Leiden Regio Bisdom: aanpak fraude parochies 3ÜÜ Auto Peter Rijndijkers willen hun kerk niet kwijt 07H34700 Ene school wel hardhout, andere niet Hulp aan ouderen via Breestraat week dicht één loket Scheltema-complex nog in gebruik als opslagplaats DINSDAG 26 MEI 1992 13 EMIEL FANGMANN A KOEVOET LOMAN LEEFMANS GERT VISSER (CHEF) WIM WEGMAN *071-1 Bassie en Adriaan in 3 Octoberhal leiden De tv-clowns Bassie Adriaan komen maandag 8 juni naar Leiden voor een optreden in de 3 Octoberhal aan de Sma ragdlaan. Hun zogeheten 'lachspektakelshow' wordt aangevuld met een nummer van de goochelaar André du Lord. Het twee uur durende kinderfeest begint om half twee. Kaarten 12,50 gulden zijn verkirjgbaar bij het postkantoortje aan de Heren straat en bij sigarenmagazijn Oud Leyden met vestigingen aan de Kennedylaan, Lage Morsweg, Hoge Rijndijk en in de Stevens- bloem. Herdenking Wapenbroeders leiden De Bond van Wapenbroeders afdeling Leiden herdenkt op Hemelvaartsdag, donderdag 28 mei, de slag om de Residen tie, waarbij in de meidagen van 1940 ruim vijftig militairen uit Leiden sneuvelden. De herdenking heeft plaats bij het oorlogs monument aan de Haagse Schouwweg in Leiden. Vanaf 9.00 uur wordt er verzameld op de Hoge Morsweg tegenover nummer 152. Vanaf die plek vertrekt om 9.30 uur de stille tocht naar het monument, waar kolonel P.S. Heikoop een toespraak houdt. Na de krans- en bloemleggingen wordt door de hoornblazer The Last Post gespeeld. Tot slot volgt het Wilhemus en een défilé langs het monument. In verband met de afsluiting van de Haag- sche Schouwbrug, kan men vanuit de richting Wassenaar-Den Haag het monument alleen bereiken via de afslag over de Rijn, richting Leiden-Utrecht. Steunfraude van twee ton leiden Een 37-jarige Leidse vrouw en haar 33-jarige vriend zijn vorige week aangehouden wegens steunfraude van twee ton. De uw heeft een woning aan de Milanenhorst, de man een fiat in Voorschoten. Hij had zijn woonruimte onderverhuurd en woon de sinds 1985 bij zijn vriendin in Leiden. Zij ontving daardoor bijna zeven jaar ten onrechte een uitkering. Beiden hebben ook nog eens ten onrechte 25.000 gulden huursubsidie opgestreken. De vrouw heeft inmiddels bekend, de man weigert een verkla ring af te leggen. Maatregelen na verduistering bij Petruskerk Het bisdom Rotterdam gaat maatregelen nemen om fraudes bij dekenaten en parochies te voorkomen. Direc te aanleiding is de verduistering van 1,6 miljoen gulden uit de parochiekas van de Leidse Petruskerk. Binnenkort krijgen alle dekenaten en parochies van het bisdom een brief met richüijnen tegen fraude. „Het bisdom gaat er van uit dat de parochies zich daaraan gaan houden", al dus woordvoerder H. Heruer. Groen Links wil gebruik in scholencomplex aan de Zijl voorkomen Groen Links keert zich tegen het gebruik van tropisch hardhout bij de nieuwbouw van basisscholen aan de Zijl. Fractieleider J. Laurier en raadslid R. van Schreven schrij ven dit in een brief aan wethouder Van Rij (PvdA/ruimtelijke ordening). De rooms-ka- tholieke en de protestants-christelijk school uit het complex willen hardhout gebruiken omdat het goedkoper is. Van Rij moet er volgens Groen Links voor zorgen, dat geen van de drie basisscholen gebruikt maakt van hardhout. De drie scholen zitten nu al bij elkaar in de buurt. Na de bouwvakvakantie wordt be gonnen met de bouw van de nieuwe, geza menlijke school. De gemeente hanteert als richtlijn voor openbare scholen dat geen hardhout, waarvoor tropisch regenwoud wordt gekapt, mag worden