Een tocht met zware hindernissen Toekomst ZATERDAG 23 MEI 1992 Af en toe zit je na te denken over de toekomst. Je schiet er weinig mee op maar 't gaat vanzelf. Hoe zal het over 25 jaar zijn? Ben ik er dan nog? Zal de mode dan lang zijn of juist weer kort? Zal men tegen die tijd nog ballen gehakt eten en nog fietsen? Daar mag ik graag over naden ken. En dan gaan mijn gedach ten ook naar het woord toe komst zelf. want dat vind ik een heel merk waardig woord. Hoe langer ik erover nadenk, merkwaardiger ik dat woord vind. Waar- noemen wij de toekomst 'toekomst? Ik zeg het woord een paar keer achterelkaar hardop en met iedere keer wordt het vreem- voor me. Wat wil zo n woord zeggen? Toekomst, dat is wat naar ons toekomt. Het woord zegt het zelf: de toekomst komt naar toe. Als je dit woord mag geloven, dan blijven wij gewoon waar we zijn. terwijl de toekomst naar ons komt. Dat is eigenlijk een venrassende voorstelling van zaken. Ik heb veeleer het gevoel dat ik degene ben die onderweg is, op reis naar de toekomst. Om het eens dichterlijk te zeggen: r mij is de toekomst een ver land. waar ik heen ga. nieuwsgierig en soms een beetje bang. Maar als ik onze taal mag geloven, is het precies andersom: ik blijf gewoon thuis i het is de toekomst die naar mij onderweg Natuurlijk is het woord 'toekomst' maar beeldspraak, maar het is toch frappant dat je juist deze beeldspraak gebruiken. Op de en of andere manier schijnen we de zaak zo e moeten aanvoelen. Dal blijkt niet alleen lit dit ene woord maar ook uit allerlei andere bewoordingen. We spreken over 'de dingen die komen gaan', en 'komend jaar', en een beroemd lied van Jacqueline van der Waals begint met: 'Wat de toekomst brengen mo- terwijl ik gezegd zou hebben: 'Wat we straks zullen aantreffen...'. Over het verleden praten we in net zo n merkwaardige beeldspraak. "Verleden' wil namelijk eigenlijk zeggen: wat voorbijgegaan is, gepasseerd. De woorden 'voorbij' en 'ge passeerd' sluiten hier trouwens helemaal bij u Opnieuw die voorstelling van zaken als of wij zelf stil blijven zitten, terwijl alles langs komt. richting verleden. Als er toch een beeldspraak gekozen moest worden, had het dan niet veel meer voor de hand gelegen om het verleden voor te stellen als het gebied aar we vandaan komen? Als een land waar e vroeger geweest zijn en waar we herinne ringen aan bewaren maar waar we niet blij- i konden? Daar kan ik me meer bij voor stellen dan bij een land dat 'voorbij' is. Als je paar keer het woord 'voorbij' uitspreeta, geloof je het zelf niet meer. ik krijg het gevoel dat onze taal dit soort din gen niet goed zegt. Het woord toekomst heeft z'n tegenwoordige betekenis pas gekregen in het begin van de vorige eeuw. Hoe men voor die tijd over de toekomst sprak, is me niet be kend. Maar ik weet wel dat het in andere ta len ook anders kan. Het Engelse 'future' bij voorbeeld. via het Frans uit het Latijn afkom stig. slaat letterlijk op 'de dingen die zullen zijn'. Dat lijkt me al een heel wat betere voor stelling van zaken. Al was het alleen maar, omdat in future besloten ligt, dat die toe komst er nog niet is: het gaat om wat er t.z.t. zal zijn. Ons woord toekomst, als iets dat laar ons toekomt, heeft de pretentie dat alles r al is, want iets wat er nog niet is. kan nii onderweg naar ons zijn. Ik probeer mij voor te stellen hoe ergens i de toekomst, in het jaar 2017, nog fietsen- ie mensen zijn. die af en toe wel eens een ba gehakt eten. Mensen die al weten hoe wc dat jaartal