oos met terraswoningen Leiderdorp zoekt andere plaats voor kermis We hebben nu allesbehalve een vliegtuig Regio Leiden 'Samenwerking brandweer te zware belasting personeel' EZL biedt excuses aan voor overlast vuurwerk DINSDAG 26 ME11992 17 voor woningbouw Rijksstraatweg Lovende reacties op tunnelplan wassenaar Volgens architect Bleeker zijn de reacties op zijn geesteskind, de traffic-box, tot dusverre lovend. Zo betitelde de oud-directeur van Rijkswaterstaat, ir. J. van Dixhoorn, het als een 'prachtige oplossing'. Niet alleen als oplossing voor Wassenaar, ook voor soortgelijke situaties elders in het land. Bijvoorbeeld op stukken waar de snelheidstrein (TGV) is gedacht. De Wassenaarder heeft voorts met een 'hele grote aannemer' gepraat en ook hij achtte het plan financieel goed haalbaar, zon der dat het de overheid een cent hoeft te kosten. De architect en de makelaar hopen dezer dagen burgemeester P. Schoute van Wassenaar over de traffic-box aan te klampen. (Belangenvere nigingen als de Vrienden van Wassenaar en de actiegroep Stop Doorgaand Verkeer zullen volgen. weg voör het bouwverkeer, dat met de komst van de terraswo- ningen gepaard gaat. Het ver keer kan tijdens de bouw onge hinderd doorgaan. Niet het hele Wassenaarse stuk Rijksstraatweg moet van zo n doos worden voorzien, zegt Bleeker. „Er zijn bepaalde delen waar het gewoon niet kan om' dat het te smal is. En de gassen die het verkeer met zich mee brengt kunnen op een dergelij ke wijze veel gemakkelijker ver dwijnen dan in een kilometers lange tunnel." Denkfout Bleeker maakte ooit naam als winnaar van de architectenprijs wassenaar miep de graaff Het plan van de twee Wassen- aarders komt er kort samenge vat op neer dat op verschillende plekken aan de zijkant van de Rijksstraatweg wanden worden heergezet. Daarop komen dan de elementen die het 'dak' van de weg vormen. En dan heb je gen traffic-box zoals Gussenho- ven het betitelt. De woningen worden daar omheen en boven op de doos gerangschikt. Een soort tunnel, maar dan op de begane grond in plaats van on der de grond. De Rijksstraatweg blijft even breed als nu, maar op de plek ken waar de dozen komen, moeten twee extra rijbanen ko men aan beide zijkanten van de Verpak' de overbelaste Rijksstraatweg van Wassenaar als een soort doos met daarop terraswoningen. Op die ma nier ben je af van de lawaaiige en stinkende weg, waar zich dagelijks tienduizenden auto's doorheen wurmen. 11 bat is het idee van architect R.D. Bleeker en makelaar L.J. -"Gussenhoven. Volgens hen zijn de reacties op dit plan tot ~hog toe heel positief. de overbelaste Rijksstraatweg, zou voor een deel kunnen verdwijnen on- Wassenaars grootste zorgenkindje, der huizen en flats. 'Prix de Rome'. Hij is de ontwer per van onder meer het Rijn lands Lyceum in Oegstgeest en het Adelbert College in Wasse naar. Inmiddels gepensioneerd had hij alle tijd om te piekeren over stoutmoedige voorstel waarmee makelaar Gussenho ven al eerder in de publiciteit kwam: ondertunnel de Rijks straatweg en schep daarmee een dak met een gebied van 300.000 vierkante meter kostba re bouwgrond. De geluid-, milieu- en verkeersoverlast zijn daarmee verleden tijd. De 'doos' verbindt wijken als Kerkehout, Kieviet, centrum en noord weer met elkaar en maakt de villa's langs de weg weer bewoonbaar. Nu worden steeds meer villa's verbouwd tot kantoorpanden. Deze filosofie sprak de nu 72- jarige architect-in-ruste meteen aan. „Gussenhoven maakte al leen één denkfout: hij wilde de tunnel onder de grond stoppen in plaats van erboven, en dat is praktisch en financieel onhaal baar. Want wat doe je bijvoor beeld in de vijf jaar die je nodig hebt voor de bouw van de tun nel met al het verkeer. Nog los van de kjankzinnig hoge kosten van zo'n tunnel." „Maar dit plan overigens maar een suggestie, er zijn tien tallen varianten denkbaar is wél haalbaar. We zijn het in Ne derland alleen niet gewend op die manier te bouwen. Kijk naar een land als Zwitserland, daar hebben ze dergelijke lerraswo- ningen volop. En een snelweg als bij Nice-Italië kent ook hele stukken waar je door een derge- lijke doos rt|cn De Rifkattraei