Leiden Regio Gemeente grijpt in op Vlietpark EiMJt Achter de muziek aan Studenten bieden excuses aan 'Naar Moskou en dan slavistiek studeren Parende karpers trekken veel bekijks LVC: liefst onder dak in Sleutelhof-project 'Schooltelevisie' voor artsen van start in AZL 12 ZATERDAG 23 ME11992 13 EMIEl FANGMANN ROVKlOWR W M RQtVOtT lOMAN lE£IMANS ERNASTRAATSMA GERT VISSER 'CMC i B reestraat si f- Do B reestraat is de- I D ze maand precies vijf iaar afgesloten voor auto's, maar volgens de winkeliers heeft dat weinig opgeleverd Hoogheemraadschap herstelt rioolgemaal Gemeente en hoogheemraadschap hebben gisteroch tend ingegrepen op het recreatieoord Vlietpark, waar het rioolgemaal al enkele dagen buiten gebruik was. De pomp viel begin deze week door een storing uit en de ei genaar had hem niet laten maken. Gisterochtend werd deze hersteld en weer aangezet. leiden. gert visser De bewoners van de recreatie huisjes in het Vlietpark, die al geruime tijd ruzie hebben met eigenaar T. Laken, deden dins dag bij de politie aangifte om dat zij meenden dat de pomp opzettelijk was uitgezet. Ook bij de gemeente en het hoogheem raadschap kwamen veel klach ten binnen. ,,We hebben tot op heden ge tracht om buiten de ruzie tus sen de eigenaar en zijn huur ders te blijven, maar de situatie werd onhoudbaar", zegt ge meenteambtenaar L. Lamers. Hij en zijn collega's troffen op het recreatiepark rioolputten aan die 'barstensvol' zaten. Een De twee studenten die in de nacht van woensdag op don derdag probeerden de we reldbol op het dak van het gebouw van het Leidsch Dagblad mee te nemen, heb ben hun excuses aangebo den. Het duo, 21 en 24 jaar oud, meldde zich gistermid dag bij het LD-pand aan de Witte Singel met een bos gele gerbera's. „We lopen regelmatig hier langs het pand met die we reldbol. Afgelopen woensdag kwamen we uit de kroeg en besloten we om te proberen de bol mee te nemen naar ons huis", aldus j. Duindam. Zijn maatje H. van Hilten valt hem bij: „We waren niet meer toerekeningsvatbaar en zullen alle schade vergoe den." De studenten kwamen in hun poging de globe als tro fee mee te nemen niet verder dan het balkon, waar een ruitje sneuvelde. De politie kwam omstreeks 2i00 uur langs en rekende de twee ge veltoeristen i\^ aantal bewoners loosde afval water op de naburige sloten. „Gezien het milieu en de volks gezondheid kon dit niet lan ger", zegt Lamers. Donderdag brachten de amb tenaren een eerste bezoek aan het Vlietpark en sommeerden Laken het gemaal te laten ma ken. „De eigenaar heeft zich zeer coöperatief opgesteld zegt Lamers. „Na overleg met zijn advocaat is er een monteur gekomen en gisterochtend heb ben we vastgesteld dat het weer werkte. Als hij echter niet had meegewerkt, hadden we politie- dwang gebruikt." Het hoogheemraadschap en de gemeente hebben aangekon digd het Vlietpark aan de Vliet- weg nauwlettend in de gaten te houden. „We zitten er boven op", aldus Lamers. Het incident met het rioolge maal is het zoveelste van de af gelopen maanden. De ruzies tussen bewoners en eigenaar zijn vorig jaar begonnen na on enigheid over een huurverho ging. De huurders weigerden die te betalen, waarna Laken stroom en water afsloot. Na een kort geding, dat de huurders wonnen, werden elektriciteit en water begin maart opnieuw aangesloten. Ook over de beta ling van een nieuwe riolering en het ophalen van afval ruziën beide partijen al geruime tijd. De huidige riolering is verou derd en heeft onvoldoende ca paciteit. De eigenaar wil dat de huurders meebetalen aan de kosten van vervanging. Deze hebben dat tot op heden gewei- gerd. De hoogoplopende menings verschillen hebben er de afgelo pen maanden meermalen toe geleid dat de politie