Commissie kraakt beleid Landbouw Het kwik en de bloeddruk lopen samen op n de bloeddruk lopen se Explosie seropositieve verslaafden blijft uit Kamer staat achter meer voor wereldmilieu geld Tandartsstoelen in de verkoop Binnenland Vouwfiets van ANWB Tandartsstoelen in de verkoo VRIJDAG 22 MEI 1992 3 anp njtrftnpp pfntunju cpo onwppkajpphffc* *n-pv<a< Reclame in strijd met goede zeden den haag Spijkerbroekfabrikanten Love en Jordache moeten stoppen met het gebruik van hun 'pikante' reclameposters. Vol gens de Reclame Code Commissie zijn ze ,,in strijd met de goe de smaak en zeden". Over de posters was een klacht ingediend door de organisatie 'Christenen voor de Waarheid'. De poster van Love toont een man die met afgezakte broek een vrouw in zijn armen houdt.'Jordache laat een man zien die zijn gezicht in de in jeans gehulde schoot van een vrouw drukt. De commissie is van oordeel dat de reclame „de geestelijke gezond heid van kinderen kan schaden". Man dood na ongeluk met schietstoel volkel» Een 25-jarige man uit Uden is gisteren op de vliegbasis Volkel omgekomen, nadat hij de schietstoel van een geparkeerd F-16-jachtvliegtuig van de luchtmacht in werking had gesteld. De precieze toedracht van het ongeluk is nog niet bekend, maar aangenomen wordt dat de man die niet bij Defensie werkte in de F-16 is geklommen, waama de schietstoel is geacti veerd. Het slachtoffer beschikte over een toegangsbewijs voor de vliegbasis, waarmee hij gebruik kon maken van de recreatieve voorzieningen. Het was voor de man verboden om op het plat form te komen waar de F-16 stond geparkeerd. Kwart studenten stort lening terug cronincen» Een kwart van de studenten die naast hun basis beurs een rentedragende lening krijgen, stort die lening meteen weer terug. Die mogelijkheid bestaat sinds 1 januari. De studen ten proberen op deze manier hun studieschuld te beperken. Dat is vooral van belang nu sinds 1 januari de studieleningen meteen vanaf de eerste dag rentedragend zijn. De rente op de le ningen bedraagt 11 procent per jaar. De Informatiseringsbank maakt het de studenten vanaf 1 juli zelfs nog makkelijker. Zij kunnen op een 'mutatieformulier' aangeven of ze überhaupt prijs stellen op de lening. Hondemedicijn tegen gewrichtsartrose huizen» Het diergeneesmiddel Arthroluxyl komt maandag ook op de markt als middel voor mensen. Het produkt heeft dezelfde samenstelling en is onder de naam Throluxyl zonder recept ver krijgbaar bij apotheek en drogist. Het middel is ontwikkeld voor honden met de aandoening heupdysplacie, maar bleek ook werkzaam te zijn bij mensen die lijden aan artrose, een slijtage van de gewrichten. Vorig jaar is het middel getest bij honderd twintig mensen in het Gooi en Utrecht. Het onderzoek, onder leiding van de Rijksuniversiteit van Utrecht, is overigens nog niet afgesloten. Massale controle op TBC in Hoorn hoorn De ongerustheid over de besmetting met tuberculose (TBC) in Hcom is zo groot, dat de GGD heeft besloten tot een massale controle. Dat heeft GGD-directeur J. van der Ros be kend gemaakt. Het aantal aanvragen voor een controle bleef met circa honderd per dag stijgen. Omdat de capaciteit van het bu reau maandenlang volledig bezet dreigde te raken, is gekozen voor een snellere methode. Alle mogelijk geïnfecteerden zullen op 1 juni in het GGD-gebouw een Mantoux-prik ontvangen. De directeur verwacht op deze avond 700 tot meer dan 1.000 bezoe kers van de twee Hoomse cafés, waar mogelijk besmetting heeft plaatsgevonden. amsterdam anp Het aantal druggebruikers dat besmet is geraakt met het aids- virus HIV is niet zo explosief ge groeid als vijf jaar geleden nog werd voorspeld. Toen waren er 800 seropositieve druggebrui kers. Hun aantal werd nu ge schat op 1000. Dat blijkt uit het rapport 'Evaluatie HIV-aids- projecten' van de GG&GD in Amsterdam. De dienst concludeert uit die cijfers dat de preventieve acties „redelijk zijn geslaagd". Boven dien heeft de paniek over de snelle verspreiding van de ziek te volgens de dienst plaats ge maakt voor een „zakelijke, dienstverlenende houding" in de medische sector. De stijging van het aantal se ropositieve verslaafden zal zich volgens de GG GD overigens vooral beperken tot Amster dam. Omdat methadon in de meeste plaatsen in Nederland eenvoudig is te verkrijgen, wordt voorkomen dat verslaaf- den haag gpd Een kamermeerderheid van CDA en PvdA gaat akkoord met de kabinetsplannen voor een grotere Nederlandse bijdrage aan het milieu in de Derde We reld. Het kabinet wil in 1993 en 1994 vijftig miljoen gulden uit het budget voor ontwikkelings samenwerking extra bijdragen aan de internationale milieu problematiek. Dat betekent dat Ontwikke lingssamenwerking in 1994 in totaal 400 miljoen gulden be schikbaar heeft voor het wereld milieu. D66 en Groen Links hebben kritiek op het voorstel. Zij vinden dat extra bijdragen voor het milieu in de Derde We reld niet uit het budget voor on twikkelingsasamen werking gehaald moet worder „Dit is een sigaar uit eigen doos", al dus Groen-Links-Kamerlid Wil- lems. CDA en PvdA gaan ook ak koord met het uitganspunt van het kabinet om in 1994 of 1995 te beginnen met de verdere op bouw van een budget v x>r het wereldmilieu tot 0,1 procent van het bruto nationaal produkt den rondtrekken en het virus 'meereist'. Via ziekenhuisopnamen wor den per maand ongeveer tien a twaalf nieuwe seropositieve drugsverslaafden aangemeld. Volgens de GG GD gaat het om reeds lang geleden geïnfec teerde mensen. „De appeltjes worden rijp", zegt Ch. van Brus sel, hoofd van de drugsafdeling van de GG GD. Hij verwacht dat het grootste deel van de HrV-epidemie onder drugge bruikers nog vóór 1994 aan de oppervlakte komt. De overheid moet volgens de GG &GD daarom wel alle huis vestingsinstellingen in Amster dam stimuleren om gemiddeld vier vijf plaatsen te reserveren voor drugsverslaafden die aids ontwikkelen. Zij moeten daar waardig kunnen sterven. Er moet geen kliniek of andere centrale vorm van opvang ko men. De kosten zijn te hoog en de vrees voor stigmatisering is niet denkbeeldig, aldus Van Brussel. (bnp). Het gaat hierbij om „nieuw geld", te beginnen met 125 miljoen, in vier jaar oplo pend tot vijfhonderd miljoen gulden. Hoewel het kabinet nog niet heeft aangegeven waar dit geld vandaan moet komen, noemde PvdA-wordvoerster Verspaget dit voornemen „een doorbraak". Voorwaarde voor het kabinet js wel dat ook andere westerse landen hun verantwoordelijk heid nemen. „Want al te goed is buurmans gek", aldus minister Pronk van ontwikkelingssamen werking. Bovendien wordt de exacte hoogte van de bijdrage mede afhankelijk van de afspra ken en milieuprogramma's, waartoe over enkele weken tij dens de wereldmilieu- en ont wikkelingsconferentie in Brazi lië wordt besloten. Nederland betaalt met 0,94 procent van zijn bruto nationaal produkt nu al relatief veel aan milieu- en ontwikkelingshulp. Het is meer dan de 0,7 procent die de rijke landen jaren gele den als minimum hebben afge sproken. In de praktijk wordt die norm door slechts zeer wei nig landen gehaald. den haag gpd De commissie stelt voor het staatssecretariaat op Landbouw op te heffen. Dat zal de eenheid van beleid tussen landbouw, natuur en milieu bevorderen. De commissie-Kroes werd eind 1991 door minister Bukman (landbouw) zelf aangesteld. Aanleiding vormden talrijke verontrustende verhalen over de toestand op zijn departe- Over het mestbeleid merkt de commissie op dat landbouwbe langen steeds de maat zijn ge weest. Eerst is het probleem ja renlang ontkend, toen gebaga telliseerd en nu wordt het half slachtig aangepakt. Het beleid inzake de gewasbescherming heeft het ministerie bewust la ten vastlopen in interdeparte mentaal overleg. De openlucht recreatie krijgt onvoldoende aandacht in het beleid. De commissie-Kroes stelt dat beleidsontwikkeling op LNV niet gebeurt op basis van pro bleem- en oorzakenanalyses. Dat komt omdat de ambtena ren menen dat ze het allemaal zelf wel weten. Er wordt niet ge probeerd maatschappelijke ont wikkelingen te sturen. Zo wordt ook niet nagegaan of beleid dat is ontwikkeld, in