'Quick Boys kan beter' Geduld van Veenstra leidt tot iets moois 'Dat er iets fout gaat, is eigenlijk niet gek' Barcelona is een redelijk alternatief voor Taument Sport VRIJDAG 22 ME11992 n kxistra ao van kaam (CHff) tim brouwer dc koning rofl onderwater rob van ckr zanden dieren govert van veen gpd-verslaggever Hij heeft slecht geslapen, zegt dat-ie baalt en dat-ie er de pest over in heeft. Als René Kottman overschakelt op der gelijke terminologie, moet er wel wat aan de hand zijn. In zijn tweede en- te gelijkertijd laatste jaar als voorzitter van de stichting Olympia's Tour heeft Kott man, in het dagelijks leven voorzitter van de directie van een organisatie-ad viesbureau, de wind bepaald niet mee. Renners kunnen in zo'n geval wegkrui pen in een waaier. Kottman fungeert als regelrechte kop van jut. In Zoetermeer werkte het fotofinish- apparaat niet. Op weg naar Ossendrecht moest de koers in de Heinenoord-tun- nel worden geneutraliseerd. De etappe naar Zottegem in België was, door ge dwongen omleidingen, langer dan de maximaal voorgeschreven 200 kilome ter. Op weg naar Klazienaveen raakte de kopgroep verdwaald in de omgeving van Emmer Compascuum... Olympia's Tour bestaat nt 41 jaar en wordt nog steeds geafficheerd als het grootste wielerevenement voor ama teurs in de Benelux. Is zo'n etappekoers in Nederland eigenlijk nog wel te orga niseren op een goede manier? Natuurlijk is René Kottman daarvan overtuigd. Hij zou een slechte voorzitter zijn als hij het hoofd nu in de toch enigszins moede schoot zou leggen. De 'dwalingen' omschrijft hij stuk voor stuk als 'incidenten' of 'persoonlijke fouten'. En wijzend op het 'beruchte' blauwe boek dat hij uit zijn Tour-tas haalt, kan hij nog glimlachen: ,,Daar staat alles in. De opmerkingen aan de linkerkant. Mijn oplossingen aan de rechterkant. Nu. iedere dag, en aan het einde van Olympia's Tour bij de slot-evaluatie, komt het allemaal ter sprake. Iedereen heeft z'n eigen portefeuille, ik bekijk het all-over Maar de luchthartigheid die hij toont, is slechts schijn. „Als ik 's avonds bij een reportage van de NOS hoor dat alles in dit land goed is georganiseerd, behalve Olympia's Tour, word ik echt niet goed. Dat vind ik zo oneerlijk tegenover de mensen die er maanden mee bezig zijn. Waarom gaat het fout? Omdat een foto finish-apparaat niet werkt? Dat kan toch gebeuren? Of omdat een motor-ordon nans van de AVD een verkeerde weg in slaat en de kopgroep meeneemt? Een foutje ja, een persoonlijke fout. Dat ga ik die agent niet kwalijk nemen. It's all in the game." „Er zijn duizend mensen bij dit circus betrokken, we hanteren strakke draai boeken, maken gebruik van veiligheids controles, we trainen mensen, passen in de aankomstplaatsen een strakke regie toe, we hebben beproefde standaard procedures... Kortom: 99 procent is ge organiseerd. Die ene procent dus niet. Die kun je onderweg tegenkomen. Olympia's Tour is een dynamisch pro ces. geen steriel laboratorium. We rijden 1500 kilometer door Nederland en Bel gië. Dat er iets fout gaat. is eigenlijk niet gek. Het betekent natuurlijk niet dat we daar genoegen meenemen en niet de perfectie nastreven." Twaalf Angels gewond bij een bus-ongeluk Twaalf leden van de Ameri kaanse honkbalploeg California Angels zijn gisteren gewond ge raakt bij een bus-ongeluk. De bus met de Angels sloeg om op de New Jersey tolweg in de buurt van Deptford Township. Manager Buck Rogers was er het ergst aan toe. Hij brak een rib, een knie en een elleboog. Teamleider Frank Sims werd opgenomen met enkele gebro ken ribben. Trainer Ned Bcrgcrt en eerste honkman F.Kin Davis werden ter observatie opgeno men. Beiden klaagden over rug pijn. Tot de licht gewonden be hoorden batting-coach Rod Ca- rew en de spelers Rose, Fdix en DiCarcina. De bus was onderweg van New York, waar de Angels woensdag avond van de Yankees hadden