Floriade: een prestigezaak voor het bedrijfsleven Leren rochelen als een Chinees ZATERDAGS BIJVOEGSEL rachtig, ongelofelijk." De Amerikaanse komt woor- den te kort voor de droog bloemen van de bedrijven Star Dried Flowers en Hogewoning, beide afkomstig uit Rijns burg. Zij is niet de enige die enhousiast is. „Ik hou eigenlijk alleen van verse bloemen, maar nu ik zie hoe fraai ook droogbloemen eruit kunnen zien, denk ik er toch anders over. Ik wist niet dat zij hiermee al zo ver waren",, zegt ze. Dit soort opmerkingen lijkt het besluit van de twee grote Rijnsburgse exportbedrijven om een stand te huren op de Floriade te recht vaardigen. Het kost een lieve duit, maar als je wilt blijven groeien mag je eenvoudig niet ontbreken op het belangrijkste evenement op het gebied van de sierteelt en tuinbouw. Commercieel directeur N.P. Kortese van Star Dried Flowers mikt op een verdere uitbrei ding van de handel naar alle windstreken van de wereld. „Vergis je niet", stelt hij nadrukke lijk, „hier komen bezoekers uit alle wereldde len. En dat zijn niet alleen mensen uit de groothandel, maar ook consumenten. Die zeggen: verrek wat leuk, nooit geweten dat zoiets bestaat. Het is kortom een middel om het produkt bekender te maken en zo Weer nieuwe markten aan te boren." Hogewoning, presenteert zich met een stand die is ingericht als een huiskamer. „Dat hebben we bewust gedaan, want in de huis kamersfeer kun je goed laten zien wat je met droogbloemen kunt doen", zegt produktont- wikkelaar Van den Burg van het Rijnsburgse bedrijf dat naar 40 landen exporteert Zonder schroom erkent hij dat hij geregeld glunde rend tussen het publiek staat om naar allé positieve reacties te luisteren. Maar of er meer droogbloemen door wor den verkocht? Van den Burg weet het niet. „Na een ad vertentie kun je ook bijna niet meten hoeveel je meer verkoopt. Als ik de uitbater van een bloemenwinkel verderop het terrein mag ge loven, is er opvallend veel vraag naar droog bloemen. Afgezien daarvan speelt bij ons oolc het prestige mee. Wij zijn aan onze stand ver plicht om hier aanwezig te zijn." Stand Nederland is het, volgens Van den Burg, aan z'n stand verplicht de Floriade te organise ren. „De hele sector is gigantisch gegroeid. En bovendien is er sprake van een enorme uitstraling naar andere sectoren. Waarom denk je dat multinationals er zo happig op zijn zich op de Floriade te presenteren?" Het Bloemenbureau Holland, de in het Leid- se Flowercentrum gevestigde belangenvére- niging van bloemenkwekers, ontbreekt uiter aard ook niet. „De Floriade is de tomende maanden het trefpunt van de internationale sierteelt, daar moeten we bij zijn", zegt voor lichter Jan Willem Anholts. „Van verkopen is geen sprake. Het gaat om het Nederlands prestige als produktie- en exportland." De voorlopige bezoekersaantallen van de ex- Bedrijven uit de Leidse regio en Bollenstreek zijn ruim vertegenwoordigd op de Floriade. Zij vinden dat zij niet mogen ontbreken op deze prestigieuze expositie in Zoetermeer. Directies moeten daarvoor weliswaar diep in de buidel tasten, maar dat hebben ze er graag voor over om hun naam vermeld te zien op het 'visitekaartje van de sierteelt en tuinbouw'. Ook overheden hebben miljoenen guldens over voor een presentatie op de Floriade. „Om aan de belastingbetaler te laten zien wat er met zijn geld gebeurt. positie die eens in de tien jaar wordt gehou den, lijken de honderden deelnemende be drijven gelijk te geven. Vooraf verwachtte de organisatie zo'n kleine drie miljoen mensen in het park aan de rijksweg tussen Den Haag en Utrecht. Na een ruime maand blijkt dat het aantal belangstellenden ongeveer tien procent bpven de prognoses ligt. In de week voor Pinksteren denkt men de miljoenste be zoeker te kunnen verwelkomen. Slechts enkelen van hen lopen binnen bij 'Futurgion', het onderdeel dat een beeld schetst van de toekomstige tuinbouw en sier teelt. De ESA uit Noordifijk staat toont daar ruimtefoto's, astronautenpakken en voor beelden hoe planten in de ruimte kunnen worden gekweekt. Maar ook de ingewikkelde