pie en laboratorium is de actie bereidheid maximaal. „Natuur lijk, doen wij het voor het geld," zegt laborante Ina Huizinga. „Waarom moet ik wel een ho gere huur betalen eh krijg ik er niet meer geld bij? Doen wij niet genoeg ons best? Daarnaast zijn wij ook bezorgd over de toe komst van de zorgsector. Er zijn nu al nauwelijks meer stagiares te krijgen. Je ziet aankomen dat er straks echt grote tekorten zijn. Moet het weer eens echt te laat zijn voordat de overheid in grijpt?" Wilrrta Schlüter zou nu nooit meer voor de medische kant kiezen. „Als ik het zou mogen overdoen, zou ik voor de heao kiezen. Nu moet ik heel hard werken voor relatief weinig geld. Het is logisch dat het ver loop zo groot is. Ik kan het nie mand aanraden een verzorgend beroep te nemen. Ik hoop trou- i dat i nog mensen in ae gezondheidszorg werken wan neer ik er een beroep op moet doen", zegt Wilma Schlüter cy nisch. Hoe hard de actie straks ook wordt, volgens Schlüter staat er voor belangrijke politici altijd hulp klaar. „Voor een Lubbers gaat altijd de rode loper uit. Voor mijn part zeggen wij dan: die lui helpen wij niet meer. Het aantal reizigerskilometers van vervoermaatschappij Cen traal Nederland is in het eerste kwartaal van 1992 gestegen met ruim 6 procent. Dat blijkt uit cijfers in de Info. het huisorgaan van Centraal Nederland. De vervoermaatschappij vindt de groei verheugend, om dat die niet meer volledig aan de OV-studentenkaart kan wor den toegeschreven. Die kaart is in 1991 ingevoerd en leidde in dat jaar tot een recordgroei v^n het aantal reizigerskilometers. De grootste groeiers bij de busmaatschappij zijn de lijnen tussen Hoofddorp en Mijdrecht. Uithoorn en Amstelveen en in het Gooi en Eemland. Centraal Nederland heeft buslijnen van Leiden naar Alphen aan den Rijn en Utrecht. Het ziekteverzuim bij de maatschappij lag het afgelopen kwartaal op 10 procent. Volgens Centraal Nederland geeft dat cijfer goede hoop om in 1992 uit te komen op gemiddeld 8 procent ziekteverzuim onder de chauffeurs. In 1991 lag het per centage nog op 13 procent. Roy Harnan uit Voorschoten wil na examen graag naar mts LEIDEN NANJA RUITER Maar liefst vier uur achtereen heeft Roy Hamam uit Voor schoten gisteren gezwoegd op zijn examen installatietekenen. „En je hebt er echt vier uur voor nodig", vertelt Roy. Hij zit op de samenwerkingsschool De Nieu we Vaart in Leiden en volgt als een van de zes eindexamenkan didaten de richting electrotech- niek van het lager technisch on derwijs. Hamam heeft het naar zijn zin gehad op school. „Ja, zeker weten. Ik heb een leuke tijd ge had. Vooral in de derde hebben we leuke dingen gedaan. Excur sies enzo. We hadden een toffe leraar. Maar hij zat wel achter je aan als je niet je best deed." Hij is het leren voorlopig nog niet beu. Gaan werken na de lts 'daar denk je niet aan'. „Je hebt niks aan de lts om een goede baan te krijgen. Dan kun je niet hogerop komen." Eerst wilde Roy naar de mavo. „Maar met de lts kun je gemak kelijker naar de mts. Dan heb je al technisch inzicht, daj zei m'n vader." Hij koos voor electro- techniek, 'omdat je daarmee overal terecht kunt'. „Bij alle richtingen kun je het gebrui ken." Wanneer hij zijn lts-diploma op zak heeft, begint Roy aan de mts en daarna probeert hij in genieur te worden via de hts. „De pneumatische en hydrauli sche richting wil ik doen. Bij werktuigbouwkunde. Dat lijkt me heel leuk", vertelt hij en thousiast. „Wat voor vak je er mee kan doen? Daar vraag je me wat. Dat weet ik nog niet, eerlijk gezegd. Het is in ieder geval met luchtdruk werken." Van de ruim vijftien derde klassers zijn er slechts zes over gebleven, die momenteel exa men doen. „De meeste mensen hebben moeite met wiskunde. Je moet minstens een zeven of een acht hebben in de derde. Een fikse financiële strop dreigt voor de Leidse universi teit. In het gebouw van de faculteit van sociale weten schappen aan de Wassenaarseweg is asbest aangetroffen. De kankerverwekkende asbest zit boven de plafonds, in leidingskokers achter de wanden en onder de vloeren. Er zweven geen asbestvezels in de lucht en daardoor is er volgens de beheerders van het gebouw geen gevaar voor de gezondheid van