Duivenvoorde in nood 'Dit asiel is geen afmaakcentrum' 'In container stop je geen kinderen' Nieuw laboratorium Brocades Pharma Subsidie Zoeterwoude voor gebruik zonne-energie 'Zo broos al een koekje' Regio Leiden Derde Wereld in Duinrell VRIJDAG 22 MEI 1992 Bedrijf zoekt plek in Leiderdorp Stalen middenberm "vat vlam' wassenaar De stalen middenberm van de Rijksstraatweg in Wassenaar leek gistermiddag vlam te hebben gevat. Automobi listen raakten omstreeks 16.15 uur verblind door grote rookplui men die uit de afscheiding tussen de twee weghelften kwamen. Niet de staalconstructie, maar droge bladeren en takjes onder de vangrail bleken bij nader onderzoek in de brand geraakt. Als de vermoedelijke oorzaak voor het vuur noemt de politie een uit een auto geworpen sigaret. De brandweer had twintig minuten nodig om het brandje, dat zich had verspreid over een afstand van 15 tot 20 meter, te blussen. Het verkeer op de Rijksstraatweg was gedurende deze periode gestremd. Brand bij tuincentrum Voorschoten voorschoten De Voorschotense brandweer moest vanmorgen vroeg uitrukken voor het blussen van een brandje op het terrein van tuincentrum Segaar aan de Leidseweg. Het vuur bleef be perkt tot een grote berg tuinafval. De oorzaak van de brand is niet bekend. De brandweer had ongeveer een half uurtje nodig om hel vuur te doven. Inwoners van Zoeterwoude kunnen subsidie krijgen wan neer zij gebruik maken van zon ne-energie. Wie een zonneboi ler of -collector in of op zijn wo ning installeert, kan maximaal tien procent van de kosten ver goed krijgen. De gemeente Zoe terwoude heeft voor dit doel tiénduizend gulden beschik baar. Dit hebben burgemeester en wethouders gisteravond tij dens de vergadering voorge steld. Wanneer het beschikbare geld op is, komen aanvragers het jaar daarop in aanmerking voor subsidie. Raadslid J. Stuijt (Progressief Zoeterwoude) zag graag dat de eerste aanvrager een dubbele bijdrage ontvangt. Na een snel overleg besloot burgemeester en wethouders dit voorstel over te nemen. „Het is een leuk aar digheidje", zei wethouder A. Ringersma. In het verleden heeft raadslid H. van der Kooi (WD) al aange drongen op een onderzoek naar de mogelijkheid zonneboilers in het buitenbad van zwembad Haasbroek te plaatsen. Hij vond het huidige voorstel om het ge bruik van zonne-energie te sti muleren dan ook goed, maar plaatste toch een kanttekening. „Als het gemeentebestuur wat sneller was geweest, dan was het zwembad nu al voorzien van zonneboilers." Het onder zoek werd hem nu toegezegd door het college. •caroline van overbeeke Het bedrijf Brocades Pharma in Leiderdorp zoekt naar een ge schikte plek voor de bouw van een onderzoeks-laboratorium. Hierover zijn inmiddels bespre kingen gaande met de gemeen te Leiderdorp. In het Leider- dorpse hoofdkantoor van het pharmaceutische bedrijf wer ken nu ongeveer 160 mensen, in het laboratorium is werk voor vijftig extra personeelsleden. Het laboratqrium schept overi gens geen extra werkgelegen heid. De mensen die nu bij het zelfde bedrijf in Delft werken, komen naar het nieuwe onder komen. Als Brocades Pharma geen geschikte lokatie vindt in Lei derdorp, gaat het bedrijf op zoek naar een plek in Leiden. Brocades Pharma is in handen van het Japanse bedrijf Yama- nouchi. Het nieuwe 'Research De- velopment-laboratorium' zou oorspronkelijk in Delft worden gebouwd als onderdeel van een compleet nieuwe fabriek. Dat nieuwbouw-plan gaat niet door omdat alle produktie-activitei- ten van Brocades Pharma on verwacht worden geconcen treerd In Meppel. Dit heeft te maken met de vervuiling van de grond bij de fabriek van Broca des Pharma in Meppel: Gist- brocades kan de grond niet schoonmaken, hetgeen Yama- nouchi in het overname-con tract eiste. Beide partijen hebben daar om besloten dat nieuwbouw van de Brocades Pharma-fa- briek op een andere plek in of vlak buiten Meppel de beste op lossing is. Deze investering is echter alleen rendabel als alle produktie-activiteiten in Mep pel worden geconcentreerd. Dit betekent dat de plannen voor Delft niet doorgaan en een an dere plek moet worden gezocht