de praktijk wel kan werken. Het visserijbeleid is daarvan een voorbeeld. De commissie stelt verder dat er op het departement te weinig aandacht is voor afwijkende meningen of het reageren op nieuwe omstandigheden. Oor zaak vormt het economisch succes van de landbouw na de oorlog. Het ministerie werkt de fensief en afwachtend: LNV is gesloten voor niet-agrarische belangengroepen en andere mi nisteries. De ambtelijke stijl op het de partement is sterk hiërarchisch. Alles wordt van bovenaf be paald, waarbij de secretaris-ge neraal (de hoogste ambtenaar) en zijn mensen de dienst uit maken. De bewindslieden heb ben daar nooit iets aan gedaan. Door deze opzet wachten alle ambtenaren op aanwijzingen 'van boven'. Eigen initiatiefis er niet en er bestaat faalangst, al dus de commissie. utrecht De twaalfjarige Mar- tijn Schut zit op één van de twee vouwfietsen die zijn vader giste ren als driemiljoenste lid van de ANWB in ontvangst nam. De Utrechtse commissaris van de koningin P. Beelaerts Van Blok land zit rechts op het tweede tweewielertje. De ANWB is één van de grootste organisaties van Nederland, foto anp cor mui dfr 'Slachtoffer mag geen getuigen gaan oproepen' den haag gpd Minister Hirsch Ballin van justi tie is tegen een recht voor slachtoffers van misdrijven om getuigen en deskundigen op te roepen om smartegeld te krij gen. De werkdruk bij de recht banken wordt daarmee onnodig vergroot, vindt hij. Hij staat daarmee tegenover een kamer meerderheid van D66, PvdA en CDA, die evenals de Raad van State vindt dat slachtoffers dat recht wél moeten krijgen. De minister wil dat het open baar ministerie moet bepalen of er getuigen worden opgeroepen om een schadeclaim kracht bij te zetten. Hirsch Ballin is bang dat procedures langer gaan du ren als slachtoffers zelf getuigen mogen oproepen. Voor D66, PvdA en CDA weegt echter zwaarder dat slachtoffers op de ze manier teveel afhankelijk worden van de medewerking van het openbaar ministerie. De minister heeft nu voorge steld om de praktijk even at te kijken en voorlopig het open baar ministerie het beslissings recht te geven. De Kamer be raadt zich daar nog op. De kwestie vormt onderdeel van het wetsvoorstel dat voor ziet in schadeloosstelling voor slachtoffers van misdrijven. De rechter kan dan beslissen of zo n schadeloosstelling, te beta len door de dader, er inderdaad moet komen De schadeloos stelling kan worden opgelegd in combinatie met andere straffen Op hoofdpunten is de Kamer het wel met hel W.nrMrl reus Fraude examen door fout van schoolleiding DEN HAAG GPD De examenopgaven geschiede nis voor het lbo en mavo die be gin deze week voortijdig uitlek ten. zijn zeer waarschijnlijk af komstig van de rooms-katholie- ke Contardo Ferrini-school uit Amsterdam. De conrector van deze school heeft gisteravond tegenover Veronica Nieuwslijn toegegeven dal het formulier met geschiedenisvragen afgelo pen maandag per abuis is uitge deeld tijdens het examen Ne derlands. Toen de fout werd ontdekt zijn de formulieren weer inge zameld, maar is verzuimd te controleren of alle exemplaren weer in de verzegelde envelop pe zijn teruggekomen. De school zegt de fraude hoog op te nemen en zal de onderwijsin spectie hierover in kennis stel len. Het uitlekken van de examen opgaven kan tot gevolg hebben dat alle of een aantaJ van de kandidaten voor het eindexa men geschiedenis voor lbo en mavo hun examen op 2 juni moeten overdoen. Staatssecre taris Wallage van onderwijs wacht een onderzoek van de onderwijsinspectie af en neemt hierover uiterlijk maandag een besluit. De examenfraude, waar schijnlijk de grootste ooit, kwam aan het licht toen oen Te- legraaf-joumalisi deze week een fax van de opgaven te koop aangeboden kreeg In een toi stelveense snackbar. Kopieën zouden ook elders zijn aange boden. Kind in het Noorden kan niet rekenen SNEEK ANP Plattelandskinderen in Noord- Nederland zijn opvallend slecht in taal en rekenen Daarom zouden niet alleen de 'zwarte scholen' in de grote steden, maar ook de plattelandsscholen extra