Fietsen met een ideëel sausje Toerisme Een beetje thuis in hartje Parijs Naar de bollenzzzr* ofiebï— verder uw: Baan in het buitenland ZATERDAG 23 ME11992 -28 REDACTIE ROB V REISBERICHTEN Picasso in Bern De grootste kunstenaar van deze eeuw, zo wordt de in het Spaanse Malaga geboren schilder Pablo Picasso dikwijls ge noemd. Gemeten naar de interesse die er voor zijn werk bestaat, niet eens zo'n heel erg boude bewering. Ook de nog tot 26 juli durende Picasso-tentoonstelling in Zwitserlands hoofdstad Bern trekt weer drommen publiek. Trans, de reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen organiseert er daarom elke vrijdag weekend-trips naar toe. Prijzen zijn er vanaf 280 gulden en voor wie het nog niet wist: Bern zelf is ook een reusachtig aardige stad. Info: 033 - 63 46 50. Spaanse autowegen Het gaat nu flink hard in Spanje. Krioelde het er voorheen nog van de drie- en zelfs tweebaans snelwegen: nu wordt de ene na de andere autovia of autopista opengesteld. De belangrijkste 'doorbraak' was op 10 april ongetwijfeld de in gebruikneming van de 69 kilometer in Andalusïë die nog ontbrak in de verbin ding Barcelona-Sevilla-Madrid. Het moet nu mogelijk zijn, lui den de berichten uit Spanje om ruim binnen de 10 uur van Bar celona naar Sevilla te rijden zonder een keer de snelheidslimiet te overschrijden. Gratis entree 55-plussers In Avonturenpark Hellendoorn hebben 55-plussers na het 'ge weldige succes van vorig jaar' (directeur Hans van den Berg) op vrijdag ook in 1992 weer gratis toegang. Leuk voor opa's en oma's die er eens een dagje op uit willen met hun kleinkinderen. Info: 05486- 5 55 55. Kinderhotels weg, wordt vaak gezegd. Oostenrijkse hoteliers, in de 'Vereniging van Kinderhotels' zijn het met die stelling evenwel totaal niet eens en hebben een brochure uitgegeven waarin uitgemeten over zestig pagina's in heuren en kleuren wordt beschreven hoe fijn kinderen het wel hebben in de aange sloten accommodaties. Plus hoe goed de animatie voor kinderen is verzorgd, de oppas voor baby's en hoe groot en hoe goed voorzien de speelruimtes wel zijn. Kortingen worden er ook nog gegeven en de brochure is aan te vragen bij het Oostenrijks Ver- keersburo, Stadhouderskade 2, 1054 ES Amsterdam, telefoon 0 20 - 612% 82. Wandelende takken Vroeger, toen er nog niet zoveel auto's waren, zag je ze in de straat nog wel eens parmantig over de stam van een populier stappen. Maar daar schijnt in de loop der tijd een einde aan te zijn gekomen. Vandaar dat ze in het pinkster-weekeinde van za terdag 6 tot maandag 8 juni in de Hortus in Haren weer eens in het middelpunt van de belangstelling worden gezet. Ooit gewe ten dat er op dez^wereld naast de befaamde Indische Tak (het vrouwtje van deze soort produceert aan de lopende band nieuw gebroed zonder dat haar echtgenoot ook maar een keer naar haar hoeft om te kijken) zo'n 2.000 andere variëteiten aan wan delende takken zijn? De meeste daarvan zijn met Pinkster in de Harense hortus te bewonderen en om de feestvreugde te verho gen heeft de directie er nog een fraaie collectie vogelspinnen bij gedaan ook. Boskoopse Floriade Alle ogen zijn gericht op Kwatta; alle ogen zijn gericht op de Flo riade. Maar ook al eens aan Boskoop gedacht? Vijfhonderd jaar geleden al werd daar begonnen met de teelt van bomen en plan ten. De zwarte, niet afgegraven veengrond bleek er uitermate ge schikt voor. Nu is Boskoop uitgegroeid tot Europa's kraamkamer van sierteelt-gewassen. En kan je er heerlijk spelevaren over de niim 500 kilometer sloten, plassen en vaarten waarmee het ge bied wordt doorsneden. Op zaterdag 6 en maandag 8 juni wor den er door de VW zelfs speciale rondvaarten