Acties zorg met de dag grimmiger 2! Kamer: Gabor mag weg Binnenland Papa krijgt zijn petje Milieuheffingen op vuilnis en gebruik grondwater op komst Onvolkomenheden bij opvang Zaïrese te M ZATERDAG 23 MEI 1992 3 Algemeen NedeiUnds Rnxbc 'f 'u CPO schaarsbergen Papa hoort eigenlijk stram in het gelid te staan, maar een aai over de bol een een lachje kunnen er wel af. Papa was één van de eerste 112 militairen die gisteren de 'rode baret' van de nieuwe luchtmobiele brigade kregen uitgereikt foto anp herman pieterse Strippenkaart wordt elektronisch GROENLONedap' in Groenlo en Westinghouse-Cubic in Londen gaan samen een elektronische 'strippenkaart' voor het openbaar voer ontwikkelen. Nog dit jaar worden er in Engeland proe- i mee genomen. In de kaart zit een chip die bijhoudt hoeveel ritten de reiziger nog tegoed heeft. Zonder de kaart uit de jaszak te halen, loopt de reiziger door een elektronisch poortje, waar hij meteen te zien krijgt hoeveel ritten er nog op het pasje staan. Als de kaart leeg is, kan deze tegen betaling worden 'opgeladen'. Ministers mijden afscheid Ploeger utrecht De ministers Maij-Weggen (verkeer) en Alders (ruimte lijke ordening) zijn gisteren zonder bericht niet komen opdagen bij de afscheidsreceptie van NS-president-directeur Ploeger. Bei den hadden aangekondigd de NS-topman te zullen uitluiden, ar tegen half negen 's avonds hielden Ploeger en zijn opvol ger Den Besten het voor gezien. Een NS-woordvoerder noemde het wegblijven van de bewindslieden „vreemd, de verhouding sen de staat en de NS kennende". De staat is voor bijna 100 procent eigenaar van de spoorwegen. Bank-Giro Centrale: 250 banen weg. echt» De Bank-Giro Centrale (BCG) wil de komende vier jaar 250 arbeidsplaatsen (voor ongeveer 330 medewerkers) schrap pen. De BCG telt nu zo'n 930 medewerkers. De inkrimping van het personeelsbestand is een gevolg van verdergaande interne automatisering, ontwikkelingen bij de Nederlandse banken en verschuivingen in het 'betaalgedrag'. Door de groei van het aan tal geldautomaten neemt bij voorbeeld het cheque-verkeer (en daardoor de verwerking bij de BCG) af. Alsnog akkoord cao rij-examinatoren utrecht Het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (1100 werknemers) heeft gisteren alsnog een principe-akkoord bereikt t de bonden over een nieuwe cao. De acties die voor de ko mende week op stapel stonden, zijn opgeschort totdat de rij- minatoren hebben ingestemd met het onderhandelingsre sultaat, aldus bestuurder J. Verbaan van de Unie BLHP. In het principe-akkoord zijn afspraken gemaakt over een loonsverho ging van 5,5 procent. De bonden hadden 5,75 procent geëist. Waleson voorzitter Vervoersbond utrecht» De bondsraadvan de Vervoersbond FNV heeft gisteren Utrecht W. Waleson gekozen tot voorzitter van de bond. Waleson won met ruime meerderheid van stemmen van zijn te genkandidaat J. Marks. De 41-jarige Waleson volgt R. Vreeman op, die vanaf 1 april is gaan werken als vice-voorzitter van de PvdA. Waleson gold als de favoriet van het bondsbestuur, waarin hij sinds 1988 zitting heeft. De laatste jaren was Waleson cao-co- ordinator van de bond. Die taak zal hij ook als voorzitter blijven uitoefenen. Twintig miljoen voor Suriname den haag Het kabinet is bereid 20 miljoen gulden uit te trekken m de betalingsbalans van Suriname te verbeteren. Dit blijkt uit ?n brief van de ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) i Pronk (ontwikkelingssamenwerking) aan de