tussenbeide moest komen. leiden» Bijna 500 kinderen marcheerden gis teravond achter de muziek aan op weg naar de Groenoordhallen. Tien muziekkorpsen en acht basisscholen hebben de afgelopen we ken gewerkt aan het 'toeterfeest' waarbij leer- de toeterroutelied uitgevoerd. Het project lingen les kregen op slag- en blaasinstrumen- werd voor de eerste keer in Leiden gehouden, ten. Gisteravond vond de finale plaats en werd de toeterroutedans en het ingestudeer- toto LOt* zuydirduin Opslag dicht si "i Geheel onverwacht I heeft de gemeente Voorschoten de opslag voor hulpgoederen aan Polen gesloten. Een schan de. zeggen vrijwilligers AZL koopt 50 plaatsen voor kinderopvang Het Academisch Ziekenhuis Lakten i AZL) koopt 50 kind plaatsen bij de centrale organi satie kinderopvang Leiden ii iki iteannee it net i eidae ziekenhuis van alle Nederlandse instellingen in de zorgsector de grootste afnemer van kindplaat Voor de groepsleidsters van de eigen HnoBropvang, ftp Oogappel, is volgens AZL-voor lichter D. Ketting een bevredi gende oplossing gevonden' 7i| blijven in dienst van het AZL. maar worden uitgeleend aan de COKL, die tal van kinderdag\ er- blijven in de Sleutelstad be stiert. Als zij van functie veran deren. bij voorbeeld hoofdleid ster worden, komen ze in dienst van de COKL. Het AZL zocht al een tijdje naar mogelijkheden om de kin deropvang voor de werknemers fiks uit te blokten De 22 Ui11 plaatsen van De Oogappel schieten te kort. De contacten met de COKL dateren van eind vorig jaar. Het ziekenhuis zat te springen om vijf kindplaatsen en is zeer goed te spreken over 'de buitenge woon behulpzame opstelling' van de COKL Marije van den Berg (17) nog te jong voor kleinkunstacademie Lustrum Meibockbierfeest Enkele honderden karpers trok- I ken gisteren bij de Rijn en I Schiekade veel bekijks. De vis- sen trekken elk jaar rond deze tijd naar ondiep, warm water om te paren. Het leverde voor de vele belangstellenden aan de oever een prachtig schouwspel op. Door de zonneschijn is het I mogelijk om ver het water in te kijken. De mannetjes, waarvan sommige volgens kenners een gewicht van 22 pond benade ren, vechten om een vrouwtje. De strijd gaat er soms verhit aan toe, zodat de vissen boven het wateroppervlak komen. Vissers die denken een ge makkelijke prooi te hebben, ko men bedrogen uit. De dieren hebben door de vele planten in het water meer dan voldoende voedsel. Daarbij hebben ze mo menteel andere dingen aan hun hoofd. Ervaren vissers weten te vertellen dat alleen in de avonduren nog wel eens een karper wil bijten, op. het mo ment dat de paringsdriften een beetje zijn geluwd. leiden eric jan weterings Ze deed gistermiddag eindexa men Engels aan het Leids Ste delijk Gymnasium en ze praat veel en snel. Een monoloog van de 17-jarige Marije van den Berg: „Ik heb dit jaar nog veel din gen gedaan naast het gewone schoolwerk en eigenlijk is dat niet de bedoeling de 6e klas, maar gelukkig is het allemaal goed gegaan. Vorig jaar heb ik samen met een jongen de Sint show geschreven en geregis seerd: het is de bedoeling dat de zesde klas ieder jaar op 5 de cember iets doet om de school te vermaken met zang, dans en toneel. We hebben dit jaar gekozen voor een beetje vaag thema, na melijk dat Sinterklaas bijna dood zou zijn en dat er een op volger zou moeten komen. We hebben een lijstje gemaakt van wereldproblemen en er een aantal gebruikt om het thema uit te werken. Zo hadden we hadden een homo-Sint en een milieu-Sint, we hebben zelfs Marx en Lenin er nog bij ge haald Het was erg leuk om te doen, maar het heeft me wel novem ber en de helft van december gekost. Dat was niet zo erg, want de tweede tentamenperio de was pas begin