Autoschadehuis milieubewust ElfcUfc Geneeskunde weerlegt kritiek van commissie CDA wil provincie deel van strop laten betalen Regio 'Ik zie het als een voordeel' 'Mensen en wetenschappelijk onderzoek' VRIJDAG 22 MEM 992 Water gezuiverd en lucht gefilterd in nieuw bedrijfspand N WESTERLAKEN Het Autoschadehuis bouwt aan de Rooseveltstraat in Leiden een nieuw bedrijf waarin vooral rekening is gehouden met het milieu. Geen druppeltje water gaat de deur uit alvorens het is gezuiverd; lucht die wordt afge voerd, wordt eerst gefilterd. Ge luidsoverlast is er niet meer. In de vloer komt grondverwarming waardoor stofvorming wordt te- gegaan. De eerste paal ging gisteren de grond in en in april of mei 1993 is de nieuwbouw klaar. Direc teur J. Laman zegt, dat Leiden dan een bedrijf heeft dat ner gens ter wereld staat. Volgens hem wordt het een beziens waardigheid waar mensen uit alle delen van de wereld naar komen kijken als het in bedrijf is. „We spelen nu al in op de toekomst. Want de eisen om het milieu te beschermen worden steeds scherper." Het personeel van het Auto schadehuis heeft in twintig bij eenkomsten zijn wensen over de inrichting kenbaar gemaakt. En daarmee is nadrukkelijk re kening gehouden. Zo krijgt elke werkplek een eigen hefbrug. In het huidige onderkomen staan er maar een paar. Voordeel: de reparateur hoeft niet meer op z'n knieën te werken en de klant kan ook de schade onder zijn auto bekijken. In de spuiterij, waar op elf plaatsen tegelijk kan worden gewerkt, kan iedere werknemer vieze luchtjes afvoe- Manager P. Engels zegt dit er over: „Bij ons ruik je over een een jaartje geen verflucht meer of rook, die door het werken met een lasapparaat wordt ver oorzaakt. Dat komt niet alleen de individuele werknemer ten goede, maar ook zijn collega's. Ze worden niet meer blootge Leidse doet eindexamen havo in ziekenhuis LEIDEN JOOST BOUWMEESTER Niet op een klapstoel achter een goedkoop tafeltje in een grote gymzaal, maar in bed in een eenpersoonskamer op de elfde verdieping van het AZL. In kamer 24, doet dit jaar Pa tricia Houwaart uit Leiden haar eindexamen havo. De 19-jarige leerling van het Holtland College in Leiden viel afgelopen maandag op de weg naar huis flauw, net na het maken van het examen wis kunde. In het ziekenhuis aan gekomen bleek dat Patricia een zogenaamd trombose been had, een propje in een van de aderen versperde haar bloedsomloop. „Ik zie het als een voordeel dat ik hier lig. Hier kan ik rus tig leren en op school loop je elkaar toch maar op te jutten. Ik heb hier alles: een televisie, telefoon en een mooi uit zicht", zegt Patricia. Hoewel het examen niet op school wordt gemaakt blijft de procedure hetzelfde. Onder toeziend oog van vader Houw aart opent de lerares de enve loppe met opgaven. „Er moe ten volgens de voorschriften twee mensen aanwezig zijn", verklaart Patricia. „Ik denk dat mijn vader de lerares moet controleren. Zodra ik met het examen begin gaan zij een boek lezen. En als ik klaar ben moeten er eerst drie handte keningen worden gezet, voor dat het examen weer in de en veloppe mag." Na ieder examen komen en kele medeleerlingen even bij haar op bezoek. Patricia: „Ik houd zelfs een kleine agenda bij, want anders komen alle mensen tegelijk. Nu verspreid ik ze een beetje." Patricia mag niet uit haar bed komen. In de zon zitten is er dus ook niet bij. „Ik baal wel dat ik nu niet naar het strand kan", zegt ze. „Ik hoop dat ik zaterdag weer naar huis mag, anders is iedereen al bruin en ik nog spierwit. Straks denken ze nog dat ik een toerist ben." Na de havo wil Patricia heel toepasselijk de verple ging in. „Een van de verpleeg sters, die hier stage loopt, volgt momenteel de opleiding die ik hierna wil volgen. Ze vertelt me alles over de oplei ding en dus weet ik wat ik kan verwachten." 