'Het is net alsof je vlees snijdt' 'Chamlong enige die volk kan leiden' Saddam droomt slechts over zijn 'gekooide leeuw' Feiten Meningen VRIJDAG 22 ME11992 2 Newyorkse meisjes steeds vaker met mes en pistool op zak TOM JANSSEN I4* - i A De 7-jarige Lenny Montalvo te midden van leegstaande gebouwen in de Newyorkse wijk South Bronx. Het geweld in de verpauperde wijken neemt toe en wordt steeds bloediger. Meisjes laten zich tegenwoordig niet onbetuigd. foto Aida, die afgelopen herfst van school werd gestuurd na een van Jiaar leraren met de dood te hebben bedreigd, staat bekend als het stoerste meisje van de Newyrokse wijk Lower East Si de. Als er echt moet worden ge vochten, wordt Aida erbij ge haald. De 17-jarige scholiere heeft altijd een mes op zak en weet hoe ze aan een pistool moet komen, mocht dat nodig zijn. Maar dank zij haar oudere broers kan ze zich ook prima met haar vuisten redden. Aida zit nu op een speciale schooi voor probleemjongeren in Manhattan. Ze wil advocaat worden, maar is in haar eigen buurt nog altijd regelmatig be trokken bij vechtpartijen. „Het is net alsof je vlees snijdt", ant woordt Aida op de vraag hoe het voelt om in een gevecht ie mand te steken. „Als je eenmaal bent begonnen te steken, wil je niet meer ophouden." Aida is geen op zichzelf staand geval in de binnenstad van New York. Misdaad en geweld, lang de t den steeds gewoner onder meisjes. Het aantal meisjes van 17 jaar en jonger dat op verden king van een ernstig misdrijf werd gearresteerd, is gestegen van 690 in 1986 naar 1.100 in de eerste elf maanden van 1991. Op de vraag hoe ze zich voelt nadat ze iemand heeft toegeta keld, antwoordt Aida: „Als je kwaad bent dan voelt het ge woon goed om een hoop woede kwijt te raken. Ik heb altijd een mes bij me. Meestal vecht ik met blote handen, maar als een meisje me slaat, dan haal ik m'n mes tevoorschijn en steek ik haar." Volgens deskundigen worden meisjes steeds harder door het uiteenvallen van de gezinnen waaruit zij komen en het toene mende geweld en druggebruik in de arme wijken. Steeds meer meisjes gaan in drugs handelen, vaak om dure spullen te kunnen kopen. Hechte band „Deze meisjes zijn misbruikt, verwaarloosd, mishandeld en opgegroeid in gewelddadige buurten", zegt Jewelle Taylor Gibbs, als professor in de klini sche psychologie verbonden aan ae Universiteit van Califor- nië, waar ze onderzoek doet naar tienermeisjes in de steden. „De echt asociale wetsover- treedsters zijn in de meeste ge vallen zo slecht behandeld dat ze zijn opgegroeid met het idee dat niemand van ze houdt. Agressief gedrag is voor hen de enige mogelijkheid om het de wereld betaald te zetten", zegt Gibbs. Aida woont door de week bij haar vader in de Lower East Si de en in het weekeinde bij haar moeder in de South Bronx. Ze zegt met geen van beiden een hechte band te hebben. Haar beide ouders zitten in de bij stand. Twee van haar broers zit ten in de gevangenis. „Met mijn vader valt bijna niet te praten. Mijn moeder leeft zo'n beetje in haar eigen we reldje", zegt Aida. Haar ouders weten dat ze vaak vecht en van school is gestuurd, maar heb ben daar volgens Aida niet veel op te zeggen. „Zo is het altijd al geweest. Toen ik heel klein was was ik al een dwingeland. Ze weten dat ik mijn eigen gang ga en toch niet verander." Zelfs 's winters blijft Aida tot 's avonds laat op straat met haar vriendinnen. Het terrein waar zij en haar vriendinnen in de South Bronx altijd rondhangen wordt omgeven door leegstaan de gebouwen en drankwinkels. Drugdealers beconcurreren el kaar er. op het trottoir lopen uitgemergelde crackverslaafden en jonge moeders achter wan delwagens. Aida en haar vriendinnen trek ken zich van niets of niemand iets aan. Ze vechten vaak. „We zoeken behoorlijk veel moeilijk heden", zegt ze. „We hebben een hoop lol in de Bronx. Mis schien verhuis ik nog wel eens een keer definitief terug. Maar ik ben ook gesteld op mijn vrienden in de Lower East Si de." Stoerdoenerij Deskundigen noemen een aan tal redenen waardoor meisjes steeds gewelddadiger worden. Anders dan in de jaren '60 krij gen bedrijven in de arme wijken geen steun meer van de over heid. De meeste bedrijven heb