VS snijden fors in bases in Europa Hoe sterk worden de rechts-extremisten in Berlijn? Buitenland Boeren niet blij met EG-landbouwbeleid Bonn en Parijs: Meer landen bij Eurokorps Leger vertrekt uit Sarajevo Onzekere toekomst ZATERDAG 23 ME11992 Prrsvc ANP Alfrmftr N DPA Deutsche A|[rniuf GPO Gcme*nsctv*ppc*-»r i Ind The Independent IPS lotcf Prru Seryce RTR Geen winnaar bij Kurdische verkiezingen IRBIL AP De Kurdische Democratische Partij (KDP) en de Patriottische Unie van Kurdistan (PUK) heb ben bij de dinsdag gehouden parlementsverkiezingen ieder 50 zetels behaald. De resterende vijf zetels gaan naar twee Am si rische minderheidsgroepen. Dat heeft de verkiezingscommissie gisteren gemeld. Binnen twee maanden ko men er nieuwe stemrondes om uit te maken wie zich leider van de Iraakse Kurden mag noe men. De strijd gaat tussen KDP voorman Massoud Barzani en PUK-leider lalal Talabani. Door ervaring wijs geworden zijn Talabani en Barzani deze week gesprekken begonnen over het aangaan van een grote coalitie. Beiden vrezen voor een verdeeld parlement, wat de Kurdische positie tegenover de Iraakse leider Saddam Hussein alleen maar zwakker zal maken. Barzani verkiest onderhandelin gen met Baghdad over autono mie. terwijl Talabani Saddam blijft wantrouwen en het recht op zelfbeschikking opeist. Sad dam heeft al laten weten de ver kiezingen als ongeldig te be schouwen. TGV van Parijs naar Berlijn en München la rochelle hans gertsen Frankrijk en Duitsland zijn het gisteren tijdens de Frans-Duitse top in La Rochelle eens gewor den over de uitbreiding van het TGV-net naar het oosten. Naast de al bestaande TGV Sud (Pa rijs-Lyon en verder) en Oucst (Parijs-Bordeaux) plus de in aanbouw zijnde TGV Nord (Pa rijs-Amsterdam) wordt het Franse hoge-snelheidstreinen- net ook naar het oosten toe uit gebouwd. Over een jaar of tien zal Parijs via de TGV (Train Grande Vitesse) verbonden zijn met steden als Berlijn en Mün chen. Hoeveel geld met de uitbrei ding is gemortd. is niet bekend Maar het gaat om vele miljar den. Ten behoeve van de TGV moeten vele honderden kilome ters nieuwe rails worden aange- legd. Als de TGV Est klaar is, zal de reistijd tussen Parijs en Mün chen 4,45 uur bedragen terwijl Berlijn nog maar zes uur sporen van Parijs zal zijn verwijderd Dat komt grofweg neer op een halvering van de reistijd. Forlani weg als secretaris Italiaanse DC rome* Amaldo Forlani is afgetreden als secretaris van de Italiaanse christendemocraten (DC). Dat gebeurde nadat de 14e stem ronde voor een nieuwe presi dent op niets was uitgelopen De voormalige socialistische minister van justitie Giuliano Vassali wist 351 stemmen bij een te schrapen. Hoewel de vier aftredende coalitiepartijen, waaronder de christendemocra ten. die samen 538 zetels heb ben, hadden gezegd hem te zul len steunen. Vooral de christendemocra ten hebben zich echter niet aan het stemadvies van hun partij gehouden. Voor Forlani was dal reden om op te stappen. LONDEN/DUBLIN/ROUEN afp/Rtr/ap Franse boeren zijn gisteren de straat opgegaan om te proteste ren tegen het compromis dat elf van de twaalf EG-ministers donderdag bereikten over her vorming van het Europese land bouwbeleid. Ook Belgische, Ita liaanse en Duitse boeren zijn te leurgesteld over het compromis. In verschillende Franse plaat sen hebben boeren gisteren ge protesteerd tegen het nieuwe landbouwbeleid van de EG. In Rouen raakte een demonstrant gewond toen de politie een traangasgranaat afvuurde. De grootste Franse boeren bond, FNSEA, sprak zijn „volle dige en absolute veroordeling uit" over de beleidsverandering. De EG besloot onder andere de gegarandeerde minimumprijs voor graan met 29 procent te verlagen voor de komende drie jaar. In Italië riep de