Rtv show 'Ach, Danny Kaye, die heb ik nog zien komen' Regionale omroepen willen niets 2, met Hilversum te maken hebben Johnny Carson houdt 't na 30 jaar talkshows voor gezien VRIJDAG 22 ME11992 14 Maagd van Orléans op consult Lkeer ons leven of gaan wc met z'n al len, zij het telkens in een andere gedaante, op herhalingsoefe ning? F.n beschikken sommigen onder ons over een voorzienige blik die hen in staat stelt om bij tijds passende maatregelen te treffen om reeds onderweg zijn de ongewenste visite te ontlo pen? Is ons lijf niet meer dan de verpakking die wordt wegge gooid en leeft onze ziel op de een of andere manier voort? Vragen, vragen, vragen. Het enige dat in het onder maanse zeker is, is dat niets ze ker is. En dat maakt het leven zo ongemeen boeiend. Lang niet alles laat zich beredeneren, be wijzen en wetenschappelijk ver klaren. Sinds jaar en dag pro beert Veronica op zondagmid dag de luisteraars op Radio 5 met het programma 'Het Zwar te Gat' duidelijk te maken dat vanuit het luchtledige tussen hemel en aarde dingen op ons afkomen, die ieders verstand te boven gaan. Zoals Veronica het bewuste radioprogramma we- mystcrieuze en het neembare hoorbaar." De microfoon staat open voor mensen met mystieke ervarin gen en (vermeende) waarne mingen, afkomstig vanachter de horizon der logica. Voorzover dit gebied deskundigheid toe laat, worden elke zondag ex perts naar de studio gehaald al waar ze zich buigen over de 'signalen' die luisteraars vanuit het Zwarte Gat menen op te vangen. Dat reïncarnatie een onderwerp is dat tot de verbeelding spreekt, blijkt deze zondag. In de studio een schilderes, die zich naar het schijnt in deze materie heeft verdiept, en een psychodynamische therapeut. De man die zelf struikelt over dat inderdaad moeilijke woord, zeet niet van plan te zijn het volk uit te leggen wat dat be roep precies behelst. Hij zou ook wel gek zijn! Stel je voor dat anderen ook gaan doen wat hij doet, dan kan hij zijn praktijk wel gedag zeggen. Het blijft dus gissen naar wat zijn dagelijkse bezigheden pre cies inhouden, maar gelukkig is onze psychodynamische thera peut niet bang zichzelf bloot te geven. Als jocnie van negen smeet hij z'n speelgoed subiet in de hoek. Boekjes lezen over Tibet vond hij opeens veel inte ressanter. Als opgeschoten jon gen mediteerde hij met een Ti betaanse vriend. En die meende in hem een Tibetaan in Wester se gedaante te herkennen. De psychodynamische therapeut van nu nam de mededeling van toen voor kennisgeving aan. Ie dereen vuurt wel eens een losse flodder af. nietwaar? Later, als psychodynamische therapeut, zette hij voor het eerst voet op Tibetaanse bo dem. Het verhaal is te frappant om niet te vertellen. Wat wilde namelijk het geval? Meneer maakte deel uit van een groepje mensen dat op pad ging naar een klooster annex drukkerij, gesitueerd in het midden van het absolute niets. Onderweg kwam het gezelschap geen ster veling tegen. En de bewegwijze ring van de Tibetaanse ANWB maakt de vreemdeling niet zó wegwijs dat een wandeling wordt ontdaan van de moei lijksfactor die vossejachten en speurtochten zo spannend ple gen te maken. Tja, daar stonden ze dan in die natuurlijke doolhof. En uiter aard gingen er allerlei stemmen op. De een nog or\|>ekookter dan de ander. „We moeten naam rechts", meende een enkeling, die zijn onwetendheid verborg achter wijsneuzigheid. „Nee hoor. laten we maar rechtdoor gaan", opperden anderen. En wat zei de psychodynamische therapeut? Inderdaad, linksaf was volgens hem de weg naar de monniken annex drukkers. Het bleek te kloppen. Tóch een Tibetaan in Westerse verpak king! Na een ontboezeming als deze hoeft geen mens natuurlijk nog te