'Universiteit leidt medisch student breed op' N WESTERLAKEN De faculteit geneeskunde er vaart het niet als kritiek dat haar studenten van alle Nederlandse universiteiten het langst doen over hun studie geneeskunde. De visitatiecommissie kwam onlangs tot de conclusie dat de Leidse medische studenten na vier jaar te weinig zijn opge schoten. Drs. F. Jansen, directeur van het bureau scholing en nascholing, geeft daar de volgende verkla ring voor: „De Leidse studen ten", zegt hij, „gebruiken de volle zes jaar studiefinanciering. Dat staat de wet toe. Ze volgen in die periode extra onderwijs. Zo kunnen zij zich zo breed mogelijk scholen", legt de di recteur uit. Volgens hem is er geen sprake van te veel ballast: stof waaraan de student in de praktijk weinig heeft. Alles wat het onderwijsprogramma biedt hoort erin thuis, is zijn stellige overtuiging. Het percentage studenten, dat in Leiden het artsenexamen haalt, ligt heel hoog, vult prof. dr. W.Th. Daems, decaan van de faculteit, aan. Van alle stu denten geneeskunde aan de RUL slaagt tussen de tachtig en vijfentachtig procent. Directeur Jénsen vindt de stu die geneeskunde niet té zwaar, maar denkt dat studenten die iets minder hard werken dan gemiddeld, het moeilijk heb ben. En zeker die studenten die zonder scheikunde en natuur kunde de medische studie doen lopen meestal een achterstand op. „Je ziet", vertelt Jansen, „dat deze mensen vrij vroeg afval- Stages De visitatiecommissie stelt, dat studenten na de eerste fase van hun studie niet zijn opgeleid tot zelfstandig onderzoeker. Prof. Daems zegt dat de faculteit die pretentie ook niet heeft. Pas wanneer de tweede fase - de zo genaamde aio-opleiding - is af gerond, kan de student als zelf standig onderzoeker functione- De kritische opmerking van de commissie over stages in het buitenland van studenten bio medische wetenschappen, deelt Jansen eveneens niet. Indien de .biomedische student een on derzoek wil doen dat in Leiden niet mogelijk is, dan mag hij naar het buitenland. „Wij hou den de mensen zeker niet te gen". zegt Jansen. „In het vierde jaar is dat, onder die voorwaar de, toegestaan, in het vijfde en zesde jaar mogen ze dat zelf uit maken. Blijven ze binnen de Europese Gemeenschap, dan kunnen ze een beroep doen op geld uit het Erasmusfonds." De verschillen in studietijd voor de richting geneeskunde in Nederland zijn opmerkelijk. Moeten de onderwijsprogram ma's daarom niet beter op el kaar worden afgestemd? Jansen: „Elk programma heeft een kem die voor alle faculteiten gelijk is. Dat er verschillen zijn heeft met de cultuur van de faculteit te majcen. Leiden staat bekend om Conservatief Student biomedische weten schappen Monique van der Pauw vindt de faculteit conser vatief. „Dat neem je als student over", zegt ze. „Op die manier verlies je toch een stukje per soonlijkheid." Zij heeft er geen moeite mee, dat het studiepak ket breed is. „Daar heb ik be wust voor gekozen", vertelt ze. Monique doet de suggestie, dat de faculteit de voorlichting ver betert. Het eerste jaar wordt er volgens haar te gemakkelijk te gen de student gezegd, dat hij ergens in het buitenland stage kan lopen. „Kom je daarop te rug, dan halen ze je over om toch maar in Leiden te blijven." Dies Teunissen, student ge neeskunde, noemt het karakte ristiek voor Leiden dat de stu dent zelf moeite moet doen een stageplek te vinden. Het