leider van het Verbond van Kleine Boeren op de acties tegen de hervormin gen op te voeren. De Duitse boerenfederatie noemde de landbouwhervormingen „ver keerd en rampzalig". De Belgische Boerenbond denkt dat vooral de beter rende rende graanboeren schade zul len ondervinden van het com promis. Evenals het Land bouwschap in Nederland is de Boerenbond bang dat het geko zen systeem van inkomenscom pensatie veel duurder zal uitval len en bovendien lastig uit voeren en te controleren zal zijn. berlun hans hoogenduk correspondent Ruim 2,5 miljoen Berlijners zijn opge roepen om morgen nieuwe besturen in de 23 districten te kiezen. Er strijden 27 partijen om de gunst van de kiezers, van wie overigens een derde nog niet weet op wie men zal stemmen. Als de opkomst rond 70 procent ligt, is ieder een dik tevreden. Van deze plaatselijke verkiezingen heeft in het verleden niemand wakker gelegen, maar nu is dat anders. Het zijn de eerste verkiezingen sinds 1990 waarhij ook weer 'Ossies', de Oostber- lijners, aan de beurt zijn. Hoe zullen zij stemmen nu de 'Wir-sind-ein-Volk-eu- forie', die de CDU van Helmut Kohl zo'n geweldige overwinning opleverde, is uitgewerkt? Zullen de sociaal-democraten, de communisten of de rechts-extremisten van de oud SS-er Franz Schönhuber daarvan profiteren? En hoe gedragen de Westberlijners zich, nu zij door het wegvallen van hun belastingvoordelen een hogere prijs dan wie ook betalen voor de Duitse eenheid? Politieke macht hebben de districts burgemeesters en hun wethouders nauwelijks. Het is veeleer een prima betaalde job voor verdienstelijke plaat selijke subtoppers. Tot nu toe was het zo dat de grootste partij in een district de burgemeester leverde (ongeveer 170.000 gulden per jaar), en de daarop volgende partijen de wethouders (140 mille). Maar omdat in enkele Oostberiijnse delen de communistische PDS bij de laatste verkiezingen als sterkste uit de stembus kwam, hebben de andere par tijen nu besloten coalities te vormen voor de keus van de burgemeester. Be halve bij de PDS windt zich niemand op over deze truc. Veel belangrijker voor de partijen is de stemming in de Duitse hoofdstad. Vindt de door velen gevreesde ruk naar extreem-rechts plaats en beleeft de communistische PDS een wederop standing? Ruim drie jaar geleden mar cheerden de rechts-extremisten van Schönhuber tot veler verbijstering met 7,5 procent het stadhuis van Berlijn binnen. Kort daarop vielen de Rcpubli- kaner ruziënd uit elkaar. Maar Franz Schönhuber is er rotsvast van over tuigd dat zijn partij bij de districtsver- kiezingen een geweldige come-back zal maken. „We komen er overal in en hoe meer rotzooi ze in Bonn maken, des te ster ker worden wij", zegt hij. Hij treedt steeds op met de bekende mengeling van aanzetten tot vreemdelingenhaat en de bezwerende woorden niets tegen hard werkende buitenlanders te heb ben. Nooit gaat Schönhuber echt over de schreef en elke keer benadrukt hij dat zijn partij in tegenstelling tot die van zijn aartsrivaal Frey (DVU) niet door de Duitse BVD in de gaten wordt gehouden. Het is opvallend dat steeds meer oud-communisten, cx-officiercn van het Oostduitse leger en de Vopo (de voormalige Volkspolitie) een nieuw po litiek tehuis bij dc Republikaner heb ben gevonden. Schönhuber heeft daar niets tegen, mits er maar geen stasi- bloed aan hun handen kleeft. „Het zijn vaderlandslievende mensen met gevoel voor orde en discipline", meldt zijn partijcentrale. De grote partijen vrezen een verdere ruk naar rechts en hebhen daarom al hun toppers naar Berlijn gestuurd. Dat de Duitse Bondsdag oeze weck in de Rijksdag vergadert, is puur toeval, zeg gen ze. Maar toeval of niet. dc politieke prominenten zijn dagelijks op pad om stemmen te werven