Maastricht: halteplaats van Europa Kabinet neemt grote gok met btw-verlaging op 1 oktober Het gebrabbel van Bush Feiten Meningen VRIJDAG 22 ME11992w2 I Het feestgedruis is verstomd, de plechtige lofredes verge ten: een half jaar na de fameuze topconferentie van Maastricht zit Europa met een lichte kater. Terwijl Brus sel het liefst zo snel mogelijk zou gaan praten met de vele kandidaat-leden die zich in de wachtkamer bevinden, moet het pas op de plaats maken tot de nationale parle menten van de EG hun zegje hebben gedaan over 'Maas tricht'. En in de twaalf hoofdsteden heersen huiver en argwaan. Eén munt, meer politieke samenwerking, is het wel zo mooi als het lijkt? Waarom moet Brussel zoveel macht naar zich toetrekken? Waar blijven we, wanneer de EG nóg groter wordt? En waarom valt de rekening van het Maastrichtse feest zo hoog uit? BRUSSEL PETER DE VRIES CORRESPONDENT Aangezien niets menselijks de Eurocraat vreemd is, overheer ste pal na de Top op de Brussel se EG burelen sombere ver moeidheid. Maanden, zoniet ja ren was er gewerkt aan de ver dragen die waren bezongen als de 'nieuwe architectuur van Eu ropa'. Dat was retoriek, zeker, maar het inspireerde. Toen de zaak beklonken was, bekroop menigeen het gevoel van 'is dat alles?' Voor EG-diplomaten die tradi tioneel met enig dédain neerkij ken op het politiek gefriemel in de hoofdsteden, volgt de ko mende tijd een onbehaaglijke ervaring. I lun werk wordt elders beoordeeld, en wellicht veroor deeld. Want de kans bestaat dat ergens in het lange proces een kink in de kabel komt. Per slot van rekening moet het Verdrag van Maastricht overal goedge keurd worden. Haakt één land af. dan „stokt" de EG en wordt de Gemeenschap „ontwricht", waarschuwde de Franse pre mier Bérégovoy onlangs al. De eerste norde kon wel eens de zwaarste zijn. De traditioneel niet erg EG-gezinde bevolking van Denemarken gaat dinsdag 2 juni naar de stembus, om zich in een referendum uit te spre ken over de Economische en Monetaire Unie en de Europese Politieke Unie, werktitels EMU en EPU. Het is een dubbeltje op z'n kant: de peilingen twijfelen al enige tijd tussen een nipte meerderheid en afwijzing door de Denen. Ierland Later in juni volgt een referen dum in Ierland. In de zomer is het de beurt aan onder meer de Franse Assemblée om zich uit te spreken. Daarna komt Duitsland, terwijl in Neder land de Tweede Kamer zich in de late herfst zal bera den over ratificatie van de akkoorden. Waarschijnlijk pas seert 'Maastricht' alle hordes her en der moeizaam, maar ongeschon den. Het 'nachtmerrie-scenario' van Brussel is dat het verdrag ergens ten prooi valt aan een oncontroleerbare binnenlandse twist. Sommige regeringen, zoals in Italië en Frankrijk zitten niet of slechts wankel in het za del. Voor ratificatie is in de meeste parlementen juist een bijzonder ruime meerderheid nodig, en dus steun van de op positie. Handige politici zouden juist op dit punt wel eens toe kunnen slaan. De eerste tests wijzen uit dat de Franse regering waarschijnlijk zal zegevieren over de verdeelde rechtse oppositie. Maar sinds de abortus-problemen rond een veertienjarig meisje het hele verdrag in het door-en-door „katholieke kan van de EG", zoals een Brussels diplomaat Ierland omschrijft, in de waag schaal stelde, is voorzichtigheid op z'n plaats. Macht De zorgen worden aangewak kerd door de soms heftige reac ties die Maastricht uitlokt. Brit se diplomaten verbaasden zich er onlangs over dat velen pas nu ontdekken wat de consequen