'Alleen akkoord bij extra banen' De verantwoordelijke samenleving, dat spreekt toch iedereen aan Binnenland Koningin Beatrix krijgt neef uit Luxemburg op bezoek Mijnen in Cambodja ZATERDAG 23 ME11992 anp* «iftnwtnnwtnundt gw)cwwrnduw^tpfiartf Hoge bloeddruk veroorzaakt dementie utrecht» Mensen met hoge bloeddruk lopen niet alleen meer kans op een beroerte, maar kunnen ook al op vroege leeftijd gaan dementeren. Verdikking van bloedvaatwanden in de herse nen, een gevolg van hoge bloeddruk, leidt namelijk tot beschadi ging van zogenoemde witte stof. Dit hersenweefsel bevat veel zenuwvezels die hersencellen met elkaar verbinden, zo heeft de neuroloog Van Swieten vastgesteld. Vroeger schreven artsen de mentie toe aan aderverkalking. Door tijdige ontdekking van ho ge bloeddruk kunnen artsen dementie bestrijden. Pomphouders dagen Shell voor rechter rotterdam De zelfstandige Shell-pomphouders sleept de olie maatschappij voor de rechter omdat zij meer moeten meebeta len aan een korting voor grootverbruikers. Shell heeft hun bij drage verhoogd van 1 tot 3,5 cent per liter. Volgens Shell is de concurrentie zo moordend dat het bedrijf „extreem hoge" kor tingen aan grootverbruikers moet geven. Als Shell zijn positie op die markt kan handhaven, redt het bedrijf ook de pomphouders, redeneert het bedrijf. Miljoenenverlies charitas-instellingen den haag Instellingen op het gebied van liefdadigheid lopen 25 miljoen gulden per jaar mis door de incassotarieven die de ban ken in rekening brengen. Deze tarieven worden sinds enige tijd rechtstreeks in mindering gebracht op dë giften, zo hebben ze deze week geklaagd tijdens een hoorzitting in de Tweede Kamer over het betalingsverkeer. Acties dreigen bij Van Gend en Loos utrecht De Vervoersbond FNV eist dat de onderhandelingen over een nieuwe cao voor de transportonderneming Van Gend en Loos (3000 werknemers) zo snel mogelijk worden hervat. Gaat de directie niet op die eis in, dan dreigen er met name in het westen van het land „harde acties", aldus een woordvoerder. De cao-onderhandelingen liepen een maand geleden vast. Stekelenburg: Btw-verlaging is niet genoeg Een btw-verlaging is op zichzelf onvoldoende voor een centraal akkoord tussen overheid, werkgevers en vakbe weging. Essentieel is dat er initiatieven worden genomen voor meer werkgelegenheid, zo heeft FNV-voorzitter Ste kelenburg gezegd op het driedaagse congres van de In dustriebond FNV in Maastricht. Het is immers nog steeds niet duidelijk waar het kabinet de 1,7 miljard gulden vandaan wil halen die ze straks jaarlijks gaat mislopen, Als het leidt tot be zuinigingen op gebieden die maastricht» anp Het kabinet wil met de voorge stelde btw-verlaging van 1 pro cent per 1 oktober de lasten ver lichten om daarmee de moge lijkheid te scheppen voor mati- voor de vakbeweging van ging van de looneisen. Daarmee zou een centraal akkoord in zicht kunnen komen. Maar „dat gaat me allemaal wat te snel, een tikkie te kort door de bocht", reageerde Ste kelenburg gisteren. De gevolgen van btw-verlaging zijn namelijk nauwelijks te overzien. Volgens Stekelenburg moet nog blijken welke „nare consequenties" de verlaging tot gevolg zal hebben. zenlijk belang zijn, dan zijn er met de FNV geen zaken te doen. Stekelenburg herhaalde nog maar eens dat er maar één basis kan zijn voor een centraal ak koord: meer werkgelegenheid. Loonmatiging kan daarbij een rol spelen 'als uitkomst, niet als inzet', aldus de FNV-voorzitter. Essentieel voor het welslagen van centraal overleg is dat de Groothertog Jan en zijn echtgenote Joséphine-Charlotte. foto anp den haag anp Als groothertog Jan van Luxem burg (71) maandag op