De vissers achter het net ZATERDAGS BIJVOEGSEL 'AT eindredactie: willem schrama ZATERDAG 23 MEI 1992 VORMGEVING: FRED VAN GELDEREN MARCO KROES RUUD VOGELESANG Veiling in het Deense Hirtshals. Geen klokken op de afslag, n (op de foto) zijn Deense inkoper. annet van aarsen m errückte Hollander', noemen de Denen de handelaren die W ieder jaar vanaf begin mei tot, grofweg, halverwege juli hun huurhuizen in Skagen en omstreken betrekken. Ze snappen niets van de drukte die de Nederlanders ma ken om het zilveren visje met de blauwe rug. Met verbazing keken ze bij voorbeeld naar de paniek, die in de week van 11 tot en met 15 mei in het Nederlandse kamp uitbrak. De aanvoer van de maatjesharing was zo gering dat iedereen als een idioot stond de bieden op de paar rijtjes pallets in de visafslag. Het gevolg: de prijzen stegen tot astronomische hoogten. Het thuisfront in Nederland be dacht al noodplannen en even werd er zelfs met de gedachte gespeeld Vlaggetjesdag te verschuiven. De Denen wezen naar hun voorhoofd. Zij hebben volgens de Nederland se handelaren dan ook geen verstand van maatjesharing. „Het is maar goed dat je vorige week niet bent gegaan", zegt Krijn Parlevliet, inkoper van het Katwijkse bedrijf Ouwehand, in het vliegtuig van Kopenhagen naar Aalborg. „Toen was het echt nog niets. Met een beetje geluk begint het deze week te lopen." Wan neer hij 's avonds laat in Skagen arriveert, grijpt hij meteen naar de telefoon. Susanne Dreweso directrice van Unifisk, het Deen se bedrijf waar Ouwehand nauw mee samen werkt heeft informatie over welke schepen voor de veiling van maandag binnenlopen en hoeveel haring ze aan boord hebben. „Dat ziet er beter uit", zegt Parlevliet tevreden als hij de telefoon neerlegt. De aanvoer maan dagmorgen zal duizenden kisten hoger zijn dan tot dan toe het geval is geweest. Volgens de algemene opinie echter nog steeds te ma ger. „Ons streven is altijd om alle haring die we nodig hebben, in zes weken op te kopen. Dat halen we nooit, maar de haring die daarna wordt gevangen is altijd minder van kwali teit", aldus Parlevliet. Als de zaken doorgaan zoals ze nu lopen, kunnen de handelaren het vergeten dat ze de doelstelling ook maar be naderen. Nu al is duidelijk dat het befaamde spreekwoord de vis wordt duur betaald letter lijk ook voor de consument gaat gelden. Nederlandse groothandels stropen Deense haringveilingen af waarin naast haar nog een vertegenwoordi ger uit de handel zit en twee afgevaardigden uit de visserij. Het Haringcomité heeft onder andere als taak de aanvoer van harihg te stu- .Nerveus Maandag om vijf uur 's ochtends verschijnen de inkopers van van zes, zeven grote Neder landse bedrijven op de afslagen. Er zijn twee haringveilingen in Denemarken, één in Ska gen en één in Hirtshals, vijftig kilometer ten zuidwesten van Skagen. Nerveus zijn de han delaren allemaal. Deze week is het hun laatste kans om hun slag te slaan. Zaterdag Vlaggetjesdag moet er genoeg haring in Nederland zijn om aan de vraag te voldoen. Genoeg in ieder geval voor de talloze haring- feesten en -buffetten en genoeg om de trek van de gewone consument te stillen. Zoals het er tot nu toe echter uitziet, weten de schepen de vis nog niet te vinden. De gunstige berichten van zondagavond blijken maandagmorgen minder goed uit te pakken. De kwaliteit van veel partijen laat te wensen over. De grote haring is vaak niet vet genoeg; verder wordt er veel kleine vis aange voerd. Uitmuntend van kwaliteit overigens en uitstekend geschikt om tot maatje ver werkt te worden. Probleem is echter dat er veel ondermaatse vis tussenzit, waar niets mee gedaan kan worden. In Skagen beginnen Krijn Parlevliet en zijn compagnon Jan de Graaf (directeur van een Spakenburgs bedrijf waarmee Ouwehand sa menwerkt in de inkoop) de haring te keuren. Ze knijpen in de vissen, trekken het vel eraf, bekijken hoeveel vet er op de mg zit en of de maag voedsel bevat. Nu en dan nemen ze een hap uit de mg. 