INBRAAK PREVENTIE Gelegenheid maakt de dief a Is uw garagedeur tot de tanden gewapend? KLUIZEN EN BRANDKASTEN BIED INBREKERS GEEN KANS! □D totaalkantoor (gcwynon Inbraakpreventie laat vooral in vakantieperiode nog zeer veel te wensen over lederland is voordeurgek. Vrijwel iedereen zorgt ervoor at de voordeur voorzien is van een enorm slot zonodig iet extra kettingen, maar dan houdt het met de beveili- ing op. Raampjes worden opengelaten, de achterdeur (leeft een rottig slotje en de vensters zijn zó uit hun kcharnieren te tillen. Nog niet de helft van de Nederlan ders neemt de noodzakelijke maatregelen om inbraak te jïoorkomen. conclusie is van A. Kuijt, me- verker criminaliteitspreven- bij de gemeentepolitie Lei- t. Beveiliging van huis en laard tegen insluiping en in- iraak is altijd nodig, maar met akanties in het vooruitzicht het volgens Kuijt al helemaal ladzaam het huis door te lich ten op 'aantrekkelijkheid voor ibrekers'. De politieman schudt mee warig het hoofd als hij een voor beeld aanhaalt uit de enorme hoeveelheid fouten die wordt (gemaakt. „Op vakantie gaan en dan een raampje open laten jstaan omdat het anders muf wordt, de sleutel op het richeltje omdat dat makkelijk is voor de buren, alle planten weg, de an- itieke staartklok pal voor het iraam. Het gebeurt allemaal nog steeds en niet zelden ook." Kuijt gaat al jaren 'de boer op' een scala aan adviezen over iliging. .Alleen door je loorlopend bewust te zijn van veiligheid en alles wat daarmee te maken heeft, kan je je huis goed beveiligen." Hij geeft een voorbeeld van de noodzaak jniets over het hoofd te zien: „Een familie had keurig alle deuren voorzien van goede slo- iten, de sleutel lag niet op het ri- jcheltje en de buren hielden het huis in de gaten. Er lag wel een 'ladder voor het raam. Vanwege ide lengte kon het ding niet in de jschuur. Voor de inbreker een Jkoüd kunstje om de trap tegen de gevel te zetten en alsnog zijn slag te slaan." Kuijt raadt iedereen die zijn of haar huis wil beveiligen aan eens buiten de woning te gaan staan en zich in te beelden dat hij of zij inbreker is. Is van bui tenaf een fikse buit te zien hoe is deze te grijpen? Het gaat niet alleen om echt dure dingen: ook dingen met een emotionele waarde moeten goed worden opgeborgen. Een ritje door de wijk en nagaan of je kan zien dat de bewoners op vakantie zijn, werkt heel verhelderend. Hoe zie je dat iemand weg is? Als je dat weet, kun je dat in elk geval voorkomen", zegt Kuijt. Beveiliging telt drie aspecten: organisatorisch, bouwkundig en elektronisch. Het laatste, de passing van elektronische be veiligingsmiddelen zoals inge wikkelde alarminstallaties, genlijk alleen nodig bij grote vermogens. Organisatorisch en bouwkundig de zaakjes goed re gelen, is voor iedereen noodza kelijk, vindt Kuijt. Overigens hebben naar zijn idee ook stedebouwers en ar chitecten een taak in de beveili ging van ons goed. „Steeds meer wordt bij de aanleg van een wijk al rekening gehouden met de inbraakkans. Achteraf weggetjes, verscholen hoekjes en mooie vluchtwegen werken criminaliteit in de hand. Dat moet je dus voorkomen". Het eerste onderdeel van de beveiliging, met organisatori sche maatregelen de inbraak kans verkleinen, spreekt de meeste mensen wel aan, denkt de politieman. „Die maatrege len kosten namelijk geen geld". De voorbeelden van organisato rische maatregelen die hij noemt, lijken zwaar overdreven te zijn. Dat je moet weten wie een sleutel van je huis heeft en dat er geen touwtje uit de brie venbus mag hangen, is iedereen toch wel