Kamer. Als voor waarde wordt onder meer gestald dat Surinamers en bedrijven het land mogen beschikken over buitenlandse valuta en dat het hen ook wordt toegestaan valutarekeningen bij banken te hebben waarover vrijelijk kan worden beschikt. AbvaKabo bekritiseert 'lakse PvdA De sfeer rond de acties in de zorgsector lijkt met de dag harder te worden. De FNV-bond AbvaKabo liet gisteren bij monde van voorzitter Vrins weten geen goed woord over te hebben voor de houding van de PvdA in het con flict. „Het verbaast mij mateloos dat de Partij van de Ar beid op kamerlid Van Otterlo na niets van zich laat horen", zo zei Vrins op een manifestatie in Haarlem. Vrins wees er op dat het PvdA- voorzittersduo Rottenberg en Vreeman onlangs nog verklaar de de banden met de vakbewe ging te willen aanhalen en het vertrouwen te willen terugwinnen. „Waar blijft die toenade ring. Ik heb nog steeds niets gehoord van mijn grote vriend Vreeman", aldus Vrins. De AbvaKabo- voorzitter ziet in het zorgconflict een prima gelegen heid voor de PvdA om te laten zien dat ze het conflict vakbeweging serieus goede c 'Ik heb niets gehoord van mijn vriend Vreeman .,of de PvdA, inclusief Rottenberg en Vreeman, het met het kabi net eens dat wij goede zorg moeten verlenen zonder daar voor geld beschikbaar te stellen? Dat is de ogen sluiten voor de realiteit." In Rotterdam deed AbvaKa- bo-onderhandelaar A. Wirtz er gistermiddag nog een schepje bovenop. Als het kabinet de werknemers in de zorgsector niet snel tegemoet komt, dan zal de AbvaKabo de werkgevers dwingen om cao's af te sluiten. „Als het kabinet niets beters te bieden heeft dan ons eigen pen sioen, dan is het aan de werkge- ervoor te zorgen dat er o's komen, aldus Wirtz gehoor van ruim twee duizend actievoerders in de Doelen. Volgende week gaan de acties in de gezondheids- en zorgsec- tor onverminderd door. Het aantal in stellingen waar actie wordt gevoerd, zal verder toenemen. Alleen al in Limburg en oostelijk Noord - Brabant verwachten de bonden woens dag 90 actievoeren de instellingen. De acties om vatten stakingen, werkonder brekingen, opnamestops, het niet uitvoeren van medisch- technische handelingen en het draaien van zondagsdiensten in het hele land. Ook het Kruis werk (20.000 werknemers) sluit zich vanaf maandag aan bij het legioen actievoerders. Zo zal de wijkverpleging in Amsterdam maandag, dinsdag en woensdag 'onbereikbaar' zijn. Iedereen die dan het hoofdkantoor van de Stichting Amsterdams Kruiswerk belt, krijgt een antwoordapparaat. De zes regiokantoren waar mee overigens patiënten en be handelaars normaal altijd zaken mee doen, niet met het hoofd kantoor zijn wél te bereiken. Ziekteverzuim in bouw lager dan verwacht Het ziekteverzuim in de bouw zal sterker dalen dan waarop werkgevers- en werknemers tij dens de cao-onderhandelingen hebben gemikt. Eind volgend jaar moet het verzuim zijn ge zakt van ruim 11 procent naar 10 procent. Wordt dat niet ge haald, dan moeten bouwvak kers bij een tweede ziektemel- ding in één jaar een vakantie dag inleveren. Uit cijfers over het eerste kwartaal van 1992 wordt al afge leid dat het ziekteverzuim ster ker zal dalen. Ook het aantal mensen dat als arbeidsonge schikt in de wao 'verdwijnt, neemt af. De werkgevers ver wachten dat het verzuim eind volgend jaar niet tot 10 maar al tot 9 procent zal zijn gedaald. Ook de bonden verwachten dal het verzuim met meer dan één procent zal dalen. Voor de bestrijding van het ziekteverzuim