onderwijsfaciliteiten moe ten krijgen Dat rteh htf insu tuut voor Toegepaste Sociale Wetenschappen (ITS) in een onderzoek dat vandaag in Sneek is gepresenteerd. Noord Nederland telt opval lend veel leerlingen met laag opgeleide ouders. Van ruim driekwart van de schoolkinde ren heeft de vader niet meer dan een lagere beroepsoplei ding. Deze groep haalt erg lage cijfers in de taal en rekentoet sen, ook in vergelijking met kin deren met laag opgeleide ou ders elders in het land. Opval lend is dat de kinderen van be ter opgeleide ouders het juist gemiddeld beter doen dan hun 'lotgenoten' in de rest van Ne derland. Aanleiding voor het onder zoek was het plan van staatsse cretaris Wallage van onderwijs om het onderwijsvoorrangsbe leid meer toe te spitsen op de grote steden in de Randstad. Zo n beleid zou ten koste gaan van het platteland dat die extra minstens, zo hard nodig heeft, aldus het ITS. Moslims moeten huiten wachten op rituele slacht DEN HAAG ANP Het moet islamitische families niet meer worden toegestaan tijdens het jaarlijks terugkeren de Offerfeest de slacht van scha pen. geiten en runderen in het slachthuis bij te wonen. Er wor den steeds meer dieren ritueel geslacht en er komen steeds meer families naar kijken Daar door komt de toch al moeilijk te handhaven hygiëne in de slachthuizen teveel in het ge drang. vindt de Veterinaire Hoofdinspectie. Van 10 tot en met 14 juni vie ren de moslims het Offerfeest. Daarbij worden schapen, geiten en runderen op rituele wijze ge slacht. door hun keel door te snijden en ze te laten dood bloeden. In 1985 werden 15 000 schapen en geiten geslacht tij dens het Offerfeest, vorig jaar al meer dan 27.000. Voorzitter Corüz van de Isla mitische Raad zegt nog nooit van deze problemen te nebben gehoord. Hij gelooft dat er in onderling overleg een andere oplossing had kunnen worden gevonden Het Nederlands Cen trum v-oor Buitenlanders hoeft geen moeite met het advies van at hoottntpecsit am da slachthuizen. nieuwegein In Nieuwegein begint Trooswijk Veilingen maandag met een opmerkelijke openbare verkoop. Liefhebbers kunnen dan bij het vei linghuis terecht voor allerhande tandartsbenodigheden. Vandaag en gisteren waren de kijkdagen. Vooral de gevreesde hydraulische stoelen zijn goed vertegenwoordigd, maar ook een borenset kan worden gekocht. •dijkstra den haag maarten pennewaard Van te veel zon kun je kanker krijgen. Maar een beetje zon is in Nederland ook al goed voor een hoop gekanker. Onder een stralend blauwe hemel stap pen Nederlanders 's morgens in korte broek vrolijk fluitend naar hun werk en gaan ze 's avonds na een liederlijke scheldpartij de buurman te lijf. Verbale agressie of erger, de politie heeft het er maar druk mee. Naar schat ting kost het oplossen van min of meer uit de hand gelopen burenruzies de sterke arm jaarlijks duizend a twaalf honderd manjaren werk. Vooral als de temperatuur enkele dagen achtereen boven de twintig graden komt. Want kwik en bloeddruk lopen in Nederland gelijk op. Hoe sfeervol schetteren de radio's en televisies in zuidelijker streken op straat. Hoog geven diepgebruinde landgenoten bij thuiskomst op van de pittoreske ge zelligheid die zij tijdens hun vakantie zomaar op straat ontdekten. En ach jee. wat is het hier toch altijd een suffe boel. Maar wee het gebeente van de Neder lander cfie bij 25 graden Celsius deuren zon veertienhonderd mensen met klachten over hun buren. Ruim een der de van alle klachten ging over te harde muziek, radio en televisie. Dat valt nogal mee, vindt consulent Jan Kramer, want ook hij weet dat de politie op zo merse dagen van de ene 'brandhaard' naar de andere spoedt. Stresshantering Bij de opleiding tot agent wordt dan ook veel tijd ingeruimd om de aspirant voor te bereiden op burenvetes. Acteurs spe len de rol van boze buurmannen en van de verraste leerlingen wordt verwacht dat ze ingrijpen voor er (nep-)bloed vloeit. De grote aandacht op de scholen voor de aanpak van burenruzie is hittere noodzaak, aldus docent Jan Bakker van de politieschool