weg als traffic-box: utopie of werkelijkheid? Bleeker: „Het zal veel denkwerk en overleg met gemeente en Rijkswaterstaat vergen, een zaak van langere adem. want het gaat hier om een nieuwe denkwijze. Maar als de beslissers het ondersteunen, is het zeker haalbaar. Leiderdorps meisje: geen nekkramp leiderdorp» De vijfjarige leerlinge van de Koningin Juliana- school uit Leiderdorp, dat vorige week met verschijnselen van nekkramp werd opgenomen in het ziekenhuis, bleek een andere vorm van hersenvliesontsteking te hebben. „Nekkramp is maar één vorm van hersenvliesontsteking. Het meisje had een andere vorm", aldus een woordvoerder van de GGD. Met het meisje gaat het inmiddels goed. Omdat het meisje de nekkramp-ver schijnselen vertoonde, besloot de Koningin Julianaschool af te zien van deelname aan de avondvierdaagse. Nekkramp wordt verspreid door een bacterie en kan in zijn ernstigste vorm fataal zijn. Pantalon en credit cards gestolen r Een 'inklimmer' heeft afgelopen nacht een broek en twee credit cards meegenomen uit een slaapkamer van een huis aan de Laan van Koot in Wassenaar. De dader klom via een lad- j der omhoog en ging door een slaapkamerraam naar binnen. De inklimmer werd op de vlucht gejaagd omdat de bewoner wakker werd toen hij geluiden in zijn kamer hoorde. Nieuwe auto vernield in parkeergarage leiderdorp De voorkant van een drie dagen oude auto is gister middag totaal vernield. De wagen werd in de parkeergarage van het winkelcentrum Winkelhof in Leiderdorp aangereden door een onbekend gebleven automobilist, die na het ongeval door reed. De schade aan de nieuwe wagen bedraagt 5000 gulden. Kinderen steken wasgoed in brand oegstgeest Drie jongetjes uit Oegstgeest hebben gistermiddag wasgoed in brand gestoken. Door dit brandje is ook de dubbele beglazing gesprongen van een woning aan de Aert van Neslaan in Oegstgeest. De jongens van 9, 10 en 11 jaar speelden met vuui bij wasgoed, dat op een balkon hing. De Leiderdorpse kermis wordt wellicht verplaatst naar een andere locatie. De commissie bestuurszaken eiste gister avond een onderzoek naar aanleiding van de klachten van omwonenden over overlast. Ook de duur van de kermis, die jaarlijks op Koninginnedag op de Laan van Ouderzorg staat, en de openingstij den worden opnieuw bekeken. De definitieve beslissing over de plek voor de kermis moet al over enkele maanden vallen, zodat de omwonenden voldoende gelegenheid hebben om be zwaar te maken. De bewoners van de Merelstraat, die verschillende keren heb ben geklaagd over herrie en vandalisme, wisten dit jaar pas enkele dagen van te voren dat een vergunning voor de Laan van Ouderzorg was afgegeven. Daardoor konden zij niet in beroep gaan bij de Raad van State. Merelstraat-bewoner P. Meijer wees de commissie nog eens op de 'akoesti sche gifbelt' die de kermis voor de om wonenden is. „De Oranjefeesten komen voor ons neer op Oranjebitter", stelde hij. „De kermis geeft altijd overlast, waar dan ook", erkenden dc commissieleden. PvdA'er V. Molkenboer pleitte ervoor de kermis volgend jaar op de hoek van de Hoogmadeseweg en de Acacialaan te houden. „Op het voormalige basketbal veldje. Ook als dat betekent dat de NZH- bussen moeten omrijden. Want de NZH is niet heilig. Op 3 oktober kan er ook van alles in Leiden", aldus Molkenboer. De kermis zou bovendien over verschil lende locaties kunnen rouleren, vond hij. „Zo kunnen we de lasten spreiden, zodat niet ieder jaar op dezelfde plek dezelfde overlast wordt ervaren." Een speciale kermis voor kinderen is volgens J. lansen (Groen Links) de oplos sing voor de overlast „Een kinderkermis kan 's avonds eerder ophouden. We moeten onderzoeken of dat voor de ex ploitanten interessant is." Een lijst met alternatieve locaties voor de kermis wordt bij de volgende verga dering van dc commissie bestuurszaken besproken. Dan. op 29 juni, moet duide lijk worden waar de draaimolens, bots auto's en suikerspinverkopers volgend jaar staan. Een verregaande samenwerking tussen de vrijwillige brandweer korpsen in de regio betekent een te zware belasting van het personeel. De Leiderdorpse brandweercommandant T. van