'Sleets', constateert De Graaf. Alleen de haring afkomstig van de Ast- rid lijkt de moeite waard te zijn. Jaap Haas noot, de tweede inkoper van Ouwehand, heeft inmiddels de aanvoer in Hirtshals aan een zelfde onderzoek onderworpen. Hij zal echter in Skagen gaan kopen, terwijl Parle vliet en De Graaf Hirtshals voor hun rekening nemen. Ergens tussen beide plaatsen kruisen de twee auto's elkaar. Snel wordt de nodige informatie uitgewisseld. Ook de aanvoer in Hirtshals blijkt niet he lemaal aan de verwachtingen te voldoen. Een paar partijen worden afgekeurd en doorge draaid. De vis kwam vrijdag of zaterdag al binnen. Aan het einde van de morgen staat de haring nog steeds in het veilinggebouw, overdekt met een gele vloeistof. Voer voor de vismeelfabriek. Prijzenslag De veiling van Hirtshals. Rond zes uur zijn de handelaren - kind aan huis hier - er allemaal. Naast de vertegenwoordigers van Ouwehand en de Graaf lopen onder andere Diek Parle vliet van P&P, Arie Hoek en een andere Spa kenburger met de naam De Graaf nerveus heen en weer. Ze maken - allemaal - druk ge bruik van de draagbare- telefoon. De hele ochtend wordt nauw contact onderhouden met de vertegenwoordigers in Skagen en Ne derland. Als de veilingmeester een beer van een Deen de klok luidt, begint een voor de leek ondoorzichtig spel. Tevoren hebben sommi ge handelaren afspraken gemaakt, die echter tijdens het bieden vaak net zo makkelijk weer worden geschonden. Al dan niet kopen hangt van veel factoren af. Bijvoorbeeld van de prij zen op de veiling in Skagen, die ongeveer ge lijktijdig loopt. „Het is niets", zegt Arie Hoek als de eerste partijen zijn verkocht. „Zodra ze hier in Hirtshals door hadden dat de prijzen in Ska gen zo hoog waren, gingen ze ook als gekken bieden. Je kunt het beste zorgen dat je de eerste rijtjes opkoopt. Dan liggen de bedra gen nog niet zo hoog. Bij die eerste partijen schommelde de prijs rond de zes. zeven kro nen. Vlak daarna werd de situatie in Skagen doorgeseind. En gelijk verdubbelden de prij zen zich hier zo ongeveer." De Neptuges, een Noorse boot, heeft een goede dag in Hirts hals. De vangsten van twee dagen leveren uiteindelijk bijna een half miljoen gulden op. De handelaren worden gekweld met vele vraagstukken. Zoals: 'Zal ik nu kopen of o een uur?' En: 'Misschien kan ik het zelfs beter morgen doen'. Ook als een handelaar genoeg heeft opgekocht, kan het voorkomen dat hij door biedt op volgende partijen. Anders gaat de concurrentie misschien naar huis met een partij veel goedkopere haring. „Natuurlijk blijf ik ook bij de veiling van elf uur", zegt Diek Parlevliet. „Het geeft name lijk een naar gevoel als bijvoorbeeld Ouwe hand er van door gaat met een koopje." Voor P&P, waar hij op één van de directiestoelen zit, ligt de zaak gecompliceerder dan voor de bedrijven, die zich alleen met de groothandel en verwerking bezighouden. P&P heeft een aantal trawlers in de vaart en is dus gebaat bij hoge prijzen in Denemarken. Als op de vei lingen daar veel geld moet worden neerge teld, heeft dat