naar de top Onweerstaanbaar ZATERDAG 23 MEI 1992 Mr. J(aap). J. van Rijn, voorzitter van de Raad van Bestuur van de Internationale Nederlanden Groep, een financiële reus. Op 1 juli gaat hij met pensioen. 'Een 40- urige werkweek, dat lijkt me wel wat...' foto anp frans vanderunde 'Alle keren dat ik werd bevorderd kwam het wat mij betrejï te vroeg' W.E. Scherpenhuysen Rom wordt de opvolger van mr. J J. van Rijn als voorzitter van de Raad van Bestuur van de Internationale Nederlanden Groep. fo to dijkstra fred steenman YVONNE ZONDEROP JAN HARREN Het is een knus straatje in het hart van Katwijk. Huizen, twee, soms meer, onder één kap. Nette voortuintjes. Het gevoel bekruipt je dat je het verkeerde adres hebt, want zo eenvou dig kan de opperbaas van de Internationale Nederlanden Groep toch niet wonen. 'Jaap en Hazien van Rijn' staat op een naamplaatje dat al heel lang naast de voordeur geschroefd moet zitten. In de voortuin een stenen leeuw, diezelfde als van de Postbank. Het was een vaderdag- kadootje voor de man die alles al heeft wat-ie hebben wou en die eigenlijk nergens aan hecht. Met geen mogelijkheid krijgen drie volwassen kerels de leeuw nu nog van zijn plaats. De groenten voor die dag staan in een tasje voor de deur. Hazien is thuis. Jaap nog niet. Hij zal zich even later telefonisch melden. „Hoe laat moet ik er uiterlijk zijn?" Pal daar op stapt hij met pretlichtjes in zijn ogen de woonkamer binnen; had het telefoontje bij het indraaien van de straat vanuit de auto ge pleegd. Hij drinkt thee. Nooit meer koffie. En in de maanden januari, februari en maart ook absoluut geen alcohol. Hazien: „Zelfs toen de fusie met de NMB Postbank Groep eindelijk rond was, konden we geen glas champagne aan hem kwijt". Het tekent een sterke wil, een ijzeren disci pline. Onontbeerlijke eigenschappen voor wie wil meedraaien in de absolute top van het bedrijfsleven. Jaap van Rijn werkt, werkt en werkt. Doordeweeks van zeven uur 's och tends tot 's avonds elf, twaalf uur. Vrije week ends zijn er niet bij. Als de baas niet naar kantoor komt, komt het kantoor namelijk wel naar hem: meters faxen, stapels brieven, kof fers vol nota's en rapporten. Hij leest ze ge wetensvol door in zijn tot werkkamer omge bouwde schuur, door de familie Van Rijn lief devol 'het tuinhuis' gedoopt. Als Jaap van Rijn al thuis is. zit-ie meestal daar. Zó vaak, dat het zoon Pieter op een goeie zondagoch tend te kwaad werd. Met planken spijkerde hij de deur van het 'tuinhuis' dicht. Maar het hielp niet echt. Al veel eerder hadden Jaap en Hazien van Rijn hun koers bepaald. „Als je wilt dat ik altijd thuis ben voor het eten, dan doe ik dat", zei Jaap ooit tegen zijn vrouw. „Dan ga ik naar het ge meentehuis, daar hebben ze vast wel een baan voor me. En dan kom ik misschien ook nog wel tussen de middag thuis. Maar an ders..." Onweerstaanbaar Het liep dus anders. Zeg maar gerust héél an ders dan Van Rijn kon bevroeden. Een loop baan in het verzekeringswezen was wel het Steevast rond zeven uur 's ochtends wipt hij even het huis van zijn dochter Ans binnen. Het staat, twee onder één kap, vlak naast het zijne en de kleindochters Anoushka en Natasja zitten er al klaar voor. „Even gedag zeggen en een liedje met ze zingen Als zijn chauffeur de koffers met stukken voor die dag heeft ingela den, geeft de rit naar Den Haag, of Amsterdam, of Rotterdam hem gelegenheid zijn vier ochtendkranten door te nemen. Het zal wennen zijn, maar op 1 juli rijdt de auto niet meer voor. Mr. J.J. van Rijn gaat met pensioen en treedt dan terug als voor zitter van de Raad van Bestuur van de Internationale Nederlan den Groep, het machtige financiële conglomeraat dat is voortge komen uit de fusie van Nederlands grootste verzekeraar Nationa- le-Nederlanden met de bankengroep, die op haar beurt is ont staan uit het samengaan van de Postbank met de NMB Bank. Bij Nationale-Nederlanden gaan leden van de Raad van Bestuur op hun 62st.e met pensioen. Wegens de fusie met de NMB Post bank wilde Van Rijn wel een half jaartje langer willen blijven, maar op 1 juli zit hij echt thuis en wijdt hij zich alleen nog aan zijn commissariaten. „Dan krijg ik misschien een 40-urige werk week. Dat lijkt me wel wat. laatste waar hij aan dacht toen hij zijn rech tenstudie af