SPD-voorzittcr Björn Engholm wandelt door dc stad om met gewone' burgers te praten. Engholm: „Het is toch normaal dat dc politieke toppers bij lokale verkiezin gen aan de basis present zijn." De communistische partijvoorzitter kleine politiek interesseert in de grote politiek niets te zoeken heeft. Dc kers verse CDU-minister van defensie Vol- ker Rühe wil dc stemming in de stad peilen. Zijn fractievoorzitter Wolfgang Schëuble, volgens sommige kenners bijna bereid kanselier Koh) van diens troon te stoten, vult dc zalen. De kan selier is hoogstpersoonlijk op diverse plaatsen aanwezig. Maar ook Oskar I.afontaine en dc Beierse CSU voorzitter en minister van financiën Theo Waigcl zijn actief, hoe wel er voor hem nu werkelijk geen slem te winnen is in Berlijn. Ook de net afgetreden minister van buitenlandse zaken Hans-Dietrich (ienscher doet zijn best voor de liberalen in de Duitse hoofdstad. En hun boodschap is bijna gelijkluidend: als jullie ons dan niet mogen, stem dan uit protest alsjeblieft niet op extreem-rechts Strijd in Kabul ondanks bestand De delegaties van Slovenië, Bosnië-Hercegovina en Kroatië in het gebouw van de Verenigde Naties in New York nadat zij gisteren zijn toegelaten tot de landenorganisatie. foto epa Het door Servië geleide Joego slavische leger heeft ermee in gestemd zijn-vier kazernes in de Bosnische hoofdstad Sarajevo te ontruimen. Dat heeft het Joego slavische persbureau Tanjug gisteren gemeld. De terugtrek king die werd opgehouden door meningsverschillen tussen het leger en de Bosnische leiders begint vandaag en moet mor gen zijn voltooid. Journalisten van radio-Saraje- vo bevestigden de terugtrekking van het Joegoslavische leger. Volgens hen zijn de details van de overeenkomst echter nog onduidelijk. De belangrijkste hinderpaal bij de ontruiming van de kazernes was tot nu toe de Bosnische eis dat de troepen al hun wapens zouden achterla ten. De Verenigde Staten en de Europese Gemeenschap heb ben intussen besloten hun sancties tegen Servië op te voe ren. Washington kondigde gis teren aan Joegoslavische diplo maten uit te wijzen en twee Joe goslavische consulaten te slui ten. De Europese Commissie beval tegelijkertijd de EG-lidsta- ten aan een handelsembargo af te kondigen tegen Joegoslavië. Op deze manier willen de VS en de EG Servië dwingen zich uit Bosnië-Hercegovina terug te trekken. Het Hoge Commissariaat voor de Vluchtelingen van de VN (UNHCR) heeft gisteren be sloten zich terug te trekken uit Bosnië nadat twaalf van haar vrachtwagens door Serviërs wa ren vastgehouden. De vracht wagens vervoerden 100 ton aan medische goederen en voedsel bestemd voor Sarajevo. Donderdag besloot het Inter nationale Rode Kruis zich voor lopig uit Sarajevo terug te trek ken, nadat eerder deze week een medewerker van de hulpor ganisatie omkwam bij een schietpartij. Bij de Afghaanse hoofdstad Ka- bul zijn gisteren ondanks een bestand opnieuw gevechten uit gebroken tussen troepen van de fundamentalistische verzetslei der Gulbuddin Hekmatyar en de militie van generaal Abdul Rashid Dostum, die de nieuwe regering van Afghanistan steunt. In de Afghaanse hoofdstad waren harde ontploffingen en salvo's van machinegeweren te horen, maar regeringsfunctio narissen zeiden dat de gevech ten beperkt bleven tot een klein gebied ten zuiden van de stad. Donderdag kwamen de strij dende partijen tot een akkoord over een vreedzame oplossing van hun geschillen. Enkele uren later braken er volgens woord voerder Ghairat Baheer van Hekmatyars Hezb-e-Islami al weer gevechten uit. Beide par tijen verweten elkaar het vuur te hebben geopend. De inwoners van Kabul trok ken zich niets van de gevechten aan. Zij trokken gewoon de li nies van de rivaliserende ver