'Sluiten van opslagplaats Club van Polen schande' Provincie wil meebetalen aan renovatie Doesbrug Gedroogde uitwerpselen in nieuwe dieren-leskist 'We hebben genoeg vakmensen in huis' Regio Leiden Klinckenbergerplas niet vervuild Berkheide definitief 'natuurmonument' ZATERDAG 23 ME11992 17 REDACTIE D«CK VAN DER PLAS CCHW MiEP DE GRAAf F UBKTH BUT1NK AS TRI D VAN DCN BERG VVilFRED SIMONS CAROUNE VAN OVERS! E KE 071 161419 De hulpgoederen die Voorschotense vrijwilligers inzame len voor de Poolse stad Wroclaw mogen niet langer wor den opgeslagen op het zogenaamde MOC-terrein van ge meentewerken. De vrijwilligers moesten gistermiddag onverwacht de sleutel van het gebouwtje inleveren. De kleding, medicijnen en huishoudelijke artikelen die nog op het terrein staan, mogen alleen onder toezicht van een gemeente-ambtenaar worden weggehaald. „Het is schandalig, we worden behandeld als een stelletje crimi nelen", aldus de woedende woordvoerder G. van der Wal. voorschoten uesbeth buit1nk De 'Club van Polen' gaat mini maal tweemaal per jaar naar Wroclaw om goederen af te le veren bij een kindertehuis, een huis voor dakloze mannen en een klooster dat zich ontfermt over demente bejaarden. Tus sentijds werden de hulpgoede ren opgeslagen op het terrein van gemeentewerken. Van der Wal: „We zijn in maart met een konvooi van tien wagens ge gaan en in april nog eens met zes auto's. Nu ligt er al weer voor zes wagens goederen op geslagen. En de giften stromen binnen. Niet alleen uit Voor schoten, maar uit de hele re gio." Opslag van de goederen is nu echter niet meer mogelijk. „We moeten eruit, de gemeente vindt dat we onszelf maar moe ten redden", zegt Van der Wal. Alles wat er nu nog staat, moet worden weggehaald, Wat moe ten we nu? We praten met Hui ze Bijdorp, het klooster. Mis schien dat we daar een opslag ruimte kunnen gebruiken. We kunnen het niet zo maar in een bollenschuur stallen, want voor al voor de medicijnen is het daar veel te vochtig. En een beetje in een garage en weer een beetje bij iemand op zolder werkt natuurlijk ook niet. We hebben een centraal punt no dig." De resterende spullen bij ge meentewerken moeten overdag worden opgehaald. „We pakken normaal gesproken altijd 's avonds in. Veel mensen werken nu eenmaal overdag. Maar dat mag niet meer omdat er contro le op ons moet zijn. Bij de ge meente zeggen ze dat we dan maar snipperdagen moeten op nemen. Maar die hebben we al nodig om naar Polen te gaan." Van der Wal is helemaal ont daan door de plotselinge opzeg- ring. „De gemeente beweert dat net gebouw alleen voor de win ter beschikbaar was. Maar dat is niet zo. Bovendien staat het he le MOC-terrein leeg, daar is ruimte voor wel zes actiegroe pen. De manier waarop dit gaat is echt een klap voor mijn kop. Onze actie wordt de grond inge boord. Dertig vrijwilligers en vierhonderd mensen die Polen proberen te helpen zo behande len: ik vind het schandalig. Ik ben woedend en dat geldt voor alle medewerkers." Volgens gemeentewoordvoer der T. Dijkman heeft het ge bouw op het MOC-terrein een andere bestemming gekregen. „We hebben altijd gezegd dat het maar tijdelijk was. dat ze er uit zouden gaan als de kou voorbij was. Zoals zo dikwijls: je geeft ze een vinger en ze nemen de hele hand", aldus Dijkman. Het klooster kan een alternatief zijn. Of ze moeten de goederen weer in huizen en garages stal len." De 'Club van Polen' is van plan officieel bezwaar te maken bij de gemeente. „Wanneer daarnaar niet wordt geluisterd, zetten we alle goederen op de stoep van het gemeentehuis." electriciëns en drie loodgieters. We hebben dus vakmensen in huis, anders zouden we er ook I niet aan kunnen beginnen", stelt bestuurslid Robin Straat hof. j „We Inoeten eerst