had. „Ik wilde advocaat worden. Maar er moest brood op de plank en ik kon een baan krijgen bij De Nederlanden van 1845. Zo kon ik met Hazien tenminste een flat in Katwijk betrekken." „Ik vond het echt een minder soort werk, de verzekeringsbranche", vertelt Van Rijn nu. Wist hij veel dat zijn gezin was voorbestemd voor de bedrijfstak. De eerste tekenen daar van hadden zich al tijdens zijn rechtenstudie geopenbaard. Toen verdiende hij iets bij als verzekeringsagent voor de Nillmij, een van de maatschappijen die later zou opgaan in de Aegon. Hazien vertelt veertig jaar la ter nog trots: „Hij kreeg 25 gul den per verkochte polis. Soms maakte ik de afspraak voor hem. Dan liep ik langs een garage en dan zei ik: joh, jij moet je beter verzekeren, ik zal mijn verloofde eens langssturen. En dan zei ik 's avonds tegen Jaap: je moet morgen even daar en daar langs. Dan verdiende hij weer wat." „Ach ja", zegt Jaap, terwijl hij z'n wouw liefdevol toelacht. „Ze komt uit een midden standsgezin. Ze weet wat het betekent om hard te werken." Het bleef dus de verzekeringsbranche. En na een jaar of drie begon Van Rijn het zowaar leuk te vinden. Hij kreeg oog voor het mana gement, vond plezier in het regelen der din gen. Hetgeen ook zijn meerderen niet ont ging. Want gestaag maar onweerstaanbaar beklom Jaap van Rijn de ladder. In 1974 kwam hij in de Raad van Bestuur van Natio nale Nederlanden. Op 1 januari 1989 werd hij voorzitter, de hoogste positie die een werkne mer in de verzekeringsbranche in Nederland kan bereiken. Opgeklaard «""""i Toch zou het even duren eer het grote pu bliek kennismaakte met de flegmatieke Van Rijn. Dat moment kwam in de lente van 1990, toen 's lands grootste verzekeraar be sloot een fusie aan te gaan met de NMB- Postbank. Financieel-economisch Nederland stond op z'n kop. Grote aandeelhouders, zoals Aegon en Robeco, waren woedend. Huns inziens kregen ze een veel te lage koers gebo den voor hun aandeel. Heel on-Nederlands werden boze woorden gewisseld in de pers; de Vereniging van Effec tenbezitters startte zelfs een te genactie, in de hoop Nationale Nederlanden op de knieën te dwingen. Mr. J.J. van Rijn praatte de blaren op zijn tong, kwam de boze aandeelhouders enigzins tege moet. En won. al wa6 de glans van de over winning er wel een beetje af. Tegelijkertijd kwamen veel assurantie-tus senpersonen in opstand. Zij zagen hun broodwinning in gevaar komen. Als Nationa le Nederlanden zijn verzekeringen voortaan via het postkantoor zou gaan verkopen, dreigde voor hen een werkloos bestaan. Ook zij besloten tot een boycot, maar kwamen daar later weer van terug. De lucht is nu weer opgeklaard. Dat het verzet tegen de fusie Jaap en Hazien van Rijn niet in de koude kleren is gaan zitten, moge duidelijk zijn. Hazien: „Er zijn destijds veel nare dingen over mijn man gezegd en gesug gereerd. Alsof hij de tussenpersonen doelbe wust had verraden. Dal kwam hard aan, want juist Nationale Nederlanden benadrukt het belang van een goede adviseur bij het afslui-, ten van verzekeringen." Van Rijn zelf: „Ik wilde de tussenpersonen juist met hun neus op de feiten drukken. De markt voor zelfdoeners in de verzekering branche groeit behoorlijk. Daar doet onze fu sie met de NMB-Postbank niets aan toe of af. Veel mensen doen dal soort dingen graag zelf, en niet alleen omdat het goedkoper is. Ik niet. Ik behang ook niet zelf." Van Rijn geeft nog steeds hoog op van de tussenpersoon in het verzekeringswezen. „Het verzekeringsbedrijf heeft wel de naam dat het mensen in de kou laat staan, maar grosso modo verloopt het vlekkeloos. Het dienstbetoon is hoog in vergelijking met an dere bedrijfstakken. Het is op het overdreve- ne af. Daar zijn goede begeleiders voor nodig en dat zijn de tussenpersonen." Onmachtig De Internationale Nederlanden Groep is nu een vaststaand feit, al fronsen de meeste mensen hun wenkbrauwen bij het horen van de naam. Het zal wel enige jaren vergen eer de ING een ingeburgerd begrip is, denkt Van Rijn. Zelfs menig lokettist op het postkantoor weet ternauwernood dat hij/zij geacht wordt mingsraad en aandeelhoudersvergadering tot wetgeving. Trouwens, wat is macht? Dat is het vermogen om iets tot stand te brengen. En dat is echt niet iets van: hup. daar gaal-ie. Daar komt veel