zetsbewegingen over. Haïtiaanse vluchtelingen aan boord van een oven/olie boot die werd onderschept door de Amerikaanse kustwacht Dage lijks verlaten honderden Haïtia- nen hun land maar op de marine basis Guantanamo in Cuba, die als opvangcentrum dienst doet is geen plaats meer. De vluchte lingen lopen dan ook het risico te worden teruggestuurd. Deze foto werd genomen voor de kust van Cuba en vrijgegeven door de Amerikaanse kustwacht foto AfP Vakantiehuizen Corsica opgeblazen poRTO-vecchioGemaskerde mannen hebben gisteren op Corsi ca dertig vakantiehuizen opgeblazen. De ongeveer vijftig man nen, leden van het Corsicaans Nationaal Bevrijdingsfront, had den eerst zestig toeristen die in het complex verbleven, vastge bonden achtergelaten in een nabijgelegen huis. Zij werden na de explosies ongedeerd vrijgelaten. Pacemaker voor Pinochet Santiago De voormalige Chileense president generaal Augusto Pinochet heeft donderdag een pacemaker gekregen om zijn hartritme te reguleren. Volgens een mededeling van het Militair Hospitaal in Santiago herstelt de 76-jarige legercommandant goed. Acties aan Belgisch-Nederlandse grens brussel Expeditie-kantoren bij de Belgisch-Nederlandse grens overgangen Meer, Hoogstraten en Mol-Postel hebben gedreigd vanaf maandag voor onbepaalde duur blokkade-acties te voe ren. De Belgische kantoren willen daarmee protesteren tegen het uitblijven van een opvangregeling voor de 400 mensen die na het wegvallen van de EG-binnengrenzen hun baan dreigen te verliezen. De actie kan gevolgen hebben voor het wegverkeer op de doorgaande routes tussen Breda en Antwerpen en tussen Eindhoven en Antwerpen. Willy Brandt opnieuw geopereerd keulen Oud-bondskanselier Willy Brandt (78) heeft gisteren in de Universiteitskliniek van Keulen voor de tweede maal binnen een half jaar een darmoperatie ondergaan. Artsen verklaarden bij de ingreep twee poliepen uit het darmkanaal te hebben ver wijderd. Irf oktober was bij Brandt een gezwel verwijderd uit zijn dikke darm. Grensconflict Noord- en Zuid-Korea Commandocentrum Steenwijkerwold dicht De Verenigde Staten gaan 61 bases in Europa en twee militaire steunpunten in Zuid-Korea sluiten of inkrim pen. Dat heeft het Amerikaanse ministerie van defensie (het Pentagon) gisteren bekendgemaakt. De maatregel komt voort uit het beleid om de Amerikaanse militaire aanwezigheid in Europa en het Verre Oosten te beper ken. ducties worden doorgevoerd. Voor Europa houdt de nieuwe maatregel in dat meer dan 6.000 Amerikaanse militairen en 200 man Amerikaans burgerperso neel verdwijnen. Tevens bete kent het besluit het verlies van ongeveer 2.500 banen voor de plaatselijke bevolking rond ba ses in Nederland, Groot-Brit- tannië, Griekenland, Turkije, België, Italië en Spanje. In Duitsland worden 2.700 soldaten teruggetrokken en ver dwijnen 1.000 banen voor de lo kale bevolking. Het gaat om ba ses in Wertheim, Amberg en Met deze 63 bases komt het aantal steunpunten dat in het kader van de Amerikaanse de fensiebezuinigingen wordt ge sloten, ingekrompen of stand by wordt gezet op 559. Met uit zondering van 35 bases bevin den alle zich in Europa. Washington besloot tot de be zuinigingen na het einde van de Koude Oorlog en het wegvallen van de militaire dreiging van de Sovjetunie. Het Pentagon gaf niet aan binnen welk tijdsbestek de gisteren bekendgemaakte re- Stuttgart. De basis in Wertheim verdwijnt, de andere twee wor den ingekrompen. In Nederland verdwijnt het commandocen trum in Steenwijkerwold (Drenthe). De VS zijn van plan in Europa het aantal Amerikaanse militai ren voor 1995 terug te brengen van ruim 300.000 tot ongeveer 150.000 manschappen. Sommi ge senatoren pleitten voor ver dere reducties en streven naar hooguit 75.000 