gebruikt. Daar om wordt deze houtsoort in ieder geval niet gebruikt voor de nieuwbouw van de open bare Jenaplanschool Dukdalf. Maar de twee anderew scholen mogen een eigen keus maken. Directeur J. Mooten van protestants-christelijke basisschool De Zijlwijk zegt dat er nog niets besloten is: „Wij hebben ooit verschillende materialen geopperd, waaronder ook tropisch hard hout. Je kunt er vanuit gaan dat de openba re school het voorbeeld geeft om het niet te doen. Dat zou het voor de nieuwbouw mis schien een gek gezicht zijn als de andere scholen wel hardhout gebruiken." G. Visser van de protestants-christelijke 'Mooiste stukje natuurgebied van de Stevenshof' schoolvereniging zegt dat in de nieuwbouw van de Zijlwijk en De Zonnewijzer inder daad tropisch hardhout de voorkeur heeft. „Puur om financiële redenen. Het is goed koper dan andere materialen. Maar het is nog niet honderd procent zeker dat we het gaan gebruiken. Maar als de gemeente het gebruik van dat hout wil verhinderen, moet ze dat voor 1 juli doen." Volgens ambtenaar N. Smulders van on derwijs kan er ook na 1 juli nog wel over het hout worden gesproken. „Als je het verft zie je trouwens het verschil tussen hardhout en ander hout niet. Maar bij aanschaf is het niet goedkoper, wel bij het onderhoud op de langere termijn." Wethouder Van Rij was niet bereikbaar voor commentaar. leiden Ganzenborden. Niet het spel, maar twee heuse verkeersbor den werden gistermiddag aan de Witte Singel geïnstalleerd om weg gebruikers te waarschuwen voor de loslopende ganzen. Vooral nu tijdens de broeiperiode willen de ganzen nog wel eens aan de 'wag gel' gaan. De borden blijven voor de duur van de zwangerschap - minstens nog een maand - staan, maar worden daarna waarschijnlijk weer verwijderd. Ook aan de Maresingel worden dergelijke borden geplaatst. „De populatie van de ganzen breidt behoorlijk uit", zo meldt M J. Been van de gemeente. „Er zitten nu enkele tientallen volwassen ganzen aan de Witte Singel en aan de Maresingel zijn er zo'n 20 jongen bijgekomen." foto hielco kuipers Met mes bedreigd leiden De politie heeft gisteravond twee Leidenaars aangehouden die worden verdacht van be dreiging en mishandeling. De twee reden omstreeks 23.20 uur luid claxonerend over de Pas teurstraat. Ze werden hierover aangesproken door twee bewo ners, waarna het duo uit de wa gen stapte. De 29-jarige be stuurder zette een 23-jarige be woner een mes op de keel. Diens 22-jarige vriend die te hulp schoot kreeg klappen van de bijrijder. De politie reed de auto kort na middernacht klem op de Steenstraat. De chauffeur was te dronken om een verkla ring af te leggen. Hij zit samen met zijn passagier vast op het bureau. leiden karen tangel De kerstman die ze in decem ber vorig jaar met een bord om zijn nek in de tuin hadden ge plaatst, staat er nog steeds. He lemaal verschoten inmiddels, maar toch. „Zo lang als het duurt, blijft-ie staan", zegt W.A. Westgeest, de eigenares van de kerstman. „Als de kerk blijft, gaat-ie de vlaggemast in. 