gaan uitspreken: 'tweeduizendzeven- i' of 'twintigzeventien'? Het zal nog 25 jaar duren voor ik ze ontmoeten zal. pardon: voordat ze mij bereiken, maar ze zijn al naai mij onderweg. Als ze aankomen, kunnen we aan ze vragen. Het zal me trouwens be nieuwen of ik er zelf bij ben. Twinig dagen lang trok een karavaan van Landrovers door de bush. Van Manous in Brazi lië naar Georgetown in Guyana. De (dertiende) 'Camel Trophy'. Een loodzware trip met een lengte van 1600 ki lometer en een budget van 28 miljoen gulden. Onderweg 'spelletjes'. De Nederlandse ploeg (Bernard Juffermans uit Westzaan en de Amster dammer Erik Veldhuizen) viel niet in de prijzen. Technisch zat het tegen en de onderlinge ver standhouding liet te wensen over. Verslaggever Fred Segaar tijdens de slotdagen op bezoek in het deelnemerskamp. Het Nederlands team in de Camel Trophy: Enk Veldhuizen (op het dak) en Bernard Juffennans. Hun onderlinge verstandhouding liet te wensen over. foto'sca/ml trophy 'Camel Trophy': Regen, hitte, modder. Alleen geen sneeuw De Duitser is voorbereid zoals dat van een Duitser mag worden verwacht. Pas de volgende dag zal hij - een oud-deelnemer - met andere ve teranen, journalisten en marketing-mensen het oerwoud worden ingereden om de der tiende Camel Trophy in de slotfase van nabij te volgen. Maar nu al, in de luxe lounge van het hotel in aankomstplaats Georgetown (Guyana, Zuid-Amerika), is hij uitgedost in jungle-kle- dij. Aan zijn riem bungelen handschoenen, een mes, een drinkbeker en een kompas. Mocht hij op zijn hotelkamer verdwalen of een muis ontwaren, dan zal hèm niets ge beuren. Kameraadschappelijk slaat hij oude Trop- hy-collega's op de schouders. Dat zijn jon gens met wie hij praten kan. De verslaggevers uit verschillende landen met wie hij straks op honderd kilometer zuidwaarts van de hoofd stad de tenten moet opslaan teneinde een snufje Trophy-sfeer op te snuiven, zijn in zijn ogen 'perspoesjes'. Weten niets van overle ven in onherbergzame gebieden. Hadden ze zich trouwens niet in het Camel-uniform kunnen steken ip plaats van jeans, t-shirt en gympen? Nee, dan zijn meegereisde landgenoot, een -journalist. Die hangt aan zijn lippen als hij vertelt van zijn Trophy en heeft de gezonde drang deel te worden van de familie. Dat er te veel slagen in zijn haar zitten en dat zijn hoofd niet bestand blijkt tegen de hitte, ziet hij door de vingers. Hij wil tenminste. Het aanzien van zijn landgenoot zal de vol gende dag nog toenemen. Aan de oever van de Essequibo hebben de volgers, in afwach ting van de twee weken eerder in Manous (Brazilië) gestarte karavaan, een kampement opgeslagen. De Duitse journalist verschijnt bij de 'briefing' met een zorgvuldig rond zijn pols gedrappeerd verband. Hij blijkt zich te hebben gesneden bij het opnenen van een blik met overlevingsvoedsel. Dat weten alleen degenen die er naar informeren. Voor hen die zich voor vragen te groot voelen (wat zouden zij graag zo'n verwondinkje hebben), kan het net zo goed een slangebeet zijn ge weest. Of een hap van een vervaarlijke spin. Dorst Ze laten het maar zo, de Duitsers, die op eni ge afstand van de rest een eigen rotsformatie hebben veroverd. Moet je die anderen nou eens zien. Zijn nog geen minuut aangekomen of ze liggen al in het water. En ze blijven er in. Uren ach tereen. Als ze de reisverhalen van Redmond O'Hanlon hadden gelezen, hadden ze kun nen weten welke gevaren daarin schuilen. Hun tent staat nog niet eens. Zouden ze die wel kunnen