ben het niet gered en duizen den banen zijn verloren gegaan, waardoor het verval is versneld. „De banen zijn verdwenen en de drugs hebben het overgeno men", zegt de sociologe Debo rah Baskin, die studie doet naar meisjes die zich schuldig maken aan geweldsmisdrijven. „Die meisjes zien overal om zich heen geweld, waar dat vroeger niet zo was. Bovendien hebben ze behoefte aan veel mooie kle ren en sieraden en die krijgen ze niet door op school te zitten. Dus gaan ze naar buiten en be roven ze iemand, net als de jon gens." De meisjes zelf vinden hun be staan vaak helemaal niet tra gisch. Velen lijken er zelfs ge noegen in te scheppen, al is dat gedeeltelijk stoerdoenerij. De 18-jarige Chermaine rolt een mouw van haar zwarte leren jack op en laat het litteken van een oude kogelwond zien, op een manier waarop een ander pakweg haar verlovingsring zou laten zien. Giechelend vertelt ze hoe ze in 1988 in Manhattan in de buurt van het flatgebouw waar ze woont werd neerge schoten. Maar gewoonlijk zorgen Cher maine en haar vriendinnen er goed voor dat de rol van slacht offer hen bespaard blijft. De 17- jarige Yani vertelt hoe zij, Cher maine en hun vriendin Tyisha een paar jaar geleden in de me tro een meisje in elkaar sloegen dat hen uitdaagde. Op school hebben Chermaine, Yani en Tyisha altijd een scheermes bij zich, maar geen vuurwapen. „Ik heb alleen een automatisch pistool bij me als ik naar een feestje ga of naar de film", zegt Yani. Op school doen ze het alledrie redelijk goed. „Wij zijn nog niks", zegt Char- maine.Als je op zoek bent naar echt ruige meiden, die je als het moet vermoorden, dan moet je in Bfownsville zijn." De 13-jarge Ivelisse en de 15-ja- aige Marja kunnen zich in die omschrijving wel vinden. Ze staan op een hoek ergens in Brownsville, een van de naar- geestigste buurten van Brook lyn. Blauw oog Ivelisse heeft een blauw oog en is net voor een week van school gestuurd. Ze zegt dat ze alleen vecht „wanneer iemand het uit lokt". Maar vooral met bepaal de meisjes is het moeilijk om niet aan het vechten te slaan, zegt ze. „Die meisjes die in te huizen zitten en niet bij hun ouders zijn, die zijn overal toe in staat", zegt Ivelisse. „Ze heb ben niet iemand die om hen geeft." Marja vertelt dat ze altijd een mes bij zich heeft en dat ze zo nodig het pistool van haar vriend leent. „En dat zal ik ge bruiken als iemand me lastig valt. Ik wacht af wat iemand an ders doet, en dan doe ik wat ik moet doen. Ik vind het vreselijk, maar ik moet mezelf bescher men. Ik laat niemand over me lopen." De 14-jarige Christine uit de Bronx begint te lachen als haar wordt gevraagd of ze liever in een rijke buurt zou wonen en zegt: „Ik vind het hier leuk. In de voorsteden verveel je je dood. Hier gebeurt tenminste Thaise oppositieleider ongekend populair BANGKOK SHEILA MCNULTY In Thailand lieten zich deze week duizenden demonstran ten op de grond vallen toen sol daten hen met schoten in de lucht naderden om Chamlong Srimuang, de leider van de de monstratie, te arresteren. Gene raal majoor ('hamlong stak de handen in de lucht en probeer de op te staan, terwijl zijn me dedemonstranten probeerden hem op de grond gedrukt te houden. „Ik ben hier", schreeuwde hij. „Chamlong Srimuang is hier". 1 let tafereel was tekenend voor Chamlong. De 57-jarige voormalige legerof ficier en tegenwoordig parle mentslid heeft het grootste deel van de afgelopen maand door gebracht op het dak van een busje, vanwaar hij in het zicht van gewapende soldaten tien duizenden betogers aanmoe digde samen met hem te strij den tot Suchinda Kraprayoon, de niet-gekozen premier, zou aftreden. Maandag werd Chamlong door de soldaten weggehaald. Woensdag verscheen hij even op de televisie om te vertellen dat hij goed werd behandeld. Waar hij werd vastgehouden kon hij niet zeggen. Dramati sche foto's van Chamlongs ar restatie hebben de protestacties tegen het door de militairen ge steunde bewind van Suchinda aangewakkerd. Nadat bij achtereenvolgende demonstraties minstens 40 do den en 600 gewonden waren gevallen besloot koning Bhumi- pol Adulyadej in te grijpen. Woensdagavond laat riep hij Suchinda en Chamlong bij zich om hen gezamenlijk