voor het nieuwe laboratorium. Gist-brocades overlegt met de provincie Drenthe en de ge meente Meppel over de toe komstige bestemming van de vervuilde grond in Meppel. Volgens directeur A. Paasman van het Leiderdorpse Brocades Pharma kan het laboratorium medio 1993 klaar zijn. „Dat is althans de bedoeling. De men sen die nu in Delft werken, moet dan wel wat langer rei zen." SUBSIDIE ZONNE-ENERGIE Inwoners van Zoeterwoude kun nen subsidie krijgen wanneer zij gebruik maken van zonne-ener gie. Wie een zonneboiler of -collectoren in of op zijn woning instal leert, kan maximaal tien procent van de kosten vergoed krijgen. De gemeente Zoeterwoude heeft voor dit doel tienduizend gulden be schikbaar. voorschoten De voorgevel, zijgevels en het dak van het zeventiende-eeuwse huisje aan de Molenlaan 3 in Voorschoten worden mo menteel onder handen genomen. Het pand, dat op de gemeentelijke monumentenlijst staat was al jaren in slechte staat. In 1990 bepaalde de Haagse rechtbank dat eigenaar J. de Vries het huisje moest restaureren, omdat 'de voorgevel zo broos was als een koekje' Hij begon met de restauratie, maar die vor derde volgens De Vries „door allerlei proble men" slechts langzaam. De Vries hoopt de restauratie deze zomer af te ronden. Momen teel is De Vries in een proces gewikkeld met de vorige aannemer, die de ramen van het pand niet volgens historisch verantwoorde normen zou hebben hersteld. ..De roeden zijn te breed en de kozijnen te smal." zegt hij. Na de voltooiing van de restauratie wil De Vries zelf in het huis gaan wonen. foto w1m chikman Voorschoten heeft veel over voor restauratie kasteel Asielbeheerder C. Wentzel temidden van haar viervoeters in het vernieuwde Oegstgeester Postbrug. Morgen is er open huis. foto hielco kuipers Oegstgeester dierentehuis Postbrug zet deuren open miep de graaff Met het open huis, morgen van elf tot vier, hoopt beheerder mevrouw C. Wentzel van het Oegstgeester dierentehuis Post brug twee vliegen in één klap te slaan. Geïnteresseerden kunnen met eigen ogen zien dat h?t asiel annex pension allesbehal ve een 'afmaakcentrum' is, „want dat denken een hoop mensen nog steeds van een asiel." Naast het opkrikken van her imago hoopt Wentzel de nodige donateurs te werven en natuur lijk meteen een aantal honden en katten weer aan een goed te huis te helpen. „Hoewel we wat dat betreft de laatste maanden niet mogen klagen. We hebben alleen de eerste drie maanden al 104 dieren kunnen plaatsen. Gemiddeld zit een dier hier te genwoordig slechts drie weken en 99 procent vindt echt een nieuw tehuis. Wat hier moet worden afgemaakt, is te ver waarlozen. Dat zijn echt de doodzieke of door hun gedrag nooit meer te plaatsen dieren. Zullen het er in al die jaren tien geweest zijn, dan is het veel." Met 'al die jaren' doelt de be heerder op de ruim vijf jaar dat zij in Postbrug woont en werkt. Voor een dergelijke baan, waar in een 40-urige werkweek een wensdroom blijft en er bij nacht en ontij ook vaak aan de deur wordt geklopt, is dat lang. De voorganger van Wentzel bij voorbeeld had het na anderhalf jaar al gezien. Maar zelf denkt ze er met ge mak nog vijf jaar aan vast te khopen. „al word je natuurlijk wel eens kwaad ais je alle smoe zen hoort van mensen die hun huisdier komen brengen. En als ze bij nacht en ontij weer aan de deur staan om even naar hun katje of hondje te komen kijken. Maar daar staan weer genoeg leuke dingen tegenover. Enthousiaste telefoontjes van mensen die hier een hond of kat hebben gehaald, of emotionele tafelelen en de dankbaarheid van baasjes die na veel zoeken hun dier hier weer terugvinden. En voor de rest moet je je niet alles aantrekken, dan kun je dit erkr r doen Verbouwing Hel werk zelf is e dige beheerder heel wat aange namer op geworden sinds het uit 1958 daterende pand vorig jaar grondig werd opgeknapt en er een geheel nieuwe hondenaf deling, een pensionruimte en een katten-speelplaats verrezen. Die verbouwing was onontbeer lijk: de Inspectiedienst van de Dierenbescherming had Post brug afgekeurd vanwege de slechte staat van het pand en het ontbreken van quarantaine