bekend? De praktijk blijkt minder rooskleurig. „Ik tref nog steeds bloempotten naast de achterdeur aan waar de sleutel onder is gelegd". Huizenhoog gras De buren of anderen die het huis verzorgen, hebben een cruciale taak bij de 'voorkoming misdrijven', stelt Kuijt. Te be ginnen met de tuin. Inbrekers kennen veelal hun pappenhei mers. Als een tuintje er het hele jaar door keurig uitziet en in de vakantie er opeens huizenhoog gras en velden vol onkruid staan, dan begrijpt de inbreker best wel dat de bewoners op va kantie zijjn. „Vraag de buren dus een keertje te maaien", luidt zijn advies. De post mag niet achter de deur blijven liggen, dat is velen wel bekend. Met de rest van de afhandeling van de post worden vaak fouten gemaakt. „Niet zel den ligt een enorme stapel post voor het grote raam op de tafel. Of de inbreker maar even wil opmerken dat de bewoners niet thuis zijn", constateert Kuijt. De post achter de deur weg, en uit het zicht dus. Een donkere woning is een verlaten woning. Met tijdscha- kelaars zijn lichten aan en uit te doen. Is dat in een tijd van milieubewuistzijn en energiebe sparing wel te doen? Weldege lijk, denkt Kuijt. Niemand zegt dat de waaklampen geen spaar lampen mogen zijn. Heel belangrijk bij de organi satorische maatregelen is ook het registreren van dè eigen dommen. Dat hoeft niet bij elk ontbijtbordje of elke bloempot, maar dingen van enige waarde kunnen maar het best geregi streerd worden. Registreren van eigendom men is opschrijven wat je in huis hebt en op de eigendom men schrijven dat ze van jou zijn. Van de radio, televisie, het sieraad of alle andere dingen van waarde schrijf je op welke type het is, wat de nummers zijn en eventuele andere be langrijke kenmerken. „Daar komt dan nog het mer ken van de spullen bij. Er be staan speciale pennen met on zichtbare inkt waarmee op alle spullen postcode, huisnummer en de aanduiding NL kunnen worden geschreven. De inkt is met blauw licht zichtbaar te maken. Watervaste inkt of kras- pennen kunnen ook voor het merken worden gebruikt", legt Kuijt uit. Wat voor nut heeft het op de spullen je postcode te schrijven. Gejat is gejat, daar helpt geen postcode of huisnummer aan. Daar is Kuijt het niet helemaal mee eens. De heler, de verkoper van gestolen spullen, loopt makkelijker tegen de lamp als hij een radio of televisie te koop aanbiedt waarop een postcode van een ander staat afgebeeld. „Bovendien maakt merken het mogelijk dat we, als we een par tij gestolen goederen aantreffen, deze teruggeven aan de recht matige eigenaar." Vloek en zucht Van de organisatorische naar de bouwkundige maatregelen. „In brekers willen maar een ding. Snel en onzichtbaar naar bin nen, de spullen in een vloek en een zucht bijeen graaien en als de wiedeweerga weer naar bui ten", zegt Kuijt. Ramen en deuren moeten, om de inbreker het in elk geval moeilijk zo niet onmogelijk te maken, van fatsoenlijk hang- en sluitwerk zijn voorzien. Het gaat te ver alle types voor het voet licht te halen. „In elk geval moet gebruik worden gemaakt van sloten en hangwerk dan ge keurd is en het zogeheten NEN- merk heeft. Bij het politiebureau is een prima folder te krijgen over alle soorten sloten en scharnieren, dievenklauwen en hangwerk. Als mensen er dan nog niet kunnen beslissen, is Kuijt altijd bereid vragen te beantwoorden. „Komen we er met een foontje samen niet uit, dan nen we ook langskomen." Huizen zijn duur. televisies, radio's, video's, antieke klokken en gouden sieraden ook. Het verlies van een fotoboek of een klokje dat je van oma