januari en toen is alles gelukt. De weken daarvoor moest ik wel erg hard werken. Het laatste schoolon derzoek was helemaal geen pro bleem. Dat waren allemaal mondelingen en ik roer mijn mondje wel. Aan het einde van de Hoge- woerd, nabij café Plantage, wordt vandaag het vijfde Mei- bock-bierfestival gehouden. Een groot terras, diverse bandjes en natuurlijk Meibockbier zijn de hoofdonderdelen van het eve nement dat zijn eerste lustrum viert. Het festival werd tijdens de pinksterdagen van 1988 voor het eerst gehouden door kroeg baas Hans van der Reijden. Hij kwam op het idee een speciaal festijn te houden omdat mei- bock traditioneel de laatste biersoort was die door brouwers werd vervaardigd voor de zo merstop. Ook de toenemende interesse van de consument voor allerlei soorten bier, deden de café-eigenaar besluiten tot het houden van het feest Hoewel de Plantage inmid dels van eigenaar is veranderd Ben i uyta nam het aft ova - is het festival blijven bestaan Vandaag treden vanaf drie uur bandjes ab 'ifg Bffl) da Ba by's' en 'de Blue Band' op. Op de grill liggen spare-nbs en uit het fust stroomt Bockbier tot half negen. RHa 4mm. xSBÊHSK .^SSSfrm Marije van den Berg (17), een spraakwaterval met een drukke agenda. Bègin februari hadden we e musa-skias-avond (muziek toneel), waarop leerlingen v Naam: Marije van den Berg Vak: Engels (vwo) Vooraf „Je weet wel waar je aan toe bent, vanaf de vierde klas hebben we steeds geoefend met dezelfde soort teksten. Ik verwacht een tekst over de National Health Care en iets over het Britse erf goed. die onderwerpen zijn zo n beetje standaard. Dit jaar zal er wel iets over Europa bij zitten. Ik verwacht verder geen proble men. ik sta een 8,4 gemiddeld." Achteraf „Het klinkt misschien heel cliché, maar het was makkelijk. Hier is niemand op gezakt. Ik denk dat dat ik vijf of zes fouten heb van de vijftig vragen en daarmee'heb ik misschien net mijn doel bereikt, een 8.6. Dan heb je een 9 op je eindlijst. Er zat inder daad een vraag bij over de National Health Care. maar over het Britse erfgoed en Europa werd niks gevraagd. We hadden er 2.5 uur voor. maar iedereen was binnen de tijd klaar. Daarna heb ik heel bewust voor de laatste keer de deur achter me dicht getrok ken: ik ben er nu echt van af." alles doen. Ik heb voor die avond een conference geschre ven over het zesde-klas-gevoel, want dat vind ik allemaal wel meevallen. Ik heb het Doe Maar-nummer 'Is dit alles' ge bruikt, dat heb ik omgewerkt tot 'Was dat alles'. Die conference is gelukkig goed ontvangen, ook al was er maar weinig publiek. Van tevoren was ik wel ze nuwachtig voor het examenjaar, maar als je er eenmaal inzit gaat het wel. Gelukkig kan ik niet meer zakken, maar ik kan me voorstellen dat de mensen voor wie het er om spant wel nerveus zijn. Voor bepaalde vakken, zoals Nederlands, wil ik een hoog cijfer halen, gewoon uit eergevoel. De meeste vakken kunnen me niet zoveel schelen, een voldoende vind ik best. De hele examensfeer vind ik heel gezellig, het is mooi weer en iedereen zit hier in het gras met elkaar over van alles te klet sen. Het is jammer dat dat er nu pas van komt, maar ja. mis schien is dat ook wel een beetje het ontladen van de spanning. In de eerste en tweede klas vond ik het helemaal niet leuk. Ik was een beetje de pispaal van de klas en bijna was ik van school gegaan. Na de derde is dat bijgetrokken, ik leerde an dere mensen kennen, ik heb veel aan schooltoneel gedaan, dat was allemaal dikke pret. De sfeer op school is altijd heel goed geweest. Wc hebben per jaar een grote groep leerlin gen die hetzelfde programma volgt en ik denk dat dat toch wel een groot verschil is met een grote scholengemeenschap