twijfelen. In elk geval vaart een vrouw die beweert Je anne d'Arc te zijn of althans haar reïncarnatie blind op zijn adviezen. De psychodyna mische therapeut is er overi gens niet helemaal van over tuigd dat hij de Maagd van Or léans tot zijn praktijk mag reke nen. „Dat hoeft niet per se, me vrouw kan ook met een bulk schuldgevoelens zitten." Wis- en natuurkundigen zijn mensen die van nature voor al les en nog wat het bewijs gele verd willen zien. Maar denk nu niet dat dergelijke berekende, in elk geval niet als zweverig be kend staande, types geen enkele boodschap hebben aan al wat tot dusver onbewijsbaar en on verklaarbaar is gebleken. Me vrouw de schilderes haast zich dat wijdverbreide misverstand uit de wereld te helpen. Want was het niet de Griekse wijsgeer Pythagoras die zich vorige le vens kon herinneren? En dan was er ook nog de Franse fysi cus Jean Charon, over wie me vrouw de schilderes weet te ver dat bij hem heel v\ i de achterdeur z'r zijn binnengekomen. In het Zwarte Gat zit ook nog een panel klaar om vragen van luisteraars te beantwoorden. Zo wordt ditmaal ene Wilfred ge rust gesteld. Als pa maakte hij zich zorgen om z'n driejarig zoontje, dat voortdurend het lied 'Zeg ouwe heer' inzette. Kon hij gezien z'n leeftijd on mogelijk kennen. Het deskundi ge antwoord luidt dat kinderen dikwijls over telepatische gaven beschikken en uit het geheugen van ouders pikken. Het laatste woord in het Zwarte Gat wordt wekelijks gegund aan Winfried Povel, die de luiste raars voorgaat in de chacra-oe- fening. Luister naar die ont spannen stem. Hij moedigt ons aan helderder te denken. En zegt Povel ook, de linker her senhelft staat voor de feiten. De rechter hersenhelft correspon deert met onze vrouwelijke kant, het gevoel. 't Is maar dat iedereen het weet. En nu moeten we van Winfried ontspannen gaan zitten. „Sluit de ogen en laat vanuit de stuit een wortel in de grond gaan. Tel in jezelf van 0 tot 10 en voel ontspannen de wortel in de aar de zakken. Open je kruin, word je bewust van je eigen gedach ten en plaats problemen in een denkbeeldige wolk boven het hoofd. Als in stripverhalen. En laat dan het wolkje wegvoeren in de wind. Zo krijg je rust in je hoofd. Ervaar dat er geen vra gen meer zijn en geen antwoor den. Ervaar de leegte en de stil te. Draai daarna de zevende chacra weer dicht, neem weg die wortel die je verbindt met de aarde en je staat weer met beide benen op de grond." CLOSE UP STRIPS Leo Fuld en zijn ontmoetingen met de groten der aarde 2: BOLLEBOOM HILVERSUM ALE VAN PUK „Wij willen op maandag geen nieuws met een christelijk rand je, geen actualiteiten op dins dag in een rooms-katholiek hoesje, op woensdag met een verbleekt sociaal-democratisch sausje er op, op donderdag met een liberale snit versneden, en op vrijdag in een intellectueel jasje gekleed. Dat wil niet zeg gen, dat ik iets tegen intellectu elen heb, overigens. Ik ben fan van VPRO's Het Gebouw." Jan Rietman, hoofd van de re- gionele radiozender Flevoland, heeft nog eens verwoord waar om hij en een aantal van zijn collega's afwillen van de lande lijke en internationale actuali teiten, die ze af en toe een half uurtje noodgedwongen van de Hilversumse actualiteitenzen der Radio 1 aftappen. Sommige collega's, zoals Nico Haasbroek van Radio Rijn mond, laten Radio 1 al helemaal niet meer horen. Ze zijn er zelfs toe overgegaan de Radio nieuwsdienst, verzorgd door het ANP, af te schaffen. Ze verzor gen ieder uur hun eigen nieuwsbabbel. De meerderheid van de lei ders van de regionale omroepen wil een Radio Nieuws Centrale, die in nauwe samenwerking met de Wereldomroep vanuit Hilversum actualiteiten uit de rest van Nederland en de we