Schiphol uit het vliegtuig stapt, zal vooral het uiterlijk vertoon verraden dat er een staatshoofd is geland. Internationaal trekt het Luxem burgse vorstenhuis maar weinig aandacht. Het is al weer elf jaar geleden dat de internationale pers interesse toonde in de 'royalty' van het landje. Toen trouwde de nu 37-jarige erfprins Henri of Hendrik met de Cu baanse Maria Teresa. Het paar heeft inmiddels vier kinderen, van wie de nu 10-jari- ge prins Guillaume of Willem ooit groothertog van Luxem burg zal worden. Het had overi gens maar een haartje ge scheeld of J(e)an, Henri en Guil laume waren nooit voor de titel van groothertog in aanmerking gekomen. Ze hebben het te danken aan een familielid dat in de Eerste Wereldoorlog een ver keerde keuze maakte: groother togin Maria Adelaide, de in 1912 op de troon gekomen tante van Jan. Nadat de liberalen en de soci alisten haar na afloop van die oorlog beschuldigden van een te grote meegaandheid met de Duitsers, braken er relletjes uit en werd er zelfs gesproken over de oprichting van een repu bliek. Maria Adelheid deed in 1919 afstand van de troon ten gunste van haar zuster Charlot te, die twee jaar later moeder zou worden van Jan. De toen amper 23-jarige Charlotte legde zoveel charme aan de dag dat ze de Luxembur gers voorgoed voor zich won. Ze maakte pas in 1964 plaats voor Jan, de oudste zoon uit haar hu welijk met prins Felix van Bour bon -Parma. Jan studeerde voor de oorlog onder meer in het Britse Yorkshire aan het eer biedwaardige Ampleforth Colle ge. In de oorlog kwam hij te recht bij de Irish Guards. Zijn vrouw Joséphine-Char lotte (64), dochter van koning Leopold en de koningin As tri d van België, is sinds jaar en dag in de weer op het charitatieve vlak. Erfprins Henri, die onder meer een militaire opleiding aan het Britse Sandhurst genoot en verder politieke wetenschap pen studeerde, vult zijn tijd ook al met sociaal en maatschappe lijk werk, onder meer voor Uni cef. werkgevers hun blokkades op het maken van werkgelegen- heidsafspraken opgeven, vindt Stekelenburg. Het kabinet, in het bijzonder minister De Vries van sociale zaken, zou zich wat de FNV- betreft wel eens wat meer mogen inspannen om VNO en NCW over de streep te trekken voor zaken als scho lingsverlof, volwaardige deel tijdbanen, flexibeler werktijden en „herverdeling van de be staande werkgelegenheid door verkorting van de werktijden „Doorbreek de afzijdigheid van de werkgevers waar het om uitbreiding van de werkgelegen heid gaat, want dan alleen wor den oplopende looneisen afge wend en kan de uitkomst vol gend jaar bestaan uit cao's waarin een behoorlijk deel van de onderhandelingsruimte aan werk wordt besteed." ontmoeting met een collega staatshoofd. Net als koningin Beatrix is ook hij een Van Nas sau. Er zijn aanzienlijk meer historische banden tussen de twee landen. Luxemburg werd in 1815 door het Congres van Wenen als groothertogdom aan de Nederlandse koning Willem I toegekend. Het werd bestuurd als een provincie en was in de Staten-Generaal vertegenwoor digd. In 1839 kreeg Luxemburg een eigen bestuur. Willem II stond in 1841 zelfs een eigen grondwet aan Luxemburg toe, al deed dat aan zijn eigen gezag nog weinig afbreuk. In 1890 overleed Willem III, zijn zonen waren dood en zijn opvolgster Wilhelmina was „maar een meisje". 