georganiseerd. Rondvaarten die worden gecombineerd met een bezoek aan het boomkwekerij museum (plus tentoonstelling van azalea's en rodedendrons) en een fiets- of wandeltocht. Info: 01727 - 1 46 44. Fietsvierdaagse Schoorl Lang niet zo bekend als de fietsvierdaagse van Drenthe, maar zeker zo aardig: de Noordhollandse fietsvierdaagse, georgani seerd door Toerclub Le Champion. Het evenement vindt plaats van dinsdag 23 tot en met vrijdag 26 juni, er kan worden geko zen uit de afstanden 40.60 of 100 kilometer en de start vindt plaats in Schoorl. Routes zijn niet alleen uitgezet in het breedste 15 kilometer)» hoogste (54 meter) en ongetwijfeld afwisselendste duinengebied van Nederland, maar ook door schilderachtige plaatsjes als Graft, De Rijp en Driehuizen en polders als de Beemster, de Schermer en het tot een recreatiegebied omge bouwde Geestermerambacht bij Langediik. Info (over inschrijf geld, logiesmogelijkheden enzovoort: Rob Prins in Wormer, 02982 - 5052. Racen in Autotron Uitvoerig getest en goed bevonden. Sterker nog de jeugdige cou reurs (tot 10 jaar) waren tijdens de proefperiode zo dolentl si.ist dat niet achter het stuur van hun vehikels waren weg te slaan. Vandaar dat de 4x4 jeepbaan van het Autotron in Rosma len aanstaande donderdag (Hemelvaartsdag) officieel wordt ge opend. Zelf'gas' geven (de jeeps lopen op accu's), zelf sturen en toch veilig rond blijven tuffen, dat is de garantie die het Autotron biedt. Meer informatie: 04192 - 1 90 50. Een verkenningstocht door drie taalgebieden Om op één dag drie taalge bieden te doorkruisen hoef je in de Euregio Maas-Rijn niet hard en zelfs niet ver te fietsen. Van Maastricht via Belgisch Limburg naar Eupen is nog geen vijftig kilometer. Je begint in de hoofdstad van Limburg met een Nederlands ont bijt („koffie of thee?"), be stelt in de regio Luik in het Frans een smakelijke lunch („bon appétit") en je legt je 's avonds te ruste in het Duitstalige Eupen („gute Nacht"). VALKENBURG WIM BREEDVELD Kom, dacht de VW Limburg, daar moeten we wat mee doen, met dat gegeven. Waarna een zevendaagse Euregio fietstocht werd uitgezet van in totaal 350 kilometer. Een weekje peddelen - zes nachten slapen. Keurig verdeeld over de drie landen. Drie keer wordt er overnacht in natuurlijke omgeving in respec tievelijk Nederland (Vlodrop), Duitsland (Erkensruhr) en de bossen rond het Belgische Ge nk; drie keer in een grotere plaats: Eupen in België, Düren in Duitsland en Thorn, het „wit te stadje" in Midden-Limburg. Fietsend kennismaken met de streek die in de tijd van Karei de Grote nog het hart van Europa was. Makkelijk te doen? Zwaar? Of juist daar tussenin? Hou het maar op het laatste, zoals we merkten toen we twee dagen meedraaiden in een proefpelo- ton. Met collega's uit Duitsland en België reden we de route door de heuvelachtige streken van Eifel en Ardennen waarbij het stuk Eupen-Monschau werd overgeslagen, omdat op dit tra ject een ouderwetse stoomtrein Maastricht is het vertrekpunt. is ingelast. De Vennbahn heet dit stukje nostalgie, de Vennbahn die amechtig dam pend en puffend drie honderd meter hoogteverschil overbrugt. Beklemmend In Monschau kunnen de fietsers een uurtje uittrekken voor be zichtiging van dit 'Marken en Volendam' van de Eifel: vak werkhuizen, souvenirs, eethuis jes en dranklokalen. De fietsers moeten er echter maar niet te nadrukkelijk in het glas kijken. Hen wacht nog een goede twin tig kilometer naar Erkensruhr over een weliswaar voorname lijk dalende, maar niet overal even comfortabele fietsweg langs de Rur. Zo luidt de Duitse naam voor het riviertje, dat bij ons als Roer bij Roermond in de Maas eindigt. Het dal van