verloren, naar Baltimore voor de wedstrijd op vrijdag tegen de Orioles. Op de New jersey tol weg verloor de chauffeur de controle over het <.tuur Yves Kummer in wereldrugbyteam leiden De aanvoerder van het Nederlands rugby-vijftiental en landskampioen DIOK, de Leidenaar Yves Kummer, is geselec teerd voor het wereldteam van de F1RA dat in Namibië drie wed- strijden gaat spelen. Tijdens de trip, die van 14 tot 29 juni duurt, worden twee wedstrijden gespeeld tegen de nationale ploeg van Namibië en één wedstrijd tegen een County-ploeg. Het is de tweede keer dat een Nederlandse rugbyspeler een dergelijke in vitatie heeft ontvangen. Vorig jaar viel deze eer te beurt aan Ro bert Broers. Zes regiospelers in amateurteam noordwuk» Zes spelers uit de Leidse regio zijn geselecteerd voor het Nederlands amateurteam dat in juni naar Nieuw-Zeeland vertrekt om daar enkele wedstrijden te spelen. De zes zijn zon der uitzondering afkomstig van zaterdagclubs. Noordwijk is in deze 'hofleverancier'. Bondscoach Ron Groene- woud voegde Rob van Dijk, Leonard van Utrecht en Patrick Scheurwater toe aan zijn definitieve selectie. Dat trio staat overi gens nadrukkelijk in de belangstelling van diverse profclubs. Verder zijn geselecteerd: Gert Aandewiel (Quick Boys), Arjan van der Laan (ARC) en Robert Vermin (FC Lisse). Pim Langeveld van Katwijk staat op de reservelijst. Ontmoeting Samaranch met Mandela lausanne ANC-leider Nelson Mandela heeft op 25 mei in Lausanne een onderhoud met IOC-voorzitter Juan Antonio Sa maranch. Gespreksthema is de deelname van deZuidafrikaanse ploeg aan de Olympische Spelen in Barcelona. Hierover zijn problemen ontstaan. Nadat Zuid-Afrika vorig jaar weer werd opgenomen in de olympische familie werd een zeer omvangrijke ploeg geselecteerd. Deze was naar de mening van het organisatiecomité in Barcelona, dat al grote huisvestingspro blemen heeft, veel te groot. Short achterhaalt Anand amsterdam In de zesde en laatste ronde van de internationale schaakvierkamp in Amsterdam heeft de Engelse grootmeester Nigel Short de Indiër Viswanathan Anand achterhaald. Short kwam ook op 3Vj punt door een zege (met zwart en in 22 zetten) op de Amerikaan Yasser Seirawan. Jan Timman, die begin volgend jaar met Short gaat uitmaken wie wereldkampioen Gari Kasparov mag uitdagen, kwam in zijn laatste partij remise overeen met Anand die daardoor de hoofd prijs moest delen. Timman deelde de derde plaats met Sei rawan, 2'A uit zes. Tafeltennissers naar Azië zoetermeer Bettine Vriesekoop, Mirjam Hooman en Paul Hal- dan gaan ter voorbereiding op het olympisch tafeltennistoemooi trainen en spelen in China. Vriesekoop en Hooman verblijven van 26 mei tot en met 9 juni in Azië, Haldan loopt het All Star circuit af. Vriesekoop en Hooman nemen deel aan de Open Chinese (28 t/m 31 mei) en de Open Japanse kampioenschappen (4 t/m 7 juni). Na terugkeer staan nog twee Europese trainingskampen op het programma. Van 22 juni tot 5 juli trainen beiden in Italië. De laatste voorbereiding op Barcelona vindt plaats in Montpel- lier van 8 tot 17 juli. Haldan loopt een soortgelijk programma af. Hij doet mee aan de Open Japanse en duikt daarna het World All Star circuit in met wedstrijden in China (9 juni) en Taiwan (10- 11 juni). Vanaf half juni heeft hij trainingskampen in België en Duitsland, daarna gaat ook hij naar Montpellier. Zege in zesde etappe Olympia 's Tour Wietse Veenstra voor Jeroen Duyn. De zesde dag van Olym pia s Ronde was voor de sprin ters, van wie dit keer John den Braber in de eerste groep ont brak. Eindelijk succes voor de wielervereniging Volendam, dit seizoen zeer sterk in de top- competitie, maar al jaren zoe kend naar een nationale triomf. De laatste grote overwinning dateert van vier jaar geleden, Erik Venema in de Omloop van de Kempen. Veenstra en Duyn moesten wachten op de finishfoto, die