te laten oproepen tot een einde aan het geweld. Gezien de staat van dienst van Chamlong is het niet verwonderlijk dat de koning de twee mannen op gelijke voet behandelde. Chamlong gaf de aanzet tot de protestactie door op 6 mei een hongerstaking te beginnen. Hij bezwoer niet te zullen eten tot Suchinda zou zijn afgetreden. Enkele dagen na het begin van zijn actie verplaatste hij zich met de demonstanten van het parlementsgebouw naar een veiliger geacht terrein bij het Monument voor de Democra tie. Door het hongeren ver zwakt, moest Chamlong de ac tie liggend vervolgen. Na zes dagen begon Chamlong weer te eten. met het argument dat hij energie nodig had om de strijd voort te zetten. Veel van zijn volgelingen begrepen niet waarom Chamlong - die bekend staat als een van de weinige eer lijke Thaise politici zijn woord niet had gehouden, maar zij bleven hem steunen. Bordin Phayaphrom, een 24-jarige ver koper. vond dat Chamlong zijn belofte niet had verbroken, om dat de situatie imiddels gewij zigd was. „Suchinda is niet de enige die de regering kan lei den, maar Chamlong is wel de enige die het volk kan leiden", zeihij. Chamlong werd voor het eerst bekend toen hij in 1981 terug- Chamlong wordt vlak na zijn arrestatie geboeid weggevoerd door leden van de oproerpolitie. foto afp trad als medewerker van de toenmalige premier Prem Tin- sulanonda, uit protest tegen ee door de regering ingediende wet voor legalisering van abor tus. In 1985 gaf hij zijn militaire loopbaan eraan om als onaf hankelijk kandidaat mee te din gen naar het burgemeester schap van Bangkok. Hij presen teerde zich als een man van het volk, kleedde zich in een een voudige blauwe boerenkiel en behaalde een grote overwin ning. Zijn burgemeesterssalaris schonk hij aan de stad. Bij de algemene verkiezingen van 22 maart kreeg Chamlongs partij Kracht van Deugd het merendeel van de stemmen in de hoofdstad, voornamelijk door de persoonlijke aantrek kingskracht van haar leider. Chamlong is een opmerkelijke verschijning door zijn in Thai land ongebruikelijke korte haar dracht en militaire gestalte. Hij eet een maaltijd per dag en heeft, conform het buddhisti- sche voorschrift tot onthouding, sinds 1979 geen sek meer gehad met zijn vrouw. Om zijn collega-politici ervan te overtuigen dat hij niet uit is op politiek gewin is Chamlong tij dens de protestdemonstratie af getreden als partijleider. Ook heeft hij herhaaldelijk gezegd dat hij een overwinning van het volk naderhand niet zal uitbui ten. „Ik wil gewoon Chamlong zijn. Dat betekent dat ik geen minister, vice-premier of pre mier zal worden", zei hij. De voortdurende aandacht van de media lijkt Chamlong echter niet onwelgevallig. Hij gaf pers conferenties weg in Thais en Engels en liet zich staande op zijn busje met kennelijk plezier door de menigte toejuichen. Irak wordt nooit meer zo krachtig als voorheen De leerlingen van een meisjes school in Baghdad vierden vori ge maand Saddam Husseins 55ste verjaardag met het afknip pen van hun paardestaart. Als teken van loyaliteit stuurden ze die op aan de Iraakse leider. De verering van de president begint weer groteske vormen aan te nemen, zelfs gemeten naar vooroorloogse normen. Ie dere straat herbergt Saddams afbeelding, afwisselend uitge dost als Kurdisch leider, westers zakenman of Arabische sjeik. Ineens prijkt zijn portret ook op het nieuwe vijf-dinar biljet. Het vorige bankbiljet van vijf dinar werd nog opgesierd met een be roemde waterval in Koerdistan. De talrijke portretten en de massa-verering hebben een duidelijk doel: iedere Iraki ervan te doordringen dat Saddam nog altijd hun leider is en dat zijn regime onverslaanbaar is. Uitgekiend beleid En het werkt. Geen enkele Iraki die ik tijdens een rondreis door het land tegenkwam, verwacht dat hij opstapt. „We hebben de Tarot (kaarten die de toekomst voorspellen) geraadpleegd, maar die voorspelde dat hij hier over twee jaar nog is", zei een vrouw in Baghdad somber. Steeds weer zeggen Iraakse vrienden dat ze verwachtten dat er weinig zal veranderen. Som migen beschouwen het overle ven van Saddam als het resul taat van het uitgekiende beleid van Washington of Londen. „Bush kan met