'Hóe- ra, de kerk blijft' zal er dan op het bord staan." De kerstman vormt het stille protest tegen de plannen om het kerkje van de parochie Ma ria Middelares aan de Rijndijk te slopen. Het parochiebestuur is in onderhandeling met een projectontwikkelaar over de voor- en nadelen van sloop. De beslissing is dus nog niet geno men, maar omwonenden en parochianen vrezen het ergste. Als de sloop doorgaat, wordt in het winkelcentrum van de Ste venshof een nieuwe (kleinere) kerk gebouwd en komen op de plaats van het kerkje aan de Rijndijk fiats in vijf bouwlagen. „ledereen vindt het jammer als de kerk gesloopt wordt. De Stevenshofbewoners zijn na tuurlijk niet zo verknocht aan de kerk, maar de oude Rijndij kers zijn er mee opgegroeid. Ik zing ook al jaren bij het koor. Het is gewoon onbegrijpelijk", aldus mevrouw Westgeest. Meer wil ze er niet over zeggen, want "ik wil geen ruzie ontkete nen, we moeten tenslotte alle maal samen naar de kerk." Zij en haar man, Th. West geest, wonen wonen schuin te genover de kerk. „Het is een heel mooi stukje natuurgebied. Ik heb er laatst wel zeventien verschillende soorten vogels ge teld en de zwaluwen zijn er nog niet eens. Het is hèt natuurge bied van de Stevenshof', aldus de heer Westgeest. „Die fiats die ze daar willen neerzetten, stroken dus hele maal niet met het bestem mingsplan. Maar ja, je weet hoe dat gaat bij de gemeente. Om de paar jaar zijn er nieuwe he ren, nieuwe wetten", betoogt hij. Ook de buurman van de fa milie Westgeest, R. Vissers, is inmiddels in de bestemmings plannen gedoken. Hij is welis waar geen parochielid, maar ook hij vindt het vreselijk jam mer als de kerk wordt gesloopt. „Het is een ontzettend pittoresk kerkje met al dat groen er om heen." In huize Vissers is inmiddels het SP-raadslid C. Vergeer op bezoek geweest. De omwonen den laten zich door hem infor meren wat ze het best kunnen doen. Als er al gebouwd gaat worden, dan zouden de flats niet meer dan drie-hoog mogen zijn. Ook het Haagsche Schouw hotel aan de overkant van de kerk mocht destijds niet hoger bouwen. SP'er Vergeer geeft de Rijndij kers een kans als het bestem mingsplan wordt gewijzigd. Zij kunnen dan bezwaar aanteke nen en de sloop op die manier tegenhouden. Vissers vreest dat er desondanks toch gebouwd gaat worden. „De grond rond de kerk is al verkocht. Als de kerk blijft staan, gaan ze waar schijnlijk om de kerk heen bou- Mevrouw Westgeest heeft al haar hoop gevestigd op de en quête die het parochiebestuur - op aandrang van de parochia nen -. een paar weken geleden heeft gehouden. Hierin werd de parochianen gevraagd of ze voor of tegen sloop van de kerk zijn. Inmiddels doen geruchten de ronde, dat zo'n 90. procent van de parochianen voor be houd van de kerk is. Of de uit slag, die deze week bekend wordt gemaakt, doorslaggevend is, is niet bekend. Westgeest: „Het kerkbestuur kan toch niet om zo'n enquête heen? Dat kan de kerk toch niet maken?" Het parochiebestuur wilde geen commentaar geven. leiden emiel fangmann Direct na de rechtszaak tegen de ex-penningmeester van de Peterus-parochie, kondigde een woordvoerder van het dekenaat al aan dat strenge controle werd overwogen. Het bisdom heeft daar nu uitvoering aan gegeven. Het bisdom wil de mogelijk heid krijgen om bij de bank de financiële toestand van zijn pa rochies te controleren. Tot nu toe was het bisdom geheel af hankelijk van informatie die door de parochie zelf werd ver strekt. Ook wil het bisdom op schrift laten vastleggen, dat het gehele parochiebestuur verant woording gaat dragen voor het beheer van de gelden. Het bisdom vindt voorts dat kerkbesturen een kascommissie moeten instellen, die de boeken controleert. „In veel gevallen is die er al, maar parochies mogen tot nu toe zelf kiezen hoe zij hun administratie regelen. Ze hoeven geen kascommissie te hebben, het kon ook uit de losse pols. Als het bestuur een pen ningmeester op zijn woord ge looft, was het ook goed", zegt Heruer. „Dat willen we veran deren." De woordvoerder benadrukt dat de