praten met de aannemer en de gemeente om te weten wat we zelf kunnen en mogen doen", vult mede-be- j stuurslid Dennis Roeleven aan. „Wat ons betreft doen we het gas, water, de verlichting, de i toiletten, het tegelwerk, de in- j richting, de bars en al het schil- j derwerk." Utopia krijgt in het voormalige binnenbad twee I keer zo veel ruimte als in het huidige onderkomen de Wes tender bij de Klaverhal. Voorzitter Mathieu Paarde- kooper: ,Als alles meezit komt eind januari de hinderwetver- j gunning en is het bestem- mingsplan gewijzigd, en als het goed is. is dat geen probleem. De verbouwing zelf moet in twee of drie maanden klaar kunnen zijn. We hopen dat we er volgend jaar rond deze tijd inzitten." Utopia krijgt in het zwembad wel een ander gezicht. Straat- hof: „We mogen daar bij wijze van spreken iedere avond open zijn. Op twee avonden mag het geluidsniveau hogen dat wor- i den natuurlijk de vrijdag en de zaterdag. Maar we kunnen nu ook samen naar voetbal kijken of een avond klaverjassen. Daaraan is wel behoefte, maar in het huidige gebouw mogen we maar drie avonden geopend zijn." Bovendien wil Utopia meer live -optredens organiseren. „Dit „We zijn door het college als minderen behandeld omdat we jong zijn. Dat steekt", vindt het bestuur van de Zoeterwoudse jongerenvereniging Utopia. V.l.n.r.: Voorzitter Mathieu Paardekooper, Yvonne Hockx, Dennis Roeleven, Robin Straathof en Patrick van der Ploeg, foto hklco kuipfrs gebouw is niet geschikt voor bands, omdat we geen kleedka mers hebben. Die hebben we délr wel. Bovendien wil de to neelvereniging Utopia één-ac- ters bij ons komen opvoeren. De grote stukken blijven ze ge woon in het muziekcentrum opvoeren." Geluidsoverlast, dat het ver trek uit de Westender onder meer noodzakelijk maakte, komt bij het zwembad niet meer voor, gelooft Paardekoo per. „Hoogstens lawaai van ver trekkende bezoekers, maar dat kan je niet voorkomen. Als ie mand buiten zijn nieuwe brom mertje wil demonstreren, doe je daar als vereniging niet veel te gen." De bestuursleden hebben aan de onderhandelingen over het nieuwe onderkomen een bittere smaak overgehouden, blijkt uit hun woorden. Ze hebben vooral het gevoel niet als volwassen onderhandelingspartner behan deld te zijn door burgemeester en wethouders. Paardekopen „Ze vonden ons groot genoeg om geluidsoverlast te veroorza ken, maar te klein om de pro blemen op te lossen. We zijn als minderen behandeld omdat we jong zijn, ondanks het feit dat we een volwaardige vereniging zijn, ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Het college nam de beslissingen en dat steekt. Wethouder Hogenelst zei: 'Laat dat maar aan ons over', maar vervolgens gebeur de er niets." Straathof: „Uit de reacties bleek dat de Zoeterwoudse be volking en de politiek wel achter ons stond. Het is getraineerd door het college Hogenelst heeft een keer gezegd dat we ons bestaansrecht moesten be wijzen. Maar we draaien al 25 jaar zonder een cent subsidie, puur uit de contributie en de baropbrengsten. Als je dan be denkt dat we in de Westender 10.000 gulden huur per jaar moeten betalen en maar drie avonden per week open zijn, is dat toch wel een bewijs." De provincie Zuid-Holland wil meebetalen aan de verbreding en renovatie van de Leiderdorpse Doesbrug. Die toezegging is gedaan tijdens een gesprek tussen de gemeente Leiderdorp en de provincie. Het is nog onbekend om welk bedrag net precies gaat. Voor het werk aan de brug is tus sen de 1 en 2 miljoen gulden nodig. De vier meter brede Doesbrug is nu nog een knelpunt. Na de verbreding kan de recreatievaart met circa twintig procent toenemen, omdat ook de grotere boten dan vanaf de Oude Rijn de Does kunnen opvaren. Het beweegbare gedeelte