hebben werkge vers- en werknemers een reeks afspraken gemaakt. Daarvan wordt een zodanig effect ver wacht, dat zowel werkgev ers als werknemers het een slechte zaak zouden vinden als minister De Vries van sociale zaken de bouw-cao niet algemeen ver bindend zou verklaren. Kabinet streeft naar 'informeel" centraal overleg DEN HAAG GPD Het kabinet wil door informeel overleg met werkgevers en vak bonden proberen overeenstem ming te bereiken over een be leid gericht op lastenverlichting, loonmatiging en werkgelegen heid. Een echt centraal overleg wordt nog niet nodig gevonden. Vice-premier Kok zei dal gis teren na afloop van het kabi netsberaad. Om tot het infor mele overleg te komen zal mi nister De Vries (sociale zaken) de sociale partners benaderen Hij wordt daarin bijgestaan door minister Andriessen (eco nomische zaken), premier Lub bers en Kok zelf. De vice-premier meende dat het signaal van het kabinet btw-verlagine met 1 procent op 1 oktober olijkt te werken. De reacties van de sociale parters zijn positief, zei Kok. Volgens hem neeft het kabinet aangege ven de btw-verlaging echt te willen en de zaak serieus aan te pakken. Bukman wil staatssecretaris Landbouw vooralsnog houden Een kamermeerderheid van CDA. WD en D66 volgt de conclusie van de commissie-Kroes dat een staatssecretaris bij het ministerie van land bouw, Natuurbeheer en Visserij (LNV) niet langer nodig is. Van de WD mag staatssecretaris Gabor (CDA) nu al opstappen. CDA en D66 vinden de volgende kabinetsformatie een geschikt moment. CDA, WD en D66 zullen volgende week verzoe ken het rapport van de commissie nog voor het zomerreces te bespreken. De onderzoekscom missie onder leiding van oud-minister Kroes le verde gisteren harde kritiek op het reilen en zei len van LNV, vooral op de ambtelijke cultuur en op het eigengereide functioneren van de Algeme ne Inspectiedienst (AID). Landbouwminister Bukman (CDA) blijft er ech ter bij dat een staatssecretaris, gezien „de aard, omvang en complexiteit van de problematiek" op zijn ministerie vooralsnog noodzakelijk is. Buk man zei gisteren dat de bevindingen van de com missie-Kroes, die zijn departement doorlichtte, hem stimuleren op de „ingeslagen weg van ver andering voort te gaan." Volgens Bukman zijn er sinds zijn aantreden in 1990 „flinke sprongen voorwaarts gemaakt", in de door de commissie aangegeven richting. Ver vanging van topambtenaren is volgens hem niet nodig. De minister heeft er alle vertrouwen in met de bestaande ambtelijke top een meer open managementstructuur op poten te kunnen zet- Voor ambtenaren met klachten wordt een ver trouwenspersoon van buitenaf aangesteld Om achterdocht en wantrouwen te voorkomen is het de AID niet meer toegestaan onderzoek te doen naar de eigen ambtonaren wegens vermoede ille gale praktijken of plichtsverzuim. Daarvoor zal een externe justitiële dienst worden ingeschakeld. Bukman wijst de aanbeveling van oc commis sie af om de minister te belasten met alle drie de beleidsterreinen (landbouw, visserij en natuurbe heer). Volgens de commissie is éénhoofdige lei ding mogelijk en noodzakelijk voor een goede on derlinge afstemming van het beleid Bukman meent dat eerst de integratie van de drie beleids terreinen rond moet zijn, alvorens staatssecretaris Gabor heen te zenden. LNV kent sinds 1990 een Nieuwe belastingen moeten 475 miljoen gulden opleveren Het kabinet wil volgend jaar een milieubelasting invoeren op het gebruik van grondwater en het