Vrije tijd Sfeermakers Afval scheiden Aalscholver zorgde voor nieuw viskweekcentrum Bij metaal schilderen bescherming voorop Kacheltje VRIJDAG 22 MEI 1992 REDACTIE MENRlETTE VAN DER MOEVEN DINGEN NIEUWE CD'S POP/POPULAIR vaak romantisch aandoende fantasie maakt de muziek van Sclavis tot iets aparts. (KV) Major Holley and the Joe van Enk huizen Quartet "Major Step"(Ti- meless) The Black Crowes 'The Southern Harmony and Musical Companion' (Phonogram) De kandidaat-fakkeldragers van The Rolling Stones schudden met deze tweede, fantastische en meeslepende cd de andere kandidaten voor de troonopvol ging van zich af. Guns and Ro ses waren na de dubbelslag 'Use your Illusion 1 2' weliswaar nog steeds kandidaat maar The Black Crowes klinken op hun nieuwe cd veel doorleefden flexibeler en authentieker dan de heer Rose en zijn kornuiten. Niet alleen de vergelijking met de Stones dringt zich op. Zanger Chris Robinson klinkt vooral in de wat tragere stukken als Rod Stewart ten tijde van The Faces. De soul, rock and roll en rhy thm blues in de muziek van The Black Crowes komt zeer le vensecht over. Het ouderwets jankende Wurlitzer-orgeltje van Ed Hawrysch is daar mede de bet aan. Op hun sterkst zijn The Black Crowes als het tempo laag is. De cover van Bob Marley's heup wiegende 'Time will tell' is dan ook het beste nummer van de plaat. (WK) PJ Harvey - idem (Too pure/APT) Een wel heel belegen plaatje, dit debuut van zangeres P.J. Harvey en haar kleine bandje. In mu ziekland is er desalniettemin veel opwinding over ontstaan en wordt ze vergeleken met Tori Amos,.Kate Bush en Sinnead 'O Connor. Met de eerste en de derde heeft ze hooguit de di rectheid van haar teksten ge meen. Met Kate Bush vrijwel niets. De muziek is aan de primitieve kant. De naam van de platen maatschappij was de perfecte titel voor deze cd geweest. Deuren die wagenwijd open staan, worden toch maar weer eens ingetrapt. Anno 1992 druk je woede niet meer uit door he vig op een viool te krassen. Ook haar gitaarspel verraadt dat ze de grondbeginselen ternauwer nood onder de knie heeft. Har vey's vlakke stem maakt de er gernis compleet. (WK) JAZZ Louis Sclavis Quintet: "Rouge" (ECM) Ofschoon het hier eigenlijk ge woon de derde cd van tenor saxofonist Joop van Enkhuizen betreft, heeft het verscheiden van de Amerikaanse bassist Holley (anderhalfjaar geleden) de mensen van Timeless ertoe gebracht die naam in een groter korps voorop te zetten. Holley, bekend om zijn vocaliseneuriën met zijn gestreken basspel, ver diende eigenlijk nog meer er kenning voor zijn mooie toon- vorming, die hier ook overal doorklinkt. Een allerlaatste en mooie feature krijgt de bassist in 'Yes Indeed'. Van Enkhuizen zelf, ondanks zijn sterke bop-achtergrond, overtuigt het meest in medium- en slow-tempo als hij de gele genheid krijgt om zijn bluesy en donkergetinte geluid te etale ren. Rein de Graaff bewijst hier wederom als geen andere Ne derlandse pianist om te kunnen gaan met bopschema's. Mijn enige voorbehoud geldt het bij vlagen weinig subtiele drum- werk van Han Bennink die in enkele gevallen te veel op de voorgrond treedt. (KV) H. Andriessen: Miroir de Peine - Magna res est amor - Fiat Domine - Variations and Fugue on a the me by Kuhnau - Variations on a theme by Couperin - Chromatic variations. Roberta Alexander (so praan), Paul Verhey en Tom Rein- ders (fluit), Ernestine Stoop (harp), Herman Vincken (hobo), Maurits Bosman (viool), Dmitri Ferscht- man (cello), Nederlands Kameror kest o.l.v. David Porcelijn. NM Classics Ook het zevende album van kla rinettist Sclavis sluit aan op het typisch Franse concept, in Lyon ontstaan, van de 'denkbeeldige folklore', muziek die duidelijk haar wortels heeft in de volks muziek. Het kwintet, verder be staand uit toetsenman Francois Raulin, bassist Bruno Chevilfon, slagwerker Christian Ville en violist Dominique Pifarely, is in gesteld op harmonieus samen spel. Uit de volksmuziek en de jazz duidelijk herkenbare patro nen wisselen elkaar moeiteloos af in een kamermuziek-achtige atmosfeer waarin