Navo steekt grens over Carrington vreest dat oorlog overslaat naar Kosovo Buitenland Oefenen met namaak Acties van doodseskaders Israël vastgelegd op film Britse Lagerhuis stemt in met 'Maastricht' Troepen Turkije en GOS paraat wegens strijd in Nachitsjevan Israëlische aanval Hezbollah Gegijzelde Bosniërs met VN op weg naar Split VRIJDAG 22 MEI 1992 Apa FMlOB Prpw Deutsche Presse Vcrtur CPD GcneensctwppeVce PenAemt Dag van de Haat in Cambodja kompqng thom Een Cambodjaanse vrouw plaatst een offer in een urn in het kader van de Dag van de Haat. Deze dag markeert het begin van het schrikbewind van de Rode Khmer, foto epa Op één dag 25 executies in China peking In de zuidelijke Chinese provincie Guangdong zijn op een dag 25 drugssmokkelaars, verkrachters en andere crimine len geëxecuteerd. Dat heeft de Kantonese krant Yangchenggiste ren gemeld. Onder de geëxecuteerden bevonden zich twee in woners uit Hong Kong die veroordeeld waren wegens drugs smokkel. Executies in China worden voltrokken door middel van een kogel in het achterhoofd. 'God zowel mannelijk als vrouwelijk' londen Christenen moeten worden aangemoedigd God moe der te noemen. Dat staat in een gisteren verschenen rapport van de Britse Methodistenkerk, waarin een op de man gerichte sa menleving als een grove zonde wordt veroordeeld. Het rapport beveelt de kerk aan God zo te omschrijven dat zowel mannelijke als vrouwelijke beelden op hem van toepassing zijn. Moordenaars Schleyer eindelijk bekend stuttgart Vijftien jaar na de moord op Hans-Martin Schleyer hebben de autoriteiten de RAF-leden geïdentificeerd die de Duitse werkgeversvoorzitter destijds hebben vermoord. De twee zijn: Stephan Wisniewski en Rolf-Clemens Wagner. Beide zitten reeds levenslange gevangenisstraffen uit wegens l Scholier stikt tijdens eetwedstrijd dekalb Een 17-jarige scholier uit de Amerikaanse stad Dekalb is gestikt terwijl hij zijn klasgenoten wilde demonstreren hoe snel hij kon eten. De 110 kilo wegende tiener had met klasgeno ten een weddenschap afgesloten wie het snelst een boterham naar binnen kon werken. Maar nadat hij de boterham bijna in zijn geheel in zijn mond had gestopt, verslikte hij zich en stikte. In cel wegens omstreden column kuwayt-stap De journalist Fuad al-Hashem van de Kuwaytse krant Sawt al-Kuwayt heeft gisteren gezegd dat hij het religieuze fundamentalisme in zijn land zal bestrijden door een gevange nisstraf uit te zitten die hij kreeg opgelegd wegens kritische uit latingen over de islam. Al-Hashem werd woensdag veroordeeld tot drie maanden cel wegens het aanzetten tot losbandigheid in twee columns die hij in november schreef. Eik Robin Hood gekloond londen De Major-eik, een eeuwenoude boom die vaak,in ver band wordt gebracht met Robin Hood, is gekloond door een be drijf dat hoopt kleine Major-eikjes te kunnen verkopen. De eik staat in Sherwood, het bos in het Engelse graafschap Notting hamshire waar Robin Hood zijn avonturen beleefde. De boom is 24 meter hoog, heeft een omtrek van 11 meter onderaan de stam en een spanwijdte van 73 meter. 'Advertentie over abortusklinieken niet in Ierland' dublin ap Het Britse dagblad 77te Gu ardian is gisteren niet uitge bracht in Ierland omdat het een paginagrote advertentie bevatte voor abortusklinie ken in Groot-Brittannië, compleet met telefoonnum mers van zeven klinieken. De Ierse wet verbiedt publicaties over abortusklinieken. In hei verleden zijn de meeste Britse uitgevers een confrontatie uit de weg ge gaan door dergelijke adver tenties te schrappen uit de oplage die voor Ierland be stemd was. "Hoofdredacteur P. Preston van The Guardian ontkende dat het de bedoe ling zou zijn geweest met de advertentie „de Ierse open bare mening over deze zaak te testen". Ierland heeft de strengste abortuswet van Eu ropa, die alleen gebruik toe staat van de zogenoemde 'Morning-Aftemir. waarmee een zwangerschap binnen 72 uur kan worden