mogelijkheden om zieke dieren te isoleren. Er kon net genoeg geld wor den bijeengeschraapt voor de 350.000 gulden kostende op knapbeurt voor het asiel dat naast Oegstgeest ook de inwo ners van Warmond. Voorhout, Sassenheim en Rijnsburg moet 'bedienea'. De gemeenten sub sidiëren de laatste jaren alle maal braaf, maar de al jarenlang bestaande tekorten zijn niet weg te poetsen. Secretaris mevrouw C.H. Groenewegen van de Stichting Dierentehuis voor Leiden en omstreken, waar de Postbrug onder valt, meldt dat beheer ders en bestuur „alle zeilen moeten bijzetten om de begro ting rond te krijgen." Groenewegen: „Vorig jaar had den we een klein batig saldo, maar dat kwam alleen omdat we aan het asiel in de Leidse Besjeslaan vanwege verhuis plannen geen onderhoud hoe ven te plegen. Voor dit jaar laat de begroting weer een tekort zien. We hopen dus, juist tij dens de open dag, meer en meer donateurs te werven en mensen te vinden die hokken willen adopteren. Want dit werk moet wel doorgaan." De open dag van dierentehuis Postbrug is morgen van elf tot vier uur in en om het onderko men aan de Oude Vaartweg 13 (Haarlemmertrekvaart) in Oegstgeest. Er zijn stands van 'Amivedi' (de Oegstgeester stichting die verloren huisdie ren opspoort), de egelopvang, manege Moedig Voorwaarts en het Wereldnatuurfonds. Een tekenaar maakt portretten van huisdieren (foto meenemen) en voor de kinderen is er een tekenwedstrijd. Ook kunnen de kleintjes door grimeuses worden omgetoverd tot hond, kat of ander dier. Dierenarts Van der Wouw keurt (gratis) meegebrachte huisdieren. Een buitenboordmotor die vorig week in de Lammenschans verdween, wordt vanavond uit het water gevist door dc Voor schotense Duikschool Tibia. De motor is tussen de 3000 en 5000 gulden waard. De booteigenaar belde de vereniging, omdat de brandweer zich niet geroepen voelde in de modder van dc Lammen schans te gaan wroeten. „Die eigenaar moet precies aanwijzen waar het gebeurd is. En dan gaan we met enkele duikers naar beneden", vertelt Geraldo Keyzer van Tibia. Het wordt wel een lastig klusje voor Tibia, want er is maar zicht over tien centimeter. „Het is inderdaad erg zwart", lacht Key zer. Hij verwacht een klein uurtje bezig te zijn. „De motor zal nog wel werken, want hij ligt nu net een weck onder water. Maar hij moet natuurlijk wel worden nagekeken." In het attractiepark Duinrell is sinds gisteren een expositie te bezk hdgen mei de (ltd I en reis door de wereld met het Poster Parcntsplan'. Over een brug loop je in Wassenaars at tractiepark van de rijke, materi alistische wereld naar de Derde Wereld. Je loopt van dc Neder landse wereld naar de wereld van de kinderen, die door het Foster Parents Plan geadop teerd zijn. „Ik denk dat deze expositie veel indruk maakt", aldus woordvoerster Marry Hoger - vorst van Duinrell. Veel details zijn aangepast aan dc sfeer in een .ontwikkelingsland „je waant je in een oerwoud. Dc bezoekers lopen over houten vlonders Van de glijbaan val je in een bak met houtsnippers en je kunt op grote keien klim men." In de Westerse wereld staan hoge flatgebouwen, rijden auto's en zijn mooie villa's. Tegelijkertijd is In Duinrell een tweede expositie geopend met de titel Leren Spelen met Daigt'. Kinderen kunnen met hun ouders deze twee tentoon stellingen bezichtigen totdat het park sluit op 25 oktober. Warmond worstelt met aanduiding tijdelijk kinderdagverblijf De term 'container' voor het tijdelijke kin derdagverblijf dat Warmond gaat inrichten, moet zo snel mogelijk uit de wereld. „Bij container stel ik me een enden kbi tan standaardafmetingen voor. die wordt ge bruikt voor goederenvervoer in de havens. Daar stop je geen kinderen in", meende CDA'cr A.J. Ix-mmers, het 'brein' achter de tijdelijke opvang waarmee de raad gister avond unaniem instemde. Hoe dc 'mobiele unit' die wordt neerge zet op een terrein aan de Burgemeester Ke telaarstraat dan wél moet worden aange duid, werd niet duidelijk. Fractievoorzitter Th. Duijnhoven van Progressief Warmond deed nog een poging met 'frisse laagbouw', maar die aanduiding sloeg niet aan CDA'er Lemmers ging een