Het gestaalde leven van een ex-lokagent Poolse vrouwen terug naar de keuken ZATERDAG 23 MEI 1992 Ralph Nieves adviseert Hollywood bij politiefilms Bij de aftiteling van de film ko men ze er altijd bekaaid af. Htm naam bengelt ergens on deraan. Geen bioscoopbezoeker blijft er dan ook voor op zijn stoel zitten. Toch kan Holly wood steeds minder zonder de bijdragen van deskundige advi seurs. Ralph Nieves is zo'n 'watch dog'. Als ex-undercover-agent in New York houdt hij scripts voor politiefilms tegen het licht. En leert hij filmsterren de kneepjes van het politievak. Bo vendien komt hij uit de Bronx, de meest geharde levensschool. De Bronx, New York. De rotste plek in de 'Big Apple'. Waar een taxichauffeur je zelfs voor een forse fooi nog niet naartoe sjeest. Waar de kaalgeslagen, verloederde wijk oogt alsof de Tweede Wereldoorlog er blijft nabranden. De Bronx nabij Harlem River, ruim drie eeuwen geleden door de Nederlander Jonas Bronck gekocht van indianen. Nu een open riool van drugsdealers, slikkers, spuiters, snuivers, psychopaten, stadsnomaden en an dere stumpers. Beerput van corruptie, mis daad en sodomie. De Bronx, zelfs God zou zich er uit de voe ten maken. Maar waar Ralph G. Nieves, 48 en altijd gewapend, die lange vrijdagnacht met mij rondtoert alsof hij er kind aan huis is. En dat is hij ook. 'Bedrijfsongeval' Als zoon van arme, trotse 'spies' - ofwel Puer- toricanen - groeit Ralph er op. Slaat er als wijkagent tuig in de boeien. Duikt er later re gelmatig op als undercover-agent. En leert er Paul Newman hoe hij zich dient te gedragen als agent in 'Fort Apache, The Bronx', een po tige politiefilm uit 1981 van regisseur Daniel Petrie. Nog geen half jaar later duikt Nieves bij een roofoverval onder een kogel door. Zijn schouder schiet uit de kom. Een bedrijfson geval, inderdaad. Maar ernstig genoeg om een dikke streep te zetten onder een dagelijks leven-met-de-dood. Tegen wil en dank is Ralph Nieves ineens ex-politieagent. Levert zijn insigne in bij New Yorks 'finest'. Niet zijn wapen. Van de korps Ralph Nieves (links) als lijfwacht in de film 'One good cop'. Ralph Nieves (links) aan het werk als instructeur bij een filmproduktie. Hier op de set van 'One good cop' waar hij Michael Keaton leert hoe je iemand moet arresteren. foto ap leiding mag hij de rest van zijn leven een pistool dragen. Dan hoeft hij ook minder achterom te kijken naar gangsters en/of ex- bajesklanten die met hem alsnog willen afre kenen. Liefst voor goed, uiteraard. Eerlijk Ook deze vrijdagnacht klit er een 'six shooter' aan de binnenkant van zijn linker enkel. Een plek waar Ralph uitstekend mee uit de voe ten kan. Met een veilig gevoel volg ik hem dan ook naar nachtbar Inner Circle', een ge liefde oase voor boeven op wier strafblad meer staat dan op het dienblad. De loei-lan- ge neger omarmt Ralph als een verloren zoon. Schreeuwt 'nice to meet you' in mijn oor, waar Nieves een whiskey later in fluistert dat die son of a bitch' net twaalf jaar vast heeft gezeten voor medeplichtigheid aan een moord. Nieves ziet mijn verbazing over het amica le sfeertje in dit neonverlichte roversnest en legt uit: „Natuurlijk zal ik nooit hun beste maatje worden. Maar waar ze respect voor hebben, is voor een eerlijke politieagent. En dat ben ik altijd geweest: a good cop. Nooit heb ik een verdachte er ingeluisd door tijdens een arrestatie bijvoorbeeld vlug wat drugs in zijn jasje te stoppen. Of door valse verklarin gen af te geven, zoals sommigen van mijn collega's uit pure frustratie over hun vak wel deden. Door mij zijn heel wat boeven in de cel beland. Maar nooit omdat ik ze eraan ge naaid heb. Zeker toen ik als 'undercover' bij de narcoticabrigade werkte, zijn er meerdere pogingen ondernomen om mij om te kopen. Een keer is me zelfs een miljoen dollar aan geboden als ik even de andere kant op wilde kijken. Maar daarvoor wilde ik te graag eerlijk blijven." Premies Om de corruptie binnen de (New Yorkse) po litie goed aan te pakken, pleit Nieves voor het zogeheten 'bounty system'. Ofwel premies koppelen aan de waarde van de onderschep te drugs. „Moet je 'ns kijken hoe snel het dan gedaan is met de corruptie binnen het korps. En hoe hard menig