afgebroken De Ierse premier Reynolds heeft voor november een re ferendum over abortus uitge schreven. De Ierse abortus wet staat op gespannen voet met het verdrag voor een Eu ropese politieke en economi sche unie. peking Leden van het Chinese Volksleger houden schietoefeningen in de kazerne die zich in de Verboden Stad bevindt De oefeningen worden uitgevoerd met namaakpistolen. foto fpa Bondgenootschap 'huurlingvan CVSE De Navo stelt zich als 'huurling' beschikbaar aan de Con ferentie voor Veiligheid en Samenwerking in Europa (CV SE). Dat is volgens de zestien lidstaten noodzakelijk om dat de Navo in geval van nood een rol moet kunnen spe len bij het handhaven van vrede buiten de grenzen van de lidstaten. De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) zegt erin te zijn geslaagd terroristische activitei ten van Israëlische doodseska ders vast te leggen op film. PLO- woordvoerder Bassam Abu Sha rif liet gisteren weten dat kopie- en van de film naar leden van de VN-Veiligheidsraad en het Amerikaanse Congres zullen worden gestuurd. Hij zei dat de film onomstotelijk bewijs levert „van de terroristische activitei ten van deze doodseskaders". Volgens Abu Sharif heeft de Israëlische regering de eskaders samengesteld uit leden van de speciale eenheden en dragen de eskaderleden Arabische unifor men om te kunnen infiltreren in Palestijnse groepen in de bezet te gebieden. „Vervolgens ver moorden ze de activisten die zich verzetten tegen de bezet ting", zo zei hij. In de film is volgens Abu Sha rif te zien dat als Palestijnen verklede eskaderleden een huis van Palestijnen binnenvallen. Ook is te zien dat de eskaderle den op een gewonde Palestijn schieten. Het Israëlische leger geeft toe dat het gebruik maakt van spe ciale eenheden waarvan de le den, vermomd als Arabieren, jacht maken op militante Pales tijnen, maar ontkent dat deze opereren als doodseskaders. londen cees van zweeden correspondent Groot-Brittannië, de grootste dwarsligger tijdens de EG-top in Maastricht vorig jaar, heeft gis teren als eerste lidstaat het 'Ver drag van Maastricht' bekrach tigd. Het Lagerhuis stemde met overweldigende meerderheid voor het verdrag. Het waren grotendeels Conservatieven en Liberaal-democraten die voor stemden. De meeste Labour-af- gevaardigden onthielden zich van stemming. Het aantal te genstemmers bleef beperkt tot 92. De Britten wisten in Maas tricht twee belangrijke conces sies in de wacht te slepen, waar door het verdrag voor hen aan vaardbaar werd. Zo hoeven zij zich niet te houden aan het zo genoemde Sociale Hoofdstuk en behoudt het land zich het recht voor om in een later stadi um alsnog 'nee' te zeggen tegen het inwisselen van het pond sterling tegen de Europese ecu. Het is juist om deze twee re denen dat Labour zich keert te gen het verdrag. De socialisten vinden dat Groot-Brittannië geen uitzonderingspositie moet krijgen. Ómdat de regering in decem ber al de steun van het Lager huis had gekregen voor het on derhandelingsresultaat, was de stemming gisteravond een for maliteit. Spetteren deed het slechts even aan het einde van het debat toen de 'vader van het huis, Ted Heath, zich keerde te gen zijn partijgenoot en ex-pre mier Thatcher. Haar rede tij dens het Global Panel vorige week in Den Haag, waarin zij waarschuwde voor Duitse over heersing, noemde hij „bescha mend. Ik voelde plaatsvervan gende schaamte voor al dege nen die hebben geholpen bij de hereniging van de twee Duits- landen", aldus Heath. Armenië blokkeert verklaring CVSE moskou/ankara hans geleunse en frans van hasselt correspondenten Turkse militairen en grenstroepen van het Geme nebest van Onafhankelijke Staten (GOS) zijn gis teren in staat van paraatheid gebracht vanwege de aanhoudende gevechten tussen Armeniërs en Azeri's bij de Turkse grens. Volgens waarnemers ter plaatse beschoten Armeense militanten giste ren voortdurend stellingen in de