in Amsterdam. De afge lopen twee weker zijn de lessen stress hantering en conflicthantering bij bu renruzies' weer uitermate nuttig geble ken De weersverwachting tot morgen avond: Zonnig en aanhoudend warm. Staatssecretaris mag volgens rapport naar huis Er deugt vrijwel niets van het beleid dat op het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij (LNV) wordt ge maakt. Ook de structuur van het departement laat veel te wensen over. Dit blijkt uit een rapport dat een commissie van deskundigen onder leiding van oud-minister Kroes vanmorgen heeft uitgebracht. Nederlandse energieheffing levert banen op Invoering van een energieheffing voor kleinver bruikers is goed voor het milieu en leidt zelfs tot extra werkgelegenheid. Dat stellen elf organisa ties, waaronder FNV en CNV, de Consumenten bond en de Raad van Kerken, in hun 'pleidooi voor een Nederlandse energieheffing'. Ze bieden dat morgen aan milieuminister Alders aan. Bij de energieheffing moeten grote industriële bedrijven buiten schot blijven, omdat zij in hun concurrentiepositie te veel geschaad zouden wor den. De heffing voor particulieren en kleine be drijven zou 15 miljard gulden per jaar kunnen op leveren en een energiebesparing bij deze groepen van 14 procent (7 procent van het totale energie verbruik). Een harde eis daarbij is dat al dat geld wordt te ruggesluisd naar burger en bedrijfsleven via een belastingverlaging. De vakbeweging is in dat ge val bereid niet met extra looneisen te komen. Bo vendien kan de belastingverlaging 40.000 extra banen opleveren. Zellingen maandag met een opmerkelijke openbare verkoop. Liefhebbers kunnen dan bij het vei ligheden. Vandaag en gisteren waren de kijkdagen. Vooral de gevreesde hydraulische stoelen zijn et kan worden gekocht. •dijkstra* en ramen van zijn bovenwoning of een- gezinspaleis opengooit, en de Mediter rane sfeer completeert door het volume van zijn stereotoren wat op te schroe ven. Een getergde buurman zal weldra aanbieden kop en romp van deze le vensgenieter te scheiden. Harden vol Vooral in de grote steden hebben agen ten dezer dagen de handen weer vol aan het kalmeren van de verhitte gemoede ren. Met het openen van de ramen blijkt iedereen eikaars boze buurman te wor den. Geluidsapparatuur wordt zonder pardon van het balkon gesmeten, wat echter zelden de zo gewenste stilte tot gevolg heeft. Wijkagenten hebben zo'n beetje een dagtaak aan het sussen van woedende buren die elkaar naar het le ven staan. In politiekringen geldt dan ook de vuistregel: na langdurige zonne schijn regent het processen-verhaal. Van elke 25 telefoontjes die binnen komen bij de korpsen in de grote ste den. heeft er bij normale temperaturen gemiddeld één betrekking op burenru zie. In de kleinere steden ligt dat cijfer op 1 staat tot 40. Zodra de zon flink schijnt, neemt het aantal meldingen van burenruzie echter fors toe. „Als de zo mer zich aandient en de temperatuur omhoog schiet, zijn de mensen langer op straat, drinken ze wat meer en dat leidt vaker tot ruzies", zegt Martin Beekwilder van de Utrechtse politie. Uit onderzoeken en statistieken blijkt overigens dat Nederlanders zich het he le jaar door vreselijk ergeren aan hun buren. Niet minder dan 85 procent van de bevolking heeft enkele malen per week last van de buurman, blijkt uit on derzoek van TNO en de Nederlandse Stichting Geluidshinder. Bij 45 procent gaat het zelfs om 'ernstige hinder'. Om dat buurman de radio te hard heeft staan, met de deuren slaat, zijn hond overal laat poepen, zijn kinderen ook al niet goed onder de duim houdt en een boormachine heeft, zo specificeert de Stichting Geluidshinder. De zenuwen worden het hele jaar door dus al zwaar op de proef gesteld. Bij mooi weer slaat de zaak dan zomaar op tilt. Bij de Stichting Geluidshinder, spe ciaal in het leven geroepen om Informa tie te verstrekken aan klagers over la waai-overlast. meldden zich vorig jaar muzi nogal Stre Bij d( veel t te be len d' de v< nood de pc loper hanti

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 3