de Rur is eng, met steile rotswanden dicht op el kaar aan weerszijden van het smalle, maar snelstromende water. Tegelijkertijd is de natuur uitbundig bloemrijk en groen. Als het hier miezert kan de eng te van het dal wel eens beklem mend werken. Met 1200 mm re gen per jaar in Monchau is die kans niet denkbeeldig. Aan de andere kant: de vele campings en vakantiehuisjes maken dui delijk, dat het hier kennelijk toch goed toeven is. Dat dalende weggetje na die treinrit maakt van die tweede dag een rustige dag. Dat mag ook best na de pittige eerste dag, die voor alle deelnemers valt op zaterdag. Dan starten de fietsers in Maastricht op huur- fietsen (eigen fiets geeft recht op korting), de voor nog geen honderd gulden extra in Maas tricht kan worden geboekt in het Grand Hotel de l'Empereur tegenover het station. Lichtfietsend De derde en vierde dag volgen de fietsers voornamelijk de smalle fietsweg langs de Rur. Hier en daar moet een stukje gewone weg genomen worden, omdat het oude jaagpad nog niet omgezet is in een modem fietspad. Die derde dag begint trouwens ook al comfortabel met een boottocht over de Rur- see. Dat is om een al te steile Rurberg te passeren. De enige forse klim in de hele route is vlak bij Nideggen aan de Rur, waar een nieuw geasfalteerd fietspad over een lengte van 2,5 tamelijk stevig omhoog gaat. De grote noordlus van het traject is vlak. Tot aan Roer mond wordt de loop van de Rur/Roer gevolgd en de volgen de dagen in het Maasdal van Midden-Limburg zijn vlak, vriendelijk en lichtfietsend. In Nederland worden plaatsen be zocht als het overbekende, maar daarom niet minder aar dige Thom, Stevensweert en Maasbracht. Bij Maaseik draai en de fietsers Belgisch Limburg In België moet hier en daar lichtelijk omhoog gereden wor den, bijvoorbeeld om het schit terende, met fraaie tuinen om geven en op middeleeuwse fun damenten gebouwde kasteel Al- den Biesen te bereiken. In dit kasteel woonden vroeger de le den van de Duitse Orde. Na de Franse revolutie kwam het kas teel in handen van ex-burge meester Willem Claes van Has selt. Die voldeed op slinkse wij ze zijn schulden, die hij voor de aankoop van het kasteel had ge maakt. Hij organiseerde een grote loterij met loten van één gulden. De winnaar was een ar me schoenlapper, die met één lot het kasteel „virtueel" in han den kreeg. Hij werd er echter door Claes bijgelapt, want die wist met intimidatie en bedrog het winnende lot terug te kopen voorn fotoarchief Een zonderling was de laatste particuliere bewoner, jonkheer Armand Roelants du Vivier, die met leren vliegeniersjas en -kap door de kasteeltuinen placht te rennen. Met een Solexje tufte hij bovendien dagelijks naar Maastricht,Vaar hij in de Hema een goedkope maaltijd veror berde. Het kasteel verviel on derwijl meer en meer en de edelman was in 1971 zo blij, dat er een paar potentiele kopers langs zouden komen dat hij alle open haarden in het kasteel aanstak. Romantisch, niet waar? Helaas, alle rookkannalen wa ren door het jarenlange verval verstopt geraakt met vogelnes ten. Er brak een forse brand uit, alle daken verdwenen in het vuur en het interieur werd ver nield. Vormingscentrum De staat nam het kasteel evenwel over, restaureerde het en exploiteert het nu als vor mingscentrum. Daar verblijven ieder jaar scholieren uit heel Europa om te discussiëren over de toekomstige, langzame een wording van het oude conti nent. Op enkele kilometers van start- en finishplaats Maastricht is dat een stichtelijk einde van een prachtige fietstocht met een voorzichtig, ideëel sausje. De tocht kan worden gemaakt tussen 30 mei en 5 september, bagage wordt nagebracht, logies vindt plaats in