de klarinet en de synthesizer meestal domine ren. Telkens als in de stukken van Sclavis en Raulin het gevaar dreigt dat de muzikanten in een groove blijven steken, wordt het roer op een onverwachte ma nier omgegooid. Die ongewone, Hendrik Andriessen werd op 17 september 1892 in Haarlem ge boren en groeide uit tot een van de belangrijkste leden van het geslacht Andriessen dat zo'n belangrijke stempel op het Ne derlandse muziekleven in de 20ste eeuw heeft gedrukt. Te recht heeft het nieuwe label NM Classics (opvolger van BFO), dat zich i.s.m. de Wereldomroep richt op het propageren van de Nederlandse muziek, daarom een van zijn eerste uitgaven ge wijd aan het eeuwfeest van deze componist. Daartoe werden en kele van de mooiste liederen met orkestbegeleiding die ooit door een Nederlander werden geschreven, samengebracht met drie variatiestukken die eveneens de vraag oproepen waarom juist deze componist niet een veel grotere populari teit heeft verworven. De uitvoe ringen zijn bovendien voorbeel dig, zeker ook door de mede werking van de sopraan Roberta Alexander, die de schitterende cyclus 'Miroir de Peine' een etherische lyriek meegeeft. De presentatie van NM Classics (ook in het Nederlands!) ver dient eveneens alle lof. (PK) Mahler: Das Lied von der Erde. Ja- net Baker (mezzo-sopraan), James King (tenor), Concertgebouwor kest o.l.v. Bernard Haitink. (Phi lips). Terwijl Haitink in Berlijn voort bouwt aan een nieuwe Mahler- cyclus die als toonaangevend voor de komende jaren be schouw moet worden, brengt Philips stukje bij beetje zijn Am sterdamse cyclus in een goed kopere prijsklasse uit. Ook niet te versmaden, zeker niet de op name uit 1975 van 'Das Lied von der Erde' van een al gerijpte Haitink met een orkest dat hem ideaal volgde en twee uitmun tende solisten. (PK) 'Dutch Diamond' Dit zijn vier creaties uit de Dutch Diamond Collection 1992, 16 ontwerpen in diamant van 14 Nederlandse sieraadont werpers. Van boven naar bene den: Van Jan Spamaay: een in platina en geelgoud uitgevoerde broche, die iwaalf briljant gesle pen diamanten bevat. Van de zelfde ontwerper drie in elkaar passende ringen van geel- en witgoud met 18 diamanten. Sandra van Driest tekende voor een plaatring in geelgoud en zwart met daarin een briljant geslepen diamant. Een tot slot een ontwerp van Jaap Rolf: een armband van ti tanium en geelgoud met 37 ba- quette geslepen diamanten. De totale collectie is nog tot 31 mei te zien in het Museon in Den Haag en reist daarna verder door Nederland. Van 13 t/m 28 oktober liggen de unieke siera den bij juwelier Van 't Huile naar in Nieuw-Vennep. Wie meer wil weten kan bellen met Diamant Informatie Centrum: 020 -642 99 95. Kaarsen zijn echte sfeermakers, (zonder kaars) ƒ39,95. De kik- niet alleen in huis maar ook op ker op de voorgrond kost het terras, als er straks 's avonds /"14,95. buiten gegeten kan worden. De Meer informatie Inspiration, kandelaars op deze tafel hebben Katwijk, tel. .01718--2 33 34, de vorm van bloemen en kosten waar wc deze gezellig gedekte 'Hot Bertaa' 'Hot Bertaa' is de waterketel die Philippe Starck ontwierp voor Alessi. De ketel is gemaakt van gietaluminium, afgewerkt met siliconenlak, zodat de ketel goed hittebesendig is. Het handvat en de schenktuit zijn gemaakt van polyamide. Meer informatie: Wooncentrum Van der Horst, tel. 020 -64 12 505. r Spellen voor de allerkleinsten Voor de allerkleinsten, van an derhalf tot drie jaar heeft Ra- vensburger de serie 'Bluemini- hun eerste spel' ontwikkeld. De spellen staan heel dicht bij de belevingswereld van het kind en zijn getitel 'Mijn mama'; 'Mijn papa'; 'Mijn hond'; 'Mijn ko nijn'; 'Mijn huis'; 'Mijn boerde rij'; 'Mijn auto'; 'Mijn vrachtau- Het zijn o.m. eenvoudige puzzels, memory-kaarten, een huis om op te zetten. De ge- bruikte materialen zijn veilig voor kinderen vanaf anderhalf jaar. Prijs 29,-. Meer informa tie Ravensburger, Amersfoort, tel.033-61 14 45. ■MB Voor het gescheiden bewaren van afval heeft de Hema een handig formaat bak, waarin 2 inzetbakken met elk een