van de brug moet daarvoor een paar meter naar het midden opschuiven. De brug wordt nu circa 4000 keer per jaar 'met hand' geopend voor plezier- bootjes. Na de renovatie moet de Doesbrug auto matisch worden bediend, gekoppeld aan de in stallaties van de Spanjaardsbrug. de Zijlbrug en de Doesmolenbrug. De renovatie is al verschillende keren uitgesteld omdat de gemeente en de provincie het niet eens kunnen worden over de manier waarop de door gang onder de brug in de Hoofdstraat moet wor den verbreed. De provincie wil dat niet alleen de brug maar ook de doorvaart wordt verbreed om recreatievaarders gemakkelijker door te laten, leiderdorp wil vooral het oude karakter van de brug behouden. De raadscommissie ruimtelijke ordening buigt zich in het najaar over de renovatieplannen. Vol gens een woordvoerder van de gemeente worden dan twee verschillende plannen voor de verbre ding en renovatie besproken. Details over de plannen worden nog niet vrijgegeven. occst geest»heid." De gemeente Oegstgeest wil ondanks het 'posi tieve resultaat van de monsters' wel een vinger aan de pols blijven houden van de voormalige zandwinput. „Het is goed dat de provincie het water regelmatig lijft onderzoeken, zodat wij we ten hoe het ervoor staat." Bij buurtbewoners gaan er nog steeds geruch Het water van de Klinckenbergerplas in Oegst geest, Warmond enJSassenheim is niet vervuild met giftige stoffen. Dit blijkt volgens de gemeente Oegstgeest uit een recent onderzoek van de pro vincie Zuid-Holland. „De provincie neemt regelmatig watermonsters in de Minckenbergerplas". aldus een gemeente woordvoerder. „Ook uit de meest recente resulta ten blijkt dat er geen sprake is van verontreiniging in het toekomstige recreatiegebied. Zwemmen ol surfen levert dus geen gevaar op voor de gezond- ten dat er verontreinigd puin wordt gestort bij de filas. Dit is steeds ontkend door de gemeente Varmond en Oegstgeest. Beide gemeenten zijn betrokken bij de werkzaamhden die v een recreatiegebied moeten maken. Scholen vragen GFT-containers oegstgeest» De gemeente Oegstgeest onderzoekt de mogelijk heden om het afval van scholen ook gescheiden op te halen. Volgens de gemeentewoordvoerster hebben verschillende scho len in het dorp bij de gemeente een verzoek ingediend voor GFT-containers. „Wij staan daar positief tegenover want het is I goed dat de jeugd leert dat het afval moet worden gescheiden. IDaar moet je vroeg mee beginnen, vinden wij. Het is natuurlijk ook raar dat de kinderen thuis hun afval wel scheiden maar op school hun appelschillen gewoon weer bij het papier gooien." De gemeente wil eerst weten wat de mogelijkheden zijn voordat zij een besluit neemt over het verzoek. Toch vergunningen voor kramen oegstgeest» De gemeente Oegstgeest heeft tien vergunningen verleend voor standplaatsen bij de winkelcentra Lange Voort en de Kempenaerstraat. De winkeliers hadden eerder gedreigd een jurist in de arm te nemen om de komst van de kramen te ver hinderen. Ze vreesden concurrentievan van bepaalde branches zoals een bakkerskraam. Maar volgens de woordvoerster kan de gemeente niet bepalen welke brances er wel of niet mogen ko men. „We hebben de winkeliers daarover ingelicht." In het na jaar bekijkt de gemeente met de betrokkenen of de afgegeven vergunningen problemen geven. Beveiliging rondom de woning zoeterwoude Een actiedag met het thema 'Beveiliging rondom de woning' is op zaterdag 30 mei van 10.00-16.00 uur in het Mu ziekcentrum in Zoeterwoude. De Leidse brandweer, de Stichting Veilig Verkeer Nederland en de Rijkspolitie Zoeterwoude geven voorlichting over alle zaken rondom beveiliging. Het Muziek centrum ligt aan de Schenkelweg 6. Optreden 'Gadget' zoeterwoude Popgroep 'Gadget' treedt op zondag 31 mei op in Don Bosco aan de Zuidbuurtseweg 58 in Zoeterwoude. De toe gang is 3 gulden en de band begint om 21.00 uur te spelen. Gad get speelt muziek variërend van poppy punk, 'beuken' tot funk. Lustrumviering Stichting 01751 wassenaar Slichting 01751 viert op zaterdag 13 juni haar eerste lustrum. 