ties van het akkoord zijn. „Wij hebben dat debat tenminste vooraf gevoerd", zeiden ze met typisch Engelse trots, alsnog een rechtvaardiging vindend voor het consequent gebruik van het woord 'nee' door hun onderhandelaars. De bedenkingen in de 12 EG- landen zijn divers: in Nederland en Portugal lijkt er tot nu toe geen vuiltje aan de lucht, al kan dat met het naderen van de ra tificatiedatum snel verkeren. In bijvoorbeeld Frankrijk, België en Luxemburg wordt nogal aangehikt te gen het idee dat in woners uit een ander land van de Ge meenschap over een aantal jaren stem recht krijgen voor ge meenteraden en Eu ropees Parlement. Denemarken vreest een invasie van bui tenlanders die va kantiehuisjes aan de Jutlandse kust willen kopen. Elders don dert de oorlog na in de vrees dat Europa zal worden gedomi neerd door het eengemaakte Duitsland. Eén rode draad in de nationale discussies is de vraag of Brussel zich niet teveel bevoegdheden aanmeet. In Maastricht kreeg de EG een taak die varieert van muntmeester tot sociaal inspec teur, van hoeder van het milieu tot cultuurmecenaat, met in het verder verschiet een rol op ter reinen als buitenlands beleid en eventueel zelfs defensie. Het is een kluwen van bevoegdheden, met een minimum aan parle mentaire controle. Zes maanden na de Top heersen huiver en argwaan Onderaannemer De nationale parlementen en regeringen zullen niet hun hele greep op bijvoorbeeld het milieubeleid verliezen. Ze moe ten het wel met Brussel delen. Maar menig parlementariër be gint de naderende degradatie tot onderaannemer van Europa pas nu te beseffen. Het is een publiek geheim dat zelfs het dagelijks bestuur van de EG het verdrag een rommel tje vindt. Delors sprak ooit al van "georganiseerde schizofre nie". En Frans Andriessen zei laatst „eerder de voorkeur te ge ven aan veel macht over weinig terreinen, dan aan weinig macht over een heel scala". Maar de Commissie doet er nu zoveel mogelijk het zwijgen toe. Ze beseft maar al te goed dat ze zich niet populairder heeft ge maakt door pal na Maastricht een rekening voor de feestelijk heden in te dienen van 50 mil jard gulden extra in 1997. Wil men alle mooie voornemens ook echt uitvoeren, dan moet er even be taald worden. Dat werkte op de geld schieters van de Ge meenschap de rij ke Noordelijke lan den al als een kou de douche. Het scherpst blijkt de zorg over het opge ven van nationale soevereiniteit in Duitsland, tot nu toe een trouw pleitbezorger van de Gemeenschap. Daar be gint door te dringen dat de in voering van één munt het Duit se volk niet onberoerd laat. De Monetaire Unie zal diep in grijpen in het leven van alle EG- burgers. Brussel zal bezuinigin gen dicteren op nationale be grotingen, soberheid eisen, strikte beheersing van de finan cieringstekorten. en onberispe lijk economisch gedrag. De lat ligt zo hoog, dat op dit moment alleen Luxemburg, Denemarken en Frankrijk er over heen ko men. Maar voor de Duitsers gaat de EMU gepaard met een andere vraag: offert het land voor de Ecu de D-mark op, het symbool van het naoorlogse Wirtschaftsivunder, het Wezen en Zijn van de Bondsrepubliek? Achterhoedegevecht Het zijn klemmende vragen, maar het ergst is de knagende onzekerheid of Maastricht niet in een mum van tijd een achter hoedegevecht is geworden. Het verdrag léék de EG klaar te ma ken voor de komende tijd. Of het dat werkelijk doet wordt be twijfeld. De wachtkamer vein de EG is volgestroomd met landen die graag bij de club willen ho- Het levert problemen die de