Leiden Regio Groenoord krijgt geen garanties In blind vertrouwen langs paaltjes en kinderwagens AMBI TIEUS Herstel huizen op losse schroeven Geen genade voor criminele alcoholist HOUTWERF KEUKENS "Ja" Donkere winkelstraten moeten lichter worden VRIJDAG 22 MEI 1992 Spoorwegpolitie d Q Het centraal-station I 1/ krijgt een eigen post voor agenten van de spoorwegpolitie. Nu ver blijven er slechts enkele uren per dag agenten De bewoners van huizen in Groenoord die met de gemeente een overeenkomst voor cascoher stel zijn aangegaan, hebben de contracten hier voor woensdag ondertekend. Zij hebben dat ge daan onder voorwaarde dat de gemeenteraad voor 15 juli uitspreekt dat er in hun huizen nog minstens 35 jaar gewoond kan worden. De bewoners willen die garantie voor 15 juli hebben omdat zij tegen die tijd met geld op ta fel moeten komen. Ze zijn bang dat de onder handelingen met de bank ernstig worden be moeilijkt nu hun huis in een wijk blijkt te staan met een ongewisse toekomst. „De bank heeft mij al laten weten dat ook al wordt m'n huis nog zo fantastisch opgeknapt, het door die sloopver- halen geen cent méér waar wordt", aldus een wanhopige bewoner na de vergadering. Los daarvan is de animo om eigen geld te steken in een opknapbeurt van een huis waarboven een denkbeeldige slopersbal hangt heel gering, stelt wijkvertegenwoordigerVanAelst. Als het herstelproject spaak loopt en de kans daarop stijgt als de raad de woongarantie niet geeft heeft dat ook grote gevolgen voor de mensen in Groenoord van wie de huizen 'niet te verbeteren' zijn verklaard. De aankoop van deze slooppanden door de gemeente moet op hetzelfde moment gebeuren als het casco herstel bij de omliggende panden. Wijk wil niets meer weten van Van Rij De meeste leden van de gemeenteraad zijn niet van plan om de bewoners van Groenoord de garantie te geven dat hun buurt nog zeker 25 jaar woonwijk blijft. De meerder heid steunt daarmee wethouder T. van Rij die dit stand punt al eerder innam. Bewoners van Groenoord reageer den teleurgesteld. gen niet worden gefrustreerd doordat de gemeenteraad een discussie over een structuur plan voor Leiden begint." Ver geer stond er echter zo n beetje in zijn eentje voor. Teleurgesteld Bewoners van Groenoord en de Maredijkbuurt keerden zeer te leurgesteld huiswaarts na de vergadering. „Van Rij wil zo no dig de toekomst van Groenoord onderzoeken, wij in Groenoord bereiden een discussie-nota voor over de vraag hoe lang de PvdA nog in het gemeentebe stuur kan zitten", aldus een ui terst verbolgen woordvoerde. De verontwaardiging in Groenoord is het grootst omdat in deze wijk binnenkort een cascoherstelproject van -start gaat. Bewoners betalen daar ook zelf aan mee. Aanleiding voor alle commo tie in Groenoord en de Mare dijkbuurt is de discussie in de gemeenteraad over een struc tuurplan voor Leiden, een soort toekomstvisie op de stad. Dat werd gisteravond duidelijk in de raadscommissie ruimtelij ke ordening en volkshuisves ting. SP'er C. Vergeer kondigde daar een motie aan waarmee hij de gemeenteraad binnenkort een dergelijke uitspraak wil ont lokken. Alleen Groen Links lijkt daar wel wat voor te voelen. De andere fracties vinden dat een gemeenteraad, die er maar voor vier jaai zit. zulke langlopende zekerheden onmogelijk kan ge- Wethouder van Rij bracht nog een argument naar voren. De huidige discussie over de toe komst van heel Leiden mag niet worden beperkt door nu al vast te leggen dat twee wijken tot in de lengte der dagen woonbuur ten blijven, meent hij. De in spraakprocedure over de nota, waarin de woonwijken ter dis cussie zijn gesteld, moet nog beginnen, aldus de wethouder. SP'er Vergeer wees Van Rij er op dat dit argument ook Kan worden omgedraaid: „De ont wikkelingen in Groenoord mo- Groenoord en de Maredijkbuurt worden in een nota over deze materie aangeduid als 'ontwik kelingsgebied'. In de raadscommissie werd gisteravond duidelijk dat de ver schillende fracties net als de be woners pas