materie van bio technologie en plantenveredeling wordt op de Floriade zo goed mogelijk uitgelegd. „De Rijksuniversiteit Leiden vindt het slecht als de biotechnologie in een ivoren toren blijft. Daarom doen wij mee", zegt A.W. Leistra. Zij is hoofd van het Transferpunt, het samen werkingsverband van de Leidse universiteit en het bedrijfsleven in het Bio-sciencepark. Het is nog maar kort geleden dat actiegroep de Woedende Bintjes enkele proefvelden ver nietigde, die het Leidse bedrijf Mogen her en der in het land heeft. Het menselijk ingrijpen in het erfelijk materiaal van planten met be hulp van bacteriën stuit kortom op veel ver zet. „Ja, dat van die ivoren toren klinkt wat pa thetisch," zegt Leistra. „Maar niet iedereen vertrouwt ons werk en ziet het nut ervan in. Wij willen met de presentatie de aversie en argwaan wegnemen door te laten zien dat het onderzoek met alle zorg wordt omge- In de bijna verlaten ruimte van Futurgion, wist een wat oudere dame het zweet van haar voorhoofd. Zij blaast uit van de vermoeienis sen, want de Floriade doe je niet maar even in een paar uurtjes. Het gebied is bijna 70 >n attractie van het hoogheemraadschap Rijnland krijgt het publiek het gevoel nu zelf eens i aquarium te staan. foto hiflco kuikrs hectare groot. Bij de opstapplaatsen van de monorail die over het terrein voert, is het dan ook razend druk. Redelijk bezocht worden de attracties van de drie hoogheemraadschappen, waaronder die van Rijnland. Twee glazen wanden snij den een vijver in tweeën. Het publiek ziet aan de ene kant vervuild en aan de andere gezui verd water. Het symboliseert een van de ta ken van de hoogheemraadschappen: het schoon houden van het oppervlaktewater. Belastinggeld Wat doet een hoogheemraadschap op de Floriade? „Het is een gelegenheid om te laten zien wat er met het belastinggeld van burgers gebeurt", zegt voorlichter Cees Meijer „Op het eerste gezicht is onze aanwezigheid hier wellicht wat vreemd. Maar wij hebben na tuurlijk wel een directe relatie met de tuin bouw en sierteelt, want wat zouden die zon der schoon water moeten beginnen? De hele economie is er trouwens van afhankelijk. We willen overbrengen dat het hoogheemraad schap dan wel een van de oudste overheids instellingen in Nederland is, maar dat de ta ken nog steeds zeer actueel zijn." Zo laat een miniatuur-Nederland van 20 bij 20 meter zien wat er gebeurt wanneer de dijken doorbreken: het water stroomt dan tot aan Amersfoort. Een plastic zuil, vervaardigd door het Leidse bedrijf Star Neon, laat zien dat het weiland zich 5,5 meter onder de zee spiegel bevindt. Het totale project kostte twee miljoen gul den. Het grootste deel van het bedrag werd door sponsors, zoals het ministerie van ver keer een waterstaat, op tafel gelegd. Rijnland zelf heeft de laatste vijf jaar een kwart mil joen opzij gelegd. Of dat goed besteed is weet Meijer niet. „Effecten van voorlichting zijn al tijd moeilijk te meten." Ook de provincie is aanwezig op de Floria de. Met de Expo Zuid-Holland bijvoorbeeld (kosten 1,2 miljoen gulden) die bestaat uit een 'avontuurlijke ontdekkingstocht van stad naar platteland'. De argeloze bezoeker wordt op kinderlijke wijze toegesproken, zelfs door sprekende vuilniszakken die over het afval probleem van de provincie spreken. Niets kan echter in de schaduw staan van het Nationaal Milieupaviljoen Ecodrome dat maar liefst 12 miljoen gulden heeft gekost. Voornamelijk betaald door het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (vrom). In het gebouw krijgt de bezoe ker een enorme hoeveelheid informatie te verwerken, waarbij hem op het hart wordt gedrukt hoe belangrijk het milieu voor de Het bedrijfsleven en de zich als bedrijfsle ven gedragende overheid zijn tevreden over het 'visitekaartje van de Nederlandse sierteelt en tuinbouw'. De waardering van de bezoe kers die voor een bezoek aan de Floriade 30 gulden moeten neerleggen, loopt veel sterker uiteen. Buitenlanders zijn onder de indruk van zoveel beheersing van de natuur. Neder landers zijn wat kritischer, en storen zich met name