spankracht van de Maastrichtse aldcoorden ver te boven gaan: wat is een gezamenlijk buiten lands beleid wanneer neutrale landen als Oostenrijk en Zwit serland toetreden? Wat is een economische unie met Polen? En een huishoudelijke kwestie, dus goed voor de meeste herrie: hoe moet een EG van 25 landen bestuurd worden? Grof gesteld is de vraag: kunnen de landen die nu op het punt staan meer macht over te dragen aan de EG, er verzekerd van zijn dat dat ook 'hun' Gemeen schap blijft? Het antwoord is niet bevestigend. Toen onlangs gesuggereerd werd dat in zo'n super-Ge meenschap de rol van de kleine landen nog maar verder moet worden beperkt, was Denemar ken in rep en roer. Als ze in Brussel zo doorgingen, zou de bevolking zeker tegen Maas tricht stemmen, zeiden Deense diplomaten verontwaardigd. Als tussenstationnetje op weg naar verdere Europese eenheid is Maastricht al omstreden ge noeg. Haastig werd dan ook af gesproken het risico dat een land afhaakt tot een minimum te beperken, door pas over eni ge tijd openlijk te gaan praten over de volgende halteplaats. 'Maastricht met moeite over hordes WASHINGTON RUPERT CORNWELL THE INDEPENDENT Al eeuwen wacht ik op het juiste moment om deze column schrijven. Om te beginnen wil ik dus de redacteurs van het Ame rikaanse tijdschrift The Neiv Re public bedanken voor deze door de hemel gestuurde, zij het late kans. Waar het om gaat zijn de verba le eigenaardigheden van de Lei der van de Vrije Wereld: George Bush. The New Republic heeft de studenten in de Engelse taal een onschatbare dienst bewe zen door het publiceren van een bloemlezing 'Bushismen'. Laten we wel wezen, de presi dent van de Verenigde Staten is zich bewust van zijn onvol maaktheden: „Ik word niet vaak beschuldigd van het feit dat ik vloeiend Engels spreek", jam merde hij ooit. Dat is nog zacht jes uitgedrukt. Iedere dag levert wel weer een nieuw Bushisme. Soms slaat hij gewoon de verkeerde toon aan: „Ik wilde er al'een hele tijd eens naartoe, dus dit komt prima uit", merkte hij op tijdens zijn bezoek aan het door rellen ver woeste Los Angeles. Of, tijdens een bezoek aan concentratie kamp Auschwitz in 1987: „Boy, they were big on crematoriums, weren't they? (Goh, wat een enorme crematoria hadden ze toen, hè?)". Bij andere gelegenheden valt zijn hele zinsbouw in elkaar. Toen hij bijvoorbeeld zijn toe komstige reisplannen besprak: „Nee, ik word niet honkvast... tenminste, niet zo heel erg honk... ik bedoel, misschien ook wel meer honk." Neem Bush' uitstapje naar New Hampshire op 15 januari, die volgens hem moest worden ge zien als „Boodschap: Ik geef om u-reis". Ik zal eeuwig dankbaar zijn dat te hebben mogen mee maken; ik zal de kopieën van de teksten van zijn zes openbare optredens tot mijn laatste snik koesteren. Bij zijn aankomst sprak hij mee levend met lokale zakenlieden over hun problemen met milieuwetten, zoals de wet die „die bontgevederde jongens" beschermt (waarmee hij de be dreigde gevlekte uil bedoelde), niet te verwarren met „die bon te jongens die iemand echt in de problemen helpen", waar mee hij de open microfoons be doelde die vaak in de buurt worden opgesteld van een niets vermoedende politicus. Een paar minuten later mijmer de de 41ste president van Ame rika over de zware last van zijn functie: „Denk aan Lincoln, die op zijn knieën ging ten tijde van beproevingen zoals de Burger oorlog en al dat soort zaken. Je mag niet zijn... En wij zijn geze gend. Dus geen medelijden met... Don't cry for me Argenti na. We