sinds kort beseffen dat het ter discussie stellen van de wijken, kan resulteren in de sloop ervan. De woordvoerders van PvdA, CDA, WD en D66 ge bruikten evenwel de meeste spreektijd om een antwoord te krijgen op de vraag of de opwin ding niet had kunnen worden voorkomen of getemperd. Van Rij antwoordde dat hij zich daarvoor wel degelijk heeft ingezet. De wethouder bena drukte dat hij aan iedereen die dat maar wilde horen, heeft ver teld dat het cascoherstel-project in Groenoord gewoon doorgaat. Ook wil hij de beide wijken be zoeken om het een en ander toe te lichten. In Groenoord is hij echter niet welkom. „Wat kan zo n gesprek nu opleveren? Het is zeker na vanavond in Groenoord vol strekt duidelijk wat dit gemeen tebestuur nog voor ons kan be tekenen. Ons hoeft niets meer te worden uitgelegd", aldus E. van Aelst van het buurtcomité Groenoord. Woordvoerders van de Mare dijkbuurt ontkennen dat Van Rij een afspraak voor bezoek heeft gemaakt. Lammenschansweg 130 te Leiden Verdien nu tot 10.000,- door te zeggen Kijk op pagina 6 van deze krant leiden/den haag cerberus De Haagse officier van justitie mr. F. Slits kende gisteren geen pardon voor een 29-jarige al- cholist uit Leiden. Hij eiste drie jaar cel voor een serie vergrij pen variërend van bedreiging met een mes tot doorrijden na een aanrijding. De officier wenste er geen rekening mee te houden dat verdachte de straf bare feiten 'onder invloed' pleegde. De Leidenaar zette twee maanden geleden een bezoeker van zijn woning een klewang (Indisch mes) op de keel. Een politieagent die de ruzie wilde sussen, ontving hij met de woorden 'ik snij je strot af. De man moest zich gisteren bij de Haagse rechtbank ook nog ver antwoorden voor bedreiging met een alarmpistool, het rijden onder invloed en zonder verze keringsbewijs en het doorrijden na een ongeluk. De man beken de alle feiten, op de bedreiging van de agent na. Hij zei zijn le ven te willen beteren en te stop pen met de drank. Bij een vorige strafzaak deed hij dezelfde belofte en hoefde hij een gedeelte van zijn celstraf niet uit te zitten. Omdat de man daarna verder niets heeft ge daan om van zijn verslaving af te komen, hechtte de officier gisteren weinig waarde aan de jongste belofte van de leide naar. Hij eiste twee en half jaar cel voor de laatste vergrijpen. Bovendien wilde hij dat de man alsnog een half jaar uitzit van de eerdere voorwaardelijke straf. Verdediger mr. M. Evers vroeg de rechtbank nog een keer begrip op te brengen voor zijn cliënt. De man kende een 'klassieke' achtergrond, meende de raadsman: gescheiden ou ders. jeugdtehuizen, geen werk. geen scholing. Op jeugdige leef tijd was hij al in aanraking ge komen met alchohol. En ook zijn huidige kennissenkring be staat voor het grootste deel uit stevige drinkers. Eenderde van zijn leven heeft de verdachte al achter de tralies doorgebracht. Als hij nu nog eens drie jaar krijgt, is er helemaal geen toe komst meer voor hem wegge legd, besloot de raadsman. Uit spraak over twee weken. leiden Het aanbrengen van een rolluik of - hek voor een winkel, wordt voortaan alleen toegestaan als minimaal tachtig procent van het oppervlak van luik en hek 'open' is. Dat is een nieuw voorstel van college van B en W om de veiligheid 's nachts in winkelstraten te vergroten. Ook heeft het college een zogehe ten 'vervangingssubsidie' ingesteld om win keliers aan te moedigen hun dichte luik te vervangen door een open. „Het probleem is dat gesloten rolluiken een onaantrekkelijk en onherbergzaam verblijfs- klimaat met een (sociaal) onveilig karakter veroorzaken", aldus een passage in het voor stel. Gedoeld wordt vooral op de Haarlem merstraat. Daarom heeft de gemeente een plan afgekeken van vijf andere steden die de aanleg van 'open' rolluiken subsidiëren. Ondernemers kunnen twee bedragen ont vangen. Een van maximaal 3000 gulden om hun dichte rolluik te vervangen en een om een open luik of slagbestendig glas aan te brengen. De hoogte van het