aan de overweldigende hoeveelheid commercie. Het wordt verwoord door een passante. „Als ik zie dat ik op een weg loop die de DAF-promenade heet, dan baal ik even als een stekker." Vier studenten van Leidse universiteit lopen jaar college in Nanjing De scheiding is opvallend. Aan de ene kant van de gang een grote collegezaal gevuld met zo'n veertig Chinezen: aan de andere kant een klein kamertje met twee rijen stoelen en bankjes, gedeeltelijk bezet door buitenlandse studenten: Japanners, Duitsers, Engelsen, Nederlanders. De opkomst voor de les Chi nese conversatie onderwerp veiligheid van vrouwen en Chinese strafmaat is matig. De helft van de veertien buitenlanders in het klasje is aanwezig, zoals gewoonlijk. „Ik had gedacht Hier in contact te komen met Chine zen, maar dat valt tegen. Alles is gescheiden, i We krijgen apart les, slapen in aparte gebou wen en eten zelfs apart." Femke Hartog (23) is sinologe, Chinakun- dige. Samen met vier andere studenten van het Sinologisch Instituut van de rijksuniversi teit Leiden studeert ze een jaar in Nanjing, een grote, wat sombere stad ten noordwesten van Shanghai. Jaarlijks gaan via het ministerie van onder wijs ruim twintig Nederlandse studenten naar China. Een uitwisselingsprogramma tussen de Chinese en Nederlandse overheid. Het Tiananmen-incident is vergeten en ver geven. De studenten die nu in China verblij ven, zijn alweer de tweede lichting na de bloedige onderdrukking van de studentenop stand en de daaropvolgende, tijdelijke stop zetting van de uitwisseling. Naast de enkele econoom, acupuncturist of bioloog zijn het vooral sinologen die China gaan. Kosteloos. In huisvesting is voor zien en met de maandelijkse 370 gulden van de Nederlandse regering en de 350 yuan 120 gulden) van de Chinese overheid is 't eenvoudig rondkomen in een land waar de gemiddelde arbeider het met zo'n 200 yuan per maand moet doen. Populair Een jaartje China is populair bij de sinologen, hoewel het geen verplicht onderdeel van de studie is. „Maar je telt niet mee als sinoloog als je dit niet doet", zegt vierdejaars Ronald Hazelhet (24). „Vier jaar lanr lees je alles over Voor de entree van Nanjing Dashua: Ronald Hazelhet (met bril) e Guitjens en Ma/jo Crompvoets. dit land, leer je de taal, bestudeer je de cul tuur. Dit is dé kans om te bekijken hoe 't nu echt is." Acht maanden zitten ze inmiddels in Chi na, de laatste communistische grootmacht. En die heeft zo zijn eigen kenmerken. Dage lijkse trek- en duwpartijen voor een plaatsje in de overvolle stadsbussen, deuren die ach teloos voor je neus worden dichtgesmeten, onvermurwbare ambtenaren, neurotisch ge spuug en gerochel op straat. En immer la chende Chinezen. Nanjing, op papier een metropool, moet het in nachtleven afleggen tegen het nietige Leiden. Elf uur is doorgaans de hoogste tijd; Chinezen liggen graag bijtijds op bed. Het studentenbestaan verliest hier veel van zijn charme. Het gevoel 'een jaar stil te staan' overvalt veel studenten, 's Ochtends college, 's middags en 's avonds de leegte. Huiswerk maken, lezen, brieven schrijven naar huis, en veel bezoekjes aan medestudenten. Het weekend wordt vooral besteed aan uitstapjes jut- en cultuurschoon in de omge ving. De aanpassing verloopt met horten en sto ten. De één leert rochelen op z'n Chinees, smijt eens een deur dich^o^n££'w «m ontdekt de Chinese keukên^WnoT? uuudt meer vast aan de Hollandse normen. Femke: „Je weet wat je te wachten staat en toch over valt het je. Het verschil tussen lezen en bele ven. Je helemaal aan China aanpassen, dat doe je niet in een jaar." Monoloog Perfect Chinees leren evenmin, zo hebben de Leidse studenten inmiddels ondervonden. „Het onderwijs is slecht", vindt Marjo Crompvoets, bijna afgestudeerd. „Moderne onderwijsmethoden zijn hier onbekend. De docent houdt een monoloog, je schrijft wat op en daar moet je het mee doen. We heb ben tien uur college per week en weinig huis werk. Niet echt zwaar dus." „Het meest leer je nog buiten de universi teit. op straat, in de winkels", zegt Ronald. Maar hoe ontmoet je een