reld naar de regio doorsluist. Omgekeerd kunnen de regio stations hun nieuws van natio nale betekenis hij de Nieuws- centrale lozen. Dat nieuws kan dan desgewenst door Radio 1 worden uitgezonden. „Als wij de huidige Radio 1 wel eens een half uurtje door prikken horen onze luisteraars de ene dag correspondent Pietje Puk in dienst van de KRO het laatste nieuws uit Sarajevo doorgeven en de volgende och tend spreekt dezelfde corres pondent namens Verónica onze luisteraars toé," klaagt Rietman. Zijn collega's, onder wie veel uit Hilversum weggesaneerde omroepmedewerkers, voegen er aan toe, dat ze het zat zijn me dedelingen over komende pro grammaonderdelen van Hilver sumse zenders, die in Radio 1 verpakt zijn, zonder meer uit te zenden. Het vervolg horen de regio-luisteraars vaak niet. „Want," zo zeggen ze, „onder zoeken tonen aan, dat de mees te luisteraars hun toestel heb ben afgestemd op een station. En niet op een programma. Slechts weinig luisteraars scha kelen van station naar station." Minister d' Ancona (WVC) BOES Leo Fuld in zijn gloriejaren. Maar mijn wortels waren er uitgeroeid." Vandaar dat hij weer vertrok. Naar Enge land, naar Frankrijk, waar hij van 1951 tot 1956 vaak vertoefde en naar Israël. „Daar ben ik zeventien keer geweest. Op de dag van de erkenning van de staat Is rael heb ik 'Where can I go' geschreven. Dat is door eenentachtig artiesten opge nomen. Zelf heb ik er ook veel succes mee gehad." Vervlakking Platenhoezen getuigen van Fulds we reldroem. Foto's illusteren zijn verhalen over ontmoetingen. Met Einstein bij voorbeeld. „Zo'n bescheiden mens. Ik was op zijn feestje toen hij vijftig jaar was getrouwd. Iemand vroeg aan hem: 'Meneer Einstein, wat is het succes van uw huwelijk?' 'Tja,' zei Einstein, 'we heb ben in het begin afgesproken dat mijn vrouw de kleine beslissingen zou nemen en ik de grote. Maar nu ik erover nadenk: grote beslissingen hoefden er nooit te worden genomen.' „Dat is mooi, hè? Ach, er zijn zo veel herinneringen. Ik heb in Egypte opgetre den, in 1955. Kan je je dat voorstellen, in die tijd? Het was nog onder Nasser. Ik heb in Buenos Aires gestaan." Een affi che getuigt ervan: 'Leo Fuld, la sensacion de Europa'. „Dat is een Nederlander nog nooit overkomen. Ik heb gezongen in Ethiopië, op de bruiloft' van een klein dochter van Haile Selassie. Ik ben in 1951 getuige geweest bij het huwelijk van de violist Isaac Stem." ARCHIEFFOTO Foto's, foto's. Fuld met koningin Wil- helmina in Londen, Fuld met Frank Si natra in New York, Fuld met Charles Aznavour in Parijs. Er is zo veel. En er komt nog steeds meer bij. „Ik schrijf nog steeds. Ik heb compleet uitgewerkte shows Jiggen. Maar wie kent in Neder land het showvak? Ik heb nog tientallen liedjes in de kast liggen. Maar wie kan ze zingen? Weet je wie ik een hele grote vind? Wim Koopmans. Die man wordt hier onvoldoende gewaardeerd. En Lee Towers. Veel mensen vinden Lee niet goed, maar ik vraag me dan of hoe het komt dat die man miljoenen fans heeft." „Ik heb een aantal sketches voorge legd aan Rijk de Gooijer: dat is een echte vriend van me. Een groot acteur. Mis schien dat hij volgend seizoen een paar dingen van me in zijn programma op neemt. „En wat betreft zangeressen- mijn liedjes zijn niet voor alle stemmen geschikt. Laatst hoorde ik Saskia, van Saskia en Serge. Ik denk dat die mijn liedjes goed zou kunnen zingen." „Voor mij is het nog steeds belangrijk dat een liedje inhoud heeft. Maar er is zo'n vervlakking. Je hoort het in de taal. Dan zeggen ze: 'ik zie het niet meer zit ten.' Wat dan, denk ik op zo'n moment. 