'Particularistische' Luxem burgers namen de gelegenheid te baat om een einde maken aan de unie met Nederland. Volgens een oud familieverdrag kwam Adolf van Nassau Weil- burg, een Duitse neef van Wil lem III, als groothertog van Luxemburg aan het bewind. Hij werd opgevolgd door Willem VI en vervolgens bij gebrek aan een manspersoon door diens dochter, de later zo omstreden Maria Adelaide. battambancKorporaal Huib Ousen (r) en sergeant Eric van Dijk van het Nederlandse mijnopruimingsteam bekijken samen met een Cambodjaanse een granaat die voor de deur var blijkt op scherp te staan, wordt sergeant-majoor Marcel Uding (foto onder) erbij gehaald. Die besluit het projectiel op gro te afstand tot ontploffing te brengen. De koe die net langsloopt tijdens de klap. lijkt er niet erg van onder de indruk. foto s ana raymohd rjt7inc Jan de Koning en het vanzelfsprekende succes van het CDA Rond een tafeltje op een bekend Haags terras zitten wat PvdA-senatoren was ge spannen over de basisvorming te praten. Direct daarnaast zit een ontspannen oud- CDA-minister Jan de Koning. Geen moei lijke debatten meer voor hem. De gepen sioneerde bewindsman heeft zijn portie gehad. Hij praat deze middag vooral over het verleden. Onder de talloze publieke functies die De Koning ooit heeft gehad, behoort ook die van 'wegbereider van het CDA', zoals de Leidse politicoloog Ten Napel hem noemt in zijn lijvige proefschrift 'Een eigen weg' over het ontstaan van het CDA. De Koning wordt samen met acht andere christen-democraten, onder wie An- driessen, Biesheuvel, Van Agt en Steen kamp, bestempeld als 'cruciaal' voor de sa mensmelting van ARP, CHU en KVP. Tijdens die moeizame fusiejaren was De Koning onder meer voorzitter van de ARP, de partij die het meest moeite had zichzelf op te heffen ten behoeve van de confessio nele eenheid. Het was De Konings bemid deling op de achtergrond die er mede voor zorgde dat het ARP tegen de wil van poli tiek leider Willem Aantjes in de draai naar het CDA maakte. Hoe is het mogelijk dat die ene christen democratische partij er is gekomen en het nu zo goed doet? Voor De Korting is het duidelijk: „Wat ons bond, was meer dan wat ons scheidde". Hij legt dit uit met een 'praktisch-politiek voorbeeld': de formatie van het kabinet-De'n Uyl in 1973. PvdA-for- mateur Burger hield de CHU buiten de re geringsploeg, waarvan KVP en ARP wel deel uitmaakten. Het betekende een bres in de broze samenwerking tussen de drie naar eenheid strevende partijen. „Dat kie- zen-è-la-carte van Burger vond ik vreselijk. Dat gaf de onmacht aan van versplinterde partijvorming", aldus De Koning. Die er grimmig aan toevoegt: „Toen beloofde ik mijzelf: dit zal me nooit meer overkomen". Het bevestigt een belangrijke stelling van de studie van Ten Napels: de vijandige houding van de PvdA ten opzichte van de vorming van het CDA heeft de fusie voor een belangrijk deel dichterbij gebracht. „Bij mij heeft het inderdaad zo gewerkt. Al leen de term al: een rood kabinet met een wit randje. Met een meerderheidsstrategie wilden zij de macht behalen. Dat denken: meerderheid is macht, is ons vreemd. Wij hebben ons er zeer bedreigd door gevoeld. Dat is op den duur een instinctieve afkeer geworden. We waren het spuugzat! En dat meerderheidsdenken is de PvdA bij de handen afgebroken in 1977. Toen wonnen ze de verkiezingen, maar bleek dat niet ge lijk te zijn aan macht (het kabinet Van Agt- Wiegel werd toen gevormd, red.)". Bergrede Een andere conclusie van Ten Napel kan De Koning ook onderschrijven: een com plicerende factor bij het fusieproces was dat de discussies over de grondslag van de partij en de politieke koers ten dele door elkaar heenliepen. Zodat bondgenoten wat betreft een vooruitstrevende koers van het CDA bij het formuleren van de beginselen voor de statuten elkaar in de haren vlogen. Dat gebeurde bijvoorbeeld bij De Zeeuw (KVP-voorzitter) en Aantjes (ARP-leider). De Koning: „Sterker nog: er werden soms praktische problemen als principiële