Azerbajdzjaanse enclave Nachitsjevan op enkele kilometers van de Turkse grens. Een woordvoerder van de grenstroepen zei gis teren tegen verslaggevers dat het GOS-besluit een 'normale reactie' is op de intensievere grenspa- trouilles van de Turken. Hij meldde echter ook dat er geregeld overleg is tussen officieren van het GOS en Turkije. Gennady Boerboelis, persoonlijk adviseur van president Jeltsin, zei gisteren in de Armeense hoofdstad Jerevan geen gevaar te zien voor Turk se militaire betrokkenheid bij de gevechten tus sen de beide GOS-republieken. Boerboelis leidde een Russische regeringsdelegatie, waarvan ook de nieuwe defensieminister Gratsjov deel uitmaakte. Gratsjov noemde het idee van Turkse inmenging zelfs 'absurd'. De Turkse minister van buitenlandse zaken C^- tin, op bezoek in Georgië, waarschuwde Armenië gisteren dat hel onmiddellijk moet ophouden met het beschieten van Nachitsjevan. Hij zei dat Azerbajdzjan het slachtoffer is van Armeense agressie, maar liet zich niet eenduidig uit over eventuele Turkse wapenleveranties aan Azerbajd zjan. „Vraag liever waar de Armeniërs hun wa pens vandaan halen", was zijn repliek. Hajdar Aliejev, de president van Nachitsjevan. heeft gisteren gezegd voorlopig geen behoefte te hebben aan hulp van Turkse troepen. Het diplo matieke gewicht dat de Turkse leiders in de schaal leggen, is vooralsnog toereikend, zei hij. Armenië heeft gisteren een verklaring van de Conferentie over Veiligheid en Samenwerking in Europa (CVSE) tegengehouden waarin wordt op geroepen tot het respecteren van de territoriale integriteit van Azerbajdzjan. Besluiten van de 52 leden tellende CVSF. moeten eenstemmig worden genomen. Armenië was echter tegen. londen steve crawshaw the independent Lord Carrington, voorzitter van Europese vredes conferentie voor (het voormalige) Joegoslavië is bang dat de burgeroorlog zich snel zal uitbreiden naar Kosovo, de provincie met een Albaanse meerderheid in zuid-Servië. Daar willen de Alba nezen dit weekeinde vrije maar in de ogen van de Serviërs illegale verkiezingen houden. Kosovo is het werkelijke probleem. De Serviërs zullen de Albanezen rechten geven, maar zij zul len ze niet ten uitvoer brengen." zegt Carrington. In een gesprek met The Independent beschrijft hij de vooruitzichten op verbetering in Joegoslavië als „zeer somber". In zijn kantoor in Christie's in Londen straalt Lord Carrington een rustige char me uit, maar hij laat zonder omwegen weten dat het vinden van een oplossing een probleem is. De sombere verklaringen garanderen niet al te veel hoop: niettemin zijn er redenen genoeg om somber te zijn. Geplande besprekingen tussen Serviërs, Kroaten en moslims werden gisteren wederom uitgesteld toen bleek dat de Bosnische president, Alija Izetbegovic, om veiligheidsrede nen niet in staat was Sarajewo te verlaten. Lord Carrington, ex-minister van buitenlandse zaken en secretaris generaal van de Navo, meent dat niets doen in Joegoslavië .nog ondenkbaarder is dan wel iets doen ,.Er zijn drie keuzemogelijk heden. Je kunt het hen onderling laten uitvech ten, en zeggen „bekijk het allemaal maar Dat is onverantwoordelijk. Je kunt militair ingrijpen maar dat gebeurt niet. Of de derde mogelijk heid we doen wat we kunnen om druk uit te oefenen op de betrokken partijen," Die keuzemo gelijkheid wordt onderzocht door de diplomatie ke druk op Belgrado te vergroten; vorige week werden de EG-ambassadeurs teruggeroepen. Lord Carrington erkent dat slechts weinig pro blemen zijn opgelost, zelfs in die gebieden waar de strijd nu minder hevig is. De vredesmacht van de VN in oost-Kroatië bevindt zich in een gebied dat vroeger aan Kroatië toebehoorde maar dat nu door de Serviërs wordt bezet gehouden. Theoretisch gesproken heeft de VN nu de lei ding over oost Kroatië; in de praktijk is dit on waarschijnlijk. Zelfs nu nog worden Kroaten ver dreven, hoezeer ook tot ongenoegen van