automatisch tot gevolg dat het ook goed zit met de prijzen voor de van Ne derlandse schepen afkomstige haring. Aan de andere kant heeft P&P de aanvoer uit Dene marken nodig om aan de vraag van de klan ten te voldoen, natuurlijk het liefst tegen een lage prijs. „Het is dus niet alleen een kwestie van hier bieden om de prijzen hoog te hou den", aldus Parlevliet. Problemen Haringkaken bij Unifisk in Skagen. FOTO ANNET V. Skagen, het uiterste noorden van Denemarken. Alleen bereikbaar via een weg en een boemel- trein midden door woest duingebied, lijkt het op het einde van de wereld. Bij de Denen zeifis het pitoreske plaatsje op het puntje van een smalle landtong zeer geliefd als vakantieoord met als gevolg dat Skagen inde zomer duizenden inwoners meer telt. In mei, als de hotels nog leeg zijn en er in de jachthaven weinig gebeurt, is de plaats waar de Oostzee en ■•"""H de Noordzee samenko men het jachtterrein van een kleine Neder landse kolonie. Bazen en inkopers van de grootste visgroothan- dels stropen er de ha ringveilingen af. Meer dan zestig procent van de haring die in Neder land over de toonbank gaat, is gekocht in De nemarken. Verslaggever Annet van Aarsen was er afgelo pen week bij en keek er naar. Bericht van de Deense veilingen. f DUT Krijn Parlevliet en Jan de Graaf flitsen tussen door even van Hirtshals naar Skagen. Bij Uni fisk staat het ontbijt klaar Deense koffie- broodjes, bolletjes met beleg en ook moet er het een en ander geregeld worden. Ouwe hand en De Graaf laten een deel van hun ha ring al in Denemarken verwerken. Bij Unifisk dus, maar dat dat aan het begin van het sei zoen problemen geeft wordt maandag al dui delijk. De haringkakers blijken hun handig heid nog niet op snelheid te hebben. Ook het emmeren van de haring mist vaart. Dus moet één vracht extra zo'n zeshonderd kisten vers en onbewerkt naar Nederland vervoerd worden. Alleen de grotere haringen komen daarvoor in aanmerking. Bij de kleinere dur ven Parlevliet en De Graaf het niet aan. De partij is zeer geschikt als maatjesharing maar maar moet zo snel mogelijk worden ver werkt. „Alle Denen geven problemen", zegt Jan de Graaf tegen Unifisk-directrice Susanne Dreweso. Dan, om het goed te maken: „Maar jij bent toch een van de betere." Jaap heeft inmiddels telefonisch laten weten, een po ging te wagen nog een partij grote haringen op te kopen in Skagen. Tegen twee uur blijkt alles geregeld. „De kop is eraf zegt Jan de Graaf tevreden. „Morgen kunnen we voor zichtiger gaan bieden." De heren handelaren beginnen aan hun middagdutje. Voor Susanne Dreweso sinds eind jaren zeventig bekend met de Nederlandse vishan del zit de dag er echter nog niet op. Uni fisk heeft nog vele kisten haring af te hande len. En dat moet goed gebeuren want de ver werking van de haring is één van de belang rijkste factoren die de kwaliteit bepalen Zo moet de vis. nadat ze is gevangen, zo snel mogelijk worden gesorteerd en gekaakt. Het kaken waarbij de kieuwen, de gal blaas. het hart, de lever en de maag worden verwijderd heeft de noodzakelijke snelle ontbloeding tot gevolg. Alleen de pancreas- klier, waarin enzymen zitten die het rijpings proces bevorderen, blijft zitten. Het bloed moet zo snel en volledig mogelijk uit de ha ring omdat het een perfecte voedingsbodem voor bacteriën is. Direct na het kaken be hoort de Hollandse Nieuuv gepekeld in va ten, of emmertjes, te worden verpakt. Toezicht Om het hele proces in goede banen te leiden, moet een complete planning worden opge