Elvira Becks stabiele factor in 'Peyton Place' 3 dagen massaal meubelvoordeel met kortingen van 20-50% Sport En onze koffie staat natuurlijk altijd klaar VRIJDAG 22 MEI 1992 24 Erbarmelijke situatie op Papendal vergalt turnplezier van zestienjarige Nijmeegse niet Het Nationale Turncentrum Papendal balanceert op de rand van de afgrond. Het semi-internaat kampt met een leegloop, het functioneren van de trainers staat weer eens ter discussie en de bond haalt halsbrekende toeren uit om de nieuwste stormen te trotseren. Het is opmer kelijk hoe gemakkelijk de zestienjarige Elvira Becks zich in die Peyton Place-achtige atmosfeer overeind weet te houden. ,,Ik concentreer me helemaal op het turnen. Hoe moeilijk dat soms ook is." ARNHEM CPD De Nijmeegse toptumster haalt haar frêle schouders op. Ze werkt ongestoord naar Barcelo na toe. Want bndanks de erbar melijke situatie op Papendal zijn de vooruitzichten op een hoge olympische klassering gunstiger dan ooit. Dit weekein de neemt Elvira Becks deel aan de EK in Nantes. Om alvast naam te maken. „Ben je bekend bij de jury, dan scheelt je dat straks twee- of drietiende punt tijdens de Spelen." Zwaaien, springen, huppelen. De nationale turnselectie werkt zich in het zweet in de muffe turnzaal op Papendal. Op de tri bune slaan de vaders en moe ders soms een verveelde blik op de acrobatische hoogstandjes van hun kinderen. Het instude ren van een nieuw element is een kwestie van herhalen. Geen tien of honderd maal, maar dui zend keer. „Elke beweging moet stabiel zijn. Dat vergt vooral ge duld en doorzettingsvermo gen." De tol voor het streven naar perfectie. Elvira Becks spuugt in haar handen, wrijft even over haar voetzolen en neemt de aanloop voor de zoveelste sprong. Een vast ritueel. „Een tikkeltje bijge loof ook. Bovendien heb ik een beetje last van zweetvoeten." Elvira Becks is een vrolijke tie ner. Beleefd en ontwapenend, dynamisch en wilskrachtig. Ze weet precies wat ze wil. „Twee dingen: naar de Olympische Spelen en showdanseres wor den", glimlacht ze verlegen. Pluisje Becks, een pluisje van 39 kg, traint volgens Oosteuropees model dertig uur per week. Dat lijkt op afknijpen. De realiteit is anders. Er is geen sprake van een commando-cultuur. De training onder leiding van Gert- Jan Nieuwstad voltrekt zich in een gemoedelijke en vooral ge disciplineerde sfeer. „Er is vol doende afwisseling. De ene dag doe ik de keuzeoefeningen, de andere dag de verplichte stof. Snelle en krachtige elementen worden afgewisseld met sierlij ke bewegingen op de vloer." Het turnen is inmiddels een dagtaak geworden. Alleen zater dag is ze vrij. „Dan ga ik meestal winkelen, want anders houd ik het echt niet vol." Om wille van de sport heeft Elvira Becks haar schoolopleiding (3 havo) tijdelijk afgebroken. „Het één is niet te combineren met het ander. Ik heb een keuze moeten maken." En die was na tuurlijk snel gemaakt. Trainingsarbeid Het resultaat van de extra trai ningsarbeid heeft niet lang op zich laten wachten. Becks, vorig jaar nog 27ste tijdens het WK in Indianapolis, schreef onlangs Nederlandse tumgeschicdenis door als eerste een plaatsje in een WK-toestelfinale (sprong) te bemachtigen. Ze eindigde als negende. „Slechts negende", blikt ze achterom. „Maar het was machtig mooi om op dat podium te staan. lammer dat die tweede sprong niet hele maal uit de verf kwam. Anders was ik misschien vierde of vijfde geworden." Topturnen vergt totale over gave, totale inzet. Elvira Becks is nooit tevreden. „Je streeft er al tijd naar de beste te worden. Ik wil dat alles perfect is", klinkt het gretig en ambitieus. „Af en toe baal ik wel eens een dag. Als een oefening niet lukt. Dan dwing ik mezelf om de volgende dag nog beter mijn best te doen." Met Barcelona voor de deur wordt er nog keihard gesleuteld aan die perfectie. Vooral op de balk, de sprong en de brug. „Bovendien wordt een nieuwe vloeroefening