laatste bedrag hangt af van de oppervlakte van luik of glas plaat. Het doel van de gemeente is om het aantal gesloten rolluiken in een jaar met een kwart te verminderen. FOTO LOiK ZUYDFRDUIN leiden karen tangel Hilda Snippe (27) is vrijwel blind. Alleen met haar geleide hond Elroy kan ze zich door de stad bewegen. Voortdurend vindt ze paaltjes, uitstallingen en roekeloze verkeersdeelne mers op haar weg. Om te erva ren hoe het is om niet te kun nen zien, zette journaliste Ka ren Tangel een afgeplakte zon nebril op en ging met Hilda de stad in. Beginpunt: het Leidsch Dagblad aan de Witte Singel. Op de tast zoek ik haar arm, in mijn rechterhand heb ik de be kende witte stok met rode stre pen. waarmee ik de grond voor en rechts van me moet aftasten. Van nu af aan komt het op ge hoor en gevoel aan. Onder het linker glas van de bril zit een klein kiertje, waardoor ik wan hopig probeer te spieken. We zetten koers richting Breestraat maar al na het eerste straatje dat we zijn overgestoken, weet ik niet meer waar ik ben. Bij iedere stoeprand staat El roy stil en draait een kwartslag in de richting waar we heen moeten. Hilda vertelt me dat ik met de stok de stoeprand moet zoeken, maar dat lukt me nog niet. Hilda luistert naar het ver keer en beslist dat we over kun nen steken. Met de stok vooruit gestoken wagen we de over steek. Stoepje af. de weg over, een hobbel. „Dat is de vlucht heuvel" weet Hilda. Angstig hoor ik auto's en brommers vlak langs ons heen rijden. Nog een paar meter verder en we bevinden ons veilig aan de overkant, op het Noordeinde. Elroy wijkt ineens uit naar rechts. „Er staat hier waar schijnlijk een auto op de stoep" zegt Hilda. Zij geeft de hond op dracht naar de bushalte te gaan. In het bushokje klinken onze stemmen ineens veel holler. Eenmaal op de Breestraat bieden de geribbelde tegels op het trottoir enig houvast. Ik doe m'n ogen dicht en concentreer me op wat ik hoor en voel: het zware geronk van de bussen, rollende wieltjes van kinderwa gens en stemmen. „Zijn we nou al voorbij V&D?" Het lijkt alle maal zo lang te duren. Ik voel een zachte tegel onder m'n voeten en stop. „Die tegels geven kruispunten en zijstraten aan", legt Hilda geduldig uit, „hier rechts is waarschijnlijk een straatje." Twee meter ver der voel ik van rechts een koele luchtstroom komen. We zijn, tot nog toe, weinig obstakels tegen gekomen, of El roy heeft ons er zodanig langs geloodst dat we er weinig van hebben gemerkt. Hij is echter niet gewend om twee personen te begeleiden en houdt dus slechts rekening met de ruimte die één persoon nodig heeft. Hilda wordt veilig langs gepar keerde auto's geleid, maar ik blijf af en toe met mijn arm in het stuur van een geparkeerde We steken over bij een zebra pad met een 'tikker' om langs V &D terug te lopen want 'daar is het altijd een puinhoop', merkt Hilda op. Ik hoor de tikker van het voetgangerslicht. Op de tast vind ik de knop en druk 'm in. Na een paar seconden gaat de tikker sneller en steken we over. Vlak achter me voel ik ineens een fietser met veel vaart voor bij gaan. Leienaartjes Omdat het. dank zij Elroy, zo goed gaat, besluiten we van de geribbelde tegels in de Bree straat af te wijken en door te steken naar de Haarlemmer straat. Via de Mandenmakers- steeg komen we op de Stille Mare. Ik weet dat daar 'Lei enaartjes' staan en terwijl ik vraag of Hilda daar last van heeft, loop ik prompt zelf tegen zo n paaltje aan. Op de Stille Mare staat een gebouw in de steigers en die versperren het trottoir. Elroy draait naar rechts en wacht om over de weg verder te gaan. In middels heb ik van m'n bege leidster de opdracht gekregen om zelf te beslissen wanneer we oversteken en ik doe m'n uiter ste best om te luisteren naar de auto's en vrachtwagens die voorbij rijden. Ik draai m'n hoofd een paar keer heen en weer en beslis dat het 'veilig' is. Ik wil gaan lopen, maar Hilda Morgen kunnen andere mensen ook even 'blind' zijn. In het kader van de actie week 'Laat