richtlijnen in overleg met de dekenaten en parochies zijn opgesteld. „Begrijp me goed. Wij willen geen heksenjacht ontketenen. We hebben niet de indruk dat er maar wat wordt gegrabbeld. Een fraude zoals bij de Petrusparochie hadden we sinds mensenheugenis niet meegemaakt." Tot nu toe werd de financiële administratie van parochies on geveer een keer in de vier jaar door een extern accountantsbu reau gecontroleerd. Bij de Pe trusparochie in Leiden vond een dergelijk onderzoek plaats in 1989. Omdat de ex-penning meester bij de bank werkte waar de kerk haar rekeningen had, zag hij kans de fraude voor de onderzoekers verborgen te houden. Vorige week werd hij door de Haagse rechtbank tot 21 maanden celstraf veroor deeld. Groenoord <ipDe gemeente moet I U bewoners van Groenoord beloven dat de wijk nog zeker 30 jaar blijft bestaan, vindt SP leiden wim koevoet Eén plaats waar ouderen met hun vragen over zorg, welzijn en wonen terecht kunnen. Een eerste stap daarnaar is gister middag door een aantal betrok ken instellingen gezet. Wie nu hulp vraagt, treedt een ondoor zichtige wereld binnen. Het is soms een gang van het kastje naar de muur. Daar moet nu snel een einde aan komen. Gistermiddag overlegden op het stadhuis een aantal instel lingen die zich met ouderen werk bezighouden over het ver beteren van hun werk. Een werkgroep zal nog dit jaar con crete voorstellen op tafel leggen, zo is afgesproken. Grote man achter deze bij eenkomst is PvdA-wethouder S. de Vreeze (welzijn en financi en). Hij voert al maanden ge sprekken met instellingen als Kruiswerk, GGD, gezinsverzor ging, RIAGG, verzorgings- en leiden „Het Schcltcma-complcx staat niet leeg. Het is opslagruimte van ons bedrijf aldus J de No bel van de gelijknamige firma in lompen, papier en metalen. De eigenares is verbaasd over een bericht in deze krant waarin staat dat een deel van het pand leegstaat. En De Nobel vreest dat daardoor het oog van kra kers weieens op haar pand zou vallen. Het complex op de hoek van de Oude Singel en de Markt - steeg is op aanraden van de stichting Industrieel Erfgoed Leiden (Stiel) voorgedragen om op de gemeentelijke monumen tenlijst te worden geplaatst. Omdat het complex in een slechte staat verkeert, ging Stiel er vanuit dat met name het I Overkapping -7 Een architect heeft I een plan gemaakt om de drukke Rijksstraat weg te overkappen. Op h'et 'dak' moeten huizen kome" verpleeghuizen en de ziektekos tenverzekeraars. De gemeente wil dat al deze organisaties nauwer samenwer ken en dat er één loket komt met alle informatie voor oude ren die hulp nodig hebben maar nog niet toe zijn aan een verzorgings- of verpleegoord. Wanneer de hulpverlening dui delijker wordt georganiseerd, kunnen ouderen langer thuis blijven wonen, is de gedachte. Volgens de wethouder 'her kent niet iedereen deze proble men'. Er zijn volgens De Vreeze nog veel instellingen die hun huidige werkwijze als 'klantge richt' beschouwen. En dat ene 'loket' dat de wethouder zo graag wil, dat is er al namelijk in de persoon van huisarts, heeft hij te horen gekregen. „Maar ik ken niet één huisarts die oude ren intensief langs de talloze in stellingen begeleidt", aldus De Vreeze. Maar geen van de deelnemers hoekpand 'vrijwel leegstaat'. Volgens De Nobel is dat niet zo. De Nobel is een van de grootste nog bestaande bedrijven in de binnenstad. De gemeente heeft verschillende malen aan een nieuwe locatie voor de firma ge dacht om zo het huidige com plex een nieuwe bestemming te kunnen geven: „Maar de ge meente