inhoud van 21 liter passen. De bak, uitgevoerd in wit, wordt geleverd met een schoon maakborstel en kost 49,95. VISSPORT Bram van Leeuwen De aalscholver komt de eer toe ongewild een belangrijk steentje te hebben bijgedragen aan de totstandkoming van een gloed nieuw viskweekcentrum in het Brabantse Valkenswaard. Want door de overmatige consump tiedrift van deze fraaie watervo gel moest de Organisatie ter Verbetering van de Binnenvis serij (OVB) noodgedwongen be sluiten om de 220 hectare grote viskwekerij in de buurt van Le lystad te sluiten. Immers in de nabijgelegen Oostvaardersplassen in Flevoland schiep de rijksover heid bijkans'ideale mogelijkhe den voor de ongekend snelle groei van de daar aanwezige aalscholverkolonie. Gevolg: vrij wel elke gekweekte vis die in de teeltvijvers werd uitgezet, ver dween in de magen van deze aalscholvers. Alleen al in 1908 waren dat 120.000 karpers. In een jarenlang slepend juri disch.gevecht tegen de Staat der omvang zou worden beperkt. Hoewel de rechter uiteindelijk de zijde van de viskwekers koos, was het pleit inmiddels be slecht. De aangerichte schade was zo aanzienlijk dat werd be sloten naar een andere plek uit te wijken en de kwekerij in Lely stad te ontmantelen. Uiteindelijk viel de keuze op Valkenswaard waar de OVB nog een kweekbedrijf had. Mede dank zij het geld van de staat dat de OVB kreeg toegekend na dat een schikking was bereikt in de rechtszaak, kon op die plek een van de meest geavanceerde kweekhallen van West-Europa worden neergezet. En als kroon op de zinvolle besteding van de staatsboete mocht staatssecretaris Gabor (Landbouw en Visserij) het fraaie compléx officieel openen. Voor de kwekerij wordt op een diepte van 300 meter bron water aan de bodem onttrok ken. Voordeel van deze winning is dat men beschikt over schoon water, zonder ziektekiemen en met een constante temperatuur van 14,5 graad Celcius. Alleen moet het in verband met een te hoog ijzergehalte, wat fataal is voor de vis omdat het neerslaat op de kieuwen, worden ontij- zerd. In de bassins worden miljoe nen visse-eitjes opgekweekt tot dat de broedjes een gewicht hebben bereikt dat- ze kunnen worden uitgezet. Tot de daar gekweekte vissoorten behoren onder meer (gras)karper, snoek baars, snoek, ruisvoom, zeelt, (goud)winde, blankvoorn en zalm. Een belangrijk deel van de gekweekte vis is bestemd voor de hengelsportverenigingen die daarmee hun viswater kunnen bevolken. Dat de keuze op Valkens waard viel had nog een andere achtergrond. Ruim 70 procent van de kweekvis gaat naar vis wateren ih het oosten en zuiden van het land. In het westen van het land wordt nauwelijks ge kweekte vis uitgezet. Gezien het grote waterarcaal waarover we hier beschikken is aanvulling langs kunstmatige weg vrijwel overbodig. Aalscholvers zijn zeer fraaie vogels maar voor kwekers van vis een re gelrechte ramp omdat ze vijver compleet leegroven. foto»cpd De viskweek van de OVB komt ook uitvoerig aan bod in een onlangs verschenen werk bij de uitgeverij Tirion, getiteld 'Het Nieuwe Handboek voor de Sportvisser'. In dit 256 pagina's lellende naslagwerk worden ve le facetten van de hengelsport besproken. Een veertiental meer en minder bekende schrij vers onder leiding van Kees Ket ting behandelt daarin onder meer zaken als het boilievisscn op karper, hei tnotkbuaen met kunstaas, het vissen op zee op geep, makreel en platvis en het vliegvissen op de IJssel. Ge zien de grote variëteit aan dcrwerpen die wordt besproken ontkomen de auteurs niet aan een zekere oppervlakkigheid Daarom is het boek bij uitstek geschikt voor de beginnende sportvisser die zich wil oriënte ren op de vele mogelijkheden die er zijn. Behalve een zeer groot aantal kleuren- en zwart witfoto's bevat het bock ook in formatieve tekeningen van dt hand van Wim Alphenaar. Bovendien wordt in het werk aandacht besteed aan visfoto- grafie en viskleding. Zelfs voot het bereiden van gevangen vis in de keuken is ruimte gereser veerd, hoewel je dat eerder in kookboeken zou verwachten en daar ook eigenlijk thuishoort. Dat