den Berg voelt om die reden niets voor een onderzoek in die richting, zoals gisteren in de raadscommissie bestuurszaken werd bepleit door WD en D66. De commandant kreeg steun van burgemeester A. Brugge- „OnmenSelijk", oordeelde Van den Berg over het op grote schaal inzetten van vrijwilligers in de regio. „Wanneer iemand in Voorschoten woont, in Lei derdorp werkt en in beide ge meenten lid is van de vrijwillige brandweer, moet hij oefenen bij twee korpsen. Want er is nie mand die het vuur ingaat zon der blind te kunnen vertrouwen op zijn maat achter hem. En hij is voortdurend in de weten schap dat iedere seconde die pieper kan afgaan omdat er een brand is", aldus Van den Berg. De commandant vérwierp de mogelijkheid van verregaande ?rking tussen de vrijwil lige korpsen in de regio. De twee collegepartijen wilden een onderzoek naar een dergelijke samenwerking, omdat' steeds minder vrijwilligers zich in Lei derdorp melden die ook over dag voor brandweertaken be schikbaar zijn. Het korps zou in hun visie wel uit vrijwilligers moeten blijven bestaan, maar eventueel kunnen worden aan gevuld met professionele krach ten uit Leiden. Ook burgemeester A. Brugge- man uitte een krachtig 'nee' te gen de voorgestelde s king. „Het antwoord is: nee. We moeten de veiligheid van de Leiderdorpse inwoners garan deren en daarom moeten de brandweerwagens binnen zes minuten aanwezig kunnen zijn. Bovendien is de uitwisseling met professionele mensen te duur en voelt het Leidse korps daar ook niets voor. Binnen de personeelsformatie van de Leiderdorpse brandweer ontstaat de komende periode een aantal knelpunten. Zo treedt commandant Van den Berg in november vervroegd uit en stappen er van de overige 35 brandweerlieden de komende twee jaar nog eens zeven op. „De werving van mensen die overdag beschikbaar zijn is moeizaam en gaat mondjes maat", erkende Bruggeman. De normen die aan vrijwilli gers worden gesteld zijn gelijk aan die van de professionele collega's. „De eisen en de oplei ding zijn hetzelfde Voor de fooi die de vrijwilligers krijgen, wor den eisen gesteld aan hun ken nis die niet normaal is in het verenigingslevenmerkte Bruggeman op. Flatgebouw Oegstgeest voor ouderen Van de 29 te bouwen huurwo ningen op het terrein van dc voormalige Joris de Wittcschool zijn er 21 bestemd voor 50-plus sers, zeven voor 65-plussers en één woning voor een gehandi capte Dat bleek gisteravond tij dens de commissievergadering volkshuisvesting. De zeven woningen voor 65- plussers worden verdeeld door de 'indicatiecommissie'. Dc 21 huizen voor 50-plussers zijn be stemd voor mensen die ook weer een woning achterlaten: de zogeheten doorstromers. Het merendeel van de oude renwoningen bestaat uit drie kamerappartementen, een klei ner deel van de woningen heeft twee kamers. Bij de indeling van de appartementen is over leg gevoerd met de Vrouwen Advies Commissie (VAC) en Oegstgeest Zonder Obstakels (OZO). In het flatgebouw komt ook een brancard-lift. Waar schijnlijk wordt nog dit najaar met de bouw van tie goedkope huurwoningen begonnen. Verkeersquiz gaat niet door Voor Zoelerwoudse scholie ren wordt dit jaar geen vcr- kcersquizmiddag georgani seerd. De basisscholen zien af van deelname omdat zij niet te spreken zijn over de opzet en de inhoud „Het is een verouderde quiz", aldus K. Vennik van de gemeente Zocterwoude. leerlingen van groep ze ven van alle basisscholen in Zocterwoude en Rijneveld namen de afgelopen jaren deel aan de verkeersquiz 'Kijk (Voed Uit'. Een werk groep bereidt voor volgend jaar weer een feestmiddag Subsidiekraan Het merendeel van de i sieleden was het gisteravond eens met het voorstel om zo snel IPOytijl m 1993 mi huurwoningen te bouwen in de 'Morsebdpoldev Ook de wo ningbouwvereniging was blij met dit voorstel De zestig huur woningen komen uit een woon- contingent van Leiden. Oegst geest wil haast maken met de huurhuizen omdat het Rijk dc subsidiekraan voor deze wonin gen wil dichtdraaien Alleen D66 had grote moeite met het plan. M Poelmans: „We hebben begin dit jaar afge sproken dat we het nistig aan zouden doen met het bouwen in Oegstgeest En nu komen de ze