de 900 werknemers en de 4700 stu denten. breid lucht- en veegmonsters genomen. Asbest is alleen ge vaarlijk als het in vezelvorm in de lucht komt. De vezels drin gen door it» de longen en kun nen beschadigingen veroorza ken. Het asbest bedrijf beveelt aan de ruimten te reinigen, los se brokken asbest weg te halen en de asbest die dan nog in het gebouw achterblijft 'in te kapsc- LEIDEN MONICA WESSEUNC Bij de beheerders van het pand was al geruime tijd bekend dat er bij de bouw van het zogehe ten Pieter de la Courtgebouw gebruik was gemaakt van as best. Voorheen was het gebouw een polikliniek. Een gespeciali seerd bedrijf. Asbest Consult, heeft na onderzoek aangeraden een grootscheepse onruimactie uit te voeren. Wat de operatie gaat kosten is nog niet bekend, maar gezien de ervaringen met andere asbestvervuilingen moet met een fikse kostenpost reke ning worden gehouden. Asbest Consult heeft uitge- ren'. De arbeidsinspectie is nog niet van de kwestie op de hoog te gebracht „Dat is ook niet no dig zolang de norm voor vezels niet wordt overschreden. Zodra de schakelen. t)è arbeidsinspectie moet het schoonmaaknlan goedkeuren", aldus hoofdin specteur volksgezondheid P. Koster. De beheerders van het pand hebben de zaak inmiddels bij het college van bestuur van de universiteit aangekaart. Het col lege is bereid geld hiervóór vrij te maken. „We weten niet wat het kost, maar dat asbest wordt zeker opgeruimd," aldus een woordvoerder van de universi teit Medewerkers en studenten zijn op de hoogte gebracht van de vervuiling. Het is de tweede keer binnen korte tijd dat in leiden een grootschalige asbestopruim- operatie rnoet worden uitge voerd. Sinds enkele weken wordt door een grote groep mensen in het gangenstelsel onder het academisch zieken huis asbest opgeruimd. Dat werk duurt dertig weken en kost naar schatting zes miljoen gul den. Na chaos op haanvak Leiden-Mariahoeve Roy Haman: „Met het diploma lts kun je gemakkelijker naar de mts. Dan heb je al technisch inzicht, dat zei FOTO HENK BOUWMAN LEIDEN/UTRECHT. Voorlopige uitslagen Biologie (mavo/lbo C): (alleen gesloten vragen) 1 A; 3 B; 4 D; 6 B; 7 C; 8 C; 9 F; 10 F; 13 B; 14 A; 15 C; 16 B. 17 F; 18 A; 19 D; 21 A; 22 B; 24 C; 25 B; 26 A; 28 B; 30 B; 31 B; 32 A; 33 C; 34 C; 35 C; 36 B; 37 B; 39 B; 40 C; 44 D; 45 E. Biologie (mavo/lbo D): (alleen gesloten vragen) I A: 2 D; 6 C; 7 A; 8 D; 10 A; II F; 12 A; 15 D: 16 F; 17 C; 18 B: 19 A; 21 F: 23 B; 25 C: 26 A; 27 A; 29 A; 31 B. 32 C; 34 C; 35 E; 37 C; 38 B: 39 A; 42 B; 44 C; 46 D; 47 D; 48 C. Anders ga je finaal het schip in. Ik stond er toen met een negen goed voor, maar nu is het wel pittig." Naast installatietekenen een van de onderdelen van vak tekenen doet hij examen in wiskunde, natuurkunde, Neder lands en Engels. „Alleen voor Engels sta ik wat zwakjes." In stallatietekenen is volgens Roy 'meer berekenen dan tekenen.' „Eerst teken je een leidingsche ma voor een huis. Daarop moet je aangeven waar onder meer de wandcontactdozen zitten en de lampen. Je moet er bijvoor beeld aan denken dat er niet meer dan twaalf aansluitingen op een groep4ainnen enzo." „Alle examens doe ik op B-ni- veau. Ik heb wel C geprobeerd. Maar ik haalde slechte cijfers, nadat mijn oma was overleden. Die cijfers kon ik niet meer op halen." Volgens Roy willen ze op de mts het liefst minstens drie examenvakken op C-ni- veau zien. „Toch denk ik wel dat ik aangenomen word, want die richting doen maar Geinig Ik ben voor een ge- sprek uitgenodigd, daarin hoor ik het officieel.' En dan is het vakantie. „Als ik geslaagd ben, geef ik een barbe cue-party thuis. Dan nodig ik al mijn vrienden uit. Daarna ga ik een bijbaantje zoeken en ga ik mijn eigen kamer een nieuw verfje geven en opknappen. We gaan dit jaar niet op vakantie. Alleen dagtoertjes gaan we ma ken naar België en Luxemburg Na de vakantie gaat hij niet op kamers wonen in Leiden. „Ik blijf lekker bij mijn ouders. Zij zeggen ook: als je hier woont, betalen wij alles voor school. Dus ik heb niets te klagen hier." Zijn vader is volgens hem 'on wijs blij' als hij straks het diplo ma heeft. „Maar hij geeft me wel de vrijheid, of ik nu doorga of niet. Mijn ouders staan altijd