hebben te maken met problemen daar buiten en ik ben gezegend met een goede gezondheid, een sterke gezond heid. Jeez, krijg je eens griep, maken ze er meteen een natio nale aangelegenheid van. Maar goed, dat hoort bij het baantje." Tenslotte spreekt Bush zijn dank uit jegens zijn gastheren die op korte termijn een diner hebben geregeld: „Volgens mij hebben jullie het de dag voor Kerstmis gehoord en de periode tot Nieuwjaar hadden jullie na tuurlijk wel iets anders aan je hoofd, en dit ding is een gewel dige, hartelijke reactie." Emotionelerik Waarom praat hij zo? Michael Kinsley, die zich voor The New Republic heeft toegelegd op Bushismen, meent dat de presi dent zo praat omdat hij eigen lijk niets te zeggen heeft. Ik ben daar nog niet zo zeker van. De Busltismen duiken namelijk niet alleen op wanneer Bush over binnenlandse zaken praat, waar hij heel weinig van af weet, maar ook wanneer hij de buitenlandse politiek bespreekt Daar weet hij wél veel vanaf. Bovendien is Bush een zeer irv telligent man die, als er al iets aan schort, met teveel gedach ten tegelijk bezig is. Soms, als hij écht heel onsamenhangend is, kun je de gedachten bijna door zijn hoofd horen suizen, als deeltjes die door de atoom- splijter gaan. Dan is er nog die eigenaardige stijl die de dubbelzinnigheid van zijn aard verraadt: de aris tocratische bewoner van de Oostkust die zich als een Texas- jongen wil gedragen/Of, zoals een andere columnist van The New Republic het stelde: „Een grote, onhandige golden retrie ver, die kwijlend allerlei meu bels omvergooit", in zijn pogin gen iedereen te behagen. Maar genoeg amateur-psycho- logie. Het laatste woord is aan de man zelf. „Ik praat al jaren op dezelfde manier, dus zo ern stig kan het niet zijn", merkte hij tijdens de verkiezingscam pagne van 1988 op. Of zoals hij een jaar later bekende: „Ik ben niet de meest welbespraakte emotionelerik." VERTALING MONIQUE EGGERMONT George Bush: „Ik word niet vaak beschuldigd van het feit dat ik vloeiend Engels spreek." DEN MAAG CAREL GOSELING Eerst zien dan geloven. Dat was tot nu toe zo ongeveer de reactie van de sociale part ners. werkgevers en vakbonden, op aankon digingen van het kabinet dat de btw omlaag zou oua Op zich niet verbazingwekkend, gezien de intenties waarmee het kabinet kiest voor een verlaging van de omzetbelasting. Ken lagere btw moet in de ogen van het kabinet Immers leiden tot minder inflatie, daarmee lagere lasten, minder hoge looneisen, min der forse loonstijgingen en dus meer werk gelegenheid. Het Centraal Planburaeu had het al fijn uit gerekend. Een verlaging van het hoge btw- tarief van 18,5 naar 17,5 procent zou de in flatie met een half procent drukken. Boven dien zouden er zo'n 15.000 extra arbeids plaatsen door ontstaan. De moeite waard dus. Maar het kabinet wilde wel zekerheid. Met andere woorden, de sociale partners moes ten in ruil voor de btw-verlaging plechtig beloven dat zij de lonen zouden matigen en meer zouden doen ter bevordering van de werkgelegenheid. Het liefst in een geza menlijk te sluiten centraal akkoord. Dat ak koord moest er dit najaar komen, zodat de zaak voor 1993 geregeld was. Met de reacties van de sociale partners zat het kabinet echter voor het blok. Zonder 'bewijs' dat de btw-verlaging er kwam, wil den de werkgevers en bonden niet praten. En dat vormde weer een probleem voor het opstellen van de rijksbegroting 1993. Van welke veronderstellingen moest daarin dan worden uitgegaan? Voor dit dilemma geplaatst, besloot het