opzetten? Bovendien moeten ze hun eigen eten bereiden en zelf hun water zuiveren. Dat zal wat worden. Maar ze moes ten toch zo nodig een snufje Camel Trophy? Ze zullen bovendien wel omkomen van de dorst. Hebben natuurlijk niet voldoende in geslagen. Maar ze komen de nacht door, wonderwel. De volgende dag begint het 'echte werk', de ontmoeting met de Trophy-rijders, die vijftienhonderd van de totale zestienhonderd kilometer in de Landrovers achter de rug hebben. De verwelkoming in het Duitse, kamp verloopt allerhartelijkst. De Duitse deelnemers hebben zich in de maanden voorafgaande aan de tocht grondig voorbe reid en dat loonde. De sfeer zit er goed in. De veteraan is niet meer bij hen weg te slaan. De jongens-onder-elkaar beginnen vol goede moed aan de laatste zogenaamde 'special tasks', proeven, waarbij de in totaal zestien teams van evenzovele nationaliteiten worden getest op hun handigheid met hun zwaar ge sponsorde Landrover. De deelnemers, uitver koren na vaak uitputtende nationale selec ties. moeten tijdens de 'special tasks' ma noeuvreren, hollen met jerrycans en werken met de lier (een ijzeren kabel waarmee de auto uit de modder kan worden getrokken). Wrijvingen Ondanks een mediatraining bij een Haarlems pr-bureau, kunnen de Nederlandse uitverko renen Erik Veldhuizen (30, Amsterdam) en Bernard Juffermans (33, Westzaan) niet ver hullen dat het tussen hen niet botert. Tijdens een van de spelletjes op een stuk zandgrond in het oerwoud (maar het had net zo goed Loon op Zand kunnen zijn) foetert Juffer mans openlijk op zijn Amsterdamse reisge noot. Klootzak! Ze hadden alles gezet op die laatste oefeningen, wilden nog zo graag stij gen in het klassement. En opnieuw gaat het mis. Vandaar die geladen sfeer. Bernard gaf het verkeerd door. zegt de één. Erik las ver keerd, zegt de ander. 's Avonds bij aankomst in het tentenkamp klinkt uit de Spaanse hoek aanmoedigingsge zang, uit de Amerikaanse komen juichkreten, uit de Duitse stijgen drankliederen op. Botsing binnen nationaal team In de Nederlandse kolonie is het stil. Na de storm. Veldhuizen is onmiddellijk na aan komst gaan babbelen met de verslaggevers, tot ergernis van Juffermans die zich een breuk sjouwt bij het uitladen van de bagage. Je kan toch wel effe helpen! Veldhuizen, arts aan de Vrije Universiteit, woont in hartje Mokum, vlakbij de Nieuw- markt, heeft wel wat reizen gemaakt, maar van overleven in de jungle had hij zich toch een andere voorstelling gemaakt. Wel vaak gekampeerd, maar dan op een daarvoor be stemd terrein met douches en wc's in de di recte nabijheid. Hij heeft veel geleerd, deze tocht. Bezwaard Bij Vborbeeld dat we in Nederland erg rijk zijn vergeleken bij de mensen die hij onder weg is tegengekomen. Hij had zich wel een beetje bezwaard gevoeld, toen hij met de au to van een ton langs die mensen raasde. Maar toch ook een goed gevoel aan overge houden. Want ze hadden mensen kunnen helpen in de malaria-dorpen, een veerboot of wat daar voor doorging gerepareerd, zieken mensen van medicijnen voorzien en een ou de Landrover weer aan de praat gekregen. Als gezien. Een van de Belgische rijders vindt dat 'de OUanders' hun eigen Trophy hebben ge reden. Maar zij waren niet de enigen. Ook de Spanjaarden heeft hij bijna niet gezien. De laatste oefening van het evenement met een totaal budget van 28 miljoen gulden, verloopt opnieuw alles behalve vlekkeloos voor de Nederlanders. Ze moeten het klasse ment maar vergeten, vinden ze. En de 'team