Vooraf „Meestal ben je toch wel zenuwachtig. Maar ik neem een zakje snoep mee. Dat is voor mij een middel om rustig te worden. Lekker eten. Het examen is wel pittig, maar we hebben het zo vaak geoefend. Dat ging altijd wel goed, dus ik heb niet te kla gen. Het is wel eventjes volhouden he? Vier uur. Ik moest twee boeken uit mijn hoofd leren. Onwijs veel symbolen en schema's. Maar ik slaag wel, want ik kan gerust overal vijven voor halen Achteraf „Het was zwaar. Wel zoiets als ik had verwacht, maar tekenen is nooit mijn sterkste kant geweest. Ik heb wel een voldoende. Rond een zes denk ik op B-niveau. Nee, C-niveau haal ik niet De pepermuntjes, de Nuts en zo hebben wel geholpen. Eten helpt altijd. De volle vier uur was ik bezig. Ik was dan ook wel even uitgeput. Ie moest echt constant werken. Hierna moet ik alleen nog twee onderdelen van vaklekencn doen. Drie uur ach ter elkaar Maar al met al: ik slaag gemakkelijk." voor me klaar.' geïnvesteerd, wil ik terug /.ien. Als een paal boven water staat Maar het moet wel leuk blijven, dat hij later een goede baan wil. Anders ga je met een rothu- „Wat mijn ouders erin hebben meur naar je werk." De klachtenlijnen van de Ne derlandse Spoorwegen in Utrecht en Den Haag hebben gisteren roodgloeiend gestaan. De centrales kregen in totaal ze venduizend telefoontjes te ver werken, het maximale aantal dat kan worden verwerkt. De centrales registreerden dat nog eens negenduizend passagiers een tevergeefse poging deden de speciale lijn te bereiken om te klagen over de chaos in het treinverkeer op maandag. Die ontstond omdat het ingebruik nemen van het nieuwe baanvak Leiden Mariahoeve (Den Haag) anderhalf uur vertraging ople verde. Het werkplan klopte van mi nuut tot minuut. Er was geen speld tussen te krijgen. I>o trei nen tussen Leiden en station Mariahoeve in Den Haag zou den. na een weekeinde rust, maandagochtend half zes over het nieuwe baanvak rijden. Maar er kwam een kink in de kabel. Gevolg was dat de eerste trein vertrok met een grote ver traging. Peter van de Camp. centrale verkeersinformant bij de spoor wegen. zegt: „Meestal klopt het. maar maandag niet. Wat er nou precies aan de hand was weten we nog niet Het wordt wel tot op de bodem uitgezocht. We willen weten wat er fout is ge gaan. Dan kunnen we in de toe komst dit soort calamiteiten voorkomen." De feiten liegen er niet om. Vele duizenden treinreizigers kwamen gisteren uren te laat op hun werk. Passagiers met be stemming Schiphol misten hun vliegtuig, eindexamen kandida ten kwamen te laat. De extra bussen boden geen uitkomst ze kwamen vast te zitten in de fi les. Van de Camp: „Op het baanvak Leiden Mariahoeve rijdt elke drie minuten een trein Dat zijn er twintig in een uur. Als die allemaal uitvallen, dan zijn duizenden reizigers ge dupeerd." Verhaal Kunnen passagiers die schade lijden de NS aansprakelijk stel len7 Voorbeeld; iemand mist het vliegtuig en mist als gevolg daarvan een opdracht. Van de C jimp: „De spoorwegen kunnen daarop niet worden aangespro ken. De reizigers kunnen te al len tijde een klacht indienen. Bekeken wordt dan of die klacht terecht is en of de klager het geld terug krijgt dat hij voor zi|n kaartje heeft betaald Op het moment dat er iets fout gaat met de trein en een passagier maakt bekend dat hij een vlieg tuig moet halen, dan regelen de NS een taxi en seinen Schiphol in dat er vertraging is." Van de Camp denkt niet dat de Nederlandse Spoorwegen klanten kwijt raken als gevolg van het incident dat zich giste ren heeft voorgedaan. „Mis schien lopen er wat reizigers weg, maar niet in grote aantal len Ik kan me best voorstellen dat mensen gepikeerd zijn en de trein voortaan links laten lig gen. Maar wat moeten ze dan? Een auto kopen of met de bus reizen? Nee. we hoeven geen actie te ondernemen om ze le nig te winnen. Toen er werd ge staakt hebben we dat wel ge daan. Hebben wc de passagiers ook ons excuus aangeboden voor het ongemak, la, de NS hebben een monopoliepositie. Ze maken daar absoluut geen misbniik van. Wanneer ze dat doen zijn ze niet meer met de reizigers bezig. De passagiers knjgen altijd voorrang"

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 19