hebt ge kregen, is niet in geld uit te' drukken. Al met al voor Kuijt voldoende reden een paar cen ten in de beveiliging van een huis te steken. Echt 'een paar centen' zijn het niet. Een eenge- tele- zinswoning die van slechte slo- kun- ten en raamsluitingen is voor zien, goed beveiligen kost al gauw 600 gulden aan materiaal. Daar komt dan nog eens het ar beidsloon bij. Een portiek-wo ning kost een gulden of twee honderd. Veel geld. dal geeft Kuijt toe. maar een inbraak kost meestal meer. „En dan hebben we het nog niet eens over de emotionele schade". Op reis moet je ook de nodige voorzorgmaatregelen nemen. Geen spullen in de auto of de boot laten liggen, paspoort en cheques altijd bij je houden, geen vreemden zomaar vertrou wen en je in elk geval niet inla ten met ongure rvpes. Vakantie moet een lekkere tijd zijn. Voor een deel heeft de vakantiegan ger dat zelf in de hand. „Maak van achterblijvers geen spoor zoekers. zorgt voor jezelf en zorgt voor je spullen. Bij twijfels over de veiligheid van het huis, de boot of jezelf kun je bij ons altijd met vragen terechtbe sluit Kuijt. A.Kuijt is medewerker v gelen. r criminaliteitspreventie en altijd gaarne bereid om voorlichting te geven c DE POLITIE ADVISEERT "DOE IETS OM DE KANS OP INBRAAK TE VERKLEINEN" Wolfslag geeft een duidelijk antwoord op de vraag: hoe bescherm ik optimaal onvervangbare zaken tegen brand en inbraak? Ruime keuze uit brandkasten, kluizen, inbouwkluizen en vloerkluizen. Lammenschansweg 141d. 2321 HS - Leiden. Tel. 071 - 323202 - Fax. 071 - 323244. van den heuvel s/s glas GLAS-GROOTHANDEL Rooseveltstraat 38 3221 BM Leiden Tel.: 071-769208 Fax: 071-769701 maakt deel uit van de Saint-Gobain/Saint Roch groep Levering van/advies over veiligheidsglassoorten: gelaagd glas gehard glas draadglas kunststof beglazing brandwerende beglazing SP BEVEILIGING erkend lid VEB Op vakantie zonder zorgen over inbraak in uw wo ning? Dat kan' Zelfs voor enkele weken installeert SP BEVEILIGING bij u een alarmsysteem voor een betaalbaar bedrag. Via een alarmcentrale wordt uw huis 24 uur per dag bewaakt. Bel voor vrijblijvende informatie 02521-20813. Betje Wolffstraat 14 - 2162 KB Lisse Fax. 02521 14807. Uw huis is afdoende beveiligd, maar hoe safe is uw garagedeur? Een gewone kantel- deur is simpel te kraken... Maar eenCenturior deur niet! Een automatische Centurion garage deur heeft géén handgrepen, géén sloten en géén kwetsbare kunst stof slotjes onder aan, die je met 'n schroevedraaier zo open wipt. Voorzien van een afstandbediening rolt de Centurion deur automatisch open en dicht. Beklemd raken is niet mogelijk. Ikwil zeker weten want hij lóópt bij enige weerstand gelijk weer terug. Hij is geruisarm. perfect geïsoleerd en sluit rondom af door middel van kunststof tochtprofielen. Hij is boven dien stijlvol en wordt nauwkeurig op maat gemaakt Vervaardigd uit de beste houtsoort die er is; Redwood, gekweekt in Californie Handig en object Vragenformulier lei precies waarop u moe bij de aanschaf var garagedeur Tot slot nog dit. Weet u wel waarop u allemaal moet letten wanneer u een nieuwe garagedeur gaat aanschaffen? Misschien niet Dat is begrijpelijk, want zo n garage koop je maar één keer in je leven. ,j Om u te helpen hcefl Centunon een speciaal Vragenformulier opgesteld Vraag het aan door middel van onderstaande coupon. Bellen kan ook (gratis): 06-0224040 >S Opsturen in enveloppoaizegel hooft nie Centunon deuren h v AntwoordnumnM Bellen kan ook «gratis» 06-0224040 Fax

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 9