'Doei' vind ik ook zo'n verschrikkelijke uitdrukking. Op taalgebruik ben ik nog heel fel. Maar in het algemeen ben ik wat kalmer geworden. Want wat ik heb ge leerd is: we zijn allemaal amateurs. Weet je waarom? We leven niet lang genoeg om professioneel te worden." De vermaarde Amerikaanse televisiepersoonlijk heid Johnny Carson (66) houdt het na 30 jaar voor gezien. Vanavond presenteert de grijze emi nentie van de talkshow via NBC zijn 4531ste en allerlaatste 'Tonight Show'. Zijn dalende populariteit heeft zijn pensioen datum zeker bespoedigd en er ook toe bijgedra gen dat de presentator annex komiek altijd een typisch Amerikaans fenomeen is gebleven. Carson was te belegen om in andere landen te worden uitgezonden, zoals met de praatprogram ma's van Oprah Winfrey het geval is. Neemt niet weg dat John William Carson, ooit goochelend de showbizz ingerold als The Great Carsoni, toch wereldvermaard is. Vooral omdat andere beroemdheden zijn Tonight Show' jaren lang hebben geprezen als zo n beetje het sum mum op het gebied van publieke erkenning. Wie te gast was geweest bij Johnny kon zeggen dat-ie het had gemaakt. Wie niet aan zijn zijde had ge zeten, moest zich nog maar eens achter de oren krabben. In het zicht van zijn laatste optreden (voor het eerst zonder gasten, vol favoriete herinneringen) hebben al heel wat 'televisie-deskundigen' en Tonight'-gasten zich gebogen over met name het enorme uithoudingsvermogen van Carson, die er buiten de NBC-studio s avontuurlijk op los leef de: vier huwelijken, vele romances en allerlei za kelijke ondernemningen. Velen schrijven het duurzame succes van Carson toe aan zijn grote innemendheid. 'Heb eerbied voor je gasten en probeer ze niet te veel Johnny Carson: hij leefde er avontuurlijk op los. af te troeven', is zijn credo. Zijn interviews waren altijd eerder vermakelijk dan informatief, vrijwel voortdurend geënt op de gulle lach. Vandaar wel licht dat de vriendelijke veteraan in de loop van de jaren tachtig steeds meer terrein verloor aan jeugdiger en hardere navolgers. Maar weinig mensen kennen hem echt. Johnny Carson is altijd zowel een allemansvriend als een ongrijpbare grootheid gebleven: ogenschijnlijk een vrij simpele all American boy. maar in werke lijkheid een gecompliceerde persoonlijkheid, die zijn talenten als televisiemaker perfect heeft kun nen koppelen aan een zakelijk instinct. Zijn jaar inkomen ligt al vele jaren ver boven de tien mil joen dollar. Z 0< 0 0 E Chinezen verstonden hem natuurlijk Verdriet Fuld ging zelf, in 1936 van Londen naar de Verenigde Staten, hiertoe uitgenodigd door de impresario Clifford Fisher, die onder anderen Edith Piaf ontdekte. Later zou Fuld Piaf ook ontmoeten, „een lief mens, heel bijzonder, heel bijzonder." In Amerika zong Fuld onder meer in The French Casino in New York. Na twee jaar, in 1938, was zijn contract afgelo pen. Hij ging terug, even naar Nederland en toen weer'naar Engeland. „Ik had geen zin om in Nederland te blijven: Ik wist dat het mis zou gaan." Over de oorlog spreekt hij liever niet. „Ik had zes zussen en een broer. Een zus heeft de oorlog overleefd. De anderen, ook mijn vader en moeder, zijn ver moord. In Rotterdam, waar we zijn op gegroeid, ben ik nooit, nooit meer terug geweest. Als ik zo op mijn leven terug kijk, weet ik dat ik daar mijn mooiste tijd heb gehad." „Ik had een zwager. Hij was de beste schrijver van streekromans die Neder land ooit heeft gehad: Herman de Man. Dat was een type! We liepen op een keer 's nachts door Rotterdam. De Man was oer-katholiek, om de haverklap kwam daar thuis de ooievaar. We liepen langs het huis van de verloskundige. Herman belt aan. Een dikke verloskundige doet open, gepakt en gezakt. Ze zegt: 'Wat kan ik voor u doen?' Waarop Herman de handen naar haar opheft