aanbieden van afval. De belas ting moet 475 miljoen gulden opbrengen. Grootverbruikers van grondwater zullen bij de vaststelling van de tarieven enigszins worden ontzien. Hier toe heeft het kabinet gisteren besloten. Door de invoering van deze nieuwe belastingen hoeft de brandstofbelasting, die dit jaar 1,5 miljard moet opbrengen, niet verder omhoog Het kabi net had vorig jaar al 1.9 miljard aan opbrengsten uit deze belas ting voor 1993 ingeboekt. Het CDA vond echter dat dan het brandstofgebruik te eenzijdig zou worden belast, en eiste een verbreding van de milieubelas ting naar andere stoffen. Een tevens geopperde belas ting op veevoer en bestrijdings middelen wordt wegens prakti sche problemen nog niet vol gend jaar ingevoerd, maar mo gelijk wd tn 1991 Vooi dM Inr heeft het kabinet al een verdere verhoging van de opbrengst (2,2 miljard) van de milieubelastin gen ingeboekt. Minister Kok (Financiën) be aamde gisteren na afloop van de ministerraad dat tijdige in voering van de belastingen op grondwater en afval tot snelle afhandeling noopt. Het wets voorstel gaat nu naar de Raad van State, waarna nog voor het eind van dit iaar de behandeling in de Tweede en Eerste Kamer moet zijn afgerond. De Tweede Kamerfractie van de PvdA heeft reeds laten weten dat zij liever de brandstofbelas ting verder verhoogt, dan mee te perken aan een overhaaste invoering van nieuwr belastin gen. Volgens de PvdA is het technisch ondoendlijk om de nieuwe belastingen op een ver antwoorde wijze al volgend jaar Kosto: Vier dagen in transitruimte Schiphol was te lang Bij de opvang van de in april overleden Zaïrese asielzoekster is geen sprake geweest van zeer ernstige fouten, maar wel van „een reeks onvolkomenheden". De doodsoorzaak beitst op een extreme vorm van al langer be staande bloedarmoede. Onder zoek van de geneeskundige in spectie heeft dit uitgewezen. Staatssecretaris Kosto (justi tie) heeft naar aanleiding van de zaak besloten dat asielzoekende gezinnen met kleine kinderen voortaan hoogstens één dag in de transitruimte van Schiphol zullen verblijven. De Zaïrese heeft daar vier dagen gezeten. Kosto vindt dat te lang, alhoe wel hij geen verband wil leggen tussen het langdurige verblijf en het overlijden van de vrouw. De vereniging Vluchtelingen- Werk vindt de toezeggingen van Kosto positief, maar ze gaan lang niet ver genoeg. Volgens Vluchtelingenwerk moet de op vang van asielzoekers in de transitruimte helemaal worden beëindigd. Minister d'Ancona van WVC heeft het rapport van de inspec tie gisteren vertrouwelijk aan de Tweede Kamer aangeboden. De inspectie vindt nader onderzoek nodig naar de tegenstrijdige verklaringen van de echtgenoot van de vrouw en de marechaus see over het vragen van medi sche hulp. De rijksrecherche heeft daarnaar inmiddels een onderzoek ingesteld. In het Amsterdamse Grens hospitium is de Zaïrese later eerst door een verpleegkundige en later door een arts onder zocht: Er leek geen aanleiding tot een uitgebreider onderzoek. Een test op bloedarmoede is niet gedaan. De inspectie vindt zwangerschap wel een indicatie voor een dergelijke test. Het Grenshospitium heeft de medische gegevens van de vrouw telefonisch doorgegeven aan het opvangcentrum in Nije- veen, waar de vrouw later heen ging. Volgens de inspectie had dit schriftelijk moeten gebeu ren. Meteen bij aankomst in Nijeveen is een eerste medische controle bij de huisarts gere geld. De huisarts verwees de vrouw direct naar het zieken