de VN- functionarissen. Zowel Servië als Kroatië beweert nu de rechtmatige eigenaar van het gebied te zijn. Ixird Carrington merkt op dat de VN „botweg hebben geweigerd" om in plaats van de vrede be waren meer te doen dan dat, namelijk vredestich- ten. Maar het ziet ernaar uit dat het proces van vredestichten zelf weinig kans heeft, wie er ook onderhandelt. Als er al enig vooruitzicht bestaat op het bereiken van een akkoord, meent hij dat dit alleen het gevolg zou kunnen zijn van „uitput ting en publieke opinie". Uiteindelijk zou volgens hem de rampzalige toestand van de Servische economie en de in flatie een rol kunnen spelen bij de instorting van het Servische moreel. „Je kunt nog een tijd lang geld blijven drukken Maar uiteindelijk komt toch de kruiwagen binnen." Voor het ogenblik lijkt de oorlog nog erger te worden. Meer dan 1000 mensen zijn de afgelopen weken in Bosnië omgekomen, en het aantal wreedheden blijft toenemen Het zoeken naar een blijvende oplossing in dit deel van de wereld is, hoe je hei ook bekijkt, een weinig benijdens waardige taak. vertaling momquf eogfwmont Mensen bekijken de ravage na de Israëlische aanval op Derdghaia, waarbij vijf burgers omkwamen. Onder hen waren vier kinderen. foto epa tel aviv ad bloemendaal correspondent Israël is gisteren een groot of fensief gestart tegen de pro- Iraanse Hezbollah in het zuiden van Libanon. Jachtbommen werpers en helikopters van de Israëlische luchtmacht voerden gisteren de hele dag aanvallen uit op onder meer shi'itische trainingskampen in de Beka'a Vallei. Ook de huizen van Hez bollah-leiders werden bescho ten. Bij de aanval zouden 12 mensen zijn omgekomen. Het belangrijkste doel van de Israëlische operaties is het aan tasten van Hezbollah's zelfver trouwen, dat aanzienlijk is ge stegen na een succesvolle actie tegen een positie van het pro- Israëlische Zuidlibanese Leger (SLA), eerder deze week. Daar bij kwam een soldaat om en werden vier militairen gevan gengenomen. Een van de doelen van de Is raëlische luchtmacht lag op nauwelijks drie kilometer van de grens met Syrië en de actie moet dan ook mede worden ge zien als een waarschuwing aan Damascus. Israëls minister van defensie, Moshe Arens, zei gisteren dat hij de Libanese regering en Sy rië verantwoordelijk houdt voor „recente terroristische activitei ten" omdat zij niets doen aan het inbinden van Hezbollah. Hij voegde er aan toe dat de Israëli sche luchtmacht aanvallen zal blijven uitvoeren „op alle be langrijke Hezbollah-doelen, of het nu gaat om commandan ten, terroristen of bases." Uit de hevigheid van de mili taire reactie blijkt dat de Israëli sche legerleiding de aanval op het Zuidlibanese Leger zeer ern stig opneemt. Het was voor het eerst in vier jaar dat Hezbollah- Strijders erin zijn geslaagd een positie van het SLA onder de voet te lopen. In Tel Aviv spreekt men van een Zuidliba nese 'blunder'. 'EG-grenzen open voor vluchtelingen De Bosnische vrouwen en kin deren die twee dagen lang wa ren gegijzeld door Servische mi lities in Ilidza, een voorstadje van Sarajevo, zijn gisteren vrij gelaten. Ónder escorte van twee voertuigen van de VN-vredes macht zijn zij in colonne ver trokken naar Split, aan de Adri- atische kust in Kroatië. Aan het alekoord over het ver trek van het konvooi ging over leg vooraf tussen de Australi sche kolonel John Wilson, die de VN-troepenmacht in Saraje vo leidt, en het nieuwe hoofd van de Servische eenheden in Bosnië, generaal Ratko Mladic. Daarbij werd overeengekomen dat twee VN-vrachtwagens met levensmiddelen toegang krijgen tot een Joegoslavische kazerne in het centrum van Sarajevo, en twee andere vrachtauto's met voedsel het vluchtelingenkon- vooi zouden bevoorraden. In Sarajevo, waar gisteren ook weer de hele dag werd gescho ten, zijn negen mensen omge komen. De toestand wordt met de dag dramatischer door het gebrek aan medicijnen, levens middelen en in