rechercheur achter de boeven aan jaagt". Maar voordat je het weet, struikel je over de particuliere 'premiejagers' en burger wachten, werp ik tegen. Nieves: „Dat is ook de reden waarom 'Washington' er niks voor voelt. Maar een ongebreidelde heksenjacht voorkom je door vaste premies vast te stellen, exclusief voor de politie. Want die kun je goed controleren. Je betaalt toch ook je informanten. Ook daar zijn vaste afspraken over gemaakt." Dan stappen we uit de Inner Circle' en in zijn Buick. Ralph zwaait naar drie stoepsle- tjes, rillend in de vrieskoude nacht. En van de aids. Waarom hij, eenmaal bij de narcotica-afde ling. per se voor Serpico wilde spelen? Ralph tikt op zijn lichtbruine wang: „Omdat ik niet op mijn afkomst als Puertoricaan beoordeeld wenste te worden, maar op mijn persoonlijk heid. mijn vakmanschap. Vergeet niet dat, toen ik op mijn tweeëntwintigste bij de poli tie kwam, het korps overheerst werd door agenten van Ierse afkomst. Promoties wer den hoofdzakelijk onderling geregeld. Als 'spie' moest je wel uitzonderlijk goed zijn. wilde je even snel in rang stijgen. Om recher cheur te worden, moest je laten zien dat je het boeventuig aankon. Dus koos ik voor het gevaarlijkste werk, dat van de lok-agent „Als ik erop terugkijk, moet ik toentertijd stapelgek zijn geweest om dagelijks met mijn leven te spelen. Niet dat ik daar toen geen weet van had. Als je 'undercover' gaat, ben je bang. Maar het is een angst die je bedwelmt. Je koopt drugs van iemand, van wie je op voorhand weet dat je hem op een dag een pistool tegen zijn hoofd moet zetten om dui delijk te maken dat-ie gearresteerd is. Een vreemd soort angst, waar je nooit aan went. Maar waar je wel helemaal opgewonden van raakt. Zelfs nu ik al dik tien jaar politieagent af ben, heb ik last van dat 'hyped up'-gevoel. Alsof je verstand voortdurend in de vijfde versnelling staat." Ervaren Door zijn beroep kreeg Nieves ook diepe deuken in zijn privé-leven. Over zijn maag zweer zeurt hij niet. Die is bijna net zo onver mijdelijk als de scheiding. Zijn vrouw kon niet langer optrekken met een echtgenoot die een dubbelgevaariijk leven leidde. „Achteraf begrijpelijk dat ze de stekker uit ons huwelijk trok. Van 'undercover-acties, waarvoor ik vaak dagen van huis moest zijn, mocht zij geen weet hebben. Op het toilet stond een te lefoon die ik alleen mocht opnemen. Freddy Morales was mijn favoriete schuilnaam. Ui teraard was mijn adres vals, net als mijn rij bewijs en mijn creditcards „Telkens als ik de huisdeur achter me dichttrok, stapte ik in mijn schaduwleven. Moest ik me overtuigend 'crimineel' gedra gen om ingang te krijgen in de georganiseer de misdaad. Gelukkig is de Bronx mijn leer school geweest. Ik weet hoe je een joint moet draaien. En ik val ook niet door de mand als ik tijdens een eerste kennismaking met drugsdealers plotseling heroïne moet versnij den. Ben je daar niet handig in. dan ben je meteen ontmaskerd als 'stille'. En lig je met een kogelrond tochtgat in je hoofd in de goot." Om onopvallend te infiltreren in de van 'big bucks' en 'big cars' doorgezakte onderwereld kreeg Ralph Nieves alle medewerking van het politiekorps. Hotelkamers, vliegtickets, ver borgen camera's, helikopters om bijvoor beeld een drugstransport van New York naar Miami te schaduwen, plezierboten, dure kle ding. kortom, alles werd betaald. Nieves legt uit: „Bij ons is het gebruikelijk dat je een groot deel van de miljoenen dollars die je bij undercover-acties buit maakt op de drugsbaronnen, zonder veel ambtelijke rompslomp kunt gebruiken voor nieuwe operaties. En dat niet alleen. Moet je een du re auto inzetten dan heb je ze voor het uitkie zen. Verbeurd verklaarde auto's van drugdea- 'Alsof je verstand voortdurend in de vijfde versnelling staat' Iers staan namelijk keurig klaar. Natuurlijk let je erop dat je een Buick Electra. in beslag ge nomen in de Bronx, niet inzet voor een actie in die wijk. maar wel in Brooklyn of hartje Manhattan. New York telt tien miljoen inwo ners, goed voor bijna drie miljoen auto's. Dan hoef je niet in de rats te zitten dat de ge confisqueerde auto herkend wordt door an dere gangsters. Zelf reed ik het liefst in een Mercedes