Amerikaanse soldaten aan de andere kant van de Atlantische Oceaan. De bases in Zuid-Korea die door de bezuinigingsmaatregel zijn getroffen, zijn het steun punt Gamp Ames (ten noorden van Taejon), dat wordt inge krompen, en de basis Songso (westelijk van Taegu), die wordt gesloten. Quay Ie's kruistocht tegen ongehuwd moederschap Iedereen in de Verenigde Staten heeft zich deze week bezigge houden met de uitspraken van vice-president Dan Quayle over het door scenarioschrijvers verzonnen ongehuwde moederschap van Murphy Brown, verslaggeefster uit de ge lijknamige tv-serie die ook in Nederland wordt uitgezonden. De acties van Quayle hebben de vorm van een kruistocht aange nomen tegen het morele verval in de VS, vooral in de grote ste den. „De armoede van de waarden, de teloorgang van het gezin en het spotten met de belangrijkheid van vaders", aldus Quayle over de keuze van een moeder om ongehuwd te blijven. Een storm van kritiek daalde op hem neer. De discussie haal de de voorpagina's van bijna alle grote kranten. Quayle liet zich er niet door uit het veld slaan. Donderdag zei hij nog geen enkel woord terug te zullen nemen. De onafhankelijke bijna presidentskandidaat Ross Perot had zichtbaar plezier in de ,,le gekke" discussie OVCT Muvpln Brown en zei dat zoiets „alleen in Amerika de voorpagina's kan halen". Zelfs dominee Jesse Jackson bemoeide zich met de steeds ho ger oplopende kwestie. „Een examenfrauderende, marihuanaro- kende, dienstplichtontduikende, bevoorrechte jongere als deze vice-president ontbeert het morele gezag om te praten over de teloorgang van morele waarden aldus Jackson. Bijval kreeg Quayle van de Amerikaanse Familie Onderzoeks raad. „Dit debat had al lang geleden moeten worden gevoerd. Niet alleen over de invloed van de populaire cultuur, maar over de algemene vraag of wij gelukkig zijn met wat er gebeurt met de Amerikaanse familie", aldus voorzitter Gary Bauer. hington als in diverse Europese hoofdsteden wordt de vorming van het Eurokorps met argus ogen bekeken, omdat de ver houdingen van dit korps tot de Navo en de WEU onduidelijk zou zijn. seoul» Zuidkoreaanse grenstroepen hebben gisteren een groep Noordkoreaanse soldaten onderschept die de demarcatielijn tussen beide landen hadden overschreden. Bij de actie werden drie Noordkoreanen gedood. Volgens een Amerikaanse leger- woordvoerder ging het om een ernstige schending van de wa penstilstand die beide landen aan het einde van de Koreaanse oorlog (1950-1953) sloten. Russisch-Pools vriendschapverdrag moskou Polen en Rusland hebben gisteren in Moskou een vriendschaps- en nabuurverdrag getekend en een definitieve re geling getroffen voor de terugtrekking van Russische troepen uit Polen. Volgens afspraak zullen voor 15 november 40.000 man schappen van het voormalige Sovjetleger Polen moeten verla ten. Een klein gedeelte van de troepen zal achterblijven om de terugtrekking van 200.000 soldaten uit Duitsland te begeleiden. correspondent Frankrijk en Duitsland hebben de andere lidstaten van de Westeuropese Unie (WEU) op geroepen zich aan te sluiten bij het Eurokorps, een Frans-Duits legerkorps van 35.000 tot 40.000 man. Dit korps moet in de ogen van de initiatiefnemers de kern gaan vormen van een toekom stig Europees leger. België, Luxemburg, Spanje en Italië hebben volgens de Franse president Mitterrand en de Duitse kanselier Kohl al belang stelling getoond om mee te doen. Nederland en Groot-Brit- tannië voelen vooralsnog niets voor het initiatief omdat het mogelijk ten koste van de Navo zal gaan. De oprichting van het Eu rokorps stond de afgelopen twee dagen centraal tijdens de 59e Frans-Duitse top in de Westfranse kustplaats La Ro-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7