minuut later nota bene zelf alweer in de fodt door bij het college belangstellend te informeren hoe het nu stond met de levertijd van de 'container'. Waarmee hij in elk geval dc lachers op zijn hand kreeg. De oplossing om het Warmondsc kinder dagverblijf onder te brengen in een tijdelijk gebouw, werd door de Warmondse gr meentcraad niettemin omschreven als een 'fantastisch plan'. Het is mqgrlijk om al in september dc eerste groepen kinderen in het verplaatsbare gebouw onder te bren gen. De tijdelijke oplossing scheelt War mond bovendien geld en biedt het gemeen tebestuur de gelegenheid in alle nist om te kijken naar een permanente oplossing voor het dagverblijf De gemeente huurt de 'mobiele unit' voor een bedrag van ruim 63.000 gulden per jaar. Het contract wordt aangegaan voor een periode van in elk geval drie iaat De kinderopvang in Warmond wordt ver zorgd door de stichting 'De Bolderberg' Bij de keuze voor het gebouw wordt in eersti* instantie uitgegaan van 12.4 laatsen. met de mogelijkheid om uit te groeien tot 18 kinde „Mochten we niet genoeg geld bijeen kunnen brengen voor de restauratie van Kasteel Duivenvoorde, dan gaan we terug naar onze grote broers, de rijksoverheid en naar de provincie. Als we dan onverhoopt nog niet meer bij dragen krijgen, dan moeten we ergens anders op onze begroting korten. Ook al gaat dat ten koste van andere zaken", aldus burgemeester P. Cannegieter over de res tauratie van het kasteel. voorschoten astrid van den berg Burgemeester Cannegieter van Voorschoten sprak zich gister avond in de raadsvergadering duidelijk uit over het grootste monument van Voorschoten. Hij liet er geen twijfel over be staan dat Kasteel Duivenvoorde hoog op zijn lijst van prioritei ten staat. Hij wil in hoge nood het geld eventueel halen uit de middelen voor stads- en dorps vernieuwing. „Er hebben zich voor wat betreft het kasteel nog geen directe calamiteiten voor gedaan, maar het is wel hoog tijd om aan de noodklok te gaan hangen", aldus de burgervader. Hij reageerde hiermee op be zorgde uitlatingen van FN'dA- raadslid P. Dordregter. Die waarschuwde voor verloedering en onherstelbare schade aan de buitenplaats. „Het Rijk en de gemeente zijn beide verant woordelijk voor ons culturele erfgoed. Met het budget dat we nu hebben voor de restauratie van onze monumenten redden we het niet. Er moet geld wor den opgebracht. Zelfs onaan tastbaarheid van de onroerend - goedbelasting is daarbij voor onze fractie geen heilig huisje", aldus Dordregter. Cannegieter bevestigde dat het budget dat van rijkswege ter beschikking wordt gesteld niet voldoende is voor dergelijke grote monumenten als het kas teel. Het Rijk stelt het budget vast aan de hand van het aantal monumenten en niet van de grootte ervan. „Duivenvoorde is een rijksmonument en dus heeft het Rijk net zo goed een bepaalde verantwoordelijkheid om het kasteel in stand te hou den", aldus Cannegieter „De rijksoverheid moet dan ook zor gen dat Voorschoten dc midde len krijgt om de noodzakelijke restauraties te subsidiëren." \v a&enburg van hel I M stelde dat de benodigde gelden alleen van het rijk zouden moe ten komen. Maar zijn opmer king dat het in stand houden van het monument geen nri- mahe laiitfwuoidHiBhdd b van de gemeente, wekte nogal wat verontwaardiging in de raad en op de publieke tribune Dordregter vond dal de ge meente juist de taak heeft de Tweede Kamer met dc neus op de feiten te drukken. „De VNG (Vereniging van Ne derlandsc (iemeenten-red.) sleept tweede-kamerleden deze en komende weken mee naar grote monumenten in de dor pen. De Kamer moet weten dat niet alleen de historische ge bouwen in de steden hun aan dacht verdienen", aldus Dordregter. Burgemeester tinnegieter zei dat het college bereid was om ver te gaan in de bescherming van de buitenplaats. „Laten we hopen dat hel niet zover zal ko men. maar als de nood echt aan de man komt zijn wij bereid uit andere middelen bij te spijke ren. bijvoorbeeld uit de midde len voor stads- en dorpsver nieuwing." Bijzondere klus voor duikschool

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 21