heeft geen zak met geld. Daarom zijn we nooit verder gekomen dan het bedrijf op een verplaatsingslijstje zetten van vijftien jaar geleden", aldus L Meijer, stafmedewerker bij de gemeente. De Nobel bevestigt dat zij in lange tijd niet door de gemeen te is benaderd Wel zegt ze re gelmatig gebeld te zijn door an dere geïnteresseerden in het complex: „Maar voorlopig blijft het gewoon een bedrijfspand." Klachtenlijn Zo'n 9000 treinrei zigers probeerden gisteren tevergeefs de klachtenlijn van de NS te bellen LEIDEN» De Breestraat gaat vanaf maan dag 15 juni een week dicht. Het asfalt tussen Mandenmakers- steeg en 't Gangetje wordt ver nieuwd en voor de ingang van het stadhuis wordt het medail lon teruggeplaatst. Het busverkeer wordt gedu rende die week omgeleid via de Witte Singel. Alarmverkeer in de Breestraat is wel mogelijk en de trottoirs blijven begaanbaar. De gemeente heeft de winkeliers verzocht terughoudend te zijn met de bevoorrading. Indien nodig kunnen vrachtwagens van twee kanten de Breestraat in rijden. Rouwwagens LEIDEN» Enige tijd geleden plaatsten wij een foto van enkele rouwwa gens die stonden geparkeerd bij (•in bold ie huur'. In het bij schrift werd verondersteld dat de wagens daadwerkelijk te huur waren 'voor een ritje over de boulevard'. Uit reacties is duidelijk geworden dat enige le zers zich hebben gestoord aan de schertsende toonzetting, omdat zij menen dat over dat onderwerp geen grappen moe ten worden gemaakt. Het was geenszins onze bedoeling lezers te kwetsen. Voor de duidelijkheid: de au to's stonden toevallig voor het bord geparkeerd. De wagens zijn niet zomaar te huur en worden slechts voor begrafenis sen ingezet. aan het overleg heeft bezwaren tegen de reorganisatie zoals de wethouder die voorstaat. Wel vragen zij zich af of de proble men nu werkelijk zo groot zijn als de wethouder wil doen gclo- Veel vertegenwoordigers van organisaties vrezen dat ze de hoge verwachtingen die met de reorganisatie worden gewekt, niet kunnen waarmaken. De functionaris die dit loket bezet moet een wonderbaarlijke dui zendpoot zijn, denken de orga nisaties. De Vreeze verwacht echter dat gekwalificeerd perso neel voor deze functie is ie vin den. Alle goede bedoelingen ten spijt, bleek aan het einde van de bijeenkomst dat de samenwer king ook grenzen heeft. Geen van de instellingen is voorlopig bereid om de eigen autonomie ten behoeve van een betere hulpverlening op te geven. Man mishandeld LEIDEN» Een 35-jarige Ieidenaar is gis teravond tegen half twaalf mis handeld door drie mannen op de Steenstraat. Het slachtoffer nam het op voor een 28-jarige Leidse vrouw die door het tno werd aangevallen. De man liep door de klappen een kneuzing op aan het hoofd en letsel aan nek. elleboog, schouder en nek. Hij is naar het AZL overge bracht. Een 23-jarige Leidcnaar die deel uitmaakte van het agressie ve groepje werd even later op de Lammermarkt aangehou den. Een andere verdachte dook in het water van de Oude Singel en kroop er aan de kant van de Oude vest weer uit. Agenten volgden het waterspoor naar een woning aan de Sionsteeg. Daar werd niemand moer aan getroffen. Ook het derde lid van de groep is voortvluchtig. MET Z'N ALLEN EROP UIT St. Aagtenstroot 18 Leiden LffcBERD HIM M0DF1 K»tO TUttd 7?.- ffl [H& 0(l_ Th. Westgeest met de verschoten kerstman voor de parochie Maria Middelares aller genaden aan de Rijndijk. „Het zou eeuwig zonde zijn als de kerk gesloopt werd." foto henk bouwman

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13