01751de Stichting Cultureel en Educatief Vormings centrum, houdt 's ochtends een grote optocht door Wassenaar met als thema 'De Rattenvanger van Hameien'. Daarna is er op het Marktplein een jaarmarkt. Voor alle (oud-)leden is er tot slot in de avonduren een feest. Opgave: 070-3853287 of 071-219189. Verhuizing maatschappelijk werk leiderdorp Het Leiderdorps Algemeen Maatschappelijk Werk, dat onderdeel is van de Stichting 'Midden-Rijnland', verhuist maandag 25 mei naar de Statenhof aan de Reaal 5 L (derde eta ge) Voorheen waren er spreekuren in het gezondheidscentrum aan de Florijn 10 en in het wijkgebouw aan dë Berkenkade 6. Het praktijkgebouw aan de Vlaskahip 16 blijft het maatschappe lijk werk wel gebruiken op woensdag- en donderdagmorgen. In de nieuwe vestiging is dagelijks spreekuur van 9.00 uur tot 10.00 Geen markt op Hemelvaartsdag leiderdorp De Leiderdorpse markt gaat op donderdag 28 mei Hemelvaartsdag niet door. In plaats daarvan is de markt op woensdag de 27e. Ook wordt geen huisvuil opgehaald. In de wijken Ouderzorg en Zijlkwartier haalt de gemeente de vuilnis op woensdag 27 mei op en in Buitenhof midden en west op vrij dag 29 mei. De Zoeterwoudse jongerenvere niging Utopia maakt zich op voor de verbouwing van haar nieuwe onderkomen. Over een jaar hoopt Utopia in het voor malige binnenbad te trekken. Via 'zelfwerkzaamheid' kan de vereniging een belangrijk per centage van het huurbedrag af halen. „We hebben nu bijna twintig vrijwilligers die willen meewerken, waaronder zes Gedroogde uitwerpselen, stukjes huid en foto's van boerderijdieren. Dat kwam tevoorschijn uit de 'leskist' die drie vertegenwoordigers van de Lions Club Leiderdorp gisteren hebben aangebo den aan het Milieu-Educatief Centrum in de Houtkamp. De kist bevat lesmateriaal over die ren, afgestemd op kinderen van groep 1 en 2 van het basisonderwijs. A. Rijntalder, milieu-educatief medewerker bij de afdeling groenvoorziening van Leiderdorp, nam de kist in ontvangst. De Lions Club heeft het leveren van bijdragen aan het welzijn van bepaalde bevolkingsgroepen hoog in het vaandel staan. Vorig jaar kreeg de club het verzoek een schenking te doen aan het centrum in de Houtkamp. Het centrum ontvangt regelmatig groepen van de basisschool voor les sen over groen, milieu en dieren. De leskist is een welkome aanvulling op het beschikbare materi- Het is de bedoeling dat de leerlingen in kleine groepjes naar buiten gaan. begeleid door ouders en leerkrachten. In de kinderboerderij maken ze de opdrachten, die vooral gericht zijn op ki|ken. voelen en ruiken. Als alle vragen zijn beantwoord gaan de kinderen, mei de BSC IUMU hun eigen school. De dierenles gaat daar verder. De ge droogde uitwerpselen worden tentoongesteld en de leerlingen mogen raden welk dier bij welk uit werpsel hoort. Ze mogen voelen aan stukjes huid en deze combineren met foto's van dieren. Ver der zit er materiaal voor een rollenspel in de kist: een boerenkiel en maskers van geiten, varkens en andere boerderijdieren. Na afloop wordt de kist teruggebracht naar het Milieu-Educatief Cen trum, want, zo verwachten de medewerkers, vele kinderen van de basisscholen zullen er gebruik van maken. Strengere regels in duingebied WASSENAAR/KATWUK DICK VAN DER PLAS Het overgrote deel van het duingebied Berkheide tussen Wassenaar en Katwijk is defini tief aangewezen als staatsna- tuurmonument. Staatssecretaris Gabor van