een dikke band verschil aangaf. „Het einde van een frustrerende periode, want dat was het toch wel", zei ploegbaas Leo van Et- ten. „Wij doen aldoor mee. maar wij zitten er steeds net naast. Gerard Kemper en Rob Compas hebben in die jaren wel gewonnen, maar toen reden zij voor de selectie en niet voor ons." Het net-niet-gevoel komt Jeroen Duyn. veel beter dan vo rig jaar, ook niet vreemd voor. Hij werd tweede in de tweede rit na John den Braber, die in de eerste etappe een fractie sneller was geweest dan Wietse Veen stra. De sprinters kregen hun kans omdat het veld na een vliegen de start uit Klazienaveen het standpunt innam dat de echte beslissingen beter tot vandaag kunnen worden uitgesteld, in de ruim dertig kilometer lange tijdrit rond Zaltbommel. De zaken bleven dus zoals zij waren. Brcukjes werden betrek kelijk snel gelijmd. De aanval in het laatste uur van Mario Gutte, wat later bijgestaan door Paul van Hyfte, Martin Kras. Henry Dorgeloo en Peter Prijs, bood echter perspectief tot er echt werd gefietst. De toppers uit het klasse ment, aangevoerd door de Li touwer Stakenas, vonden de weg terug. Duyn en Veenstra behoorden tot de laatsten die de aansluiting bij de steeds maar groeiende kopgroep von den. De 23-jarige Fries, vorig sei zoen goed voor elf eerste prij zen en dit jaar voor twee ritten in de Ronde van Vlaanderen, had het meeste steun. Volen,- dam had vier man voorin. „Aart Vierhouten en Marcel Gerritsen hebben de sprint voor mij aangetrokken", vertelde Veenstra. Duyn moest het voor namelijk op eigen kracht doen. Dat was het verschil tussen de renners die aan het begin van de rit precies gelijk stonden in de rangschikking. Daarom werd de I nes gekust dour Lis v.m Hout en dat is bijna net zo bij zonder als een overwinning van Volendam. Els van Hout name lijk is geen ronde-miss, maar wethouder van ondermeer ruimtelijke ordening en verkeer van de gemeente Rheden. Piet Kuys, bondscoach van de amateurwielrenners, heeft gis termorgen van het NOC te ho ren gekregen dat hij met drie man naar de wegwedstrijd van de Olympische Spelen mag. Dat is te danken aan Erik Dekker, Michael Brtrigerd en Richard Groenendaal. die vorige maarid in di' Ronde ien Neoeieefceen voldeden aan de eis bij de eer ste zestien van het eindklasse ment te rijden. Het betekent niet dat deze drie ook deel zullen nemen aan de wegwedstrijd, al is de positie van Dekker vrijwel zeker. Over de andere twee plaatsen wordt, zoals bekend, nog heftig nage dacht. Om de laatste beslissin gen te kunnen nemen, rijdt de nationale selectie van 28 mei tot en met 6 juni de Ronde van Oostenrijk. Gisteren maakte Kuys die ploeg voor Oostenrijk frékend. Ze bestaat uit de renners Erik Dekker, Riih.ird GwtHnd—1) Hans van Dijk, Rik Reincrink cn JurgenGilsing. De kans bestaat nog dat daar aan Anton Tak wordt toege voegd. De winnaar van de vori ge editie van Olympia's Tour heeft, na de nodige problemen op het sportieve cn privé-ter rein de juiste vorm nog niet te pakken, maar zijn prestaties be vinden zich wel in stijgende lijn. Kuys gisteren: „Na Olympia's Tour praat ik met Nico van Hett (assistent-red) over Tak. Als de ze vindt dat die jongen goed heeft gereden voor dc ploeg rn IMg een kans verdient om In aanmerking te komen voor Bar celona. dan gaat ook hij nog mee naar Oostenrijk. Zo niet, dan is het voor Anton over en sluiten Robert Millar is betrapt op hel gebruik van testosteron. De contra expertise viel woensdag in Madrid In zijn nadeel uit. De Schotse wiclcrprof, in dienst van TVM, wordt voor drie maanden voorwaardelijk ge schorst. Bovendien moet hij een flinke geldboete betalen en zJjn tweede plaats in dc achttiende etappe van dc Ronde van Span je inleveren. De Olympische Spelen in plaats van het Europees kampioenschap. Voor Gaston Taument is het meer dan een redelijk alternatief. „Zo'n olympisch toernooi