huurwoningen er weer bij. Mr.iks bti Hl 'ir provfmIs ooi nog eens dat we ook de Broek en Simontjespoldcr moeten be bouwen: het einde is zoek." De directie van het leiderdorp se Elisabeth Ziekenhuis (EZU heeft haar excuses aangeboden voor de overlast die het vuur werk van vrijdagavond heeft veroorzaakt Het vuurwerk sloot het eeuwfeest van het EZE af, maar werd voortijdig door dc politie onderbroken ,,iMaat Mui i hal lunvari geluidsoverlast voor omwonen dan tr habban MDomata Dh spijt ons ten zeerste. In afwq king van de door de gemeente aan het vuurwerkbcdnjf ver leende v ergunning werd ook ge luidinakend vuurwerk afgesto ken. hetgeen uitdrukkelijk niet de bedoeling was Ook onze pa tiënten hebben daarvan hinder ondervonden zo verklaart de directie De leiding van het zie kenhuis noemt het verder 'bui tengewoon jammer' dat het eeuwfeest werd afgesloten met geluidsoverlast, juist omdat de I )e vuurwerkoverlast heeft jbilerende ziekenhuis een •s verbaal van de politie 'pgeleverd pre Oegstgeestenaar verbouwt auto tot blikvanger 0e eigenhandig omgebouwde h Kever van de Oegstgeester Niels K pcheffelaar Klots valt op. Als hij 9 door de straat rijdt, is er altijd k Iwel iemand die een blik werpt bp zijn welgevormde auto. {scheffelaar Klots is een bezig baasje: eerst bouwde hij een boot om, daarna enkele kam- ever Cabriolet voor de deur. !Het volgende project voor de tioe-het-zelver is een vliegtuig. 1 Stilzitten kan Scheffelaar JOots duidelijk niet. Bovendien 8s hij erg precies. „Alles moet perfect zijn. En het gaat er ook om iets bijzonders te maken, üets wat een ander niet heeft. iDan denk ik van: dat maak ik zelf wel even. Waar dat vandaan komt? Dat zou ik niet weten." Scheffelaar was toe aan iets an ders, nadat hij zes kampeerwa gens omgebouwd had. „Welke auto is nou leuk om te bouwen, Vroeg ik me af. Een kever leek me wel wat. En ik wilde van meet af aan een cabriolet ma ken." Bijna twee jaar geleden kocht jhij een 'tweede handsje' voor 1000 gulden. „Dat was een 1303 met bolle voorruit. Een oud ding met gaten erin. Ik heb er wel een vierkante meter plaatij- mogelijk wilde hij' aan 'die (roestbak' veranderen. „Zo wei nig mogelijk moest origineel blijven." Tot een maand geleden werk te hij in de avonduren en de weekeinden aan de cabriolet in wording. Eindelijk stond hij dan rijklaar voor een eerste ritje. En meteen had de familie een aan rijding zonder schuld welis waar. „Er zat een scheur in het spatbord. Gelukkig dat ik het zelf wel kan repareren, anders zou je wel een beetje misselijk worden." Maar de zelfbouwer is nog niet klaar. „Aan kleine dingetjes wil ik nog werken. Ik ben nog wel een jaar bezig de auto te perfectioneren." Ondertussen gaat hij kijken of er 'een prijsje te halen valt'. Een van zijn kam peerauto's is al eens uitgeroe pen tot de mooiste van het land. Veel heeft hij zelf verzonnen: onder meer het verwerken van de luidsprekers in de rolbar. De Oegstgeestenaar heeft gepro beerd om dc onderdelen zo goedkoop mogelijk te krijgen. Voor de bekleding van de ach terbank is hij zelfs zelf achter de naaimachine gekropen. „Maar die bekleding is nog niet naar mijn zin. Dat kan mooier. Mis schien doe ik het wel weer over", peinst de perfectionist. Tijdens het eerste ritje met de omgebouwde Kever, had de Oegstgeester familie Scheffelaar Klots meteen een aanrijding. Over de hoeveelheid geld die er in gestoken is. zwijgt hij liever. „Heel veel. Dat bedrag noem ik maar niet. Het is finaal uit de hand gelopen." Ondertussen heeft al iemand een oogje laten vallen op de Kever. Het bod was 30.000 gulden, maar de eige naar sloeg het af. „Als iemand genoeg biedt, gaat hij wel weg hoor." Dan is het tijd voor een nieu we uitdaging. „Geen auto meer Een vliegtuigje dan maar. We hebben nu alles, alleen nog geen vliegtuig." Maar dan ver kopen ze eerst de boot. „Want we hebben veel te veel De kreet 'mijn werk is mijn hobby' past zeker bij Scheffe laar, die voor zijn brood auto schade-reparaties doet „Maar ik ben wel in loondienst Aan een eigen bedrijf moet ik niet denken, dat is te veel stressen

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17