of een Lotus." Bemiddelaar Zijn Buick glijdt Simpson Street in, de buiknavel van de Bronx. Iets verderop doemt het massieve politiebureau op van de '41e precinct' bijgenaamd 'Fort Apache', ruim tien jaar geleden lijdend voorwerp in de ge lijknamige politiefilm met Paul Newman en Ed Asner. Ralph Nieves laat een Marlboro gloeien in de nacht. „Geen broekventje, die Newman. Heel nieuwsgierig en snel van be grip. Als adviseur had ik de handen meer vol aan het In toom houden van de buurtbewo ners. Want die waren laaiend dat zij in deze film als 'trash' te kijk zouden worden gezet. In het begin verstoorden M de filmopnames door voortdurend op politiefluitjes te blazen. Regisseur Petrie vroeg me tussenbeide te ko men. Het voornaamste verwijt was dat de Broax alleen maar zwart gemaakt werd door de dikbetaalde heren uit Hollywood. En dat ze er zelf niks wijzer van werden Ik probeer de ze duidelijk te maken dat de Bronx erop vooruit kan gaan wanneer je de werkelijkheid laat zien. Laat de rest van de wereld maar zien dat het niet overal 'applepie' is in Ameri ka. Dat New York meer gezichten heeft dan alleen Manhattan met zijn chique Blooming dale. Omdat ik uit hun midden kwam. werd er toch naar me geluisterd. En kon Petrie rus tig verder werken." Achteraf hebben de Bronx-bewoners gelijk gekregen, merk ik op. De wijk vermolmt steeds erger Nieves: „Laat ik eerst dit zeggen: niet de Bronxianen. maar wij. de cops zi|n in deze. overigens schitterende film. te kijk gezet als córrupte dienders. Ook daarmee is de werke lijkheid geweld aangedaan. Want er zijn nog altijd meer goede dan slechte agenten Zelfs in New York. En verder Wijf ik toch geloven in de kracht van de publieke opinie. Hier en daar wordt er sociale woningbouw gepleegd Op een dag veert de Bronx weer op. En dan komt Walt Disney om een er film voor alle leeftijden op te nemen." lacht Ralph net iets te hard. Leermeester Sinds zijn vredestichtende rol in 'Fort Apache the Bronx' is de ex-drugsbest rijder verslaafd aan film. Op zeker acht films staan zijn vin gerafdrukken. Michael Keaton heeft van Ralph geleerd hoe hij in One Good Cop' ie mand in de boeien moet slaan. Verder heeft hij politielessen gegeven aan Jamie lee Cur tis in 'Blue Steel, aan Bill Murray in (juick Change'en heeft hij kritisch de scenario's van The Gentleman Bandit' en Presumed Inno cent' doorgenomen Die week moet hi| Hrvwt Brown, de Australische filmster uit onder meerFX, wegwijs maken in de kneepjes van het politievak. Brown speelt de hoofdrol in Devlin', een snoeischerpe politiethriller van regisseur Rick Rosenthal. Ook dit script is diKTr Nieves op wa ffout jes bekeken. „Mijn taak is de regisseur te be hoeden voor stomme fouten. In het script van 'Dei'lin' bijvoorbeeld staat dat de politic detective iets in zijn eigen bureau heeft opge borgen. Dat is feitelijk onjuist. Niemand heeft een eigen bureau, want je deelt het met een collega Wel heb je een eigen kast Een klei nigheid? Wacht even, in New York werken 32 000 agenten. En als die naar Devlin' gaan kijken, moeten ze toch op z'n minst hun ei gen werksituatie herkennen." Bestelt nog een whiskey in 'Side Street', een nachtbar in de South Bronx, na mijn sug gestie dat zijn dubbelgrvaariqke leven best een film waard is Hij zegt: „Weet je dat ik een paar dagen ge leden net begonnen ben met het ordenen van mijn ervaringen als undercover-agent.' Uit zijn binnenzak haalt hij een zakagenda Achtenn staat al de eerste zin: I was bom in the Bronx. Democratie en de overgang naar het kapitalisme, hebben Poolse vrouwen teruggeslin- gerd: van de veiligheid van ge garandeerde banen en de schijn van gelijkwaardigheid, naar het beangstigende van discri minatie, vooroordelen en on derdrukking. Tientallen jaren oude opvattingen doen weer opgeld. „Alles is weg, ingestort. En veel vrouwen beseffen niet eens hoe slecht het er voor ze uitziet", zegt Bogdan Falicki, een vrijwilliger bij een telefo nische informatie-lijn voor vrouwen. PATRICIA CLOUGH THE INDEPENDENT In Polen dreigt het gevaar dat het prin cipe van gelijkheid tussen mannen en vrouwen wordt verworpen. De rigou reuze afwijzing van alles wat met het com munisme te maken heeft, resulteerde tevens