steld. Susanne Dreweso heeft daarom vanachter het bureau heel wat te regelen. Ze blijft echter „cool". Naast het runnen van het bedrijf is de directrice ook druk met werk zaamheden voor het Deense Haringcomité. Susanne Dreweso: „We doen alles via de veiling. Belangrijk daarom, dat er genoeg aanvoer van de goede soort is, maar niet zo veel dat de prijzen instorten. Het comité heeft de bevoegdheid om binnen bepaalde grenzen te schuiven met de weekquota, als dat nodig mocht zijn om aan de vraag te vol doen. Daarnaast geven we de vissers advie zen welke haring op het moment het meest in trek is en waar die gevonden kan worden. Het seizoen loopt erg kort en de Denen heb ben vaak geen zicht op wat de Nederlanders willen." Ze heeft, anders dan de meeste Denen, wel begrip voor de situatie. „Nee, de Nederlan ders zijn niet gek. Ik begrijp best waarom ze zo hectisch reageren. Alles hangt van een paar maanden af. En ze moeten op de veilin gen in zo'n korte tijd zoveel beslissen. Het gaat om tienduizenden guldens in een paar minuten. Als de veilingen voorbij zijn, ont staan er weer nieuwe problemen. Het trans port van alle vis moet aan het eind van de dag geregeld zijn. Als we drie uur verkeerd re kenen, ligt het hele systeem plat. En we moe ten ook nog proberen uit te vinden wat er de dag daarop gaat gebeuren." rimvi-plf' a apr»»» Soms lijkt het er op dat de Nederlandse han- delaren tijdens de afslagen eikaars bloed wel kunnen drinken, maar zodra de partijen vis van eigenaar zijn verwisseld ontvouwen de contacten zich verbazingwekkend innig. „Je hebt toch een paar maanden met elkaar te maken", is de stelling, en: „Zo kun je van el kaar nog eens horen wat er loos is". Iedereen verklaart er nooit geweest te zijn maar het ca feetje waar de Deense - doch slechtere - ver sie van Elly en Rikkert voor drie miljoen gul den vijf jaar lang iedere avond speelt. Wijkt een geliefde ontmoetingsplaats. Als het weinig getalenteerde Deense duo niet te luidruchtig liederen de zaal in staat te blèren, gaan daar bij voorkeur de stoere ver halen en de laatste roddels over tafel. Maar ook in restaurants vinden de handelaren hoewel niet iedere avond de juiste am biance. l.aat wordt het bij voorkeur echter nooit. De volgende ochtend moeten ze al weer voor vijven op de veiling staan. Zo ook dinsdag. Hetzelfde ritueel herhaalt zich. Keuren, heen en weer lopen, met elkaar smoezen en veel telefoneren. Anders dan maandagmorgen is er nu ineens sprake van een redelijke hoeveelheid aanvoer, hoewel op topdagen makkelijk het dubbele wordt ver handcld. In ieder geval lopen de veilingen tot laat in de dag. Door de beterr aanvoer zijn ook de prijzen wat gekelderd Een Deense rr der maakt desondanks met zijn drie schepen een flinke winst. „Nu kan je vanmiddag gaan golven", zegt Diek Parlevliet. „Morgen ook antwoordt de Deen pesterig. lan de Graaf en Krijn Parlevliet vermaken /K h prima als ze bij toeval 060 parii) haring voor een wel zeer lage prijs op de kop weten te tikken. Niemand bood mee. Even later staan ze bij de kisten en gaan de duimen om hoog. Ook de Deense inkoper van een Spa kenburger bemoeit zich ermee. „Dat was de deal van de dag", zegt hij. De enorme prijs verschillen soms een paar honderd pro cent blijven ook voor de handelaren on vert Iwibwr HM tndl iriMi nu I whuumI maken", zegt Parlevliet, als een zakenrelatie hem ernaar vraagt. „De kwaliteit van die par tij was nauwelijks minder dan die van de rest."

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 37