sommige wijken door het uitvallen van de stroom en een tekort aan drink- Ruprecht von Amim, regio naal vertegenwoordiger van het Hoge Commissariaat van de Verenigde Naties voor de Vluchtelingen (UNHCR) in de Benelux en bij de EG, heeft gis teren de EG-landen opgeroepen de grenzen te openen voor de aanhoudende stroom Joegosla vische vluchtelingen. Volgens Von Arnim zijn al meer dan 1.3 miljoen Joegoslaven op de vlucht geslagen voor het oor logsgeweld. De F.G heeft gisteren haar be middelingspogingen voor een politieke oplossing voor de strijd in Bosnië-Hercegovina hervat. Alleen de Bosnische pre sident, de moslim Alija Izetbe govic, kon zijn land wegens de gevechten niet verlaten. De president liet zijn plannen om te komen vallen na een aan val woensdag op een konvooi van de VN-vredesmacht buiten de hoofdstad Sarajevo. EG-bemiddelaar Cutileiro wil doorgaan met besprekingen over de afbakening van gebie den voor de drie gemeenschap pen (Serviërs, Kroaten en mos lims) en de bevoegdheden van de centrale Bosnische overheid. brussel h. de bruun/h. gertsen correspondenten Voorwaarde is wel dat zoiets ge beurt onder het mandaat van de CVSE, waarbij 52 landen zijn aangesloten. Het bondgenoot schap moet van geval tot geval bekijken of het aan zo'n verzoek kan voldoen. Deelname aan mi litaire interventies zoals de Golfoorlog is niet aan de orde. Navo-secretaris-generaal Wömer heeft dat gisteren be kendgemaakt na een bijeen komst van de Noordatlantische Raad en de Raad van de West- europese Unie (WEU). Het was voor het eerst dat beide organi saties elkaar op een dergelijk ni veau troffen. Het principe-ak koord moft officieel nog wor den goedgekeurd op de verga dering van de Navo-ministers van buitenlandse zaken op 4 ju ni in Oslo (Noorwegen). Het is minister Van den Broek van buitenlandse zaken geweest die de Navo begin dit jaar op het nieuwe spoor heeft gezet. Bij CVSE-conferenties in Praag en later Helsinki kwam de Ne derlandse bewindsman met het idee om de Navo vredestaken te laten uitvoeren voor de CVSE. De organisatie van 52 lidstaten moet immers het forum worden waarin alle Europese landen, de Verenigde Staten en Canada hun onderlinge problemen be spreken. Van den Broeks idee werd meteen vrij enthousiast ont haald. Alleen de Fransen lagen lang dwars. Zij zetten alles op een versterking van de Weu want alleen zo kan Europa zich volgens Parijs ontworstelen aan de invloed van de VS. De negen Weu-Iidstaten moe ten ook deel gaan uit maken van het zogenoemde Eu rokorps, naar een plan van Duitsland en Frankrijk. De troe pen van die twee landen zullen tevens ook de kem vormen van het Eurokorps. Tijdens hun tweedaagse top in het Franse La-Rochelle bezworen zowel bondskanselier Kohl als de Franse president Mitterrand gisteren dat de oprichting van het Eurokorps de Navo niet voor de voeten zal lopen. Eén van de taken van het Eu rokorps, dat in 1995 volledig operationeel moet zijn, wordt het handhaven van de vrede buiten de grenzen van de Navo- lidstaten. Dat hoeft volgens Frankrijk en Duitsland echter geen probleem te zijn, evenmin als het feit dat een aantal Weu- lidstaten in de toekomst zowel van de Navo als van het Eu rokorps deel uitmaakt. Volgens de Fransen geldt immers voor alle deelnemende landen dat de troepen die aan het Eurokorps ter beschikking worden gesteld, niet mogen worden onttrokken aan het centrale Navo-com- mando. Ongewoon zware kernproef China stockholm ap China heeft gisteren in het noordwestelijke Sinkiang een 1.000 kiloton zware kernbom tot ontploffing gebracht Dat heeft het Zweedse militaire on derzoeksinstituut (FOA) be kend gemaakt. De kracht komt overeen met ongeveer 70 atoombommen met het vermogen van de bom die in augustus 1945 op het Ja panse Hlrosjima werd gewor pen. Volgens de FOA is 1.000 idloton „ongewoon zwaar, zelfs voor Chinese maatsta-

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 7