in de afwijzing van de door de communisti sche partij opgerichte vrouwenorganisaties, de trotse idealen van gelijkheid en zelfs het concept van rechten van de vrouw. Op een conferentie van de Raad van Europa zorgde Marcin Libicki, een parlementslid voor de Christelijke Nationale Partij, onlangs voor opschudding door te verklaren: „We willen terugkeren naar het grondbeginsel van de vrouw als moeder. De natuur heeft de vrouw geschapen om kinderen te baren. Zwangerschap is een zegen voor hen." Ontslagen In de economische malaise zijn het de vrou wen die het eerst worden ontslagen, omdat ze lagere banen hebben en in toenemende mate geacht worden voor de kinderen te zor gen. De kans dat ze weer aan het werk ko men. is gering: er zijn veertien mannen en veertig vrouwen voor elke vacature. Omdat meer dan de helft van de crèches is gesloten, wordt het voor vrouwen met een baan steeds moeilijker kinderopvang te krijgen. Onder de krachten die de vrouwen weer wil len terugdringen in de rol van huisvrouw en moeder, bevinden zich de katholieke kerk en de vakbeweging Solidariteit. Hoewel het le denbestand van Solidariteit voor de helft uit vrouwen bestaat, is de vakbond voorstander van een 'familieloon' in de vorm van extra toeslagen voor mannen van wie de vrouwen thuis blijven. Het is een bewuste poging om vrouwen uit de arbeidsmarkt te verwijderen. Op het vakbondscongres van 1990 stemden de afgevaardigden (slechts voor 10 procent bestaande uit vrouwen) voor 'wettelijke be scherming voor ongeborenen', met andere woorden een verbod op abortus. De vrou wen-afdeling van Solidariteit protesteerde en organiseerde opniniepeilingen in fabrieken waaruit bleek dat de overgrote meerderheid van de vrouwen het recht op abortus wilde behouden. Dit kwam de vrouwen-afdeling op een verbod te staan om Solidariteit in het buitenland te vertegenwoordigen, omdat de afdeling „niet uit het goede morele hout was gesneden". Het hoofd van deze groepring, Malgorzata Tarasiewicz. werd gedwongen ontslag te nemen en mocht geen contact meer onderhouden met vrouwelijke vak bondsleden. Passief In Bydgosczc weigerde een rechter een kleine vrouwenorganisatie in te schrijven (een ver eiste voor nieuw opgerichte verenigingen, maar gewoonlijk slechts een formaliteit), na dat een provinciaal bestuurder bezwaar had gemaakt tegen de doelstellingen van de ver katholieke nationalistische partij, die vecht voor een algeheel verbod op abortus en af schaffing van het recht op echtscheiding. Mi litante katholieken hebben ervoor gezorgd dat seksuele voorlichting op scholen afge schaft. Door gerichte intimidatie kregen /e veel apothekers en drogisten zo vet. dat deze geen voorbehoedsmiddelen meer verkopen, lof nog toe 7IJI1 de Poolse vrouwen passu f gebleven Door de pogingen om abortus te verbieden en het zich opdringende spook beeld van werkloosheid en armoede, begint zich echter langzaam een vrouwenbeweging te vormen. De kern bestaat uit een interpar lemeniaire groep van zeventien vrouwen uit verschillende partijen. Het eerste dat deze vrouwen hebben gedaan, is het indienen van een alternatief wetsvoor stel waaronder legalisenng van a bon us onder bepaalde omstandigheden Over de kansen van dn wetsvoorstel bestaan de nodige twl) leb. De grootste handicap voor de vrouwen is hun angst. Volgens labuda zijn de vrouwelij ke parlementsleden die zich nier bij haar groep hebben aangesloten, bang het onder werp van spot. hoon. grove grappen en ru moerig protest van hun manneü|kr collega te worden Op het platteland van Polen lorft de vrouwelijke bevolkin in angst voor de plaatselijke priesters en militante katholle krn Zo gaan de Poolse vrouwen steeds verder te rug richting keuken. Een arbeidster in een machinefabriek. In de Poolse economische malaise, zijn het de vrouwen die het eerst worden ontslagen. fOTO»Bt*T vutnotfr eniging waaronder het streven r van het zelfbeschikkingsrecht va inzake moederschap'. De rechter verklaarde i In Polen te veel rechten hebben. alleen maar moe worden 'Ze hebben dus geen nieuwe rechten nodig Verreweg de meest actieve en invloedri|ke groep in de regerende coalitie is de rechtse

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 43