maak je maar eens in je leven mee", zegt de Feyenoorder, ervan uit gaande dat Jong Oranje zondag op weg naar Barcelona de laatste hindernis weet te nemen. Het keurkorps van Nol de Ruiter heeft in de thuiswedstrijd te gen Australië, na het 1-1 gelijkspel van vorige week, aan een doelpuntloze re mise genoeg om zich te kwalificeren. Afgelopen maandagavond vernam de tegenwoordig in Zoetermeer woon achtige Taument dat hij niet tot de groep van 20 EK-gangers behoort. Het nieuws viel hem niet rauw op het dak. „Het heeft me absoluut geen kater be zorgd. Het was voor mij al een verras sing dat ik bij de eerste selectie van vijfentwintig spelers zat. En nu Gullit weer fit is, is de rechterkant goed bezet. Hij (Rinus Michels - red.) gaat van de ervaring uit en daar is natuurlijk wat voor te zeggen." Taument (21) sloot zich gisteren daarom zonder morren aan bij de olympische selectie van bondscoach Nol de Ruiter. „Ik voel me thuis bij dit elftal", vertelt hij. „Ik ben tot dusverre ook meer bezig geweest met de Spelen dan het EJC Dat komt, omdat ik natuurlijk al een tijdje deel uitmaak van deze ploeg. Bij Oranje heb ik slechts een keer in een oefenwed strijd meegedaan. Ik kijk echt naar die Spelen uit. Die hele entourage, dat lijkt me prachtig. Als het effe kan wil ik ook naar andere sporten gaan kijken, atle tiek en basketbal vooral." Bij plaatsing zondag in Utrecht krijgt dit seizoen een mooi maar tegelijker tijd ook zwaar vervolg. De olympische internationals dienen zich dan maan dag 22 juni in Zeist te melden, waar de voorbereiding op het voetbaltoernooi in Barcelona begint. Mocht Nederland er in slagen de finale te bereiken, dan keren de spelers pas een week voor het begin van de competitie weer terug in Nederland. Dat vooruitzicht benauwt de spits niet, terwijl hij toch al een loodzwaar seizoen achter de rug heeft. Taument heeft het niet precies bijge houden, maar een grove schatting leert dat hij deze jaargang al ruim 60 wed strijden heeft gespeeld. „Ik heb er een tijdje doorheen gezeten. Vooral rond de laatste Europa-Cupwedstrijden was ik hartstikke moe. Dat was een rot mo ment, maar dat is achter de rug. Ik voel me nu weer uitgerust en ben fitter dan ooit. Ik heb na de bekerfinale wat gas terug kunnen nemen." Zijn goede spel leidde tot een hausse aan publiciteit. Taument werd publiek bezit. De nieuwe status viel nem In eerste instantie zwaEir, tegenwoordig gaat het hem echter wat beter af. „In het begin had ik er echt moeite mee om bekend te zijn. Dan durfde ik niet naar de stad, bang als ik was om voort durend aangekeken te worden. Daar ben ik nu gelukkig overheen. Je kunt je ook niet blijven verstoppen, al blijf ik een beetje verlegen type. Als ik ergens kom en de kamer zit vol visite, ga ik nooit als eerste naar binnen." Jeugdbokser (16) na partij in coma tokyo rtr Een 16-jarige Japanse bokser is na een partij over drie ronden in het papiergewicht in coma geraakt. Kenzo Kawamoto bok ste de tweede partij van zijn le ven. Hij zakte in elkaar, waarna de arbiter het gevecht onmid dellijk afbrak. De jongen werd met hersenbeschadigingen in het ziekenhuis opgenomen. Dit was het eerste coma-geval van een jeugdige bokser in Japan. Sinds 1930 overleden in dat land 23 professionals in de ring of tijdens de training. Laurens Koster heeft weer pech leiden» Laurens Koster was gisteren op nieuw de pechvogel in het pelo ton van Olympia's Tour. De Ha genaar, rijdend voor Swift/Cas- ba, ging gisteren onderuit. Dat was hem in de eerste etappe in Zoetermeer ook al overkomen. Zijn ploeggenoten konden gisteren geen potten breken. Martin Schalkers en Vital Tim mermans zaten aanvankelijk in een kopgroepje, maar haakten later af. In de finale zat er geen Swift-renner meer van voren. Wel Frank van Veenendaal die als 36ste eindigde. Beste Swift- man was uiteindelijk Erik Boog aard met plaats 