en uitroept: "Verlos mij van de boze." „Later is hij nog in mijn zaak in New York geweest. Hij kwam veel te laat. Hij was opgehouden, zei hij. Hij had een smoking gepast en plotseling had-hij zich afgevraagd hoe een neger er in een smoking uit zou zijn. Had-ie urenlang heel Harlem afgezocht." In die tijd was Fuld zelf Amerikaans staatsburger geworden. In 1948 was hij nog even in Nederland teruggeweest, sa men met zijn vrouw. „Ik heb altijd heimwee naar Nederland gehouden. Leo Fuld: „Ik heb nog tientallen liedjes In de kast liggen. Maar wie kan ze zingen?" FOTO ROLAND DE BRUIN Nico Haas broek van Ra dio Rijnmond (rechts op de foto) laat Ra dio 1 helemaal niet meer ho ren. Rijnmond heeft zelfs de Radionieuws dienst, ver zorgd door het ANP, afge schaft De om roep verzorgt ieder uur een eigen nieuws babbel. FOTO PETER SENTEUR heeft inmiddels ook een duit in het zakje gedaan door aan te kondigen, dat de regionale om roepen geen extra geld krijgen voor het maken van aantrekke lijke, al het nieuws coverende actualiteiten-programma's. Dan maar minder dan 12 uur per dag uitzenden, vindt de minis ter. Ondertussen is de luister dichtheid van de vijf Hilversum se radio-zenders volgens de nieuwste gegevens teruggelo pen van 90 naar 60 procent, zijn de regionale omroepen in hun regio marktleider geworden en neemt de beluistering van steeds meer commercïele zen ders fiks toe onder het motto „alles wat nieuw is is interes santer." NOS-bestuurders geven openlijk toe, dat het meerjaren plan Radio op twee gedachten hinkt. Programmaleiders ma ken zich bij de nieuwe zen derindeling van Radio 1,2,3, 4 en 5 meer bezorgd over het pro bleem op welke zender de be staande programma's het best kunnen wórden geplaatst. Ter wijl ze zich eigenlijk zouden moeten bezig houden met de vraag hoe ze gezamenlijk een zender zo aantrekkelijk moge lijk kunnen maken. Hij heeft meer dan vijfhon derd platen gemaakt. Over de hele wereld zijn er dertig miljoen van verkocht. In zijn eigen club 'De Sabhra' in New York ontving de in ternationaal vermaarde jiddische zanger tuvsen 1957 en 1966 vele groten der aar de. Zelf schreef hij honderden liedjes, waaronder 'Where can I go' en 'My Yid- dishe Mama'. Sinds 1987 woont Leo Fuld weer in Nederland. In Amsterdam, niet in zijn geboorteplaats Rotterdam met „te veel nare herinneringenEn hij schrijft nog steeds: sketches en liedjes. We praten met hem in hotel Krasna- polsky in Amsterdam. Ter ondersteuning van zijn betoog heeft hij een aktetas vol foto's, knipsels en affiches meegebracht. „Het is nog geen procent van wat ik thuis heb." Ook vertelt hij nog geen pro cent van wat hij kan vertellen. Domweg omdat er te weinig tijd is. Zesenzeventig jaar heeft Fuld intens geleefd. Bovendien streeft Fuld zelf wat dat betreft ook niet naar volledigheid. „Wat gebeurd is, is ge beurd. Daarna ga je weer wat anders doen." Aan de andere kant is hij er best trots op. Al die reizen die hij heeft gemaakt, de mensen die hij heeft ontmoet. Een tijdperk passeert de revue. The Peters Sisters, Eddy Constantine, Fats Waller, Lionel Hampton („dat was een echte vriend"), Benny Goodman, Charles Trenet, de schrijver Leon Uris, VN secre taris-generaal Dag Hammerskjöld („een bijzonder fijn mens"). En Danny Kaye. „Ach ja, Danny Kaye. Die heb ik nog zien komen. In 1936 woonde ik in een artiestenpension in Londen. Ik zong toen met het orkest van Jack Hylton in the London Palladium. Kaye wilde zo veel, maar hij zei: 'Ik kom maar niet vooruit.' Hij pakte gretig van alles aan. Ook die trip naar China die hem toen werd aangeboden. Daar heeft hij dat bekken trekken geleerd. Want die

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 14