in gestudeerd. Op de rimboemuziek van de groep Yellow. Er zitten hele aparte be wegingen in", zegt de energieke Elvira Becks over haar favoriete onderdeel. Zwaarder De trainingen worden steeds zwaarder, de belasting steeds groter. Dat vergt niet alleen fy siek, maar vooral ook mentaal uithoudingsvermogen. „Hoe dichter je de top benadert, des te moeilijker het wordt", weet trainer Gert-Jan Nieuwstad. „Het lijf zegt: tot hier en niet verder. Dan moet je dus op mentale kracht proberen om toch nog die ene oefening eruit 'te persen." Momenteel wordt veel werk verzet. „Maar Elvira is zeer gedisciplineerd en bereid om die belasting aan te willen gaan." De bepaald niet frisse sfeer binnen de turnbond is verre van motiverend voor de prestatie van de nationale turnelite. Va der Becks heeft het idee dat „grote mensen tegenstrijdige belangen uitspelen over de rug gen van de kinderen." Hij houdt zijn dochter daarom ver van alle commotie vandaan. „Ik heb te gen haar gezegd dat ze heel egoïstisch moet zijn. Houd je al leen bezig met het project Bar celona." Niettemin ondervindt Elvira Becks toch de gevolgen van de chaotische toestanden. Papen dal stroomt leeg. Simpelweg omdat de meeste turnsters zijn afgeknapt. „Ik heb niemand meer om me aan op te trekken en dat is best wel vervelend. Ik moet alles in mijn eentje doen. Elvira Becks weet precies wat ze wil. „Twee dingen: naar de Olympische Spelen en showdanseres worden." Helemaal alleen knokken." Maar je hoort Elvira Becks nooit klagen. „Ik ben de laatste jaren niet beter gewend." Gaaf Elvira Becks is helemaal op Bar celona gefixeerd. „Al vanaf mijn achtste droom ik ervan aan de Spelen mee te mogen doen. Nu is het zover. Dat vind ik onwijs gaaf." Precies zestien jaar gele den maakte Ans Smulders als laatste Nederlandse turnster haar opwachting tijdens een olympisch toernooi. Elvira Becks was op dat i per twee maanden oud. „Het is zestien jaar geleden en ik ben nu zestien. Het lijkt wel een ma gisch getal." Een zestiende plaats tijdens de olympische vierkamp zou in dit verband zeker niet misstaan. „Ik probeer in elk geval om bij de eerste twintig te komen. Het zou bovendien mooi zijn als ik een toestelfinale haal." De kans op een goede klassering is gun stiger dan ooit. Zeker nu door de onttakeling van de sport in veel Oosteuropese landen het niveau iets is gedaald. „Zelfs de Russinnen maken fouten", zegt Becks. „Bij het WK in Parijs viel de ene na de ande re Russin. Een teken dat het an ders gaat worden. Boginskaja blijft echter mijn favoriete. Ze kan ontieglijk mooi en sierlijk bewegen. De Amerikaanse Sz- meskal heeft niet echt iets bij zonders. Ze heeft te weinig uit straling. En dat is belangrijk voor de jury. Je moet je laten zien: hier ben ik." Presentatie •Een goede presentatie is vol gens Elvira Becks van grote im portantie voor een hoge pun tenwaardering. „Het is zeker een pré als de jury jouw naam kent. Scoor je nu hoog, dan zit je bij de Spelen ook goed." Daarom is die EK ook zo be langrijk. „Maar uiteraard moet je ook ontzettend veel talent hebben om hoog te eindigen. Je moet elke beweging, elk detail goed in je hoofd hebben. De ti ming moet perfect zijn. Een kwestie van oefenen. Veel her halen. Duizend keer en meer. Je moet leven voor je sport en er alles voor over hebben. En de disco? Daar heb ik nu nog totaal geen zin in. Daar kan ik na het turnen altijd nog naar toe." ruimt ZATERDAG 23 MEI ZITGROEPEN BANKJES (2- en Th-zits) FAUTEUILS KATWIJK LEIDERDORP DIEMEN KATWIJK AMBACHTSWEG 11-13 TEL 01718-28\51 DONDERDAG KOOPAVOND LEIDERDORP MEUBELPLEIN 7 TEL: 071-41 446T. DONDERDAG KOOPAVOND DIEMEN OP DE SNIEP 11 TEL 020-69066^9 VRUDAG KOOPAVOND EETHOEKEN SALONTAFELS Alle artikelen zijn éénmalig (wie dus het eerst komt enz. Levering direkt/lichte beschadigingen zijn voorbehouden Betaling 100% bij aankoop

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 24