drie- of viersterren- hotels en meer informatie kan worden ingewonnen bij het Pro vinciaal Verbond voor Toerisme in Limburg, Thonissenlaan 27,3500 Hasselt, België, telefoon 09 - 32 11 -22 29 58. PARUSHvdH Een paar vrije dagen. Ze glippen je als water door de vingers als je geen plan de campagne hebt gemaakt. En zo sta ie steeds weer voor een moeilijke keuze: rust of veel activiteit; in eigen land of even over de grens; cul tuur of prententieloos vermaak. Eigenlijk wil je alles tegelijk. Wie voor een weekeindje in het Golden Tulip St Honoré in Parijs kiest, heeft het allemaal bij de hand. Zelf dat stukje ei gen land; want het hotel vlak bij de Champs Elysées maakt deel uit van de gelijknamige Neder landse hotelketen. En ondanks zijn puur Frans klinkende de naam is directeur Philippe Le Clercq een volbloed Nederlan der, die zijn personeel op Drie Oktober hutspot voorzet. Twee jaar geleden kwam hij met een mondje schoolfrans, zoals hij zelf zegt. en hotelerva ring in onder meer Engeland en Amerika naar Parijs. „Dat was wel even wennen," vertelt hij. „De hiërarchie is hier veel strenger. Om een voorbeeld te noemen, toen ik mijn secreta resse aanbod een kop koffie voor haar mee te brengen, kreeg ze een vuurrode kleur; zoiets dóet een directeur niet. En de deur open houden voor de por tier die met z'n handen vol bin nenkomt. is ondenkbaar. Ik zeg hier ook tegen iedereen u. ook tegen de Nederlandse mede werkers als ik ze in het Frans aanspreek." Hagelslag Le Clercq heeft gezorgd voor hagelslag en muisjes aan het ontbijt; saté of haringhapjes tij dens het Happy Hour; Buckler en Grolsch in het ijskastie op de kamer en heerlijk rulle badstof fen washandjes in de badkamer. Een vleugje Nederland in het 52 kamers en 20 suites tellende vier sterren-hotel op de noorde lijke Seine-oever, dat zelfs de chauvinistische Fransen wel aanspreekt. Maar het is toch niet alleen dat Nederlandse sfeertje dat veel Parijzenaars naar de Rue de Faubourg St Honoré lokt. Zij komen er vooral voor de Villa Thalgo. De Fransen geloven heilig in de Thalasso-therapie (gezond door water) die op 500 meter van zee moet worden ge noten. In het centrum in La Baule, ondergaan zij de therapie met graagte. Maar La Baule vin den ze te ver weg voor de puur ontspannende onderdelen van het programma zoals massages; algenpakkingen en cosmetische behandelingen, die je na een dag "hard werken weer helemaal fit doen voelen. Vandaar dat op aandringen van Parijse cliëntèle (Catherine Deneuve, Marousch- ka Detmers en prinses Carolina van Monaco) midden in Parijs een Thalo centrum kwam. com pleet met (kunstmatig)zeewa- ter- zwembad sauna's en ham mams. En van die faciliteiten kunnen de hotelgasten - tegen betaling - gebruikmaken. Wie voor een weekeindje ont spanning kiest, kan voor rond de 750 per persoon een spe ciaal Thalgo-arrangement boe ken. Met twee uur behandelin gen (een behandeling duurt, als alles vlot verloopt, zo'n 25 mi nuten) en 3-gangen gezond heidsdiner (echt lekker); blijft er dan nog genoeg tijd over voor de andere geneugten die Parijs bjedt zoals winkelen, museums, discotheken of zomaar door de stad slenteren en een heerlijk terrasje ontdekken. En Kaartjes voor een tentoon stellingen of theatervoorstellin gen koop je, als je dat niet zelf wilt doen, in Frankrijk via de concierge. Die regelt volgens Le Clercq letterlijk alles voor de gasten, van theaterkaartjes tot juwelen. En wie op zoek is naar een snufje 'vroeger' kan 's avonds naar de 'Folies Bergère', maar verwacht daar niet te veel van. Behalve dat snufje nostal gie en goed eten, heeft het eens zo beroemde vermaakpaleis niets te bieden, zelf geen goede can-can. En toch