spirit award' al helemaal. Als aan het einde van de dag de Landrovers zich in slagorde opstellen voor de 'You made it'-ceremonie en de meeste deelnemers el kaar in de armen vallen, is er in het Neder landse kamp niet eens een handdruk waar te nemen. Tiemessen spreek er zijn afgrijzen over uit. Vorig jaar in Afrika zat hij ook drie weken achterin de auto. Toen had de Neder landse organisatie jongens van de gestampte pot geselecteerd. De sfeer onderling was uit stekend. Nu hadden ze gedacht dat het met twee geschoolde mensen nóg beter zou gaan. Volgens Tiemessen zag het Nederlandse duo elkaar bij het vertrek al niet zitten. Gedisciplineerd dokter had hij er geen moeite mee gehad si garetten te promoten. Hij had niet het idee dat ze hem gebruikten als reclame-object. Het is juist andersom. Hij gebruikt Camel door zo'n reis te maken. Trouwens, van de deelnemers rookt bijna niemand en sigaret ten zijn in de karavaan niet verkrijgbaar. Bo vendien, deze trophy dient om de kledinglijn van het merk te promoten. Al moet hij toege ven dat dat wellicht een afleidingsmanoeuvre Televisiemaker/journalist Walter Tiemes sen ('De bal is rond' en series over survival- tochten) en fotograaf Jos ten Brink hebben vanaf het vertrek in Manous achterin de auto gezeten. Laatstgenoemde vertelt dat hij in Brazilië een man had ontmoet die hem vroeg of er een invasie gaande was. Die verwarring kon de fotograaf zich wel een beetje voorstel len. Zestien Landrovers achter elkaar en een enorme stoet communicatie- en materiaal auto's. Het leek soms wel oorlog, zeker met die constant boven het konvooi zwevende helikopter erbij. Alsof het hun eigen Tour of Duty was. Tiemessen, die voor de tweede keer de he le Trophy meerijdt, doet verslag voor tal van omroepen. Hij spreekt van een uitzonderlijk mooie tocht. Want hier zat allies in. Modder, hitte, regen. Alleen geen sneeuw en de be hoeft dééraan was juist het grootst. Klagen wil hij niet. Want het is zijn werk. Hij heeft bovendien goede zaken gedaan. Er bestond in andere landen grote belangstelling voor zijn opnamen. Maar het was toch ook een beetje vakantie. En een prima manier om af te slanken. Acht kilo zal er toch snel af zijn. Want eten, dat hebben ze nau welijks gedaan. Het was werken als de auto weer eens vast zat. Juffermans vertelt van de reis van zijn leven. Van «en schitte rend bezoek aan de grootste wa terval ter wereld, van een ener verend verblijf in een goudzoe kersdorp. Hij zou volgend jaar graag weer meegaan, dan in een van de volgwagens. Gemakkelijk vindt hij het niet, drie weken op eikaars lip onder de meest barre omstandighe den. Privacy heb je alleen als je gaat poepen. Eh dan moet je nog alert zijn op de aanwezig heid van slangen. Er hebben zich binnen het team wrijvingen voorgedaan, ja. De start was niet best geweest. want al na twaalf kilomter ging de auto op zijn kant. Veldhuizen blijkt naam te hebben gemaakt in het konvooi door een Fransman, aangeval len door een zwerm bijen, het leven te red den. Er was al een fysiotherapeut bij. Ze zou den getwist hebben over wie de injectie mocht geven. Tekenend Het was Juffermans, die een leidinggevende baan heeft bij het sociaal fonds voor de bouwnijverheid, wel opgevallen dat de deel nemers zich uitsloofden. Vooral als er een ca mera in de buurt kwam of wanneer er een of ficial, belast met puntentelling voor de 'teamspirit award', op de loer lag. Hij wil dol graag iemand helpen. Dat heeft hij onderweg ook vaak genoeg gedaan. Dat is