ka binet woensdag tot een gok. Afgesproken werd de btw op 1 oktober dit jaar al met een procent te verlagen. Dat kon gemakkelijk, want het kost niets. Ondernemers rekenen btw per kwartaal af. De rekening van de pe riode oktober-december 1992 komt dus pas na 1 januari 1993. Formeel werd weliswaar nog bekendge maakt dat het kabinet pas in augustus 'defi nitief zal beslissen, maar dat is een wassen neus. In die dagen praat het kabinet alleen nog over het zogenoemde dekkingsplan: het dekken van reeds afgesproken uitgaven voor 1993. De btw-verlaging staat dan al Breuk Toch blijft het kabinet afhankelijk van de sociale partners. Als die in de zomer niet bereid blijken tot een centraal akkoord te komen over loonmatiging en werkgelegen heid in ruil voor btw verlaging, zitten de ministers voor het blok. Het is immers poli tiek ondenkbaar de btw op 1 oktober te ver lagen om die belasting zonder akkoord op 1 januari weer op te trekken. Er treedt nu echter wel een ander effect op. Door het kabinetsbesluit ligt de zwarte piet bij de sociale partners. Als die niet in bewe ging komen, kan het kabinet altijd zeggen: 'Zij zijn onverantwoord bezig. Niet wij'. Dat dit tegelijk het einde zou betekenen van de overleg-economie die wij al jaren ken nen, staat ook vast. Het zou een definitieve breuk betekenen tussen overheid en sociale partners. De effecten daarvan zijn nog niet Ook hier kan rustig van een gok gesproken worden. Decentraie loononderhandelingen leiden immers tot hogere lonen dan het ka binet gewenst acht. Dat heeft de gang van zaken in 1991 en ook dit jaar wel bewezen. En daar worden op dit moment degenen die voor hun inkomen afhankelijk zijn van Vadertje Staat (uitkeringstrekkers, mini mumloners, ambtenaren en trendvolgers) de dupe van. Van de andere kant zou een breuk met de sociale partners ook heel heilzaam kunnen werken. Het helè overleg- en adviescircuit zou immers overbodig worden. Hetgeen de daadkracht en mogelijk het gezag van het kabinet wel eens ten goede zou kunnen ko- Dan blijft er nog een probleem over: hoe fi nancieren we een btw verlaging die per jaar toch al gauw 1,7 miljard gulden vergt. Het kabinet heeft hier gekozen voor verschui vingen in^ie belastingen. Aan de ene kant verhoog jé een last om vervolgens met het vrijkomende geld de lagere btw te bekosti gen. Waarmee de lasten weer dalen. Praktijk Hoe dat dan moet? Een paar voorbeelden. Het schrappen van de investeringsaftrek voor kleine bedrijven. Dat levert 600 mil joen óp en is verkoopbaar met het argu ment dat een lagere htw goed is voor de omzet en er bovendien minder hoge lonen betaald hoeven te worden. Of het schrappen van de rente-aftrek in de belastingen voor consumptieve leningen (om een auto te kopen of iets dergelijks). Dat levert ook 600 miljoen op. Ook hier kan een lagere btw het nadeel voor de burger en ondernemer compenseren. En wat te den ken van hogere tabaks- of alcoholaccijns? De hogere prijs en een mogelijk negatief ef fect op de omzet wordt toch wqpp teniet ge daan door de lagere btw? Dat door de operatie dan alleen een Iasten- stabilisatie optreedt en geen verlaging, is voor het kabinet niet erg. Als de eerder afge sproken grens voor de lastendruk (53,6 pro cent van elke verdiende gulden) maar niet wordt overschreden. Tenminste, niet op pa pier. Want in de praktijk is dat héél anders. Koningin Beatrix te midden van de Europese regeringssleiders, eind vorig jaar in Maastricht. foto epa

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2