valt het niet mee om kaartjes te krijgen voor dit 'spektakel' want de toeristen en provincialen (oudjes met hun tasjes stevig op schoot), worden met busladingen aan gevoerd om te kijken naar zwaar verouderd vermaak. »T I uwadverten- j jj vrijetijd#- idee. Het Golden Tulip hotel in Parijs, een prettige sfeer. foto»pr Een weekeind-arrangement loopafstand van het hotel voor zonder thalgo-behandeling is de portemonnee een 'gevaarlij- wat goedkoper maar Parijs blijft ke' stad, zeker als je je auto in met al die heerlijk winkels op de parkeergarage staan... Steeds groter wordt de interesse voor een baan in het buiten land. Vandaar ook het stijgende aantal bemiddelingsbureaus. Het Haagse 'Le Job' van Hedy Schoenmakers is de nieuwste loot aan de stam. Wie ten einde zijn talenkennis te verbeteren over de grenzen iets wil gaan doen, in bijvoorbeeld de hore- ca-sector of de toeristische branche kan zich schriftelijk bij 'Le Job' aanmelden. Kosten zijn er niet aan verbonden. Die wor den betaald door de werkgever. Kandidaten dienen rekening houden met enige wachttijd, want (Hedy Schoenmakers) „de interesse is enorm groot. In het begin kon ik iedereen meteen plaatsen; nu heb ik een wacht lijst moeten aanleggen." Meer informatie? Le Job, Lunteren- straat 141,2573 PE Den Haag, telefoon 070 - 346 34 27. Deltapad: nieuwe wandelroute Opnieuw is in Nederland een nieuw lange afstandswandelpad in gebruik genomen: het Delta pad. Het traject loopt van Ber gen op Zoom via de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden naar Hoek van Holland en is 233 ki lometer lang. Het pad maakt deel uit van twee routes in het grote Europe se wandelnetwerk en vormt eveneens een onderdeel van het Nederlandse Kustpad Sluis- Nieuweschans (684 kilometer). Het voert de wandelaar over de hoogste Zeeuwse duintoppen, door vochtige duinvalleien, langs sluizen, molens, kreken en havens en uiteraard tevens door buitendijks gebied. Het Deltapad vervangt min of meer het Krekenpad deel 2, waarvan wel hele stukken zijn overgenomen. Maar veel meer dan voorheen wordt er nu over onverharde paden gelopen. De routebeschrijving oftewel wan- delgids kost 28,90 en is te koop bij de boekhandel. (ISBN- nummer: 90-71068-14-5). Amsterdam in de schijnwerpers Voor wie het nog niet wist: de grachten van Amsterdam zijn weer verlicht. Tot en met 1 no vember en niet alleen de bui tenlandse toeristen zijn er altijd weer verrukt van. Deze keer staat bovendien een recordaan tal historische gebouwen in de schijnwerpers. Niet alleen het Paleis op de Dam en de toren van de Westerkerk dus, maar nu ook het Rijksmuseum, de gevels van het Spiegelkwartier, de Beurs van Berlage en het 18de eeuwse VOC-schip bij het Scheepvaartmuseum. De lampjes branden elke avond vanaf een half uur voor zonson dergang tot een kwartier voor middernacht en wie echt wil ge nieten moet eens denken aan een candlelight cruise met wijn en kaas. Ze worden door bijna alle rondvaartrederijen georga niseerd. Info: 020 - 626 64 44. Meer reischeques Reischeaues zijn tot op heden betrekkelijk beperkt verkrijg baar. Tot nu toe worden ze al leen uitgegeven door reisorga nisaties als de bureau-keten Toerkoop en Holland Interna tional. Het ligt in de bedoeling dat in de toekomst alle reiswin- kels (ongeveer 1000) reische ques gaan verkopen. Dat al thans is het plan van de Vereni ging van ANVR Reisagenten. In juni begint een gedachtenwis- seling tussen de leden onderling en een onderzoek naar de mo gelijkheden. Wanneer de alge mene reischeque eventueel kan worden ingevoerd laat zich vol gens VRA-directeur Guus Otto moeilijk voorspellen.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 28