ook een beetje de bedoeling van deze tocht. Mèt el kaar moet je het einde zien te halen. Maar Hollanders zijn een beetje te nuchter om er als eerste op te springen om een andere auto uit de modder te trekken, denkt hij. Het kampvuurtje is die avond snel ge doofd. Zwijgend begeven de deelnemers zich, na elkaar, naar de trekkerstent die ze al bijna drie weken delen. De Amerikanen, zo blijkt de volgende dag. zijn populair in de karavaan. De Japanners ook, en de Duiters. De veteraan geniet er met volle teugen van. Zijn jongens komen goed voor de dag, hijzelf ook. Zo laat hij de andere volgers slikken als blijkt dat hi) voldoende bier heeft meegenomen. Juffermans en Veldhuizen? De Oostenrijkse deelnemers zeggen ze nauwelijks te hebben Tiemessen heeft de organisatie ooit voorge steld In plaats van een wervend filmpje een documentaire te maken van de Camel Trop hy. Dan zou je een prachtig beeld krijgen van hoe het in werkelijkheid gaat. Maar ze wilden er niet aan. Heel jammer dat het zo gelopen is, vindt hij. Want op zich is dit een prachtig spektakel. Je trekt door prachtige streken waar je anders nooit zou zijn gekomen. En iedereen is heel gedisciplineerd wat het milieu betreft; voor hem trouwens voorwaar de. Anders was hij er nooit aan begonnen. Tijdens de intocht lijkt het erop dat Geor getown bevrijd wordt. Langs de route hebben zich duizenden mensen opgesteld, die zwaai en naar de deelnemers en de volgers in de open vrachtwagens. De Duitse veteraan doet Churchill na en de journalist vormt een le vend v-teken op een van de achterste auto's. Anderen duiken weg. Als de burgemeester van Georgetown het konvooi toespreekt en zegt zo blij te zijn dat de Trophy zijn land heeft aangedaan, glunde ren de organisatoren. Zie je wel. Kritiek Daarna klinkt het volkslied. Alle deelnemers staan op, behalve de Nederlanders. Tiemes sen wordt nu echt boos. Dit zegt iets over in nerlijke beschaving, vindt hij. Die gasten van vorig jaar hadden het wèl gedaan. Hij wil later, benadrukt hij, herinnerd wor den aan zijn uitspraak dat de Nederlanders laatste worden in de 'teamspirit award". Hij krijgt gelijk, diezelfde avond nog tijdens de officiële prijsuitreiking- AJs de Nederlande equipe wordt voorgesteld klinkt er een flauw, plichtmatig applausje. Als de Amerikanen het 'teamspirit -klassement blijken te hebben ge wonnen, vallen ze elkaar in de armen. Met een betraand gezicht en overslaande stem zegt de oudste van de twee, een rossige reus, dat hij het zonder de steun van zijn vrouw en kinderen nooit had kunnen volbrengen. Een prachtig stukje Amarikaans drama. I)e Fran sen zijn zo mogelijk nog emotioneler als zij de prijs voor de klasse mentsproeven in ontvangst ne men. Zwitserland wint het to taalklassement. Nederland wordt laatste in het 'teamspri nt'- en het totaalklassement. Juffermans en Veldhuizen imiteren die afsluitende avond een getrouwd echtpaar dat al ja ren op elkaar is uitgekeken. Zin om op details in te gaan hebben ze niet. Het feit dat Veldhuizen tijdens de tocht dagenlang 'Re- mie' werd genoemd, zegt echter genoeg. 'De dok' werd verweten zich buiten het team te hebben geplaatst. Zette een kopje thee voor zichzelf en dat was volgens de anderen dodelijk. Veldhuizen houdt het algemeen. Er gaat overal altijd wel eens iets mis De start van de Nederlandse ploeg was niet best. Al na twaalf kilometer ging de auto op zijn kant Bij het omgeslagen voertuig: Erik Veldhuizen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 47