waar iedereen verschillende vakken heeft. Aan de ene kant is het jammer dat de schooltijd vooihii is. maai na 'ai m-h is het ook wel weer leuk om iets anders te gaan doen. FOTO» JAN HOL vast Ik ga eerst een half jaar wer ken en een beetje studeren en dan ga ik in februari drie maan den naar Moskou. Daarna wil ik een jaar Slavistiek studeren en dat afronden met een studie al gemene literatuurwetenschap Maar misschien ga ik nadat ik mijn propedeuse heb gehaald ook nog wel auditie doen op de kleinkunstacademie. Daar voel ik me nu nog te jong voor en over twee jaar ben ik nog pas 19." LIIDEN KAREN TANGEL Een speurtocht van het Leids Vrijetijds Centrum (LVC) naar een nieuw onderkomen in de stad is tot nu toe zonder resul taat gebleven Hel LVI moei Plaatsmaken voor een luxe win- elcentrum aan de Breestraat. maar onduidelijk blijft waar het naar toe kan. Een van dc locaties die in aanmerking komen, is de brandweerkazerne aan dc l.an- gebrug. Volgens staflid Carola Eppink is deze echter nog lang niet geschikt voor gebruik door het LVC. Zij meent dat er een fikse verbouwing moeten plaatsvinden voor het pand echt geschikt is. Ze schat dat dat zo'n 1 a 2 miljoen gaat kosten. De brandweer zelf zou best van de l^ingebrug willen ver dwijnen om te verhuizen naar een te bouwen kazerne nabij het sportpark aan de Voorscho- tcrweg. Dat plan is tot nu toe te duur gebleken. Een ander pand dat aantrek keBjk li «ooi hul ut Is nH Trianon Theater aan de Rrec- straat. Maar ook dat heeft nade len. Eppink: „De bioscoop is in particulier bezit en een ontcige ningsprocedurc duur! vi|f jaar Bovendien is het pand erg slecht onderhouden, dus ook daar zou het nodige gedaan moeten worden Het LVC heeft zoveel functies, die moeten alle maal in een pand nndcrgr- Bracht kunnen worden." Het liefst echter zou het LV( in het prestigeuze Slcutclhol project ingepast worden. „Het project voegt winkelen en cul tuur samen, waarom mogen wij daar dan niet bij?" aldus Ep pink. Een onderzoek dat de ge meente van plan is in te stellen naar het eventueel integreren van het LVC in de Stadsgchoor zaal is volgens Eppink bij voor baat zinloos, omdat dan alle LVC-actlviteitcn van elkaar ge scheiden worden. Dat wil Ep pink niet IfIDfN ANP Voorlopige uitslagen ENGELS VWO 1 B; 2 B; 3 A; 4 B; 5 A. 6 A; 7 C; 8 A; 9 A; 10 D: 11 A. 12 A. 13 C; 14 B 15 A; 16 A; 17 B: 18G; 19 A; 20 B; 21 A; 22 C; 23 B 24 D; 25 C; 26 B; 27 D; 28 B 29 C; 30 A. 31 C; 32 B. 33 B 34 C: 35 A; 36 C. 37 B. 36 B 39 A. 40 A 41 B; 42 B 43 R 44 B. 45 B. 46 C; 47 B 48 C. 49 C; 50 A. In het Academisch Ziekenhuis Leiden is dinsdag de eerste uit zending van Eurotransmed tc zien. Dat is een sene tv-pro- gramma's op het gebied van post academisch onderwijs in dl geneeskunde, die door satel lietverbindingen in een groot amri tettteo M zien is. Euro transmed is een initiatief van de Icidse hoogleraar prof.dr. H. Verbeek. Het l^idse ziekenhuis is het eerste in Nederland, dat appa ratuur heeft geïnstalleerd voor dc ontvangst van de program ma's. De eerste uitzendingen komen op 26 mei cn op 9, 16 en 23 juni en 7 juli vanuit een stu dio in Londen en via worden via Olympus of Eutclsai-satelliet doorgestuurd naar dc aangcslo ten ziekenhui/en in Europa. Al honderden ziekenhuizen in Eu ropa kunnen dc programma's van Eurotransmed ontvangen. Dc eerste uitzending gaat over de behandeling van hart en vaatziekten. Daaraan werkt ootemvè DorftdW Bflhflj mcr. Nobelprijswinnaar in 1985. mee. Tijdens de programma's kunnen kijkers recntstrceks vra gen stellen aan dc docenten In september verzorgt Eurotrans med vanuit Amsterdam een li ve uitzending OVVI mMg darm- m kmuciim J

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 13