studie programma omschrijft hij als zwaar, maar niet té zwaar. .Als je er extra dingen bij gaat doen, dan loop je de kans een jaar te blijven hangen. Wanneer het programma in Leiden en Maastricht hetzelfde zou zijn. dan was veertig tot vijftig pro cent van de studenten na vier jaar klaar met hun studie. In vind overigens wel dat het door stromen van het ene naar het andere jaar soepeler kan. De vi sitatiecommissie vindt dat ook. Ik hoop dat de faculteit het ad vies van de commissie daarover volgt." steld aan stank. Kijken we naar de afdeling waar de schade aan het metaal wordt gemaakt, daarin komen speciale wanden. Wanden, die het geluid absor beren. Voor de mensen die daar werken betekent dat, dat ze niet meer met van die oordoppen hoeven op te lopen. Vanzelf heeft de buurt ook geen hinder meer van geluidsoverlast. Directeur Laman geeft on middellijk toe dat een goed functioneren van een modem bedrijf als dat van het Autoscha dehuis ook afhankelijk is van de medewerking van het perso neel. „Dit moet", geeft hij als voorbeeld, „wel de apparatuur in werking stellen waarmee de vieze luchtjes worden afge voerd. Maar daar heb ik alle vertrouwen in. Het zal duidelijk zijn dat de mensen zich in een schoon bedrijf lichamelijk beter zullen voelen. Gevolg daarvan is weer dat het ziekteverzuim te rugloopt en het rendement van de onderneming omhoog gaat. Dus heb je een beter bedrijfsre sultaat." Laman onthult dat de auto- schadebranche behoorlijk in beroering is. Overkoepelende organisaties voorspellen dat veel bedrijven ophouden te be staan, omdat ze de kosten niet kunnen opbrengen die de ko mende jaren moeten worden gemaakt om aan de milieu-ei sen te voldoen. Als gevolg van die eisen, zegt hij. wordt het re pareren van schade aan auto's voor het jaar tweeduizend zo'n dertig tot vijftig procent duur der. Na mislukken van project vuilverbranding LEIDEN •MEINDERTV De provincie Zuid-Holland moet meebetalen aan de mil- joenenstrop die het niet door gaan van de vuilverbranding in Leidschendam veroorzaakt. Dat vindt het Samenwerkings verband CDA-fracties regio Leiden die over dit onderwerp een bezorgde brief naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De briefschrijvers willen dat ook vanuit het parlement actie wordt ondernomen om aan de prijsstijgingen voor afvalver werking een eind te maken. De CDA-fracties uit Leiden, Alkemade, Oegstgeest, Voor schoten, Warmond en Zoeter- woude zijn 'ernstig bezorgd' over de laatste ontwikkelingen rond het afblazen van de bouw van een vuilverbranding in Leidschendam. Op dit mo ment is er in de voorbereidin gen een kleine 100 miljoen gul den geïnvesteerd door 35 ge meenten die het Samenwer kingsverband Afvalverwijde ring Zuid-Holland -West (SA- VA) vormen en waarbij alle ge meenten uit de Leidse regio en Duin- en Bollenstreek zijn aan gesloten. Volgens een van de onderte kenaars van de brief, de Voor- schoiense CDA-fractievoorzit- ter W.J. Valkenburg, moet ook de provincie Zuid-Holland een helpende hand toesteken om de lasten te dragen. „De pro vincie heeft de 35 gemeenten altijd gestimuleerd en aange moedigd om bij Leidschendam een ultramoderne afvaloven te bouwen. De belangen van Zuid-Holland, dat nog steeds omkomt in het afval, waren daar immers zeer mee ge diend. Nu de zaak niet door gaat mogen de gemeenten niet in hun eentje met de strop blij ven zitten. Zij moeten met het provinciebestuur om de tafel gaan zitten voor een schade vergoeding." aldus Valken burg. Behalve een eerlijke verde ling van de lasten willen de briefschrijvers tevens dat de schade beperkt blijft tot de