45. Kozakken Boys-trainer Jan Everse: Het succes achtervolgt Jan Everse. Twee seizoenen gele den begon de trainer aan het 'karwei' Kozakken Boys, op dat moment een tobbende club die van zijn voetstuk was getuimeld. Onder het bewind van ex-prof Everse, hij speelde bij Feyenoord en Ajax, ging het Kozakken Boys weer voor de wind. De club uit Werkendam klom weer uit de tweede klasse en begon dit seizoen aan een onst uitbare opmars. cappelle aan de üssel rob onderwater Van de eerste tot en met de laatste speeldag bezette Kozak ken Boys de eerste plaats en werd uiteindelijk kampioen met 40 punten. Wie zei daar dat niet de beste club van de eerste klas se B kampioen is geworden? De kritiek dat Kozakken Boys niet de sterkste ploeg is van de afdeling steekt je een beetje. Everse, inwoner van Capelle aan de IJssel: „Natuurlijk heb ben wij het beste elftal, anders word je geen kampioen. We hebben meer punten vergaard dan ACV en Quick Boys. Dat zegt toch genoeg, dunkt me." Maar het ging op het laatst niet overtuigend. Everse: „Iedere ploeg heeft per seizoen een inzinking. Het is onmogelijk om 26 wedstrij den goed te spelen. DOVO en GVW hebben ook een tijdlang minder gedraaid, wij speelden wat minder aan het eind van het seizoen. Dat valt altijd meer op." Heb je nog getwijfeld aan je ploeg? Everse, vertegenwoordiger bij Cruijff Sports: „Natuurlijk niet. Ik wist immers waarom Kozak ken Boys minder draaide. Op een gegeven moment was m'n hele as van het elftal kwijt. En dat zijn niet de minsten: Steef Buys, Wilco van Buuren, Philip den Haan en John Verbaan. Toen die gasten terugkwamen, haalden we weer punten." Wat is de kracht van Kozak ken Boys? Jan Everse poseert gewillig op het veld van Quick Boys. „Ik was toch toevallig In de buurt" FOTO WIM DUKMAN Everse: „Het collectief. Daar naast hebben we een paar goe de spelers." Zoals? Everse: „De broers John en Jaco Verbaan bijvoorbeeld. Die geven het elftal wat extra's. Die jongens heb ik meegenomen van Hardinxveld, de club waar ik voor Kozakken Boys trainer Zeker geen spijt om bij Kozak ken Boys in dienst te treden? Everse: „Nou, het zag er alle maal wel anders uit toen ik hier kwam. Er waren wel goede spe lers, maar er werd weinig goeds met een bal gedaan. Daarmee ben ik aan de slag gegaan." En dan twee keer achtereen kampioen worden, toe maar. Everse: „Ik sta daar echt niet zo van te kijken. We hebben een goede ploeg. En een uitstekende organisatie. Ik durf te beweren dat we bij de beste 10 amateur clubs van Nederland behoren." Wat zijn je verwachtingen ion de nacompetitie? Everse: „Onze rol is net zo groot als die van Quick Boys en ACV. We zijn allemaal aan el kaar gewaagd. Quick Bon's heeft het zaterdag slecht gedaan, dat is waar, maar ik geloof dat die ploeg beter kan. Het zal morgen ongetwijfeld een kraker wor den." Jullie speelden, na zo'n lang seizoen, opvallend fris dinsdag tegen ACV. Everse: „De druk is van de ke tel. We zijn de nacompetitie in gegaan met het idee van: we zien wel waar het schip strandt. Die gasten kunnen vrijuit spe len en dat zie je terug In het veld. Het is allemaal lekker on bevangen." Wat zijn jouw ambities? Everse, eerder werkzaam bij Swift Boys, Unitas en Hardinx veld: „Het betaalde voetbal. Als je daar eenmaal aan geroken hebt, laat het ie niet meer los. Ik ben nu toegelaten op de cursus coach betaald voetbal. Als ik dat papiertje heb. wil ik daar na- tuurtjjk wat moe dOOO Wotal met amateurs is hartstikke leuk hoor. maar je kunt nooit het ui terste van ze eisen. Dan moet de een werken, de ander stude ren. Ook al heeft Kozakken Boys een ongelooflijk ambitieuze groep, de omstandigheden zijn nooit ideaal." Wietse Veenstra laat zijn spierballen zien aan het publiek. Iets eerder deed hij dat in Olympia's Tour door de zesde etappe te winnen. FOTO'ANP

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 25