voorbereiding aan te pas. Veel erger is het als je iets niet tot stand kunt brengen. Je moet zorgen dat je niet onmach tig wordt." Belangrijke beslissingen, zo benadrukt Van Rijn, neem je als bestuurders met z'n allen En rationele, zakelijke overwegingen zijn daarbij van groter belang dan de toevallige persoonlijke voorkeur van de voorzitter „Neem de fusie met de NMB-Postbank. Wij hebben er nooit een geheim van gemaakt dat Nationale Nederlanden en ABN eert heel goede band hadden. De ABN leek qua be drijfscultuur sterk op Nationale Nederlanden Maar zakelijk gezien was een fusie niet ver standig, onder meer omdat in de Verenigde Staten (waar beide concerns grote belangen hebben; red.) banken niet samen met verze keraars mogen opereren. Bovendien pasten Nationale Nederlanden en NMB Postbank veel beter bij elkaar gezien hun marktposi ties. Het was veel verstandiger om samen te gaan met de NMB-Postbank. En dat bevalt uitstekend." Afstand"*"""* Vanaf I juli mogen de nieuwe bestuurders het gelijk van Van Rijn gaan bewijzen. Zelf wil hij zich vanaf die datum absoluut nergens meer mee bemoeien. „Ik vind hel wel jam mer, hoor. Eigenlijk vind ik eT niets aan", zegt Hazien. al even openhartig als haar echtge van Rijn wel toegeven dat delegeren niet zijn sterkste punt is. Het liefste leest hij alles, weet hij alles, blijft hij dicht bij de mensen in zijn bedrijf. „Alle keren dal ik werd bevorderd kwam het wat mij betreft te vroeg. Ook toen ik in de Raad van Bestuur werd benoemd. Ik moest bij Jan van der Velden komen, presi dent van de Raad van Bestuur, ik wist niet waarom. Toen ik Hazien belde om het nieuws te venellen, reageerde ze ontzettend enthousiast Maar ik vond er niks aan. Ik wil de liever nog wat langer bij de maatschappij blijven waarsan ik directeur was Maar ja. weigeren om zitting te nemen in de Raad van Bestuur is ook zo wat Wat hem vooral moeilijk viel. was de af stand tot de werkvloer die het besturen met zich meebrengt. „Je hebt het gevoel dat je een vertekend beeld krijgt van de werkelijk heid. Zodra er problemen zijn. komen ze bij jou. móeten ze ook bij jou komen Maar van de gewone gang van zaken hoor je niet zo veel." „Mijn collega-bestuurders zagen dat wel. Maar ze wisten, het trekt wel bij Op een ge geven moment wen je aan die afstand, vind je een manier om er mee om te gaan Ik heb het de laatste jaren ook zien gebeuren met nieuwe collega s in de Raad van Bestuur die moesten even wennen Ach ja. als je ouder wordt .je wordt wiser, saddcT and wiser Sadder? Echt waar? Van Rijn kijkt in zijn glas en z'n ogen la chen; „Nee, niet sadder Eigenlijk helemaal niet sadder," 'Machtig? Ik? Welnee!' Op 28 januari 1991 onthulde Mr. Jaap van Rijn de naam en het logo van de nieuwe groep Inter nationale Nederlanden. foto dijkstra iridstmnman verzekeringen te verkopen die bij de Interna tionale Nederlanden vandaan komen. Laat staan dat de gemiddelde burger zich reali seert dat de ING de grootste belegger is die Nederland rijk is. Het concern heeft zo n twaalf miljard gulden belegd in Nederlandse beursfondsen. Een veelvoud van dat bedrag is belegd over de hele wereld. Met een ba lanstotaal van een kleine 300 miljard gulden is ING een van de grootste concerns in ons land. Dat moet Jaap van Rijn toch een machtig gevoel geven. „Machtig? Ik? Welnee", ripos teert hij. „Je bestuurt niet in je eentje, je doet het met een heel stel collega's. En je hebt met van alles rekening te houden, van ondeme- noot. Straks hoeft ze niet meer op recepties te verschijnen, samen of in plaats van haar man. Ze hoeft geen contacten meer te onder houden met de collega's annex concurrenten die het verzekeringswereldje rijk is. „Niet al leen papa. maar ook mama gaat met pen sioen", stelt tweede dochter Els feitelijk vast. Later op de avond gaan Jaap en Hazien van Rijn een gebakken visje eten op het Kat wijkse strand. In een gewone trui. met de gi rocheques op zak, geef je Van Rijn hooguit het beheer over een sigarenzaak, maar beslist niet de topfunctie die hij bekleedt Zo vaak mogelijk, schuift de familie Van Rijn aan bij hun favoriete strandtent Turend over het wilde water, wil mr. J.J. Jaap van Rijn verlaat jinanciële reus Internationale Nederlanden

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 39