huidige 100 miljoen gulden. Veel hangt volgens de plaatse lijke politici daarbij af van mi nister Alders van milieu, die zijn goedkeuring moet geven aan een tien-jarenplan voor het afval. Pas na die goedkeu ring kunnen de gemeenten de finitief een streep zetten door het mislukte vuilverbrandings project en beginnen met het saneren van de miljoenen- schade. De CDA-politici ver wijten Alders een te trage be sluitvorming waardoor de schadepost onnodig elke maand met enkele miljoenen Kulden oploopt door rentovei lies. Dat betekent volgens hen dat de verwerkingsprijs in de I eidee regio, die toch al tol de hoogste van het land behoren, nog meer de pan uitrijst. „De geloofwaardigheid van het milieubeleid in de Leidse regio is in het geding," zo staat in de brief. Acceptatie van dat beleid dreigt wederom be moeilijkt te worden wanneer de vuilverbranding definitief tot het verleden behoort, en vervolgens flinke prijsstijging daarvan weer het gevolg zijn, zo stellen de CDA'ers. Zij zijn teleurgesteld in minister Al ders. omdat hij nooit bereid bleek om wat aan de torenho ge reinigingsrechten in de Leidse regio te doen. Sjoerd Bruin (19) gaat na het vwo geneeskunde studeren in Utrecht LEIDEN «KAREN TANGEL Hij weet heel goed wat er van afhangt en daarom is het extra spannend. De 19-jarige Sjoerd Bruin uit Zoeterwoude zit voor zijn eindexamen vwo en ufil daarna geneeskunde gaan stu deren, 'het liefst in Utrecht'. Twee jaar geleden maakte hij, na het succesvol afronden van de havo, de overstap naar het vwo op het Bonaventura Colle ge in Leiden. „Het vwo is veel spannender dan het havo-exa men. Toen was ik nog niet zo met mijn toekomst bezig, maar nu weet ik precies wat ik wil, je weet wat ervan afhangt." Door de schoolonderzoeken die hij een paar weken geleden heeft gehad, heeft hij zich goed kunnen voorbereiden op de examens. Naast Nederlands en Engels doet de Zoeterwoude- naar de exacte vakken: natuur kunde, scheikunde, biologie, wiskunde-B en economie-1. „Ik heb vepl tijd in de schoolonder zoeken gestoken, dus nu kan ik de stof min of meer gewoon herhalen. Het heeft ook niet veel zin met die exacte vakken om nu nog te gaan leren. Aan de hand van de examenbundel waarin alle examens van de af gelopen jaren staan, kun je doelgericht oefenen, dat is het belangrijkste. Alleen bij biologie moet je veel feiten kennen." Op het schoolplein wordt na gepraat over het examen Ne derlands-samenvatting wat net achter de rug is en worden de scores voor andere examens be paald. „Als ik een 4,2 voor m'n economie haal, kom ik op een 5 uit", roept een jongen optimis tisch. „Dat doet echt iedereen", vertelt Sjoerd. „Van te voren uit rekenen wat je moet halen. Daar gaat bijna meer tijd in zit ten dan in het leren van de exa mens." De afgelopen twee jaar op het vwo zijn voor Sjoerd voorbij ge vlogen. Door de overstap van havo naar vwo kwam hij in een omgeving terecht en Zoeterwoudse scholier Sjoerd Bruin: „Eigenlijk ging het allemaal vanzelf." moest gelijk hard aanpoten, maar het ging goed. „Eigenlijk ging het allemaal van zelf. Het was weer eens wat anders, een nieuwe omgeving. In het begin is het wel even wennen natuur lijk. Andere leerlingen, leraren en een ander schoolsysteem. Op mijn vorige school zeiden we gewoon je en jij tegen lera ren, maar hier mag dat niet. Ik vind dat wel goed, want in de praktijk kan dat ook niet zo- Naam: Sjoerd Bruin Vak: Biologie (vwo) Vooraf „Biologie is het enige vak waar je veel voor moet leren. Je moet alles heel precies weten. Welke stoffen brengen welke reactie te weeg, dat soort dingen. Je krijgt bijvoorbeeld