huis, waar ze nog dezelfde dag overleed. Kosto wil overigens dat wordt bekeken of met geld van het mi nisterie van ontwikkelingssa menwerking de stroom asiel zoekers naar ons land al in de landen van herkomst kan wor den ingedamd. Hij zei dat giste ren in Amsterdam tijdens een bijeenkomst van gewestelijke PvdA-kaderleden. KANTOORUNITS VERKOOP/VERHUUR Persoonskaart VNG mogelijk reisdocument den haag gpd Het kabinet wil de identiteits kaart die de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) laat ontwikkelen in principe de status geven van nationale identiteitskaart en reisdocu ment voor Europa. Het kabinet neemt dit najaar een beslissing, nadat is nagegaan of de kaart fraudebestendig genoeg en niet te duur is. Ook zit het kabinet nog met het probleem dat invoering van de VNG-kaart als nationaal identiteitsdocument zal leiden tot een daling van de verkoop van paspoorten. Dit scheelt het rijk legesinkomsten. Vice-pre mier Kok sluit daarom niet uit dat over de VNG-kaart ook rijks leges geheven zal worden. Invoering van de VNG-kaart zou betekenen dat het project van het ministerie van binnen landse zaken om een nieuw fraudebeslbndig paspoort te ontwikkelen, onder druk komt te staan en mogelijk wordt afge blazen. Volgens Kok moet wor den voorkomen dat rijk en ge- identiteitskaart op de markt ^o- Het kabinet wil wel met de VNG in zee. omdat die de kaart al volgend jaar op de markt kan brengen. Snelheid is geboden, omdat het kabinet snel een legi timatieplicht wil invoeren. WD-leider Bolkestein zal bij de volgende kabinetsformatie „Spijkerharde afspraken" van het CDA eisen. Voor Bolkestein is het graag of niet. „Als het CDA weer een kabi net van halve maatregelen wil, dan mag het van ons met een ander in zee. Een kabinet dat niet kan kiezen, zullen wij met groot plezier bestrijden." De WD-leider zei dat gisteren op de algemene vergadering van de partij in Amersfoort. Bolkestein vindt dat een volgend kabinet „definitief orde op zaken moet stellen", wil Nederland niet te gronde gaan aan de ver zorgingsstaat en de naweeën daarvan. Daarvoor in de plaats moet een „inspan ningsmaatschappij" komen. „We gaan er in Nederland nog steeds prat op dat we zo'n rijk land zijn. Dat is erger dan zelfgenoeg zaamheid. Dat is decadentie." Bolkestein hamerde op duidelijkheid. „Al dat gepraat over de hervorming van ons po litieke stelsel lijkt een alibi. Een alibi voor politici die kritiek krijgen, omdat ze onhel der zijn en zich niet met de echte proble men van de burger bezighouden. De poli tiek móet ophouden zichzelf te wentelen in vaag electoraal onbehagen. Dat hoort alleen bij partijen die het geloof in eigen ideeën hebben verloren of nooit ideeën hebben ge had.", aldus de WD-leider. De kamerfractie van de liberalen wil ove rigens met een initiatief-wetsvoorstel men sen die in de gevangenis zitten hun wao- uitkering afnemen. Bolkestein zei gister avond dat aan deze 'uitwas' snel een eind moet worden gemaakt. „Nederland moet niet de dorpsgek van Europa worden. Wij vinden dat deze groep het recht op een uit kering heeft verspeeld", aldus Bolkestein. Hij sprak van een „bajes-bonus", waarmee gedetineerden in de gevangenis alvast een potje voor na hun straftijd kunnen opbou- Bolkestein krijgt een schouderklopje van fractiegenoot Dijkstal tijdens een onderonsje buiten, vóór de algemene vergadering van de WD gisteravond begon. foto anp arthur bastiaanse

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3