zaken voorgesteld. Aantjes deed dat zo goed, dat hij er zelf tenslotte in ging gelo ven. Zo heeft hij met zijn befaamde Bergre de over Mathéüs 25 (op het CDA-congres in 1975, red.) gesproken over wat er alle maal zou moeten gebeuren: vluchtelingen die gehuisvest dienen te worden, naakten gekleed en hongerigen gevoed, enzovoort Dat leek allemaal heel principieel, maar het ging uiteindelijk om de praktische poli tiek". „Na afloop van zijn rede zei ik tegen Aantjes: Willem, deze exegese klopt niet. Het gaat in Mathéüs 25 namelijk om het Laatste Oordeel, waarin mensen aange sproken worden óp wat ze gedaan hebben voor anderen en dan uitroepen: 'Lieve God, ik wist van niets'. Om nu met dat ver haal te komen..." „Maar Aantjes zei: Dat is theologie, ik doe aan politiek. Ach, het is niet te kwader zinde en zelfverzekerde christelijke partij achter zich heeft staan. De Koning kan het alleen maar beamen. Hij noemt in dit verband het program van uitgangspunten Die vier kernpunten ge rechtigneid, gespreide verantwoordelijk heid. solidariteit en rentmeesterschap) hebben volgens hem een 'hoog evange lisch gehajtc' en er valt bovenalen in de praktische politiek goed mee te werken. „De intentie evangelische inspiratie om te zetten in praktische politiek, heeft veel mensen overtuigd. Ook hen die geen chris telijke achtergrond hebben. F.n een idee als de verantwoordelijke samenleving, dat al sinds de Wereldraad van Kerken in 1948 bestaat, spreekt iederen aan. Dat is het cda ten goede gi karnen mi n ken op de PvdA. Die partij kent maar één woord: solidariteit en geen verantwoorde lijkheid. De VVD geeft nauwelijks om soli dariteit. Wij willen mensen helpen die drei gen te verrekken, zonder ze te ontslaan van de verplichting zelf de handen uit de mou wen te steken De eensgezindheid van het huidige CDA heeft ook zijn keerzijde, erkent De Koning. „Als ik op een partij bijeenkomst ben. lel ik wel eens hoe vaak het woord 'samen ge bruikt wordt. Soms dreig je er beroerd van te worden. De angst voor een stevige dis cussie zit er na al die jaren nog steeds in. Dat is jammer". Macht Niettemin kan De Koning instemmen met de optimistische kijk van Ten Napel cn Verkuil dat er toekomst is voor het CDA. Alleen het vanzelfsprekende van de macht kan het CDA bedrrigrn. vindt U M.i. ht is nooit vanzelfsprekend Die kri|g je na melijk van de kiezers. Macht kan boven dien leiden tot arrogantie van de macht - daar kun je wel wat aan doen. En wie weet. komt het CDA ooit eens aan de kant te staan. Maar dan is er nog gren man over boord. Het CDA bestaat niet bij de gratie van de macht, maar bij de gratie van haar politieke overtuiging". trouw, maar het was op het randie. Het deugt gewoon, niet. Het geeft de ver menging van principes en praktisch han delen goed aan". Evangelie De belangrijkste oorzaak voor het ontstaan van het CDA is gekomen volgens Ten Na pel vooral de wens van protestanten en ka tholieken om een duidelijke relatie te leg gen tussen het christelijk geloof en het po litiek handelen. Die stelling is door tegen standers vaak smalend afgedaan met een verwijzing naar de afkalving van de oude drie partijen: het CDA moest er komen om de macht te handhaven Dat is volgens Ten Napel slechts een bijkomende reden. De historicus Verkuil, die enkele maanden ge leden een boek schreef over het CDA. valt hem daarin bij Lubbers heeft zoveel suc ces kunnen hebben, omdat hij een eensge Jan de Koning: „Dat denken in de PvdA van 'meerderheid is macht', is ons vreemd. Dat is op den duur een instinctieve afkeer geworden. We waren het spuugzat". umno moros ixkx*

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 5