de huidige toe stand leven. Een verzwakte Sad dam komt hem beter uit dan een verbrokkeld Irak en een toename van de Iraanse in vloed", zo sprak een Iraki. De steun van het volk dankt Saddam verder aan een aantal andere gebeurtenissen. Zoals toen de shi'itische steden in het zuiden van Irak vorig jaar maart in opstand kwamen. Hun slo gans waren toen expres fanatiek om de sunnitische moslims (waartoe ook Saddam behoort) en de christenen in Baghdad vrees aan te jagen. De intelli gentsia van de middenklasse, die vorig jaar de Iraakse leider en zijn daden veroordeelde, vroeg zich toen ineens nerveus af wat er met haar zou gebeuren wanneer een shi'itisch regime de macht zou overnemen. Der gelijke angsten worden aange moedigd door het regime. Gedijen bij armoede Saddam gedijt bij de armoede in zijn land. Het volk wijt die ar moede, veroorzaakt door de VN-sancties, meer aan de gealli eerde landen dan aan Saddams invasie van Kuwayt. Iraki's zien de sancties als wraak van Was hington, waar gewone mensen meer de dupe van worden dan hooggeplaatste functionarissen van het regime. Ze zeggen rechtuit of in bedekte termen dat ze niet denken dat de sanc ties hen van Saddam of de Ba'ath-partij zullen bevrijden. „We worden misschien wel een soort Cuba. Als Saddam aan blijft, kan het embargo nog wel twintig jaar voortduren", aldus een Iraakse functionaris. Middelpunt Spreken met Iraki's moet in het geheim. De veiligheidsdiensten Irak hangt vol portretten van zijn leider Saddam Hussein in vele gedaan ten, hier in de stad Basra als Arabier. foto afp Bernard estrade zijn immers overal. Maar wie het lukt een gesprek aan te kno pen, valt op dat de Iraki's, on danks de 'verering', veel meer kritiek op hun leider hebben dan vroeger. Verder vragen ze je aan één stuk door naar informatie, want lo kale kranten, televisie en radio zijn sinds de oorlog compleet vleugellam gemaakt, marionet ten van het regime. Zo was Irak het enige land ter wereld waar de pers stellig beweerde dat La bour in Groot-Brittannië de ver kiezingen had gewonnen. De enige krant die iets onafhan kelijks uitstraalt is Babel, onder redactie van Saddams zoon Odai, bekend vanwege de moord op zijn vaders lijfwacht, Kamil Hanna Jajo, in 1988. Dat 'incident' had echter geen blij vende invloed op Odai's groei ende rol in het maatschappelij ke leven. Vorige maand werd hij hoofd van de schrijversunie en onmiddellijk bewerkstelligde hij een loonsverhoging van 25 pro cent voor journalisten. Saddams uitgebreide familie uit het noordelijke stadje Takrit is altijd het middelpunt geweest van de macht sinds de Ba'ath- partij in 1978 de macht greep. Maar de partij zelf speelde ook een rol. „Nu is het allemaal een familieaangelegenheid, waarbij de partij een marginale rol speelt", aldus een diplomaat. Smallere basis De m^htskring rond de presi dent ziet er momenteel als volgt uit: Ali Hassan al-Majid (neef van Saddam) is minister van defensie, Watban (halfbroer) is adviseur van de president en belast met militaire industrieën. Odai krijgt steeds meer macht, net als zijn twee jaar jongere broer Qusai, die belast is met de veiligheidsdienst en de geheime dienst. Deze machtsconcentratie maakt een staatsgreep in Bagh dad vrijwel onmogelijk. „De ba sis van het regime is smaller, maar wel erg stevig", aldus een hooggeplaatste functionaris. Al leen in Kurdistan (Noord-Irak) heeft het regime ernstige poli tieke en militaire nederlagen geleden sinds de opstand. Hoewel het in Irak gemeen goed is om te zeggen dat presi dent Saddam sterker is dan ooit, is dit dus niet echt waar. Hij is aan de macht gebleven, maar de oorlog en de sancties hebben zijn invloed wel verzwakt. Vol gens diplomaten in Baghdad bezit hij nog altijd tweeduizend tanks (vroeger zesduizend), maar zijn leger is nu inferieur aan dat van Turkije of Iran. De diplomatieke afzondering is nog steeds bijna totaal. De oüe- export is niet hervat. Irak is dus niet de 'gekooide leeuw' waar over Saddam het vorige week tijdens een televisietoespraak had. De Iraakse leider fantaseert graag, maar fantasie is nog altijd niet de werkelijkheid, ook niet in Irak.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 2