vier stellingen, waarsan je moet aangeven welke juist zijn. Meestal zijn er twee waar je het precies van weet, maar over de andere twee twijfel je. Dan kan de hele vraag soms toch nog fout zijn. Ik sta er wel goed voor, een zeven gemiddeld na m'n schoolonderzoeken. Als ik een 6.3 voor m'n examen haal, krijg ik een zeven op m'n eind- lijst. Daar ga ik voor!" Achteraf „Het was een moeilijk examen, er zat een aantal nieuwe dingen in, over 'non-disjunctie' bijvoorbeeld. Dat zei me niet zo veel. Het zal er om hangen, denk ik. Net als de vorige keren, net een 6 of iets eronder. Ik vrees dat het geen 7 wordt. Ik heb wel alle vra gen gemaakt en ook nog na gekeken. Ik heb alle tijd benut die ik had, maar dat doe ik altijd." maar en dat moet je leren." Ook de manier waarop de leerlingen met hun studie bezig zijn, is op het vwo anders, seri euzer. „Mijn klasgenoten hier zijn veel nieuwsgieriger, ze wil len meer weten. Ie beseft dat je voor jezelf op school zit. Dat stond me zeer aan." Sjoerd Bruin is zeer 'positief over de school en de afgelopen twee jaar. Ook aan de examen- stunt denkt hij met plezier te rug. „Ik zat in de organisatie en iedereen had een bepaald on derdeel waar hij verantwoorde lijk voor was. Met de groep heb ben we via sponsors veel geld kunnen binnenhalen en hadden we een hele goeie band, Brickhouse, op het feest. De le raren waren eerst nog een beetje benauwd dat het feest uit dc hand zou lopen, maar er was een enorme hechtheid ontstaan in de groep door de goede sa menwerking. Het feest verliep perfect." Na lang twijfelen heeft Sjoerd besloten geneeskunde te gaan studeren. Eerst zat hij nog aan bedrijfskunde te denken vanwe ge de goede financiële vooruit zichten, maar nu weet hij vrij zeker dat hij arts wil wórden. „Ik heb bewust gekozen voor een vak dat me echt ligt en waar mogelijkheden voor zijn op de arbeidsmarkt. Als je een baan hebt waar je veel geld mee ver dient, maar je vindt er niks aan. FOTO HINK BOUWMAN dan schiet je er ook niet veel mee op." Het liefst wil hij gc- r:ialiseerd arts worden „Op manier kun je én met men sen omgaan én kun je je met een vonn van wetenschappelijk onderzoek bezighouden.' Voorlopige uilslagen i RANS VWO 1 C; 2 b; 3 a; 4 a; 5 C; 6 C; 7 a; 8 d; 9 C; 10 C; 11 a; 12 a; 13 D. 14 d; 15 C; 16 C; 17 a; 18 C; 19 d; 20D;21 d; 22 C; 23 D; 24 A. 25 B. 26 iv 2728 H. 29 a. MI IID; 32 A 13 MD;3SD 6D;37 c; 38 c; 39 a. 40 c; 41 c; 42 a; 43 a. 44 a; 45 C; 46 I). 47 48 B; n iv 5o FRANS HAVO 1 D; 2 A; 3 D; 4 A; 5 C; 6 A; 7 A; 8 A; 9 A; 10 B; 11 A; 12 D; 13 C; 14 D; 15 A; 16 C; 17 A: 18 B; 19 C; 20 D; 21 A; 22 B; 23 D; 24 B. 25 A. 26 B. 27 B; 28 B; 29 B. 30 B; 31 A; 32 C 33 B. 34 A; 35 D. 36 A. 37 A; 38 D; 39 A. 40 B; 41 A; 42 B; 43 B. 44 A; 45 A; 46 C; 47 A. 48 A. 49 D; 50 B. AARDRIJKSKUNDE MAVO-D 1 A;2D;3C;4C. 5 B. 6 B; 7 D; 8 A: 9 B; 10 F; 11 C; 16 F. 17 A; 18 F; 19 A; 20 B; 21 E; 22 Q23D 241 28 V 28 V II I 12 1>. 33 E. 34 A; 35 A; 36 A; 37 E; 38 C; 39 A; 40 B; 41 B. BIOLOGIE HAVO I l>, 2 A. 3 A; 4 A; 5 A: 6 C; 7 B; 8 B; 9 A; 10 D; 11 A. 12 B. MUM C; 15 A; 16 C; 17 C. 18 B; 19 D; 20 C. 21 B; 22 A; 23 D; 24 C, 25 D. 26 A; 27 C; 28 C; 29 A; 30 C; 31 A; 32 B; 33 A: 34 B; 35 C; 36 C 37 B 38 B 39 A. 40 A; 41 C; 42 B; 43 C; 44 B; 45 C; 46 A. 47 C. 48 B. 49 B. 50 B ■OW VWO ID.2A. 3 D; 4 C; 5 C; 6 D: 7 B; 8 D. 9 C; 10 B. II C; 12 C 13 B 14 A. 1 B lhD. 17D. 1MB 191) 20 .'I I» B 21C t B 26 A. 27 B 28 C. 29 B. 30 C; 31 C; 32 A; 33 C; 34 B; 35 A. 36 B. 37 B 38 A: 39 A: 40 A; 41 B. 42 B; 43 A; 44 C; 45 B; 46 C: 47 B. 48 B; tuB ViA

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 23