zien dat u ons ziet!' staat de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden vanaf tien uur met twee kraampjes op de Breestraat. Wie wil kan dan zelf zo n wandeling maken. Met afgeplakte bril en stok. Om zelf te ervaren hoe het is. houdt me tegen. Er komt nóg een auto voorbij. „Die had je zeker niet gehoord?". Op de Haarlemmerstraat leer ik dat je met reuk ook een heel eind komt. Groente, fruit, een lederzaak; allemaal heel herken baar. Ook textiel heeft ZO Z n i gen geur en door de muziek die uit de vele boetieks schalt, zijn die kledingzaken gemakkelijk te vinden. Na nog een aanvaring met een kinderwagen 'je had die baby bijna gespiest met je stok!' een geparkeerde auto, fietsen en paaltjes, zijn we eindelijk te rug op bekend terrein: de par keerplaats van het 1-eidsch Dag blad. In m'n rechterschouder voel ik een stekende pijn van het continu zwaaien met de stok en ik voel me totaal uitge put. We hebben slechts een uurtje gewandeld, maar ik heb het gevoel alsof ik een dag on derweg ben geweest. Voorrang milieu Het milieu heett de hoogste pnonteit bij de nieuwbouw van het Leidse Autoschadehuis Verkrachting: eis driejaar leiden» Een lieve, aardige en vooral zorgzame jongen. Zo omschre ven drie vrouwen gisteren bij de Haagse rechtbank een van ver krachting verdachte Leidenaar (23). Officier van justitie J. van Bk bleek ongevoelig vooi de mooie woorden van de dames: hij eiste drie jaar celstraf. „Mijn heer moet maar eens in zijn hersens krijgen dat als een vrouw nee zegt. zij ook nee be doeld", brieste de officier. De drie vrouwen waren door de verdediging opgeroepen. Zij hadden ooit een relatie gehad met de jongen. Geen enkele tik kregen zij toen van de verdach te. verklaarden de dames eens gezind. Evenmin waren zij ooit gedwongen geweest om met hem naar bed te gaan. Ook de moeder schilderde hem af als een zachtaardige jongen. „Hij is gewoon een hMnlftOB KM»", BB! zij. De verdachte zou vorig jaar twee vriendinnen meerdere malen verkracht hebben, terwijl hij een vaste relatie met ze had. Volgens de slachtoffers gebruik te hij daarbij soms veel geweld. Tijdens een bezoek aan de vriendin uit Den Haag. in het najaar van 1991, greep hij haar in de hal van de woning naar de keel Vervolgens scheurde hij de kleding los en sleepte het slachtoffer aan de haren naar de slaapkamer. Een paar maanden mm /"li U qo toenmalige vriendin uit Oestgeest met het hoofd tegen de bedrand hebben geslagen alvorens zij met hem naar bed moest. „Ongelofelijk", zei de ver dachte verschillende malen ter wijl de verklaringen werden voorgelezen. Hij ontkende alle beschuldigingen. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Het verzoek van de verdachte om alvast vrij te mogen, wees de rechtbank van de hand. Zorg en zekerheid naar nieuw pand leiden» Ziektekostenverzckeraaar Zorg en Zekerheid betrekt eind okto ber een nieuw kantoor in het Kanaalpark. Het twee verdie pingen tellende gebouw (1 800 vierkante meter oppervlakte), De Wing, wordt vlak naast het huidige kantoor gebouwd. Z en Z kampt al geniime tijd met een krappe behuizing, die het ge volg is van een fusie met andere ziekenfondsen. Het aantal werknemers van de ziektekos tenverzekeraar is hierdoor flink toegenomen. Het huidige kan- hmm mm al itMttHi te Hein ne d.it iIri m 1985 in gebniik iws genomen. Eerste 'vaarbon' leiden» Een 17-jarige Ix-idenaar heeft de twijfelachtige eer gehad om als eerste dit jaar op het water te worden aangehouden. De jon gen voer gisteravond met hoge snelheid over de Oude Singel. De surveillance-boot van de po litie hield hem aan. Hij had geen vaarbewijs, mocht maar zes kilometer per uur varen, had i'"M flwimwMMi bij zk h en was bovendien te jong om te mogen varen. HUGO BOSS ARROW DORMEUIL GARDEUR CORNELIANI CAMEL MODIEUS BREESTRAAT 142/144 LEIDEN TEL 071 1 137S8 Geleidehond Elroy loodst Hilda Snippe (r) en Karen Tangel veilig langs de obstakels in de Breestraat

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 17