het verschijnen van vis- handboeken hun nut hebben bewijst de inhoud. Het is op merkelijk hoeveel nieuwe ont wikkelingen er in techniek en materiaal in korte tijd ontstaan Daarom verouderen bestaande werken toch vrij snel. De prijs v.tn hei boek is f -19,50. Hengeldag Ten slotte: zaterdag 30 mei wordt weer de Nationale Hen geldag gehouden. Tal van ben gelsportverenigingen organise ren op dit voormalige 'hengel sportnieuwjaar activiteiten om de belangstelling voor de sport visserij te vergroten. Dat ge beun onder meer via speciale viswedstrijden voor de jeugd, het geven van visinstructicles- sen of het openstellen van vere nigingswater voor niet-leden. DOE HET ZELF Zonder beschermlaag gaan me talen die aan weersomstandig heden en aan de invloeden van industriële vervuiling blooige- Id zijn roesten. De grootste roestveroorzakers zijn vocht en jzuurstof en daarbij voegen zich ook nog vervuilde lucht en zure regen. In kustgebieden heeft bovendien te maken met het zout in de vanuit zee waai ende vochtige wind. Metalen kunnen we (ruwweg) twee soorten indelen: ferro- i non-ferrometalen. Met ferro- metalen worden ijzer en staal bedoeld, of legeringen die voor deel uit ijzer bestaan. Non- ferrometalen zijn onder meer koper, zink en aluminium. Een goed verfsysteem is éën van de vele 'dekmantels' voor het metaal en bovendien de goed koopste. Bovendien is het een dhz-klus. Verven, speciaal voor ferrome- talen gemaakt, bevatten actief beschermende pigmenten, die het vocht- en dus roestwerende karakter van de verflaag nog verbeteren. Maar zorgvuldig werken is ook een belangrijke factor. Dat begint met grondige ijdering van oude. niet goed vast zittende verf en zorg vuldige ontroesting. Gebruik hiervoor een staalborstel. Maak het oppervlak daarna goed schoon en vetvrij met thinner, Deze laatste voorbe handeling moet zo kórt moge- li|k vikit .Ie r. rslr fase van lu i eigenlijke schilderwerk begin nen. Het roestproces komt na melijk al weer heel snel op gang. ook al is dat nog helemaal niet zichtbaar. Eerst moet een primer worden aangebracht. Vooral bij 'ijzer buiten' is het van groot belang om een goede keuze te maken, zeker wanneer uw huis in een kust- of industriële omgeving staat. Een puike primer is bij voorbeeld Actiplomb van Levis, maar ook Histor en Sikkens le veren goede kwaliteiten. Veel kostbaarder is het aan brengen van een tweecompo- nentenepoxy-primer. Voor een dergelijk produkt moet je wel in een verfspeciaalzaak zijn. (iaat het om het schilderen van niet aan extreme omstandigheden blootgesteld ijzer (binnen) is het beter een primer op basis van zinkfosfaat te gebruiken. Dit produkt kenmerkt zich door een intens witte kleur. Op deze on derlaag kan de afwerklaag meteen worden aangebracht, zondereen tussengrondlaag. Die is wèl vereist als u ijzer bui tenshuis schildert, om een af doende hechting tussen de pri mer en de eindarwerking tot stand te brengen. Fen afwerking In hoogglans geniet bij het schilderen van ferrometalen de voorkeur, omdat deze verfsoort heter afsluit dan de zijdematte. Materialen als koper, zink en aluminium zijn 'van nature' goed bestand tegen atmosferi sche invloeden. Ook gegalvani seerd staal (een ferrnmetaal met een non-fetTO 'huidje') heeft dit voordeel. Aluminium is onder normale omstandigheden niet zo gevoe lig vooti"in.sir Muuzuuien zout tasten dit metaal wèl aan. zodat een beschermende verf laag gewenst kan zijn. Het is echter moeilijk om het van een eerste laag te voorzien. De enig juiste methode om tot een goe de hechting tussen de verflagen te komen is de al genoemde tweecomponcntengrondlaag aan te brengen. U kunt ze dan verder afwerken zoals ijzer en staal Alleen moet u het "even opschuren' van de grondlaag in dit geval maar achterwege laten. De Supraccram-Micro is een elektrisch verwarmingselement met afmetingen van i 5x21x13 cm en een gewicht van 1600 gram. Het kan een vertrek met een inhoud van 80 kubieke mc ii i gpt11 .nwoman f 149 Meer informatie Lxaetum, Zeist, tel 03404 63070.

Leidsch Dagblad | 1992 | | pagina 11