landbouw, natuurbe heer en visserij heeft de beheer ders en gebruikers van het na tuurterrein laten weten dat van af deze maand strengere bepa lingen gelden om hel gebied te beschermen. Voor een aantal activiteiten in Berkheide dat onder meer wordt gebruikt voor de waterwinning is in het vervolg een vergunning nood zakelijk. De aanwijzing tot staatsna- tuurmonument zat al enkele ja ren in de pen. De aankondiging werd door het ministerie al in het voorjaar van 1989 gedaan, waarmee een langdurige proce dure in gang werd gezet om het besluit te bekrachtigen. In het geval van Berkheide heeft het, onder meer door bezwaren van Defensie dat een deel van de terreinen gebruikt, aanmerkelijk langer geduurd dan normaal voordat de aanwijzing definitief De aanwijzing tot staatsna- tuurmonument betreft het ge bied dat volledig eigendom is van de rijksoverheid. Het gaat hier om naar schatting 1000 hectare duinlandschap, dat door de aanwezigheid van zeld zame planten en dieren van 'in ternationaal belang' is. Er broe den alleen al zo n 100 vogel soorten. Ook is Berkheide een belangrijk rust- en voedselge- bied voor trekvogels en 'overwinteraars'. De particuliere gedeelten van Berkheide zijn enige tijd gele den al aangewezen als 'natuur monument'. Er loopt overigens nog een bezwaarschriftenproce dure bij de Raad van State van enkele grondeigenaren, waar onder de gemeente Katwijk en enkele inwoners van Wasse naar. Zij voelen zich door de aanwijzing tot natuurmonu ment belemmerd in het gebruik van 'hun grond'. De twee belangrijkste 'gebrui kers' van Berkheide. de recrean ten en het waterwlnbednjf van de EWR. vormen Hym OOk een bedreiging voor het duinge bied. Door de aanwijzing tot staatsnatuurmonument kan het behoud of het herstel van het natuurschoon beter worden ge waarborgd. Voor het hele duin gebied tussen Den Haag en Kat wijk dient een plan te worden opgesteld met voorwaarden voor het toekomstig beheer. Eén van de voorwaarden om de natuurwaarden van het gebied te herstellen, is het terugbren gen van de natuurlijke water huishouding. Dat is mogelijk door de huidige methode van waterwinning via de zogenaam de oppervlakte-infiltratie waarbij rivierwater in meertjes wordt gepompd, het vervolgens door het duinzand wordt gefil terd en opgevangen in trans portleidingen ia wrvangMi door diepte-infiltratie. Daarbij wordt het WUM m diepere grondlagen gebracht, zodat de wlnactivlteitcn vrijwel onzicht baar 7.11n De EWR is momen teel al bezig met een proef met diepte-infiltratie. Zolang er nog sprake is van oppervlakte-infiltratie wordt ook een groot aantal eisen ge steld om de schade aan de na tuur zoveel mogelijk te beper ken. Ook zou de EWR de grond waterstanden zodanig moeten manipuleren dat de natuurlijke schommelingen zoveel mogelijk worden nagebootst. Dat bekent een hogere waterstand in de winter en een lagere in de zo mer. Deze omstandigheden zijn nodig om de bijzondere plan tengroei in de vochtige duin valleien terug te brengen. Op plekken waar de waterwinning wordt stopgezet kan de natuur zich volgens de beheerders vol ledig herstellen. Utopia maakt zich op voor nieuw onderkomen Vertegenwoordigers van de Lions overhandigen de leskist aan medewerkers van de Heemtuin. FOTO JAN HOLVAST KORTWEG Postzegel ruil beurs De Postzegelvereniging Valken burg aan den Rijn houdt van daag een ruildag van 10.00 uur tot 16.30 uur in de bovenzaal van de hervormde kerk aan het Castellumplein 1. Voor niet-le- den is de toegang 1,50 gulden, leden kunnen gratis naar bin- Bibliotheek In de bibliotheek van Lisse aan de Nassaustraat is nog tot en met zondag de tentoonstelling "Wonen in Lisse circa 100 jaar geleden' te zien.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17