Chinees? Op de campus van de 10.000 studeiften tellende universiteit haast iedereen zich van de ene betonnen kolos naar de andere. Chinezen zat, maar weinig aanspreekbaar, zo lijkt het Chinezen basketballen met Chinezen, Chine zen lopen hard met Chinezen en gezamenlijk hebben ze, gescheiden van de buitenlanders, veelal les. De studentenflat biedt al evenmin veel ge legenheid tot contact. Een bastion van bui tenlanders, twintig verdiepingen hoog. een half jaar oud en al ernstige slijtageverschijn- selen vertonend Chinese nieuwbouw oogt zelden nieuw. Blijft over de man in de straat. Maar diep gaande gesprekken met een toevallige pas sant of winkelbediende liggen niet voor de hand en het sociale verkeer wordt er niet simpeler op als discotheken alleen voor Chi nezen toegankelijk blijken. Feest Ronald: „De buitenlandse studenten geven elke zaterdag een feest. Daar komen wel veel Chinezen op af. Gek genoeg weinig studen ten, vooral mensen van buitenaf. Die moeten zich wel laten registreren, maar er is in ieder geval de mogelijkheid tot contact. Al hangt het van jezelf af of dat ook dieper gaat dan oppervlakkige gesprekken. „En je moet n beetje oppassen hoe je met Chinezen omgaat. Niet voor jezelf, maar voor hen. Zij kunnen misschien last krijgen door bepaalde situaties, gesprekken." Want dat de buitenlandse studenten in hun doen en laten worden gevolgd, staat voor hen vast. „Toen we hier net nieuw in onze studentenflat za ten, kenden de mensen van de Chinese staf al onze namen en gezichten. Blijkbaar vooraf op gestudeerd", vermoedt Femke „Een Duitse student die zich hier volgens de Chinezen had misdragen te veel Chine se vriendinnen, te weinig op college en naar huis werd teruggestuurd, kreeg precies te horen wanneer hij wat verkeerd had ge daan. Dus is er wel enige controle. Ach. zo lang je je gedeisd houdt, heb je nergens last Dat laatste moet eenvoudig zijn. Openlijk kritisch commentaar op de Chinese politiek wordt lastig als er niet iets aLs politiek in het vakkenpakket voorkomt en de docenten ex pliciet vertellen niet op politieke kwesties in te willen gaan. Ook andere Chinezen roeren zelden heikele kwesties aan. Ronald: „Ik heb niet de indruk dat er een taboe op rust. De meeste mensen interesseert de politiek ge woonweg niet." Riante kamer. Een sprankje Holland in de vorm van een an sichtkaart met tulpen op de deur en een landkaart van Nederland aan de muur van de schaars gemeubileerde maar voor Chinese begrippen riante studentenkamer. Twee bed den in plaats van de voor Chinezen gebruike lijke zes, acht of meer per kamer. De luxe van een douche op de gang. Een Philips-wereldontvanger zendt de We reldomroep uit. De aanwezigheid in Nanjing van een joint-venture van de electronica reus kan aan de vele storingen weinig veranderen. Maar toch, het laatste nieuws uit binnen- en buitenland in ongecensureerd Nederlands. Daar kunnen de magere Chinese krant Jes, zowel qua inhoud als omvang, niet aan tip pen Sinterklaas en Koninginnedag hebben de studenten gevierd op de Nederlandse ambas sade, die 'zich uitstekend over ons ontfermt' en één keer in de week eten de Nederlanders in Nanjing gezamenlijk. „Dat zijn uiteindelijk toch de meest ontspannen contacten, die met andere buitenlanders", vindt Ronald. „De culturele kloof met Chinezen blijft erg groot." „En als ze dan zelf toenadering zoeken", vult Femke aan. „is het vaak met bijbedoelin- gen. Om hun Engels te oefenen, of omdat ze denken, mannen dan. dat ie aLs westerse vrouw met iedereen naar bed gaat. Of omge keerd. vrouwen die een westerse echtgenoot zoeken om het land uit te kunnen, I n hine- se prostituees op westerse feestjes. Zo hou je je automatisch toch wat meer op de vlakte" Nooit meer China voor deze studenten? „Onzin", vindt Marjo. „Natuurlijk is zo n jaar anders dan je vooraf verwacht. Maar dat is China. Hei ene moment ben je In staat op het vliegtuig te stappen, naar huis, even later denk r 'erover nog een jaar te blijven Die haat liefdeverhouding die hoort bij China

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 41